VORSTELIJK AANBOD ELLOOP 'Wij leveren de aankleding van het broodje gezond' Pan van nieuwe emailsoort OUDSHOORN ETEN EN DRINKEN i— Corbières onderschat AMITSUBISHI b.v. Prestatieloop voor het gehele gezin langs de Leidse Singels. WOENSDAG 27 APRIL 1988 PAGINA 15 Kiemgroentekweker Arie van der Plas: Arie van der Plas is kiemgroentekweker. "Daar zijn er maar een paar van in ons land. Pure individualisten, die alles zelf doen. Van de inkoop van het zaad tot en met de afzet van het kant-en-klare produkt. Rechtstreeks naar de afnemers. Voor kiemgroenten is de weg via de veilingklok te lang". door Volkert Nobel Enige tijd geleden introduceerde Arie twee nieuwe kiemgroenten alfalfa en radijssla. Alfalfa - de of ficiële naam voor luzerne is een groente die lijkt op dunne taugé en de smaak ervan doet denken aan een mix tussen taugé en tuinkers. Radijssla heeft een iets grover blad en een wat scherpere smaak dan alfalfa. Van der Plas: "Officieel heet dat laatste spul hot sprouts, maar we zijn hier in Nederland. Daarom heb ik het een nieuwe naam gegeven: radijssla. Da's beter". Kiemgroentekweker is een nieuw beroep. „Maar", zegt Van der Plas, „met tuinbouw heeft het in feite weinig meer te maken. Ik voel me meer fabrieksarbeider dan tuinbouwer". Zijn bedrijf bestaat uit een soort fabriekshal. De kiem groenten taugé, alfalfa en radijs- sla groeien er in donkere, afge sloten cabines op leidingwater. Chemische middelen komen er niet aan te pas en de hele bedrijvig heid speelt zich af via een strak op gesteld tijdschema. "Taugé kan vier dagen na het zaaien worden geoogst, bij alfalfa en radijssla duurt het acht dagen. Met deze produkten kun je dus op de markt inspelen en als het ware op bestelling leveren. Maar dat be tekent wel dat er in het bedrijf niks mis mag gaan. Als kiemgroente kweker heb je eigenlijk nooit rust. Maar goed: ik heb er zelf voor geko- B ij Van der Plas is het inderdaad een kwestie van kiezen geweest. Van origine was hij namelijk tim merman bij het aannemersbedrijf van zijn vader. "Maar ik had een barre hekel aan 's winters buiten werken. Toen we opdracht kregen een champignonkwekerij te bou wen, hebben we inlichtingen inge wonnen bij het proefstation in Horst. Hoe het moest. De eerste hebben we hier toen voor ons zelf gebouwd. Om uit te proberen en om in ieder geval de klant en ons aannemersbedrijf zich geen buil te laten vallen. Bovendien zag ik het kweken van champignons wel zit ten. Lekker binnen. Niet meer wer ken in de kou". Geheimzinnig In het kleine wereldje van kiem- groentekwekers speelt de geheim zinnigheid rond het produktiepro- cédé een belangrijke rol. "We zijn pure doe-het-zelvers. Gemiddeld leveren we per week zo'n twaalf ton produkt af. In hoofdzaak taugé. Deze twee nieuwe produkten heb ben we erbij genomen, want alles op één kaart zetten houdt toch be- paalde risico's in.". "Bovendien: exotische produk ten zijn 'in'. Alfalfa en radijssla zit ten hartstikke vol met allerlei vita minen en het aantal consumenten dat gezond wil eten. groeit met de dag. Een kwestie van er op inspe len dus. De vraag naar een broodje gezond groeit". Grondstof voor de taugé is de mung-bean: een peulvrucht die on der andere uit Thailand wordt ge ïmporteerd. Alfalfa en radijssla kie men uit zaad. Van der Plas: "Het oogsten kan snel na het zaaien gebeuren, omdat het gaat om de wortelstengeltjes. Wanneer het plantje op het punt staat uit te groeien, wordt er ge oogst". Kwaliteit De vochtige warmte, waarin de kiemgroenten in de donkere kabi- nes het best gedijen, vormt even eens een optimaal klimaat voor de groei van allerlei bacteriën. "Dat is het geheim van de smid", aldus Van der Plas, "want zoals overal: alleen kwaliteit telt". De eerstvol gende investering gaat dan ook richting bedrijfslaboratorium. Dick Bruin, groentenim-en-ex- porteur in Noord-Scharwoude, die de verkoopbegeleiding van de twee nieuwe kiemgroentesoorten onder zijn hoede heeft genomen, is van oordeel dat tuinbouwend Ne derland zich aan dit voorbeeld dient te spiegelen. Kiemgroentekweker Van der Plas:"Je moet in deze branche alles zelf uit zoeken. Voor de tuinbouwvoorlichtingsdienst bestaat deze produktietak namelijk nog niet". Vruchtenpers Wie oog heeft voor vitamientjes, zal niet alleen regelmatig een appeltje schillen, maar ook wel eens een si nasappel uitpersen. Een handpers je wil nogal eens geklieder veroor zaken. Vandaar dat veel mensen overschakelen op een elektrische citruspers. Probleem is dan wel dat het met al die elektrische keuken hulpen dringen wordt bij het stop contact. Een bruikbaar alternatief biedt daarom de vruchtenpers Tutti- Frutti van Leifheit. Deze pers die geschikt is voor' alle fruitsoorten, tot kersen en aardbeien toe, wordt via een hefboom met de hand be diend. U kunt hem dus ook i men naar de camping. Hoewel emaille pannen ideaal zijn om in te koken hebben ze één heb belijkheid waar niet iedereen zo enthousiast over is en dat is dat er bij een botsing met fornuis of aan recht wel eens een stukje email wil afspringen. Bij de betere merken heb je daar weliswaar minder last van maar ook daar is het euvel niet honderd procent uit te bannen. De Duitse pannenfabriek Silit denkt nu het probleem onder de knie te hebben met de nieuwe emailsoort Silargan. Dit silikaat- glazuur versmelt namelijk met het onderliggende metaal en vormt daarmee één geheel. Vandaar ook dat importeur Van Leeuwen uit Bergen op Zoom blijmoedig met een hamertje op de pannen slaat om de onverwoestbaarheid te be wijzen. Het nieuwe procedée heeft slechts één nadeel en dat is dat het Silargan zich niet verder in laat kleuren zodat fabrikant Silit net als Henry Ford alleen in de kleur zwart kan leveren. Daar staan echter ge noeg voordelen tegenover. Om maar een paar te noemen: door de dikke bodem krijgt u een zeer ge lijkmatige verhitting en het gladde materiaal laat zich zeer gemakke lijk schoonmaken. Garneerplateau Een van de spannendste i ten bij het taarten maken is het gar neren. Verlies je daarbij even het geduld, dan loopje prompt het risi co door een verkeerde beweging met een mouw in het spuitwerk te recht te komen. Heel handig is daarom het gar neerplateau dat Studio Bazar in Amsterdam importeert. Het pla teau is gelagerd zodat het zonder het minste schokje ronddraait. Het plateau kost 32,50. De Languedoc wordt door velen nog altijd gezien 51s een streek die uitsluitend simpele alledaagswijntjes produceert. In werkelijkheid echter brengt dit gigantische, uit drie departementen bestaande gebied een rijk scala kwaliteitswijnen voort. Sinds de jaren '70 is hier een nieuwe, vaak universitair geschoolde generatie wijnbouwers actief. Boeren die met zorg de juiste druiven op de juiste grond planten en die zeer kwaliteitsbewust werken. Vandaar ook dat in de Languedoc tal van districten promoveerden naar het hoogste niveau dat de Franse wijnwet kent, dat van de 'appellation controlée'. Een van die districten is Corbières, dat in 1985 zijn beschermde herkomstbenaming ontving. Er was een tijd dat Corbières in ons land uitsluitend via goedkope, kleine wijntjes aanwezig was. Maar tegenwoordig staat de naam Corbières vaak voor kostelijke wijnen die in hun prijsklasse heel wat wijnen uit bijvoorbeeld Bordeaux plegen te verslaan. Verrassingen Het district heeft de vorm van een enorme rechthoek. Deze ligt zuidelijk in het departement Aude. Een flink deel van de Corbières is zeer bergachtig en heeft vroeger gediend als een natuurlijke verdedigingslinie. De Karolingers bouwden er forten die hun rijk tegen Moorse invallen moesten beschermen. Visueel valt er veel te genieten en de rust is er bijna spreekwoordelijk. Bergen, heuvels, valleien en plateaus wisselen elkaar af. De dorpen zijn doorgaans klein en stil. De meeste huizen ogen eenvoudig van buiten, maar kunnen van binnen verrassend mooi zijn. Want net als de hele Languedoc heeft de Corbières in de vorige eeuw een gouden tijd gekend, toen steeds meer wijn met stoomtreinen naar Parijs kon worden vervoerd. De glorie van destijds is in de huizen nog te zien, via fraaie tegelvloeren, imposante schouwen, bewerkte plafonds en stijlvol meubilair. Op maat Corbières hoofdzakelijk rood, hoewel wit en rosé verrukkelijk kunnen zijn wordt uit diverse druivesoorten bereid. Vroeger gebeurde dat lukraak, maar vandaag de dag vinifiëren de betere boeren iedere soort apart. Bovendien worden dikwijls verschillende methoden toegepast. Sommige druivetypen laat men op traditionele wijze gisten, maar de veel aangeplante carignan wordt vaak bereid via de methode van de koolzuurweking. Daarbij stort men de vruchtjes intact in een tank, die daarna hermetisch wordt gesloten. In iedere druif afzonderlijk komt vervolgens een gisting op gang, waarbij de aromastoffen binnen in de schil gevangen blijven. Het resultaat is een wijn die kwalitatief meer dan dubbel zo goed is als een traditioneel bereide wijn. Naast de carignan worden ook de cinsault en grenache vaak gebruikt, alsmede enkele andere soorten (waaronder soms de cabernet-sauvignon uit Bordeaux. Na afloop van de gisting lagert men de wijn dikwijls in kleine of grote eikehouten vaten. Het resultaat is een 'proefneming waard: een dieprode, aromatische, vaak vlezige wyn die heerlijk smaakt bij vleesgerechten en vele soorten kaas. Echt goedkoop kan een dergelijke wijn niet zijn, maar voor zes tot tien gulden zijn toch heel wat kostelijke Corbières te koop. HUBRECHT DUIJKER Wanneer u toch van plan bent ln de komende weken een nieuwe wagen aan te schaffen, dan moet u zeker even bij uw Mitsubishi-dealer langsgaan. Speciaal voor de modellen Colt, Lanceren Lancer Wagon kan hij u een VORSTELIJK (INRUIL)AANBOD doen. En dat scheelt al gauw heel veel geld! De enige voorwaarde is dat u een van de genoemde modellen afneemt, voor 5 mei a.s. Wist u trouwens dat de Colt en Lancer ook verkrijgbaar zijn in 'n EXE-versie. 'n Bijzondere exclusieve uitvoering, zowel qua interieur als aan de buitenkant. Mitsubishi Colt leverbaar vanaf 18.345.-. incl. BTW. excl. antl-coiTosiebehandeling en aüeverlngskosten. Mitsubishi 1-2-3 Jaar Garantie. Een uniek garantieschema dat u tot 3 Jaar (of *3# 100.000 km) extra zekerheid biedt. U merkt ^9 het, er is nu alle reden om een proefrit te maken in de Mitsubishi van uw keuze. Importeur: Hart Nibbrig Greeve B.V. Sassenheim. Tel. 02522-66111 •Wijzigingen voorbehouden. 01 EtSTUiat PtKFtKTIt Leiden Levendaal 136-138, tel. 071-149341 Leiderdorp Touwbaan 5, tel. 071-410141 Datum: Aanvang: Start/Finish: Inschrijfgeld: vrijdag 29 april 1988. 19.30 uur. Gebouw Leidsch Dagblad Witte Singel 1 - Leiden. 5,- per persoon. De gehele opbrengst is bestemd voor een goed doel. Voorverkoop: Kantoor Leidsch Dagblad. Organisatie: Leidsch Dagblad in samenwerking met de Leidse Politie Sport Vereniging. iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant altijd en

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15