STER ligt 'Te zware zakken? Moet je bij de onderaannemer zijn' 'Geld voor de nog op straat' 'Vossenplaag probleem dat alleen voor mensen Centrales gezinszorg en kruiswerk fuseren Bouwbond FNV controleert arbeidsomstandigheden 'Complot om Bergel kapot te krijgen' België door taalstrijd onregeerbaar DINSDAG 26 APRIL 1988 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE ARNHEM (GPD) - Zowel me dewerkers van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer in Arnhem als de stichting Kritisch Fauna beheer zijn gekant tegen de af schotvergunningen die thans in Overijssel worden afgegeven om de overlast van vossen tegen te gaan. De afgelopen maanden kwamen bij Faunabeheer in Zwolle klachten binnen over vossen die zich aan kippen en ko nijnen vergrepen hadden. Enke le jagers in Overijssel rtiogen nu ook in de nachtelijke uren met behulp van schijnwerpers op vossen jagen. "Het verbaast mij dat er on middellijk weer over een plaag wordt gesproken", meent Rita Stockmann, voorlichtster van Kritisch Faunabeheer. "Je moet eerst goed inventariseren. Het Rijksinstituut voor Natuurbe heer in Arnhem heeft onderzoek verricht naar vossenpopulaties en normen vastgesteld. Daarmee kun je bekijken of er daadwerke lijk in een bepaald gebied teveel vossen zijn. Overigens lijkt mij dat onwaarschijnlijk. Iedere vos heeft zijn eigen territorium. En als de populatie te groot wordt, worden vanzelf de worpen van de vossen kleiner. Dat regelt de natuur allemaal zelf'. R. Hoeve van Natuur-, Milieu- en Faunabeheer te Zwolle geeft toe dat de overlast van vossen in Noord-Overijssel niet veel meer is dan op andere plaatsen. Wel zijn er tot nu toe bij faunabeheer bijna evenveel meldingen bin nengekomen over floor vossen aangerichte schade als in 1987. "Het kan natuurlijk best zijn dat er veel meer schade is aange richt. Niet alles wordt hier ge meld", aldus Hoeve. "Wij vonden dat we de overlast het beste kon den bestrijden door extra ruimte te verlenen voor de jacht". Faunabeheer heeft aan twee ja gers een vergunning afgegeven in de nachtelijke uren op vossen te mogen jagen. "De vergunning geldt voorlopig voor een half jaar. Het is evenwel niet de be doeling een hetze tegen de vos te beginnen. De dieren worden echt niet met man en macht ge jaagd", aldus Hoeve. F. Niewold van het Rijksinsti tuut voor Natuurbeheer is een sterk tegenstander van de nach telijke jacht. "Dat slaat echt hele maal nergens op. Een goede ja ger heeft genoeg methoden om vossen te jagen. Daarvoor hoefje helemaal geen aparte dingen bui ten de Jachtwet om te gaan doen. Je mag behalve dan het zetten van klemmen, alles met 'die vos doen. Maar dat 's nachts jagen, nee. Als je die beesten aanschiet, vind je ze nooit meer terug in het donker. En het is voor de mensen zelf nog gevaarlijk ook". Niewold meent dat de vos- senoverlast een puur menselijk probleem is. „De geciviliseerde mens wordt plotseling weer met de natuur geconfronteerd en dan schrikt hij zich rot. Ik denk dat we maar moeten leren leven met de overlast. Ervoor zorgen dat de dieren op het erf goed opgehokt zitten. Een paar jaar geleden had den kippenfokkers op de Veluwe ook last van vossen. Men heeft toen betere afrasteringen ge maakt en hier en daar een vos af geschoten. Nu heeft niemand meer last van deze dieren". DEN HAAG (ANP) - De Nationale Kruisvereniging en de Centrale Raad voor Gezinsverzorging willen op 1 januari 1989 hun landelijke bu reaus samenvoegen. Beide organi saties blijven bestaan, maar ze wil len om de doelmatigheid te vergro ten, wel bepaalde functies combi neren. Ze zullen nog onderzoeken of en hoe een verdere integratie mogelijk is. De voorzitters van de Nationale Kruisvereniging, mr. E. Veder- Smit, en van de Centrale Raad, ir. G.L. Polderman, hebben dit giste ren op een persconferentie be kendgemaakt. De kruisvereniging telt 18.000 medewerkers en helpt per jaar ongeveer een miljoen pa tiënten. De gezinszorg heeft jaar lijks 250.000 cliënten en er werken (omgerekend naar full time banen) 37.000 mensen. De fusie van de lan delijke bureaus zal geen gevolgen hebben voor het personeel dat daar werkt. De instellingen voor gezinsver zorging en de kruisorganisaties werken al langer aan taakverdeling en samenwerking. Voor de zomer zullen de werkgebieden op elkaar worden afgestemd (de gezinszorg kent veel grotere wijken en een groter aantal instellingen dan het kruiswerk) en zal het 'aanbod' meer worden gecoördineerd. Al deze maatregelen dienen ook ter voorbereiding op de uitvoering van het plan-Dekker, waarin de thuiszorg een zeer belangrijke rol speelt. Veder-Smit zei dat de twee organisaties meer dan ooit op el kaar zijn aangewezen en hun krachten moeten bundelen, nu de overheid de gezinszorg kort en het kruiswerk slechts mondjesmaat laat groeien, terwijl de werklast toeneemt. Bovendien zijn de huisartsen on langs uit het overleg tussen de vier belangrijkste werksoorten in de eerstelijnszorg gestapt. Nu het bu reau van JOINT, de organisatie van het algemeen maatschappelijk werk, opgaat in de nieuwe werk ontwikkelingsmaatschappij voor de eerste lijn, willen kruiswerk en gezinsverzorging hun gezamenlij ke hoofdbureau ook laten functio neren als een soort dienstverle nend en belangenbehartigend be drijf voor de instellingen voor maatschappelijk werk. Examen voor de bromfiets? DEN HAAG (GPD) - Als het aan de stuurgroep Bromfiets- examen ligt, moeten bromfiet sers in de toekomst een rij-exa- men afleggen. Worden theorie- en praktijkexamen met goed gevolg afgelegd, dan krijgt de bromfietser een rijbewijs. Dat staat in een rapport van de stuurgroep, dat deze week aan minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) wordt aangebo den. In de stuurgroep, opge richt door het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen, wa ren onder meer Veilig Verkeer Nederland en de ANWB verte genwoordigd. Jaarlijks raken 8.000 brom fietsers onder de 21 jaar bij bromfietsongevallen gewond; zo'n 100 van hen vinden de dood. De ongelukken zijn veel al te wijten aan het gedrag van de bestuurder. Griekse dienstweigeraar door hongerstaking bijna in coma ATHENE (GPD) De 26-jarige Griekse dienstweigeraar Michalis Maran- kakis is na een hongerstaking van 63 dagen opgenomen in de intensive care-afdeling van een Atheens ziekenhuis. Hij wordt met waterinfusen gevoed maar weigert andere bestanddelen. Zijn hartslag schommelde gisteravond tussen 50 en 30 per minuut. Zijn toestand wordt kritiek ge acht en hij zou elk moment in een coma kunnen vallen, een situatie die zich bij de vele hongerstakingen in Griekenland nog nooit heeft voorge daan. De hongerstaking is een protest tegen het feit dat er in Griekenland nog geen wetgeving is die voorziet in plaatsvervangende dienstplicht in civiel verband, zoals in andere Westeuropese landen (behalve Zwitserland). Volgens een wet van 1976 kan men op grond van gewetensbezwaren on gewapende dienstplicht verrichten, maar in militair verband en tweemaal zo lang als de gewone diensttijd (dus vier jaar). Alle Griekse dienstweigeraars weigeren ook dit. In Griekse gevange nissen verblijven ruim driehonderd dienstweigeraars, tot voor kort allen Jehova's getuigen. Marankakis was de eerste dienstweigeraar op niet-reli- gieuze motieven en daar zijn er in korte tijd al zestien bijgekomen. Directeur Smeekes wil uitbreiding LEIDEN/LEIDERDORP - Bij de eerste de beste bouwplaats in Lei den is het raak. Een grote hoeveel heid cement ligt gereed om te wor den verwerkt. Het zit verpakt in zakken varj 50 kilo. Officieel mag daarmee sinds 1 januari in de bouw niet meer worden gewerkt. De cao die sinds die datum van kracht is, door Nicole Lucas bepaalt namelijk dat voor cement of andere grondstoffen verpakkin gen van hooguit 25 kilo mogen worden gebruikt. Bij de Bouw- en Houtbond FNV bestaat echter het vermoeden dat het met de naleving van de cao op dat punt maar slecht is gesteld. On der het motto 'hou je rug recht' is daarom een actie gestart om de zak van 50 kilo uit de bouw te bannen. Met busjes trekken kaderleden van de bond langs de verschillende bouwplaatsen om te kijken in hoe verre de hand wordt gelicht met de afspraken omtrent, arbeidsomstan digheden. Gisteren waren Leiden en omgeving aan de beurt. De in aanbouw zijnde parkeerga rage aan de Hooigracht wordt als eerste aan een uitgebreide inspec tie onderworpen. Districtsbestuur der N. Schotanus krijgt de 50-kilo- zakken als eerste in het vizier. Jan Greeve, gepensioneerd stucadoor en nog steeds actief in de bond, toont zich niet verbaasd: "Twee weken geleden ben ik zestig bouw plaatsen in Zuid-Holland langs ge weest. Op precies twee daarvan werd inderdaad met zakken van 25 kilo gewerkt". Vuil Uitvoerder W. van Vliet van het Leidse bouwbedrijf Erica b.v. wordt op het matje geroepen. Die wijst in eerste instantie alle verant woordelijkheid van de hand: "Dat is een zaak van de onderaannemer. Ik heb hem ingehuurd om de vloer te leggen en als hij daarbij zakken van 50 kilo gebruikt is dat zijn zaak". Schotanus is niet onder de in druk van dat argument: "Als een onderaannemer zijn werk niet goed doet, spreekt u hem daar toch ook op aan? In dit geval levert'ie ook slecht werk, want hij handelt tegen de regels van de cao". De vakbondsbestuurder wijst er bo vendien op dat de hoofdaannemer er via de zogenaamde Wet Keten aansprakelijkheid verantwoorde lijk voor is dat de onderaannemers hun wettelijke verplichtingen na komen. De vakbondsmensen grijpen meteen maar de gelegenheid aan om een kijkje te nemen in de keet waar de bouwvakkers kunnen schaften. Volgens een al uit 1938 daterende wet moet die ruimte aan bepaalde eisen voldoen. Ook daar aan mankeert volgens Schotanus het een en ander: zo ontbreekt een aparte kleedruimte en zijn de tafels behoorlijk vuil. "Het ziet er niet best uit", concludeert hij. "We zul len uw werkgever aanschrijven", waarschuwt hij een wat aangesla gen uitziende Van Vliet, "en dan komen we binnenkort nog weieens langs". Wettelijk Iets verder, op de hoek Leven daal/Hooigracht, waar het bouwbe drijf Van der Vorm bv appartemen ten bouwt, is het een stuk beter ge steld. Wat de bouwkeet betreft al thans, want ook hier wordt nog volop met zakken van 50 kilo ge sjouwd. Uitvoerder R. Modderkolk weigert in eerste instantie daar wat aan te doen. Het argument is het zelfde als in het eerste geval: "Dat is een zaak van de onderaannemer, daar heb ik niets mee te maken". Hij bindt echter wat in als de vak bondsbestuurder hem op zijn wet telijke verplichtingen wijst en be looft actie te ondernemen. HILVERSUM (ANP) - De STER kan binnen de grenzen van huidige wet in 1989 in totaal 500 miljoen gulden aan ad vertentie-inkomsten werven, ruim 100 miljoen meer dan nu het geval is. Daarvoor moet minister Brinkman (cul tuur) wel toestemming geven tot een uitbreiding van de STER-zendtijd tot het wettelijk maximum van 5 procent. Tevens zou de reclamezendtijd op de radio moeten worden uitgebreid tot 2,7 procent. Bij meer vrijheid, gekoppeld aan ge regels - maximum van 5 procent, verdere uitbreiding van de recla- geen reclame op zondag, maximaal mezendtijd tot gemiddeld 10 pro- vijf zoevende blokken en geen re cent, is het zelfs mogelijk de in- clame in natuurlijke onderbrekin- komsten uit de STER op te voeren gen van programma's - hem ervan tot een bedrag van bijna een mil- weerhouden de tweede helft van jard gulden. Dit zei STER-direc- het miljard binnen te halen. Boven- teur C. J. Smeekes gisteren tijdens dien zijn er nog enkele programma- de presentatie van het jaarverslag tische beperkingen zoals het ont- over '87 in Hilversum. breken van dagtelevisie en de lage "Het geld ligt voor de STER ge- luisterdichtheid van Radio 4 en 5. woon op straat", zo zegt Smeekes. Smeekes wil het Uefst dat al deze "Alles watje hoeft te doen is het te drempels worden opgeheven en er pakken'. Maar voordat Smeekes bovendien nog een verruiming van dat geld kan pakken moeten er wel de sponsormogelijkheden komt. enige reclameregels gewijzigd wor- Als argumenten voor deze stelling- den. name noemt hij de dreigende De radioreclame zit volgens vlucht van reclameguldens naar Smeekes aan zijn maximum. Niet het buitenland, vooral als de taal- omdat de wettelijke grens is be- barrière zou komen te vervallen, de reikt, maar gewoonweg omdat er voortdurend stijgende program geen ruimte is om de reclameblok- makosten door de toenemende ken te plaatsen. Hij pleit er dan ook vraag televisieprogramma's r bij de overheid om reclame in veroorzaakt door de opkomst platenprogramma's toe te staan. In satelliettelevisie, de dringende be- Duitsland gebeurt dat al. "En of je hoefte van adverteerders en de I plaat aanprijst of een pro- werkgelegenheid in de audio-visu- ele en reclamesector. Voor de pers ziet hij voordelen omdat van de reclameguldens die naar het buitenland verdwijnen, de uitgevers geen compensatie voor gederfde inkomsten kunnen krij gen. Voor de consument heeft Smeekes ook een argument: de omroepbijdrage, toch al bijna de laagste in West Europa, kan nog verder omlaag. Wat de zendtijd betreft is volgens Smeekes met tien procent de grens van de mogelijkheden binnen het huidige omroepbestel wel bereikt. Hij denkt althans dat hij met een sprong naar 15 procent "alle pro gramma's zou verstieren". "Boven dien", zo zei hij, "kan je met 15 pro cent reclame geen publiek bestel meer overeind houden, dan moetje commercieel be- De netto-opbrengst van de STER is over 1987 met ruim 60 miljoen gulden gestegen tot 385,7 miljoen gulden. Het aandeel televisierecla me komt uit op 330 miljoen gulden, de radioreclame bracht 55 miljoen gulden op. Gouden schat EDE (GPD) Bij de Edese politie zijn het afgelopèn weekeinde zes claims binnengekomen van men sen, die zeggen delen van een goudvondst in Bennekom als de hunne te hebben herkend. Ver scheidene mensen beweren eige naar te zijn van de sieraden, die eind vorige week door Bennekom- se kinderen bij het spelen waren gevonden. Naar aanleiding van di verse televisie-uitzendingen, waar in voorlichter T.J. Reus van de Edese politie met het gevonden goud te zien was, zijn de meldingen binnengekomen. Het goud is in middels overgedragen aan de re cherche om de herkomst te bepa len. (Vervolg van pagina 1) HAARLEM (GPD) - Directeur Van den Berg van Bergel zegt dat het gaét om een complot om de Hoofddorpse fabriek de vernieling in te helpen. Bergel is er namelijk in geslaagd via een nieuw procédé doxorubicine te maken. Inmiddels spreken is daartoe in Nijmegen voor 15 mil- ste^" joen gulden een nieuwe fabriek neergezet. „Het is een gigantisch complot. Op alle mogelijke manie ren wordt geprobeerd Bergel kapot te krijgen." Bergel is volgens haar raadsman volstrekt te goeder trouw. Het be drijf zou alleen in documenten hebben gehandeld en de vervalste medicijnen nooit hebben gezien. „Als er iets mis is, dan is het in de Farmitalia-organisatie." Verder zegt Bergel volgens de advocaat geheel verrast door het feit dat eem door Médicale overgelegde des kundigenverklaring later vals bleek te zijn. Ook het Franse bedrijf Médicale liet bij monde van mr. R. Smit we ten niets te begrijpen van de eisen. De medicijnen zouden rechtmatig zijn verkregen via licentiehouders van Farmitalia. Het bedrijf wil niet bekend maken van wie zij de pro- dukten heeft betrokken: de com merciële schade zou dan enorm zijn. De uitspraak volgt op dinsdag 3 "Wat we ook nog weieens te ho ren krijgen is, dat ze wel zakken van 25 kilo zouden willen gebrui ken, maar dat die er niet zijn", zegt Greeve, "We helpen ze dan gauw uit de droom door ze een stenciltje te geven met bedrijven die wél zul ke verpakkingen verkopen, zoals Fontein in Leiden". Op diverse plaatsen in Leiderdorp blijken die lijstjes van pas te komen. De cementzak staat symbool voor al het zware materiaal waar in de bouw mee wordt gewerkt, aldus C. Koerevaar, beleidsmedewerker van de Bouwbond. "Sjouwen met zware trottoirbanden en kozijnen is natuurlijk net zo slecht, maar je moet ergens mee beginnen dus leg gen we voorlopig hier de nadruk op". De aandacht die de bouwbond nu besteedt aan verbetering van de arbeidsomstandigheden is van be trekkelijk recente datum. "Heel lang heeft de nadruk vooral op de beloning gelegen", geeft Koere vaar toe, "maar in de jaren zeventig liep het ziekteverzuim zc hoog op, dat we wel moesten gaan kijken naar zaken als veiligheid en ge zondheid". Gezondheid Het ziekteverzuim in de bouw nijverheid ligt met 11 procent bijna Op diverse bouwplaatsen in Leiden troffen districtsbestuurder N. Schotanus (midden) en kaderlid H. van Ra- vensburger (links) van de Bouwbond FNV zakken cement van 50 kilo aan. Officieel mag daarmee sinds 1 januar in de bouw niet r r worden gewerkt. vier procent hoger dan gemiddeld. Drie procent van de werknemers in de bouwnijverheid -zo'n 7 tot 8.000- belandt ieder jaar in de wao. Dat is een percentage dat twee keer zo hoog ligt dan het landelijk gemid delde. Te zwaar tillen, geluidsover last en het werken met gevaarlijke stoffen kunnen de gezondheid (flink) schaden, zo bevestigde on langs ('weer', aldus Koerevaar) een onderzoek van de vakgroep Ar beidsgeneeskunde van de Rijks universiteit Limburg. Gelukkig beginnen volgens de beleidsmedewerker de werkgevers zelf ook steeds meer te beseffen dat de arbeidsomstandigheden moe ten verbeteren. "Er is een tekort aan jonge vaklieden aan het ont staan. En dat komt natuurlijk ook omdat de bouw zo'n slechte naam heeft". In de jongste cao is, behalve het '25-kilo-punt', ook geregeld dat metselblokken van 18 kilo of meer niet meer met de hand mogen wor den verwerkt. "Ons idee is dat uit eindelijk in de bouw óf alleen nog maar met heel licht materiaal wordt gewerkt óf met heel zwaar. Het eerste kan makkelijk met de hand worden verveord en het twee de kan dan per kraan worden ver plaatst", aldus Koerevaar. (foto Wira Dijkman) Hoewel de actie pas een week loopt (vorige week is gestart in het noorden van Nederland en Noord- Holland) zijn volgens de Bouw bond de eerste resultaten al zicht baar. "De vraag naar cementzak- ken van 25 kilo is duidelijk aan het stijgen". Ook Schotanus is niet pessimis tisch: "Ik denk dat de 50-kilo-zak- ken na de bouwvak wel verdwenen zullen zijn". Op hun woord geloven doet hjj de diverse uitvoerders die toezeggen hun best te zullen doen echter niet. "Over een paar weken maken we dit rondje nog r een keer". BRUSSEL - De al 134 dagen aan slepende kabinetsformatie in Bel gië zit muurvast. Koning Boude- wijn heeft formateur Jean-Luc Dehaene gisteren gevraagd met zijn werk door te gaan, maar steeds meer politici vragen zich af of dat nog wel zin heeft. De komende da gen worden beslissend. Het grote struikelblok blijft de kwestie-Voeren, ofwel de vraag wat de rechten zijn van de taalkun dige minderheden in tweetalige ge- door Hans de Bruijn meenten langs de taalgrens. Een centrale rol daarbij speelt natuur lijk nog altijd de omstreden Voe- rense ex-burgemeester Jose Hap part. De toenadering tussen de Vlaam se en Waalse partijen, die vorig week even aanwezig leek, is de af gelopen dagen weer als sneeuw voor de zon verdwenen. De blok ken staan onverzoenlijker tegen over elkaar dan ooit, zo zeggen po litieke ingewijden. Dehaene probeert een regering te vormen van Vlaamse en Waalse socialisten en christendemocraten en de Vlaamse-nationalistische Volksunie. Vooral de socialisten, die na zeven jaar oppositie de re geermacht ruiken, willen knopen doorhakken. "Er mag geen tijd meer verloren worden. Het dossier-Voeren is nu al 25 keer van alle kanten bekeken. Men is in een cirkeltje aan het draaien, waardoor het op een on verdedigbare slijtageslag dreigt uit te lopen", zei voorzitter Karei van Miert van de Vlaamse socialisten gisteren. Ook de Waalse socialisten willen gauw regeren. Voorziter Guy Spitaels van de Parti Socialiste ver wijderde vorige week nog Jean- Maurice Dehousse uit zijn onder- handelingsploeg. Dehousse is een Waalse scherpslijper, die vond dat Spitaels de franstalige rechten ver kwanselde. Dehaene heeft geprobeerd een oplossing te forceren door van de kwestie-Voeren een kwestie-Voe- ren-Koomen te maken. Koomen (Comines) is een stadje op de taal grens, helemaal aan de andere kant van Belgie in Henegouwen. Toen het merendeels franstalige Voeren in 1962 bij de Vlaamse pro vincie Limburg werd gevoegd - en het Voer-probleem ontstond - wer den tegelijk het toen hoofdzakelijk Nederlandstalige Koomen en Moeskroen (Mouscron) bij de Waal se provincie Henegouwen ge voegd. Pogingen van Dehaene om voor Voeren, Koomen en de zes taal grensgemeenten rond Brussel een speciale regeling te treffen, lijken tot mislukken gedoemd. Het ge meentebestuur van Koomen, dat een meerderheid van Waalse chris tendemocraten (PSC) kent, voelt niets voor zó*n koppeling. De gemeentebestuurders heb ben al gedreigd uit de PSC te zullen stappen, als die partij daar toch ak koord mee gaat. De PSC is de partij die Happart door dik en dun steunt en verantwoordelijk is voor de ka binetscrisis die in oktober een eind maakte aan het rooms-liberale ka- binet-Martens. De PSC-top verklaarde gisteren onmiddellijk niet te willen toege ven en te blijven aandringen op in williging van de Waalse eisen. Daartegenover staan de drie Vlaamse partijen die een eensge zind Nederlandstalig blok in de formatiebesprekingen vormen. In het weekeinde is met de ge dachte gespeeld om een 'Voeren- bestand' af te kondigen. Per slot van rekening zijn de vijf partijen het over vrijwel alle andere politie ke kwesties eens, zoals het sociaal- economisch beleid en de staatsher vorming die Vlaanderen en Wallo nië meer bevoegdheden (en geld) moet geven. Meningsverschillen zijn er nog over zaken als de bouw van een achtste kerncentrale, de abortus wetgeving en het invoeren van de supersnelle trein (TGV), maar die lijken oplosbaar. Diverse politici noemden het onzinnig om een breed regeerakkoord, dat maar liefst 127 pagina's telt, op het spel te zetten voor de Voer-kwestie. Maar Dehaene liet weten niet voor een bestand te voelen. Een re gering die de kwestie-Happart niet oplost zal een kort leven beschoren zijn, zo meent men in kringen rond de informateur. Tijdens de presentatie van het jaarverslag van de STER reikte directeur Smeerkes (links) de prijzen uit voor de beste reclamespot op de televisie. Johnny Kraaykamp ontving de tweede prijs voor de tv-commercial die hij sa men met Rijk de Gooijer maakte voor C&A. (foto and

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9