Optimisme over groei van export Oud Kampen liet voor u op Java een prachtige batik-doek maken. Reder wil staking Britse zeelui breken Poolse stakers dwingen verhoging van loon af Banken lopen 5 miljard mis door belastingplan Beurser is is is niet met 1929 te vergelijken' DINSDAG 26 APRIL 1988 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De uitvoer van Nederlandse goederen zal dit jaar boven de 200 miljard gulden uitkomen. Ir. K. de Jong, directeur van de exportbevorderingsdienst (EVD), onderdeel van het ministerie van Economische Zaken, zei dit gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. TOKYO (Rtr) - De elektronica concerns in Japan die bezig zijn met de ontwikkeling van de DAT-recorder (waarmee digita le geluidsopnamen kunnen worden gemaakt) zijn zich ern stig zorgen gaan maken nadat bekend is geworden dat de Amerikaanse Tandy een com pact disc heeft ontworpen waarop muziek, beeld en infor matie kunnen worden opgeno men en weer uitgewist. Een dergelijke cd zou de DAT-re- Tandy komt met een wisbare cd corder geheel overbodig ma ken. Eind vorige week liet Tandy weten binnen twee jaar een cd op de markt te zullen brengen die eindeloos kan worden uit gewist om weer nieuwe opna men te kunnen maken. De prijs van de cd-opnemer-afspeler zou ongeveer 500 dollar (rond de 1000 gulden) bedragen. De goedkoopste DAT-recorder in Japan kost tegen de duizend dollar. Deskundigen hebben er hun verbazing over uitgesproken dat de apparatuur van Tandy zo goedkoop is. Sony en Sharp verkopen al wel cd-apparatuur waarmee computerdata kun nen worden opgenomen, maar die apparaten kosten ruim 8000 dollar en bovendien kan daar maar eenmaal mee worden op genomen. Vorig jaar exporteerde ons land 187,5 miljard aan goederen (9,6 mil jard minder dan in 1986) en 36 mil jard gulden aan diensten. Ruim 20 procent van de uitvoer bestond uit voedings- en genotsmiddelen, 18 procent uit chemische en farma ceutische produkten en 16 procent uit machines, toestellen en elektro nisch materiaal. Van de export ging in 1987 ze ventig procent naar Westduitsland, België, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Italië. De export naar Spanje nam met ruim zestien procent toe. Op basis van de ontwikkelingen in de eerste drie maanden van dit jaar stelde De Jong dat de koersval van de dollar en de beurskrach geen merkbare negatieve effecten hebben gehad op de export. Hij schreef dit toe aan de sterke con currentiepositie van het bedrijfsle ven en de brede samenstelling van het exportpakket. De Jong waarschuwde voor te veel optimisme. De concurrentie positie kan in gevaar komen door de sterke gulden en loonstijgingen die verder gaan dan produktivi- teitsstijgingen in de bedrijven. De toenemende belangstelling van Aziatische landen voor export naar de EG is een ander gevaar. Om de eigen positie te behouden, zal het Nederlandse bedrijfsleven boven dien in moeten spelen op nieuwe economische groeicentra in Euro pa. Te denken valt dan aan Beieren, Lyon, Milaan en Barcelo- Volgens De Jong zijn internatio nale tentoonstellingen nog steeds favoriet als exportbevorderend in strument. Het aantal deelnemende ondernemingen aan die tentoon stellingen groeide vorig jaar van 800 naar 1000. WARSCHAU (Rtr/DPA) - Het per soneel van het streekvervoersbe- drijf in de Poolse steden Bydgos zcz en Inowroclaw heeft gisteren door middel van een staking een loonsverhoging afgedwongen. Vol gens een plaatselijke overheids functionaris hervatten de stakers het werk nadat de autoriteiten hun hadden toegezegd het uurloon te verhogen De staking was de grootste sinds de afkondiging van de staat van be leg in 1981. De actie was bedoeld als een protest tegen de recente prijsverhogingen. Een delegatie van de stakers wist na drie ge spreksronden met de provinciale autoriteiten een verhoging van het uurloon van 83 zloty (veertig cent) naar 135 zloty (zestig cent) af te dwingen. Daarnaast werd voor de maand mei een extra bonus be loofd van 6000 zloty (dertig gul den). Een aantal stakers heeft in tussen hun ongenoegen geuit, om dat naar hun oordeel de toezeggin gen niet ver genoeg gaan. De eis van de stakers was aanvankelijk een uurloon van 160 zloty (tachtig cent). Daarnaast wil men het aftre den van de directeur van het stads vervoerbedrijf. Een buschauffeur zei gemengde gevoelens te hebben over het resultaat, "k ben blij met onze eerste overwinning, maar het is nog niet genoeg", zo zei hij. De staking was spontaan uitge broken en werd niet gesteund door de officiële Poolse nationale arbei dersfederatie, de OPZZ. Een vroe gere leider van de verboden vak bond Solidariteit, Henryk Wujec, ging niet in op de vraag of zijn orga nisatie bij de staking was betrok ken. Wel werd de leider van Solida riteit, Jan Rulewski do'or de politie vijf uur vastgehouden, nadat hij zich bij de stakers had gevoegd. Met de raadgeving zich 'afzijdig te houden' van het conflict werd hij vrijgelaten. Volgens zegslieden uit de oppo sitie gaat er een golf van arbei- dgrsprotesten door het land sinds vanaf 1 februari de prijzen voor le vensmiddelen en brandstof met 40 tot 200 procent zijn verhoogd. Om onrust te voorkomen zouden de au toriteiten al verscheidene malen aan de eisen van de actievoerders tegemoet zijn gekomen. Vijfdui zend arbeiders van de staalfabriek Stalowa Wola in het zuidoosten van Polen kwamen verleden week donderdag bijeen en dreigden met een staking als hun verzoek om loonsverhoging niet zou worden ingewilligd. De Poolse leider Jaru- zelski dreigde verleden maand al de noodtoestand te gebruiken om aan de situatie het hoofd te bieden en het economisch hervormings programma te beschermen. LINNE - Asperge-teler Jack van Lin heeft gisteren als eerste het 'witte goudaangeleverd bij de veiling in Grub- benvorst. De volle-grond-asperges deden rond de 20 gulden per kilo, maar zullen binnenkort bij meer aanvoer goedkoper worden. (foto anp» AMERSFOORT (ANP) - Werkge vers en bonden in de zuivelverwer- kende industrie zijn het gisteren na zestien uur onderhandelen nog niet eens kunnen worden over een nieuwe cao voor de 18.000 werkne mers. De werkgevers hebben een eindbod op tafel gelegd wat de bonden met een negatief advies aan hun leden zullen voorleggen, zo hebben woordvoerders van de voedingsbonden van FNV en CNV vanochtend meegedeeld. Als de le den het eindbod volgende week af wijzen, zijn acties in de zuivelin dustrie niet uitgesloten. Het was gisteren de derde keer dat werkge vers en bonden elkaar troffen over Nog geen zicht op akkoord over zuivel-cao de nieuwe cao. De werkgevers blij ven erbij dat er niet meer mogelijk is dan een éénjarige cao met 0,75 procent loonsverhoging en een eenmalige uitkering van 150 gul den, terwijl de bonden ruimte zien voor twee procent meer loon. De leeftijd voor vervroegde uittreding blijft wat de werkgevers betreft ge handhaafd op 60 jaar. Ook op het gebied van de aanvul ling op de wao-uitkering, een mini mumgarantie voor de ploegentoe- slag, scholing en de vakantiedagen liggen de standpunten ver uiteen. Volgens een woordvoerder van de Voedingsbond FNV spelen de werkgevers een 'keihard spel: ze bieden heel veel te weinig, waarbij ze erop speculeren dat de werkne mers niet in actie zullen komen'. Hoe de ledenraadpleging volgende week zal aflopen, kon hij niet voor spellen, maar 'alle ingrediënten voor een opstand zijn wel aanwe zig'. LONDEN In de Britse haven stad Dover maken zeelieden, vak bonden en de P&O-veerdienst- maatschappij zich op voor de be slissende slag in de drie maanden oude veerbotenstaking. De zeelie- denbond NUS (National Union of Seamen) heeft vandaag een offi cieel beroep doen gedaan op de Rotterdamse havenarbeiders soli dair te zijn met de Britse stakers. door Lia van Bekhoven P&O wil de staking breken door haar veerboten, die in diverse Eu ropese havens liggen. Dover bin nen te loodsen. De schepen zullen worden bemand door Britse zeelie den die in februari het werk neer legden maar inmiddels nieuwe contracten met P&O hebben gete kend. De ruim duizend perso neelsleden die nog steeds weigeren de nieuwe arbeidsvoorwaarden te accepteren, zijn vandaag ontsla gen. Hun banen zijn reeds geadver teerd in de landelijke pers. Bijna de helft van de 2300 zeelie den heeft inmiddels de staking op gegeven en de NUS de rug toege keerd. Een aantal van hen is de af gelopen dagen in Rotterdam en Ca lais gearriveerd om de P&O-sche- pen die daar aan wal liggen gereed te maken voor terugkeer naar Dover. De schepen en de stakings- brekende bemanningen kunnen in Dover rekenen op een warm ont haal. De NUS heeft het draaiboek voor tegenactie gereed. "P&O kan wel proberen een schip binnen te brengen, maar wij zullen met 2000 man verhinderen dat het aanlegt", aldus NUS-woordvoerder Colin Bennett. Andere vakbondswoord voerders voorspellen confrontaties die Engeland tijdens de mijnsta king voor het laatste gezien dacht te hebben. Volgens de vakbond hebben Franse en Belgische'havenarbei ders beloofd de P&O-schepen links te laten liggen als er tijdens de staking gevaren wordt. Vertegen woordigers van Frankrijks groot ste transportarbeidersbond wor den morgen in Dover verwacht voor besprekingen over solidari teitsacties. Ook de Britse havenar beiders hebben de stakende zeelie den beloofd zich verre te houden van P&O-schepen die varen met niet-vakbondspersoneel. De staking werd uitgeroepen toen P&O van haar personeel radi cale veranderingen eiste. Er zou den 400 mensen ontslagen worden en van de overgebleven beman ningsleden werden diensten van 72 uur verwacht. Maar na bijna drie maanden stakingen en crisisbe sprekingen zien de P&O-eisen er enigszins anders uit. Het aantal ontslagenen bedraagt nu 300 en van de bemanningsleden wordt verwacht dat zij niet langer dan 24 uur achtereen aan boord blijven. Maar de NUS-vakbond is niet te vreden. Zij meent dat er ruimte is voor nog meer concessies. P&O heeft, geheel volgens de nieuwe trend in de Britse arbeids verhoudingen, over de hoofden van de vakbondsvertegenwoordi- gers heen, de leden opgeroepen te kiezen tussen het nieuwe contract of ontslag op staande voet. P&O verwijst naar de Kanaaltunnel als de meest urgente reden voor 'het stroomlijnen van het bedrijf. De maatschappij verwacht ge duchte concurrentie van de onder grondse tunnel als die in 1993 ge opend wordt. Een andere bedrei ging vormt het wegvallen van de belastingvrije goederen in 1992. Het afschaffen van de 'tax free' aan boord kan voor P&O het verschil betekenen tussen winst en verlies. Andere veerdiensten volgen ge spannen de ontwikkelingen in Dover. Als P&O erin slaagt de sta king te breken, zal het niet lang du ren voor andere maatschappijen de NUS bij het nekvel grijpen om er nog meer concessies uit te schud den. In tegenstelling tot het Britse stakingsverleden, zijn de huidige acties bij P&O van een ander kali ber. Het gaat nu niet om een bond die een staking uitroept om hogere looneisen, maar om een bedrijf dat efficiënter te werk moet gaan om temidden van internationale con currentie het hoofd boven water te houden. P&O zegt met de rug tegen de muur te staan. Zo ook de NUS. De NUS zegt geen militante bond te zijn. In de woorden van Mike Gib son komt de druk om te staken van de leden zelf. „Iedere week sinds de staking begon hebben de leden de optie om weer aan het werk te gaan massaal verworpen". De staking heeft het vracht- en passagiersverkeer tussen Groot- Brittannië en het Europese vaste land danig in de war gebracht. Er is P&O alles aan gelegen om voor het zomerseizoen de staking gebroken te hebben. De veerdiensten vrezen de goodwill van de vakantiegan gers anders voorgoed verspeeld te hebben. Het pleit zal deze week beslecht worden, als vanuit Rotterdam de eerste P&O-boot zal proberen in Dover aan te leggen. WERKLOOSHEID - De Wet Ver meend/Moor, die werkgevers sub sidie op de loonkosten geeft bij in dienstneming van een langdurig werkloze, blijkt in de praktijk te werken. Er werd vorig jaar naar ge streefd om 12.000 mensen, langer dan driejaar werkloos, te plaatsen. Dat is gelukt met 9.500 werklozen, drie kwart van het streefaantal. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Ne derlands Economisch Instituut (NEI). Parenco De leden van de industriebon den van FNV en CNV bij de krante papierfabriek Parenco in Renkum hebben gisteren unaniem inge stemd met het zaterdag bereikte principe-akkoord over een tweeja rige cao. De 150 aanwezige leden waren vooral tevreden over het handhaven van de collectieve stops met Kerst en de jaarwisse ling. Staatsdeelneming De staat heeft sinds 1985 uit de verkoop van verschillende deelne mingen 611,5 miljoen gulden bin nengekregen. Tot en met 1990 moet dit bedrag oplopen tot 2.050 miljoen gulden. Tot de belangrijk ste toekomstige verkopen behoren delen van DSM en de Postbank. Ook de luchthaven Schiphol wordt genoemd, maar voorlopig is afsto ting van het staatsbelang daarin niet actueel, aldus minister Ruding (financiën). Crown van Gelder Papierfabriek Crown van Gelder in Velsen-Noord heeft in 1987 een netto-winst gemaakt van 13,2 mil joen gulden. Dat betekent een ach teruitgang ten opzichte van het jaar 1986 met ruim zeven miljoen. De terugval is voor een belangrijk deel veroorzaakt door een stijging met tien procent van de prijs van de grondstof cellulose in de tweede helft van vorig jaar. AMSTERDAM (ANP) - De plannen die de regering vorig jaar bekend maakte om de banken te verplich ten de fiscus inzage te geven in de rentebetalingen aan spaarders heb ben de banken naar schatting 5 miljard gulden aan spaargeld ge scheeld, aldus De Nederlandsche Bank in haar jaarverslag over 1987. Vrijwel alle banken, met uitzon dering van de Postbank, hebben geklaagd over het wegvloeien van grote hoeveelheden spaargeld. Volgens gegevens van De Neder landsche Bank is van de 5 miljard gulden aan gederfd spaargeld 2 miljard gulden op buitenlandse banken gezet. De rest werd van de bank gehaald en in biljetten aange houden. De jongste gegevens van de meeste banken wijzen er overi gens op dat de spaargelden weer te rug beginnen te komen. De totale kapitaaluitvoer is vorig jaar sterk gedaald in vergelijking met 1986. In het effectenverkeer werd vorig jaar een overschot ge boekt van 5,2 miljard gulden na het uitzonderlijke grote tekort van bij na 12 miljard gulden in 1986. Oorza ken waren onder meer de onzeker heid over de koers van de dollar en de voorgenomen invoering in de Bondsrepubliek van een belasting op rente-inkomen. Door de beurs- crisis kwam daar ook nog bij dat buitenlandse beleggers weliswaar Nederlandse aandelen afstootten, maar voor recordbedragen Neder landse obligaties kochten. De toestroom van buitenlands kapitaal door aankoop van Neder landse obligaties bereikte een re cord van 12,2 miljard gulden. Aan overheidsobligaties kochtén bui tenlanders voor 10,6 miljard gul den, een verzesvoudiging vergele ken met 1986. Het aandeel van het buitenland in de openbare staats schuld liep daardoor op tot 22 pro cent. Het aandeel van buitenlandse schuldeisers in de totale staats schuld schommelt tussen 9 en 12 procent. Over het hele jaar gerekend werd per saldo voor 1,4 miljard gulden aan Nederlandse aandelen door het buitenland afgestoten, vooral door Duitsers en Fransen. De aankopen van Nederlandse aandelen waren met 1,5 miljard gulden bescheiden, aldus De Nederlandsche Bank. In 1986 was nog voor 5,7 miljard gul den aangekocht. Het belangrijkste kanaal waar langs kapitaal naar het buitenland vloeide was opnieuw dat van de di recte investeringen. Er ging 14,5 miljard gulden aan Nederlandse in vesteringen naar het buitenland en er kwam 4 miljard gulden aan bui tenlandse investeringen in ons land voor terug. Van de 14,5 mil jard gulden aan investeringen in het buitenland kwam kwam 40 procent terecht in de Verenigde Staten. De 4 miljard gulden die bui tenlanders in Nederland investeer den kwam vooral uit EG-landen, in het bijzonder uit het Verenigd Ko ninkrijk en België. De stand van de buitenlandse investeringen in Ne derland kwam daarmee op 73 mil jard gulden. Wir aan eigen succes overleden' AMSTERDAM (ANP) - De wir moet aan eigen succes zijn overleden, is de constatering van president W. Duisenberg van De Nederlandsche Bank in het jaarverslag van de bank. De investeringspremies aan de be drijven, die volgens de regering de pan uitrezen, vormden im mers een percentage van het in vesteringsbedrag. En investe ringen zijn hard nodig om de werkloosheid te beteugelen, zo luidt het betoog van Duisen berg. Hij zet vraagtekens bij het moment van afschaffing van de wir, de Wet op de investerings rekening, omdat na jaren van succesvol herstel van de inves teringen de vooruitzichten niet briljant te noemen zijn. Niettemin vindt Duisenberg het een goede zaak dat de vrij gekomen wir-gelden terug gaan naar de bedrijven in de vorm van belastingverlaging en overname door het rijk van de kinderbijslagpremie, die tot nu toe door de werkgever is be taald. Door de eerste wordt het tarief van de vennootschapsbe lasting concurrerend met het buitenland, het tweede heeft een gunstig effect op de hoogte van de arbeidskosten. Winst punt is ook de vereenvouding die heeft plaatsgevonden, meent Duisenberg. ADVERTENTIE Batik-ontwerper Suwondo Sudewo maakte op verzoek van Oud Kampen een fraai ontwerp, geïnspireerd op de Glorie van Java sigaren en liet er in Indonesië een aantal maken. Voor u, zolang de voorraad strekt. AMSTERDAM (ANP) - President W. Duisenberg van De Nederland sche Bank vindt dat de val van de beurskoersen in oktober vorig jaar beter te vergelijken is met de 'ver geten beurskrach' van 1962 dan met de krach van 1929. In 1962, zo schrijft Duisenberg in het jaarverslag van De Nederland sche Bank, daalden de koersen op de Amsterdamse effectenbeurs tussen het begin van het jaar en ok tober met bijna 30 procent. Dat ge beurde in een florerend econo misch klimaat. Men had in die tijd alle vertrouwen in een goede gang van zaken en de economie gaf geen krimp. Van een verdere ineenstorting van de aandelenkoersen was geen sprake, de beurskrach van 1962 bleef beperkt tot een correctie op de ontwikkelingen in de financiële sfeer zonder de economische ont- Duisenberg is van mening dat de beurskrach van oktober 1987 voor lopig ook gezien moet worden als een 'gezonde impuls om weer met beide voeten op de grond te gaan staan'. Of dat echt zo zal zijn moet worden afgewacht, aldus de presi dent van de contrale bank. Maar, zegt hij, feit is dat de reële economi sche ontwikkelingen in de geïn dustrialiseerde wereld net als in "We hebben de vergeten beurs- crisis van 1962 goed doorstaan. Het lijkt dienstig daaraan te herinne ren, in plaats van geheel gebiolo geerd te worden door de ontwikke lingen in 1929", zo meent Duisen berg. Hij wijst op twee belangrijke ver schillen tussen nu en 1929: ten eer ste was toen de internationale con junctuur al geruime tijd op haar re tour en viel de beurscrisis anders dan vorig jaar in een klimaat van economische teruggang. Ten twee de reageerden de monetaire autori teiten in 1929 met een scherp aan halen van de kredietteugels, terwijl vorig jaar werd gereageerd met een welhaast onbeperkte krediettoe zegging. Terecht, de geschiedenis lijkt toch lessen te leren, aldus Dui senberg op. Gratis te verkrijgen. Vraag bij uw sigarenwinkelier hoe. Tot 15 mei in het Museum van Volkenkunde in Rotterdam de schitterende taltoonstelling Magische Weefsels', mede gesponsord door Oud Kampen. Gaat dat zien

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7