Minister: aids-test verzekeraars mag KEP zoekt naar nieuwe plastic omslag paspoort Kritiek studentenbond op terugvorderen studiebeurs Drie weken geeïst voor mishandeling F-16 in ons land niet aan de grond DEGF stoutenbeek DINSDAG 26 APRIL 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Ook bij levensverzekering beneden 200.000 gulden DEN HAAG (GPD/ANP) Verzekeringsmaatschappijen mogen mensen die een levens verzekering willen afsluiten vragen om een aids-test, ook als het een verzekering voor minder dan 200.000 gulden betreft. Dat zei minister Korthals Altes (justitie) gisteren tij dens een debat met de Kamer. ROTTERDAM (GPD) - Toeleve- ranciers van paspoortfabrikant KEP (Kenmerk en Personificatie BV) zoeken koortsachtig naar een methode om de nieuwe pas nog snel van een plastic hoes te voor zien die aan de eis van fraudebe stendigheid voldoet. Het kamerde bat. morgen, over mogelijke opzeg ging van» het contract met KEP. wordt daarbij als 'deadline' gehan teerd. Agfa, leverancier van de kleurenfoto op de nieuwe per soonskaart, heeft daarvoor op ei gen initiatief het moederbedrijf Bayer ingeschakeld. Dat zoekt nu naar een betere plastic hoes (lami naat) voor de KEP-pas. Volgens de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) is de laatste versie van het document op een drietal punten nog niet voldoende fraudebestendig. Zo zou het lami- naat nog steeds eenvoudig te ver wijderen zijn waardoor vervalsing mogelijk is. Morgen komt tijdens het kamerdebat de vraag aan de or de of het contract met KEP nu defi nitief moet worden opgezegd. Het bedrijf zou daardoor failliet kun nen gaan. Interim-manager H. van Dijk van KEP bevestigt het initiatief van Agfa, maar voegt eraan toe dat ook met andere leveranciers wordt overlegd over mogelijke oplossin gen. "De technici werken zich ka pot, maar voor het kamerdebat zal er nog geen verbetering zijn", meent hij. "Het laminaat kan van de polysterkaart worden verwij derd. maar het plastic is ook niet bedoeld als beveiliging tegen frau de. Dat is het grote misverstand. Het laminaat dient alleen ter be scherming van de persoonskaart, bijvoorbeeld wanneer die in aanra king komt met water". Volgens Korthals-Altes mogen le vensverzekeraars op grond van ob jectief medische informatie over de aanvrager van de verzekering om zo'n test vragen. Aanvankelijk dacht de Kamer dat het hierbij ging om het afsluiten van levensverze keringen boven de 200.000 gulden. Maar volgens de minister van justi tie kah dat ook bij kleinere bedra gen. "Levensverzekeraars vragen altijd om een test bij verzekeringen boven de 200.000 gulden. Dat bete kent niet dat zo'n verzoek niet mag bij een lager verzekerd bedrag", al dus de bewindsman. Hij ontkende dat de regering en de levensverzekeringsmaatschap pijen afspraken hebben gemaakt over de grens waarboven op aids 'Dagdromen' over kleur op de weg AMSTERDAM (ANP) - Met het steeds drukker worden van de auto wegen worden er van vele kanten plannen bedacht om met het jaar 2000 in zicht de druk op het wegennet te verminderen. Zo ook door hoofddirecteur J.C. Slagter van Rijkswaterstaat, Infrastructuur en Verkeer. Op het congres Wegen en verkeer in het jaar 2000 in het Am sterdamse RAI-complex opperde hij het volgende idee: geef met de kleur van de auto aan op welke wijze de auto mag deel nemen aan het verkeer. De uitwerking van dit idee noemde Slagter re lativerend 'dagdromen'. Oranje auto's bijvoorbeeld zouden onbeperkt aan het verkeer kun nen deelnemen. De orarfje auto's zijn voorbestemd voor leden van het koninklijk huis, hoge ambtenaren en ministers, groot-industriëlen en vakbondsleiders. Ook dienstauto's van de politie zijn in deze kleur uit gevoerd. Rode auto's mogen uitsluitend gebruikt worden voor het werk. Zij worden toegekend aan vertegenwoordigers, onderhoudsmonteurs, burgemeesters en ambtenaren met een mobiele functie. Groene au to's zijn in Slagters ogen bestemd voor mensen die eigenlijk geen wa gen nodig hebben. Deze auto's mogen uitsluitend op zaterdag en zon dag de weg op. Leden van het parlement wil Slagter in gespikkelde auto's stoppen en auto's voor proefritten van garagebedrijven moeten in regenboog kleuren zijn uitgevoerd. Voor mensen van de pers, radio en TV heeft Slagter in zijn dagdromen paarse autote in het hoofd. DELFT (ANP) - De Landelijke Stu- de bedragen vaak niet. Vele stu dentenvakbond LSVB maakt be- denten zijn meteen bezwaarproce- zwaar tegen de manier waarop de dure bezig. "Fouten van het minis- terugvordering van te veel uitge- terie worden zo zonder pardon op keerde studiebeurzen gebeurt. De- de studenten verhaald", zo schrijft zer dagen ontvangen (ex-) studen- de studentenbond. ten die niet binnen drie maanden Volgens de LSVB klopt ook de bezwaar hebben gemaakt tegen uiterljke vervaldatum van 31 mei een verkeerd berekende toelage die op de acceptgiro's staat niet. een acceptgiro om meteen honder- Volgens de vakbond heeft minister den tot duizenden gulden aan te Deetman in de rapportage van 29 veel uitbetaalde studiebeurs terug februari aan de Kamer meegedeeld getest mag worden. "De verzeke raars hebben zelf de grens van 200.000 gulden vastgesteld waarbo ven iedere aanvrager een aids-test moet ondergaan". De minister meent dat er pas sprake is van dis criminatie als de tests ingevoerd zouden worden voor alle mensen die ongehuwd zijn of voor alle mannen die met een andere man samenleven. Korthals Altes noemde het bil lijk dat de verzekeringsmaatschap pijen proberen het risico van kan didaat-verzekerden in te schatten. "Dat gebeurt bij voorbeeld ook bij een verhoogd cholesterol-gehalte. Ook dat geeft geen garantie dat er hart- en vaatziekten zullen optre den, maar er is wel een hoger risico. Dat wordt doorberekend in de pre- Tevreden De Kamer is tevreden over het aids-beleid van de regering tot nu toe, zo bleek tijdens de commissie vergadering. Alle grote fracties on dersteunen het terughoudende testbeleid en de nadruk op voor lichting en preventie. Dat deze aan pak tot gedragsverandering heeft geleid blijkt onder meer uit recent onderzoek van de universiteit van Utrecht. Hieruit blijkt dat twee derde van de mensen met wisse lende seksuele contacten de afgelo pen jaren op "veiliger" gedrag zijn overgestapt, zo maakte staatssecre taris Dees (volksgezondheid) be kend. De Kamer had wel kritiek op de recente beslissing van de regering om toe te gevan aan de Amerikaan se eis dat militairen die in de Vere nigde Staten een opleiding komen volgen op aids getest worden. Staatssecretaris Dees antwoordde hierop dat hij zich met tegenzin bij de Amerikaanse eis had neerge legd. Hij wees op de noodzaak van de Amerikaanse opleidingen ge bruik te maken, maar beloofde dat de regering zoveel rriogelijk zal ken naar alternatieven leidingsmogelijkheden, DEN HAAG - De Partij van de Arbeid heeft in Den Haag een belronde voor kiezers gehouden. Fractievoorzitter Wim Kok luistert naar een kiezer, terwijl partijvoorzitter Marianne Sint net een vraag aan het beantwoorden is. Ook Eerste- en Tweede-Kamerleden deden aan de telefoonronde mee. (foto ANP> Twee weken cel veei uitoeiaaiae siuaieoeurs terug ieoruari aan ae reamer meegeaeeia p te storten. Voor studerenden die dat bij wanbetaling niet eerder dan £©(31St VOOI* ITctllCiC wèl binnen drie maanden bezwaar 1 januari 1989 deurwaarders zullen met studiebeurs wèl binnen drie maanden bezwaar 1 januari 1989 deurwaarders zullen hebben gemaakt, geldt dat het be- worden ingeschakeld, drag in termijnen van 76,44 gulden Volgens een woordvoerster van kan worden verrekend. het ministerie van onderwijs en De LSVB vindt echter dat door wetenschappen is de vervaldatum "gebrekkige voorlichting en on- van 31 mei niet in tegenspraak met duidelijke kennisgevingen niet hetgeen de minister aan de Kamer verwacht kan worden dat iedereen heeft meegedeeld. "Er is in februa- bijtijds weet dat er iets fout zit", ri gezegd dat er bij niet tijdig beta- Door onjuiste verwerking van ge- len een procedure in werking zou' gevens bij de studiefinanciering worden gezet, die kan uitmonden kloppen volgens de vakbond ook in het inschakelen van een deur- waarder". Door de tijd die zo'n pro cedure in beslag neemt, zal dat mo gelijk pas in 1989 gebeuren, aldus de woordvoerster. Zij ontkent dat studenten ge brekkig geïnformeerd zouden zijn over de terugvordering. Studenten die een voorschot hebben ontvan gen zijn vanaf het begin gewaar schuwd dat dat voorschot te hoog kunnen zijn. Daarna hebben z AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse advocaat-generaal C. Feh- mers heeft gisteren drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf geëist tegen twee agenten uit de fdeop- hoofdstad die in oktober 1985 een arrestant zouden hebben geslagen tijdens diens aanhouding. Daar naast eiste Fehmers een boete van 500 gulden en moeten de agenten de gedupeerde een schadevergoe ding van ieder 750 gulden betalen. De twee agenten werden in de cember 1986 voor hetzelfde feit veroordeeld tot een boete van 500 gulden en het betalen van 350 gul den schadevergoeding. De agenten GRONINGEN (ANP) - Voor de po- zijn zelf in hoger beroep gegaan, litierechter in Groningen heeft offi- Fehmers zei tot een hogere eis te cier van justitie mr. W. Frank giste- zijn gekomen omdat de politiej^H ren twee weken gevangenisstraf eenmaal geëist tegen een 32-jarige man uit Groningen wegens fraude met zijn studiefinanciering. De man, die in augustu,s 1986 zijn universitaire studie pedagogiek heeft voltooid, verdiende machtsmonopolie heeft en de arrestant onterecht is aangehouden en gefouilleerd. Hij heeft zich gewoon als een mondig burger tegenover de politie gedra gen". De betrokkene, J. Schram, werd Binnenland kort i met 1986 ruim 8000 gulden door de politie met zijn auto t Televisietoestel Eind vorig jaar beschikte 98 pro cent van alle Nederlandse huishou dens over één of meer televisietoe- stellen. Daarvan bleek 24 procent de uiteindelijke kennisgeving ont- tot bij zonder dit op de jaarlijkse aan- straat in gestuurd vraagformulieren voor zijn studie- kwam te zitten omdat financiering te vermelden. Wel gaf ner van e hij zijn verdienste op aan de fiscus, len. Toen waardoor de zaak vorig jaar aan het pen, sprak hij licht kwam. Met de dienst studiefi- hen dat ze een einde nanciering is intussen een regeling den maken. De agenten liepen over terugbetaling van de 8200 gul- eerst door maar keerden op hun hij vast contai- vrachtauto was geval- twee agenten langs lie- n eiste van i de file; te zijn uitgerust met Teletekst t procent met afstandsbediening. Het aantal televisietoestellen steeg de afgelopen twee jaar van 6,8 mil joen naar 7,3 miljoen toestellen op 5,6 miljoen huishoudens. Daarvan bestond 81 procent uit kleurentele visies. Dat blijkt uit het jaarverslag van de STER. Kijk uit 'Kijk uit' campagne vangen waarop staat hoe hoog de studiebeurs uiteindelijk is. De ac ceptgiro is de derde kennisgeving. neveninkomsten getrof- schreden terug toen Schram bleef naroepen en claxoneerde. De twee wezen Schram er op dat claxoneren een overtreding is. Daarna inspecteerden ze de auto en meenden genoeg mankementen te vinden om de auto van de weg te halen. Na een luidruchtige woorden wisseling werd Schram door de twee agenten vastgehouden, ter wijl een van hen de autosleutels uit de zak van Schram wilde halen, zo lichtte een getuige de toedracht tij dens de zitting toe. Toen dat niet lukte en Schram zich probeerde te bevrijden uit de greep waarin bei de agenten hem hielden, haalde een van de agenten uit en sloeg hem in het gezicht. Daarna werd hij in de handboeien geslagen en door één van de agenten met een bijrij der in een politie-auto naar het bu reau gebracht. Tijdens de rit maak te Schram opnieuw herrie door te fluiten en opmerkingen te maken. De chauffeur van de auto stopte en deelde een aantal klappen uit met de wapenstok. Het gerechtshof doet 9 mei uitspraak. Het gerechtshof in Amsterdam wil dat het openbaar ministerie een politieman van het bureau IJ-tun- nel vervolgt, om te zien of de agent zich heeft schuldig gemaakt aan mishandeling van een verdachte van diefstal. Deze verdachte werd vier jaar geleden met drie anderen opgepakt wegens het stelen van bouwmaterialen. "Bij zijn aanhou ding werd hij door de politieman zodanig geslagen en getrapt dat an dere agenten hem moesten ontzet- tèn. Op het bureau werd hij door de betrokken agent in de cel gezet en kreeg daarbij een vuistslag in zijn gezicht, waardoor een tand brak. Een dag later pas verscheen een dokter", aldus de advocaat van de verdachte. De zaak tegen de verdachte werd geseponeerd en de betrokken agent kreeg een waarschuwing in zijn dossier. Daar bleef het toen bij. Mr. Kersting en zijn cliënt dienden echter een beklagschrift in bij het hof met het verzoek de agent als nog te laten vervolgen. Dat verzoek heeft het hof nu toegewezen. "Ik blijf nog steeds van oordeel dat de pas de toets der kritiek kan doorstaan. Het laminaat is te ver wijderen, maar beslist niet zo mak kelijk als vorige week door het NOS-journaal werd 'gedemon streerd". meent Van Dijk. Het zoeken naar een veiliger hoes heeft volgens hem veel meer te maken met de inhoud van het contract tussen het ministerie en KEP. Daarin staat onder meer dat er een 'dynamisch beveiligd pas poort* zal worden geleverd. Dat wil zeggen dat het document voortdu rend op fraudebestendigheid wordt gecontroleerd en waar nodig wordt aangepast. Volgens Van Dyk heeft nog geen enkel land een oplossing gevonden voor een abso luut 'veilige' hechting van de plas tic hoes op de polyester persoons- ,'kaart. Plan tot twee basisopleidingen verpleegkundigen DEN HAAG (ANP) - Het verpleeg kundig onderwijs zal na 1995 nog uitsluitend bestaan uit twee basis opleidingen, een hogere en een middelbare. Het stelsel van de zo genoemde inservice-opleiding - waarbij de leerlingverpleegkundi- ge tegelijk in dienst is van het zie kenhuis - bestaat dan niet meer. Plannen hiertoe zijn ontwikkeld door een overleggroep van ver pleegkundigen uit verschillende sectoren. De staatssecretarissen Ginjaar-Maas (onderwijs) en Dees (volksgezondheid) hebben het plan gisteren in ontvangst genomen. Het voorstel brengt de vele inser- vice- en dagopleidingen terug tot twee basisopleidingen. De oplei ding voor verpleegkundige en die voor ziekenverzorgende zullen tus sen' 1990 en 1995 geleidelijk wor den ingevoerd binnen het beroeps onderwijs. De basisopleidingen zijn dan ook in deeltijd te volgen. Aan die mogelijkheid bestaat vol gens de werkgroep veel behoefte. Jaarlijks moet de hogere opleiding openstaan voor 5.500 eerstejaars studenten. Op de middelbare oplei ding moeten jaarlijks 16.500 eerste jaars terecht kunnen. De werkgroep maakt zich zorgen over het uitblijven van veranderin gen in het verpleegkundig onder wijs, die door de regering al in 1980 zijn geformuleerd. Kwaliteit en continuïteit van de opleidfngen lo pen daardoor gevaar, aldus drs. J. Willemse, één van de samenstellers van het rapport dat de "bestaande impasse" moet doorbreken. "Er zijn nu geloof ik zes opleidin gen en dat werkt alleen maar ver warrend. Het aantal jongeren neemt af, maar de vraag naar goed opgeleide verpleegkundigen neemt toe. Dit voorstel moet het aanbod van goed geschoold perso neel voor de toekomst veilig stel len. Vraag en aanbod kunnen zo ook beter op elkaar worden afge stemd". Adoptiebureau: wachtlijststop door grote aantal aanvragen DEN HAAG (ANP) - Wereldkinde ren, de grootste organisatie voor adoptiebemiddeling in Nederland, heeft in een brief staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) laten weten per 1 juni 1988 over te gaan tot een gedeeltelijke wachtlijst stop. Dit komt neer op het terzijde leggen van alle nieuwe adoptieaan vragen die betrekking hebben op een baby van tussen nul en één jaar. Ruim 80 procent van de nieu we aanvragen bij Wereldkinderen valt in deze categorie, aldus een mededeling van de organisatie. Sinds Sri Lanka in juni 1987 zijn grenzen sloot voor adoptie, wordt het bureau van Wereldkinderen overstroomd met nieuwe aanvra gen. De wachttijden voor adoptie ouders lopen daardoor erg op en liggen inmiddels boven de drie jaar. het motto van de - de Nederland- i optiekbranche het publiek be wuster wil maken van het belang van een goed gezichtsvermogen, met name in het verkeer. Verkeers deelnemers kunnen elk jaar gratis en vrijwillig hun ogen laten testen. Wie dat laat doen, krijgt een 'kijk- bewijs', een kaart waarop vijf jaar lang de gezichtsscherpte kan wor den bijgehouden. Dienstplicht Met ingang van het nieuwe stu diejaar 1988-1989 in augustus kun nen studenten van 21 jaar uitstel aanvragen voor de dienstplicht. Tot nu toe was 20 jaar de maximale leeftijd voor dergelijk uitstel. Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) heeft de leeftijd voor stu die-uitstel opgetrokken omdat er jaarlijks genoeg jongeren voor de dienstplicht zijn. Elk jaar moeten 48.000 jongens het leger in. Vol gens het ministerie van defensie zullen enkele duizenden 21-jarige studenten van het uitstel profite- Aids-hulpboek De Nationale Kruisvereniging heeft een handleiding samenge steld over aids-hiilpverlening bin nen de thuiszorg. Het is bedoeld voor iedereen die met de verzor ging of verpleging van aids-patiën- ten thuis te maken krijgt. Maar ook voor managements-, staf- en be leidsmedewerkers in de thuisge zondheidszorg. Vqn het totaal aan tal aids-patiënten in ons land (nu ongeveer 500) wordt een toene mend percentage thujs verpleegd en verzorgd. Volgens de laatste stand was dat 70 procent. Ondanks onderzoek naar ongevallen in West-Duitsland: ADVERTENTIE DEN HAAG - De Nederlandse pi loten van de F-16-straaljagers ver trouwen hun toestellen nog voor de volle honderd procent. Ze zijn het eens met staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) die het niet nodig vindt om de vliegtuigen aan de grond te houden in afwach ting van een onderzoek naar de on gevallen met Amerikaanse F-16-ja- gers in West-Duitsland. door Weert Schenk Nadat de afgelopen maand twee Amerikaanse toestellen kort na el kaar neerstortten, heeft de West- duitse defensieminister Worner een diepgaand onderzoek naar de oorzaken gelast. Hij heeft de Vere nigde Staten gevraagd de vluchten boven Westduits grondgebied op te schorten totdat meer bekend is over de oorzaken. De PvdA heeft voorgesteld om een vliegverbod voor de Neder landse jagers af te kondigen totdat het Duitse onderzoek is afgerond. Van Houwelingen wil daar niets van weten. Volgens hem is er geen enkele reden voor een nader onder zoek of een vliegverbod. De PvdA begrijpt niet Nederland de ontwikkelingen in Duitsland niet zou volgen. Tweede- Kamerlid Vos: "Gewoon praktisch geredeneerd: het is voor de piloten en voor mensen die de toestellen zien overkomen veiliger als het on derzoek in Duitsland even wordt afgewacht". Van Houwelingen wijst erop dat Nederland een ander type F-16 heeft dan de Amerikanen. "Onze toestellen geven geen reden voor bezorgdheid". Uiterlijk is tussen de Amerikaanse en de Nederland se F-16 geen verschil, maar toch is het Amerikaanse toestel moderner. Het heeft een andere motor en gea vanceerdere electronica, compu ters en software. Een Nederlandse F-16 piloot zegt dat hij en zijn collega's er vrijwel zeker van zijn dat in geen van beide type jagers systeemfouten zitten. "Anders hadden de Amerikanen de F-16's uit eigen beweging aan de grond gehouden. Daar ga ik blind op. En als ik het zelf niet zou ver trouwen, vlieg ik niet. Maar daar is geen sprake van". Omdat er naar zijn mening geen noodzaak is voor een vliegverbod, denkt de vlieger dat de werkelijke reden voor de opwinding een 'poli tiek verhaal' is. Daarom wil hij ano niem blijven. Het ministerie van defensie staat geen officiële ge sprekken toe met piloten of hun commandanten: "Dit is een politie ke zaak". In West-Duitsland geven de straaljagers veel hinder. Doordat de piloten zeer laag mogen vliegen, veroorzaakt dat een behoorlijke ge luidsoverlast. Bovendien zijn er in de loop der jaren erg veel vliegtui gen verongelukt. 2Jo stortten meer dan 150 Starfighters neer. De Duit sers noemden het toestel 'de We duwemaker'. De afgelopen maand stortten in Duitsland drie jachtvliegtuigen neer. Een van de verongelukte Amerikaanse F-16's raakte een woonhuis. Een Franse Mirage-ja- ger vloog in Zuid-Duitsland bijna op een kerncentrale. Een heftige discussie over de vliegoefeningen is losgebarsten. Minister Worner kan niet anders dan een politiek ge baar maken: een diepgaand onder zoek. De woordvoerder van het Neder landse ministerie van defensie zegt dat de oorzaken van militaire vlieg tuigongevallen geheim zijn. Alleen van het ongeluk in Hoogeveen in 1983, waarbij twee F-16-jaehtvlieg- tuigen zich de grond inboorden, is het eindverslag openbaar gemaakt. De speciale onderzoekscommissie concludeerde dat beide ervaren pi loten door oververmoeidheid fou ten hadden gemaakt. Uit Amerikaanse onderzoeken blijkt dat ruim driekwart van de vliegongevallen te maken heeft met menselijke factoren, zoals ver keerde inschattingen of het onjuist handelen bij mechanische proble men. Na de ramp in Hoogeveen stelde de onderzoekscommissie dat de taken van de vlieger op de grond verlicht moeten worden, zo dat hij in de lucht fitter is om zijn echte werk te doen. Dat is er vol gens de piloten trouwens nooit van gekomen. Van de 168 sedert 1979 aan Ne derland afgeleverde F-16 jagers zijn er 16 verloren gegaan. In totaal heeft ons land 213 toestellen be steld. Van dat aantal zjjn er tot 1999 30 ingecalculeerd voor 'vredesver- liezen'. De "Cornelius" van Duriet een voorbeeld van de nieuwe trend, die afstand neemt van massiviteit, en verfijnder te wed* gaal Dit effekt heeft de Italiaanse architect Cado Santi weten te bereiken door dit leren bankstel op lichte en dunne poten te plaatsen. Een rijkdom aan zitcomfort verwerkt in een luchtig ontwerp. De "Cornelius" van Duriet een verrassend fris idee voor eigentijdse interieurs. Een pittige en exclusieve look van Duriet, bij Stoutenbeek. NET N Tl KKELTJ E -E IG E N ZIN NIG E R Beven#l|lc Parallelweg 10, lel. 02510-2 90 33. undertow MeuOelpleln 1, lel: 071-8993 23. Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten Artitort Au ping Banz Bord Besouw Castle furniture Cor de Sede Duriet Flschbacher Gelderland Hlllsta Interitibke JA.B. Kendlx Koekoek Leolux Miller Montis Mustentng MID. Parade Pastoe Ploeg Rorié RolfBenz Saporttl

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3