Wij staken vóór ook al heel teruifdriiig'e Wij schrijven de overgang van 1973 naar 1974. In 540.000 liter. Op, let wel, elke 100 kilometer. Nemen we leveren. En tegelijkertijd schoner. Hoe minder gedragen bewoordingen richt wijlen premier Den Uyl aan dat elk van die Opeis jaarlijks gemiddeld soepel brandstofverbruik, hoe minder schadelijke stoffen de zich tot de massa. „We moeten met, elkaar beseffen dat wij niet kunnen doorgaan met het verbruik van beperkte voorraden brandstoffen en grondstoffen", klinkt het over radio en televisie. Op 4 november 1973 maakt heel Nederland - zij het aanvankelijk ietwat lacheri, vaak onwennig wankel fietsen brommend of wandelend kennis 17.009 kilometer draait, dan komt dat, in 3 jaar neer op lucht ingaan. Want ook op dat punt staat, Opel zijn man- 51.000 kilometer. En daarmee komt, het totaal aantal netje. Euronorm-motor zonder katalysator, motoren bespaarde liters brandstof op - houd u vast - met. 3-weg-katalysator, ze dragen bij tot een schoner 275.400.000, tweehonderd vij lenze venjjg mèj»oeffeiS* |jgn. .Waarbij meteen met het fenomeen autoloze zondag. Daar bovenop gaat op 7 januari 1974, met 15 liter per week per personen auto, benzine op de bon. En nog geen maand later, 6 februari op de kop af, krijgt in principe iedereen die op snelwegen meer dan 100 km en op alle andere wegen over de 80 vierhonderdduizend liter. Waarmee toch al gauw km op de teller tovert een aanzienlijk grotere bon te een paar supertankers te vullen zijn. Scheelt een leuke slikken dan voorheen. Glashelder is de boodschap: we slok op een borrel, niet? dienen veel en veel minder „gulzig" om te springen met wat, ons nog aan brandstof ter beschikking staat. En dus zien we inderdaad her en der in de straat de gordijnen 's avonds een uurtje of wat eerder dichtgaan. En krijgt bij allerhande doe-het-zelf- zaken het, isolerend materiaal een veel prominentere plek toegemeten. Maar, de boodschap reikt verder dan de huise lijke kring. Ook in de auto-industrie komt ze prima over. Zo ook bij Opel. Al is men zich daar dan al veel langer Wat bijvoorbeeld heeft bijgedragen tot die besparing, is de stroomlijn van al die Opel-modellen. Die is - u ziet nog wel eens zo'n Opel uit vroeger tijden rondtoeren - in de loop der jaren heel wat, oogstrelender geworden. Die meer aërodynamische lijn zorgt voor een fors lagere luchtweerstand en een vermindering van het brandstofverbruik. Maar, in eerste instantie is het hoofdstukje zuinigheid door de technici van Opel en GM benaderd via de motor. Per slot van rekening wordt daar de bewust dat de voorraad brandstof voor ons wagenpark brandstof - verzamelnaam overigens voor benzine, niet onbeperkt is. Door de jaren heen staat het zoeken diesel en LPG - letterlijk opgesoupeerd. En dus naar brandstofbesparende maatregelen bij Opel, en zijn Opel-krachtbronnen via alle mogelijke high-tech natuurlijk ook bij General Motors in de Verenigde ingrepen minder en minder gulzig geworden. Staten, al hoog op het programma. En dat dat nog steeds het geval is, mag blijken uit het feit dat alleen al in de laatste drie jaar het gemiddelde verbruik van elk model Opel met zo'n 25 procent is teruggedrongen. Wat neerkomt op ongeveer 2 liter op elke 100 kilometer. Wat dat zegt, die 25 procent? Cijfert u even mee. In de laatste 3 jaar zijn er in ons land, zeg maar, 270.000 Opeis verkocht. Dat hele zonnig maar nog niet een-twee-drie zongestuurd leger bespaart dus 270.000 maal 2 liter. Juist, dat is weg gaan - alles doet om zijn modellen zuiniger Bovendien is op dat punt het einde nog lang niet in zicht. Wat wel bewezen wordt door de Sunraycer, een GM-voertuig dat vorig jaar november als winnaar uit de bus kwam bij een 3200 kilometer lange race door Australië. Een race voor louter door zonneënergie aangedreven wagens. Waarmee is dat Opel - al zien we u weliswaar wel h< dient te worden dat. Opel milieuvriendelijkheid verder gaat dan wat zich onder de motorkap afspeelt. Koppelingsplaten, matvoerin gen, ze worden - Opel is op dat punt nummer één - uitgevoerd zonder de bepaald niet gezonde stof asbest. Bovendien wordt, elke Opel fraai gespoten met lak ken die vrij zijn van zware metalen als lood en cadmium. En elke leek weet. dat, die stoffen niet echt, bijdragen tot een mooie natuur. Een mooie natuur, die Opel ook in de jaren die komen graag wil blijven beschermen. En dat Opel binnen de automarkt dè voorloper is op het, punt, brandstofbesparing, dat, zal daar voor een heel groot deel toe bijdragen. Wat betekent dat. u, al was het, maar in het belang van uw eigen portemonnee, zuinigheid moeiteloos bij kunt schrijven in de al be hoorlijk lange lijst van pluspunten die u zouden kunnen doen besluiten om bij de aankoop van een nieuwe auto, Opel zeer sterk in overweging te nemen. En dat u dat elk jaar al in groten getale doet, ach, Opel is niet zomaar al 19 jaar lang het best gekochte automerk in ons land. Dat verklaart meteen waaróm u dag in, dag uit onderweg zoveel Corsa's, Kadetts, Ascona's, Manta's, Omega's en Senators ziet. Al kunt u die natuurlijk ook in alle rust bewonderen bij de Opel-dealer vlak bij tiindebuuil. DAAR STAAT DE WERELD VAN GENERAL MOTORS ACHTER.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 28