LD SpoopTV' 5,69% Zware opgave Rijnsburgers IAAF bindt in Verrassende slag Pastorelli $a.n de yjLijn Sparta geeft DS voetballes In jacht op derde LD-Cup In Ronde van Spanje PAGINA 21 DINSDAG 26 APRIL 1988 Zola Budd: de Britse atletiekbond stelt een, nader onderzoek in na haar activiteiten in Zuidafrika. (archieffoto LEIDEN Rijnsburgse Boys, dat op zaterdag 28 mei als gastheer fun geert van de finale om de Leidsch Dagblad Cup, krijgt deze week een zware dobber. De ploeg van trainer Arie Kurver, nog volop in de strijd om het kampioenschap in de eerste klasse zaterdag, dient buiten de competitie om deze week hoogst waarschijnlijk twee duels af te wer ken. Vanavond treden de geelzwarten aan in de achterstallige wedstrijd uit de tweede ronde tegen SJZ. Bij winst wacht dan donderdag de par tij uit de derde ronde tegen SVLV. In beide gevallen speelt Rijnsburg se Boys, al tweemaal winnaar van de trofee en nadrukkelijk op jacht naar de derde Cup, op het veld van de tegenstander. Op het programma van van avond - de derde ronde dus - staan een aantal aantrekkelijke duels. De Vliet vormt het strijdtoneel voor enerzijds LDWS tegen UVS en an derzijds VTL tegen Lugdunum. VTL met name ontpopte zich de laatste jaren als een geduchte Cup- fighter. Voor de vierdeklasser staat in competitieverband niets meer op het spel en derhalve richt de ploeg van scheidend trainer Will Henskens zich geheel op de strijd om de LD-Cup. Een plaats bij de laatste vier is daarbij het doel. Op de Boshuizerkade maakt Oranje Groen zich gereed om buur LFC een warm avondje te bezor gen. Naast VN A en ASC behoort Oranje Groen tot het trio afdelings clubs dat de laatste zestien bereik te. Van dat drietal heeft de ploeg van trainer Izaac van Weerlee, op papier althans, de beste kans om verder te komen en daarmee de af delingsbeker plus de prijs van 1000 gulden in de wacht te slepen. Het is namelijk niet aannemelijk dat VNA (tegen eersteklasser ARC) en ASC (tegen kampioen Katwijk) voor een stunt kunnen zorgen. Daarvoor is het klasseverschil met de tegenstanders eenvoudigweg te groot. Misschien nog heel aardig kan zich het duel tussen Leiden en Quick Boys ontwikkelen. De der deklasser van Hen Beerenfenger kan vrijuit spelen en gezien de aan wezige kwaliteit kan het volledig uit vorm zijnde Quick Boys daar nog problemen genoeg mee heb ben. Aan de andere kant is dit voor Semjonova wil meer geld zien MOSKOU (DPA) - Uljana Sem jonova, een van de bekendste en langste basketbalspeelsters ter we reld, heeft het sportcomité van de regering in de Sovjetunie, beschul digd van uitbuiting. Ze deed dit in een interview, dat werd afgedrukt in de staatskrant Isvestia. Semjon ova speelt als professional bij Tin toretto in Madrid, nadat ze achttien jaar een belangrijke speelster was in de nationale ploeg van de Sov jetunie. Zij geniet in Spanje een maandsalaris van 20.000 gulden. Daarvan mag ze 1000 gulden hou den. De rest gaat naar de staat. Ze zei niet aan de onderhandelin gen voor het profcontract te heb ben deelgenomen. Een trainer van haar club TTT uit Riga, die haar tij dens de eerste acht weken in Span je begeleidde, kreeg tien gulden per dag. In die periode moesten ze daarvan samen leven, omdat haar 'salaris' pas later werd uitbetaald. „In- Madrid krijg je vóór dat geld nog geen anderhalve portie ijs of in een goedkope snackbar alleen een half kippepootje. Ik ben heel vaak geeuwend van de honger aan wed strijden begonnen", aldus de boomlange speelster. „Ik ga niet eerder naar Spanje terug tot ik meer geld om te leven tot mijn be schikking krijg." de Katwijkers een uitgelezen mo gelijkheid om het geschonden bla zoen enigszins op te poetsen. Noordwijk is uiteraard ook nog niet zomaar klaar met Meerburg. De lijstaanvoerder in de vierde klasse draait lekker en bij eventue le onderschatting van Noord wij k- zijde behoort een surprise tot de mogelijkheden. Normaal gespro ken gaat Noordwijk natuurlijk door. Het programma voor vanavond luidt: Tweede ronde SJZ - Rijnsburgse Boys Derde ronde Katwijk - ASC, VTL - Lugdunum, VNA - ARC, Meerburg - Noordwijk, Oranje Groen - LFC, Quick Boys - Leiden, LDWS - UVS. Alle duels beginnen om 18.45 uur. De loting voor de kwart- en halve finale wordt op 28 april ver richt tijdens de bestuursvergade ring van de Afdeling Leiden. Afdeling In de tweede klasse zaterdag van de Afdeling Leiden staan van avond drie duels op het program ma. Lijstaanvoerder GWS ont vangt het onderaanstaande SJZ, de nummer twee ZLC speelt tegen Abbenes en Meerburg ontmoet dorpsgenoot HVZ. Deze afdeling wordt volgend seizoen opgeheven. De nummers één tot en met drie promoveren naar de eerste klasse, de nummers vier tot en met zes be landen in de reserve-klassen. GWS is al zeker van promotie. ZLC en Meerburg zijn de voornaamste me de-kandidaten, maar ook Abbenes is nog niet kansloos. Dat laatste geldt wél voor HVZ en SJZ. SANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) Zelfs de mond van zijn ploegleider Davide Boifava viel open van verbazing bij de huldi ging van de winnaar in de eerste etappe van de Ronde van Spanje. Ettore Pastorelli, 21 jaar, uit Con- cesto greep in Santa Cruz op het Canarische Eiland Tenerife gelijk de eerste gele trui. Hij verraste alle kopstukken door in de laatste bocht binnendoor te demarreren en een miniscuul gaatje hardnek kig te verdedigen. „Dit had ik nooit achter deze jongen gezocht", meende Boifava. Pastorelli was zaterdag nog, zon der succes, gestart in de Goldrace. Hij maakte dit jaar een meer dan bescheiden profdebuut. Bij de amateurs won hij vorig jaar niet meer dan vijf wedstrijdjes. Op de eerste dag van de Vuelta had hij het geluk, dat hij werd ingedeeld in de LONDEN (DPA) - De Internatio nale Atletiekfederatie heeft in het conflict rond Zola Budd ingebon den. Er is niet langer sprake van dat de Britse Atletiek-Unie wordt geschorst als geen maatregelen worden genomen tegen de in Zuid afrika geboren atlete. Volgens een nieuw schrijven, dat vorige week dinsdag reeds de deur blijkt te zijn uitgegaan, wordt de Britse bond de verantwoordelijkheid in deze zaak toegekend. Tegelijkertijd is aange drongen op „passende actie". De BAAB kondigde zondag aan een onafhankelijke onderzoeks commissie te zullen installeren. Die heeft tot 21 mei de tijd Budds omstreden bezoek aan Zuidafrika te onderzoeken. Zij zou daar aan wedstrijden hebben deelgenomen. Zola Budd zegt slechts als toe schouwstér aanwezig te zijn ge weest en andere atleten te hebben aangenoedigd. Maar ze bestrijdt zelf te hebben gelopen. Volgens een artikel in de Times van maandag zal de Britse bond laatste groep, waarin de meeste kopmannen zaten. Zij reden de snelste reeks van de vijf met tel kens 36 renners. De Ier Kelly, geir- riteerd door een dopingaffaire, werd evenals de snelle Belg De Jonckheere voor de sprint ingeslo ten. Pastorelli profiteerde met een harde demarrage door de binnen- bocht. Hij haalde het kleine voor sprong op de Bask Urruti. Voor de eerste etappe was het pe loton van 180 renners opgedeeld in vijf groepen van 36 renners, van el ke ploeg twee. Elk pelotonnetje reed op Tenerife een soort kennis- makings-criterium van 17,4 kilo meter. Zeer tegen de zin van ren ners en ploegleiders werden de tij den doorberekend naar het alge meen klassement. Deze bepaling maakte, dat Matthieu Hermans, de bekendste van de vier Nederlandse deelnemers, reeds 56 seconden achterstand opliep. Hij kon zicli er niet echt druk over maken. Her mans is in de Vuelta gestart met het oog op zo veel mogelijk etappeze ges. Hij trainde daar speciaal voor in de Siera Nevada bij Madrid. De 43e Vuelta d'Espagna begint vandaag reeds aan het serieuze werk met een bergetappe op Tene rife. Er is dit jaar meer sprake van een Hispano-Latijnse ontmoeting dan van een internationaal wieier- gebeuren. Naast de tien Spaanse formaties kwamen drie Colom biaanse ploegen overvliegen. Het peloton werd gecompleteerd met een Portugese, een Belgische en twee Italiaanse ploegen. De eerste etappe kende een klein incident. Leden van de Canarische afscheidingsbeweging gooiden een paar handenvol spijkertjes op de weg. Dit kwam enkele renners op een lekke tube te staan. vragen om een uitleg van de „deel nemer sclausule" van de IAAF, ten einde vast te stellen of het woord „deelnemen" ook betrekking heeft op het bezoeken van een sportwed strijd. Frans Maas is zondagavond in het Californische Walnut tweede geworden bij het verspringen in de wedstrijden om de Mount Sack Memorial. De atleet van Sprint kwam tot 8,07 meter. Dat is vier centimeter verder dan het Neder landse record dat hij op 17 april in El Paso vestigde. De prestatie van Maas komt niet in aanmerking voor erkenning als Nederlands re cord. Er stond namelijk een rug- wind van 2,06 meter per seconde. In dezelfde wedstrijden zege vierde Ritai Delnoyen zowel op de 1500 meter als op de drie kilometer. De studente aan de Universiteit van El Paso, die lid is van Kimbria Maastricht, liep de 1500 meter in 4 min 18,92 sec en de dubbele af stand in 9.07,08. FEYENOORD - nacurmate ze daar minder presteren, hoor je in en rond de Kuip steecis meer lie den dure, schimmige praat ver kopen. Maar ja, wat wil je ook: er wordt bij Feyenoord danig aan de organisatie getimmerd. Be halve een stichtingsbestuur is er nu een raad van beheer, een heel speciale werkgroep, een commer cieel directeur, een algemeen di recteur en nog het een en ander aan leidinggevend gedoe. De conclusie ligt voor de hand: bij Feyenoord staat het kapitaal niet óp het veld, het staat, par don, het zit natuurlijk, er om- héén. Minkukel die ik ben op be stuurlijk gebied, vraag ik me bij zo'n opeenhoping van stuurlui altijd af, wat die kerels stuk voor stuk straks gaan dóen, behalve geriefelijk onderuitzakken in die sky-boxen natuurlijk. Hoe meer functionarissen, des te meer ge donder, is het enige dat ik mij nog herinner van een kadercur sus uit een ver verleden. Maar dat zal wel niet meer gelden. Al die nieuwe lieden met hun geblaat over 'kernbeleid', 'doortastend management' en 'het produkt Feyenoord', komen dan uitgerekend met een oude be kende als Hans Kraay aanzetten als algemeen directeur. Grote jo ligheid nam bezit van me toen ik dat hoorde. Van Kraay dacht ik net dat hij bezig was in de nevel van de voetbalhistorie te ver dwijnen. Oh, niet dat het hem slecht zou gaan. Verre van dat. Hij leek mij typisch iemand die briljant carrière kan maken in een bedrijvigheid waar niemand het nut van inziet, maar die wel veel geld oplevert. Kraay's grote voordeel is dat hij goed oogt, ongetwijfeld met mes en vork eet en een keurige babbel ter beschikking heeft. De meeste coaches/technisch direc teuren of hoe ze tegenwoordig ook betiteld worden, zijn niet om aan te zien en te horen. Achter me kaar zag ik De Mos, Beenhakker, Van der Meent en Houwaart op het scherm. Als men mij had ge zegd dat het hier om filaalchefs van schiettenten ging, had ik het subiet geloofd. Met dat soort lie den kun je in in het 'business cen ter' de kramen niet langs. Dus dan maar weer Kraay, ook al blijf je met hem het risico lopen dat hij in de sky-boxen onwel van het voetbal wordt. Waar ik met grote nieuwsgie righeid naar uitkijk is hoe de re latie tussen Kraay en coach Is rael zich zal ontwikkelen. Grote re tegenpolen zijn niet denkbaar. Die gladde, praatgrage Kraay met zijn voor de buitenwereld keurige manieren en dan die so bere, (te) cynische, van alle ijdel- heid gespeende Israel. Hij zal nooit twee zinnen gebruiken als hij het in één af kan. Die twee zitten nu in één schuitje. Ze zijn het samen eens, zei Kraay na hun eerste gesprek. Ik denk dat Kraay voortdurend aan het woord is geweest en dat Israel er af en toe een paar letter grepen tussendoor heeft gewor pen. Ze zijn het dus eens maar voor hoe lang? Enfin, geroeze moes zal er volgend seizoen ge noeg zijn bij Feyenoord. Dat kan niet anders met zoveel bonzen en bovenbazen. Als er nou op het veld óók maar wat te beleven valt. Stille derby De met zoveel spanning tege moet geziene derby Rijnsburgse Boys - Quick Boys was zo matig en vervelend dat na afloop me de lust verging de port te nuttigen. Hetgeen héél wat wil zeggen. Ach, ach, wat een droefenis. Het publiek (4000 man en vrouw sterk) roerde zich zich soms mi nutenlang niet, kennelijk geheel ontdaan door de spéltechnische kaalslag tussen de krijtlijnen. Hoewel de ploeg niet goed speel de, viel Rijrisburgse Boys weinig te verwijten. De geelzwarten toonden zich zelfs met tien man volkomen opgewassen tegen de Katwijkers, die duidelijk met een schilderij van een inzinking kampen. Het elftal oogde ver moeid, verdoofd bijna. Niets maar dan ook niets herinnerde aan de wilskrachtige ploeg die in het eerste deel van de competitie bij voorbeeld Noordwijk op eigen veld zo krachtig op zijn nummer zette. Hoe komt het toch dat steeds als de beslissende fase van de compe titie aanbreekt de zandloper bij de Katwijkers leeg raakt? Ik heb er nog een tijdje met Hans van der Zee, de trainer van Quick Boys, over gesproken. Hij breekt er zich ook het hoofd over. Nóg hebben de blauwwitten de kan sen in eigen hand, maar Van der Zee zal nu toch het mes in het elf tal moeten zetten, want hoewel 'vorm' iets is uitermate grilligs is, kun je er niet te lang op blijven wachten. Wonderkind Omdat er in de derby zo weinig te beleven viel, richtte de aan dacht zich geheel op de manier waarop de bloedjonge scheids rechter Wegereef (26) de strijd leidde. Liefst tien boekingen deel de hij uit, de Rijnsburger Bodaan werd, al na een half uur door hem van het veld gezonden. Een fluitend wonderkind, die Wegereef. Hij volgde het spel op de voet, stond bij overtredingen er steeds met zijn neus bovenop. Gedroeg zich ijzig, was niet van zijn stuk te brengen, bleef conse quent ruw spel als het voornaam ste kwaad beschouwen. Moed kon hem niet worden ont zegd. Ik had ook zéker bewonde ring voor hem hoe hij als jong broekie de leidsels van de wed strijd in handen nam en hield. Toch heb ik wel een paar beden kingen. Tien boekingen wekken wellicht de indruk dat het een soort wild-west was in Rijns burg. Welnu, dat was het aller minst. Een aantal overtredingen had naar mijn gevoel gewoon met een vrije schop bestraft kunnen wor den. Hij paste eenvoudig de spel regels toe, hoorde ik na de wed strijd menigeen zeggen. Dat mag waar zijn, maar een scheidsrech ter kan en moet ook weer geen computer zijn. Het ligt allemaal iets gecompliceerder. Wegereef zal dat nog wel aan de weet komen. Kijk, ik juich het toe dat scheidsrechters straffer optre den. Het wordt de hoogste tijd. De vervuiling in het spel moet wor den teruggedrongen. Maar dan j dienen de arbiters wat dat be treft één lijn te trekken. Het kan niet zo zijn dat in hetzelfde type wedstrijd de ene scheidsrechter tien man opschrijft en de ander bij wijze van spreken zijn boekje niet eens uit zijn zak haalt. Dan wordt het meten met twee maten. Die kant moet het ook niet uit. RUUD PAAUW Superpremie Milan MILAAN (AFP) Silvio Berlusco ni, de voorzitter van AC Milaan, heeft de spelers van zijn ploeg een superpremie in het vooruitzicht ge steld. Indien de club kampioen van Italië wordt krijgt elke speler 300.000 gulden uitgekeerd. Ruud Gullit c.s. spelen komend weekein de tegen koploper AS Napoli. In de Italiaanse competitie zijn nog drie wedstrijden te spelen, AC Milan heeft één punt achterstand op de ti telverdediger. Marseille schrijft Allofs verder af MARSEILLE (RTR) Olympique Marseille heeft Klaus Allofs, de aanvoerder van het Westuitse elf tal, afgeschreven voor de rest van het seizoen. Allofs heeft gisteren in Zürich een knie-operatie onder gaan. Marseille achtte het onwaar schijnlijk dat de aanvaller dit sei zoen nog in de competitie zal kun nen worden opgesteld. Volgens O.M. is het zelfs twijfelachtig of de Westduitser volledig fit zal zijn voor het begin van het toernooi om het Europese kampioenschap. AZC rond met twee Cubanen ALPHEN - AZC/Alphen heeft gis teren definitieve overeenstem ming bereikt met twee Cubaanse waterpolospelers. Per 1 september zullen de 27-jarige Barbaro Diaz en de 25-jarige Pablo Cuesta actief zijn voor de nationale kampioen. DINSDAG 15.45-16.00 BBC 2: Snooker. 16.05-16.50 BBC 2: Snooker. 16.10-16.55 Did 2: Pfiff: sportprogramma voor de jeugd. 17.00-18.30 BBC 2: Snooker. 19.00-19.50 BBC 2: Snooker. 21.00-21.30 BBC 1A Question of Sport: sportquiz. 21.00-22.00 SCH: NBA Basketball ■87m. 22.00-22.30 BBC 2: Snooker. 22.00-23.00 SKY: Nederlands competi tievoetbal. 22.35-22.40 SCH: Voetbaluitslagen. 22.40-23.40 SCH: Motorraces. 22.55-23.20 Ned 3: Studio Sport. Voet bal: halve finales KNVB-beker. 00.45-01.15 BBC 2: Snooker. WOENSDAG 12.05-13.00 BBC 1: Snooker. 12.30-15.55 Did 2: Die Sport-Reportage: verslag van de Open Duitse tenniskam pioenschappen voor heren in Hamburg. 13.05-14.00 BBC 1: Snooker. 14.50-15.15 BBC 1: Paarderennen: ver slag vanuit Ascot. 15.15-16.00 BBC 2: Sport: met snooker en paarderennen. 16.05-16.50 BBC 2: Snooker. Een dolgelukkige Ettore Pastorelli poseert in charmant gezelschap. De Italiaan verraste zelfs zijn eigen ploeglei der met zijn zege in de eerste etappe van de Ronde van Spanje. (foto ap> SANTA CRUZ DE TENERIFE (AFP) - Sean Kelly is gisteren officieel beschuldigd van doping in de Ronde van het Baskenland, begin deze maand. De vrouw van de Ierse wielrenner ontving in Vilvoorde een brief van de Spaanse wielerbond met de me dedeling. Ramon Mendiburu, de manager van Kelly's ploeg, heeft onmiddellijk een tegenonder zoek ingesteld. Mandiburu heeft tegelijk zwaar protest aangetekend tegen een aantal procedurefouten. Kel ly werd positief bevonden op 9 april. Het laboratorium heeft ver volgens 48 uur de tijd om de wie- Kelly haalt schouders op lerbond in te lichten. De wieler bond, in dit geval de Spaanse, heeft daarna 48 uur de tijd voor het bericht aan de renner. Kelly hoorde het nieuws officieel op 25 april, twaalf dagen te laat. Mendi buru, en Kelly zelf trouwens ook, spraken er schande van dat het bericht al in de krant stond voor Kelly in kennis was gesteld. Na afloop van de eerste etappe in de Ronde van Spanje reageer de Kelly schouderophalend op de mededelingen van Mendi buru en van zijn vrouw aan de te lefoon. „Ik ben hier gekomen met als doel de Ronde van Span je te winnen. Ik laat me door niets en niemand meer van de wijs brengen". Mendiburu geloofde, dat Kelly vrijuit zal gaan in deze doping- zaak. „Het loopt met een sisser af', zei de manager. „Vorig jaar heeft Felipe Yanez zijn zaak voor de rechter 'eveneens gewonnen toen hij procedurefouten aan toonde." ROTTERDAM (ANP) Sparta, het krasse oudje uit de eredivisie, heeft gisteravond een van de jongetjes uit de buurt, DS '79, bijles gegeven. Even, heel in het be gin laten zien hoe het moet en vervolgens de leerling steeds keurig de bal beschikbaar stellen om het ook eens te proberen. Het was paarlen voor de zwijnen gooien. Het jonge tje DS, dat eigenlijk in een te hoge klasse zit, kon de voorbeelden nimmer nadoen. Maar Sparta volhardde. Niemand kon toch zo dom zijn dat zelfs de simpele probleempjes niet konden worden opgelost. Toch wel. Onder deze omstandigheden kon natuurlijk geen voetbal worden gespeeld. De één kon het niet, de an der leek het, in het belang van de ander niet te willen. Hoe is het mogelijk? Sparta had, enkele dagen na zijn honderd-jarig jubileum, niet aan een ander, maar uit sluitend aan zichzelf moeten denken. De vierde perio de immers is nog binnen handbereik. Een grote score had een leuke basis kunnen zijn. Sparta ging ook op weg naar die score met treffers van Vurens en Schmidt in de eerste vijf minuten. Tref fers die zeer in de hand werden gewerkt doordat DS geen enkel begrip voor organisatie had. Sparta heeft de Dordtenaren alle kans gelaten zich te herstellen. Ook die moeite was overbodig, want in anderhalf uur kwam DS tot één serieus schot, negen minuten voor rust van Van der Net. Omdat De Goey op dat moment even niet bij de les was, stuiterde de bal in het doel. In de tweede helft werd de „les" voortgezet. Het leek wel of alle Spartanen, Schuurhuizen en Vurens uitge zonderd, DS steeds maar weer de kans wilden het bie den het eindelijk eens goed te doen. In het elftal van Si mon Kistemaker was echter niemand die iets naar be horen kon afwikkelen. Daarom heeft Sparta het, enke le minuten voor tijd nog maar eens voorgedaan. Een simpele snelle actie, waarin Vurens weer deel had, werd tenslotte door Van Stee voor een leeg doelvlak af gerond. Sparta heeft DS alle kansen geboden het beter te doen dan binnen de mogelijkheden van de tegenstan der lag, maar het was aan het elftal dat volgens jaar in een lagere klasse niet voortdurend op zijn tenen zal be hoeven te lopen, niet besteed. ADVERTENTIE Een spaarrekening waarbij het tarief is gekop peld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retour rente. Het minimumsaldo bedraagt f1.000,-. Het rentepercentage voor de maand mei is De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. koöak

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21