LEIDSCH DAGBLAD Overheid moet nog verder bezuinigen Medicijnen tegen kanker vervalst Binnenblijven in Telford na brand in opslag NAVO Soest'huurt' gemeentehuis voor 10 jaar President Nederlandsehe Bank: Surinaamse leger werkt onderzoek politie tegen Nederlands reclameverbod in strijd met EG-verdrag Brit overlijdt in Haagse cel Inhaalactie met verkeersboetes Agent betrokken bij geldtransactie? DINSDAG 26 APRIL 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38609 Miljoenen bespaard SOEST (GPD) - De gemeente Soest zal haar eigen, nog te bouwen, gemeentehuis gaan leasen van een Onroerend Goed BV. Dit levert Soest een besparing op van 1,8 tot 3,2 miljoen gulden, omdat de ge meente bij een dergelijke con structie geen btw hoeft te be talen, De miljoenen die door deze belastingtruc worden be spaard, steekt de gemeente in i parkeergarage, die onder het stadhuisplein moet ko men. Hoewel er ernstige bewaren gemaakt zijn door de belas tingdienst, zijn burgemeester en wethouders van plan het gemeentehuis te laten bouwen door een aparte bv en het daar na tien jaar te huren. De ge meenteraad zal het vrijwel ze ker eens zijn met het college. Als Soest het gemeentehuis tien jaar geleasd heeft van de (eigen) bv, kan de gemeente het pand terugkopen. Er hoeft dan ook geen overdrachtsbe lasting te worden betaald. Na deel is wel dat gemeente tien jaar lang officieel geen eige naar is van haar eigen onder komen. In de praktijk zal het Soester gemeentebestuur al les te vertellen hebben over de papieren eigenaar, de Onroe rend Goed BV. Hoofddorps bedrijf vermoedt complot van concurrentie HAARLEM (GPD) - In een doua neloods in Hoofddorp is een partij vervalste medicijnen tegen kanker ontdekt. Slechts door toeval zijn de medicijnen, ter waarde van 15 mil joen gulden, niet op de Amerikaan se markt gekomen. Was dit wel ge beurd, dan was de ramp niet te overzien geweest. Dit zeiden advo caten van het Amerikaanse bedrijf Baxter Healthcare Corporation en het Italiaanse Farmitalia gisteren tijdens een kort geding voor de Haarlemse rechtbank. De bedrijven hebben het in Hoofddorp gevestigde Bergel Hol ding BV en enkele aanverwante vennootschappen voor de rechter gedaagd. Het Hoofddorpse bedrijf ontkent iedere betrokkenheid bij de vervalsingen en verwijst naar haar leverancier; het Franse La Mé- dicale Equipex SA. Ook dit bedrijf ontkende gisteren elke betrokken heid. Het medicijn doxorubicine wordt ingespoten bij kankerpa tiënten en het grote Italiaanse con cern Farmitalia is tot op heden de enige producent van het middel. Het wordt elders alleen in licentie vervaardigd. Baxter importeerde het medicijn sinds begin 1986 uit Nederland via Begel. Een miljoenenorder, waar bij vanwege de strenge importei- sen in de VS de garantie was gege ven dat de medicijnen direkt van Farmitalia betrokken zouden wor den. Bij een onderzoek van de partij, die door een invoerstop de VS niet in kon, werd de vervalsing bij toe val ontdekt. Dozen zijn nagemaakt en ook flesjes, doppen en bijslui ters zijn niet origineel. Een deel van de dozen is niet gevuld met me dicijnen maar met karton en schuimplastic. Op een deel van de bijsluiters staat zelfs een verkeerde dosering vermeld. Bovendien, zeggen Baxter en Farmitalia, bevat een deel van de partij een geheel andere stof: dau- nomycine. „Levensgevaarlijke flesjes," aldus de advocaat van Baxter, mr. P. Eijsvoogel. Baxter eiste van Bergel 1,8 miljoen gulden als voorschot op een schadevergoe ding en wil tevens dat Bergel en Médicale bekend maken van wie de partij medicijnen heeft gele verd. Inmiddels is in Frankrijk een strafrechtelijk onderzoek begon nen, terwijl Britse medici zijn ge waarschuwd. Op Frans verzoek on derzoekt de Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst in ons land de zaak. (zie verder pagina 9) AMSTERDAM (GPD/ANP) - Het tekort van de overheid moet verder terug. Verdergaande bezuinigingen op de overheidsuitgaven zijn daarom dringend noodzakelijk. Dat zei de president van de Nederlandsehe Bank, dr. W. Duisenberg, vandaag bij de presentatie van het jaarverslag. Hij wees erop dat het tekort van de overheid in 1987 nauwelijks een procent lager was dan vijf jaar eer der. "Het ontbreekt aan een finan cieel gezonde overheidshuishou- ding". Er mag volgens hem niet worden toegegeven aan toenemen de 'bezuinigingsmoeheid'. Zeker als gekozen wordt voor lastenver lichting, zal dat betekenen dat er nog meer bezuinigd moet worden, aldus Duisenberg. Voor het overige is Duisenberg vrij positief over de economische situatie in ons land. De inflatie is HAAKSBERGEN (ANP) - Een grote brand heeft gisteravond op het industrieterrein van Haaksber gen een garagebedrijf en een tex tielonderneming verwoest. De scha de loopt in de miljoenen guldens. De brand brak rond negen uur door onbekende oorzaak uit in het textielbedrijf. Enkele minuten na de brandmelding stond het com plex al in lichterlaaie. De brand weer zag met hulp van anderen kans nog 20 auto's uit de garage te halen. Eenzelfde aantal wagens PARIJS (Rtr/AFP/GPD) - De Fran- Mitterrand: 'Verkiezing in Nieuwcaledonië onrechtmatig' ging de LONDEN (DPA) - In het Britse Tel ford is vanochtend asbestalarm ge geven na een brand in een depot van de NAVO. De bevolking in een straal van 20 kilometer rond Tel ford werd via luidsprekers opge roepen binnen te blijven en de ra men dicht te houden. De brand brak gisteravond uit. Een enorme wolk rook en stof trok over de omgeving en er kwam een grote hoeveelheid asbeststof vrij. De oorzaak van de brand in het de pot, waar voertuigen en ander tech nisch materieel staan, is niet be kend. Meer dan 100 brandweermannen zijn de hele nacht bezig geweest het vuur te bestrijden. Na vijf uur slaagden ze er in de brand ondér controle te krijgen, maar verwacht wordt dat het vuur nog dagen zal blijven smeulen. De mensen uit de omgeving werd aangeraden niet in hun tuin of op het veld te werken om te voorkomen dat het neergeslagen asbeststof weer opdwarrelt. Asbest kan bij inademing gevaarlijk long aandoeningen veroorzaken, ar beiders in speciale beschermende kledij begonnen vandaag met schoonmaakwerkzaamheden. Volgens het ministerie van de fensie in Londen bestaat er geen 'ernstig gevaar' voor de volksge zondheid. Vijfjaar geleden woedde er ook een grote brand in het depot. Ook toen kwam een aanzienlijke hoeveelheid asbeststof vrij. Na die brand werden aanbevelingen ge daan ter vergroting van de veilig heid. Die aanbevelingen zijn nooit opgevolgd. verloren. Tal se president Mitterrand heeft giste- benzinetanks explo- ren gevraagd de eerste ronde van >oor- de presidentsverkiezingen in laar Nieuwcaledonië ongeldig te ver- anp) klaren. De president heeft het ver- zoek gericht tot de staatsinstelling die toezicht houdt op de grondwet van 1958. Volgens Mitterrand ble ven veel stembureaus in het over- :ese gebiedsdeel zondag gesloten. Mitterrand, die in Frankrijk 34 procent van de stemmen kreeg haalde in Nieuwcaledonië minder lP9- deerden. Nog net kon worden komen dat het vuur oversloeg een transportbedrijf. (foto Dukakis wint SALT LAKE CITY (AP) - Michael Dukakis heeft in de Amerikaanse staat Utah het leeuwendeel van de 23 gedelegeerden achter zich ge- L kregen voor de Democratische dan vijf procent. Zijn tegenstander conventie. Nadat bijna de helft van de stem men was geteld had Dukakis bij I partijbijeenkomsten 4.104 stem men en zijn rivaal Jesse Jackson Gebaseerd op deze gegevens laag. De investeringen hebben zich hersteld, dankzij de verbeterde vermogens- en winstpositie van de bedrijven, die weer het gevolg is van loonmatiging. De werkgele genheid is 'spectaculair' gegroeid. Aangezien echter de beroepsbevol king bijna even hard is toegeno men is de ernst van de werkloos heid vrijwel niet afgenomen. Het betrekkelijk positieve beeld van onze economie wordt volgens Duisenberg echter- vertroebeld doordat het niet gelukt is in de ach ter ons liggende 'vette jaren' de fi nanciële situatie bij de overheid wezenlijk te verbeteren. Ook al met het oog op de eenwording van de Europese markt in 1992 zou Neder land beter in de pas moeten lopen met de andere landen van de EG. "Een moeilijk en pijnlijk proces, maar onontkoombaar", meent de president van de centrale bank. Vorig jaar werd in het jaarverslag van De Nederlandsehe Bank ge constateerd dat er, om het financie ringstekort in 1990 uit te laten ko men op 5,25 procent van het natio nale inkomen (alles wat wij met el kaar verdienen), extra bezuinigin gen nodig waren van vijf tot tien miljard gulden. Duisenberg nu: "Het valt niet uit te sluiten dat ook die uitspraak te optimistisch is ge weest". In een reactie zegt de FNV dat extra ombuigingen ter wille van een lager overheidstekort nooit goed kunnen zijn voor de economi sche groei en de werkgelegenheid. De FNV zegt de zorg van Duisen berg om het hoge tekort wel te kun nen begrijpen, maar wijst verdere bezuinigingen af. De twee grote werkgeversorga nisaties VNO en NCW daarentegen delen de kritiek van Duisenberg op de toestand van de overheidsfinan ciën. Beide organisaties vinden dat er een grotere daadkracht nodig is bij het doorvoeren van bezuinigin gen. (zie ook pagina 7) Lou de Jong voltooit le venswerk: deel 12 van 'Koninkrijk der Neder landen in de Tweede We reldoorlog' is af. PAGINA 2 Bondskanselier Kohl be noemt onbekende Scholz tot minister van defensie. PAGINA 5 Ettore Pastorelli verras sende winnaar eerste etappe Ronde van Spanje. PAGINA 21 Nina Simone en Melanie grote attracties op derde Internationale Chanson- week Leiden. PAGINA 25 De eveneens zondag gehouden verkiezingen voor een regionaal parlement Dukakis 18 gedelegeerden ach- biedsdeel werden door ter zich krijgen en Jesse Jackson 5. Grootste olie platform brandt RIO DE JANEIRO (IPS) - Het grootste olieplatform van Bra zilië 280 km ten noorden van Rio de Janeiro staat sinds zon dagavond in brand. De blus sing zal nog zeker twee weken duren. De produktie van vijf plat forms, die samen de helft van de Braziliaanse olie leveren, ligt stil. De dagelijkse produktie bedraagt 2 miljoen kubieke me ter gas en 70.000 vaten olie per dag. Petrobras schat de schade op ruim twee miljoen gulden per dag. Af en toe zon temperatuur ongeveer 10 graden. Oos ten wind, matig, aan de kust af en toe krachtig. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Wolkenvelden ook af en toe zon cn in het weekeinde kans op regen. Middagtemperatuur in het weekeinde oplopend tot ongeveer 15 graden, 's Nachts geleidelijk minder koud. Woensdag 27 april zon op: 06.18 uur. zon onder: 20.57 uur; maan op: 16.03 uur. maan onder: 04.51 Waterstanden te Katwijk hoog water: 01.31 en 13.45 uur; laag water: 08.44 cn 21.4: uur. LUXEMBURG (ANP/GPD) - Bui tenlandse, commerciële televisie zenders als Sky Channel en Super Channel mogen via de kabel zowel Nederlandse reclame als onderti telde films uitzenden. Het verbod daarop in de Nederlandse media wet is in strijd met het EG-verdrag, dat vrijheid van diensten garan deert in Europa. Dat heeft het Eu ropese Hof van Justitie vandaag uitgesproken. De uitspraak van het Europese Hof is een zogenaamde pre-justitië- le beslissing, door de rechter ge daan op verzoek van het gerechts hof in Den Haag. De beslissing moet nu weer door het Haagse ge rechtshof worden behandeld, maar dat is niet meer dan een formele kwestie. Door de uitspraak van de Eu ropese rechter, zal de Mediawet moeten worden aangepast. De pa ragraaf waarin staat dat buiten landse stations geen op Nederland gerichte reclame mogen uitzenden zal hoogstwaarschijnlijk moeten worden geschrapt. Met het Reclameverbod heeft minister Brinkman (cultuur) de commerciële invloed van buitenaf op de Nederlandse televisieomroe pen willen terugdringen en binnen de perken houden. Tevens wilde hij voorkomen dat reclamegelden naar het buitenland zouden weg vloeien. De adverteerders, vere nigd in de Bond van Adverteerders en de Vereniging van Erkende Re clame-Adviesbureaus voelden zich door het verbod beperkt en stapten naar de rechter. Mr. C.H.M. Wirtz, voorzitter van de Bond van Adverteerders, van morgen: "We hebben de zaak ge wonnen, dat is duidelijk. Brink man zal de wet moeten aanpassen. Maar het is op dit ogenblik nog te vroeg om de zaak op zijn precieze merites te beoordelen". procent van de Kanaken geboycot. De blanke kiezers van Europese af komst bezorgden de tegen onaf hankelijkheid gerichte RPCR-par-, tij, die nauwe banden heeft met de RPR van premier Chirac, de abso lute meerderheid in het regionale parlement met 35 van de 48 zetels. Intussen maken Franse veilig heidstroepen op het eiland jacht op Melanesische separatisten die na een overval op een politiepost, zes tien Franse politiemannen in gijze ling houden. De troepen hebben opdracht gekregen de ontvoerders zonder pardon neer te schieten. De Melanesische separatisten beho ren tot de Kanaakse Socialistische Bevrijdingsfront, dat strijdt voor de onafhankelijkheid van het ei land. PARAMARIBO (ANP) - Het pro test van de recherche in Suriname tegen de tegenwerking door het le ger bij onderzoek naar zaken waar bij militairen zouden zijn betrok ken, is overgenomen door het vol ledige politie-korps. Een gesprek met de regeringsautoriteiten over de problemen van de agenten heeft volgens de zegsman nog geen com promis opgeleverd. De Suriname-politie is ontevre den over de moeilijkheden die zij ondervinden bij het onderzoek naar diegenen die tijdens het re cente bezoek van de Nederlandse minister Van den Broek (buiten landse zaken) protestacties hebben georganiseerd. De politie zegt te DEN HAAG (ANP) - De politie van Den Haag heeft gisteravond een man in een politiecel dood aange troffen. De man van Britse nationa liteit was dezelfde dag op heter daad betrapt bij een poging tot in braak in Den Haag. Hij zou van daag het land worden uitgezet. De politie wilde verder geen me dedelingen doen over de doodsoor zaak en de leeftijd en naam van de overleden man. De hoofdofficier van justitie moet nog beslissen of het onderzoek door de politie of door de rijksrecherche zal worden verricht. hebben achterhaald dat een hoge militair tot deze acties zou hebben aangezet, maar zou bij de voortzet ting van haar onderzoek zijn be dreigd. De Surinaamse politie spreekt niet van een staking, maar zegt haar werk te beperken tot het strikt noodzakelijke. Dat betekent in de praktijk dat agenten slechts voor zeer ernstige gevallen uitrukken. Een toezegging van de regering, dat de politie haar werk onge stoord zal kunnen verrichten, is volgens de zegsman van de Suri naamse politiebond mogelijk op komst. Een datum voor een nieuw gesprek met de autoriteiten is evenwel nog niet overeengeko men. „Zolang geen garanties voor onze yeiligheid zijn gegeven, zetten wij de acties voort", aldus de zegs- DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van Justitie gaat proberen nog voor het einde van de zomer met een groots opgezette 'inhaalslag' al le nog niet betaalde boetes te in nen. Er worden binnenkort per ar rondissement speciale 'project teams' gevormd. In de meeste van de ruim 210.000 gevallen, gaat het om door de rechter opgelegde boe tes vanwege verkeersovertredin gen. Dr. W.F. Duisenberg, president directeur van de Nederlandsehe Bank (foto anp> DEN HAAG/ALPHEN (GPD) - De kend. De 38-jarige Alphense hoofdagent van politie, die op 1 april werd ge schorst inzake het gifschandaal, zou een rol hebben gespeeld bij een geldtransactie van ongeveer 1,3 miljoen gulden. Dat geld lag bij een bank in Alphen klaar om te worden afgehaald en was bestemd voor Si- ÏUge»i;aaKJS tlJII M1J uc iaJ| vaiM uc Kemp in Hazerswoude, de vermeende illegale gifdump in Alp- Alphen na men daarvan kennis via de lokale kabeltelevisie die de beelden direct uitzond. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de communicatie tussen de diverse politiekorpsen die ingeschakeld zijn bij de zaak transporteur van afvalprodukten die als de grootste vervuiler van de gifbelt wordt aangewezen. De poli tie werd hiervan door een tipgever in kennis gesteld. De Haagse officier van justitie, mr. H.M. de Vos, gaf vanochtend toe, dat er eind vorige maand aan wijzingen waren dat de politieman hierbij betrokken was. Een dag la ter werd hij geschorst. Burgemees ter Paats maakte dat nieuws tij dens een bijeenkomst over het gif- schandaal in gebouw Nabij be- hcn. Omstreeks 15 mei zijn de resulta ten te verwachten. Op verzoek van de Tweede Kamer wordt nagegaan op welke punten de samenwerking van de korpsen heeft gefaald. Zo zijn de bij de Leidse poli tic binnengekomen tips pas een half jaar later doorgespeeld naar het Alp hense korps. De in Leiderdorp geves tigde rijkspolitic in het district Den Haag wordt eveneens bij het onder zoek betrokken. in deze zaak. Zij wilde niet ingaan op de vraag wie de tipgever is ge weest. Of de bank zelf het bewuste telefoontje met de politie in Alp hen heeft gepleegd wilde de offi cier van justitie bevestigen noch ontkennen. Mr. Vos kon geen mededelingen doen of de vrouw van de politie man enige betrokkenheid heeft in de kwestie. "Welke rol zij heeft ge speeld is nog vaag". Zelf wilde de agent niet ingaan op de zaak waar voor hij nu al een maand is ge schorst. Hij verwees naar zijn Utrechtse advocaat mr. E.J.A. Vilé. De raadsman liet echter via zijn se cretaresse weten dat er over de zaak van de Alphense politieman nog niets te vertellen viel. Waar schijnlijk, aldus de secretaresse, aan het einde van deze week. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt! I Per maand 23.95 n Per hal' laar 141,90 (alleen mogelijk mei aulomalische betaling) j per jaar 270.25 per kwartaal 70,95- uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straat Postcode Plaats Telefoon controle bezorging) it deze bon opsturen naar het Leidsch'Alphens Dagblad. Antwoordnummer 1 300 VB Leiden In plaats van opsturen, kunt u ook even bellen (071H44941

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1