Katwijk weert niet- ingezetenen 'Overname Mulder was onrechtmatig' Restauratie Nederlands' oudste vuurtoren 'Ik haal mijn planten er echt niet meer uit9 Pleidooi: behoud huidige Alphense scheepvaartroute PAGINA 18 REGIO DINSDAG 26 APRIL 1988 Katwijk wacht alleen nog op toestemming en subsidie rijk KATWIJK - De Katwijkse vuurtoren moet op korte ter mijn worden gerestaureerd. Het schilder- en stucwerk van het monumentale bouwwerk aan de Boulevard van de kust plaats verkeert in bijzonder slechte staat en ook de ba lustrade is verrot. Aan de ge meenteraad wordt komende donderdag een krediet van ruim 109.000 gulden gevraagd om de opknapbeurt te kunnen uitvoeren. Een deel van de restauratiekosten van de vuurtoren komt in aanmer king voor subsidie van de rijks overheid. Over de hoogte van dit bedrag is echter nog niets bekend. Wel is inmiddels aan het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur de vergunning voor de res tauratie aangevraagd. Als die ver gunning binnen is en de hoogte van de subsidie is vastgesteld, wordt met de werkzaamheden be gonnen. De gemeente Katwijk zal als eigenaresse van de vuurtoren in eerste instantie zelf moeten op draaien voor de kosten omdat de rijksbijdrage pas vanaf 1990 in fa sen wordt uitbetaald. De meest in het oog lopende werkzaamheden aan de vuurtoren zijn het repareren van het stucwerk en het aanbrengen van een nieuwe verflaag. Door de invloed van voor al het weer en het zoute zeewater is het oorspronkelijk witte gebouw grauw geworden en het stucwerk aangetast. Om te voorkomen dat de nieuwe verflaag van de vuurtoren direct na de schilderbeurt weer wordt vervuild, zullen ook de ver roeste gevelankers worden verwij derd. Om het stucwerk van de to ren te verstevigen wordt verder een polyestervlies aangebracht. Uit het oogpunt van de veilig heid moet ook de houten balustra de van de bovenbouw van de vuur toren worden vervangen. Het hout is dermate verrot dat plaatselijke reparaties geen zin meer hebben. Ook de verankering van de ba- Historie De uit 1605 daterende vuurtoren is het op één na oudste bouwwerk in Katwijk alleen de Oude Kerk is ouder en geldt als de oudste vuurtoren van Nederland. Voor 1600 beschikte de kustplaats over een houten vuurbaak, die iets wes telijker van het huidige exemplaar heeft gestaan. Door de afslag van de duinen een natuurverschijn sel dat samenhing met de lichte stijging van de zeespiegel aan het eind van de Middeleeuwen is de oude toren aan het begin van de 17e eeuw vervangen. De eerst met een houtvuur op een rooster en later middels een olielamp verlichte vuurtoren, is ge bruikt tot vlak voor de Eerste We reldoorlog. Tot die tijd betaalden de vissers een deel van de opbreng sten van de plaatselijke visafslag aan het instandhouden van de vuurtoren. Toen omstreeks 1913 de bom schuiten van het Katwijkse strand verdwenen en de vissersschepen gebruik gingen maken van de ha vens van Scheveningen en IJmui- den, werd de vuurtoren overbodig. Na die tijd is het bouwwerk in de Eerste Wereldoorlog nog wel ge bruikt door matrozen van de Ko ninklijke Marine als wachtplaats en in de Tweede Wereldoorlog werd er zelfs een mitrailleur op ge plaatst. Expositie De vuurtoren is momenteel in gebruik als expositieruimte van het Genootschap Oud Katwijk. Er is in de zomermaanden een ten toonstelling ingericht die betrek king heeft op de relatie van Kat wijk en de visserij. Het markante bouwwerk dient verder nog als uit zichttoren. Vanaf de balustrade, die 32 meter boven de zeespiegel ligt, kunnen de bezoekers kilome ters ver langs de Noordzeekust kij ken. De huidige vuurtoren is aan het begin van deze eeuw ook al eens in grijpend gerestaureerd. Door het verzwaren van de muren kreeg de toren toen zijn huidige aanblik. Voorwaarden voor vrije vestiging huur- en koophuizen aangescherpt KATWIJK De voorwaarden voor het kopen of huren van een woning in de zogenaamde vrije vestiging, worden in Katwijk aanmerkelijk aangescherpt. De grens voor koopwonin gen lag tot nog toe bij 185.000 gulden, maar wordt nu verhoogd tot 225.000 gulden. Voor een huurwoning gaat de grens van 750 naar 800 gulden. De maatregelen zijn genomen om de verkoop of verhuur van huizen aan niet-Katwijkers verder aan banden te leggen. Het college van burgemeester en wethouders van de kustplaats noemt dit noodzake lijk, met het oog op de nog steeds grote woningnood en de weinige beschikbare grond waarop in de komende jaren huizen kunnen worden gebouwd. De toenemende belangstelling voor bestaande koopwoningen heeft al geleid tot het aantrekken van de prijzen, al dus B en W. Een andere recente reden om de zogenaamde vrije vestiging tegen te gaan, is het aflopen van een aan tal anti-speculatiebedingen in on der meer de eerste fasen van de wijk Rijnsoever. Door het opne men van deze bedingen in koop contracten heeft het gemeentebe stuur gedurende vijf of tien jaar kunnen stellen aan de verkoopprijs van een woning. In de oudere fasen van Rijnsoever lo pen deze bedingen nu af, waardoor de prijzen van de woningen in prin cipe 'vrij' zijn. Voor woningen met een prijs van boven de vastgestelde huur- of koopgrens, kan het gemeentebe stuur aan niet-Katwijkers geen woonvergunning weigeren. De ou de maximumbedragen, die waren vastgesteld op 1 oktober 1984, zijn volgens het college van B en W te laag. Aan de gemeenteraad van de kustplaats zal in de vergadering van komende donderdag dan ook worden gevraagd akkoord te gaan met het optrekken van deze prij- Met de nieuwe maximumbedra gen zit Katwijk hoger dan de om liggende gemeenten. In Noordwijk wordt bij koopwoningen een greps van 194.000 gulden gehanteerd en De Coehoornbrug in Voorhout. Nog deze maand wordt begonnen met de vervanging van de brug door een duiker. <foio wim Dijkman) VOORHOUT - De Coehoornbrug in de Loosterweg tussen Voorhout en Lisse wordt vervangen door een zogenaamde dui kerconstructie. Nog deze maand wordt met de werkzaamheden begonnen. Tot vervanging is besloten omdat het verkeer nogal wat moeilijkheden onder vindt. De brug is smal en ter plaatse is er een beperkt uitzicht. Daar bij verkeert de brug in een slechte staat van onderhoud. Al in fe bruari stelde de ge meenteraad een kre diet voor de vervan ging van de brug be schikbaar. Inmiddels is met al le betrokken grondei genaren overeenstem ming bereikt over de aankoop van grond. Er is totaal ongeveer 140 vierkante meter no dig. Per vierkante me ter wordt door de ge meente Voorhout 20 gulden aan de grond eigenaren betaald. Het totale bedrag voor de grondaankopen blijft binnen het in het be schikbaar gestelde krediet opgenomen bedrag voor de aan koop van de grond. Koudekerk moet zelf jeugd vermaken KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Koudekerk is door buurgemeente Ha- zerswoude gevraagd dit jaar bij de jaarwisseling zelf activiteiten voor de jeugd te organiseren. De laatste keer trokken bezigheden voor de jeugd in Hazerswoude ook belangstellenden uit Koudekerk. Hazerswoude heeft nu gevraagd of Koudekerk komend jaar zelf iets wil doen om de jongeren te vermaken. Burgemeester L. Elfers noemde dit gisteravond tijdens de vergadering van de commissie financiën en bestuurlijke zaken 'een goed idee'. Ver schillende raadsleden zeiden de mogelijkheden te willen bekijken, maar plaatsten daar wel vraagtekens bij. "Het is onvermijdelijk om een beroep op vrijwilligers te doen", uitte CDA'er J. van der Vlugt zijn grootste be zwaar. "Hoe denkt het Ridderhofbestuur hier bij voorbeeld over?" R. Moonen (PvdA) was het daarmee eens. "Er moet eerst worden gesproken met de mensen die de activiteiten zullen moeten organiseren". in Rijnsburg en Valkenburg res pectievelijk 205.00 en 165.000 gul den. Volgens B en W van de kust plaats wordt echter ook in de om liggende gemeenten bekeken in hoeverre een aanpassing noodza kelijk is. Nieuwbouw Het aantal woningzoekenden is in Katwijk nog nooit zo hoog ge weest als op dit moment. Op het raadhuis zijn omstreeks 1500 men sen ingeschreven die op zoek zijn naar een (vervangende) woning. De belangrijkste reden voor dit hoge aantal is volgens een woordvoer ster van de gemeente het gebrek aan doorstroming in het woningbe- zit. Dat hangt vooral samen met de uitvoering van de plannen voor vervangende nieuwbouw in de Mo lenwijk-noord, waardoor de huizen die aanvankelijk konden worden toegewezen aan woningzoekenden nu worden gebruik als wisselwo ning. De verwachting is echter dat de lijst van woningzoekenden er aan het eind van dit jaar heel anders zal uitzien. In de tweede helft van 1988 worden onder meer 126 huizen in Rijnsoever-oost opgeleverd, die zullen worden bezet door mensen die nu nog in een huurwoning ver blijven. Ook in de Heinsiusstraat worden 51 huizen opleverd aan met name oudere Katwijkers. Ver der staat de oplevering van een deel van de vervangende nieuw bouw in Molenwijk-noord op het programma. Ook door het in gang zetten van nieuwbouwplannen wil de kust plaats de lijst van woningzoeken den verder terugdringen. In de wijk Rijnsoever wordt dit jaar ge werkt aan bijna 400 nieuwe huizen. Inclusief de al eerder genoemde 126 woningen in het oostelijk deel van de wijk en de 51 huizen aan de Heinsiusstraat, zijn dat 118 wonin gen in de fasen 6E en 5D - waar van de bouw waarschijnlijk in no vember begint 20 zogenaamde stadsvilla's aan de zuidzijde van de Melkweg en 55 drie-kamerwonin gen boven het toekomstige winkel centrum in Rijnsoever. Onderzoek Om ook in de toekomst de bouw plannen zoveel mogelijk af te stem men op de wensen van de bevol king, werkt het Katwijkse gemeen tebestuur aan de opzet van een zo genaamd Woonbehoefte-onder zoek. Hier is vooral door de ge meenteraad van de kustplaats op aangedrongen. Over de uitvoering van het onderzoek worden mo menteel oriënterende gesprekken gevoerd met de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). Een taakopdracht is nog niet bekend. Het belangrijkste doel van het onderzoek is te weten te komen naar welk woningaanbod de ko mende periode in Katwijk moet worden gestreefd. "We zitten wat dat betreft al een beetje op het goe de spoor", meent de woordvoerster van de gemeente. "Dat blijkt onder meer uit het aanbieden van meer gevarieerde woningtypen dan in de afgelopen jaren het geval is ge weest". Hazerswoudse strijdt tegen 'gemeentezwart' HAZERSWOUDE - "De planten voor mijn deur haal ik er niet uit. Ik weet dat ik geen poot heb om op te staan, want het is een gemeente- perk. Maar zelf hebben ze er in al diè jaren niet voor gezorgd". De in de Hazerswoudse Melkweglaan wonende Karin Noordam wordt weer woedend als ze vertelt hoe zij na vier jaar wachten zelf planten pootte in het gemeenteperk voor haar deur. Deze beplanting moet na bijna een jaar op last van de ge meente worden verwijderd. "Ik vertik het. Mijn perkje ziet er keurig uit, veel netter dan het stuk dat de gemeente heeft aangelegd. Ik baal er verschrikkelijk van. Ie dereen wil toch dat het er een beetje netjes uitziet. Als de ge meente het onderhoudt, dan heb ik over drie maanden weer rommel voor de deur. We hebben ten slotte al vier jaar tegen kale perken aan gekeken. Bij nat weer werd het een modderpoel, bij droogte hadden we veel last van het stof. Drie keer is er wel wat aangeplant, maar dat kreeg helemaal geen verzorging. Dus dat was binnen drie maanden dood, of werd doodgeschoffeld". "Nadat anderhalfjaar geleden in de strenge winter alles kapot was ALPHEN AAN DEN RIJN - Het beveiligen van de aloude scheepvaartroute door Alphen is te verkiezen boven de door de ge meente en de provincie nage streefde vaarwegomlegging via de Zegerplas. Dit schrijft Alphe- naar C. Textor in een brief aan de ministers N. Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) en E. Nijpels (VROM). Het beveiligen van de scheep vaart in Alphen is volgens Textor een verantwoord en goedkoop alternatief voor de vaarwegom legging, die ongeveer 35 miljoen gulden moet kosten. De Alphe- naar, woonachtig aan de Zeger plas, somt in zijn brief diverse nadelen op van een vaarwegom- plas groter zijn dan op de smalle Oude Rijn, waar langzaam wordt gevaren.. Voorts stelt hij dat het gevaar voor de burgers langs de omleidingsroute bij calamiteiten niet mag worden gebagatelli seerd. Bovendien wordt de ge meente dan door twee in plaats van één vaarweg doorsneden. Het realiseren van de vaarweg omlegging komt volgens Textor neer op het verplaatsen van het probleem. In de ogen van Textor kan de beroepsvaart in de Zeger plas verzakkingen van de oevers tot gevolg hebben; de Rijnbrug moet dan worden aangepast en de drukke scheepvaart maakt van Gouwsluis een permanent verkeersknelpunt. Ten slotte zou ook het karakter van het recrea tiegebied Zegersloot worden aangetast. Van Mook Beheer aangeklaagd bij SER gevroren, is er niets meer gebeurd. Toen hebben we zelf maar een tuin tje aangelegd. Dat heeft nog veel geld gekost, want er moest ook grond bij. Daarna hebben we het zelf bijgehouden. Dat hebben we de plantsoenendienst aangeboden. Nu hebben we het dus goed kun nen houden. Maar vorige week werd aangebeld met de medede ling dat alles er dezelfde dag'nog uit moest. Dat vind ik zonde* want er staat toch wel voor driehonderd gulden. En ik heb maar een klein tuintje, dus daar kan het niet in. Met die kleine plantjes die de ge meente erin wil zetten, krijg ik de modder weer terug. Echt, ik heb geen bezwaar tegen gemeente- groen, al is het mijne mooier, maar dit is gemeentezwart". In de hoop te kunnen bereiken dat haar eigen planten mogen blij ven, klom Karin Noordam in de te lefoon. Tot nu toe met weinig suc ces. Een gemeenteambtenaar liet haar weten dat alles vóór 2 mei ver wijderd moet zijn. Volgens hem moet de beplanting in de Melkweg laan, een toegangsweg tot de wijk, gelijkvormig zijn. Burgemeester J. van der Sluijs wil de zaak nog wel bespreken met de verantwoordelij ke wethouder. Het ultimatum blijft echter van kracht. BOSKOOP/OOSTERHOUT - Het Boskoopse produktiebedrijf van rollend materieel Mulder heeft een klacht ingediend bij de SER-fusie- commissie. De recentelijke.ovema- me van dit bedrijf door Van Mook Beheer uit Oosterhout zou onrecht matig zijn. De 'overval' via de Am sterdamse aandelenbeurs is vol gens Mulder Boskoop gebeurd na afspraken tussen Van Mook en een andere grootaandeelhouder, de Nederlandse Investerings Maat schappij (NIM). "Als zoveel aandelen op één dag worden verhandeld en de koers gaat maar met een gulden omhoog, dan is er wel iets aan de hand", zo redeneert directeur K. Kranenburg van Mulder Boskoop. De onvrijwil lige overname door Van Mook kwam, zo liet Kranenburg gister avond weten, ruim een week na het mislukken van geheime onderhan delingen over de oprichting van e houdstermaatschappij. Onder de 'paraplu' van Mulder 'Boskoop Holding zouden diverse andere bedrijven worden opge kocht in samenwerking met de Ne derlandse Investerings Maatschap pij in Huizen (NH). Laatstgenoem de partij kocht sinds de beurskrach geregeld fonds Mulder Boskoop en beschikte volgens Kranenburg be gin april over 55 procent van de aandelen. Na het stranden van de onderhandelingen zou 35 procent op één dag door Van Mook zijn op gekocht. "We wilden niet zomaar deel uit maken van een holding zonder de jaarcijfers van de andere deelne mende bedrijven te kennen", zo verklaart Kranenburg achteraf het afhaken van Mulder Boskoop. Ruim een week nadien zijn naar schatting 51.000 aandelen van Mul der in handen gekomen van Van Mook Beheer, een veelzijdige maatschappij die vooral actief is in de staalconstructiesector en onroe rend goed. "We zijn steeds in goed overleg geweest met de NIM. De koersen zouden weer op een hoger peil ko men door de geregelde aankopen en dat is dan ook gebeurd", aldus Kranenburg. "Het is dan ook des te opvallender geweest dat daarna in eens zoveel aandelen van eigenaar veranderden. Het kan gewoon niet anders dan dat Van Mook onder één hoedje heeft gespeeld met de NIM. Dat pakket aandelen had moeten worden aangemeld. Maar als er wordt gewerkt met stroman nen is dat moeii.ik te bewijzen". Het al dan. niet geleidelijk ver werven van de aandelen Mulder Boskoop is het criterium of de fu sie-gedragscode van de Sociaal Economische Raad van kracht is. L. van Mook, woordvoerder van de overnemende partij, noemt de aan klacht van Mulder Boskoop 'een beschamende vertoning'. "Waar haalt Kranenburg de bewijzen hiervoor vandaan? Hij kan het mooi vertellen, maar die gedrags code is niet van toepassing". Op de vraag of Van Mook de NIM kent zegt hij: "Ik ken de hele wereld". Bovendien overweegt Kranen burg juridische stappen onderne men tegen de vijf gebroeders Van Mook, omdat het Boskoopse be drijf schade zou zijn berokkend door de overnamestrijd. De direc teur vindt dat er een lastercampag ne door Van Mook wordt gevoerd. De reactie van L. van Mook daarop: "Ons eerste persbericht moet de deur nog uit gaan, terwijl Mulder er al diverse over de kwestie heeft uit gebracht". De vakbonden FNV, CNV en de Unie BHLP hebben gistermiddag een eerste gesprek gehad met Van Mook Beheer. Deze heeft zich be reid verklaard afspraken te maken over de werkgelegenheid en de continuïteit van het Boskoopse be drijf. Van Mook: "Het was een con structief gesprek". DINSDAG 26 APRIL Alphen voorlichtingsbijeenkomst Vere niging Oud Militairen Indiëgan- gers in het Geniepark Den Hoorn, Hoorn 115, aanvang 19.30 uur. ledenvergadering industrie bond FNV, afdeling Alphen in ge bouw Contact, Hortensiastraat 2a, aanvang 20.00 uur. thema-avond VOA-CJB over dienstmarketing in restaurant 's Molenaarsbrug, aanvang 20.00 Leiden oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke kerk aan de Zoeterwoudsesingel, van 19.00 tot 19.30 uur. Leidse Schouwburg. LEST speelt "Who's afraid of Virginia Woolf', aanvang 20.15 uur. kapelzaal K&O. dia-lezing over De Haagse school door drs. E. Kreytz, aanvang 20.15 uur. Leiderdorp Oost-Europa thema-avond Vredesbeweging over economi sche verhoudingen in de ooCtblok- Noordwijkerhout drieloop NSL, over 2, 5 of 10 km, start om 19.00 uur bij de Duin- damseslag. Voorschoten opening oranjefestiviteiten, be doeld voor oudere Voorschotena ren, van 15.30 tot 17.00 uur in cul- sporthal. van 16.00 tot 23.30 uur. rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. WOENSDAG 27 APRIL Alphen jaarvergadering OMKA met KNOV-voorzitter Kamminga, aan vang 20.00 uur in Hotel Toor, Sta tionsplein. trainings-wandeltocht over 5. 10 of 15 km, vertrek tussen 18.00 en 19.30 uur bij de St. Jozefzaal, Paradijslaan. kermis op het Aarplein, van 13.00 tot 23.00 uur. discussie-avond van de PvdA over het gifschandaal, aanvang 20.30 uur in Querelle, Juliana- Hazerswoude Circus Holiday bij sporthal Rijn dijk, voorstellingen om 15.00 en 19.00 uur. i het t. door het" Iskander Kwartet, met Willem Feldman, Jan-willem Toebes, Alexander Prummel en Wouter Mijnders, aanvang 20.15 uur in de Kapel- Olivia Krenek, Piano, wer ken van Beethoven en Chopin, aanvang 12.45 uur. Leiderdorp Oranje-bingo in gebouw 'Irene' aanvang 14.30 uur. thema-bijeenkomst v ren 4 en 5 jaar over wat Heemraadlaan 67, van 15.30 uur. Voorschoten kindervoorstelling 'De dwerg achter de spiegel', door poppen theater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur in cultureel centrum. Prinses Marijkelaan. rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. opening sintelbaan Randstad Sport, aanvang 20.15 uur. kermis, terrein bij sporthal, van 15.00 tot 23.30 uur. DONDERDAG 28 APRIL Alphen kermis op het. Aarplein, van 15.30 tot 23.00 uur. lezing over dementie door de Alzheimer Stichting. Salvatori- kerk, aanvang 20.00 uur. Hoorn, aanvang 18.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18