Rijksstraatweg voer voor wetenschapper 'Hier is het 's avonds ook donker' Burgemeester Warmond: Leiden moet wat doen met Kaag- eilanden Kunnen betonnen middenbermen smal? 'Grond in golfpolder desnoods onteigenen' LEZERS LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD LET ALWEER VELE GULDENS KORTING VOORU DINSDAG 26 APRIL 1988 REGIO LEIOEN WARMOND - De Warmondse boer Albert van Schie zet de deelnemers aan de bijeenkomst van de contact commissie Lage land per voetveer over, van het Warmondse uiteinde van de Zijldijk naar de Kaagsocië teit, het watersportersbolwerk in de S weilanderpolder. Normaal kost dat 35 cent en na 22.00 uur het dubbele ("Dat doet een taxichauf feur toch ook") maar deze keer, nu hij tijdens het boottochtje van nog geen minuut raadsleden overzet, brengt hij niets in rekening. Hij moet als de weerlicht terug om zich te verkleden want hij is zelf ook van plan de vergadering bij te wo nen. door Wim Koevoet Al jaren lang vormt de contact commissie voor de agrariërs, cam pingbazen en vakantiehuisjespark- bazen van het Warmondse Lage Land de gelegenheid bij uitstek om te praten met kopstukken uit het Warmondse gemeentebestuur. Elk onderwerp is bespreekbaar, ook al kan de gemeente er niets aan doen. Er wordt gekankerd op het water schap De Oude Veenen, op fout- parkeerders op de Zijldijk en men Warmonds Lage Landers klagen nu in het openbaar maakt melding van "gestolen lig- planken". Het Lage Land is over water veel gemakkelijker te bereiken dan over land. Per auto of fiets voert de tocht door Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp. Het blijft moeilijk voor te stellen dat de Zijldijk en omgeving Warmonds grondgebied is. Alkemade heeft al herhaaldelijk ingespeeld op dat onbegrip van buitenstaanders voor het verloop van de gemeentegrenzen. De po gingen om Warmonds 'overzeese rijksdelen' in te pikken zijn nooit gelukt. De ongeveer honderd be woners van het Lage Land, de woonforensen van de Watertuin niet meegerekend, voelen zich zelf ook meer Warmonder dan ingeze tene van Alkemade. Toch doen ze in Alkemade boodschappen, gaan ze in Alkemade naar de kerk en gaan de kinderen in Leiden naar school. Dat er om hen en hun woonge bied flink wordt touwgetrokken, beseffen de Lage Landers maar al te goed. Als Warmond het Lage land zo graag wil behouden dan moeten de Lage Landers ook een beroep kunnen doen op de ge meente Warmond, heet het. Dat het in de bebouwde kom eenvoudiger is om te zorgen voor riool, verlich ting of gas wordt aan deze kant van het water helemaal niet zo vanzelf sprekend geacht. En dus krijgen verzoeken, ook gisteravond weer, een extra lading, een verwijtende ondertoon mee. Niet in de laatste plaats door prikkelende opmerkin gen die aan die verzoeken worden toegevoegd. Campingbaas De Haas bij voorbeeld wil op sommige "aardedonkere plekken waar ik bang word" lantaarnpalen hebben. Groot is de hilariteit als hij er ach teraan zegt: "Het wordt by ons 's avonds ook donker, ziet u". "U" is de burgemeester, me vrouw Hendrickx. Zij zit de zittin gen voor. Ze gaat altijd met groot plezier naar het Lage Land toe. "Hier wordt over heel praktische zaken gesproken". Er is door het openbreken ervan, veel veranderd in en met de com missie. Vroeger waren er besloten bijeenkomsten die bij toerbeurt bij •de boeren thuis werden belegd. Namens het gemeentebestuur wa ren alleen de burgemeester en een CDA-raadslid van de partij. Het La ge Land stemt altijd massaal op de christen-democraten die als dank daarvoor bij elke raadsverkiezing een Lage Lander hoog op de kies lijst zetten. Momenteel is Carla van Schie het Lage Landse CDA-raads lid maar om een onduidelijke re den vertegenwoordigt niet zij maar fractievoorzitter mevrouw den Ou den het CDA in de contactcommis sie. Van Schie mengt zich onder het publiek. Sinds vorig jaar wordt er in het openbaar vergaderd. Pers en ande re buitenlui mogen er nu ook bij. Niet de huiskamers in het Lage Land maar de Kaagsociëteit doet nu dienst als vergaderzaal. Boven dien mogen de WD en Progressief Warmond zich nu ook laten verte genwoordigen. Gemeentesecretaris C. Zoete melk noemt geen namen maar weet wel te vertellen dat lang niet alle Lage Landers in hun nopjes zijn met de nieuwe opzet. Het praat gemakkelijker in een huiskamer, je durft elkaar beter de waarheid te zeggen. Maar het venijn is toch gebleven, en wel waar het thuis hoort, in de staart van de vergadering. Veer baas Albert van Schie loopt rood aan als campingbaas De Haas van zojuist begint te klagen over een groeiend aantal fietsen en brom fietsen dat gebruik maakt van pa den waar ze helemal niet mogen komen. Vooral de bromfietsen be vreemden De Haas, hoe komen die daar in hemelsnaam. Van Schie voelt het goed aan: "Er wordt niet één bromfiets overgezet", roept hij. "Toch zie ik ze", houdt De Haas vol. Van Schie houdt zijn bewering overeind. Dat er ook fietsers verbo den paden op rijden, ligt aan de fietsers. Als hij ze heeft overgezet vertelt hij ze altijd dat ze via het Vennemeer moeten rijden, "achter de hooiberg van Van der Geest langs". De Haas heeft trouwens een was lijst van vragen en stekeligheden die hij rustig afwerkt tijdens de rondvraag, volgens gemeentese cretaris C. Zoetemelk "het belang rijkste agendapunt in de contact commissie". De Haas heeft ge] hoord dat de jager op Koudenj hoorn "recreanten aanschiet". Hoe zit dat, wat gebeurt er toch allemaal lan de andere kant van de Zijl?! dendrickx-Vlaar houdt het kol nisch: "Er zijn wel aangeschoteij ecreanten. Maar van een jager did >p recreanten schiet, weet ik niets] )at kan ook helemaal niet, er is nod liet gejaagd omdat de jager nog noet wachten op een vergunning ✓an het rijk". De Haas wijst in het rond. Dé koepelzaal van de Kaagsociéteit U opgeknapt, het ziet er prachtig ui maar waarom mag de nieuwe pach ter van 'de koninklijke' watersport club De Kaag nu wel en De Haal geen recepties, bruiloften en partij] en in zijn campingkantine geven] Hendrickx-Vlaar antwoordt slim] "U mag in uw kantine gerust iet] doen met verjaardagsvierendd kampeerders". De Haas wil echte] méér. Hij wil ook de verjaardageij en bruiloften van niert-kampeer] ders in zijn kantine afwerken "Maar ik kan daartoe wel een ver zoek bij u indienen?". "Zeker wel, maar daarmee is niet gezegd dat het verzoek ook word] ingewilligd", zegt de burgemees! WASSENAAR - De Wasse- naarse Rijksstraatweg is voer voor wetenschappers. Zo'n twee weken na het fa tale ongeluk, moeten onder zoekers bekijken of er een middenberm kan komen die niet alleen zeer smal is, maar vooral ook zeer veilig. De Wassenaarse gemeente- voorlichter had het vorige week over een breedte van 40 centimeter, dunner dan de dunste betonvariant in Nederland. door Paul van der Kooij Toch hopen onderzoekers van de stichting wetenschappelijk onder zoek verkeersveiligheid (SWOV) dat het lukt. Ze willen dan wel eerst het nodige 'simulatie-onderzoek' doen. "Omdat we geen enkele erva ring op dit gebied hebben in Ne derland, kunnen we niet het risico lopen een verkeerde keus te ma ken", stelt Chris Schoon, weten schappelijk medewerker van de in Leidschendam gevestigde stich ting. Zijn SWOV heeft computers die met praktij kgegevens kunnen wor den gevoed. Het echt nabootsen van aanrijdingen zou te duur zijn en te veel tijd vergen: de minister van Verkeer en Waterstaat, me vrouw N. Smit-Kroes wil binnen enkele weken een totaalpakket presenteren voor de doorgaande route. Voor de onderzoeken beginnen, is al duidelijk dat beton het nooit Met computers berekenen mensen van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid hoe vrachtwagens tegen betonnen con structies botsen. zal halen bij de vangrail, die 2,25 meter nodig heeft en daarom kans loos lijkt op de Rijksstraatweg die zo* smal moet blijven als hij is. Die vangrails geven mee en als het even meezit wordt de bestuurder "soepel langs de constructie ge leid". Schade en verwondingen vallen dan mee. Beton is hard en het zorgt voor flinke "vertragings krachten". Dit is een vakterm voor 'grote beschadigingen'. Wrijving Bovendien geeft puur beton een grote wrijving met autobanden en zal het dus nodig zijn een soort sa menstel te kiezen met metaal. Naast de samenstelling is vooral ook de constructie belangrijk. Het SVOW wil een vorm kiezen die au tomobilisten laat schuren en niet teveel terugkaatst. Niet direct met het wiel de hoogte in, maar eerst een aanraking met bumper of zij kant. Overigens geldt dat verhaal voor al voor mensen die vanaf de inhaal strook komen en dus een kleine 'in- rijhoek' hebben. Mensen die met hoge snelheden een schuiver ma ken vanaf de andere kant, zouden wel eens over de afscheiding heen kunnen kantelen of rijden. Ook een, vangrail kan in die gevallen geen volledige veiligheid garanderen. Snelheid is een belangrijk begrip in Wassenaar. Hoewel de Rijks straatweg geen autosnelwég is en de eisen minder streng hoeven te zijn, heeft de wetenschapper be grepen dat automobilisten regel matig sneller rijden dan de toege stane 50 en 70 kilometer per uur. Persoonlijk denkt hij uit te moeten gaan van een 'gereden snelheid' van 100 kilometer per uur ("dan pak je nagenoeg alles"). Maar wan neer Rijkswaterstaat het op 120 ki lometer per uur houdt, is hem dat ook best. In beide gevallen trekt hij voor de test 20 kilometer van de ge reden snelheid af: "Voordat men sen botsen verliezen ze eerst wat snelheid door remmen en slippen". De 'botssnelheid' is van grote in vloed op de hoogte van de beton- Verkeerswetenschap-per Chris Schoon: "Omdat i bermen, kunnen we geen enkel risico lopen". z geen enkele ervaring l berm. Zou voor personenauto's een hoogte van 30 centimeter, zoals genoemd door de voorlichter, vol doende kunnen zijn. Vrachtwa gens hebben waarschijnlijk iets ho gers nodig. In Engeland zijn proe ven genomen met 1,5 meter hoge afscheidingen, maar in Wassenaar zou dat ondoenlijk zijn. Volgens Schoon geeft dat een visuele ver smalling en zullen automobilisten zoveel mogelijk afstand proberen te bewaren, met alle gevolgen van dien op de smalle rijstroken. Een miljoen De Verenigde Staten kennen constructies met een hoogte van 80 centimeter. De onderste 7 centime ter staat bijna loodrecht op.de weg, het volgende stukje dertig centi meter helt schuin naar achter en het bovenste deel wijkt een weinig terug. In Nederlandse tunnels staan deze obstakels aan weerszij den van tunnels, vlak voor de keer- wand. Kosten vangrails 75 gulden per strekkende meter, de prijs voor be tonnen bermen ligt in dezelfde or de van grootte. De kosten voor ne gen kilometer betonberm zouden dan ook in de buurt van de een mil joen gulden kunnen uitkomen. Op zo'n bedrag zijn 40 tot 50.000 gul den onderzoekskosten niet over dreven, vindt Schoon. Overigens moet zijn stichting officieel de op dracht nog krijgen van Rijkswater staat. Omdat zijn samenwerkings verband van rijk en organisaties als ANWB, RAI en NWAA een mono- poly-posifie heeft op het gebied van verkeersveiligheidstesten, zal het daar wel op uitdraaien. Schuldig Op de Rijksstraatweg, zoals die er nu al jaren bijligt, heeft SWOV- collega M.J. Koornstra de nodige kritiek. Hij vindt het "een verwijt baar iets dat rijk en gemeente ja renlang niets deden, een bestuurlij ke mist lieten hangen, terwijl er jaarlijks drie doden vielen en een groot aantal ernstig gewonden". Volgens Koornstra is de wegbe- heerder, Rijkswaterstaat, mede schuldig aan het ongeluk. Wettelijk kan hij dat niet hardmaken, moreel en pricipieel zou dat wel lukken. "Een bestuurder hoeft maar iets fout te doen op de weg en het resul- WARMOND - "Wij hebben al der tig miljoen gulden in dit recreatie gebied gestopt, nu moet het van de stad komen". Aldus Warmonds burgemeester G.H.M. Hendrickx- Vlaar, gisteravond in de contact commissie Lage Landen, een plat form dat speciaal is ingesteld voor aan gene zijde van de Kagerplassen woonachtige Warmonders. De bur gemeester gaf daar een toelichting op de plannen voor de eilanden Strengen en Tengnagel, ten noor den van en bedoeld voor de Leidse Merenwijk. Hendrickx-Vlaar maakte duide lijk dat er eigenlijk maar weinig te recht komt van de plannen. Pro vincie, rijk, Warmond en Leiden pogen het gebied tot ontwikkeling te brengen maar vooral Leiden ligt dwars. Warmond wil de grond "in brengen" en daarmee is de kous af. Rijk en provincie willen helpen met subsidies in de aanlegkosten maar "de stad" kan en wil het on derhoud niet betalen. Hendrickx- Vlaar kan daar van een "artikel-12- gemeente", begrip voor opbren gen ring dat surfstartplaatsen die niet gressief Warmond, vroeg of i per auto bereikbaar zijn, er al snel onderhandelingen met Leiden volslagen nutteloos bij liggen. De beroepsvaart over de Zijl hoopte op een grote "zuigkracht" van de Strengen en Tengnagel op surfers. De plankzeilers maken De dagelijks besturen van de be- thans de Zijl onveilig en dat levert trokken overheden hebben de plannen nu zo aangepast dat derhoud bijna niet meer hoeft. Ge- de lopende band levensgevaar lijke situaties op, ook in combina tie met de recreatieve vaart. Eigen- volg daarvan is wel dat de water- lijk is surfen op de Zijl niet camping van de baan is, dat de landen niet worden afgegraven dat ook de beschoeiing uitblijft! Wat overblijft zijn surfstartplaat- komen, sen, maar de Warmondse Lage Landers zijn daar heel sceptisch toegestaan. De Zijl mag door sur fers alleen worden overgestoken bij recreatie-meer 't Joppe te Burgemeester Hendrickx-Vlaar "piekert er niet over" om parkeer gelegenheid bij de Strengen en De eilanden moeten toeganke- Tengnagel te creëren. "Misschien dat er in de Merenwijk zelf iets kan". Schavemaker, raadslid van Pro- lijk worden door een fiets- gangersbrug over een zijtak v Zijl en de agrariërs weten uit de eilanden nog wordt aange drongen op het nakomen de toe zegging tot de aanleg van een groensingel als afscherming van de Merenwijk. Dit om recreanten op de Kagerplassen een uitzicht op oprukkende woningbouw te be sparen. Leiden en Warmond zou den zulks in het verleden zijn over eengekomen bij een grenscorrec tie. Burgemeester Hendrickx-Vlaar antwoordde dat zij de koppeling groensingel-eilanden niet heeft ge legd. Ze bevestigt dat Leiden for meel gezien niet onder de groen singel uit kan. Toch lijkt ook zij de hoop te hebben opgeheven dat Lei den deze afspraak, die als een der voorwaarden van de grenscorrec tie gold, pgjtomt. taat kan dodelijk zijn. Tweemaal zeventig is dodelijk, maar twee maal vijftig is dat ook", zegt hij. De structuur van de weg bevalt hem slecht, met dat ongelijke viaduct en zónder beschermende midden bermen. De situatie wordt nog ern stiger doordat veel mensen zich veilig yoelen en, gestimuleerd door het-.ope?i asfalt er flink de vaart in zetten. Statistisch feit is dat ver keersaders tussen snelwegen en stedelijke gebieden - zoals de Rijksstraatweg - twintig maal zo gevaarlijk zijn als snelwegen. Koornstra begrijpt dat Wasse naar er weinig voor voelt bomen te kappen voor de weinig geliefde weg, hij stelt daar wel wat tegen over. Een. Moeten er echt bomen weg? En twee. Waarom zijn er geen wetten die veiligheid voorop stel len? "Ik begrijp gewoon de afwe ging niet die hier wordt gemaakt". Volgens de hoofdingenieur-di recteur van Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, H. Wegner, was zijn dienst lange tijd "onmachtig om iets te doen: in ons ingewikkelde systeem waren we afhankelijk van anderen. Na het ingrijpen van de minister, worden "ih goed overleg situaties bekeken". Begin vorige week werd een maximumsnelheid ingevoerd op het stuk voorbij de voormalige Dierentuin. Later die week presenteerde de minister sloopplannen voor het witte via duct met zijn lage zijkanten. WARMOND - Desnoods wil de gel meente Warmond tot onteigening van grond in de Broek en Si] montjespolder overgaan. Zo ven reikt de medewerking van die gel meenté aan de golfplannen van een) stichting voor in de Broek- en Si] montjespolder. Dat werd gister] avond duidelijk uit het betoog van burgemeester G.H.M. Hendrickx] Vlaar in de contactcommissie Lage Landen. Volgens de burgemeester hoeft! de bereidheid tot onteigening geera enkele verwondering te wekken] Warmond heeft al herhaaldelijk uitgesproken dat de van origine Leidse stichting die druk doende id met een golfterrein op Warmonds grondgebied, ontwikkelingen iri gang heeft gezet die prima passera in de Warmondse ideeën over het! gebied. "De Broek en Simontjes] polder moet een echte groene buf fer worden tussen de Merenwijk en Warmond en een golfterrein tast het landschap niet aan. De kans daarop is bij elke andere recreatie ve voorziening vele malen groter". De gemeente heeft één voor] waarde gesteld en dat is dat er "eenj openbaar pad rondom" komt. Ook provincie en rijk helpen een hand4 je. Die betalen mee aan de aankoop van de benodigde gronden en sub sidiëren de aanleg van de golfbaan. De golfers zelf draaien op voor het onderhoud. Vooral de aankoop van gronden levert problemen op. Hendrickx- Vlaar: "De particuliere eigenaren) willen wel weg maar voor een prijs die garandeert dat ze voor de rest van hun leven binnen zijn". En de tijd dringt. Volgens Hendrickx-Vlaar is er een provinci-| ale pot waaruit kan worden geput maar die pot bestaat volgend jaar| niet meer.. "Daarom moeten we erj rekening mee houden dat we op heel korte termijn het bestem mingsplan gaan vaststellen en eventueel op onteigening over-j gaan". De eigenaar van de grootste be nodigde lap grond is Wassenaarder Boreel. Déze Boreel zou ook een voor de stichting "te hoge prijs", al-| dus de burgemeester, hebben ge vraagd. Pessimistisch is Hendrickx-Vlaar echter niet. "Bo reel wij zelf golfen". Een andere eigenaar zou zich be reid hebben getoond zijn stuk te ruilen .tegen een Leids lapje maar de gemeente Leiden heeft op pre-| cies die plek woningbouw gedacht. Stoplicht niet groen maar rood. LEIDERDORP - Een 45-jarige vrouw uit Leiderdorp heeft gisteren haar neus gebroken toen ze met haar auto door rood licht reed en op een andere auto botste. De vrouw stond op de Van der Valk Bouman- weg in Leiderdorp te wachten voor het stoplicht en ging rijden töen ze dacht dat het licht op groen sprong. Ze bleek zich echter in de kleur van het licht te vergissen. Exhibitionist op Horstlaan VOORSCHOTEN- Een potloodventer op de Horstlaan in Voorscho ten heeft een 50-jarige inwoonster van die gemeente gisteren de stui pen op het lijf gejaagd. De vrouw belde de politie toen ze een uur later was bekomen van de schrik. De exhibitionist was inmiddels op zijn fiets verdwenen. Trouwring weg uit kleedkamer WARMOND- Een 44-jarige inwoner uit Bleiswijk is zijn trouwring kwijt. De ring werd gestolen uit de kleedkamer in de Warmondse Dek kerhal, toen de man een potje tennis speelde. Met de ring zijn ook een portemonnee, een eurocheque-pasje en vijftig gulden verdwenen. Uw dagblad biedt u in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen 41,- korting op de Gezinstoerkaart. Gedurende de maanden juni, juli en augustus kunt u dan met uw hele gezin vier dagen kris kras door Nederland reizen, als u dat maar binnen een periode van 10 dagen doet. Koop bij één van onze kantoren vóór 29 april a.s. een cheque voor een gezinstoerkaart. U betaalt dan: 2e klas: geen 140,-- maar 99,-- 1e klas: geen 200,-- maar 159,-- Op de eerste dag dat u gaat reizen, ruilt u aan het NS-loket de cheque in tegen een echte Gezinstourkaart. U ontvangt dan meteen de gratis voordeelpas, een boekje vol aantrekkelijke kortingen op consumpties en toegangsprijzen. Ook ligt er een folder voor u klaar vol tips voor evenementen en attracties die niet alleen leuk, maar ook nog gratis zijn. s V De NS vat het begrip 'gezin' zeer ruim op: moeder en/of pleegkinderen tot en met 18 jaar. U dient echter aan het NS- T» vader (of twee personen die tenminste een jaar loket de leeftijd van de kinderen te kunnen bewijzen. de hond mag ook mee.j I Witte Singel 1, Leiden it samenwonen) en verder alle eigen kir i, stief- of Kaarten verkrijgbaar bij de kantoren van het Leidsch/Alphens Dagblad: Julianastraat 19, Alphen a/d Rijn Vuurbaakplein, Katwijk

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16