TAD LEIDEN Steed Uitzendbureau moet voorrang geven aan langdurig werklozen Fel protest ziekenhuizen tegen reductie van bedden ffl IflIJfi SPONS s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 26 APRIL 1988 Gemeente Leiden komt met voorstellen om minima te helpen LEIDEN - Het stimuleren van het herverdelen van goedkope woon ruimte, actievere voorlichting over het kwijtschelden van gemeentelij ke belasting, extra bijstand voor mensen met hoge energielasten. Dat zijn enkele van dé maatregelen die het Leidse college van B en W wil nemen om de inkomenspositie van de minima te verbeteren. Het college wil de kansen op werk voor langdurig werklozen vergroten door een samenwerkingsovereen komst aan te gaan met de uitzend bureaus. Die zouden mensen die twee jaar zonder werk zitten een voorrangsbehandeling moeten ge- Deze plannen worden gepresen teerd in de nota 'Over de Marges', die vorige week door burgemees ters en wethouders is vastgesteld. Deze nota is een uitwerking van het rapport 'Minima zonder Mar ge'. Daarin wordt geconcludeerd dat de inkomenspositie van de mi nima de afgelopen drie jaar met 15 procent is verslechterd. Ook stelt dat rapport dat mensen met een minimum-inkomen in een sociaal isolement dreigen te raken. De gemeente wil daarom een in tensiever 'minima-beleid' gaan voeren. In de nota wordt echter ook gesteld dat de gemeente op dit gebied nauwelijks iets kan doen. "Dit ontslaat de gemeente echter niet van de verplichting om alles te doen wat in haar mogelijkheden ligt, integendeel. Maar van ge meenten kan geen structurele op lossing van de minima-problema tiek worden verwacht. Die kan al leen van Den Haag komen". Woonlasten Een van de belangrijkse onder delen van de nota 'Over de Marges' is dat een poging wórdt onderno men de woonlasten tot een aan vaardbaar niveau terug te brengen. Uit een onderzoek is gebleken dat 46 procent van de mensen die leven ADVERTENTIE Alléén in de één van de acht -A-/L A jji ZATERDAG 30 APRIL t/ TT) VJ/ ft'5 Koppige HardBealBand #s.ra.H.s.H. \jj\jj nHrjex La Peste en TT Togs \A_Jf aanv. 22 uur Wol3teeg 6 de TIC Plantage IN DE OUDE MARENTW deWW g®@ SOORTEN BIER _?£e Sftieyefo van een uitkering, 40 procent van hun inkomen aan huur, service- en energiekosten uitgeven. In Leiden heeft de helft van de bestaande woningvoorraad een voor de minima acceptabele huur van 350 gulden of minder. Pro bleem is dat een deel van die wo ningen wordt bewoond door huur ders die best een hogere prijs kun nen betalen. De gemeente beschikt echter niet over middelen om die groep huurders te dwingen naar een duurdere categorie woning over te gaan. Overwogen wordt nu om de groep die naar een goedkope wo ning wil en nu nog een duurder huis bewoont, extra urgentiepun- ten toe te kennen* Ook wil de ge meente mensen die een goedkope huurwoning achterlaten, extra punten toekennen zodat zij eerder voor een andere woning in aanmer king komen. Mensen met buitengewoon hoge huurlasten kunnen in de toekomst een beroep doen op extra bijstand. Dit kan het geval zijn wanneer doo'r ziekte een woning extra moet wor den verwarmd. Ook noemt de nota het geval wanneer iemand noodge dwongen in een energieverslinden de woning zit. Daarnaast wordt er een 'Energie-team' opgericht dat voorlichting gaat geven hoe de stookkosten te beperken. Boven dien kan dit team eenvoudige iso latiemaatregelen in woningen tref fen. Kwijtschelding Het college van B en W wil zich nog sterker gaan richten op de mo gelijkheden voor minima om kwijt schelding van gemeentelijke belas tingen te krijgen. De gemeente geeft al enkele jaren gerichte voor lichting over kwijtschelding van onroerend-goedbelasting (ogb). Het aantal kwijtscheldingen is sinds de start van de voorlichtings campagne in 1984 verachtvoudigd. De gemeente wil nu een groep uit keringsgerechtigden, waarvan wordt aangenomen dat zij voor kwijtschelding in aanmerking komt, rechtstreeks benaderen. Het gaat om een groep van 270 perso nen. Op de lange termijn komen er mogelijkheden om gemeentelijke belastingen in termijnen te beta len. Om de grote groep langdurig werklozen in Leiden circa 1800 betere kansen op de arbeids markt te geven, wordt overwogen een Centrum voor Arbeidstraining en Beroepsoefening (CAB) op te zetten. In zo'n centrum wordt het meest elementaire onderricht ge geven. In Leiden bestaat al een Centrum voor Beroepsoefening en Beroepsoriëntatie (CBB). Er is ech ter nog altijd een groep die het voor het CBB vereiste scholingsniveau niet heeft. Die zouden dan bij het CAB terecht kunnen. De gemeente zelfheeft zich voor genomen om als werkgever niet tè hoge opleidingseisen te stellen bij het vervullen van vacatures. In de nota wordt een aparte para graaf gewijd aan het sociaal isole ment waarin mensen met een mini- mum-inkomen dreigen te geraken. In het rapport 'Minima zonder Mar ge' werd er op gewezen dat er een 'onderklasse' dreigt te ontstaan. In die categorie is er sprake van afne mende mobiliteit door een te duur openbaar vervoer, verschraling van hobby's en verminderende deelname aan het maatschappelijk leven. Om deze ontwikkeling tegen te gaan zijn maatregelen denkbaar als kortingen op openbaar vervoer, toegang tot zwembaden en op het lidmaatschap van bibliotheken en sportverenigingen. Het college van B en W is voorstander van dit soort maatregelen, maar concludeert ook dat financiële middelen om de plannen uit te voeren ontbreken. Wel hoopt het gemeentebestuur geld te kunnen vrijmaken om het gebruik van de bibliotheek in Lei- den-Noord te stimuleren. LEIDEN - De kademuren maanden overlast gehad, Boze brief aan provincie DEN HAAG/LEIDEN - De samen werkende ziekenhuizen in de Leid se regio hebben fel geprotesteerd tegen het feit dat zij 66 bedden en acht specialistenplaatsen moeten inleveren. In een brief aan de pro vincie schrijven de ziekenhuizen hierover 'zeer versteld' te staan. De ziekenhuizen (ondergebracht in de Stichting Samenwerkende Instellingen Gezondheidszorg Lei den en Omstreken, kortweg Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Fotomania Stichting fotogalerie Fotomania gaat naar Rotterdam verhuizen. De galerie verlaat vermoedelijk in augustus de ruimte aan de Koppenhinksteeg en dat vinden Leidse kunstminnaars een groot verlies. Fotomania is volgens in gewijden een nationaal feno meen met een herkenbaar ge zicht. Het exposeert werk van fo tografen uit heel Nederland. Het gaat niet om kiekjes, maar om platen met een artistieke inslag. Lange tijd is de galerie op zoek geweest naar een beter onderko men. Penningmeester Frits Gierstberg: "Fotomania is tweë- enhalf jaar geleden opgezet door Linda Roodenburg. We zijn sindsdien langzaam gegroeid tot wat we nu zijn. De ruimte aan de Koppenhinksteeg is letterlijk één-hoog-achter en dat beperkte ons danig in de expositiemoge lijkheden". Nu is Rotterdam een stad die op cultureel gebied de laatste tijd behoorlijk aan de weg timmert. Er ontstond door bepaalde ont wikkelingen in de havenstad een gat op het gebied van de foto kunst. De Rotterdamse Kunst stichting, een orgaan dat het cul tureel beleid van de gemeente verzorgt en bijvoorbeeld de sub sidies verdeelt, heeft daarom Fo tomania een aanbod gedaan. De galerie krijgt een geschikt pand en ruim 15.000 gulden subsidie. Daarna is Fotomania met de gemeente gaan praten, want ze wilden liever in Leiden blijven en hadden hun oog laten vallen op de ruimte van De Burcht. "We hebben daarover gesproken met ir. A.F. van der Ree van culturele zaken. Hij zei dat we onze be langstelling eerst schriftelijk en op officiële wijze kenbaar moes ten maken. Dat hebben we ge daan en daarbij duidelijk ge maakt wat ons beleid is en hoe veel geld we verwachtten van de gemeente. Dat was 15.000 gul den: net zoveel als we van Rotter dam konden krijgen", aldus Gierstberg. Fotomania Tijdens het gesprek met Van der Ree bleek dat wat betreft De Burcht een oplossing zou moe ten komen in samenwerking met stichting Stelling. Deze stich ting, waarin beeldende kunste naars zijn verenigd, wil eveneens De Burcht als permanente expo sitieruimte inlijven. Ook is vol gens Gierstberg De Waag als een oplossing aangedragen. "Dat is nu typerend voor Lei den en het grote verschil met Rotterdam. Er is hier totaal geen cultuurbeleid. De gemeente Lei den ziet ons als een mogelijke op lossing voor het probleem van De Waag en De Burcht. Ze zien het eerder als een politieke dan een culturele kwestie. Er wordt gedacht in termen van: de expo sities moeten van Leidse fotogra fen, voor een Leids publiek en zo mogelijk ook nog met Leidse on derwerpen zijn. Rotterdam wil liever een galerie die zich natio naal richt. Daar is de plaatselijke cultuur veel meer bij gebaat", meent Gierstberg. Van der Ree zegt het onplezie rig te vinden dat Fotomania uit Leiden verdwijnt. "Natuurlijk betekent het een verarming van de Leidse cultuur. Maar we kun nen nu eenmaal niet tegen zo'n aanbod op. Dat geld hebben we nu eenmaal niet. Leiden is wat dat betreft een straatarme stad". Van der Ree zegt dat Fotomania al in vergaande onderhandelin gen met Rotterdam was op het moment dat de gemeente werd benaderd en al een overeen komst had nog voor er een offi cieel gesprek was geweest. Gierstberg onkent dat. "Afgelo pen vrijdag wisten we pas zeker dat we de overstap gingen ma ken. We hebben na die brief aan de gemeente gewoon helemaal niets meer gehoord". Gemeenteraadslid Jan Laurier van Links Leiden heeft vorige week maandag tijdens het debat over de toekomst van het Rem- brandtbeeld nog wel een lans ge broken voor Fotomania. "Ik was Sietske Smit met haar twee kinderen aan de Peppelrode. Volgens haar hebben automobilisten r. voor een deuk of kras in de auto dan voor het doodrijden van een kind. <f oto geïrriteerd door de oubolige wij ze waarop over het beeld werd gesproken en de energie die is verspild aan het verzinnen van argumenten om dat beeld aan Witte Singel weg te halen. Een grappig bedoeld voorstel van mij om het beeld een slag te draaien zodat Rembrandt naar het water kijkt, is tot mijn grote verbazing serieus genomen". Laurier had liever gezien dat de raad de moeite had genomen om Fotomania te behouden voor Leiden. "Dat is een galerie van hoog niveau en met nationale be kendheid. Dat had een visite kaartje kunnen zijn voor het cul turele klimaat in Leiden. Het is opvallend hoe Fotomania op een zo ongustige plaats in een steeg zich desondanks heeft kunnen waarmaken". Het Links Leiden-raadslid is overigens niet van plan wethou der Kuijers van cultuur hiervoor ter verantwoording te roepen. "Het is spijtig dat het is gebeurd, maar het is niet terug te draaien. Ik verwacht niet veel van dit soort debatten. We moeten wel alert blijven dat culturele activi- Verbouwen "Eerdaags wordt hier nog een kind dood gereden", schrijft Sie tske Smit in een brief aan de ge meenteraad. Ze staat niet voor zichzelf in als één van haar kin deren (3 en 5 jaar oud) door een voorbijrazende automobilist wordt aangereden. "Ik kan dan in een opwelling wel eens hele rare dingen doen. Ik denk aan het verbouwen van de chauffeur en/of auto. Ik doe normaal nooit zoiets, maar dan kunnen de stop pen doorslaan", waarschuwt Smit. Zij woont aan de Peppelrode in de Merenwijk en tot haar grote afschuw zijn er automobilisten die met zeer grote snelheden door de staat razen. "Je weet hoe kinderen zijn. Ze rennen plotse ling de straat op en als een gek met plankgas voorbijkomt, kan hij nooit op tijd remmen. Ik ben hypernerveus als mijn kinderen buiten spelen". Ze heeft al het nodige gepro beerd. Onder meer door het mid den op straat neerzetten van een driewieler of een ander obstakel. "Ik weet hoe benauwd automo bilisten zijn voor een deuk of kras. Daar hebben ze meer angst voor dan het doodrijden van een kind!" Vaak schiet ze de automo bilisten aan als ze die ergens stil ziet staan. "Dan krijg ik als ant woord: 'Je mag ih de stad toch 50 rijden'. Wat moet ik met zo'n ant woord". Als de gemeente niet snel actie onderneemt in deze kwestie dan zal Smit andere maatregelen ne men. Ze denkt daarbij aan het openbreken van de weg. Van de gemeente heeft ze nog niets ge hoord. Wel heeft raadslid Hu- gens van het CDA haar gebeld en toegezegd het geval in de com missie verkeer en vervoer aan de orde te zullen stellen. De brief aan de gemeente heeft ze ook bij de buren bezorgd. "Ik weet niet wat het effect daarvan is. Het zijn vaak kennissen van de buren die te hard rijden. Bovendien werkt zoiets alleen tijdelijk". SSIGL) stellen, dat berekeningen van het College voor Ziekenhuis voorzieningen en de staatssecreta ris van volksgezondheid aangaven dat de Leidse regio buiten schot zou blijven in de reductie-operatie. "Daarom", aldus de brief, "wa ren wij verbaasd dat in de definitie ve aanwijzing van de staatssecreta ris wordt gesproken over het inle veren van 26 bedden en 2,4 specia listenplaatsen. Echter de plannen van de provincie die nog veel ver der gaan doen ons zeer versteld staan. Ons vermoeden dat u bezig bent in de Leidse regio problemen van een andere regio op te lossen is bevestigd. In de plannen van de provincie wordt afgeweken van de feitelijke patiëntenstromen. Dat vinden wij, zoals we dat al eerder hebben gezegd, een kwalijke zaak". De stichting staaft deze opmer king met het feit, dat de ziekenhui zen in de Leidse regio verhou dingsgewijs goedkope ziekenhui zen zijn. "Het is toch vreemd", al dus de brief, "dat uit oogpunt van bezuinigen de reductie juist deze ziekenhuizen treft, omdat zij in ver houding tot hun functies lage kos ten maken, ja zelfs dat de provincie patiënten bij deze ziekenhuizen weg wil houden". Dat de 'Leidse' ziekenhuizen goedkoop werken, zo houdt de SSIGL de provincie voor, is geble ken uit de zogenaamde knelpun- Pitbull- terriërs voortaan aangelijnd LEIDEN - Pitbull-terriërs mogen in de toekomst in Leiden alleen nog aangelijnd en gemuilkorfd op de openbare weg verschijnen. Wanneer het gebod ingaat is nog niet bekend. Mogelijk behandelt de gemeenteraad het initiatief voorstel van het raadslid W. van der Pluijm (PvdA) al in mei. Het ge bod zou dap al op korte termijn van kracht zijn. Aanleiding tot het voorstel van Van der Pluijm is het grote aantal excessen dat de afgelo pen tijd met pitbulls heeft plaats gevonden. De raadscommissie voor be stuurlijke aangelegenheden ging .gisteravond vrijwel unaniem ak koord met het voorstel. Alleen P. Langenberg (D66) maakte een voorbehoud. Hij betwijfelt de noodzaak van een muilkorfgebod. Bovendien vindt hij het te ingrij pend om met één pennestreek alle honden van een bepaald ras te dwingen een muilkorf te dragen. Hij zou liever zien dat per geval wordt bekeken of een hond een muilkorf moet dragen. Van der Pluijm benadrukte dat het er niet toe doet of er in Leiden al problemen met pitbulls zijn ge weest. "Je moet niet wachten met zo'n maatregel tot er een slachtof fer is gevallen. Dan is het al te laat". tenregeling die in 1987 is getroffen: algemene ziekenhuizen die hun medische functies meer dan tien procent goedkoper uitoefenden dan het gemiddelde van vergelijk bare ziekenhuizen, kwamen voor deze regeling in aanmerking. To taal betrof dit 15 ziekenhuizen, waarvan drie uit de Leidse regio. Op grond van die gegevens doen de ziekenhuizen een dringend be roep op de provincie om de plan nen voor de Leidse regio drastisch te herzien. Liefhebber van dames schoenen weer actief LEIDEN - De schoenfetisjist heeft opnieuw toegeslagen. Gisteren meldde een Leidse vrouw bij de politie dat zij zondagavond om streeks elf uur op de Gooimeerlaan fietste en werd ingehaald door een ongeveer 25-jarige man op de fiets. De man pakte haaf beet en eiste haar schoenen, maar zij wist zich los te rukken en zette het op een lo pen. Toen zij later haar fiets, die zij had achtergelaten, ging ophalen, kwam zij de man weer tegen. Nu deed hij echter niets. De man heeft kort blond haar met bovenop ste keltjes, grote ogen en hij is onge veer 1.80 m. lang. Hij was gekleed in een groen jack en een spijker broek. ADVERTENTIE fll cl tl Toyota-rijder? Maak dan eens een proefrit in een Verberg Toyota. Da's een Toyota waar een heel vertrouwd bedrijf achterstaat. Plezierige zekerheid is dat. Verberg's Auto A.J. Verberg's Auto B.V. Zoeterwoudseweg 23, 2321 GM Leiden tel. 071-313141 Daar komt u verder mee v y STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15