LEIDSCH DAGBLAD Verrassende winst ultrarechts John Demjanjuk krijgt doodstraf Nijmeegse politie pakt 120 krakers SPINAZIE EN KIP Baan in horeca is niet populair Plotseling vertrek van Leidse wethouder Peters Pravda beschuldigt top van centrale Tsjernobyl MAANDAG 25 APRIL 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38608 'Ik ben onschuldig' JERUZALEM (DPA) - De Israëli- Heilige Land, een democratisch sche rechtbank heeft vanmiddag iand, in de 20ste eeuw, dit onrecht de vermeende oorlogsmisdadiger kan plaatsvinden. De eis mij de John Demjanjuk ter dood veroor- doodstraf op te leggen, komt me deeld. Het is het zwaarst mogelijke niet toe. Ik ben onschuldig, on- vonnis krachtens een speciale wet schuldig, onschuldig, en God is tegen oorlogsmidadigers. Eerder mijn getuige. Dank u". op de dag had de aanklager ook al De verdediging heeft na de de doodstraf geëist. "Demjanjuk schuldigverklaring al aangekon- -1 geen klein radertje in het ge- digd beroep te zullen aantekenen. 24 PAGINA'S Ajax en Mechelen lopen al vooruit op de finale van de Europa Cup. PAGINA 13 Supporters van Katwijk ont nemen hun 'helden' het uitzicht. De ploeg promoveerde naar de tweede klasse. (foto Loek Zuyderduin) Ter Leede sluipt naar de kop van de vierde klasse za terdag. PAGINA 16 i Quick Boys krijgt bij Rijns- burgse Boys het loon van de angst. PAGINA 17 1 Njord wint voor de vijfde achtereenvolgende maal de Varsity en herschrijft daar mee de recordboeken. PAGINA 18 Toevalstreffer van Jelle Nijdam in de Gold Race. PAGINA 19 Bevrijdingsdag in Lisser- broek bij de promotie van Kagia. PAGINA 21 j heel maar een zware misdadiger voor wie de doodstraf de enige pas sende straf is", aldus aanklager Blattmann. De rechtbank zei vorige week al Demjanjuk schuldig te achten aan misdaden tegen de menselijkheid, I misdaden tegen het joodse volk, j oorlogsmisdaden en misdaden te gen vervolgden. Naar overtuiging van de recht bank is Demjanjuk de man die in 1942 en 1943 als SS'er in het vernie- j tigingskamp Treblinka, waar hij medeverantwoordelijk was voor sto'ralsTwan deVeSr'kkchl1 P^JS <?PD> - Het Nationaal Front van Jean-Marie le ke'. Pen is met een score van 14,5% de sensationele overwin- De 68-jarige Demjanjuk hield naar van de eerste ronde in de Franse presidentsverkiezin- vanmorgen, gezeten in een rolstoel, gen geworden. Het was niet genoeg om op 8 mei de tweede voor z^ onschtddÜzes mlifoen fn laat!te ronde te ha£n- Daarvoor kwamen president Mit- joden stierven een verschrikkelij- terrand en premier Chirac uit de bus. ke dood in de nazi-concentratie- Mitterrand en Chirac naar laatste ronde Franse presidentsverkiezingen kampen. Ik wens allen Gods erbar men. Ik geloof dat de misdaden in Treblinka gepleegd zijn door Iwan de Verschrikkelijke. Maar deze beul was ik niet". „Vandaag moeten jullie het von nis uitspreken over Iwan de Ver schrikkelijke. Maar jullie vonnis sen vandaag iemand anders. Jullie vonnissen Iwan Demjamjuk, die volledig onschuldig is. Ik ben on schuldig. Dat is heel, heel jammer. Het verbaast me zeer dat in het TREIN ONTSPOORD - Bij een ontsporing van een trein in Soroe ten westen van de Deense hoofd stad Kopenhagen zijn vandaag minste 13 mensen om het leven ge komen. Meer dan 40 mensen raak ten gewond. Drie vermisten en 18 gewonden na ontploffing op onderzeeër NORFOLK (AP) - Aan boord van een Amerikaanse onderzeeër heeft zich een explosie voorgedaan ge volgd door een brand. Achttien be manningsleden zijn gewond en drie van de 92 opvarenden worden voor de kust van Florida vermist. De onderzeeër Bonefish kwam gistermiddag boven water nadat zich een explosie had voorgedaan in een van de ruimen van het schip, dat zich op 260 kilometer ten oos ten van Cape Canaveral bevindt. De 18 gewonden zijn van boord gehaald en overgebracht naar een ziekenhuis. Het vaartuig is een van de laatste door dieselmotoren aan gedreven onderzeeërs van de Ame rikaanse marine. Volgens de laatste opiniepeiling zal Mitterrand dan 55% en Chirac 45% van de stemmen behalen. Presi dent Mitterrand behaalde gisteren een matige 34% van de stemmen en premier Chirac bleef ver onder zijn verwachtingen met 19,9%. De lang zame ondergang van de commu nisten zette zich voort met een sco re van 6,8% voor de kleurloze kan didaat Lajoinie. Oud-premier Barre diende de bittere pil te slikken van 16,5% en hij vertoonde zich kort na de uit slag al meteen met premier Chirac op de Franse tv om zijn aanhang op te roepen in de tweede ronde de eerste minister te steunen. Dat wil echter niet zeggen dat zijn aanhang zich bij de tweede ronde eendrach tig achter kandidaat Chirac zal scharen. Alleen tesamen met de stemmen van het Nationaal Front kan gaullistenleider Chirac op een eventuele eindoverwinning reke nen. En dat vooruitzicht kan veel Barre-stemmers van Chirac ver vreemden. Le Pen had al in een eerder stadi um laten weten dat hij op 1 mei on der het standbeeld van Jeanne d'Arc in Parijs zal onthullen op wie Premier Chirac. LEIDEN - Wethouder Peters van verkeer, ruimtelijke ordening en milieu verlaat het Leidse gemeen tebestuur. Hij is benoemd op een hoge positie bij het ministerie van VROM. Peters wordt directeur be stuurszaken van het directoraat- generaal milieubeheer. Zijn vertrek komt binnen de Leidse politiek als een volslagen verrassing. De wethouder had nie mand ingelicht over zijn sollicita tie. Peters maakte 12 jaar deel uit van de gemeenteraad waarvan 6 jaar als wethouder. De wethouder aanvaardt zijn nieuwe baan half augustus. Hij gaat zich onder meer bezighouden met de planning en financiering van het milieubeleid. Peters wordt één van de acht directeuren die het directoraat-generaal telt. Peters maakt sinds 1974 - met een onderbreking van twee jaar wegens verblijf van de gemeenteraad. In 1982 werd kön'de benen hij wethouder van onderwijs om twee jaar later, bij het vertrek van I Waal naar Deventer, door te schui ven naar de post ruimtelijke orde ning en verkeer. Meer bewolking I Wolkenvelden en droog. Minimum temperatuur ongeveer 2 graden, mid- dagtemperatuur rond 10 graden. Mati ge noordoosten wind. I De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtempe- ratuur rond 11 graden. Dinsdag 26 april zon op: 06.20 uur, zon onder: 20.55 uur; maan op: 14.51 uur, maan onder: 04.44 Waterstanden te Katwijk hoog water: 00.31 en 12.49 uur; laag water: 07.06 cn 20.38 uur. Peters kwam de laatste maanden veelvuldig in het nieuws in ver band met de discussie rond het be bouwen van open plekken in de stad en de verkeersafwikkeling in de Breestraat. Zoals het er naar uit ziet laat hij de stad een overdag-af- gesloten Breestraat als politieke er fenis na. Ontsnapping mislukt de beide kandidaten in de Nijmegen. eindspurt hij zijn machtige aan- hang zal adviseren te stemmen. Het is duidelijk dat achter de scher men keiharde en pijnlijke onder handelingen zullen beginnen tus sen Le Pen en vertegenwoordigers van premier Chirac, die zelf altijd verklaard heeft niet met de leider van het Nationaal Front in onder handeling te zullen treden. Het is niet onmogelijk dat de on lusten in Nieuw Caledonië, waarbij afgelopen vrijdag vier gendarmes met hakmessen werden vermoord en nog eens zevenentwintig gen darmes werden gegijzeld, het ces van Le Pen hebben vergroot Zijn verklaring na de verkiezings uitslag sloot Le Pen voor de televf sie af met een herdenkingswoord aan het adres van 'de nabestaanden van degenen die in Nieuw Caledo nië voor het vaderland zijn geval len'. Presidentskandidaat Mitterrand zal de komende weken in zijn po ging het politieke middenveld te bezetten voorzichtiger omspringen -met de aanhang van Le Pen, om te voorkomen nog meer van zijn vroe gere volgelingen van zich te ver vreemden. De totaaluitslag in percentages Politie in ME-uitrusting voert krakers in kleine groepjes af naar het politiebureau tegenover het kantorencomplex Mariënburg in Energieweg 25, Zoeterwoude ^DRUKKERIJ DELTA BACH NIJMEGEN (GPD) - De politie heeft de afgelopen nacht 120 kra kers van het kantoorcomplex Ma riënburg in Nijmegen opgepakt en ingesloten. De groep was om streeks één uur het voormalige on derkomen van het Medicenter van de Nijmeegse uroloog Boerema binnengedrongen. Achteraf bleek dat de krakers zich voorbereid had den op een veldslag met de politie. Na fouillering werd beslag ge legd op een grote hoeveelheid sta len pijpen, stenen, honkbalknup pels, koevoeten, grote tangen en ander gereedschap. Tevens wer den in de zakken van enkele kra- AMSTERDAM (ANP) - Twee gede tineerden hebben vanochtend een c o. r o mislukte poging gedaan uit het (milieu) 3,8; Juquin huis van bewarine in Amsterdam (Jcommunisten) 2.1; La- guiller (trotskisten) 2,0; Boussel (trotskisten) 0,4. (zie ook pagina 2) MOSKOU (AFP) - Het Russische 0>w partijblad Pravda beschuldigt - luidt: Mitterrand 34,0; Chirac 19,9; twee jaar na de kernramp - de be- Barre 16,5; Le Pen 14,5; Lajoinie drijfsleiding van de kerncentrale huis van bewaring in Amsterdam |te ontsnappen. Het duo proberde via een touw over de muur te klim men. Toen de eerste gedetineerde op de muur stond werd hij al door de bewaarders gepakt. De tweede kreeg niet eens de kans het touw te pakken. De politie hield de vrouw aan, die het tweetal wilde helpen J rna,nSf U,i uitbreken. Een man die ook hielp ia/-t Tr« 1Q89 \irarr\ c Tsjernobyl van laakbaar gedrag. De exploitatie van de centrale gaat boven alles, waaronder reparaties en onderhoud te lijden hebben. Prijsschieten NEW YORK (AP) - Bernhard Goetz, de man die in 1984 vier zwarte jongens neerschoot in de ondergrondse van New York, en na een omstreden pro ces werd vrijgesproken, heeft een prijs gekregen van de fede ratie van schietclubs in de staat New York. De prijs wordt jaarlijks toege kend aan iemand die dodelijk geweld heeft gebruikt in een si tuatie van „redelijke noodzake lijkheid". De schuttersclub had eerder al 10.000 dollar bijgedra gen aan de verdediging van Goetz. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Spinazie, 1 OK kilo 1.^0 Kipdrum-/ braad- S3 sticks, QQQ kilo ©®®©4Q39*/,^/*/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. In 1986 ontplofte een van de reac tors van de kerncentrale wat leidde tot de grootste kernramp tot nu toe. Er vielen 31 doden en meer dan 100.000 mensen moesten worden geëvacueerd. Verhoogde radioac tieve straling werd in grote delen van Europa geregistreerd De Pravda verwijt de huidige be drijfsleiding dat er na reparaties van vorig jaar geen testen zijn uit gevoerd en dat er geen deskundi gen aan te pas zijn gekomen. Het ministerie van kernenergie zou ook foute berekeningen en andere zeer grove overtredingen door de vin gers zien. Het bureau dat is belast met het toezicht op de reparatiewerkzaam heden, biedt amper de helpende hand bij het oplossen van proble men. Gevolg is dat talrijke extra veiligheidsmaatregelen na het on geluk zijn uitgebleven. Doordat de controle allesbehalve volledig is nemen de mensen het volgens de Pravda niet zo nauw met de gezondheidsvoorschriften. „Het personeel drinkt en steelt er op los, en heeft een broertje dood aan werken". De top van het bedrijf krijgt ook het verwijt de taak te hebben ver waarloosd om de zone rond de kerncentrale na de ramp weer in oude staat terug te brengen. DEN HAAG (ANP) - Horecawerk- gevers hebben grote problemen bij het vinden van (vooral bedienend) personeel. Van hun vacatures blijkt 77 procent niet of nauwelijks te kunnen worden vervuld. Dit per centage ligt ver boven het landelijk gemiddelde van 54 procent. Dat blijkt uit een vandaag gepre senteerd onderzoek van het Be drijfschap Horeca en het ministerie van sociale zaken. De meeste vaca tures komen voor bij bedrijven in de Randstad. Banen in de bedie ning (3 van de 5 gevallen) en in de keuken (1 van de 5) zijn het minst in trek. Dat er zo weinig animo is voor een baan in hotel, café of restau rant, hebben de ondernemers voor een belangrijk deel aan zichzelf te wijten. Volgens het bedrijfschap spannen zij zich veel te weinig in om personeel te vinden en schroe ven ze de eisen te hoog op. Boven dien schrikken de onregelmatige werktijden personeel af. Vooral het avond- en weekeindwerk wordt als een barrière ervaren, aldus het on derzoek. Minister De Koning (sociale za ken), die vanmorgen de resultaten in ontvangst nam, zei dat ook het zwarte circuit het imago van de ho reca geen goed doet. Zwartwerkers hebben nauwelijks een rechtsposi tie. Het circuit moet zoveel moge lijk binnen het officiële arbeidsbe stel worden gebracht, aldus De Ko ning. De overheid biedt volgens hem de helpende hand om dit pro bleem op te lossen. Hij wees daar bij op de wet Vermeend/Moor, die werkgevers een tegemoetkoming van 20 procent in de loonkosten ga randeert bij het in dienst nemen van een langdurig werkloze. Drie kwart van de horecabedrijven is hiervan nauwelijks op de hoogte. Een aanbeveling in het rapport is dat de horeca meer van de diensten van de arbeidsbureaus gebruik zou moeten maken. VERMIST MECHELSE HERDER Ventus is vanaf vrijdag spoorloos, onze dochter is radeloos. Laatst gezien Zuid Boulevard Noordwi|k. Inl. tegen beloning: familie van Velzen Kon. Astridboulevard 46, Noordwijk aan Zee, tel.:01719-12727. Tegen vijf uur vanmorgen had de politie 100 mensen in ME-tenue op de been. De krakers besloten daar op de actie vrijwillig te beëindigen. De groep werd omsingeld, gefouil leerd en aangehouden wegens lo kaalvredebreuk. In kleine groepjes werden ze overgebracht naar het hoofdbureau van politie om te wor den verhoord. Bij de kraakactie zelf zijn drie mensen aangehouden door surveil lerende agenten, die het binnen dringen van de krakers probeerden te voorkomen. De Mariënburg is ei gendom van Shell en werd al eer der gekraakt. In december vorig jaar werden acht krakers veroor deeld tot 4 maanden gevangenis straf vanwege hun betrokkenheid bij de rellen rond de ontruiming van het pand. De acht werden schuldig bevonden aan brand stichting, poging tot doodslag, zware mishandeling en vernieling. Tijdens die ontruiming werd voor 4 miljoen gulden schade aangericht. Harde straf voor falende arbiters GRONINGEN (GPD) - De scheidsrechters in het betaalde voetbal worden niet meer ingezet, als ze geen krachtige maatregelen nemen tegen ruw of gemeen spel. Tijdens een spoedbijeenkomst in Nieuwegein sprak Leo van der Kroft afgelopen zaterdag namens de scheidsrechterscommissie drei gende taal tegen de arbiters van de A-lijst. De toppers van het Nederlands korps, die opereren in de eredivisie en de eerste divisie, is de wacht aangezegd. Dat is in het verleden al diverse keren gebeurd, maar nu worden sancties in het vooruitzicht gesteld. Als ze onvoldoende optre den, lopen ze de kans zonder sala ris aan de kant te worden gezet. De fluitisten kregen zaterdag een aantal video-beelden te zien van re cente wedstrijden, waarin zware overtredingen onvoldoende wer den bestraft. Bij de commissie vei ligheidszaken leeft de indruk dat excessen op de velden incidenten op de tribunes in de hand werken. NEEM NU EEN ABONNEMENT! 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I p©f /,2?'95 per halfjaar 141. (alleen mogelijk mei automatische betaling) r 1 per jaar 270,25 vartaai 70,95 - voorkeur a kwartaal 70.95 De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam: Postcode. Plaats Telefoon U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch/Alphens Dagblad, controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1