TAD LEIDEN 'Een veiligheidsman is toch leuker dan een camera?' Oplossing voor kosten van stadsverwarming s®@ LEIDSCH ft DAGBLAD PvdA-raadslid Geradts pleit voor een gemeentelijke bewakingsdienst Onderhoudstarief gaat 220 gulden omlaag SPONS Gemeente eist dat man bejaardenwoning verlaat Alliance Frangaise viert haar eeuwfeest s ZATERDAG 23 APRIL 1988 Een halfjaar geleden haalde hoofdcommissaris Henk Mostert van de Leidse politie de nationale pers met een plan de veiligheid op straat te waarborgen met camera's. Achter het beeldscherm in het politie bureau zouden agenten de straat controleren om bij het minste ge ringste in de wagen te springen en uit te rukken naar de plaats des on- heils. De elektronica als wondermiddel om de afwezigheid van de po litie op straat te compenseren. De suggesties van Mostert werden in Leiden niet direct juichend ontvangen. Met het angstbeeld van 'big brother is watching you' voor ogen, hield de plaatselijke politiek zich op de vlakte. Misschien dat 'het voordeel van de twijfel' tot een heus experiment met camera's op de Haarlemmerstraat kon leiden, maar achteraf blijkt dat daar alle maal niets is van gekomen. Nu praat men er liever maar niet meer over. De straatcriminaliteit bleef echter en het was haast onvermijdelijk dat andere bezorgde burgers op zouden staan met nieuwe ideeën voor een veiliger stad. Vorige week was dat het PvdA-gemeente- raadslid Loek Geradts die op een ledenvergadering van zijn partij een pleidooi hield voor effectiever werken bij de politie, meer agen ten tijdens onveilige uren op straat en de oprichting van een semi-ge- meentelijke bewakingsdienst. Geradts wil voorkomen dat zijn plannen hetzelfde lot ondergaan als die van Mostert: "Ik ben een belangstellend burger, geen deskun dige. Daarom wil ik er eerst eens met partijgenoten over praten. Ik zal het in de fractie aan de orde stellen. Het is maar een idee, maar het is het waard om de mogelijkheden ervan te onderzoeken". LEIDEN - Geradts: "Het werk van de politie komt steeds meer onder druk te staan. Vrijwel alles heeft nu prioriteit en de politiek laat het aan de politie over om een keuze te ma ken. Feit is dat de aanwezigheid van agenten op straat op momen ten dat de burger daar behoefte aan heeft, minder is geworden. Over dag is er voldoende politie maar 's nachts en in het weekend, juist wanneer mensen zich onveilig voe len, ontbreekt het daaraan. De pre ventieve functie van de agent is zo goed als verdwenen. Natuurlijk, als je belt, is de politie er in twee minu ten. Maar dan moet er wel eerst iets gebeurd zijn. Terwijl het juist de bedoeling is dat er niets gebeurt". door Gert Visser "Er is behoefte aan voldoende agenten op straat die zich snel door de stad kunnen verplaatsen gedu rende de uren dat de café's uitgaan en de burger van zijn toneelvereni ging of discotheek naar huis terug keert. Waarom laat de politie op vrijdag- en zaterdagavond niet een aantal motoragenten patrouilleren. We kennen toch allemaal de plaat sen waar het steeds maar weer ge beurt". Het is volgens Geradts geen on wil van de politie. Eerder een kwes tie van rechtspositionele regels, ge groeide gewoonten en vooral: niet effectief werken. "Ik heb grote twijfels bij de effectiviteit van de politie. Dat ontleen ik aan het feit dat in dezelfde periode dat de om vang van het politie-apparaat werd uitgebreid, de criminaliteit is ge stegen", aldus Geradts. Het raadslid geeft twee (voor de handliggende) voorbeelden om te bewijzen dat de werkwijze van de politie op een aantal onderdelen hopeloos verouderd is. "Iedereen die wel eens aangifte heeft gedaan, moet toch raar hebben staan kijken als zo'n agent op een vlak na de be vrijding aangeschafte schrijfma chine het proces verbaal zit uit te tikken. En dan dat omslachtige taalgebruik. Daar hebben we te genwoordig toch moderne tekst verwerkers voor. Waarin alle ele menten van zo'n proces verbaal voorgeprogrammeerd zitten". Hetzelfde geldt voor de wijze waarop de politie de zogenaamde voorruitformulieren (parkeerbon nen) uitdeelt. "Ook daar moeten toch moderne apparaatjes voor zijn. Waarin tijd, datum en wijk al vastliggen. De agent hoeft alleen nog maar het kenteken in te tikken. Terug op het bureau wordt het ap paraat op de computer aangesloten en de rest gaat vanzelf. De automo bilist heeft de rekening binnen een week in huis". Effectiever werken door ge bruikmaking van moderne appara tuur kan volgens Geradts zeeën van tijd besparen. Tijd die de poli tieman dient te gebruiken door de straat op te gaan. Wat echter niet automatisch inhoudt dat dat ook 's avonds gebeurt. Dat is een kwestie van geld en van mentaliteit. Ger- dats: "De cultuur van de politie is meer gericht op het snelle flitsende gebeuren. Het op straat patrouille ren past daar niet zo goed in. Dat kan je de agent niet kwalijk nemen, dat is zo gegroeid". Daarom pleit het raadslid voor erkenning van de straatagent door hem een betere honorering te geven. PvdA-raadslid Geradts: "De PvdA is als de dood voor een autoritaire law en order-sfeer". Louk Zuyderduin) Een probleem is ook dat het avondwerk bij de politie deels wordt gecompenseerd in vrije tijd, waardoor de sterkte van de politie op andere momenten afneemt. Ge radts: "Je kunt ook afspreken dat de politie om op andere fronten het overwerk wordt betaald. Dat geld te verdienen", betekent wel dat het extra geld Geradts vindt dat de mogelijkhe gaat kosten. De Tweede Kamer moet hier bij de discussie over be zuinigingen bij de politie maar eens kritisch naar kijken. Maar er zijn misschien ook i] H den onderzocht moeten worden om een gemeentelijke bewakings dienst op te richten. Een NV met een commercieel doel met een wet houder als president commissaris die de concurrentie aangaat met de particuliere bewakingsdiensten. Een eerste vereiste is echter dat de overheid strengere voorwaarden gaat stellen aan de betrouwbaar heid van de huidige particuliere bewakingsdiensten. Daartoe dient volgens Geradts de uit 1937 date rende 'Wet op de weerkorpsen', die de overheid rechtsmiddelen ver schaft om dit soort instellingen te controleren, gemoderniseerd te worden. Noodzakelijk vindt hij dat de arbeidsvoorwaarden van de vei ligheidsagenten worden verbeterd opdat er goed gekwalificeerd per soneel kan worden aangetrokken. "Als dat gebeurt kan een veilig heidsdienst van de lokale overheid concurreren met een particuliere dienst. En waarom zou je als over heid niet trachten wat bij te verdie nen. We verkopen toch ook huizen, gas, water en elektriciteit. Geef toe, veiligheidsmensen in de Haarlem merstraat is toch aanmerkelijk aar diger dan camera's? Het geld datje er aan overhoudt zou je bijvoor beeld aan de politie kunnen geven. Om meer mensen de straat op te sturen". Geradts is ervan overtuigd dat een semi-gemeentelijke dienst volop kan concurreren met de par ticuliere instellingen. Door de prof- fessionele inbreng van de politie heeft een gemeentelijke dienst een betere kennis van de markt. En Ge radts verwacht dat gemeentelijke veiligheidsagenten meer vertrou wen van de burger en het bedrijfs leven genieten dan particuliere be wakingsdiensten. Absolute voorwaarde is voor het raadslid dat het werk van de veilig heidsdienst streng gescheiden wordt van dat van de politie. Het mag nooit zo ver komen dat de vei ligheidsdienst taken van de politie overneemt, waarvoor de burger vervolgens moet betalen. Geradts: "Je moet de grenzen scherp vast stellen. Het werk van de veilig heidsdienst mag nooit verder gaan dan preventie en observatie". "Maar er kan natuurlijk wel sa mengewerkt worden met de poli tie. Waarom zou een veiligheids agent de politie niet waarschuwen wanneer hij op zijn ronde iets ver dachts ziet. Ik vraag me af of de particuliere diensten dat nu te al len tijde doen". Law en Order De eerste reacties vanuit zijn partij waren weinig hoopgevend. Het verwijt was dat Geradts met zijn voorstel alleen de rijken dient. De minder kapitaalkrachtigen kun nen de diensten van een gemeente lijke veiligheidsdienst immers niet betalen. Een flauw argument, vindt Geradts, dat geldt immers nu ook al voor de particuliere diensten. "Je zou de tarieven van de gemeen telijke dienst kunnen differentië ren opdat iedereen er wat aan heeft. Dat doet de gemeente wel va ker". De bezwaren vanuit zijn partij zijn deels ingegeven door angst, denkt hij. "De PvdA is als de dood voor een autoritaire 'law en order- sfeer'. Maar het zijn juist de zwakke groepen waar de PvdA voor wil op komen, die het slachtoffer worden van de criminaliteit. Het is waar schijnlijk dat mijn verhaal in de WD meer zou aanslaan. Deze dis cussie verloopt binnen de PvdA misschien wel moeilijker maar aan de andere kant heb ik in mijn partij de zekerheid dat er zeer nauwkeu rig gekeken wordt naar de belan gen en de rechtszekerheid van de burger". LEIDEN - Het conflict over de te hoge onderhoudskosten voor stadsverwarming in de Stevenshof is opgelost. Vertegenwoordigers van de Federatie van Woning bouwverenigingen in Leiden en het Energiebedrijf Rijnland zijn het in principe eens over een verla ging van deze kosten met ruim 220 gulden per jaar. Over de voorgaan de jaren krijgen huurders een be drag terug van 150 gulden per jaar, exclusief rente. De nieuwe regeling wordt overigens pas na de zomer ingevoerd. De kwestie sleept al sinds 1985, toen huurders erachter kwamen dat ze voor het onderhoud van stadsverwarmingsapparatuur ruim 220 gulden per jaar te veel be taalden. Wat volgende was een schimmig steekspel, waarbij de Fe deratie van Leidse Woningbouw verenigingen en het Energiebedrijf Rijnland (EBR) elkaar beurtelings de schuld gaven van de te hoge kosten. Pas eind vorig jaar, toen het EBR een nieuw bemiddelingsvoorstel op tafel legde dat dicht in de buurt kwam van eerder voorstel van de Federatie eerder had gepresen teerd, kwam er schot in de zaak. Nieuwe onderhandelingen leidden uiteindelijk tot het compromis waarover nu overeenstemming is bereikt. Herberekening De verlaging is mogelijk doordat het EBR, na een herberekingen van de kosten voor stadsverwar ming, mogelijkheden zag om het tarief met ruim honderd gulden per jaar te verminderen. De kosten kunnen verder omlaag doordat het EBR en de federatie nu hebben af gesproken dat het energiebedrijf voortaan alle het onderhoud aan verwarmingsinstallaties verricht. Op dit moment onderhoudt het EBR alleen de installaties buiten het huis. Het is nu de bedoeling dat het energiebedrijf ook de installa ties binnen voor zijn rekening neemt. Alleen defecten "aan radia toren en leidingen vallen buiten de regeling. Doordat het EBR al het onder houd gaat uitvoeren, kan het ook ADVERTENTIE gg °5z 5| \W a T één van de acht vanavond om 22.30 uur CRIPPLED WALTERS BI6 CITY BAND. In Be Oude Marenpoort. Lange Mare 36 143215 Leiden's nieuuie sensatie op R B B gebied! de rk.% Plantage Cicóükt. IN DE 0ÜDE MARENP0BT SOORTEN BIER 7fae de onderhoudsbijdragen krijgen die de woningbouwverenigingen heffen. Die bijdragen waren tot voor kort het grote strijdpunt. Het ministerie verbood corporaties om het geld aan het EBR over te ma ken, omdat die er onvoldoende werk voor verrichtte. Het EBR, dat toch geld wilde zien, verhaalde het daarom op de huurders. Straks zal het energiebedrijf wel aan de eis van het ministerie voldoen. Volgens R. van Lint, lid van het dagelijks bestuur van het EBR, is het de bedoeling dat het energiebe drijf zeventig procent van de ver goeding teruggeeft aan de bewo ners. De resterende dertig procent wordt benut voor onderhoud aan binnen-installaties. Zowel Van Lint als T. van Rij, voor zitter van de federatie, wijzen erop dat het compromis de zaken voor huurders ook overzichtelijker ma ken. Doordat het EBR al het onder houd gaat uitvoeren, hoeven huur ders bij een defect nog maar bij een instantie aan te kloppen. Ze lopen niet meer het risico om, zoals nu nog mogelijk is, te worden door verwezen van de woningbouwver eniging naar het energiebedrijf, of andersom. De overeenkomst moet nog wor den voorgelegd aan de besturen van de woningbouwverenigingen. Van Rij verwacht echter niet dat het daar op problemen zal stuiten. Ook het algemeen bestuur van het EBR moet nog een beslissing ne men. Begin mei wordt het compro mis besproken met de bewoners van de Stevenshof. Wat Van Rij be treft kunnen bewoners niet meebe slissen. Ridderorde voor directeur LEIDEN Loco-burgemeester mevrouw Fase heeft gisteren een koninklijke onderscheiding uitge reikt aan A. J. J. de Groot, lid van de directie van Wernink Industrie- en Handels-Onderneming. De heer De Groot is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. DEN HAAG/LEIDEN- Het ge meentebestuur van Leiden wil dat een huurder van een bejaardenwo ning in de ir. Driessenstraat onmid dellijk vertrekt. De huidige bewo ner, L. de Boer, is in het huis blij ven wonen nadat zijn bejdarde moeder, aan wie het huis was toe gewezen, in 1986 is overleden. De Boer is het niet eens met het gemeentelijk ontruimingsbevel en vroeg vrijdag de voorzitter, mr P. Kapteyn, van de afdeling recht spraak van de Raad van State het bevel te schorsen. De woordvoerd- ster van De Boer, mr M.C. Buys Zuurmond, vindt dat de gemeente met deze ontruiming niet conse quent is. Zij noemde drie volgens haar identieke gevallen waarin de gemeente wel een overgebleven fa milielid hoofdhuurder maakte van een bejaardenwoning. De Boer woont zijn hele leven bij zijn ouders. Sinds viereneenhalf jaar woont hij in de Driessenstraat. Volgens zijn advocate zijn dit bij zondere omstandigheden waarin de gemeente De Boer een woon vergunning moet geven. De woord voerder van de gemeente Leiden voert aan de De Boer zes aanbie dingen voor vervangende woon ruimte heeft geweigerd. "Het huis waar De Boer nu zit is een benedenwoning, die bestemd is voor bejaarden of personen met een medische indicatie. De woning is toegewezen en geaccepteerd door iemand met een medische in dicatie die sinds 1985 op de wacht lijst staat", aldus de gemeente woordvoerder. Volgens de ge meente wordt De Boer nu op de wachtlijst geplaatst. "We hebben De Boer in 1986 al laten weten dat hij niet zonder meer aanspraak kan maken op een woonvergunning. Als hij door de ontruiming in de problemen komt, heeft hij dat te danken aan zijn weigerachtige houding", aldus de gemeenteamb tenaar. De waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak zal maan dag in het schorsingsverzoek uit spraak doen. Comité wekt met succes belangstelling voor Franse taal en cultuur LEIDEN - Wie het in de Franse taal verder wil brengen dan de be tekenis te begrijpen van 'Du vin, du pain, du (dan volgt de naam van een bekend Frans kaasje), kan op tal van instituten terecht. Meest fameus is echter de Alliance Fran- gaise, een instelling die dit jaar honderd jaar bestaat. Dit 'centenaire' wordt ook door het Leidse comité gevierd. Gister avond werd in de 'caves' van de Louise de Coligny-scholenge- meenschap het seizoen feestelijk afgesloten met een met 'vin' en 'fro- mages' versierde toneel-, muziek- en conférence-avond. De Alliance Frangaise werd in 1883 in Frankrijk opgericht met als doel de Franse taal en cultuur ook in de kolonieën te verspreiden. In Tunesië en Algerije werden lessen gegeven en beurzen beschikbaar gesteld. In Nederland was het. de Gro ningse hoogleraar taalkunde, prof.dr. A.G. van Hamel, die het eerste comité van de Alliance stichtte. De belangstelling voor de Franse taal en cultuur was in Ne derland de laatste eeuwen toegeno men. Dat kwam door een grote stroom van Franse vluchtelingen, van wie de Hugenoten de bekend ste groepering vormden. Onder de Franse protestanten die al in de zestiende 'eeuw de Spaanse over heersers ontvluchtten, bevonden zich tal van beroemde personen. René Descartes, de befaamde wijs geer, was er een van. Een gedenk steen op een pand aan het Leidse Rapenburg herinnert nog aan zijn langdurig verblijf in Holland. In de achttiende eeuw keerde Holland zich echter tegen alles wat Frans was. Toch bleef hier de Fran- Kaas en wijn, Frans vanzelfsprekend, op de slotavond van de 'Leidse' Alliance Franqaise. De Nederlandse afdeling van dit gerenommeerde in stituut bestaat dit jaar 100 jaar. (foto Henk I se taal en cultuur in de belangstel ling staan, zelfs ten tijde van de Na poleontische overheersing. Zo is de Haagse (schilders)school duide lijk geïnspireerd op de Franse school in Barbizon. Dreyfus Prof. Van Hamel, een francofiel die aan de Sorbonne, de beroemde universiteit van Parijs, had gestu deerd, gaf het goede voorbeeld door hier een comité van de Allian ce te stichten. Twee jaar later - in 1890 - werd een comité in Den Haag opgericht. Leiden en Delft volgden in 1895. De Leidse hoogleraar in de Franse taal- én letterkunde, prof.dr. P. Werkman, was de stich ter en prof. dr. J. ten Brink was de president van dit eerste Leidse co mité. De affaire Dreyfus, eind vorige eeuw, drukte echter opnieuw een negatief stempel op de belangstel ling voor Frankrijk. Het proces waarin deze Franse jood.op du bieuze gronden van hoogverraad werd beschuldigd, maakte dat men zich in Nederland opnieuw tegen Frankrijk keerde. Er trad een stagnatie op in de stichting van Al- liance-comités en de snel hierop volgende Eerste Wereldoorlog zorgde ervoor dat het aantal comi tés terugliep. In de crisisjaren, tus sen beide wereldoorlogen in, volg de weer een periode van opbloei. Maar de groei kwam vooral in het begin van de jaren vijftig. Van lieverlede kwam de nadruk in plaats van op de Franse cultuur meer te liggen op het verspreiden van kennis van de Franse taal. Dat is ook in Leiden het geval, waar op het moment 155 cursisten zich op verschillende niveaus deze mooie, maar moeilijke taal zo goed moge lijk trachten eigen te maken. Mevrouw N. Scheelbeek, Fran gaise van geboorte, is presidente van het Leidse comité. Nadat het comité een tijdlang bij het Institut Frangais was ondergebracht, her rees het in 1981 op initiatief van drie Frangaises weer uit zijn as. De zen, bogend op een lange ervaring in het geven van Frans onderwijs aan buitenlanders, hebben ge tracht de belangstelling van Leidse inwoners voor de Franse taal en cultuur te wekken. En met succes. Van 88 leerlingen in 1981 groeide het 'Leise' comité uit tot 155 leer lingen in 1988. Behalve cursussen voor begin ners tot (ver)gevorderden, organi seert het comité activiteiten voor leerlingen en francofielen in Lei den en omgeving. Elk jaar wordt een toneelstuk opgevoerd, worden er twee cabaret-avonden gehouden en twee culinaire avonden. Van zelfsprekend worden daar kookles sen gegeven waar (regionale) Fran se gerechten het menu vormen. Van 'Quiche Lorraine' tot 'Oeufs a la neige' en 'Büche de Noël'. Ook worden lezingen over Frankrijk ge organiseerd. Tenslotte sluit een reis naar Parijs het seizoen af. Hoewel de Leidse Alliance dus eigenlijk nog geen honderd jaar be staat, doet Leiden toch mee aan het Nederlandse eeuwfeest. Vandaar dat de slotavond gisteravond extra luister werd bijgezet in de vorm van een expositie van eigen werk van de leerlingen. In de gangen van de 'Louise' hingen aquarellen, olie verfschilderijen, collages en foto's, vanzelfsprekend allemaal betrek king hebbend op 'La douce Fran- STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9