Aantal banen bij Philips verder terug Steeds meer ruimte voor privé-initiatief in Hongarije 'Vrachtverdeling binnenvaart is restant uit de crisisjaren' 'Investeren in mensen nodig' NIEUWE TELEFOONCEL Topambtenaar: groei van 3 procent haalbaar concordia begrijpt precies wat u bedoelt ZATERDAG 23 APRIL 1988 PAGINA 7 EINDHOVEN (ANP) Het personeelsbestand van Phi lips in Nederland loopt dit jaar sterker terug dan eind 1987 werd aangenomen. Destijds werd nog uitgegaan van een daling met 1.500 tot 2.000 personen, de nieuwe ramingen komen uit op ongeveer 3.500. Momenteel telt Philips onge veer 70.000 personeelsleden in ons land. Drs. J. Scheurer, directeur Perso- als normaal wordt beschouwd neelszaken van de Nederlandse Philips Bedrijven, heeft dit gezegd in een vergadering van de Centrale Ondernemings Raad. Dit staat in het gisteren verschenen blad Over leg, een uitgave van het centraal in tern overleg bij Philips. Schreurer verwacht dat een groot deel van de daling gereali seerd kan worden door gebruik te maken van de regelingen voor ver vroegd uittreden van ouderen. Phi lips gaat er van uit dat in de toe komst aanzienlijk meer werkne- i deze regelingen gebruik geveer 2.500 rroegd uit te treden. Daardoor zou het met die ouderenregelingen wel eens dezelfde kant kunnen uit gaan als met de vakantie. Ben je ge wend vaker op vakantie te gaan, dan ben je er ook eerder aan toe". Philips heeft volgens Scheurer nadrukkelijk niet de bedoeling om de problemen op te lossen door personeelsstops af te kondigen. "We zullen alles op alles zetten om op de arbeidsmarkt aktief te blij- Philips verwacht dit jaar ROTTERDAM "De evenredige vrachtverdeling in de binnenvaart is een restant uit de crisisjaren van voor de oorlog. Daardoor wordt er in de binnenvaart niet vervoerd te gen de laagste pryzen die mogelijk zijn. Het transport over de Rijn is veel goedkoper." Dat zegt direc teur J.P. Wyler van het Rotterdam se graan- en veevoederbedrijf Gra- door Wim Molog/ANP Granaria is de afgelopen week het mikpunt geweest van heftige acties van particuliere binnen schippers omdat het bedrijf met zijn poging een flink deel van de transporten zelf buiten de beurs om met eigen duwbakken te ver zorgen het breekijzer heeft gezet in het systeem van de evenredige vrachtverdeling. Door het inzetten van eigen duw bakken, 24 stuks in totaal, waar voor per gelegenheid duwboten worden gecharterd, kan Granaria volgens de becijfering van Wyler 30 procent goedkoper vervoeren dan wanneer de vrachten via de schip- persbeurs zouden worden aange boden. Het argument van de particuliere schippers dat het grote voordeel van het beurssysteem, waarin de schippers bij toerbeurt vrachten krijgen toegewezen, is dat er altijd vervoerscapaciteit voorradig is, snijdt volgens Wyler geen hout. "Als er aanbod is van vracht zonder dat er een binnenschip aanwezig is zal gewoon de prijs omhoog gaan". Na tal van problemen met de ac tievoerende binnenschippers - een entering op de Nieuwe Maas, inti midatie van de duwbootkapitein, bezetting van de duwbakken en een hardhandig ingrijpen door de politie woensdagavond - is het eer ste duwbaktransport van Granaria donderdagavond ongehinderd in Deventer gearriveerd. Gisteren ontstonden overigens weer proble men. De Granaria-directeur gaat echter van uit dat de politie er de komende tijd voor zal zorgen dat de transporten van Granaria niet opnieuw gehinderd worden door de 'Jansens' - de naam waaronder de actievoerende binnenschippers anoniem opereren. Volgende week woensdag moet er echter nog een nieuwe hobbel worden genomen door Granaria. Dan dient bij het College van Be roep voor het Bedrijfsleven het be zwaarschrift van de schippersbon- den tegen de vergunning voor Gra naria om met de duwbakken te gaan varen. Wyler heeft het volste vertrouwen in een goede afloop voor Granaria. In zijn kantoor op de vierde ver- dieping van Coolse Poort in Rotter dam toont Wyler zich niet bijzon der verheugd over het feit dat het bedrijf Granaria, dat tot voorkort alleen bij ingewijden bekend was, door de acties van de binnenschip pers landelijke bekendheid heeft gekregen. "In de graanwereld is naamsbekendheid niet iets wat je nastreeft." Veel liever wil hij even kwijt dat tot de Granaria-groep ook de bor relnootjesfabrikant Gelria in Doe- tinchem behoort. Dat verklaart in ieder geval de rij glazen potjes met verschillende soorten borrelnoot jes achter het bureau van de Grana ria-directeur. Aanvankelijk wek ten die de indruk dat de geplaagde manager zich uitsluitend nog met een veelheid aan medicamenten op de been kon houden. De belangrijkste activiteit van Granaria bestaat echter uit het han delen in granen en veevoeder- grondstoffen, die aangekocht wor den in de hele wereld. Het gaat daarbij om ongeveer 3 miljoen ton per jaar. De stoffen worden aange voerd bij de Graan Elevator Maat schappij in Rotterdam, vanwaar ze worden doorgevoerd naar een vijf tal silo's van Granaria in het oosten van het land - Deventer, Doetin- chem, Amersfoort, Meppel en Wa- geningen. De grondstoffen, onder andere tapioca, worden doorver kocht aan mengvoederfabrikan ten. Wyler mag er dan ook graag de nadruk op leggen dat de activitei ten die Granaria heeft ontwikkeld om het transport veel goedkoper te maken gezien moeten worden in de totale keten van grondstof tot biefstuk. Goedkoop transport ver sterkt de Nederlandse vleesindus trie en dat is weer van groot belang met het oog op de vrijmaking van de Europese handel in 1992, aldus Wyler. Het goedkope transport had Gra naria zo mogelijk best willen reali seren met particuliere binnen schippers, zo benadrukt Wyler. "We hebben ruim twee jaar gele den gepraat met de schippersbon- den over tariefsaanpassingen. Maar toen dat niet lukte hebben we besloten zelf te gaan vervoeren". Wyler vindt ten slotte dat de schippersbonden tijdens de recen te ongeregeldheden een niet al te fijne rol hebben gespeeld. "Ik vind het kwalijk dat de bonden zich dis- tanciëren van de acties, maar niet tegelijkertijd hun leden oproepen de wet te respecteren. Wat er de af gelopen tijd gebeurd is loopt toch de spuigaten uit". zullen maken dan in voorgaande jaren. Daar kleven volgens Scheu rer echter ook gevaren aan. "In de eerste plaats raken we op die ma nier veel kennis en ervaring kwijt. Daar komt bij dat het steeds meer werknemers i. Philips blijft zich bij de werving richten op alle oplei dingsniveaus, al is het volgens Scheurer normaal dat in tijden t reorganisaties relatief meer hoog geschoolden worden aangenomen. DEN HAAG (GPD) - In de eerste helft van de jaren negentig is een economische groei van drie pro cent per jaar haalbaar. Er zal dan wel aan een aantal voorwaarden voldaan moeten worden. Naast een vrij. Van die som moet jaarlijks twee miljard gulden uitgegeven worden aan het dekken van schul den die de overheid heeft. Drie mil jard gulden moet jaarlijks gereser veerd worden voor het verlagen matiging van lonen en overheids-" van belastingen en premies. Daar- uitgaven zijn hervormingen nodig mee kan de koopkracht op de volgende terreinen: belastin gen, gezondheidszorg, volkshuis vesting en infrastructuur. Boven dien moeten zwakke plekken in de industrie worden aangepakt. Professor F. Rutten, secretaris generaal van het ministérie van economische zaken, zei dit gisteren in Tilburg. De topambtenaar bena drukte nogmaals de noodzaak om door te gaan met bezuinigingen. Rutten waarschuwde voor te veel ivuncii wacusuiuwuc vuui ic vcci j nffo optimisme. In alle voorspellingen is geen marge opgenomen om te genvallers op te vangen. Rutten noemde er twee: een verdere da ling van de dollarkoers en uitga- venoverschrijdingen bij de over heid. Onder het tweede kabinet- Lubbers is tot nu toe al sprake van twaalf miljard gulden aan tegenval lers. "Bij een economische groei van drie procent vergen de overheids uitgaven een geringer deel van het bedrag dat wij jaarlijks samen ver dienen (het nationaal inkomen). Zo komt meeste werknemers op peil blij ven". Datzelfde geldt voor de uit keringsgerechtigden, meent Rut ten. De overheid zelf houdt dan een miljard gulden per jaar over voor zaken als bestrijding van werkloos heid en criminaliteit of investerin gen. Rutten hield zijn gehoor voor dat er de afgelopen zes jaar redelijke resultaten zijn geboekt bij het op de overheidsfi- 'Dat beleid moet nog eens zes jaar worden voortgezet", aldus de topambtenaar. "Rond' 1995 kunnen de overheidsfinanci ën dan weer op orde zijn. Daarmee wordt ook een bijdrage geleverd aan het verder gedijen van onze ROTTERDAM (ANP) - Door de snelle ontwikkelingen in de tech nologie veranderen in het Europa van de jaren '90 de maatschappelij ke verhoudingen ingrijpend. Het is daarom noodzakelijk te investeren in menselijk kapitaal. Europa gaat ten onder, de situatie wordt uit zichtloos, als de technologische veranderingen niet worden ver werkt. Premier Lubbers maakte giste ren zijn gehoor van commissaris sen en directeuren duidelijk dat er nog veel werk wacht voordat de eenwording van Europa een feit is. Hij was gastspreker bij het lus trumcongres van het Nederlands Centrum van Directeuren en Com missarissen (NCD) in Rotterdam. Een deel van de bevolking doet niet zomaar mee met de nieuwe ontwikkelingen. Soms doordat ze slecht zijn toegerust (weinig scho ling), soms omdat ze niet meeko men in de Europese cultuur van ar beid, zoals bij voorbeeld migranten uit andere landen. Dit probleem moet worden aangepakt, er moet worden geïnvesteerd in menselijk kapitaal, wil de situatie niet uit zichtloos worden, aldus Lubbers. Lubbers meent dat het funda ment voor één Europa is gelegd. Er moeten nog wel knopen worden doorgehakt. Van de kant van on dernemingen en industrieën, ver wacht hij, komt de druk om voort te gaan. Los van overheden, beslis sen zij zelf over samenwerking. Ze zien dat het menens wordt en dan lukt het ook, stelde de premier. Uit een onderzoek dat in op dracht van het NCD werd verricht, blijkt echter dat directeuren van ondernemingen zich nog nauwe lijks bewust zijn van van hun ver anderende positie in de snel veran derende maatschappij. Zij houden zich er niet echt mee bezig en schuiven hun 'plaats' in de jaren '90 voor zich uit. De directeur denkt nog steeds in concepten van de ja ren '80. Modellen uit het verleden zijn in de toekomst echter niet meer bruikbaar door de steeds ingrijpen der en zich steeds sneller voltrek kende veranderingen. De positie van de directeuir zal de komende jaren ingrijpend wijzigen. Om goed te blijven functioneren aan de top van een organisatie en daaraan lei ding te kunnen geven, zal de toe komstige directeur 'beheerder' van organisatieprocessen moeten wor den. De traditionele opvatting van de directeur als 'beheerser' van een organisatie zal dan achterhaald zijn. De manager van de toekomst, zo zeggen de onderzoekers, zal onge veer alles moeten kunnen. Hij moet charisma uitstralen, inspire rend, creatief, flexibel en intuïtief moeten zijn. De belangrijkste ei genschappen zijn flexibiliteit en creativiteit. De onderzoekers verwachten dat in de negentiger jaren binnen be drijven netwerken gaan ontstaan waarbij het individu een steeds centralere plaats krijgt toebedeeld. Er zal dan meer op contract-basis worden gewerkt. Er zal meer op ba sis van prestatie worden betaald dan op basis van bestede tijd. Staat gaat aandelen Postbank verkopen DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft besloten aandelen Postbank te gaan verkopen. Wanneer dit zal gebeuren hangt af van de situatie op de beurs. Vooralsnog zal maxi maal 49 procent van de Postbank aandelen van de hand worden ge daan. De Staat is enig aandeelhou der van de bank. Als de overheid aandelen Post bank gaat verkopen, zal de bank te gelijk meer bevoegdheden krijgen. Op dit moment mag de Postbank niet bemiddelen in effecten, zake lijke klanten geen kredieten in bui tenlandse valuta aanbieden en niet in verzekeringen doen. De Post bank-directie heeft al eerder tegen de beperkingen geprotesteerd. Er zouden zakelijke klanten door weglopen. Over 1987 boekte de Postbank een netto winst van 249 miljoen gulden. Aan de Staat werd 120 mil joen gulden aan dividend uitge keerd. De Staat bezit 30 miljoen aandelen in de bank. Aangezien de aandelen nog niet op de beurs ver handeld worden, is de waarde er van moeilijk te bepalen. Zelf schat de Postbank die op een kleine 65 gulden per aandeel. AMSTERDAM -In september verschijnen de eersten van neratie telefooncellen in het Nederlandse straatbeeld. De PTT heeft een Eindhovense firma de opdracht geven in 2 jaar 850 nieuwe driehoekscel len (rechts) te produceren. Later volgt wellicht ook nog een vierkante ver sie. (foto ANP) ADVERTENTIE Cao DSM DEN HAAG (GPD) - Werkgevers die mensen in dienst nemen die langer dan een jaar werkloos zijn, kunnen een subsidie op de loon kosten krijgen. De hoogte van de Ijcrd gulden per jaar subsidie wordt bepaald door de duur van de werkloosheid van de betrokkene. In de nieuwe regeling gaan drie bestaande maatregelen (maatregel ondersteuning arbeids- inpassing, jeugd ontplooiingsba- nen en de wet Vermeerd-Moor) op. Het plan zal in overleg met werkge vers en vakbonden worden uitge werkt. Economie korf DSM Limburg BV heeft, eerder dan verwacht, gisteravond een principe-overeenkomst bereikt over een twee-jarige cao. Met te- ugwerkende kracht tot 1 april Het kabinet heeft hier gisteren toe besloten. Aanleiding vormde advies van de Wetenschappe- dit jaar ontvangen alle werknemers Raad voor het Regeringsbe- loonsverhoging van 1 procent leid over een betere werking van de en op 1 januari 1989 komt daar een arbeidsmarkt. Het kabinet wijst tweede verhoging bij, eveneens een voorstel om m de bedrijven ar- van 1 procent. Gelijktijdig wordt beidsplaatsen te reserveren voor een nieuw beoordelingssysteem langdurig werklozen als met ingevoerd, waardoor een kwart v alle rond 11.000 werknemers n< boven schuift. selijk van de hand. Dat vanging van bestaande banen bete kenen, aldus het kabinet. De 250 miljoen gulden extra die het kabinet onlangs voor scho- Olieprijzen De prijzen van ruwe olie op de in ternationale vrije markt zijn giste ren iets gestegen. In afwachting van het overleg tussen de OPEC en een aantal onafhankelijke oliepro ducenten volgende week durfden oliehandelaren het niet aar al te veel olie te verkopen. Indien de olielanden immers tot pjoduktie- BUDAPEST - Peter Simsa be- hoort tot het slag mensen dat met een dubbeltje op pad gaat en gega randeerd met een klein vermogen terugkeert. Tien jaar geleden zette «et aantal banen is vorig jaar ^^V^UfUg guMen nefmen tot °L651 .OOO^Dic^roeHs onderhoudsbedrijf minder dan in 1986 toen zij 3,5 pro- cent ofwel 148.000 banen bedroeg, dOOf aldus gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het gaat hierbij om volledige en deeltijdba nen. Het grootste deel van de groei van 63.000 in 1987 deed zich voor in de horeca, waar het aantal banen met 28.000 of 4 procent steeg tot 810.000. In de industrie kwamen er niet meer dan 4.000 banen bij, een groei met 0,5 procent tot een totaal van 967.000 banen. Nieuwe regeling voor bevordering werkervaring lingsmaatregelen in 1989 en 1990 uittrok, zal besteed worden aan on derwijs aan minderheden, scholing per bedrijfstak en versterking van het leerlingwezen. Er moeten door het pakket maatregelen 20.000 mensen bereikt worden. Als er nog geld overblijft zal dit besteed wor den aan scholing aan werkenden en ondernemers, in het bijzonder op de terreinen technologie en midden- en kleinbedrijf. Het kabinet wil arbeidsbemidde ling door particuliere en commer ciële instellingen toestaan. De be trokkenen moeten daarvoor wel een vergunning vragen. Langdurig werklozen die na persoonlijke ge- jard dollar in het laatste kwartaal sprekken niet positief reageren op van vorig jaar. een aanbod voor passend werk, moeten hard worden aangepakt, zo heeft het kabinet besloten. Reeds in de wet bestaande sancties zullen strikt moeten worden toegepast. Om werkenden actiever naar an der werk te laten zoeken wil het ka binet regionale arbeidspools opzet ten. Dat kan ook per bedrijfstak. Het voordeel is dat de werknemers dan regelmatig van baan kunnen veranderen zonder hun inkomen of rechtspositie in gevaar te brengen. LENINGEN - In het eerste kwar taal van dit jaar is op de internatio nale kapitaalmarkt voor een re cordbedrag van 95 miljard dollar aan leningen met middellange en lange looptijd opgenomen, zo blijkt uit cijfers van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). Het to taal aan leningen is 20,4 procent ho ger dan de 78,9 miljard dollar in de eerste drie maanden van 1987 en 25,7 procent hoger dan de 75,6 mil- PAT PÊUKJÉ MOCHT |K AUVAST UATfcM ...AIS ÊÉGfcilPT WAT IK PEPO&U!" Inderdaad, een Concordia adviseur zorg, er voor dat uw autoverzekering tot in de puntjes is geregeld. U betaalt een lage premie, maar hebt u onverhoopt een keer schade, dan biedt Concordia wel alle hulp. Vraag daarom meer informatie over deze voordelige autoverzekering bij de Concordia adviseur bij u in de buurt, of bel Concordia in Utrecht 030-330 506. verzekeringen beperkende maatregelen beslui' ten, zullen de olieprijzen nog ver der aantrekken. Banen met 6 koelsystemen op. Nu is hij voorzit ter van de coöperatieve onderne ming Vertikum, met 125 man per soneel en een bedrijfsbezit van ruim een miljoen gulden. Een succes-verhaal dat aantoont welke speelruimte het verlichte staatssocialisme van partijleider maakt Janos Kadar het privé-initiatief geeft. Want zoals Simsa zijn er meer in Hongarije. Meer dan zes tigduizend piepkleine tot middel grote ondernemingen, die iij totaal' 650.000 mensen werk verschaffen. "Toch is onze economische macht minder dan nodig zou zijn voor een gezonde economie", zegt Simsa. Dat is waarschijnlijk het be- langrijkste motief voor de oprich- de winst veel tinê van een vereniging van kleine n 20,3 miljoen gul- privé-ondernemers. Sinds half fe- Naar verwachting bruari is die er, de eerste in Oost- Simsa: er is niemand achter wie je je kunt verschuilen als je fouten De Schelde Koninklijke Maatschappij 'de Schelde' (scheepswerf, ketel- en machinebouw) heeft vorig jaasr een nettowinst van 12,6 miljoen gulden geboekt, zo heeft de onder neming gisteren bekendgemaakt. Als gevolg van een toevoeging van 32,7 miljoen gulden (1986 5,6 mil-j joen) aan de voorziening ganisatiekosten lager dan die va den over 1986. zal de onderneming het resultaat Europa dit jaar handhaven op het peil van Simsa, u begrijpt het al, is 1987. zitter. Deze begin-veertiger prototype van de moderne mana ger. Zijn bedrijf mag dan beschei den gehuisvest zijn in een oude wijk van Budapest, de uitstraling is er een die een goedlopende onder neming in Nederland niet zou mis staan. Inclusief de westerse auto mobiel met telefoon van de 'direc teur' himself. Het verschijnsel privé-onderne- ming is sinds de invoering van het Nieuw Economisch Mechanisme in 1968 gemeengoed in Hongarije. Blikvangers voor de buitenlandse bezoeker waren en zijn in de eerste plaats de winkels, restaurants en kleine service-bedrijfjes in voorna melijk Budapest. Een andere vorm is die van arbeiders in bedrijven die collectieven vormen om in ei gen tijd voor de eigen baas dien sten te leveren. Dat is echter niet meer dan een (lonende) variant op het ook bij ons bekende begrip overwerk. Limiet Sinds 1982, toen de wettelijke P16 J^n mogelijkheden werden verruimd, hebben echter de 'kleine coöpera ties' een grote vlucht genomen. Voor die tijd was het voor de leden ervan niet mogelijk meer dan 30 man personeel in dienst te hebben. Nu is die limiet verlegd naar twee honderd. Het begrip klein is, zegt Simsa, dan ook relatief. Sommigen hebben een bedrijfsvermogen van tegen de zestig miljoen gulden. De leden van deze NV's zijn aan sprakelijk voor het in het bedrijf belegde vermogen. Van scheiding tussen de factoren kapitaal en ar beid is echter nog geen sprake. Vol gens de huidige Hongaarse wetge ving mogen ondernemingen geen aandelen aan privé-personen ver kopen om aan bedrijfskapitaal te komen. Wie zijn geld in een onder neming belegt, dient er ook te wer ken. "Er zijn wel initiatieven om de 'stille partner' (de financier dus; HG) te introduceren, maar dan stuit je al gauw op de vraag: welke richting willen we op met ons sys teem", zegt Simsa. Daar moet 'de politiek' het antwoord op geven, zo laat hij voorzichtigheidshalve her haaldelijk weten. Toch moet de groei van de privé- sector en nu ook de oprichting van een belangenvereniging voor de communistische partij een teken i de wand zijn. Van het kapitalis- kan immers ook worden ge leerd dat de stap van belangenbe hartiging naar politieke vertegen woordiging een kleine kan zijn. Wie Simsa hoort praten over de 'praktische problemen' van de pri- ve-ondernemers voelt dat span ningsveld. Geklaag over wetten, moeizame kredietverstrekking en niet te vergeten de 'oneerlijke be lastingheffing'. Staatsbedrijven die bij privé-ondernemingen be stellen moeten 20 procent extra be lasting betalen. Dat maakt die pri- ve-bedrijven dus een stuk duurder en het zegt veel over de efficiëncy van de staatsondernemingen dat ze de privé-sector nog steeds nodig hebben. Gelijkwaardig "Ik heb het gevoel dat de rege ring ons als een gelijke partner be handeld en naar ons wil luisteren", zegt Simsa. Daarop baseert hij zijn optimisme dat de discriminatoire belastingheffing volgend jaar zal zijn verdwenen bij de introductie van een nieuwe ondernemingswet. Officieel heeft de privé-sector een aandeel van 15 procent in de Hongaarse economie. Simsa ver wacht echter (en in partijkringen wordt dit niet tegengesproken) dat dit aandeel de komende jaren sterk zal stijgen. „Bedenk trouwens, dat in die 15 procent de landbouwsec tor niet is meegerekend. Als je dat wel doet, kom je al gauw bij een percentage van veertig terecht", al dus Simsa. Bij zijn vereniging, die zelfstan dig is maar wel opereert onder de vleugels van de Kamer van Handel, zijn nu 1500 ondernemingen aange sloten. Bij uitbreiding van de acti viteiten, zoals onlangs bij de ope ning van een exclusieve 'busi nessclub' in het centrum van Bud apest, moet dat aantal snel gaan stijgen, verwacht de voorzitter. Dat de partij het er moeilijk mee heeft, blijkt wel uit een commen taar van het partijdagblad Nepsza- badsag (Volksvrijheid). "De kleine ondernemers werden vroeger met wantrouwen bekeken door de par tij. Geen wonder dat maar in tien procent van deze ondernemingen basisorganisaties van de partij ac tief zijn. De partij moet daarom het wantrouwen bestrijden en nieuwe vormen vinden om samenwerking tussen communisten en partijlozen in deze ondernemingen gestalte te geven", aldus Nepszabadsag. Fouten Simsa: "Die tien procent is over dreven, dat ligt veel lager. Waarom mensen liever bij een privé-onder- neming werken? De lonen liggen er hoger, er is winstdeling. Je voelt er de invloed van de staat minder, daarom zijn de mensen vrijer en creatiever. Dat maakt het echter ook harder, want er is niemand achter wie je je kunt verschuilen als je fouten maakt...".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7