Russen: relatie met VS is verslechterd Verkiezingen Zuidkorea doorslaggevend voor Roh Minister voldaan terug uit Praag Nieuw akkoord niet aan de orde Ligatsjov maakt rentree bij herdenking van Lenin REMINGTON PLUIZENDIEF® Kissinger: macht van Gorbatsjov is relatief Goed nieuws voor telefonistes, secretaresses, verkopers en verder iedereen die regelmatig de hoorn van de haak neemt. tempo-team uitzendbureau BUITENLAND PAGINA 5 MOSKOU (RTR) - Jegor Ligatsjov, van wie gezegd werd dat hij in on genade was gevallen, is gisteren zij aan zij met Sovjet-leider Michail Gorbatsjov verschenen op een bij eenkomst ter gelegenheid van de geboortedag van Lenin. De aanwe zigheid van de tweede man in de Sovjet-leiding duidt er volgens waarnemers op dat hij nog steeds een prominente tol in het Kremlin heeft. In Moskou gingen de afgelopen weken geruchten dat Ligatsjov, die gezien wordt als de voornaamste vertegenwoordiger van de behou dende vleugel in de partijleiding, van een deel van zijn functies was beroofd na een krachtmeting met de voorstanders van Gorbatsjovs hervormingsbeleid. De geruchten werden nog versterkt doordat Li gatsjov zich drie weken lang niet in het openbaar had laten zien. Vol gens een woordvoerder was Li gatsjov echter gewoon 'met vakan tie'. De 67-jarige Ligatsjov, die in het Politburo de belangrijke porte feuille ideologische zaken beheert, zat op de bijeenkomst ter gelegen heid van de 118de geboortedag van Lenin op zijn gebruikelijke plaats naast Gorbatjsov. De televisie toonde de twee leiders, terwijl zij ontspannefi met elkaar zaten te praten. Volgens waarnemers was het vertoon van eendracht waar schijnlijk bedoeld om een einde te maken aan de geruchten over een breuk binnen de Sovjettop. De afgelopen weken is in de Sov jet-media een felle campagne ge voerd tegen de tegenstanders van de economische en maatschappe lijke hervormingen die Gorbatjsov nastreeft. De campagne begon na dat in een belangrijke krant een ar tikel was verschenen, waarin de vroegere partijleider Stalin in be scherming werd genomen tegen de officiële kritiek op zijn terreurbe wind. Het artikel, waarin Ligatsjov de hand zou hebben gehad, werd in de Sovjetmedia gehekeld als een manifest van de tegenstanders van de 'perestrojka'. MOSKOU (AP) - De Russische partijleider Michail Gorbatsjov lijkt zijn vertrouwen in een be tere relatie tussen de super machten te verliezen. Dat bleek gisteren na afloop van besprekingen met de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, Shultz. Beiden hebben in Moskou gespro ken over de aanstaande topont moeting tussen president Reagan en de Russische partijleider. Volgens Gorbatsjov boeken de VS en de Sovjetunie in hun relatie momenteel weinig vooruitgang. Volgens Shultz zit er echter wel de gelijk schot in de betrekkingen en kan er zeker niet worden gespro ken van de 'pas op de plaats' die de Sovjet-leider signaleerde. Maar op een persconferentie na afloop van een drie uur durend on derhoud dat hij met Gorbatsjov had, gaf ook Shultz echter aan dat een akkoord over beperking van de intercontinentale kernbewapening er niet meer inzit in de vijf weken die nog resteren voor het bezoek Vietnam binnen driejaar weg uit Kampuchea KUALA LUMPUR (AP) - Vietnam heeft gisteren een plan gepresen teerd dat een eind moet maken aan het conflict in Kampuchea. Als er geen regeling komt zal Vietnam zich in 1990 eenzijdig uit Kam puchea terugtrekken. Dat heeft de Vietnamese onder-minister van buitenlandse zaken Tran Quang Co gezegd. Tran, die deze week een bezoek brengt aan Maleisië, zei dat het vre desproces moest beginnen met in formele onderhandelingen. Dat voorstel wordt door Vietnam en de landen in Zuidoostazie in principe gesteund. De onderhandelingen zouden in twee fasen gevoerd moeten wor den, eerst tussen de door Vietnam gesteunde regering van Kam puchea en de drie guerrillagroepen uit dat land, en dan tussen Kam- pucheaanse groepen en andere be trokkenen, zoals Vietnam en Indo- Vietnam maakte eind 1978 met een invasie een eind aan het regime van de Rode Khmer en installeerde de regering Hun Sun. De Rode Kh mer is nu de sterkste van de drie re bellengroepen die samenwerken in de Kampucheaanse verzetscoali- tie. Daarin zitten ook de aanhan gers van prins Norodom Sihanouk en het Kampucheaans Nationaal Bevrijdingsfront van Somm Sann. Buitenland kort Nieuw Caledonië Er is nog geen spoor van de gendar mes die gisteren na een aanval op een politiebureau in Nieuw Cale donië werden gegijzeld. In deze Franse kolonie in de Stille Oceaan werden drie Franse agenten door separatisten gedood. De autoriteiten in Noumeia zei den dat er met de ontvoerders nog geen onderhandelingen zijn ge voerd, en de politie heeft ook nog geen contact met hen gehad. De ontvoerders eisen dat de driehon derd man politieversterking dit naar Ouvea zijn gestuurd worden teruggetrokken, en dat de Franse regering een afgezant stuurt om de onafhankelijkheid te bespreken. Hitiers verjaardag De verjaardag van Adolf Hitler, die op 20 april 1889 het levenslicht aan schouwde in Braunau in Oosten rijk, is herdacht in een kleine, raad selachtige advertentie in de Gene ral Anzeiger in Bonn. "Ter nagedachtenis aan Alfred Thilo, geboren 20 april 1889 in Abu Naru. Tibor Marnmann." Zoals met het anagram "Tibor Marn mann" Hitiers secretaris Martin Bormann wordt bedoeld, zo wor den met Alfred Thilo en Abu Nam, Adolf Hitier en Braunau bedoeld. Wie zich achter de advertentie verschuilt is niet bekend. Volgens de General Anzeiger waren er voor al veel oudere lezers die de datum in de advertentie met Hitler in ver band brachten en de puzzel oplos ten. Nicaragua boos De Nicaraguaanse regering heeft 'met spoed' haar ambassadeur uit Washington teruggeroepen voor overleg. Dat heeft een bron bij het ministerie van buitenlandse zaken in Managua gezegd. Volgens de zegsman, die niet met naam wil worden genoemd, wil 4e regering met ambassadeur Carlos Tunner- man overleggen over de „ernstige Amerikaanse schendingen" van het Middenamerikaanse vredesak koord. van Reagan aan Moskou. Een ver drag daarover zal niet tot de 'be langrijke resultaten' behoren, die van de top in Moskou van 29 mei tot 2 juni mogen worden verwacht, zei Shultz. Gereserveerd Gorbatsjov toonde zich aan het be gin van de ontmoeting gereserveer der dan gewoonlijk. Toen Shultz arriveerde zei hij: „Ik ben gekomen om voorbereidingen te treffen voor het bezoek van de president". Gor batsjov antwoordde: „Wat dë hoofdzaken betreft, lijkt het erop dat we iets aan het verliezen zijn en dat we wellicht pas op de plaats maken". Gorbatjsov maakte wel enkele grappen met Shultz over diens vele reizen van de laatste tijd naar het Middenoosten. Europa en de Sov jetunie. Toen Shultz antwoordde dat hij wel een vakantie zou kun nen gebruiken, reageerde Gor batsjov met te zeggen dat hij hem daar wel bij wilde helpen. De Russen hebben te kennen ge geven dat zij in een strategisch wa penverdrag voorwaarden willen verbinden aan de ontwikkeling van het Amerikaanse ruimtedefen- siesysteem SDI. Zij willen een ver mindering van de lange-afstands- wapens ongedaan kunnen maken als de Verenigde Staten proeven uitvoeren in de mimte, die worden gezien als een schending van het ABM-verdrag uit 1972. De Amerikaanse regering wil in geen geval een beperking van het ruimteprogramma. Shultz heeft sa- men met zijn collega Sjevardnadze op dit gebied geen doorbraak be reikt. Maar er zou 'een 'goede uit wisseling' zijn geweest in een posi tieve atmosfeer', aldus een Ameri kaanse functionaris. Een van de resultaten was een overeenkomst voor gezamenlijke ondergrondse kernproeven in juli. De eerste hiervan zal worden ge houden in de Nevada woestijn in de Verenigde Staten, de andere in het Russische testgebied Semipalat- insk in Kazachstan. De bedoeling is de Russische en Amerikaanse meetmethoden voor de kracht van de kernexplosies te vergelijken. ADVERTENTIE UE ORIGINELE Handige kledingtondeuze Verwijdert razendsnel draden, rafels en pluizen. Uw truien, vesten, lurken, maar ook kostuums en overhemd- boorden zijn weet als nieuw. Ook ide aal voor stoffering en gordijnen. De speciale scheerkop zuigt draadjes en vervilte pluisjes aan. de 3 mesjes snij den ze vliegensvlug af. Werkt snoer- loos op batterijtjes. Henry Kissinger roept oud-minister Witteveen tot de orde en die vindt dat niet erg. Het gebeurde tijdens de bij eenkomst van het Nederlands Studie Centrum in Amsterdam. Kissinger was daar gastspreker, Witteveen zijn gastheer, evenals minister van Eekelen van defensie. (foto an pi AMSTERDAM (GPD) - Oud-minis ter Henry Kissinger geeft de Russi sche partijleider Gorbatsjov niet meer dan vijftig procent kans op succes bij zijn pogingen de Russi sche economie te moderniseren. Hij gelooft dat slechts een kleine intellectuele bovenlaag van de Russische bevolking de noodzaak van hervormingen inziet. De grote massa merkt helemaal niets van de veranderingen. Kissinger zei dit gisteren op een congres in Amsterdam. Hij waar schuwde het westen ervoor zich te zeer afhankelijk te maken van één man. De vroegere Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken (on der president Nixon) benadrukte overigens de noodzaak voor de Sovjetunie om zich te hervormen. Gebeurt dat niet, dan zal Moskou op het eind van deze eeuw de huidi ge vooraanstaande positie als su permogendheid kwijt zijn. Volgens Kissinger ligt het eerder in de lijn der verwachtingen dat een land als China, net als India en Japan, op het einde van deze eeuw behoort tot de kleine groep super machten. China groeit nu al sneller dan de Sovjetunie, waarvan de eco nomische groei stagneert. Het lijkt een kwestie vah tijd voordat Mos kou is gepasseerd. PRAAG (GPD) „Zeer voldaan". Met die woorden heeft minister Van den Broek van buitenlandse zaken gisteren een tweedaags offi cieel bezoek aan Tsjechoslowakije afgesloten. Hij zei dit kort voor zijn vertrek uit Praag nadat hij een per soonlijk gesprek had gehad met de dissidente schrijver Vaclav Havel. door Hans Geleijnse Van den Broek kon daarmee een opzichtige vlek op zijn politieke blazoen verwijderen. Havel had volledig begrip voor de uitleg die Van den Broek ongevraagd gaf over zijn houding in de affaire rond de toekenning van de Erasumus- prijs aan de dissidente schrijver. Het waren 'protocollaire redenen', aldus Van den Broek, die hem er in 1986 toe brachten eerst bezwaar aan te tekenen tegen toekenning van die prijs aan de mensenrecht- beweging Charta '77 en vervolgens aan te dringen op het schrappen van enkele passages in het dank woord dat namens de schrijver werd uitgesproken. Van censuur was geen sprake ge weest, aldus Van den Broek, die daar meteen aan had toegevoegd warme sympathie voor de persoon van Havel en de beweging Charta te koesteren. Havel had alle begrip voor de argumenten van Van den Broek. „U hoeft het mij niet eens uit te leggen", aldus de schrijver. Havel had maar één doel: Van den Broek te interviewen over diens mening over de politieke situatie in Tsjechoslowakije. -/ Dat vraaggesprek kreeg hij. Het werd door een van de Charta- woordvoerders op video vastge legd en zal later, zo vertelde Havel, worden gepubliceerd in een tijd schrift van Charta. De Tsjechische autoriteiten wa ren door de Nederlandse ambassa de van tevoren ingelicht over de ontmoeting met negen dissiden ten. Die ontmoeting ging vooraf aan het persoonlijke gesprek met Havel. De negen, onder wie oud minister Jiri Hajek, 4e predikant Jan Dus en een vertegenwoordiger van de Jazz-sectie (een groepering van culturele dissidenten) konden ongehinderd naar een villa van de Nederlandse ambassade komen. De Tsjechische autoriteiten le ken geen moeite te hebben met dit officieuze programma van Van den Broek. Afspraken in het officiële programma werdén althans niet geschrapt. Dat overkwam de be windsman vorig jaar september wel in Polen nadat hij met Solidari- teit-leider Lech Walesa had gespro ken. Eerder op de dag had Van den Broek langdurig gesproken met oud-partijleider en thans president Gustav Husak. Ook had hij een ont moeting met kardinaal Frantisek Tomasek, die momenteel zware kritiek van het regime krijgt van wege zijn steun aan acties voor meer religieuze vrijheid en demo cratisering. De problemen waarmee de Vere nigde Staten te maken hebben, zijn verhoudingsgewijs eenvoudig op te lossen, aldus Kissinger. In Mos kou is sprake van een systeemcri sis, Washington kent slechts een politieke en financiële crisis. Van daar dat Kissinger ervan uit gaat dat in het jaar 2000 de vooraan staande positie van de VS niet noe menswaardig zal zijn aangetast. Wel zal dat land de heerschappij moeten delen met de genoemde opkomende Aziatische landen. Net als Kissinger plaatste ook de Nederlandse minister van defen sie, Van Eekelen. de nodige vraag tekens bij de mogelijkheden die het huidige Russische regime heeft om de maatschappij te veranderen. Economisch staat Gorbatsjov met de rug tegen de muur. aldus Van Eekelen. 'Woede-dagen' op Tempelberg JERUZALEM (RTR/DPA) - Pales tijnse demonstranten en Israëli sche politieagenten zijn gisteren slaags geraakt op de Tempelberg in Jeruzalem. Daarbij vielen volgens Radio Israël 'diverse Palestijnse' en vijf Israëlische gewonden. Twintig betogers zijn gearresteerd. Ook in de Gaza-strook kwam het tot gewelddadige botsingen, waar bij één Palestijn werd doodgescho ten en 13 Palestijnen gewond raak ten. Het nieuwe Palestijnse protest kwam op de eerste van acht 'dagen van woede' die zijn ingegaan na de moord op Abu Jihad, de tweede man van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. De politie schoot met rubberen kogels op en kele honderden Palestijnse de monstranten die met stenen gooi den, met zwarte vlaggen zwaaiden en nationalistische liederen zon gen. De schermutselingen speelden zich af buiten de Al-Aqsa moskee, een heilige islamitische gebeds ruimte. Meer dan 10.000 mensen waren in de moskee aanwezig bij het traditionele vrijdaggebed. Een arts in het Arabische deel van Oost- Jeruzalem verklaarde dat drie Pa lestijnen wegens schotwonden in een ziekenhuis zijn behandeld. 'Kapers zijn naar Bayrut' KUWAYT (AP) - De kapers van het Kuwaytse passagiersvliegtuig zijn met een Algerijns privé-vliegtuig naar Damascus gevlogen en van daaruit over land naar Bayrut ge gaan. De New York Times publiceerde dit bericht gisteren op basis van uitlatingen van niet nader aange duide Arabische zegslieden. Acht van de negen sji'itische moslims die het toestel kaapten zouden Li- banezen zijn, de negende zou een Iraniër zijn. Westerse diplomaten in Algiers zeiden al eerder dat de kapers van de Algerijnse regering een veilig heenkomen mochten zoeken in Bayrut nadat zij hun kapingsactie na 16 dagen beëindigden. De rege ring van Algerije weigert elke in formatie. ADVERTENTIE WIJ WETEN WAT WERKEN Tijdens een zakelijk telefoon gesprek kunt u voor lastige problemen komen te staan. Problemen waarvoor u niet altijd een oplossing paraat hebt. Wat zegt u bijvoor beeld als die lastige klant alwéér belt? Of als u wordt aangesproken op een fout van iemand anders? Of als u snel tot concrete afspraken wilt komen? Met onze ultramoderne beeldplaattraining 'Efficiënt Telefoneren' leert u in ca. 3 x1 uur de kneepjes van het zakelijk telefoneren. Goed nieuws kortom voor iedereen die geregeld telefoneert en nog geen gerichte cursus heeft gevolgd. Maar ook voor ervaren bellers die hun kennis willen opfrissen of aanvullen. Bovendien geeft deze cursus u een voorsprong binnen elke organisatie waar u nu werkt of Tater gaat werken. En dat is een reden te meer om even bij ons binnen te lopen. Of ons nu te bellen. Wij staan voor u klaar en geven u graag alle gewenste informatie. Stationsplein 212,2312 AR Leiden. Tel.: 071 -126443 SEOUL (AP) - De Zuidkoreaanse regering doet haar uiterste best om bij de komende parlementsverkie zingen een goed figuur te slaan en af te rekenen met een wijdverbreid wantrouwen tegen haar beleid en onthullingen over corruptie op door Barry Renfrew/AP hoog niveau. President Roh Tae Woo heeft gezegd dat de regerende Democratische Gerechtigheids- partij haar meerderheid in het par lement zal moeten behouden, wil zij haar beloften van democrati sche, sociale en economische her vormingen gestand kunnen doen. De DGP zal bij de verkiezingen van 26 april ongetwijfeld het groot ste aantal stemmen vergaren, maar of het de partij zal lukken haar meerderheid vast te houden, is nog een open vraag. Lukt dat niet, dan betekent dat een enorme opsteker voor de oppositie. Roh heeft de oppositie ervan be schuldigd het land verdeeld te hou den en onrust te stoken. „Ik geloof nog steeds dat de geschiedenis van haat en duisternis nooit kan wor den opgelost door wraak en dat liefde en verzoening de enige reme dies zijn", zei de president tijdens zijn verkiezingscampagne. Opinie-onderzoeken van Zuid koreaanse kranten laten zien dat de partij van Roh lang niet zeker is van de vereiste meerderheid van 125 van de 224 districtzetels. Vol gens de onderzoeken kan de rege ringspartij in ieder geval rekenen op 65 districten, maar staat haar in 85 andere districten een nek-aan- nek-race te wachten. Behalve de 224 zetels die via het districtenstel sel worden gewonnen telt de Natio nale Vergadering van Zuidkorea nog 75 zetels die worden verdeeld naar het totale aantal stemmen. Onder de vorige president Chun Doo Hwan was de regeringspartij altijd verzekerd van een meerder heid in het parlement, waarvan de leden niet direct door het volk wer den verkozen. Een nieuwe grond wet heeft aan die situatie een einde gemaakt en de president heeft niet langer de macht het parlement te ontbinden. Vetes De oppositiepartijen zijn er op belangrijke momenten niet in ge slaagd hun onderlinge vetes bij te leggen. Zij worden dan ook niet in staat geacht de verkiezingen te winnen. De partijen steunen daar Roh Tae Woo. voor ook teveel op regionale aan hang. Veel aanhangers van de op positie zijn teleurgesteld door het gebrek aan eensgezindheid en de machtstrijd tussen de Democrati sche Herenigingspartij van Kim Young Sam en de Partij voor Vrede en Democratie van Kim Dae Jung. Hoewel de twee Kims zich na hun fel bekritiseerde nederlaag tegen Roh tijdens de presidentsverkie zing fqrmeel hebben teruggetrok ken als partijleiders, maken zij ach ter de schermen onverminderd de dienst uit. Roh is er van zijn kant niet in ge slaagd onder de bevolking brede steun te verwerven. Veel Koreanen blijven hem wantrouwen als de ex- generaal die Chun in 1980 de nodi ge militaire steun heeft geleverd om aan de macht te komen. De op positiepartijen hebben geprobeerd Roh en de regeringspartij in dis krediet te brengen vanwege een corruptieschandaal rond Chun. Een jongere broer van de vorige president, Chun Kyung Hwan, is op 31 maart in staat van beschuldi ging gesteld omdat hij, als hoofd van het ontwikkelingsprogramma Seamoul, een semi-overheidspro- ject onder Chun, geld, aandelen en land zou hebben verduisterd. Een regeringsonderzoek heeft afpersing, diefstal en omkoping ge constateerd, maar de oppositie zegt dat daarmee slechts een tipje van de sluier is opgelicht. Volgens de oppositie hebben Roh en andere topfunctionarissen tijdens het be wind van Chun zelf meegeholpen om de corruptie te laten gedijen. De regering verweerde zich met de stelling dat het corruptieschandaal alleen aan het licht was getreden dankzij de belofte van Roh, gedaan tijdens diens campagne voor de presidentsverkiezing van decem ber, om de corruptiepraktijken on der zijn voorganger aan de kaak te stellen. Democratie Zuidkorea heeft sinds de zomer een ingrijpende liberalisering van het politieke leven doorgemaakt en de meeste beperkingen op politie ke activiteiten zijn opgeheven. Roh heeft beloofd zo spoedig mogelijk volledige democratie te herstellen. Roh heeft getracht zijn banden met Chun en diens autoritaire bewind te verbreken. Chun, die gehoopt had iets van de macht te kunnen behouden, heeft vanwege het cor ruptieschandaal zijn overgebleven functies moeten opgeven en zijn naaste getrouwen in de DGP zijn door Roh geloosd. In juni vorig jaar gingen hon derdduizenden Zuidkoreanen de straat op om massaal tegen het be wind van Chun te protesteren. Op het hoogtepunt van de gewelddadi ge protestdemonstraties stelde Roh zich achter de eisen van de op positie. Op 16 december verwierf hij met 36,6 procent van de stem men het presidentschap, nadat de oppositie uiteen was gevallen in twee kampen onder aanvoering van de eerzuchtige rivalen Kim Young Sam en Kim Dae Jung. Sommige Zuikoreanen vinden dat Roh onterecht president is gewor den, omdat hij geen meerheidheid heeft behaald. De regering heeft strenge beper kingen afgekondigd op de campag nes voor de parlementsverkiezin gen. Het toegestane aantal bijeen komsten is beperkt, en de meeste vormen van straatcampagnes zijn verboden. Alle kandidaten hebben de kiezers proberen te paaien met geld, maaltijden, uitstapjes en an dere cadeautjes die van oudsher deel uitmaken van verkiezings campagnes. Daarbij zijn miljoenen guldens over de balk gegaan. Som mige campagnebijeenkomsten zijn verstoord door botsingen tussen ri valiserende groepen en de regering heeft gewaarschuwd dat zij geen onrust zal tolereren. De campagnes verlopen echter aanzienlijk vreed zamer dan die voor de presidents verkiezing van vorig jaar.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5