'Als ik iets wil zet ik door' Gapers geeuwen niet; ze zeggen AAA. Herbert von Karajan schrijft zijn grafschrift U.N.I. laat twee gezichten zien Spanning ontbreekt Handhaving principes v Blues van een blanke Belg Verbod geëist op actrices in toneelstuk Beckett Componist-pianist Robert Strating Expositie drogist Anton van Os in Enldinizen WEST-BERLIJN (DPA) - De 80 jaar geworden Oostenrijkse chef dirigent van het Berlijns Filharmo nisch Orkest, Herbert von Karajan, heeft voor het eerst gesproken over zijn drastisch verslechterende ge zondheidstoestand. Hij zegde zijn deelneming, aanstaande zondag, aan het feestconcert ter inluiding van Berlijn als hoofdstad van de Europese cultuur in 1988, af. Carlo Maria Giulini vervangt hem. In een ter gelegenheid van zijn 80e verjaardag op 5 april versche nen en door Franz Endier neerge schreven autobiografie onder de ti tel 'Herbert von Karajan - Mein Le- bensbericht', verschenen bij Ver lag Jugend und Volk in Wenen, zegt de maestro: "Op mijn graf steen zou moeten staan wat men bijna altijd in een overlijdensad vertentie leest: Na langdurig, pijn lijk lijden..." De auteur zegt hier na der over dat hij al jaren niet meer zonder pijn is, dat hij in feite zijn li chaam zijn wil oplegt. Wat hem vooral hindert is dat hij bijna aan geen enkele sport meer kan doen. "Ik ben mijn hele leven erg actief geweest en heb, naar ik nu besef, zo intensief aan sport gedaan, dat de lichamelijke gevolgen nu dubbel zo zwaar vallen". Dat hij niet meer kan skiën, dat hij zijn jacht heeft moeten opgeven en dat alpinisme niet meer moge lijk is, zit hem ten zeerste dwars. Wat voorts een ingrijpende omme keer in zijn leven betekent is, dat hij zijn urenlange wandelingen overdag en 's avonds niet meer kan maken. Wat hem aan Sport overgebleven is, is het dagelijkse zwemmen, al dus Von Karajan. De vele operaties en infecties van de laatste tijd heb ben hem tot een leven binnenshuis gedwongen. "Ik zit en bestudeer mijn partituren en werk aan mijn films. Ik zie het als een opgelegde cesuur in mijn leven, ik zie me ge dwongen er de zin van te vinden", schrijft hij. De dirigent voegt er aan toe: "Ik zou nu voor bijna alles tijd hebben - maar het schrijven valt mij bijzon der moeilijk, en dus werk ik niet aan mijn eigen boek. En wat lec tuur betreft: romans laten me nog altijd onverschillig. Ik moet altijd een boek hebben waaruit ik iets kan opsteken. Het betekent dat ik technische vaktijdschriften ver slind, dat ik me op de hoogte houd van de vooruitgang en dat ik me weer voor geschiedenis interes- Von Karajan is volgens Franz Endier niet van plan het veld te rui men voor een opvolger. Hij zal zich niet terugtrekken. De kwalen die hij heeft probeert hij te sublime- Anderzijds, aldus Endier, hoort men in Von Karajans omgeving dat hij niet schuwt er in het openbaar over te praten "dat ik niet ten eeu wigen dage dirigeren, musiceren, leven zal." Hij schijnt er vooral ge spreksgenoten mee te overvallen die niet met hem durven praten over wat eigenlijk op hun lippen brandt. De dirigent laat dan plotseling opmerkingen vallen als: "En wan neer ik doodga, worden alle on scherpe foto's van me gepubli ceerd". ENKHUIZEN (GPD) - Het zijn helemaal geen gapers. De roerloze gevelbeelden die voor gapers doorgaan geeuwen niet. Ze steken alleen maar hun tong uit. Niet om de voorbijganger te kwetsen maar om de dokter naar amandel of papil te laten kijken. Misschien sperren ze de mond wel open voor een medi cijn. En mogelijk staat die mond wagenwijd open omdat er een rotte kies uit moet. door Rob Bouber Geeuwen doe je niet terwijl je tong uit je mond hangt. Gapen doe je ook niet met zo'n wakkere blik. Een blik van verschrikt zijn, in on zekere afwachting van de diagno se. 'Hoe zal de medicijn smaken' of 'wat zal de chirurgijn kraken' lijkt het gelaat uit te drukken dat de be zoeker van het Buitenmuseum in Enkhuizen van alle kanten aan gaapt. Vierenveertig bonte beelden staan in het apothekerspand De Groote Gaper. Eens rees de prach tige Jugendstilgevel op in Hoorn, nu maakt de laboratorium-apo theek deel uit van het Buitenmu- Het Buitenmuseum kreeg de ga pers in bruikleen. Het is de collec tie van Anton van Os, de drogist die gevestigd was in het befaamde pand van Van der Pigge in Haar lem. De eigenzinnige drogist die in de jaren dertig niet wilde wijken voor een grootwinkelbedrijf. De winkel drijft nog steeds op bijna historische wijze negotie, inge klemd door de machtige gevel van V D. Van Os realiseerde zich bij tijds dat de gevelgaper wel eens kon verdwijnen. Was het niet door weer en wind of brutale souvenirja gers dan toch door financiële be zwaren, verbonden aan het ver vaardigen van zo'n houten of ste nen kop (enige honderden gul dens). Bovendien, kom nog maar eens om een ambachtsman die zo'n prachtige moor of muzelman snijdt. Pottenkijkers Over de geschiedenis van dit ver dwijnende straatmeubilair zijn tal loze theorieën in de wereld ge bracht, maar het zijn niet meer dan veronderstellingen. De gaper zou nieuwsgierige pottenkijkers op een afstand moeten houden als de drogist zijn medicijnen bereidde. Hij zou het niet-kopende publiek beschimpen, hij zou model staan voor de middeleeuwse stadsom roeper, die de inwoners voor drei gend gevaar waarschuwde. Hij zou verwantschap vertonen met de groteske ornamenten in de kerke lijke architectuur die afschrikwek kend werden vorm gegeven om bo ze geesten te weren. Een gaper is een uithangteken, dat staat vast. Hij moet dus klanten trekken en duidelijk maken wat er achter de gevel geschiedt. Als we de gelaatstrekken van de beelden - met de open mond als belangrijk ste kenmerk - als leidraad nemen, lijkt het meest aannemelijk dat de dokter de gaper in de keel kijkt of de gaper zijn tong uitsteekt om pil len toegediend te krijgen. Ook die verschrikte blik - 'wat staat me te wachten' - houdt eerder verband met angst voor dokter of apotheker dan met spotzucht. De wegbereider van de apothe ker was de kwakzalver. Hij ging de boer op om zijn genezende zalQes en pillen te slijten en en passant een wond te behandelen of een kies te trekken. De kwakzalver had vaak een assistent: een nar of een geheimzinnige oosterling. Die liet het achterste van zijn tong zien als proefkonijn, hij slikte het aange prezen elixer om de mensen duide lijk te maken dat het ongevaarlijk en hoogwaardig was. Het is dus geen toeval dat veel gapers de trek ken van moor met tulband of nar met bellenmuts vertonen. Maar er zijn er in Enkhuizen ook met westerse trekken. De getaande kop van een ruwe zeebonk, koop lui, doorsnee burgers met van pijn vertrokken smoelwerk, een Jan Klaassen-hoofd en koppen van brandweer- en politiemannen. Zouden die laatsten zijn geportret teerd om de autoriteit van de mid delen te suggereren? Gusta Reictiwein en Jorien Jas hebben een wetenswaardig boekje gemaakt waarin zij de theorieën die opgeld doen vermengd hebben met praktische gegevens die van de gezichten van de gapers zijn af te lezen. Het laatste hoofdstukje behandelt de gaper die de gevel van het pand in het Buitenmu seum, apotheek De Groote Gaper, siert. Het gekroonde exemplaar op de gemetselde console heeft een vorstelijk voorkomen. Hij vestigt de aandacht van de voorbijgangers op de winkel, waar drankjes, krui den en zalfjes over de toonbank gaan. Maar hij maakt dit hele sei zoen ook mond op mondreclame voor vierenveertig soortgenoten die de bezoeker zonder blikken of blozen aangapen... Concert door de Christelijke Muziekvereni ging U.N.I. onder leiding van J. Rouwen- horst. Presentator Noël Rosier. Gehoord op 22 april in gebouw Tripodia te Katwijk Christelijke Muziekvereniging romantisch en swingend De Chr. Muziekvereniging U.N.I. (Uitspanning na Inspanning) presenteerde zich o.l.v. J. Rouwenhorst vóór en na de pau ze op een totaal andere wijze. Wa ren er vóór de pauze romantische sfeertekeningen te beluisteren, na de pauze kwam het orkest he lemaal los met een populair en swingend programma. De Cliffisland Suite van R. Jager roept een sfeer op van warmte, vakantie en romantiek, met na me in het tweede deel, waarin men zich waant in een wiegende boot op een rustig kabbelende zee. De lichte mist trekt lang zaam op boven het water, mooi verbeeld door de afgedempte klank van de koperblazers. In de "Harmony of worlds" van Jo Vliex had het hoge hout (kla rinetten) het lang niet altijd even makkelijk. De klarinetten speel den een belangrijke rol in dit stuk dat niet vlekkeloos en soms bepaald slecht over het voetlicht kw'am. Maar op het platte land van Engeland, a rustic holiday, voelde het orkest zich beter thuis in het warm gespeelde gedeelte "tussen de korenvelden" en in het luchtige deel "dartelen in de wei". Afgesloten door koraalach tige muziek van het derde deel "Om de kerk", waarin "Dat 's Heeren zegen op u daal" plechtig en indrukwekkend vertolkt werd. De sa^en, bassen en bari tons kwamen goed aan bod in de vrolijke opera-melodieën uit Be- natzki's "lm weissen Rössl". Met "Raindrops are falling on my head" was de stemming er di rect in na de pauze en na een spannend ritmische Honky- Tonkyrag stalen de trompetten de show in Mexican Trumpets, vurig aangevoerd door de trom pettist Theo van der Mey (een broer van Henk dus!). Ook de slagwerker kon deze avond zijn talent tonen in "Can't take my eyes of you" in een lek kere drumsolo. Als Copacabana met z'n Braziliaans temperament niet zo abrupt was beëindigd, was de toegift niet echt nodig ge weest maar nu verlangde het pu bliek nog naar een voltreffer en dat kregen ze dan ook met "Grof geschut" een heerlijk stuk om mee te eindigen. Vijf slagwer kers leefden zich uit in een op windend ritme met om zich heen een enthousiast publiek, dat dan ook hartelijk applaudiseerde voor dit laatste vuurwerk. LIDY VAN DER SPEK Weer eerste prijs voor Pim Corver DEN HAAG (GPD) - De cineast Pim Korver heeft voor zijn docu mentaire 'March 6, 1987' -over de berging van de veerboot 'Herald of Free Enterprise'- 'II trofee della Ri- vieta Italia sul Mare' gekregen. De internationale jury heeft de film unaniem de eerste plaats toebe deeld op het maritieme festival 'Italia sul Mare' in Milaan. Vorige week werd de documen taire van Korver ook al onderschei den tijdens het European Film Fes tival for Industry and Medical Science in Hannover. Korver maakte de film in opdracht van het bergingsbedrijf Smit Tak. So Horseshoe in the glove'; EMI Het nieuwe Britse popgroepje So bestaat uit Marcus Bell en Mark Long. In Engeland en de rest van Europa is het tweetal nog tamelijk onbekend, in Ame rika staat hun debuutsingle 'Are you sure' in de top 100. Marcus en Mark speelden tot voor een jaar of twee'geleden in de vaak met The Police en U2 vergeleken wave-band The Op position. Van dat imago wil het duo af. In de nieuwe opzet willen ze zich niet meer binden aan een muzieksoort. Op het debuutalbum 'Horses hoe in the glove' is van verschil lende muziekstijlen echter wei nig te merken. De acht stukken die de plaat telt zijn allemaal van hetzelfde laken een pak. Rustige nummers die het vooral moeten hebben van veel produktiewerk en een goede studiotechniek. Het resultaat van een jaar lang werken is een plaat die totaal on geïnspireerd klinkt. Met mede werking van geroutineerde gast- musici als Steve Ferrone (voor malig lid van de Average White Band) en Pete Vetesse is een keurig verzorgd geluid afgele verd. Elke spanning of verassing ontbreekt echter. 'Capitol Hill' is het enige nummer dat je na een paar keer draaien bij blijft. E.S. Neil Young 'This note's for you'- (Reprise) De prijs voor de meest onvoor spelbare popartiest gaat al jaren naar Neil Young. Punk, compu terpop, vetkuivenrock, country and western, er is geen muziek stijl die hij nog niet heeft uitge probeerd. Dat is knap, spannend, leuk ook, maar het pakt soms he lemaal verkeerd uit want on danks zijn veelzijdigheid blijft Young een heel beperkt zanger en een dito gitarist en componist. Vaak amuseert het idee dat hij het weer over een heel andere r\/^n Erna Straatsma "Ur Ariejan Korteweg Wim Koevoet men. "We are men at work, we got a job to do, we gotta keep you rockin', is de slogan. Van Young mag je van muziek best je brood- winning maken maar zing niet voor Pepsi, politici of Coke zingt hij in een tijd dat vrijwel elk sta dionconcert wordt gesponsord door multi-nationals. Je kan het ouderwets noemen. Ik houd het op handhaving der principes. Young zelf valt op dit punt weer eens niets te verwijten. WK Arno Hintjens Charlatan (Virgin) Wat de blues is voor de zwarte Amerikaan, is het chanson voor de Fransman of -vrouw. Maar er zijn Belgen voor nodig om het chanson als blues te laten klin ken. Belgen als Jacques Brei, en als Arno Hintjens. Arno, zijn eer ste soloplaat na het ontbinden van T.C. Matic, klonk nog onsa menhangend. Op Charlatan heeft Arno z'n achternaam heeft hij definitief afgezworen zijn draai gevonden. In alle op zichten heeft hij z'n eersteling overtroffen, zijn stem klinkt be ter, nergens overschreeuwt hij zich. Het repertorie is aanzienlijk sterker en loopt uiteen van een spetterend Black Doll, dat zich moeiteloos met de beste num mers van T.C. Matic kan meten, tot de Brel-evergreen Le bon dieu. Maar het meest opvallend zijn de zeer smaakvolle arrange menten, waardoor ook een hob bezakdeuntje als Bathroom sin ger ineens parelend klinkt. Er is een producer aan het werk ge weest die de kunst van het weg laten verstaat. Hier een accorde on voor de couleur locale, daar een vinnige bas of een paar tik ken op de tomtom, de hese stem van Arno doet de rest. De enige die godzijdank - ook prominent aanwezig is, is de beste gitarist van Europa: Jean Marie Aerts. Hij speelt gitaar als een stoomketel. Met korte, hevi ge ontladingen, die signalen zijn van alles wat je niet te horen krijgt. Aerts en Arno zijn aange ver en afmaker. Ze vormen zo'n klassiek duo uit de artiestenwe reld, in de traditie van Laurel en Hardy en Koot en Bie. Zo'n duo is tot elkaar veroordeeld met zware ketenen, of het dat nu wil of niet. Arno en Aerts, mijn geheime tip voor de Leidse chansonweek. AK HAARLEM (ANP) - Het toneelstuk 'Wachten op Godot' van de Frans-Ierse schrijver Samuel Beckett is typisch voor mannen geschreven en mag daarom niet door vrouwen worden ge speeld. Dat eiste advocaat mr. J. van Veggel gisteren voor de president van de rechtbank in Haarlem tijdens het kort geding, dat de 82-jari- ge schrijver heeft aangespannen tegen de Stichting Toneelschuur Produkties uit Haar lem. Wachten op Godot ging deze week in de Haarlemse Toneelschuur in première met uit sluitend vrouwen in de rolbezetting. De vier ac trices houden zich in het stuk aan de letterlijke tekst, zoals die door Beckett in 1952 is geschre ven. Er wachten nog circa 30 voorstellingen in het land. Samuel Beckett vindt dat de uitvoering ver boden moet worden. Volgens mr. Van Veggel is er sprake van artikel 25 van de Nederlandse Auteurswet. Daarin staat dat de integriteit van een origineel werk niet mag worden aangetast. Volgens Van Veggel verliest Wachten op Go- dot met vrouwen in mannenrollen zijn zeg gingskracht en waarde. De geest en het karak ter van het stuk worden wel degelijk aangetast, vond de raadsman. "Het is letterlijk mannetjes- makerij," aldus Van Veggel. De advocaat eiste een opvoeringsverbod op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden. De Stichting Toneelschuur Produkties vindt dat de schrijver geen beroep kan doen op de Auteurswet, omdat de speelsters zich keurig aan zijn teksten en regie-aanwijzingen houden. Volgens haar advocaat, mr. S. Wibbens, is het in de toneelwereld heel gebruikelijk dat vrou wen mannen spelen en andersom. De raads man vond dat een rechter alleen kan ingrijpen als een toneelstuk grof is aangetast. Dat is bij Wachten op Godot volgens hem niet het geval. De Haarlemse rechtbankpresident mr. H.F. van den Haak, die het stuk woensdag met ei gen ogen heeft gezien, doet volgende week uit spraak. Het Buitenmuseum in Enkhuizen kreeg de 'Gapers' in bruikleen Popgroep So (foto gpd) boeg heeft gegooid dan ook meer dan de daadwerkelijke uitvoe ring van dat idee. En de platen maatschappij wordt er soms ook helemaal leip van want hoe moet je nou in hemelsnaam een bezon- nebrilde veertiger met cow boyhoed achter futuristische toetsenborden promoten?. Op 'This note's for' you' is de boel in evenwicht: het idee is ver rassend én goed uitgevoerd. En dat levert net als de voorganger 'Life' een prachtplaat op. 'Nieuw' aan 'This note's for you' is de enorme blazerssectie die Young laat aantreden. Met orkesten werkt Young wel vaker, met een stuwende windhoos van trom petten en saxofoons heb ik hem nog niet eerder bezig gehoord. Het is eerst heel merkwaardig maar al snel hoogst boeiend om ome Neil met zijn hese jankstem aan 'soul' en rhtyhm and blues te horen doen. En let ook op de gro te zorg die is besteed aan het ge luid. Voor Young-begrippen is dat ongekend. Aan bijna al zijn plaat is te horen dat hij altijd heeft gedacht "als het er maar op staat". Young lijkt ook over zijn grootste depressies heen te zijn want het wemelt van de grappen en grollen. Toch kan hij het ook deze keer weer niet laten om een stelling te betrekken. De plaat vormt een ode aan wat ik maar even het vergane arbeidsethos onder popmuzikanten zal noe- HOLLANDSCHE RADING - "Als ik met vakantie ga, dan krijg ik het al weer. In de tweede week moet ik absoluut terug, omdat ik die muziek niet kan missen. Dat zit gewoon in mij. Het is wel eens voor gekomen, dat ik een melodie had in een halfuur". door Bert Pol Als Robert Strating achter zijn gecomputeriseerd instrumentari um gaat zitten is het net of hij niet meer van deze wereld is. "Ik ben er wel tachtig uur per week mee be zig", zegt Strating, die in Holland- sche Rading een ruimte heeft om getoverd tot een studio, waar hij zich muzikaal helemaal kan uitle- Strating die zich componist-pia nist noemt, is inmiddels op weg om reputatie te maken. Zijn muziek doet denken aan die van Richard Clayderman. "Clayderman is ook romantisch, maar met een iets pop- py-achtige sfeer. Ik heb ook die ro mantische nieuwe melodieën, maar dan nog weer wat meer in de populaire sfeer. Af en toe met wat meer slagwerk". Zijn eerste elpee, 'Image', is onlangs uitstekend ont vangen. Een plaat met inderdaad romantische muziek. "Want dat ge nre ligt mij prima", aldus de net 27 jaar geworden Strating, die ook de herkenningsmelodieën van tv-se- ries componeerde, zoals 'Medisch Centrum West' en 'Ter land, ter zee en in de lucht'. "Je hebt nu allerlei computers. Dat is een heel pluspunt. Daar kun je een heel orkest mee opnemen". Zo maakt Strating gebruik van een sampler. "In het geheugen van dit digitale apparaat kun je zelfs een stem opnemen, vervolgens kun je die bewerken en er mee gaan spe len. Je kunt hele koortjes uit dit ap paraat halen. Ook slagwerk". Met zijn digitale piano doet Strating, die ook nog in het bezit is van een drumcomputer en een sequenser, wonderen. "Daar kun je alles mee opslaan watje hebt ingespeeld. Dat apparaat onthoudt alles, zoals aan slag en gevoeligheid. Je moet er wel mee leren omgaan. Elke dag leer ik nog. Er komt steeds weer iets nieuws uit". Strating, geboren in Groningen en opgegroeid in Heiloo, is een ech te doorzetter. Wat hij in in zijn hoofd heeft, wil hij ook uitvoeren. "Ik ben altijd geïnteresseerd ge weest in muziek. Als jongetje kreeg ik een kleine accordeon. Toen is het al geleidelijk gegaan. Op een gegeven moment werd het een pia no. Ik wilde veel weten over de mu ziek. Ik maak nu een snelle ontwik keling door, boven elke verwach ting". Tussen zijn singles, één er van met de titel 'Maladie d'Amour', en zijn elpee, die ruim drie weken geleden werd uitgebracht, liggen vier jaar. In die tussentijd maakte hij en kele nummers voor André Hazes, Oscar Harris en Corry Konings. Op dit ogenblik is hij bezig voor Annie Schilder, de vroegere BZN-zange- Robert Strating: 'Je hebt nu aller lei computers. Dat is een heel plus punt'. (folo GPD) res. In de Wisseloordstudio's in Hilversum worden de muzikale creaties van Strating verfijnd en af gerond, daarbij geholpen door pro ducer Ruud Jacobs. "Die man is helemaal fantastisch om mee sa men te werken. Hij laatje ook hele maal vrq. Hij zoekt ook precies de goeie mensen om je heen. Zo heeft Hans Hollestelle die elf composi ties om de plaat gearrangeerd". "Het is niet makkelijk om je weg te vinden in de muzikale wereld. Maar daar hou ik wel van. Als het makkelijk zou zijn, dan vind ik het niet zo interessant. Het moet moei lijk zijn. Hoe moeilijker hoe heerlij ker ik het vind. Als iets je dan ook gelukt, geeft dat een fijn gevoel". Dirigent Herbert von Karajan op 58-jarige leeftijd. (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 37