Bouw huurhuizen 'ernstig in gevaar' Massale arrestaties stellen publiek gerust Problemen met nieuwe financiering Leden politieke partijen zijn knapper en vromer Brinkman: extra geld voor bejaardenoorden Chemisch afval moet terug naar Moerdijk ff' Huis verkoper verkopen? Bij Eigen Haard maken vele handen voor a ZATERDAG 23 APRIL 1988 DEN HAAG (GPD) Staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) zal moeten ingrijpen om de financiering van de programma's voor woningwetwoningen rond te krijgen. An ders komt de bouw van deze goedkope huurhuizen in gevaar. Er moet nog geld gevonden worden voor de bouw van 3500 woningen uit het programma van 1987. Voor dit jaar is zelfs de financiering van geen enkele van de geplande 29.500 woningen zeker gesteld. LEIDEN (ANP) - De leden van de politieke partijen zijn niet repre sentatief voor hun kiezers. Hun ge middelde leeftijd is hoger. Ze zijn linkser georiënteerd. Hun oplei ding ligt op een veel hoger niveau. Als het om de beleving van de godsdienst gaat, zijn de leden van de partijen veel vromer dan hun electoraat, vooral die van het CDA. Twee onderzoekers aan de Rijks universiteit in Leiden, R. Hille- brand en M. Zielonka-Goei, heb ben dit uitgezocht. Zij vergeleken de samenstelling van het ledenbe stand van de vier grote politieke partijen - CDA, PvdA, WD en D66 - met die van de kiezers. Hun bevin dingen hebben zij gepubliceerd in het Jaarboek 1987 van het Dopcu- mentatiecentrum Nederlandse Po litieke Partijen. De partij met de hoogste leef tijdsgroepen is het CDA. De ge middelde leeftijd van de leden is 57 jaar. Ruim 67 procent is ouder dan vijftig. De CDA-kiezer is een stuk jonger: gemiddeld 48 jaar. De partijleden van de PvdA en de WD zijn gemiddeld eveneens de vijftig gepasseerd: respectieve lijk 50 en 53. Hun achterban is ge middeld 44 en 42 jaar oud. D66 mag zich nog steeds de jongste partij noemen. Zowel de leden van als de stemmers op deze politieke groe pering hebben met hun respectie velijk 43 en 41 jaar Abraham voor lopig nog niet gezien. De kiezers van de WD en het CDA stellen zich over het alge meen tamelijk rechts op. In respec tievelijk 90 en 81 procent van de ge vallen bleek dit het geval te zijn. Bij D'66 en PvdA zijn deze percenta ges 29 en 14 procent. De leden van alle vier de partijen hebben de nei ging zich veel meer naar links te be wegen. Hun re'chtse opstelling bleek in 86 procent van de gevallen bij de WD, 69 bij het CDA, 16 bij D'66 en 4 procent bij de PvdA. Wat betreft de opleiding is het ni veau van de leden veel hoger dan dat van de kiezers. Minder dan een vijfde van het aantal kiezers van de PvdA (18 procent) en slechts een- tiende van die van het CDA hebben een universitaire of HBO-opleiding genoten. De partijleden hebben het verder geschopt. Ruim 40 procent van de PvdA-leden heeft een we tenschappelijke of hogere beroeps opleiding achter de rug. Bij het CDA genoot iets minder dan eenderde van de leden (32 pro cent) onderwijs op universitair ni veau. Meer dan de helft van de WD-leden (51 procent) studeerde aan een universiteit of volgde een hogere beroepsopleiding. Bij de kiezers van deze partij treft men een percentage van 31 hoger opge leiden aan. De knapste koppen zit ten bij D66: meer dan eenderde (37 procent) van de kiezers heeft meer dan een middelbare school gehad. Het percentage universitair ge schoolden bij de partijleden is maar liefst 73. Een klein deel (16 procent) van het electoraat van het CDA zegt niet godsdienstig te zijn. De partijleden zijn echter vro mer, want van hen beweert slechts 1 procent geen godsdienstige prak tijken erop na te houden. Bij de an dere partijen zijn de verschillen ge ring. maar hun godsdienstigheid is niet erg hoog. Bijna de helft van de WD (44 tot 51 procent) is niet godsdienstig. Bij 59 procent van de D66 aanhangers en 60 tot 69 pro cent van de PvdA is dat eveneens het geval. Dat zegt directeur Van Velzen van de Nationale Woningraad, waarbij ongeveer 700 woningcorporaties zijn aangesloten. Hij ziet grote pro blemen voor de volkshuisvesting, de bouw en de werkgelegenheid als de overheid zijn afwachtende houding niet snel laat varen. De corporaties moeten dit jaar het geld voor de bouw van woning wetwoningen geheel zelf zien te le nen op de kapitaalmarkt. Vorig jaar was er een overgangsregeling en nam het Rijk de financiering nog gedeeltelijk voor zijn rekening. De nieuwe wijze van geld lenen blijkt de woningbouwverenigin gen echter voor grote problemen te stellen. Voor de financiering van de programma's voor 1988 is, voor zover bij Van Velzen bekend, nog geen enkele financiering gevon den. "Terwijl we gewend zijn dat die juist in de eerste maanden van het jaar rond komen". Behalve op het ge\ aar van duur dere leningen wijst Van Velzen ook op de continuïteitsproblemen bij bouwbedrijven en het risico dat de geplande prijzen op zeker moment niet te handhaven zijn, als bouw programma's verder naar de toe komst worden verschoven. "Het betekent op z'n minst een vertra ging en op z'n slechts een versto ring in de bouw van woningwetwo ningen", aldus Van Velzen. Volgens het ministerie van volkshuisvesting is er nog niets aan de hand. "In september vorig jaar moest nog een groot deel de leningen voor het programma 1987 (ongeveer 25.000 woningen) loskomen. Daar heeft sindsdien een „gestage voortgang in gezeten. Er zijn nog ruim twee maanden om het geld voor de laatste 3500 rond te krijgen", aldus een woordvoerder. Hij erkent wel dat er enig bestaat als de financiering va 3500 woningen voor 1987 niet de vervaldatum van 1 juli is gere geld. "De leningen kunnen dan duurder en de huur var gen mogelijk hoger worden". DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman (WVC) trekt twaalf mil joen gulden per jaar uit om de erg ste knelpunten bij capaciteitsver mindering en sluiting van bejaar denoorden aan te pakken. Daar naast stelt hij 10,4 miljoen gulden ter beschikking voor een verho ging van het zak- en kleedgeld. Verdeling van geld over de provin cies en vier grote steden zal in de toekomst op basis van het aantal mensen ouder dan 75 jaar plaats vinden. Tot nu toe lag de grens bij 65 jaar. Het kabinet kwam gisteren tot deze besluiten naar aanleiding van een evaluatie van de drie jaar gele den gewijzigde Wet op de Bejaar- Bekeuringen Het is niet meer mogelijk om bij een bekeuring op kenteken onder de boete uit te komen door vol te houden dat een ander de auto zou hebben gebruikt. Tegelijk met de wetswijziging waardoor de maxi mumsnelheid op de autosnelwe gen naar 120 gaat, verandert ook het bewuste artikel 40 in de Wegen verkeerswet. Vanaf die datum wordt de eigenaar of houder van het kentekenbewijs verantwoorde lijk gesteld voor alles wat er met zijn auto gebeurt. Medische schade Een man uit Zoetermeer heeft de Stichting Slachtoffers Medische Schade in Doetinchem gevraagd een onderzoek in te stallen naar de dood van zijn vrouw en baby op 7 april in het Diaconessenziekenhuis in Voorburg. Zowel de huisarts van de vrouw als het ziekenhuis zou den fouten hebben gemaakt. Een buurvrouw trof de hoogzwangere vrouw 's middags aan met 40,5 gra den koorts. De huisarts die twee uur later kwam constateerde een griepje. Kerkbrand Een brand heeft vrijdagmiddag de doopsgezinde kerk aan de Paslaan in Apeldoorn vrijwel volle dig verwoest. Volgens de politie is vrijwel de gehele kerk door het vuur verloren gegaan. De brand weer kon een deel van de inventa ris van de kerk - zoals bijbels en drinkbekers - uit de vlammen red den. De brand ontstond toen tij dens loodgieterswerkzaamheden het dak vlam vatte. Burgerwacht De burgerwacht, een organisatie van burgers die in hun eigen wijk patrouilleren om de misdaad tegen te gaan, maakt in Nederland wei nig kans. Er zijn wel veel mensen voorstander van, maar bijna even veel mensen staan er negatief te genover. Bovendien is de motivatie van de voorstanders niet zo groot, dat er van hen blijvende initiatie ven verwacht kunnen worden. Dat blijkt uit een onderzoek van de Universiteit van Amsterdam. Geboorte-afwijkingen De meeste echtparen met een verhoogd risico op ernstige afwij kingen bij hun nageslacht kunnen door prenatale diagnostiek worden gerustgesteld. Dat geldt voor 95 procent van de onderzochte zwan gerschappen. In de gevallen waar in wèl blijkt dat de vrucht afwijkin gen heeft, kan de zwangerschap al in een vroeg stadium-worden be ëindigd. Dr. E. Sachs (klinische ge netica, Rotterdam) zei dit vandaag op een symposium over erfelijk- heidsonderzoek van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. denoorden (WBO).De provincies en vier grote steden kregen des tijds de verantwoordelijkheid dé verzorgingstehuizen. Het kabinet berichtte de Kamer al eerder dat de diensten van de verzorgingstehuizen in 1992 in de basisverzekering tegen ziektekos ten worden ondergebracht. Het ka binet vindt het onverstandig de wettelijke positie van bejaarden oorden tussentijds nogmaals te veranderen. Bij de instelling van het sane ringsfonds, waarin jaarlijks twaalf miljoen gulden wordt gestort, te kent het kabinet aan dat het geld bestemd is om problemen het hoofd te bieden, die voortkomen uit de verdeling van geld over de provincies. Besluiten van de pro vincies zelf, bij voorbeeld over de kwaliteit in de oorden of een ande re spreiding van de tehuizen over de provincie, vallen daar niet on der. Verder wil het kabinet de provin cies en vier grote stéden meer be leidsvrijheid bieden om het budget voor de bejaardenoorden te gebrui ken voor zorgverlening buiten het verzorgingstehuis. Zo zou vanuit het verzorgingstehuis hulp aan huis kunnen worden geboden aan bejaarden, die op de wachtlijst van het tehuis staan. AFRIKAANSE WADDENZEE - Een groep van zestig wetenschap pers van diverse instituten en uni versiteiten uit heel Nederland zal van april tot oktober een onder zoek instellen naar de Westafri- kaanse waddenzee voor de kust van Mauritanië. Aan de westkust van Afrika ligt de Banc d'Arguin, een waddenzee met alles erop en eraan: droogvallende platen, veel zeehonden, 's zomers tienduizen den broedende vogels en 's winters een a twee miljoen overwinterende watervogels, vooral steltlopers die Europese waddengebieden te koud vinden. Enkele honderden mensen hebben gisteren in Amsterdam deelgenomen aan de herdenking van Ravensbrück'. In het gelijknamige nazi-concentratiekamp zijn in de Tweede-Wereldoorlog honderden vrouwen om het leven gekomen. (foto anp> HILVERSUM (GPD/ANP) - PvdA-voorzitter Sint vindt het media-beleid van haar partij niet uitblinken in "helderheid en een duidigheid". Sint zei dat van daag op een conferentie van haar partij in Hilversum over het Eu ropees media-beleid. Volgens Sint hult het verkie zingsprogramma van de PvdA zich "in nevelen" over de toe komst van het omroepbestel en biedt het discussierapport 'Schuivende panelen"op dit punt slechts "meer omstreden en min der sterk onderbouwde teksten". Sint: PvdA vaag over mediabeleid Sint is zelf mede-auteur van dat rapport en verheelde niet dat binnen haar partij verdeeldheid bestaat over het media-stand punt. De PvdA-voorzitter pleitte voor een Europees verdrag om de culturele waarden van vooral de kleinere landen in het media- bestel te beschermen tegen de commercie van de vrije markt. In het huidige Europees verdrag wordt cultuur behandeld als an dere goederen en diensten. Dat kan betekenen dat in een verdere Europese eenwording het monopolie van de STER op het uitzenden van reclame-bood schappen wegvalt, waarmee de financiële grondslag onder een belangrijk deel van het media- bestel wordt weggeslagen. In een aanvullend cultureel verdrag moet beleid worden vastgelegd dat "stimuleert tot vernieuwing en niet leidt tot kortwieken en vogelvrij verklaren van onze waarden. Cultuur is geen koop waar", aldus Sint. ROTTERDAM (ANP) - De lading chemisch afval die zich sinds 25 maart in zeventien tankauto's bij het transportbedrijf Jawico in Pijn- acker bevindt, moet volgende week opnieuw worden opgeslagen bij de ATM in Moerdijk. Dit heeft de vice-president van de Rotter damse rechtbank, mr. C.H.B. Boot, gisteren bepaald in de verschillen de kort gedingen die de vijf bij het transport betrokken partijen, on der wie de staat, over en weer tegen elkaar hebben aangespannen. Volgens Boot mag de staat het af val ook laten verbranden bij de Af valverwerking Rijnmond. Op wiens kosten dat gebeurt, moet in een bodemprocedure nader wor den bepaald. De vice-president wijst hiermee de eis van de staat, dat de lading op kosten van de vier gedaagde partijen moet worden vernietigd, af. Ook de eis van de staat dat het af val alsnog naar het buitenland moet worden vervoerd, is afgewe zen omdat de rechtbank "niet enig buitenland kan bevelen het afval tot zijn grondgebied toe te laten". Tijdens de behandeling van de procedures, afgelopen woensdag, heeft de staat zich bij monde van landsadvocaat Mr. B. Wubs verzet tegen de opslag bij ATM, omdat het bedrijf hiervoor geen vergunning heeft en daardoor in strijd zou han delen met de Wet Chemische Af valstoffen. Mr. Boot geeft toe dat hij de staat niet kan opdragen alsnog een ver gunning te verlenen. Maar door heropslag bij ATM wordt een situa tie in het leven geroepen, die welis waar niet door de staat werd goed gevonden, maar die toch wel werd gedoogd. Van een dergelijke ge doogsituatie is nog steeds sprake, doordat de rest van de lading che misch afval, ongeveer 240 ton, nog in de tanks bij ATM is opgeslagen. De lading met pcb's en chloor verontreinigde olie lag sinds begin vorig jaar opgeslagen bij de ATM in Moerdijk. Oliehandelaar Heuser wilde het spul naar Frankrijk ex porteren, maar de tankauto's van Jawico werden door de Franse douane tegengehouden omdat er geen invoervergunning aanwezig was. Sinds 25 maart staan de tank auto's op het terrein van Jawico ge parkeerd. Het transportbedrijf probeerde al eerder via een kort geding te be reiken dat de lading kon worden af gevoerd. Mr. Boot wees toen alleen een schadevergoeding toe, maar deed geen uitspraak over een be stemming van het afval. Volgens de vice-president is de huidige si tuatie onhoudbaar en dient de im passe te worden doorbroken. Conservatorium wordt herbouwd UTRECHT (ANP) - Minister Deet- man (onderwijs en wetenschap pen) heeft groen licht gegeven voor het ontwerpen van een plan om het Utrechts Conservatorium te her bouwen. Volgens de Hogeschool voor de Kunsten Utrecht, waaron der het conservatorium valt, kun nen die plannen eind dit jaar klaar zijn. Begin 1989 kan dan met de herbouw worden begonnen. In maart brandde een deel van het conservatorium geheel af. Daarbij ging voor een miljoen gul den aan instrumentarium verloren. Een aantal muren bleef overeind staan zodat volledige sloop niet noodzakelijk is. De directie van het conservatorium heeft enige tijd ge vreesd dat herbouw niet mogelijk was en dat een nieuw pand buiten de stad moest worden opgetrok ken. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Alleen juridi sche redenen weerhouden het ka binet er nog van het contract met paspoort-fabrikant KEP op te zeg gen, nu dat bedrijf er niet in ge slaagd is een goede nieuwe pas te maken. Premier Lubbers heeft dat gisteren na afloop van het weke lijkse kabinetsberaad gezegd. Hij zei niet te verwachten dat het kabi net voor woensdag, wanneer de Tweede Kamer over het paspoort- drama praat, definitief een einde maakt aan het contract met KEP of in zee gaat met een andere produ cent. Deze week werd bekend dat KEPs laatste poging een fraudebe stendige pas af te leveren in de ogen van onderzoekers mislukt is. Het kabinet deelde daarop mee "te overwegen" het contract met KEP op te zeggen. Lubbers maakte vrij dag na afloop van het kabinetsbe raad duidelijk dat die overwegin gen nog slechts van juridische aard Schadeclaim bepalend voor afwikkeling paspoort-zaak zijn. Het kabinet wil niet gecon fronteerd worden met een schade claim van een slordige honderd miljoen van KEP-zijde. De kans dat KEP toch nog een nieuwe pas gaat leveren is "theore tisch". aldus Lubbers, die het woord "wanprestatie" probeerde te vermijden, maar duidelijk maak te dat ,"e verplichting voor het ka binet om het paspoort af te nemen van KEP is komen te vervallen". De verantwoordelijkheid voor de laatste fase in het paspoort-dra- ma is volgens Lubbers "geen poli tieke, maar een zakelijke verant woordelijkheid van het bedrijf dat de aanbieding niet waar kan ma ken". Lubbers zal zelf woensdag niet aanwezig zijn bij het paspoort debat in de Kamer. De invoering van een nieuwe pas is nu tenminste een half jaar uitge steld, aldus de premier. Voor het zomerseizoen komt de nieuwe pas er zeker niet. Pogingen van Neder land de beste pas in Europa te ma ken ("we wilden de eerste van de klas zijn") liggen volgens de pre mier ten grondslag aan het echec. Het verbreken van het contract met KEP leidtvrijwel zeker tot het faillissement van het bedrijf en ontslag voor 40 werknemers. KEP zelf beschouwt de kritiek op de nieuwe pas als "gezeur", en meent dat de pas helemaal niet zo makke lijk is te vervalsen. U zeer licht werk. Bij Eigen Haard werkt da gelijks een team van enthousiaste mensen op uiterst des kundige wijze aan de belangen van verkopers van onroe rend goed. Zoals dat trouwens ook bij kopers gebeurt. Maar bij de verkoop ligt het allemaal extra gevoelig. Ook daar kennen we een soort stappenplan. Belangstelling? Dan is aan u de eerste stap: die naar de telefoon. "/,U4 Dircktie J N- Lancel, A R D I J 071 -17 51 51 AAT 63 OEGSTGEEST DEN HAAG - Met de arrestatie van de mogelijke kern van de actie groep RaRa leek de politie onlangs een grote slag te hebben geslagen. Het was nog maar enkele dagen na de geslaagde ontknoping van de ontvoeringszaak Heijn en opnieuw maakte de politie een hele goede beurt. Het vertrouwen in het politie-ap- paraat, dat na het maandenlang vruchteloos zoeken naar de ont- door Jos Heymans voerde Gerrit Jan Heijn danig was verminderd, leek te zijn hersteld. De autoriteiten en niet in de laatste plaats minister Korthals Altes (jus titie), drongen zich voor radiomi crofoon en televisiecamera om aan te geven hoe goed de politie weer had gewerkt. Het positieve beeld dat het pu bliek van de politie heeft, wordt vooral bepaald door indrukwek kende aanhoudingen. Speciale ar restatieteams die met geweld een woning binnendringen, spreken tot de verbeelding van het publiek. Ruim een jaar geleden werd in Delft een bank beroofd. Volgens aanwijzingen van het publiek wa ren de daders een nabijgelegen flatgebouw binnengevlucht. Het gebouw werd omsingeld en zwaar bewapende arrestatieteams ram den de voordeur in van enkele ver dachte woningen. De omstanders en de televisiekijkers die de beel den 's avonds in het journaal zagen, Politie moet soms indrukwekkende 'resultaten' laten zien Een spektaculaire arrestatie trekt soms zoveel aandacht, dat het publiek het eigenlijke doel van de actie - het vinden van de daders - uit het oog ver- (Archieffoto) liest. reageerden verrukt. Maar de politie slaagde er niet in de daders op te sporen. Ook het beeld van de ontkno ping van de zaak Heijn zal in ieder in Landsmeer voor een belangrijk deel worden bepaald door de ma nier, waarop de politie de verdach te en zijn familie arresteerde. De aanhouding in de vroege och- geval bij de buren van de verdachte tenduren maakte zoveel indruk op de omwonenden die de inval had den gezien, dat daarbij de fantasie op hol sloeg. Er was helemaal geen politie op het dak, zoals sommigen hadden beweerd. En getuigen zei den zelfs dat de politie de voordeur met explosieven had opgeblazen. Bij al het spektakel wordt de werkelijke .reden van de inval, het opsporen van een of meer daders van een misdrijf, snel uit het oog verloren. De arrestatie op zichzelf trekt zoveel aandacht, dat het ei genlijke doel van de actie vaak aan de belangstelling voorbij gaat. De arrestatie van acht vermoedelijke leden van RaRa, vorige week, on derstreepte de succesvolle periode waaraan de politie bezig lijkt te zijn. Maar dat de meeste verdach ten enkele dagen later moesten worden vrijgelaten omdat tegen hen geen redelijk vermoeden be stond, zijn veel mensen alweer ver- Bij misdrijven die de rechtsorde ernstig schokken, zoals ontvoerin gen en terreuracties, is de veront waardiging van het publiek groot. Het aantal zaken dat wordt opge helderd (ruim 20 procent), is toch al niet indrukwekkend. Ondanks de meestal ongevraagde en ter gerust stelling bedoelde reacties van mi nister Korthals Altes voor radio en televisie, wil het publiek gewoon resultaten zien. (De dader moet worden opge spoord en gestraft. Onder die druk van de publieke opinie is het verlei delijk om tot arrestaties over te gaan, ook al is de kans erg groot dat de verdachten weer in vrijheid moeten worden gesteld. Massale aanhoudingen bevredigen immers het volksgevoel. Tijdens de ontknoping van de ontvoering van biermagnaat Hei- neken werden niet minder dan twintig mensen, onder wie familie leden van de hoofdverdachten, op gepakt. Binnen enkele uren waren zij weer op vrije voeten. In de zaak Hèijn werden tijdens het onder zoek twee mensen gearresteerd, die achteraf niets met de zaak van doen hadden. En bij de oplossing van die ontvoering werden vijf ver dachten aangehouden, van wie er vier moesten worden vrijgelaten. Van dé acht verdachten van de groep RaRa gingen er zeven korte tijd later weer naar huis. Willekeur bij de arrestaties? Massale aanhoudingen zijn soms nodig, betogen woordvoerders van het ministerie van justitie. Het lijkt er misschien op dat die groot scheepse arrestaties zinloos zijn, omdat de meeste verdachten weer op vrije voeten worden gesteld. Maar ze zijn vaak wel in het belang van het onderzoek. "De politie moet voorkomen dat bewijsmateri aal door familie of vrienden kan worden weggemaakt. In dat soort gevallen wordt iedereen meegeno men, zodat de recherche zijn on derzoek ter plaatse ongestoord kan afronden", aldus de woordvoerder. Bij de kapper Maar niet wordt ontkend dat het ook voorkomt dat, zoals dan ach teraf blijkt, onnodige arrestaties zijn verricht. De politie heeft nu eenmaal het recht en de plicht om verdachten bij een ernstig vermoe den van misdrijf aan te houden. Of zo'n vermoeden terecht is, kan nooit worden vastgesteld. Ook al blijkt de verdachte volkomen on schuldig te zijn, dan wil dat nog niet zeggen dat het vermoeden op het moment van de arrestatie onte recht was. Zoals bij de jongen uit Vlaardin- gen, die vorige week op verden king van een bankoverval enkele dagen in de cel zat. Getuigen had den hem herkend, zeiden ze. Maar de jongen kon bewijzen dat hij op het moment van de overval bij de kapper zat.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3