Een doolhof van valse beloften Hoe moet het dan wel? Consument laat zich door cosmetica-industrie heel wat op de mouw spelden ZATERDAG 23 APRIL 1988 EXTRA PAGINA 29 Kan een crème de huid verjon gen, rimpels te lijf gaan, cellen vernieuwen, vocht inbrengen, de huid voeden? Het antwoord blijft vaak in nevelen gehuld. Sterker nog: veel cosmetica doet absoluut niet wat het be looft, werkt zelfs averechts, maar het geloof van de gebrui ker blijft ongeschokt. Een jour nalist en een milieu-deskundi ge deden onderzoek naar de werking van allerlei middelen en kwamen tot onthutsende conclusies. door Margot Klompmaker Is er nog één huis in Nederland te vinden zonder cosmetica? Zelfs de meest Spartaans levende man of vrouw heeft wel ergens een potje crème, flesje shampoo of stukje zeep. Cosmetica-artikelen zijn iets vanzelfsprekends. Vrijwel alle vrou wen gebruiken crèmes, shampoo, zeep, badschuim, tandpasta, deodo rant, geurtjes en make-up. - die cosmetica altijd als 'gekkigheid' en 'typisch voor vrouwen' zagen gaan nu ook in toenemende ma te voor de bijl. De jaarlijkse omzet van cosmetica bedraagt ruim 2 miljard gul den, met als uitschieters de huid- en haarverzorgende middelen. Erg kritisch op dit gebied is de consu ment niet. Zaken voor op de huid of het haar worden doorgaans met een blinde vlek gekocht. Potjes crème met 'liposo- men' dat het weefsel 'herstelt' dan wel 'veijongt', of ampullen die rimpels 'weg toveren', gaan grif over de toonbank. Zonder blikken of blozen legt de consu ment voor deze middelen tientallen of zelfs honderden guldens neer. Niet beter Graag zelfs, onder het motto 'jezelf eens lekker verwennen'. Maar het enige dat wordt verwend is de portemonnee van de fabrikant, niet de huid van de ge bruiker. De koper van allerlei dure cos metica is een dief van z'n eigen porte monnee. Uit onderzoek is gebleken dat- vrijwel alle smeersels ook van de top- merken als Dior, Lancóme, Estee Lau der, enzovoort ondanks alle beloften niets méér doen dan een potje crème a f 2,95 van Etos. Crèmes met allerlei toevoegingen als kruiden, vitaminen, collageen en celver- nieuwende middelen werken niet beter dan een smeersel van water gecomi- neerd met olie of vet. Dure shampoo met ingrediënten als 'echte zijde' of interes sant klinkende kruidenmengsels is even goed (of slecht) als shampoo voor elke dag zonder enige franje. Een onthutsen de waarheid. Sterker nog: middelen met allerlei toe voegingen hoe wetenschappelijk en duur klinkend ook doen de huid vaak meer kwaad dan goed. Bepaalde kleur stoffen, conserveermiddelen of 'natuur lijke' bestanddelen veroorzaken niet zel den irritatie, jeuk of huiduitslag. Een toe voeging als 'op allergie getest' biedt geen enkele garantie. Iedere gebruiker van cosmetica reageert immers anders. Kortom: veel cosmetica doet absoluut niet wat het belooft, werkt zelfs ave rechts, maar het geloof van de gebruiker blijft ongeschokt. Niemand die veront waardigd wordt als het door hem of haar gebruikte middel de rimpels niet weg tovert, de huid niet veijongt of uitslag veroorzaakt. Hoe komt het dat de door gaans zo kritische Nederlander een blin de vlek heeft waar het cosmetica betreft? Dat is de vraag die rijst bij het lezen van de cosmetica-gids 'Mooi', samenge steld door milieu-deskundige Lucas Reijnders en Volkskrant-journalist Wou ter Klootwijk. Het tweetal heeft onder zoek gedaan naar de werking van allerlei middelen op het gebied van huid- en haarverzorging. Hun uitgangspunt was: krijgt de consument waar voor z'n geld? Wat blijft er over van dfe zo wetenschap pelijk gepresenteerde en aanlokkelijk klinkende beweringen van cosmetica bedrijven, met in hun verlengde de lief tallige verkoopsters in parfumerieën? Onthullend Kan een crème de huid verjongen, rim pels vervagen, cellen vernieuwen, vocht inbrengen, de huid voeden? Kan een shampoo het haar herstellen? Is een mas ker of scrub-crème goed voor het ge zicht? Moet je je gezicht met zeep wassen of reinigen met een lait en tonicIs een zonnebrandmiddel wel veilig? Kan het haar ongestraft worden gekleurd? De antwoorden zijn onthullend. Cosmetica is er in allerlei variëteiten, op z'n zachtst gezegd vaag, maar Crèmes zijn het meest verkochte cos- metica-artikel. Er zijn zo'n 3000 verschil lende soorten in omloop. Crème is een mengsel van water met olie of vet. Een i voelt prettig op een droge'huid. Het vet in de crème voorkomt dat het wa ter in de huid verdampt. Door vet op de huid te brengen lijkt de huid ook minder rimpelig. Het gebruik van een crème bij droge huid kan dus zinvol zijn. Maar daarmee houdt het op. Alle stof fen die de fabrikant in het potje of tube stopt klinken veelbelovend, maar doen niets extra's. Voclltinbrengers (moisturi- zers) bijvoorbeeld. In de praktijk zijn de resultaten van vochtinbrengende smeer sels niet beter dan gewone crèmes. Het enige voordeel dat ze bieden is dat de minder snel uitdroogt. 'Veroudering' De toevoeging var vitaminen, eiwitten (proteïnen) en dergelijke is onzinnig. De huid bestaat uit diverse lagen v i, de hoornlaag, ondoordringbaar is stoffen van buitenaf. Wat je ook op de huid smeert: het zal de huid niet 'vo< den'. Je kunt beter gezond eten: dat voedt de huid van binnenuit. Ook de aanwezigheid van allerlei na tuurlijke stoffen als kruiden, bloemen, honing, bier, klei, zemelen, algen, oes ters, plankton en zelfs placenta's maakt de crème niet beter. Volgens c onderzoek van de Duitse consumenten organisatie hebben crèmes met 'natuur- stoffen' geen beter effect dan gewone. Ze geven zelfs meer kans op irritatie van de huid. De cosmetica-concerns hebben de af gelopen tijd de 'jacht' geopend op de ou dere vrouw van boven de 30. Rimpels zijn niet langer oké, maar een onge wenste oprisping van de huid die bestre den moet worden. Crèmes tegen verou dering van de huid zijn vaak erg prijzig. Voor een potje moet al gauw zo'n 80 gul den worden neergelegd. Voor dat bedrag worden wonderen beloofd. De huid krijgt zijn jeugd terug, rimpels vervagen. Fabrikanten schermen met 'weten schappelijke' vindingen die deze wonde- Zo ook de bijbehorende beloften die vaker uitgesproken vals zijn. (foto Wim Dijkman) ren moeten verrichten. Een greep uit het aanbod. Lancóme adverteert met Pierre Robert bestrijdt rimpels met hya- luronzuur en biostimulin. Estee Lauders 'eyezone repair' gel bevat tissue matrix fluid. Crème van Guerlain biedt reviteno dat 'de huid herstelt, de zuurstofopname vergroot en de rimpeldiepte vermindert'. Lancaster heeft een crème met retinol die 'cellen regenereert'. Yves Rocher doet DNA in zijn crème dat 'inwerkt op het verouderingsproces en de huid nieu we dynamiek geeft'. Dior Capture bevat onder meer thymus-extract en liposo- In schoonheidssalons gebruikt men e antirides met embryo-extract (van ongeboren dieren) en paardeserum. Or chidee-crème van de firma G.M. Collin gaat kraaiepootjes en rimpelvorming te lijf met fibronectien en RNA in supercon centratie. Naast crèmes zijn er ook aller lei capsules en ampullen verkrijgbaar. Bestanddelen o.a.: DNA, Pancogeen S of amnionvocht (vruchtwater). Aan het verzinnen van quasi-weten- schappelijk klinkende tenol, fibrostimuline, biostimuline, nio- somen, plastoderm, pancogeen, proteo- dermine en fibronectine moet heel wat denkwerk zijn voorafgegaan. De gedachte achter al deze anti- derings-cosmetica is waarschijnlijk de ze: de oudere huid komt bepaalde stof fen tekort, stop die in een huid herstelt zich. Zo simpel is het echter niet. De manier waarop de huid wordt gevoed via lichaamscellen is behoorlijk ingewikkeld. Het is heel moeilijk om be paalde stoffen in de juiste hoeveelheid en vorm op de goede plaats te krijgen. De hoornlaag is ondoordringbaar voor stoffen van buitenaf, dus ook voor crèmes. Geen bewijs Na lezing van alle kritische verhalen in de cosmetica-gids 'Mooi' van Lucas Reijnders en Wouter Klootwijk rijst bij cosmetica-verslaafden de vraag; wat is zinnig om te gebruiken? Allereerst staat in de gids 'ter lering en ver maak' een aantal recepten. Wie enige moeite wil doen kan zelf crème, shampoo, reinigingsmelk en zonnebrandolie maken. Dan ben je in elk geval zelf verantwoordelijk voor de samenstelling. Verder kan het volgende worden geconcludeerd: wassen met veel water en zo min mogelijk zeep, liever geen douche- schuim, dat droogt de huid uit, reinigingsmelk en tonic werken niet beter dan zeep en water. scrub-crèmes en dergelijke kunnen wórden vervangen door een ruwe washand en zeep. bij een droge huid een goedkope crème met zo min mogelijk frutsels. geen agressieve deodorant. make-up (oogschaduw, blusher, foundation, mascara, eïiz.) is het tegen overgestelde van huidverzorging. En wat gebruiken de heren Klootwijk en Reijnders zelf aan cosmetica? Dat blijkt een hilarische vraag. Reijnders: "Ik was mijn haar met shampoo. En af en toe gebruik ik vaseline, ais ik droge handen heb. Crème of deodo rant gebruik ik niet". Collega Klootwijk bekent "al 35 jaar geen zeep te hebben gebruikt". Hij wast zich met water en gebruikt één keer in de week henna-sharapoo. Ook hij hecht geen waarde aan het gebruik van crèmes, deodorants of aftershave. Bonus-tip van de verslaggeefster^ Mininriskerème, een Deens produkt van maar f 4,95. Crème zonder overbodige toevoegingen, al jaren een succes In familie en kennissenkring (ook bij mensen met huidproblemen). Het verwerken van bepaalde ontbre kende stoffen in crèmes kan men het best vergelijken met een poging een brug in elkaar te schroeven door er met een helikopter moeren en bouten over uit te strooien, concluderen Reijnders en Klootwijk in hun boek. Zelfs als het zou lukken een bepaalde stof op de juiste plaats te krijgen is het nog maar de vraag of deze werkt. Er zijn aanwijzingen dat het op de huid smeren van bijvoorbeeld collageen ertoe leidt dat de huid zelf minder eiwitten gaat pro duceren. Met andere woorden: watje aan de buitenkant erop smeert, wordt aan de binnenkant weer afgebroken. Winst: nul komma nul. De conclusie van Reijnders en Kloot wijk luidt dat geen enkele fabrikant ooit heeft kunnen bewijzen dat een anti-ver- ouderings-crème of een middel tegen rimpels beter werkt dan een gewone crè me zonder al die toevoegingen. De onderzoekers vinden dat sommige cosmetica-artikelen, met name de anti- verouderings- of anti-rimpelcrèmes, strenger moeten worden aangepakt. Het tweetal adviseert deze produkten op één lijn te stellen met geneesmiddelen. Dat zou betekenen dat de cosmetica-indus trie moet bewijzen dat een produkt ook werkelijk doet wat het belooft ('herstel len, vernieuwen en veijongen') voordat het op de markt mag worden gebracht. Maar zo'n grondige controle van de werking van hun produkten kan de cos metica-industrie missen als kiespijn. Dat blijkt wel uit de gang van zaken in de Verenigde Staten, waar het overheidsbu reau Food en Drug Administration de strijd heeft aangebonden tegen fabrikan ten van anti-verouderings-crèmes. De fa brikanten worden gedwongen te bewij zen dat hun produkten ook echt doen wat in de reclame wordt beweerd. Kun nen ze dat niet, dan-wordt de reclame als misleidend beschouwd en verboden. Begin 1988 was nog geen enkele fabri kant er in geslaagd de FDA te overtui gen. Veelzeggend is dat men uit zichzelf reclames heeft afgezwakt en minder hoog van de toren blaast over allerhande preparaten. Belazerd Wouter Klootwijk: "Wat er nu gebeurt met de reclame over verouderings-crè- mes is buitengewoon grappig. Fabrikan ten beweren dat ze nu eindelijk de mid-, delen hebben om het verouderen van de huid tegen te gaan. Het leuke is dat ze dat altijd al hebben beweerd, en dus in feite toegeven je^al die jaren te hebben bela zerd. De Amerikaanse overheid heeft ze nu uitgedaagd hun beweringen te bewij zen. Daar is de industrie niet in geslaagd, de cosmetica-concerns hebben zelfs hun reclame aangepast. Ook in Europa ziet men de bui al hangen. De slogans wor den al teruggedraaid". Het valt de consument niet echt kwa lijk te nemen dat hij zich veel te dure pro dukten laat aansmeren wanneer hij al leen maar juichende verhalen hoort. Ob jectieve voorlichting over cosmetica is nauwelijks te vinden. De voorlichting over de samenstelling en werking van middelen is volstrekt eenzijdig en wordt gedirigeerd door de fabrikant. Niemand (ook niet de drogist of de schoonheids specialiste) is deskundig genoeg om de semi-wetenschappelijke praatjes bij de produkten door te prikken. De informa tie in vakbladen is nauwelijks te onder scheiden van reclame. Ook in vrouwenbladen als Viva, Cos mopolitan, Avenue en vooral Pour Vous Madame wordt van alles klakkeloos be weerd, zonder enige relativering of kriti sche kanttekening. Iets dat vooral Wou ter Klootwijk verbaast. Klootwijk zelf schrijft in zijn eigen krant zeer kritisch over consumentenzaken (waaronder cosmetica). "Ik ben een hartstochtelijk lezer van de vrouwenbladen, maar het is ver schrikkelijk wat daarin over cosmetica wordt geschreven. Dit zijn mensen die zich journalist durven noemen! Je kri tisch opstellen is er niet bij. Er wordt over cosmetica geschreven alsof het een heilige religie is. Geen enkel onderzoek, geen enkele vergelijking van produk ten". Klootwijk haalt een recent van Viva aan met een Beauty Special "waarin weer allerlei onzin staat". "En het blijft maar doorgaan", verzucht hij. Een verklaring voor deze slaafse en on kritische houding heeft Klootwijk niet. "Ik denk ook niet dat de gebruiksters kritiek willen horen", voegt hij er aan toe. Uitzonderlijk Bij vrijwel elk produkt is het de vraag die het aanbod bepaalt, in de cosmetica- industrie is het precies andersom. De fa brikant lanceert produkten en zorgt er met reclame voor dat de consument de behoefte krijgt het artikel te kopen. Vrij wel elk nieuw cosmetisch produkt vindt grif aftrek. Wouter Klootwijk: "Ik heb van vrou wen uit mijn omgeving nog nooit ge hoord dat ze behoefte hadden aan een an- ti-verouderings-preparaat. De industrie, met de vrouwenbladen in haar kielzog, heeft vrouwen eerst wijsgemaakt dat ou der worden een probleem is. Toen het probleem eenmaal op tafel lag heeft ze haar produkten gelanceerd". Volgens Klootwijk worden vrouwen geïndoctrineerd. Het begint al met tie nerbladen waarin wordt gesuggereerd dat meisjes "echt een likje crème moeten gebruiken, omdat dat wonderen doet". Er volgt geen enkele uitleg, wel worden (dure) produkten aangeprezen. "Dat geeft tieners een gevoel van: als ik niet meedoe dan ben ik lelijk of lig ik eruit. De markt voor cosmetica wordt gemaakt door in te spelen op onzekerheden". Als iemand van zijn of haar rimpels geen punt maakt, zorgen industrie en vrouwenbladen ervoor dat het wel dege lijk een probleem wordt. De fabrikant wordt weinig in de weg gelegd. De Ne derlandse overheid doet nauwelijks iets aan de bescherming van de consument wat cosmetica betreft. Gevaarlijke stof fen zoals lood, kwik of conserveermidde len mogen rustig worden gebruikt. Ook is er niemand die de industrie op de vin gers tikt voor haar beweringen. Het staat fabrikanten vrij om volstrekt waardeloze produkten te maken en aan te bieden. Raadsel Reijnders en Klootwijk staan voor een raadsel. De consument laat zich zonder morren van alles opdringen. Van enig te gengas door consumentenorganisaties of kritische journalisten is nauwelijks sprake. Het is een onopgelost raadsel. De schrijvers hebben zich in hun cosmetica- gids beperkt tot het kritisch bekijken van aangeboden produkten. Zij doen geen uitspraken over het gebruik van cosmetica op zichzelf. Het tweetal wil niet de zedenmeester uithangen en heeft zich dus niet verdiept in de vraag waar om. Desgevraagd geven zij wel veronder stellingen. Reijnders vermoedt dat de gemiddel de koper van cosmetica niet in staat is de zin en onzin van bepaalde artikelen te on derscheiden. "Je moet allereerst weten hoe de huid in elkaar zit. Mensen hebben daar geen idee van. De reclame zit knap in elkaar. Er wordt geschermd met aller lei wetenschappelijke rapporten. En het is niet eenvoudig om daar doorheen te prikken". "Men leeft in de veronderstelling dat een duur merk wel goed zal zijn. Iets dat tientallen guldens kost kan immers niet slecht zijn? Of ze kopen iets met het idee: baat het niet dan schaadt het niet. Ook vermoed ik dat aan bepaalde middelen een magische werking wordt toegeschre ven. Een middel moet goed zijn, het moet helpen. En evenals bij geneesmiddelen zie je het psychologische effect dat men sen ook echt denken dat iets helpt. Ik denk niet dat de meesten weten dat ze belazerd worden". "Mensen leven in angst voor het ouder worden, de dood", vervolgt Reijnders. "Een begrijpelijke angst; waarop de cos metica-concerns inspelen. Dat vind ik op zichzelf geen punt, wel maak ik bezwaar tegen de manier waarop dit gebeurt, en de volksverlakkerij die er aan te pas komt". Ook Klootwijk staat voor een raadsel. "De cosmetica valt buiten alle kaders. Niemand wordt ooit boos. Vrouwen krij gen ontstoken ogen van bepaalde make up, maar het komt niet in hun hoofd op om te klagen. Men aanvaardt dat ge- Wouter Klootwijk (links) en Lucas Reijnders: "Vrouwen krijgen ontstoken ogen van bepaalde make-up, maar het komt niet in hun hoofd op om te kla gen". (foto pr)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 29