De 'prikkel-industrie' rukt op 'Al duizenden jaren resulteert verleiding in actie' 'Geestelijk inkomen' als toegevoegde waarde aan het financiële Werkmotivatie bij McDonald's: een reis naar Sjanghai voor de beste verkopers. In Amerika is het al jarenlang gemeengoed, Nederland loopt er langzaam warm voor. Incen tive motivation, oftewel het aansporen van personeel met andere prikkels dan alleen maar geld. Met andere woor den: met de baas naar de Bahama's in plaats van een fi nanciële bonus. Volgens de Amerikaanse incentive-expert Philip Moses is er geen betere manier om mensen in hun da gelijkse arbeid te motiveren. Op uitnodiging van de Ameri kaanse ambassade hield hij onlangs een lezing over dat on derwerp in het Scheveningse Kurhaus. "Anderen laten doen wat je wilt dat ze doen, omdat ze het willen doen". door Paul de Tombe Een citaat. "Stel je werknemers een reisje naar een exotische bestem ming in het vooruitzicht en je oogst een produktiviteit waarvan je alleen I maar kunt dromen". "Beschrijf hoe ze kunnen paardrijden tussen de cactussen in de Gila-woestijn in het zuidwesten van Amerika, en je mensen zullen vrijwillig overwerken, of 1 op zaterdag terugkomen. Prikkel hun smaakpapillen met de belofte dat er on der de sterrenhemel van Scottsdale, Ari zona een sappige, sissende biefstuk ligt te wachten, en je zult zien dat ze hun kof fietijd zullen doorbrengen achter hun bureau en de lunchpauze overslaan". Het principe van Incentive Motivation in een paar zinnen. Wie hier te lande in een zekere restaurantketen de meeste stukken kip verkoopt verdient een reisje j naar Sjanghai, wie de meeste auto's aan de man brengt vliegt met vrouw en kin deren naar Tunesië, wie de meeste com puters afzet mag met de baas naar de Bahama's. Reisjes In Nederland is het relatief onbekend, I in Amerika is het al jaren big bussiness. I Incentive Motivation, het stimuleren van I de verkoop- en het (verkoop)personeel, I heeft zich in de VS ontwikkeld tot een j aparte handel: de aansporings- of prik- kei-industrie. Vorig jaar gaf het bedrijfs leven in het land van de ongekende mo gelijkheden er maar liefst 14 miljard dol lar aan uit wat neerkomt op 1000 dollar per persoon in Nederland en volgens verwachting zal de omzet nog stijgen. Het geld dat in die sector omgaat wordt gespendeerd aan een groot aantal zaken (van ballonnen met opdruk tot cruises rond de wereld), en iets meer dan de helft ervan wordt gebruikt voor rela tiegeschenken en consumentenpremies. Het andere deel is bestemd voor het mo- l tiveren van het personeel door het in het I vooruitzicht stellen van luxe artikelen, de zogenaamde merchandise incentives, of aparte reisjes travel incentives I wanneer een bepaald doel is bereikt. On- derzoeken tonen voortdurend aan dat het werkt: bij firma's die gebruik maak ten van zulke programma's stegen de verkoopcijfers in 1987 gemiddeld met 20,8 procent. De kosten zijn bovendien relatief gering. Motivatie-firmas rekenen I een vast percentage voor administratie en communicatie en verdienen de rest van hun inkomen met de verko op van ar- I tikelen en reizen. Die hoeft de cliënt pas te betalen als en wanneer het doel is be reikt. Om al die redenen bloeit de moti vatie-branche in de VS als nooit tevoren. Typisch Amerikaans, is de eerste ge dachte. Toch wordt het ook in Nederland toegepast. Een jaar of wat geleden met name in de bruin- en witgoedbranche, te genwoordig in Nederlandse vestigingen van Amerikaanse bedrijven, in de com puterbranche, de autowereld en bij ver zekeraars. Niet op die schaal als in de VS, I maar er zijn wel degelijk bureaus die zich louter op dat verschijnsel richten en er een goede boterham aan verdienen. "Een aantal firma's houdt zich alleen bezig met incentive-reizen en er zijn zes, zeven bureaus die ook merchandise in centives in het pakket hebben", zegt Hans van Roermund. Hij is secretaris- /penningmeester van de stichting Itman I in Amsterdam, hetgeen staat voor Incen- I tive Travel Management Association Netherlands. Kinderschoenen "Incentive motivation bestaat hier dus wel, maar het is nog niet erg bij het be drijfsleven doorgedrongen wat het nu precies is. Daarvoor is de stichting vijf jaar geleden ook opgericht. Om uit te leg gen wat incentives zijn en wat je ermee kunt doen. Het staat hier niet in de kin derschoenen, maar door de onbekend heid met het verschijnsel is het aanzien lijk minder dan in de VS". Daar kent het begrip vrijwel geen ge- I heimen meer. Het is er gecultiveerd en l het wordt er door speciale, grote motiva- 1 tie-firma's op wetenschappelijke manier benaderd. In de filosofie die erachter zit zijn 'status, waardigheid, eer, waardering en bewondering' de sleutelwoorden: het geestelijk inkomen als toegevoegde waarde van het financiële. Daarop speelt de motivatie-industrie in, en de markt er voor is groot. "Het Amerikaanse bedrijfsleven wordt geconfronteerd met een paradox. Het heeft de best betaalde werknemers van de wereld. Toch zijn die mensen niet tevreden en op z'n minst niet voor hon derd procent gemotiveerd in hun werk", zo verkoopt zich de firma Maritz, op dat gebied het grootste Amerikaanse bedrijf met een jaaromzet van meer dan een mil jard dollar. Vice-president marketing communi cations Philip Moses, verantwoordelijk voor de eerste uitspraak in dit verhaal, maakt die folder-gedachte concreet en rekent en passant af met een zijn inziens hardnekkig vooroordeel. "Europeanen 1 zien ons als een volk dat de kwaliteit van het leven is kwijtgeraakt in de jacht op de almachtige dollar. Onze ervaring en de fenomenale groei van de 'incentive' industrie bewijzen het tegendeel", zegt hij. "Om het heel erg simpel te stellen: Amerikanen werken niet voor geld, ze werken voor de dingen die ze met geld kunnen kopen. Dat geldt trouwens voor mensen in het algemeen, zoals ook in het algemeen geldt dat veel mensen tevre den zijn zolang ze genoeg verdienen om eten op tafel te hebben, de huur te beta len, een fiets te kopen voor hun kinderen en op vakantie te gaan". Respect Het is de basis waarop de 'aanspo- rings-industrie' in de VS is uitgegroeid tot een handel van zeven miljard, betoogt Moses. "Want die mensen komen elke dag hun werk doen. Goed werk, maar zelden groots werk. Diezelfde mensen steken echter wel veel pijnlijke uren in het leren skiën of zetten hun gezichtsver mogen op het spel met het bouwen van modelscheepjes. Daarvoor ontvangen ze geen gulden, wat ze wel krijgen is 'gees telijk inkomen'. De waardering van hun gelijken, de liefde en het respect van hun familie. Het gevoel dat ze persoonlijk iets hebben bereikt. Het doel van de motiva tie-industrie is bedrijven te helpen dat 'geestelijke inkomen' aan hun werkne mers te verschaffen, zodat die werkne mer dat extra stukje energie gaat steken in het bereiken van het doel wat door het bedrijf is gesteld". Volgens Moses komt motivatie van binnenuit. Mensen motiveren zichzelf. Motivatie-firma's proberen alleen de ka talysatoren te verschaffen. Bij de speur tocht naar zulke procesversnellers ble ken speciale beloningen in de vorm van allerlei soorten prijzen met een trofee-ef fect de grootste uitwerking te hebben. Tegenwoordig zijn het de aparte reizen die aanslaan, vroeger waren het de luxu euze artikelen. Alles is nog altijd geba seerd op een oeroud gegeven dat in een nieuw jasje is gegoten ('doe dit en je krijgt dat', het vóór wat hoort wat princi pe). "Al duizenden jaren resulteert verlei ding in actie", keert Moses terug naar de oorsprong. "En actie zoeken we alle maal. Bij voorkeur in ons voordeel, en we zoeken wegen om mensen zodanig te be ïnvloeden dat ze die actie voor ons uit voeren. In onze handel heet dat het ont wikkelen van een rollen-structuur en de basisregel daarvan is: doe dit en je krijgt dat. Daarvan was al sprake toen Eva aan Adam de appel aanbood. In Genesis, het eerste boek van Moses", grapt hij. Kruidenier De moderne motivatie-industrie zou in Amerika zo'n honderd jaar geleden zijn begonnen bij een kruidenier. Ene Benja min Talbott Babitt was het zat om steeds verschillende stukken zeep af te snijden en besloot het produkt vóór te verpak ken in papier met zijn naam erop. Om dat vooruitstrevende idee erdoor te krijgen bood hij huisvrouwen (die zeep wilden kopen en geen papier) een fraaie prent aan in ruil voor 25 van zijn omhulsels. Het was de geboorte van de consumen ten-motivatie-industrie. De industriële motivatie zag het licht pas tijdens de crisisjaren. In de periode ervoor verkocht James Maritz, pionier van het eerder genoemde bedrijf, horlo ges en juwelen, en onder zijn klanten be vonden zich bedrijven die zijn handel kochten om er diensten mee te waarde ren en om er hun personeel dat met pen sioen ging mee te belonen. Voor uitzon derlijke arbeidsprestaties was de gebrui kelijke bonus in die jaren 100 dollar. Door de crisis konden bedrijven zich die bonussen niet meer veroorloven. Maritz droeg zijn klanten de oplossing aan. "Geef in plaats van die 100 dollar een horloge van 100 dollar en ik lever dat voor 50 dollar". Op het moment dat die markt was verzadigd luidde de onvermij delijke vraag: 'Wat heb je nog meer te bieden". De logische wedervraag 'wat wil je hebben?' was het begin van de in dustrie in 'prijs-artikelen' voor mensen die zich hadden onderscheiden in hun vak. Uit een studie naar de vraag waarom sommigen harder en beter werkten dan anderen, ontstond in de jaren vijftig de motivatie-industrie gericht op het perso neel, aan de hand van de theorie van Maslow. Met als uitgangspunt dat een mens altijd méér wil dan hij heeft, bouw de deze Amerikaanse psycholoog een be hoeften-piramide op. Aan de basis: de behoefte aan lichamelijk comfort (sla pen, eten en drinken). Een trapje hoger: de behoefte aan veiligheid (huis, sociale zekerheid, pensioen). Daarboven: socia le acceptatie de behoefte ergens bij te horen, de liefde van familie en vrienden, geborgenheid. Nog hoger: de behoefte aan persoonlijke waardigheid en status de meer abstracte wens bewonderd en gerespecteerd te worden, boven de mas sa te staan. Aan de top: zelfontplooiing, het ten volle gebruik maken van je moge lijkheden. Acceptatie De top wordt slechts door een zeer kleine groep bereikt, op de onderste twee treden van de piramide is in deze maatschappij aan de de behoeften vol daan, en aan behoeften die bevredigd zijn kan geen extra motivatie worden ontleend. Volgens de theorie van Maslow komen dan hogere behoeften aan bod. 'Dus' richt de motivatie-indus trie zich op sociale acceptatie in de vorm van liefde en geborgenheid en op per soonlijke waardigheid en status. Aan normale banen kan dat laatste zel den worden ontleend. Promoties, titels en gereserveerde parkeerplaatsen hel pen mee dat op te bouwen, maar dat is slechts voor een klein percentage werk nemers weggelegd. Haal de werknemer uit de sleur van alledag, biedt hem iets bijzonders aan, en hij krijgt eer en waar dering van zijn omgeving en hij staat even boven de massa. Incentive-reisjes hebben daarom gewoonlijk iets dat ze onvergetelijk maakt. Een trip naar Parijs kunnen velen betalen, het door motiva tie-firma's geregelde diner in de Bastille maakt het echt bijzonder. Moses: "Eer en waardering in het werk helpen mee aan die nooit verzadigde behoeften te vol doen. En werk dat mensen de kans daar op biedt, verricht wonderen op de werk vloer". Vooral in die zone bewegen zich de motivatie-firma's. Ze bestrijden op die manier het comfort level syndroom, ofte wel de stelling dat veel mensen niet har der zullen werken voor meer geld zolang ze genoeg verdienen om in hun behoef ten te voorzien. "In de States kan elke autoverkoper die op commissie-basis werkt miljonair worden. Toch verdienen de meesten niet meer dan 25.000 dollar per jaar omdat dat voldoende is om het eten op tafel te zetten en de huur te beta len", geeft Moses als voorbeeld. Daar komen de speciale beloningen in natura in beeld, waarvan de motivatie-in dustrie zo royaal gebruik maakt. "Vraag aan werknemers wat ze als extra belo ning wensen als ze een bepaald doel heb ben gehaald, en de overgrote meerder heid zal voor geld kiezen. En toch zullen ze beter werken als er andere beloningen op het spel staan", is de praktijk-ervaring van Moses. Hij noemt vier redenen waarom. "Dat soort beloningen is 'schuldvrij'. Je kunt die set golfclubs of die trip naar Ierland accepteren zonder het schuldgevoel dat je het geld eigenlijk had moeten gebrui ken voor het vernieuwen van de ramen in je huis. Ten tweede geeft dat soort be loningen je de kans om op te scheppen. Een topverkoper zal je nooit zijn bonus cheque laten zien, maar zal wel aan ieder een vertellen dat hij een zilveren koffle- servies heeft verdiend als verkoper van het jaar. Ten derde spreken dit soort be loningen de hele familie aan. Vader, moeder en de kinderen kunnen uitkie zen wat ze willen hebben, en de deelne mer zal zich verplicht voelen er achter aan te gaan". "Ten slotte, en dat is het belangrijkste voor het bedrijf', aldus Moses, "hebben dit soort beloningen trofee-waarde. Geef iemand een financiële bonus en vraag hem een jaar later wat hij met het geld heeft gedaan, en hij zal het zich niet her inneren. Waarschijnlijk omdat het geld is opgegaan aan rekeningen. Geef diezelf de persoon een fraaie vaas en dat voor werp zal een ereplaats krijgen in huis, waardoor die persoon zich altijd zal her inneren waarmee die vaas is gewonnen". Op die positieve herinneringen kun nen de volgende motivatie-programma's worden gebouwd. Volgens Moses zijn er in goed geplande acties geen verliezers "omdat iedere deelnemer tegen zijn ei gen persoonlijke doelen werkt en omdat die doelen kunnen worden bijgesteld". Niettemin is dat een van de gevaren die het 'nuchtere' Hollandse bedrijfsleven in zulke programma's onderkent. "Het gevaar van demotivatie. De man die goed heeft gescoord en op weg lijkt naar Hawaii, totdat er opeens iets tussen komt. Om die reden gaat die reis dan niet door en dan heb je een aardig voorbeeld van een anti-incentive", illustreert Anton Hulleman dat gegeven als redacteur van het Nederlandse blad Incentive Magazi- "Daarom is de Nederlandse manier van werken op dat gebied veel minder gericht op het individu, en meer op de teamgeest en het saamhorigheidsgevoel in de organisatie", vult Nico Mussert aan. Hij is accountmanager van het bureau Dorlas in Amsterdam dat zich sinds 1975 ("vermoedelijk zijn we de oudste") be weegt op de Nederlandse motivatie- markt. "Op een minder harde wijze, want extremiteiten werken hier niet. Als Ame rikaans voorbeeld werd nogal eens dit gebruikt: hier heb je alvast het ene deel van het sieraad, het andere deel ligt klaar in de hotelkamer wanneer je man die reis naar de Bahama's heeft gewonnen". Het kenmerk van een goede incentive is dat iedereen er wat aan heeft, maar dat soort uitspraken heeft er volgens hem mede voor gezorgd dat het Nederlandse bedrijfsleven sceptisch tegen het ver schijnsel aankeek toen het een jaar of tien geleden overwaaide uit Amerika. Bovendien is er verwarring bestaan over het begrip. In een aantal branches wer den die motivatie-technieken wel inge voerd, maar toen het nieuwtje eraf was liep het terug. Dooreen verschil in volks aard, mentaliteit, werk-ethiek, belasting wetgeving. Een paar stemmen uit het bedrijfsle ven. "De roep om prestatieloon wordt dan wel groter, maar we zijn geen volk dat zich laat opjutten", zegt woordvoer der Lempers (onderdirecteur sociale za ken) van Vroom Dreesmann. "We we ten wel dat die technieken bestaan maar we voeren ze niet uit, omdat het gevaar er in zit dat ze ten koste gaan van anderen". Madeleine de Haas van de afdeling pu blic relations van de Hema: "Zoiets is niet te doen met onze winkelformule. Daarin speelt de zelfkeuze een grote rol. Onze verkoopsters en verkopers advise ren alleen". Een woordvoerder van Heineken: "We kennen wel een bonussysteem voor mensen die zich overmatig hebben inge zet, maar geen incentives. Die zien we ook niet zitten". Naar Sjanghai In andere branches worden ze wel ge bruikt. Bij McDonald's lopen af en toe acties, geënt op het Amerikaanse sys teem. Personeelsmanager De Vries: "We hadden bijvoorbeeld die actie wie de meeste kip verkocht. Die kreeg een kaartje naar Sjanghai. Dat is geen doorlo pend programma, anders is het niet leuk meer. Je doet het als je iets onder de aan dacht wilt brengen. Het moet wel een speciaal doel hebben, al organiseren we ook elk jaar een Sterrenslag voor het hele personeel. De winnende ploeg verdient een vakantie, maar de echte achtergrond is dat al die mensen die in ploegendienst werken elkaar leren kennen". Woordvoerder Corver van IBM: "We werken niet met luxe reisjes en luxe arti kelen, maar mensen die er bovenuit springen valt weieens iets ten deel. Een reisje naar een bijeenkomst elders in de wereld. Dat is geen vast programma, maar vooral aan de marketing-kant is er incideel wel eens een actie voor een be paald produkt. Verkopers die over hun quotum gaan worden daarvoor beloond. Ze gaan dan gezamenlijk weg, als aardig heidje, naar zo'n bijeenkomst waarop het nuttige met het aangename wordt vere nigd". Daarbij zal de belasting niet ingrijpen, bij de echt luxueuze reisjes is dat gevaar wel aanwezig. "Elke inspectie heeft z'n eigen interpretatie, dus de een kan dat wel bij het inkomen optellen en de ande re niet. Ik denk dat dat het grootste ob stakel is bij dit soort zaken", betoogt Ni co Mussert van het 'motivatie-bureau' Dorlas. "Ik denk dat het veel gebeurt, maar niet overal zo wordt genoemd en ik denk dat het nog meer zou voorkomen als er vanuit de fiscus een duidelijke richtlijn zou komen over incentives, en dan met name over incentive-reizen. Daarmee werken we voornamelijk, want een reis kun je gebruiken om mensen el kaar beter te laten leren kennen, er on- staat saamhorigheid. En als de reis per fect georganiseerd is, is het een verleng stuk van de campagne en een mooie her innering. Die gedachte dringt langzaam door tot het bedrijfsleven". Langzaam "De branche groeit ook, maar dat gaat niet met hele forsen stappen. Het krijgt structuur, maar de ontwikkeling zou fors versneld worden als de fiscus één sys teem zou hanteren. Relatief gezien zou de motivatie-branche hier dan best even groot kunnen worden als in de VS". Namens de stichting Itman valt Hans van Roermund hem op die punten en thousiast bij. "Wij pikken op hoe het zit met de belastingen op die reizen. We be spreken dat met inspecteurs en houden er lezingen over. Maar ik denk dat het voornamelijk ligt aan de onbekendheid met het verschijnsel dat de incentive mo tivation in Nederland nog niet zo is door gedrongen. De multi-nationals weten het wel, veel anderen weten niet wat je daamee teweeg kunt brengen. Het is een perfecte manier om te motiveren, die zichzelf bovendien terugverdient en elk bedrijf kan het invoeren. Zelfs ministe ries. Nu wordt de kat nog uit de boom ge keken, maar als is doorgedrongen waar aan wij werken, zie ik een prima toe komst. Niet aan de kant van de incentive merchandise, wel voor de reizen. Die zul len net zo'n hoge vlucht nemen als in de VS". Op zijn eigen motivatie is in elk geval niets aan te merken. Motivatie-expert Philip Moses spreekt het Nederlandse bedrijfsleven toe: "De overgrote meerderheid zal voor geld kiezen. En toch zullen ze beter werken als er andere beloningen op het spel staan". «oto pr)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25