De twee gezichten van Michael Jackson Lang verwachte autobiografie blijkt bitter weinig om het lijf te hebben 'Er waren droevige momenten in mijn jeugd' ZATERDAG 23 APRIL 1988 EXTRA M A BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD PAGINA 21 De autobiografie 'Moonwalk', die afgelopen woensdag in New York verscheen en vanaf vandaag ook in Nederlandse vertaling ver krijgbaar zal zijn, biedt zeker geen antwoord op alle vragen over de mens achter de artiest Mi chael Jackson. door Louis Dumoulin i de pas 29-jarige su perster, die werden geredigeerd door Jacqueline Kennedy Onassis, bieden wel een goed inzicht in zijn persoon lijke belevingswereld. Niet in de laatste plaats omdat 'MJ' heeft geko zen voor de al gauw vertrouwelijke ik- Dat de totstandkoming van dit 'eni ge echte' levensverhaal een lange voorgeschiedenis heeft gekend, valt aan de stijl niet te merken. Simplisme vóór alles, is in dit geval duidelijk Mi chael Jacksons motto geweest. De uitgebreide voorzorg (die meer dan twee jaar heeft gevergd) zal ook eer der te maken hebben met de eventue le juridische consequenties van een aantal uitspraken. Tal van advocaten hebben zich eerst over het boek gebo gen voordat het vorige maand werd vrijgegeven. Vader Joe Bij dergelijke controles zijn waar schijnlijk de laatste grove stekelighe den uit 'Moonwalk' verwijderd. In elk geval schopt 'Wacko Jacko' tijdens deze 'Maanwandeling' niet echt wild om zich heen. Behalve inzake een naast familielid: zijn vader Joe, die het meer dan eens moet ontgelden. Aannemende dat deze autobiogra fie de gepolijste versie van hun onder linge verstandhouding weergeeft, kan men er gerust van uitgaan dat Mi chael een gloeiende hekel aan zqn pa heeft. Aan de andere kant is zoonlief niet te beroerd om ook uitgebreid een vervelende gewoonte van zichzelf naar voren te halen: het onverwacht binnenhalen van horden meisjes in zijn doorgaans met broer Jermaine gedeelde hotelkamer. Aan dit soort klein leed besteedt Michael Jackson in 'Moonwalk' be hoorlijk veel ruimte. Uitvoerig gaat hij in op zijn moeilijke puberteit. Als voornaamste oorzaken komen naar voren z'n plotselinge slungelachtig heid en z'n langdurige perikelen met acne (jeugdpuistjes). De mentale onzekerheid als gevolg van die puistjesplaag heeft geleid tot zijn overdreven aandacht voor zijn ui terlijk in latere jaren. Michael Jack son geeft in dit verband toe zijn neus te hebben laten veranderen, maar ont kent andere cosmetische ingrepen zoals bijvoorbeeld het 'bleken' van zijn huid. Zijn vermeende, opzienba rende baden in Perrier-mineraalwater of zijn 'leven-verlengende' verblijf in een zuurstof-cel blijven geheel buiten beschouwing. Geen pretje Hoewel Michael Jackson bij het schrijven zijn Amerikaanse (zonne)- bril heeft opgehouden, is 'Moonwalk' wellicht interessanter voor het bui tenland dan voor de thuismarkt. Want juist elders in de wereld-is immers veel minder bekend over zijn jonge ja- Staat 'Moonwalk', de titel van Michael Jacksons autobiografie, soms voor 'daarom ben ik zo'n rare'? Niet meteen, want de zonderlinge popster verwijst daarmee in eerste instantie naar een van zijn onnavolgbare dansjes, als symbool voor zijn unieke levenswandel. Niettemin kan het langverwachte eigen verhaal van het Amerikaanse popfenomeen ook worden beschouwd als een verzoek om begrip voor zijn vaak buitenissige doen en laten. ren, die naar eigen zeggen bepaald geen pretje zijn geweest. Als wereld ster telt het voormalige wonderkind uit (oorspronkelijk) Gary, Indiana pas echt mee sinds zijn voorlaatste solo album 'Thriller' (1982). De lange aan loop daartoe was altijd min of meer een binnenlandse affaire gebleven. Ter indicatie: in 1979 stonden The Jackson Five niet eens in het Rotter damse Ahoymaar in het veel kleinere Carré in Amsterdam. In Michael Jacksons bekentenissen speelt het buitenland ook maar een geringe roL Zijn jeugd was al geen lolletje om dat zijn ouders het met negen kinde ren allesbehalve breed hadden. Enig vermaak binnen het gezin was de hobby-band van vader Joe, van be roep kraandrijver bij een ijzerfabriek. Zijn grootste verdienste is geweest dat hij zijn muzikale idealen heeft ver wezenlijkt via zijn zoons, The Jack son Five, later The Jacksons. Maar de prijs die Michael daarvoor heeft moe ten betalen is het gemis van een nor male jeugd. Repeteren, reizen, optre den, en dat alles in een ijzeren discipi- ne, zo zagen vanaf zijn vijfde de kin derjaren er uit. De kleinste van het dartele vijftal wist amper beter. Enerzijds genoot Michael ervan, anderzijds was hij vaak te moe om op school bij de les te blijven en keek hij jaloers naar zijn leeftijdgenootjes die wèl op straat mochten spelen. Zijn huidige voor liefde voor allerlei kinderlijk genot kan worden uitgelegd als een poging om de schade in te halen. Voogdes Pa vormde de lagere school van de showbusiness, platenmaatschappij Motown min of meer de middelbare. Met Berry Gordy als profetisch hoofd ("jullie worden de grootste groep") en Diana Ross als een soort voogdes. Vooral van haar heeft Michael geleerd dat hetleven meer te bieden heeft dan alleen maar muziek. In Michaels ogen is zq voor hem een soort ideale drie- in-één vrouw: moeder, zus en ook zijn grote liefde. In bedekte termen geeft Michael ook toe dat hij weinig moest hebben van haar onverwachte huwe lijk 'met die onbekende man'. Tatum O'Neal wordt bestempeld als zijn eerste vlam. Op het moment dat zij, inmiddels mevrouw McEnroe, zijn hand pakte stond de wereld even stil, maar geleidelijkaan ging deze ro mance toch over in een goede vriend schap. Met Brooke Shields gebeurde later hetzelfde, en zo zijn er nog meer vrouwen in zijn leven geweest. Deze onbekende liefdes kunnen beter ook anoniem blijven, meent Michael Jackson. In de toekomst hoopt de vrijwel on benaderbare zanger zelf hoofd te wor den van een groot gezin. Want kinde ren zijn voor hem een permanent ver maak en hij begrijpt ze vaak beter dan volwassenen, die in zijn ogen meestal verpest en onbetrouwbaar zijn. Het wachten is nog even op de geschikte moeder, iemand van wie hij zoveel houdt dat hij graag zichzelf gedeelte lijk opoffert. Op die manier zal einde lijk ook de eenzaamheid voor hem een enorm probleem worden ver dreven. Twee gezichten In 'Moonwalk' presenteert Michael Jackson zich als een zeer gevoelige jongen, die geen faad weet met zijn verlegenheid en grote mensen. Maar anderzijds ook als een bikkelharde doordouwer die allesbehalve vies is van records. Voor die eerzuchtige, soms meedogenloze kant schaamt hij zich nergens. Met het accentueren er van lijkt 'Moonwalk' soms zelfs be doeld om van het imago van lief sulle tje ('de schuld van de media') af te ko- Opvallend is dat de terugblikkende Michael Jackson bij alle grote conflic ten (met zijn vader, zijn broers, diver se producers, Berry Gordy) het gelijk telkens aan zijn zijde weet. In die aan matigende houding is hij natuurlijk vooral gesterkt door het steeds grote re succes, waarvoor hij overigens niet alle eer zelf opstrijkt. Quincy Jones bijvoorbeeld, de pro ducer van zqn drie meest recente so lo-albums, wordt zelfs een heel hoofd stuk in het zonnetje gezet. Ook wor den wijze (levens)lessen toegedicht aan Elizabeth Taylor, Liza Minnelli, Katherine Hepburn en Fred Astaire, aan wie 'Moonwalk' is opgedragen. De belangrijkste artistieke progno se die Michael Jackson doet is dat hij zich in de komende jaren meer met film zal bezig houden. Voor hem is dat de wereld der onbegrensde mogelijk heden, weet hij sinds 'The Wiz' (1978). Voor het theater daarentegen voelt hij niets. Hij vindt het zonde dat de daar geleverde prestaties maar 'vervlie gen'. Jacht op roem 'Wacko Jacko' bereikt met 'Moon walk' dat je hem na een vogelvlucht van bijna 250 pagina's (Amerikaanse versie) veel beter begrijpt dan voor heen. Dat zijn leven al bijna een kwart eeuw een felle jacht op roem is (ge weest?) en dat de tol die hij daarvoor heeft moeten betalen en nog dage lijks betaalt zeer hoog is. Michael Jackson is zich daar volledig van be wust, maar kent geen alternatief. Want de showbusiness zit nu eenmaal in zijn bloed. k Overvloedig last van jeugdpuistjes leidde op latere leeftijd tot overdreven aandacht voor het uiterlijk. (foto pr) Op toernee door Japan (september 1987): voortdurend een opgejaagd bestaan. Michael Jackson danste, sprong en zong al op een leeftijd waarop de meeste kinderen nog met speelgoed spelen. Hij was al miljonair voordat hij volwassen was, maar zijn leven blijft in raadselen gehuld. De fans die hun hoop hadden ge vestigd op de autobiografie van de popster komen bedrogen uit. Op de 283 pagina's wordt slechts zijdelings of geheel niet ingegaan op zijn lief des, zijn voorliefde voor de Elephant Man, plastische chirurgie, en de zuurstofkamer waarmee hij zijn le ven wilde verlengen. 'Moonwalk' is eerder een verhaal over 24 jaar optreden. "Ik was geïn teresseerd in de mogelijkheid te pra ten over hoe ik me voel, in een boek dat van mij zou zijn mijn woorden en mijn stem", schrijft de 29-jarige zanger. "Ik hoop dat het enkele mis verstanden uit de weg zal ruimen". En misverstanden zijn er te over in het leven van Jackson, meer nog dan de vele schreeuwende tieners bq zijn concerten. De media, zo wordt duidelijk, zijn niet vriendelijk geweest voor hem. "Ik begrijp niet waarom ze het nodig vinden dingen over me te verzinnen. Ik schep er enig genoegen in te denken dat ik er, alles in beschouwing genomen, nog vrij goed van af ben gekomen. Het is een moeilqk leven, dat slechts wei- Met Brooke Shields: een vc vriendschap. nig overeenkomsten kent met een normale jeugd". Hij geeft toe dat hij twee keer een operatie heeft laten doen voor het mooier maken van zijn neus en dat hq ook aan zijn kin is geopereerd, maar zegt dat er niets is gebeurd aan zijn wangen en ogen, en dat hij geen huidtransplantatie heeft ondergaan. Het meeste dat we over zijn lief desleven te weten komen is een pas sage over een afspraak met Tatum de romances die overgingen in O'Neal. Ze gingen samen naar de club 'On the Rox' in Los Angeles, en de jonge actrice pakte zqn hand. "Dit betekent voor veel mensen waarschijnlijk niet veel, maar het was voor mij heel serieus. Ze raakte me aan". Jacksons eerlijkheid lijkt buiten kijf als hij schrijft over zijn eenzaamheid, zijn familie, over hoe zijn carrière werd geregeld en hoe hij een onbezorgde jeugd heeft ge mist. Zijn eerste optreden was toen hij 5 jaar oud was. Hij herinnert zich hoe hij thuiskwam uit school, zijn boe ken neergooide en naar de studio ging, rond middernacht thuiskwam en soms niet eens tijd had om te eten. Er was een park tegenover de Motown Studio waar hij andere kin deren zag spelen: "Ik staarde alleen maar naar hen met verbazing ik kon me een dergelijke vrijheid niet voorstellen, zo'n onbezorgd leven en wenste meer dan iets anders dat ik zo'n vrijheid had, dat ik weg kon wandelen en zijn zoals zij. Dus er waren droevige momenten in mijn jeugd". Michaels vader was streng voor zijn optredende kinderen. "Wij tra den voor hem op en hij bekritiseerde ons. Als je er een rommeltje van maakte werd je geslagen, soms met een riem, soms met een zweep. Pa maakte me zo kwaad en deed me zo'n pijn dat ik probeerde hem terug te pakken met als resultaat dat ik nog harder werd geslagen". Toen hq 21 werd üep het contract met zijn va der als manager af. Michael onte vreden over zijn carrière en in het bijzonder over de weigering van pla tenmaatschappij Motown om The Jacksons zelf te laten componeren en produceren ontsloeg hem. (AP)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21