'Gemeente Oegstgeest een ongeduldig kind' Fietspad Den Haag-Meijendel Kom eens naar de mooiste Aniiek& a i Inlcrieurboerdcrij 'Rijbewijs een jaar innemen na vijf maal te hard rijden' Zes maanden geëist voor neersteken man Politiek café Leiderdorp «nmp REGIO LEIDEN PAGINA 11 Bewoners Haaswijk in spijkerharde brief: OEGSTGEEST - "De gemeen te Oegstgeest is een ongedul dig kind dat niet op zijn ver jaardagscadeau kan wachten tot het jarig is", luidt de slotzin van een spijkerharde brief die de Vereniging Haaswijk aan B en W heeft verstuurd. Vandaag is het schrijven, dat handelt over de miljoenen guldens winsten op de nieuwbouw wijk, onderwerp van gesprek in een uitzending van Omroep Rijnland. Onduidelijk is of wet houder P. van Veen (CDA, fi nanciën) bereid is op de radio in discussie te treden met het VH-bestuur over de grondex ploitatie van de wijk, waarover zo veel te doen is. Donderdag moet de gemeenteraad beslis singen nemen. Zoals bekend hebben het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten en de gemeente Oegstgeest na maan den onderhandelen wijzigingen in het contract aangebracht die vol gens Haaswijkers voor de gemeen te Oegstgeest en hun eigen wijk al leen maar nadelig zijn. Als extra olie op het vuur werkt het voorne men van B en W om de Haas wij k- overschotten voor het overgrote deel aan de algemene reserve toe te Swingen The Deep River Quartet geeft op 29 april een voorstelling in cultureel centrum 'Warenar' aan de Kerkstraat in Wasse naar. Onder begeleiding van contrabas, gitaar en trompet worden 'Swing from the fourties' en 'Negro Spirituals' ge bracht. Kaarten zijn vooraf bij het cultu reel centrum te krijgen en bij K&O aan de Oude Vest in Leiden. Aanvang kwart over acht. voegen, in plaats van ze, zoals zou zijn afgesproken, in de wijk te in vesteren. 'De overschotten kunnen niet aan Haaswijk worden onttrok ken zonder dat daarvoor een plau sibele verklaring aan de bewoners wordt gegeven". De vergelijking met het jarige kind wordt gemaakt vanuit de overtuiging dat het overschot als de wijk klaar is, zeven miljoen gul den is. Krachtens de nieuwe af spraken met het Bouwfonds krijgt de gemeente nu alvast 3,5 miljoen gulden en van de eventuele verde re winsten nog maar de helft. De andere helft verdwijnt in de kassa van het Bouwfonds. "De gemeente heeft de buit liever eerder binnen, ook al heeft dat tot gevolg dat ze met minder genoegen moet ne men", luidt de analyse van Frank Dane van de Vereniging Haaswijk. In het oorspronkelijke contract voor 1,75 miljoen de mist in. Want van de resterende Haaswijkover- schotten - en dat zouden er in Da ne's geval nog eens 3,5 miljoen zijn, gaat nu immers de helft naar het Bouwfonds. Volgens de Vereniging Haaswijk was er voor B en W geen enkele aanleiding om het oorspronkelijke contract open te breken. De ge meente had naar VH-inzichten ge woon tot eind 1992 moeten wach ten op de eindafrekening in plaats van nu alvast genoegen te nemen met een deel van de overschotten. Wethouder van Veen, die overi gens in de gemeenteraad wordt on dersteund door een meerderheid van CDA, PvdA en WD, heeft in de debatten tot nu toe verklaard dat de veranderingen in het con tract de resultaten zijn van onder handelingen. Onderhandelingen Kerkhof in Zoeterwoude uitgebreid met 550 graven ZOETERWOUDE - In de voormali ge moestuin van de pastorie van de kerk aan de Zuidbuurt in Zoeter woude is een begin gemaakt met de uitbreiding van het kerkhof. Het is de bedoeling dat er ruimte wordt gemaakt voor 550 graven. Op dit nieuwe gedeelte zal worden begra ven in twee lagen, in tegenstelling tot het oude kerkhof waar in drie lagen werd begraven. Op het oude kerkhof was vrijwel geen ruimte meer zodat dit nieuwe gedeelte, dat over twee maanden gereed is, voorziet in de behoefte. Het blijft een rooms-katholiek kerkhof maar er zal een gedeelte worden gereserveerd voor 50 open bare graven. De gemeente draagt een ton aan dit project bij. De frac ties van WD en Progressief Zoe terwoude hebben bij het beschik baar stellen van dit geld erop aan gedrongen dat B en W gaan werken aan plannen voor een algemene be graafplaats. (Foto Wim Dijkman) heette het dat alle overschotten aarf die wel moesten worden gevoerd de gemeente ten goede zouden ko men. En die zou ze dan weer in en aan Haaswijk besteden. De Vereni ging Haaswijk heeft eind vorig jaar na overleg met Haaswijkse huizen kopers een verlanglijst opgesteld. Daarop prijkten ook wensen voor andere delen van Oegstgeest. "Maar dat is natuurlijk iets heel a het Bouwfonds zo ver te krij-L gen dat dit voor de berekening van de renteopbrengsten van de boek waarde dezelfde percentages zou aanhouden. Van Veen vond het on rechtvaardig dat de gemeente als er aan het einde van het jaar meer kosten waren gemaakt (wegen, groen) dan opbrengsten (grondver- Felle protesten van stichting Duinbehoud ders dan dat je van 3,5 miljoen vijf kopen) een hoger rentepercentage ton afhaalt voor het fonds boven- kreeg doorberekend dan i wijkse voorzieningen en je de rest in de algemene reserve stopt om de gemeentelijke tekorten weg te wer ken". Mochten er verliezen worden ge leden dan draaien beide contract partners daar gelijkelijk voor op. Ook dat was eerst anders geregeld: het Bouwfonds zou opdraaien voor eventuele stroppen. Overigens wordt het alom als onmogelijk be schouwd dat er na de voltooiing van Haaswijk rode cijfers te be treuren zijn. VH-rekenaar Dane heeft nieuwe berekeningen gemaakt. Eerder kwam hij al eens op zes miljoen uit. "Daar haalde men op het gemeen- DEN-HAAG/WASSENAAR - Er komt een fietsverbinding door de duinen tussen Den Haag en Meij- endel. Hoe de fietsroute (het pro vinciale fietspad 10) precies zal lo pen is nog niet bekend. Gedepu teerde Staten hebben voorgesteld de verbinding met Meijendel vanaf sportpark Groenedaal over de Waasdorper-vlakte te laten lopen. De PvdA-fractie in de statencom missie verkeer en vervoer drong er gisteren op aan ook te onderzoeken of een fietspad langs het zoge naamde Voor Linden-tracé wel licht tot de mogelijkheden behoort. Volgens de PvdA moet het fiets pad in ieder geval door de duinen opbrengsten echter ver op de kos- lopen. Uit recreatief oogpunt is dat ten vooruit en is het saldo dus juist volgens de socialisten het beste. gekeerde geval. Debet- en credit- percentages moesten worden ge lijkgetrokken. De wethouder gaf in de raadscommissie financiën toe dat de gemeente water bij de wijn heeft moeten doen. Zijn grote suc ces zou echter zijn dat hij de debet- en creditrente op hetzelfde peil heeft gebracht. De Vereniging Haaswijk "be speurt echter geen enkel voordeel" in deze deal. Ze schrijft"Het ver schil in rente pakte in de beginja ren inderdaad negatief uit voor de gemeente omdat het saldo telkens Momenteel lopen de positief. Het contract leidt Het idee c Liturgie In de St. Jozefkerk in Wassenaar wordt op 27 april een Liturgie gevierd in de Sla- visch-Byzantynse ritus. Dit gebeurt in het kader van de viering van het dui zendjarig christendom in Rusland. De viering begint om zeven uur 's avonds en na de viering zal het mannenkoor Cantilena uit Polen een concert verzor gen van geestelijke en wereldlijke liede tehuis toen smalend de schouders tot lagere inkomsten voor de ge- te maken e kwam zelf uit op miljoen gulden, maar de wethou der heeft zelf inmiddels toegege ven dat het wel vijf miljoen kan worden". De miljoenen vliegen in het rond want Dane op zijn beurt zit nu al weer aan de zeven miljoen. Vol gens de secretaris van de Vereni ging Haaswijk hoeven er van nu tot ren- aan de voltooiing van de wijk lang P niet meer zo veel gronden te wor- öranaweer den aangekocht om te bebouwen, Het brandweermuseum in Wassenaar dan in de beginperiode, aan de P. Twentlaan houdt morgen een Krijgt hij gelijk dan gaat de ge- open dag van een tot vier uur. Toegang meente als de wijk klaar is, aan het gratis. begin van het volgende decennium meente, hogere voor hex Bouw fonds en de gemeente loopt nog meer risico ook", sabelt de VH de conclusie van WD, CDA en PvdA neer dat de gemeente juist goede zaken zou hebben gedaan. De VH wil dat een "belangrijk deel" ("Echt niet alles", aldus Da- de overschotten aan Haas aanvaardbaar. Omdat ook de WD instemde met het plan het fietspad door de duinen aan te leggen, be staat er in ieder geval een meerder heid in Provinciale Staten voor aanleg van het fietspad door de duinen. De stichting Duinbehoud heeft fel geprotesteerd tegen de aanleg van het fietspad. Volgens secre- atris Salman is Meijendel al het drukste duingebied in Nederland en zal de drukte door de realisatie van het fietspad verder toenemen. Hij wees er op dat Meijendel 20 keer zoveel bezoekers trekt als de Kennemerduinen. In een brief aan de statencom missie verkeer en vervoer schrijft de stichting Duinbehoud dat bij de aanleg van het fietspad 25.000 vier kante meter duinbegroeiing wordt afgegraven. Daardoor verdwijnen honderden meidoorns, zomerei- ken en duindoorns. Volgens Duin behoud hebben bodem en vegeta tie ongeveer een eeuw nodig om van deze ingreep te herstellen. Naast het nadeel dat de duinen door de aanleg ondervinden, vreest de stichting de schade die door de toenemende drukte wordt aange richt. De door velen nog niet als re creatiegebied ontdekte Waasdor- pervlake zal veel drukker worden, met als gevolg betredingsschade en verstoring van fauna, stelt de stichting. Duinbehoud pleit dan ook voor het alternatief om het fietsverkeer over de Buurtweg te leiden. Het autoluw maken van die weg is zelfs gunstig voor de natuur, aldus se cretaris Salman. Indien de aanleg van het fietspad over de Waasdorper-vlakte toch doorgaat, wil de stichting Duinbe houd dat de parkeerplaatsen bij Meijendel worden opgeheven. Daardoor wordt bereikt dat het na tuurgebied minder per auto en meer per fiets wordt bereikt. LEIDERDORP - De betaalbaar heid van de gezondheidszorg. Over wijk ten goede komt. "Openbare dat onderwerp organiseren de ge- voorzieningen, recreatie en sport, scholen, verkeersafwikkeling, openbaar groen, de aanleg van de brug naar de Klinkenbergerpias, zamenlijke politieke partijen Leiderdorp volgende week maan dag, 25 april, een politiek café. Plaats van handeling is de Holland- etc. kunnen het boüwtempo niet sche Tuyn aan de Hoofdstraat 24. volgen en blijven achter", aldus de Vereniging Haaswijk. maandag in elk geval aan de orde komen. Tweede Kamerleden zoals Nijhuis (WD), Tuinstra (CDA) en Van Otterloo (PvdA) zullen met el kaar én met de zaal in debat gaan. Voorzitter is R. in 't Veld, voorheen PvdA-raadslid in Leiden. Het politiek café begint om acht DEN HAAG/LEIDERDORP - "Het was de beroemde druppel. Ik kón gewoon niet meer. Ik dacht: nu sla ik van me af. Het was hij of ik". Met die woorden trachtte de 32- jarige Leiderdorpse, die gisteren bij de Haagse rechtbank terecht stond wegens een poging tot dood slag, te verklaren hoe ze tot die daad was gekomen. Het slachtof fer, haar toenmalige echtgenoot, was er overigens levend vanaf ge komen. Maar zowel de rechter als de officier van justitie hielden de Commissaris van de Koningin Patijn in Wassenaarse milieu-RUR: WASSENAAR "Automobilisten die vijf maal gepakt zijn wegens te hard rijden, moeten voor een jaar hun rijbewijs inleveren. Alleen op die manier tref je de mensen en spaar je het milieu. De boetes van nu worden door bedrijven betaald en voor extra controles hebben de politiekorpsen eigenlijk geen tijd". door Paul van der Kooij Met deze harde woorden scoorde de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, S. Patijn, gister middag ondubbelzinnig tijdens een.speciale milieu-RUR in het Wassenaarse Rijnlands Lyceum. Samen met de twee andere gasten, milieu-minister E. Nijpels en ex- SHELL-topman A.C. Helfrich, had hij nogal wat kritiek op de Neder landse milieu-mentaliteit. "Het milieu leeft in feite niet", noemde hij dat. "Mensen belijden wel veel, maar handelen er niet naar", sprak de minister. "Men wordt pas milieubewust wanneer men op een gifbelt woont of groene haren krijgt bij een ritje op de fiets", meende presentator Jan Lenfe- rink. De minister van VROM wees er op dat niemand 120 hoéft te rijden en het al veel helpt wanneer de bat terijen uit de walkmans niet tussen het afval terecht komen, maar in speciale containers. Wil zijn rege ring hardrijders flink bestraffen, op batterij engooiers vallen geen agenten af te sturen. Mensen moe- r zelf doen, .kortom. Een close-up van het RUR-decor. Links presentator Jan Lenferink, i A.C. Helfrich. S. Patijn kwam iets later. Lenferink. Die vlieger bleek niet op te gaan. Voor het oplossen van .dergelijke problemen moet Neder land wachten op het langzaamste land van de EEG, hoe triest Nijpels dat ook vindt. De blokkade op au- "A ha, ze kunnen dus ook het tokatalysators achtte hij een tref- zout uit de Rijn halen", reageerde fend voorbeeld: Nederland wil de milieuvriendelijke apparaten wel, maar mag niet. En ondertussen komt 60 procent van de zure regen de grens over waaien. Veel kapot S. Patijn, jarenlang Europarle mentariër, kan daarover meepra ten. Van hem maa "Vooral lang, zee gaat ?en voorstel blijft volgens r vijf tot tien procent over: n het milieu duurt alles r lang. En ondertussen veel zeer snel kapot. Het teruit. Er gebeurt gewoon heel veel niet". Als voorzitter van de verenigde waterleidingbedrijven maakt hij zich vooral zorgen over de kwali teit van het drinkwater. "Hoe hou den we het water over 30 jaar schoon?", vroeg Patijn zich af. "Moeten we dan de hele dag Spa drinken? Er zitten steeds vuilere en gemenere stoffen in het water dat we hier de duinen in pompen". Helfrich vreest vooral de bevol kingsaanwas: "Binnen twintig jaar telt de wereld tweemaal zoveel mensen als twintig jaar geleden". Volgens de commissaris hebben we de meeste gevaren zien aanko men en is het op veel fronten nog niet te laat: "Maar dan moeten we wel met z'n allen aan de slag. Mijn ervaring is dat bij scholen het milieubewustzijn moet beginnen". Het 'Rijnlands' beseft dat al langer en presenteerde gistermiddag een plan de campagne. Na enkele infor matie-uren, moeten scholieren milieu-projecten uitvoeren en kan een stichting daar vorm en inhoud aan geven. Sponsors moeten de fi nanciering rondmaken en bij suc ces dient het idee brede navolging te krijgen. Ook lagere scholieren kunnen bossen onderhouden, planten, inventariseren en schoon houden. De gemeente Wassenaar heeft enthousiast gereageerd en rechts stelt begeleiding beschikbaar. Ze hoopt op een wisselwerking en heeft 'in principe' enkele stukken dorp in de aanbieding. twee stappen vooruit een stap achteruit, soms ook een stap vooruit en twee stappen ach- Helfrich wilde gistermiddag alle aanwezigen lid maken van zijn 'groene' Vrienden van Wassenaar, terwijl Nijpels mensen ronselde voor milieu-organisaties. Op zijn negentiende was hij zelf milieu-ac tivist, zo had Lenferink ontdekt. En hij vroeg zich af waarom 'Edje loodvrij'/'Excellentie raket' daar nooit iets over had verteld. Nijpels schaamde zich geen moment en vertelde over zijn pogingen om, via het Belgisch-Nederland grensover- leg over milieu-zaken, de Antwerp se milieu-overlast in te dammen. En tegenwoordig? Gebruikt hij louter kringlooppappier, stopt hij de kleine in een kringloopbad en staat de glasbak in de tuin? Doet hij kortom alles wat goed is voor het milieu? Lenferink hoopte het, maar Nijpels hielp hem uit die droom: "Nou neu. je probeertje ge drag natuurlijk aan te passen, maar er blijven verbeteringen mogelijk". Oud-industrieel Helfrich is "bij na volledig van het roken af' en ziet ook landelijke lichtpuntjes: "In de Rijnmond is zeer veel ge beurd en nam de luchtvervuiling met een derde af'. Moeite had hij met de verrassende vraag of hij, om een reis naar de Bahama's te win nen, een vlinder van vleugels zou ontdoen of een wormpje wilde trappen. Zijn compromis: een klein schopje tegen het wormpje. Op de vraag waar Nijpels een do delijke hekel aan heeft, was het antwoord duidelijk: "Mensen die bewust dieren mishandelen en be wust milieucriminaliteit plegen. Tien procent doet dat". Hij had er bijna net zoveel succes mee als Lenferink met grapjes over het ge goede milieu: "Wie gaat in Wasse naar nou over milieu praten met kouwe kak?". Zijn uitsmijter in dez$ nooit uit te zenden aflevering: "En als het écht slecht gaat met de wereld, be denk dan dat achter elke gifwolk een zonnebank staat". Leiderdorpse gisteren voor dat dat louter een toevalstreffer was ge weest. "Voor hetzelfde geld was hij wél doodgegaan". Uitvoerig trachtte de president van de rechtbank mr. Kalbfleisch gistermiddag te reconstrueren wat er op die fatale dag, 11 mei 1986, in de Leiderdorpse bovenwoning was voorgevallen. Man en vrouw wa ren, na een bezoek aan familie te hebben gebracht, thuisgekomen. Meteen was er "om iets stoms" een ruzie ontstaan. De man nam vol gens zeggen van de vrouw een paar borrels, "en toen begon het weer. Het was schelden geblazen, hij was agressief, vernederde me, trapte me echt helemaal de grond in". Toen de man haar met de kapot geslagen hals van een fles een klap op haar hoofd had gegeven was voor de vrouw de maat vol ge weest. Wat er toen gebeurde, wilde de rechtbankpresident weten. "Wist ik het maar", verzuchtte de Leiderdorpse. "Het enige dat ik nog weet is dat hij naar de la liep, een vleesmes pakte en zei: steek me maar dood". "Toen sloegen bij u de stoppen door", vulde mr. Kalbfleisch haar Mr. Kalbfleisch benadrukte dat een bloedproef had uitgewezen dat de vrouw op het moment van de steekpartij een alcoholpromillage van 2.91 had gehad. "Dat is waan zinnig veel. En alcohol heeft de nei ging om mensen situaties te doen vergeten". ■mi dorpse al elf jaar "hommeles" geweest, de vrouw naar haar zeg gen regelmatig was geslagen en dat ze desondanks was gebleven. Te meer daar de vrouw, die overigens bij hetzelfde bedrijf werkte als haar echtgenoot, zelfstandig was en een eigen inkomen genoot. Maar, zo verklaarde de verdachte: ze was bang voor de man, durfde uit angst niet meer weg te lopen en aangifte doen was er om diezelfde reden niet bij. "Ik ben trouwens ook een aantal keren weggegaan. Maar steeds lag 'ie dan op z'n knieën en beloofde hij beterschap". De officier van justitie zei reke ning te willen houden met de sterk verminderde toerekeningsvatbaar heid, veroorzaakt door het overma tige alcoholgebruik. Bovendien zei hij niet te verwachten dat de vrouw nog eens in zo'n situatie terecht zal komen. Hij eiste zes hiaanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank doet op 4 mei uit spraak. ADVERTENTIE 1 VAN KLAVERWE1DEWEG 21 v Éfl O HOOGMADE TEL. 01712-2576 Antiek gecombineerd met modem leder Eerlijk geloogd grenen Warm antiek Engels eiken Rustieke boerenmeubelen k Sfeervolle verlichting Exclusieve stoffen bankjes Collectie Welbeckhouse zitmeubelen i Collectie Chesterfields bankjes Van kla sse wor klasse...

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11