LEIDSCH DAGBLAD Israël rekent op Sovjetunie EXTRA Kelderboxen- kraker gepakt Veel verpleeglomdigen voor verplichte aids-test Geheim rapport: Moskou zal rol spelen in vredesproces Vooral minima voor hogere ziektekosten Demmenie <§L Papierfabriek Parenco door staking getroffen wmmwi VANDAAG 40 PAGINA'S Akkoord over metaal-cao Directeur streek ton op ZATERDAG 23 APRIL 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38607 LEIDEN - Met de aanhouding van een 20-jarige Leidenaar lijkt een einde te zijn gekomen aan de reeks inbraken in kelderboxen de afgelopen maanden. Vanaf 1 janua ri kreeg de Leidse politie in totaal 106 meldingen binnen. De ver dachte heeft inmiddels een aantal inbraken bekend. Volgens de poli tie is de de man in elk geval verant woordelijk voor zo'n 40 inbraken in Leiden Zuid-West. Of hij ook schuldig is aan het openbreken van kelderboxen in de Merenwijk en de Kooi is nog niet duidelijk. Sinds zijn aanhouding dinsdag is er niet meer ingebroken in kelderboxen in Leiden. DEN HAAG (GPD) - Een meer derheid van de gespecialiseerde verpleegkundigen, werkzaam in al gemene en academische zieken huizen, vindt dat patiënten die voor een operatie in het ziekenhuis worden opgenomen, verplicht ge test moeten worden op aids. Dit blijkt uit een onderzoek van Ver pleegkunde Nieuws, het nieuw- smagazine voor de verplegende en verzorgende beroepsgroep in Ne derland. Het onderzoek werd gehouden onder verpleegkundigen die direct werkzaam zijn in en rond operatie kamers, intensive care's of andere gespecialiseerde afdelingen. Ruim 56 procent van hen zegt dat bij ope raties een aidstest verplicht gesteld zou moeten worden. Een nog gro ter deel van de ondervraagden (72 procent) zou willen dat patiënten op vrijwillige basis toestemming geven voor een aidstest. Uit het onderzoek wordt duide lijk dat de voorstanders van een aidstest vooral te vinden zijn onder verpleegkundigen die werken op keel-, neus- en oorafdelingen, anaesthesie, orthopedie, beade ming, operatie-assistenten en am bulanceverpleegkundigen. Tegen een aidstest zijn vooral verpleeg kundigen die werken op speciale afdelingen voor aidspatiënten en verpleegkundigen in klinieken voor brandwondenpatiënten. Slechts 42,7 procent van de on dervraagde verpleegkundigen vindt dat het risico om tijdens het werk besmet te worden met het aids-virus, door de aanbevolen be schermende maatregelen tot aan vaardbare proporties is terugge bracht. Deze maatregelen, onder meer afkomstig van de Gezond heidsraad, betreffen vooral het dra gen van handschoenen, mond doekjes en spatbril tijdens werk waarbij bloed of lichaamsvocht vrij kan komen. In februari deed Verpleegkunde Nieuws een soortgelijk onderzoek onder de hele groep verpleegkun digen en ziekenhuisverzorgden. Uit deze enquete bleek dat 76 pro cent van de ondervraagden tegen een verplichte aidstest was. Aidscoördinator Klaas Hoek- sema, werkzaam in het Acade misch Medisch Centrum in Am sterdam, toonde zich verrast over het hoge percentage verpleegkun digen dat een voorkeur heeft voor een aidstest. "De uitslag bewijst voor mij dat de voorlichting over aids en de gevaren van besmetting intensiever moet worden". Volgens prof. dr. B. Smalhout van het Academische Ziekenhuis Utrecht zou een zelfde onderzoek onder artsen in 'de bloedige specia lismen' een soortgelijke uitslag ge ven. "Het wordt tijd dat dit gege ven niet voortdurend wordt ont kend of afgedaan alsof de voorstan ders van een aidstest niet weten waarover ze praten", aldus prof. Smalhout. De twee gezichten van Michael Jackson TEL AVIV (GPD) Isracl verwacht dat de Sovjetunie binnenkort een belangrijke rol zal gaan spelen in het vredesproces in het Midden Oosten. In Jeruzalem wordt ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid dat Moskou en Washington het eens worden over een inter nationale vredesconferentie. AMSTERDAM (ANP) - Als het ka binetsplan voor een nieuw syteem van ziektekostenverzekeringen doorgaat, kost dat een gezin met twee kinderen en een minimum-in komen 5 procent koopkracht. Deze groep zal het zwaarst worden ge troffen door de inkomensgevolgen van het nieuwe systeem. Dat blijkt uit berekeningen die het Centraal Planbureau (CPB) in opdracht van de vakcentrale FNV heeft gemaakt. De FNV presen teerde de cijfers gisteren in Am sterdam. De vakcentrale heeft ook haar eigen plan voor een volledige X Demmenie Kantoorinrichtingen Postbus 109-2300 AC Leiden Rietschans 68, 2352 BB Leiderdorp Tel 071-41.11.41. orp volksverzekering, met een inko mensafhankelijke premie voor ie dereen, opnieuw laten doorreke- In die plannen blijven de nadeli ge inkomensgevolgen beperkt tot de groep met een inkomen van twee maal modaal (zo'n 80.000 gul den). De lagere inkomens blijven in het FNV-plan buiten schot. Voor grote groepen bejaarden zou de volksverzekering zelfs een forse verbetering van het inkomen bete kenen. De regering wil een gedeeltelijke volksverzekering invoeren, met een beperkt zogenaamd 'basispak ket'. Voor de overige voorzienin gen, zoals geneesmiddelen en tand artshulp voor volwassenen, kan ie dereen zich op de particuliere markt bijverzekeren. Voor het ba sispakket geldt een premie die voor een deel bestaat uit een per centage van het inkomen en voor een deel uit een vast bedrag voor ie dereen, een nominale premie. De vrijwillige aanvullende verzeke ring kent alleen een nominale pre- Bij de presentatie van de kabi netsplannen vorige maand werd al duidelijk dat het juist de gezinnen met kinderen en lage inkomens zijn, die voor het nieuwe systeem moeten inleveren. Het kabinet denkt er over dat effect te verzach ten door bijvoorbeeld een verho ging van de kinderbijslag. L1SSE De praalwagen van de gemeente Hillegom is gisteravond\ in Lisse uitgeroepen tot de winnaar\ van het bloemencorso voor de bol lenstreek. De uitbeelding van 'alle eendjes...' behaalde de ereprijs. Het bloemencorso komt vanmiddag rond twee uur in Hillegom aan en een uur later in Lisse. Om ongeveer vier uur rijdt men vanaf de Heere- da~t Abü"jihad weg oassenheim binnen. Om half Een bezoek van de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Sje- vardnadze aan Jeruzalem tijdens zijn komende reis door het Mid den-Oosten wordt in dit verband daarom als 'zeer wel mogelijk' be schouwd. De Israëlische televisie onthulde gisteravond een geheim rapport van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken met een derge lijke strekking. Daarin staat te le zen dat 'Israël voor een nieuwe fase staat in zijn contacten met de Sov jetunie'. Sovjet-experts op dit ministerie verwachten dat Moskou samen met de Verenigde Staten met een nieuw initiatief zal komen om vre desonderhandelingen tussen Is raël en de Arabische buren inclu sief de Palestijnen op gang te bren gen. Gistermiddag zei de directeur- generaal van dit ministerie er zelfs zeker van te zijn dat de Sovjetunie en de Verenigde Staten tot een in ternationale vredesconferentie zul len besluiten. Hij verwacht dat zo'n conferentie nog in mei kan begin nen en twee dagen zal duren. Her stel van de diplomatieke betrek kingen zal volgen zodra Israël heeft ingestemd deel te nemen aan zo'n internationale vredesconferentie. De moord op de PLO-comman- int Abu Jihad in Tunis heeft vol gens Israëlische acht begint de optocht voor de twee- Russische druk op PLO-leider de etappe in Noordwijkerhout, Arafat om Israël te erkennen, al- de wagens 's avonds tussen jeen r negen en half twaalf verlicht door Noordwijk rijden. r vergroot. GOLF-OORLOG - De Amerikaan se marine zal voortaan alle koop vaardijschepen van niet oorlogvoe rende landen beschermen, als zij worden aangevallen in de interna tionale wateren in de Golf, zo is vrijdag vernomen uit bronnen van de Amerikaanse regering. Wanneer de Russische minister Sjevardnadze het Midden Oosten Loek Zuvderduin) zai bezoeken is nog steeds niet be- kend. Algemeen wordt verwacht ff] VISSER JLl Belettering hogewoerd 131 tel. 123747 leiden REKLAMEBORDEN/LETTERS/AUTOREKLAME Zonnig wachting tot midder nacht luidt: Zonnig en droog weer. Middagtem- peratuur ongeveer 10 graden. Noord oosten wind, matig (kracht vier), aan de kust af en toe krachtig (kracht zes). Zondag 24 april zon op: 06.24 uur, zon onder: 20.53 uur; maan op: 12.25 uur, maan onder: 04.15 Waterstanden te Katwijk hoog water: 10.00 cn 22.22 uur; laag water: 04.52 en 17.21 uur. Maandag 25 april zon op: 06.22 uur, zon onder: 20.54 uur; maan op: 13.39 uur, maan onder: 04.13 Waterstanden te Katwijk hoog water: 11.22 uur; laag water: 05.40 en 19.10 uur. IK NEEM DESSO WOOLPROFILE De nieuwe Desso wolmerk tapijtkollektie is nu in de winkel te bewonderen. Zuiver scheerwollen tapijt in diverse structuren en meer dan 100 verschillende kleuren. Op z'n allermooist en met 5 jaar schriftelijke Desso garantie. Welkom bij de Desso dealer. desso RENKUM (GPD) - Werknemers van de papierfabriek Parenco in Renkum zijn gisteravond om tien uur begonnen aan een staking voor onbepaalde tijd. De nachtploeg legde het werk in het volcontinue- bedrijf neer. De staking begon op het moment dat de directie de vak bonden per brief liet weten bereid te zijn om weer te onderhandelen. De knelpunten bij het cao-overleg zijn onder meer de collectieve stops van het bedrijf, de atv en een loonsverhoging van anderhalf pro cent. Bij Parenco, de enige leveran cier van krantepapier in ons land, werken 750 r Een gesprek dat vrijdagavond om elf uur plaats had tussen direc tie en bonden, liep vast. De directie liet weten niet bereid te zijn onder druk van een staking verder te on derhandelen. De vakbonden zei den pas weer te willen onderhan delen als er zicht op een akkoord was. De staking kost het bedrijf 750.000 gulden per dag, zo schatten de bonden. Volgens Henk van der Land, dis t trictsbestuurder van de industrie bond CNV werd tot een staking be- dat het bezoek eind april of begin mei zal plaatsvinden. In ieder geval voor de topontmoeting tussen de Amerikaanse president Reagan en de Russische leider Gorbatsjov op 29 mei. De Israëlische premier Shamir heeft in het verleden de Russische bezorgdheid over het Midden Oos ten 'gerechtvaardigd' genoemd. Hij heeft zich ook herhaaldelijk uit gesproken voor verbetering van de betrekkingen met de Sovjetunie. Het is alleen de vraag of Shamir zal buigen voor een gezamenlijk Ame rikaans-Russische druk voor een internationale vredesconferentie. Unieke gelegenheid aan het water voor al uw partijen. Restaurant de Vriendschap KNAC: club van heren in het verkeer Cosmetica: doolhof van valse beloften sloten, ondanks dat de directie zich gisteren om acht uur 's avonds be reid had verklaard om na een im passe opnieuw te onderhandelen. De directie wilde echter niet op alle eisen ingaan, die de bonden in een ultimatum hadden gesteld, aldus Van der Land. De actie werd niet meer afgebla zen toen bij het verstrijken van de laatste termijn èen brief van de di rectie werd bezorgd, waarin werd gesteld dat er wel een gesprek kon plaats vinden op de voorwaarden van de bonden die hadden gesteld. „Voor ons was dat te laat. Die be slissing hadden ze veel eerder kun nen nemen. Vandaar dat we de sta king hebben doorgezet", aldus Van der Land. De Parenco-directie had gister middag tevergeefs geprobeerd in een kort geding de dreigende sta king te voorkomen. De bonden willen een tweejarige cao, twee maal een procent loons verhoging, verlaging van de vut- leeftijd van 63 naar 62 jaar en een andere invulling van de arbeids tijdverkorting. Bij Parenco geldt een 36-urige werkweek. ZOETERMEER (GPD/ANP) Werkgevers en werknemers zijn het gisteren eens geworden over een nieuwe cao voor de metaal- en elektrotechnische industrie. De nieuwe cao loopt tot I januari 1990. Tot die tijd krijgen werkne mers twee maal een loonsverho ging van 1 procent (op 1 juli dit jaar en 1 januari volgend jaar) en een extra vakantiedag. Verder is het zwangerschaps- en bevallingsver lof van zes naar acht weken uitge breid en kunnen vrouwen in tech nische beroepen 50 procent van de kosten voor een crècheplaats van hun werkgever vergoed krijgen. Wat de regeling voor vervroegde uittreding betreft (nu 60 jaar met een uitkering van 87,5 procent van het netto-loon) zijn beide partijen op een compromis uitgekomen. De looptijd van de regeling wordt twee jaar verlengd, geheel naar wens van de werkgevers. De vak bonden wilden een garantie voor vijf jaar. De premie wordt echter niet verlaagd naar 4,5 procent, zoals de werkgeversorganisatie FME wilde, maar naar 4,8 procent. De werkgevers nemen daarvan tweederde voor hun rekening. Dat geeft de bonden de zekerheid dat er na afloop van het contract nog geld zal zijn voor een vervolgrege- ling. Hoe die eruit zal zien is nog niet duidelijk. Werkgevers en werknemers gaan de komende ja ren onderzoek doen naar andere oplossingen, zoals flexibele pen sionering. De vakbeweging houdt verder instemmingsrecht bij iedere ver lenging van de arbeidstijd die de 8,5 uur per dag te boven gaat. Al leen voor een vierdaagse werk week volgens rooster is een ar beidsduur van maximaal 9,5 uur per dag mogelijk, zonder vooraf gaande toestemming van de vak bonden. Zowel werkgevers-voorzitter J. Blankert als vakbondsonderhan delaar D. Rijkse van de Industrie bond FNV toonden zich gisteren tevreden over het bereikte compro mis. Blankert is vooral content met het resultaat omdat de loonkosten stijging beperkt blijft. Rijkse zei dat de voorgenomen acties in de metaalindustrie nu worden afgeblazen en dat hij en zijn vakbondscollega's het bereik te principe-akkoord het verdedi gen waard vinden. Rijkse meent dat er geen sprake van is dat het uiteindelijke resultaat vergeleken met de inzet van de bonden veel te mager is. Al met al kan het resul taat dan ook de toets der kritiek ruimschoots doorstaan, zo ver klaarde ook bestuurder H. Becking van de Unie BLHP (kaderleden). Tot vorige week leken de werk gevers absoluut niet bereid van hun oude eindbod af te wijken. De plotselinge afwikkeling van de on derhandelingen, die donderdag pas werden aangekondigd, is dan ook een verrassing. FME-voorzit- ter Blankert gaf toe dat de acties in de metaal daar een rol bij hadden gespeeld. "We liggen natuurlijk niet wakker van een grabbelton voor de poort van een bedrijf. Maar er zat een zekere opbouw in de ac ties en geen van de partijen had be hoefte aan escalatie. Dat kost al leen maar geld". DEN BOSCH (ANP) - Directeur C. de R. van bouwconcern Amstei- land Vastgoed (een dochter van bouwbedrijf Nelissen) heeft in 1983 en-1984 een ton steekpenningen in zijn zak gestoken bij de bouw van een moskee in de Amsterdamse Bijlmermeer. Die belastende verklaring voor De R. zorgde gisteren in Den Bosch tijdens het hoger beroep in het ABP-proces tegen Masson en Van Zon voor flink wat consternatie. Het verhaal komt uit de koker van de secretaris van de Stichting Isla mitische Dienstverlening in Am sterdam, Lachman. Deze stichting zette indertijd de moskee op. Lach man voelde zich eind maart dit jaar geroepen justitie in Maastricht uit de doeken te doen welk vlees zij met De R., die daar toen vastzat we gens meineed in het ABP-proces, in de kuip had. Procureur-generaal Groot in Den Bosch maakte giste ren dankbaar gebruik van die ver klaring van Lachman. Door dit steekpenningenverhaal komen de verklaringen van De R., die in grote lijnen ontlastend zijn voor Masson en Van Zon, in een dubieus dag licht te staan. VRIJLATING - Drie Franse gijze laars die in Bayrut vastzitten, wor den wellicht binnenkort vrijgela ten. Ingewijden leiden dit af uit de aankomst van een Syrische onder handelaar gistermiddag in de Liba nese hoofdstad. Hij zou naar Bay rut zyn gereisd met de bedoeling de vrijlating af te wikkelen van de drie Fransen die worden gegijzeld door pro-Iraanse Shi'itische mos lims. De overbouw-slaapkamers van Oase! h'J,0ak^7hfieneft"he,voor het kiezen: meer dan 100 slaapkamers bij el kaar. In élke stijl en voor élk budget. Ook in over- bouw. Maak van uw slaapkamer een "rrrr.se Slaapkamer Speciaalzaken BLEISWIJK Hoefweg 137. tel 01892-16472 SUEDRECHT leeghwaterstraat 237b. tel. 01840-20066. CAPELLEA/D IJSSEL Meubelboulevard, tel. 010-4517119. LEIOSCHEN- DAM "Leidsenhage", tel. 070- 271769. DIEMEN Meubel promenade. tel. 020- 981991. DEN BOSCH Meubel-Flana- de. tel. 073- 418200.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1