Verzet tegen plannen van beurs groeit Beleggers blijven steeds op hun hoede A Kritiek Sovjet-econoom op voedselvoorziening Omstreden Amerikaanse handelswet aangenomen Nedlloyd: dit jaar weer winst mmu wapuil m VAGINA 7 Beschennen bedrijven tegen overname AMSTERDAM (ANP) - Er komt steeds meer kritiek op de voorstellen van het beursbestuur overnemingen van be drijven makkelijker te maken. Na ANB, Mees Hope en Nationale Nederlanden hebben ook het voedingsconcern Wessanen en de nauw bij de Kluwer-affaire betrokken ju rist J. Maijer zich gekeerd tegen de plannen van de beurs om het aantal beschermingsconstructies drastisch te ver minderen. MOSKOU (AFP) - Als er niet snel iets aan de voedselvoorziening in de Sovjetunie wordt verbeterd, loopt het helé hervormingsproces dat nu in het land plaatsvindt, op niets uit. Na twee jaar 'perestroika' is er nog niets op het terrein van de voedselvoorziening verbeterd. De landbouw in de Sovjetunie moet daarom hoognodig worden geher structureerd. Dit schrijft de Sovjet- econoom Nikolai Chmelev in het laatste nummer van het maand blad Novy Mir. "Het is een wijd en zijd verbreide opvatting in de Sovjetunie dat de voedselvoorziening niet is verbe terd maar is verslechterd. De win kels zijn even leeg als tevoren en de invoer van consumptiegoederen is afgenomen". Het is niet de eerste keer dat Chmelev een kritische bij drage aan Novy Mir levert. In een eerder artikel laakte hij eens één van de sovjet-dogma's, dat werk loosheid typeert als een kapitalis tisch verschijnsel. In zijn nieuwe artikel gaat hij veel verder. Daarin stelt hij voor het systeem van ge dwongen leveranties in de land bouw af te schaffen en daarvoor in de plaats weer belastingheffing op de produktie in te voeren. Naast deze hervormingen stelt Chmelev ook voor bijzondere maatregelen te treffen, onder meer goud te verkopen en bij buiten landse kapitaalverschaffers lenin gen aan te gaan. Met de aangetrok ken gelden zou dan de voedselim- port kunnen worden vergroot, waardoor de bevolking tenminste 'enige tastbare resultaten' ziet. Om het hervormingsproces nog enige kans te geven moet er ook snel toe worden overgegaan om en kele tegenstanders van de perest roika 'publiekelijk en streng' aan te pakken, zodat 'de bevolking hierbij weer gaat geloven dat de macht niet bij de lokale vorsten ligt maar in Moskou'. Dat geldt vooral voor het platteland, waar de 'locale be stuurders alle nieuwe produktie- vormen verstikken' of het nu om contractteelt, gezinsbedrijven, co öperaties of éénmansbedrijven gaat, en 'waar het twee jaar oude recht om maximaal dertig procent van de meerproduktie (boven de volgens plan te produceren hoe veelheid) op de markt te verkopen tot niets heeft geleid'. Chmelev dringt aan op afschaf fing van de gedwongen leverantie en op invoering van belastinghef fing op de produktie. Volgens de econoom verdwijnen alle agrari sche voortbrengselen nu alleen maar in grote regeringsopslag plaatsen en koelcellen en is ver koop op de buitenlandse markt ten onrechte niet aan de orde. De rela ties in de landbouw moeten weer worden zoals In de jaren twintig, met als basis een produktiebelas- ting. Chmelev meent ook dat door verbetering van de voedselsituatie het probleem van het alcoholisme in de Sovjetunie grotendeels zal worden opgelost. Het alcoholpro bleem is sinds de campagne van Gorbatsjov zeker niet verminderd. Door de administratieve maatrege len van de regering krijgen illegale stokers nu tweederde en de staat éénderde van de totale inkomsten uit de alcoholverkoop in de Sov jetunie in handen. Voorheen was dat net andersom, aldus Chmelev. Huishoudelijk afval voor de helft opnieuw bruikbaar PURMEREND (ANP) - De Verem- ging Milieudefensie denkt dat vijf tig procent van het huishoudelijk afval hergebruikt kan worden. Als papier, kunststoffen en huishoude lijke apparaten eruit worden ge haald verdwijnt al vijftien procent Zo'n 35 procent groenten, fruit en tuinafval is geschikt voor compost De hoeveelheid restafval van vijf tig procent kan zelfs nog eens vijl procent kleiner worden als glas. textiel, probleemstoffen en grol vuil eruit worden gehaald. Milieudefensie ontvouwt zijn ideeën in in het boek 'Huisvuil, wal doen we ermee?' dat gisteren in Purmerend gepresenteerd werd. Als volgens de optiek van Milieu defensie zou worden gewerkt is dal beter voor het milieu. Het beurstandpunt komt er in gro te lijnen op neer dat dat bedrijven niet te veel beschermingsconstruc ties op elkaar mogen stapelen en dat de constructies tijdelijk van aard dienen te zijn. De meest ge bruikte mogelijkheden om zich te beschermen tegen ongewenste overvallen zijn tot nu toe certifice ring van de aandelen, waarbij het stemrecht niet bij de certificaat houders berust maar bij een admi- n i stratiekantoor Een tweede mogelijkheid is het plaatsen van preferente aandelen bij een bevriende instelling, waar door een overvaller onmogelijk via beursaankopen de meerderheid in een onderneming kan verwerven, en een derde is het creëren van prioriteitsaandelen, waarbij de houders bepaalde bevoegdheden krijgen, meestal in het vlak van be noeming van bestuur i "Met nadruk wil ik zeggen dat in het woordenboek van het begrip onvriendelijke overneming niet voor komt", zo vatte bestuursvoor zitter G. van Driel zijn bezwaren sa men op de gisteren gehouden jaar vergadering van zijn onderneming. "Wij zijn een voorstander van fu sies en verwervingen mits die voor alle betrokkenen zin hebben en dergelijke transacties in goede har monie tot stand komen. Een over neming die niet de instemming heeft van de leiding van het te ver werven bedrijf, werkt contrapro- duktiefaldus Van Driel. Om deze 'reden heeft Wessanen in het verleden een aantal 'doeltref fende beschermingsconstructies' op poten gezet die het nagenoeg onmogelijk maken de onderne ming zonder medewerking van de leiding over te nemen. Ook voor aandeelhouders is het volgens Van Driel goed te weten dat een overne ming slechts mogelijk is met mede werking van het bestuur, omdat zij er aldus van verzekerd kunnen zijn dat bij een eventuele transacties een optimale prijs zal worden be dongen en dat het voortbestaan van het concern verzekerd zal zijn. Ook uit juridische hoek begint kritiek los te komen op het beurs- standpunt. In het vandaag versche nen Nederlands Juristenblad schrijft prof. mr. J. Maeijer dat de wetgever moet beslissen of het vraagstuk van de beschermings constructies een andere aanpak verdient. Dan kunnen alle in het "geding zijnde belangen, niet alleen die van de aandeelhouders maar ook van de werknemers en meer in het algemeen het belang van de na tionale economie, worden meege wogen. Dan kan ook acht worden geslagen op ontwikkelingen bin nen Europa en richtlijnen die vanuit Brussel zullen worden uit- forceren; daarvoor is het te belang rijk. En, aldus Maeijer, het zou toch jammer zijn als bij voorbeeld DSM met haar wens tot een zo groot mo gelijke beveiliging voor notering niet in Amsterdam terecht zou kunnen maar wel bij voorbeeld in Frankfurt of Zürich. 'Winkelpersoneel op 30 april dubbel betalen' UTRECHT (GPD/ANP) - Werkge vers in de detailhandel die op Ko ninginnedag (zaterdag 30 april) hun winkel open houden, moeten hun personeel een overwerkver goeding van honderd procent uit betalen. Sommige cao's scrhijven. zelfs een nog hogere vergoeding voor het werken op een feestdag voor. Winkeliers moeten zich reali seren dat zij hun extra omzet slechts met duurder personeel kunnen behalen, aldus de Dien stenbond FNV gisteren. De dienstenbond heeft de afgelo pen dagen honderden telefoontjes van verontrust verkooppersoneel gehad over het werken op Konin ginnedag. Veel werkgevers blijken 30 april als een gewone werkdag te beschouwen waarvoor geen extra vergoeding verschuldigd is. De verschillende cao's in de detailhan del schrijven echter voor dat werk nemers die op een feestdag wer ken, recht hebben o.p honderd pro cent overwerkvergoeding en soms zelfs meer. De dienstenbond stelt de maandag en dinsdag na Konin ginnedag een gratis telefoonlijn open voor winkelpersoneel dat vra gen heeft over de vergoeding. De in juni 1987 geopende vestiging van Nedlloyd in Amsterdam-Zuidoost. ROTTERDAM (GPD/ANP) - Het transport- en energieconcern Ned lloyd verwacht dit jaar een winst van meer dan 100 miljoen gulden te maken, nadat het vorig jaar een verlies van 1011 miljoen gulden leed. Deze gigantische strop werd voornamelijk veroorzaakt door een eenmalige afschrijving van 911 mil joen op de waarde van schepen en reorganisatiekosten van 117 mil joen. Zonder die afboeking zou een bescheiden winst van 17 miljoen zijn overgebleven. Voordeel is ech- De beurs en de minister van fi nanciën zouden niet moeten pogen de oplossing van het vraagstuk te Economie kort Cao NS Er is een nieuwe cao voor de 28.000 werknemers van de Neder landse Spoorwegen. De Vervoers- bond FNV, de Federatieve Spoor weg Vakvereniging (FSV) en de Vereniging voor Hoger Personeel (VHS) hebben het contract donder dagavond getekend. De Vervoers- bond CNV heeft zich niet bij het akkoord aangesloten. De CNV- bond vindt dat er onvoldoende in het contract is geregeld om de belo ningsachterstand van de NS'ers ten opzichte van het bedrijfsleven in te halen. Fietsen De verkoop van gebruikte- en nieuwe fietsen in Nederland blijft stabiel: in 1987 werden ongeveer evenveel fietsen verkocht als in het jaar daarvoor. De totale afzet van fietsen bedroeg in 1987 850.000 stuks tegenover 832.500 stuks in 1986. De uitvoer van Nederlandse fietsen daalde vorig jaar van 247.300 naar 239.500. De invoer van fietsen nam toe met 33.500 tot 276.400 in 1987. Staal De wereldvraag naar staal be reikt in 1988 een niveau van 764 miljoen ton, tien miljoen ton meer dan het staalverbruik in 1987 en 39 miljoen ton meer dan in 1986. Deze verwachting heeft het Internatio nale IJzer- en Staal Instituut uitge sproken. Het staalverbruik in de westerse wereld zal volgens het IISI dit jaar toenemen van 452 lot 457 miljoen ton. Daarvan zal de vraag in de industrielanden groei en van 335 tot 337 miljoen ton en in de minder ontwikkelde landen van 117 tot 120 miljoen ton. LELYSTAD Ambtenaren zongen gisteren tijdens een werkonderbre king in het stadhuis van Lelystad een lied. Op die manier protesteerden zij tegen plannen om het aantal banen bij de gemeente te verminderen. De af slanking van het ambtenarenapparaat zal gepaard gaan met gedwongen ontslagen. (foto anp) ter dat door fiscale regelingen het concern de komende vijf tot acht jaar geen belasting hoeft te betalen. Over 1986 bedroeg de winst 72 miljoen. De netto-omzet steeg van 3,9 miljard tot 4,7 miljard gulden, vooral als gevolg van de overne ming van Van Gend Loos per 30 december 1986. Nedlloyd gaat de komende vijf jaar twee tot drie miljard gulden in vesteren in een fijnmazig Europees transport- en distributienetwerk. Dit jaar verwacht het concern daar aan al vijfhonderd miljoen gulden te besteden. "Het gaat om een totale beheer sing van de goederenstroom met de nadruk op service, kwaliteit, mensen en automatisering," aldus voorzitter H. Rootliep van de raad van bestuur van Nedlloyd gisteren in een toelichting op het jaarver slag. In 1992 wil Nedlloyd bij het ver dwijnen van de Europese grenzen een sterke positie hebben opge bouwd. -"Nedlloyd is uitstekend uitgerust om ten volle van deze ontwikkeling te profiteren," aldus Rootliep. Volgens de bestuurs voorzitter zal Nedlloyd in hoofd zaak investeren in het wegtrans port en vooral in landen als West- duitsland, Frankrijk, Italië en Spanje. Nedlloyd Districenters heeft nu vijftien distributiecentra in Nederland, België, Westduits- land en Spanje. Van Gend Loos heeft 22 vestigingen in Nederland en Belgie en bezorgt jaarlijks ze ventig miljoen pakjes met 1.200 vrachtwagens en 2.600 werkne- In de scheepvaart zullen de in vesteringen op een wat lager pitje liggen, maar ook daar verwacht Rootliep groei. In het afgelopen jaar steeg het aantal vervoerde con tainers al met dertig percent tot een half miljoen. Maar door de lagere koers van de dollar verdiende men daar weinig aan. Nedlloyd heeft zijn belang in Transavia teruggebracht tot veer tig percent en heeft Netherlines he lemaal verkocht. Volgens Rootliep was het noodzakelijk om een groot deel van de aandelen van Transa via onder te brengen bij de KLM. In de Europese luchtvaart vindt een schaalvergroting plaats en Transavia kan daaraan volgens hem beter deelnemen onder de vleugels van de KLM. In de verliesgevende booractivi- teiten op zee en in de olie- en gas winning ziet Rootliep nog steeds mogelijkheden. "Wij beschouwen dat als een strategische activiteit," zei hij. Bij stijgende energieprijzen kan die sector volgens hem soelaas bieden voor slechtere tijden in de transportsector. Nedlloyd overweegt wel bepaal de dochters af te stoten. Slecht lo pende bedrijven die buiten de speerpunt totaalvervoer liggen, lo pen de komende jaren de kans te worden verkocht om geld voor nieuwe investeringen vrij te ma ken. Rootliep wilde nog geen na- PHILIPS Na een marathonzit ting van bijna 24 uur zijn Philips en de vakbonden vanmorgen om streeks negen uur uit elkaar ge gaan zonder dat er overeenstem ming was over een nieuwe cao. Een woordvoerder van de Industrie bond FNV heeft dit na afloop van het overleg meegedeeld. De bon den beschouwden het eindbod van Philips als onvoldoende. WASHINGTON (GPD) - Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met grote meerder heid een handelswet aangenomen, waarin tal van beschermende maatregelen voorkomen. Presi dent Reagan heeft de afgelopen maanden herhaaldelijk laten we ten, de wet met zijn veto te zullen treffen. Net vóór gisteren de stem ming in het Huis van Afgevaardig den plaatsvond, zei hij dat op- De wet stroomlijnt de systemen die de Verenigde Staten kunnen gebruiken om het eigen bedrijfsle ven te steunen door middel van im portbeperkingen. Dat betekent voor een deel dat het de regering makkelijker wordt gemaakt derge lijke beperkingen af te kondigen. Het betekent ook, dat van de rege ring wordt geëist om onder bepaal de specifieke omstandigheden im porten te verminderen of stop te zetten. Een van de maatregelen die de 'Loonsverhogingen blijven beperkt' DEN HAAG (GPD) - De brutolo nen stijgen dit jaar niet meer dan 0,84 procent. Dit valt af te leiden uit de tot nu toe afgesloten cao's. Daar mee blijven ze binnen de marge van een half tot een procent, die het Centraal Planbureau als voorwaar- de had gesteld voor een daling van de werkloosheid naar 565.000 in 1990. Minister De Koning (sociale za ken) zei dit gisteren bij een bijeen komst van de Algemene Werkge versvereniging AWV. De bewinds man plaatste wel een kantteke ning. De niet-trendmatige loons verhogingen (extra periodieken e.d.) belopen dit jaar 1,5 procent. De arbeidstijdverkorting is dit jaar vrijwel tot stilstand gekomen. De gemiddelde werkweek loopt te rug van 38 naar 37,96 uur. Ook de VUT-leeftijd wordt dit jaar niet verlaagd, vooral omdat her en der oude afspraken daarover worden teruggedraaid. Kritiek uitte de minister op het feit dat in cao's maar mondjesmaat afspraken worden gemaakt over het opnemen van langdurig werk lozen. Werkgevers zijn te terughou dend bij het aannemen van langdu rig werklozen. Voor veel vacatures komen zij in aanmerking, maar toch krijgen zij de baan niet. Bo vendien hebben de werkgevers de eisen aan sollicitanten opge schroefd. Volgens De Koning kunnen langdurig werklozen heel gemoti veerde werknemers zijn, al hebben zij een iets langere inwerktijd no dig. „Indien de langdurige werk loosheid (nu 370.000 mensen) af neemt, gaat de arbeidsmarkt beter werken", aldus De Koning. Daar door nemen knelpunten af en ont staat meer ruimte voor loonmati ging, hetgeen goed is voor de werk gelegenheid. Het waren deze week opnieuw beursdagen van weinig actie en bo venal angstig afwachten. De ver zuchting van een oude beursrot enige maanden geleden van 'wij moeten hier steeds ergens op wachten' blijkt nog altijd opgeld te doen. Waren het vorige week de Amerikaanse handelscijfers waar- door C. Wagenaar op alle grote effectenbeurzen-cen tra in de wereld naar uitkeken, dit maal was het de Amerikaanse prijsindex voor consumptiegoede ren die als de belangrijkste graad meter van de inflatie wordt be schouwd. Naarmate de dag van publicatie deze week woensdag naderde, ste gen ook de somberste prognoses die zelfs een maandstijging van 0,9 procent bereikten, wat op jaarbasis een inflatie zou geven van 10 pro cent. Gelukkig bleek dat niet het geval te zijn en kon de stijging van de prijzen van consumptiegoede ren in maart tot 0,5 procent beperkt blijven, wat overigens ook nog een jaarinflatie zou kunnen betekenen van circa 6 procent. Ook al was dus de uitslag aan zienlijk minder ongunstig dan doemdenkers voorspelden, voor Wall Street was de prijsstijging in maart toch een tegenvaller. Want de 0,5 procent was aanzienlijk ho ger dan het gemiddelde van 0,3 procent in de voorafgaande twaalf maanden. Tezamen met de steeds verder terugvallende werkloos heid in de Verenigde Staten wordt dit wel degelijk gezien als een ver steviging van het inflatiegevaar en dus een stijgende kans dat de FED in het geweer komt. Dit college dat opereert als het bestuur van de ge zamenlijke Amerikaanse centrale banken zit toch al in moeilijkheden met het te volgen rentebeleid. Maar meer inflatie zou wel eens kunnen leiden tot straffere kredietteugels en snel stijgende rente, zo vrezen beurskringen in New York. Gelukkig ?ette de snelle prijsstij ging van de ruwe olie zich deze week niet voort. Door de schermut selingen tussen de Amerikaanse en Iraanse marine in de Perzische Golf waren de olieprijzen sterk op gelopen. Maar toen de emoties ge sust waren keerde rust snel terug en daarmede keerde ook de olie- markt. Wel wil de OPEC dat als een soort oliekartel opereert op korte termijn proberen een barrière in de markt te leggen tegen nieuwe prijs- dalingsgolven. Of dat lukt moet ze ker op wat langere termijn worden afgewacht. Maar het zal duidelijk zijn dat er deze week weinig aan grijpingspunten werden geboden om het effectenbeurswezen te la ten herstellen van de vorige week opgelopen teleurstelling over de sterk tegengevallen Amerikaanse handelscijfers. Wall Street boekte in de eerste helft van de week per saldo steeds een dagverlies en na vier dagen kwam de Dow Jones index 25 pun ten lager te staan dan eind vorige week. Ook de andere effectenbeur zen deden weinig en waren ook overwegend wat lager. Zelfs in To kio is de pret eraf. Hoewel daar po sitiever gereageerd wordt op de gunstige conjunctuur dan in de VS. Wall Street is bijna altijd lager als er een goed economisch bericht doorkomt, maar Tokio juist hoger. Zo werd deze week bekend dat de consumentenbestedingen in Ja pan in februari bijna 6 procent ho ger zijn geweest dan een jaar gele den. Waarmee Tokio meteen een groot beursverlies van voorgaande dagen kon uitwissen. De indruk bestaat nu dat alom een soort consolidatie is opgetre den en dat de meeste effectenbeur zen bezig zijn de huidige situatie te vergelijken met wat er sinds de beurskrach van vorig jaar oktober is gebeurd. Daarbij valt het op dat het economisch nog altijd op rolle tjes loopt. In de meeste landen zijn de bedrijfsresultaten over 1987 erg meegevallen. Maar ook de inzet in het nieuwe jaar is vrij gunstig. In Amerika zelfs bijzonder gunstig. Hetgeen nu dagelijks blijkt uit de winstcijfers over het eerste kwar taal. Daar scoort menig groot be drijf een verbetering van 20 pro cent of meer. Hetzelfde beeld laat Japan zien. En ook in ons land zijn de eerste signalen voor 1988 hoop gevend. Hoopgevend is ook de ontwikke ling van de dollar. Ondanks de toch bijzonder tegenvallende Ameri kaanse handelscijfers over februari die vorige week donderdag bekend werden, is de Amerikaanse dollar na een wat lagere reactie volledig overeind gebleven. Deze week bleef de Amerikaanse munt in Am sterdam zelfs dagenlang op vrijwel hetzelfde niveau hangen. Wel valt het tanende vertrouwen in de dol lar op. Want op de Eurokapitaal markt is het aandeel nieuwe lenin gen dat thans in Amerikaanse dol lars wordt geplaatst aanmerkelijk teruggelopen. Deze week werden er op één dag 18 nieuwe leningen uitgeschreven waarvan geen enke le in Amerikaanse dollars. De voor keur hadden die valuta's waar hoge renteniveau's voor gelden. Zoals het Britse pond en de Australische dollar. In Amsterdam was het beurs- beeld niet verschillend van andere beurscentra. Weinig beweging, nauwelijks publieke belangstel ling en uitkijken naar elders. En dus weer wachten. Na vier dagen handel waren de meeste index- groepen nog maar nauwelijks van hun plaats gekomen. De neiging was een lichte afbrokkeling. Ook in de rentemarkt zit vrijwel geen be weging meer. Ook hier is het kijken naar elders. Financiële autoriteiten in Bonn hebben verklaard nog steeds hoge prioriteit toe te kennen aan het in toom houden van het in flatiegevaar, wat inhoudt dat aan renteverlaging noch stimulatie van BEI JRS W E E K de conjunctuur behoeft te worden gedacht. En zolang de Westduitse centrale bank niets doet behoeft ook van onze Nederlandsche Bank niets óp het rentefront te worden verwacht. De meeste aandelen ble ven per saldo dicht bij huis. Alleen Tulip Computers kon op fraaie winstverwachting vijf procent in koers vooruit komen. Ook de Europese Optiebeurs had te kampen met gebrek aan werk. Na een eerste dagomzet van niet minder dan 70.000 contracten schrompelde de omzet nadien in tot 20.000 contracten per dag. Hier door kwam het totaal van de werk week op 161.000 contracten tegen 240.000 in de vorige werkweek. Ko ninklijke Petroleum bezette vrij wel elke dag de eerste plaats. Voor de index-opties bestond een leven dige belangstelling die op één dag zelfs de omzet in olie-opties even aarde. afgelopen tijd veel aandacht heeft getrokken is dat van Witte Huis ge ëist wordt dat landen, die zelf ook niet hun grenzen voor Amerikaan se produkten openstellen, gestraft worden met handelsrepresailles. Dergelijke represailles zouden vooral landen als Japan en Zuid- Korea treffen. Maar ook de Europe se Gemeenschap kan een slachtof fer van de nieuwe wet worden. Als die wet het tenminste haalt, en dat is nog lang niet zeker. De handelswet moet nu eerst naar de Senaat, waar naar verwachting wel een meerderheid te vinden zal zijn. Maar dan moet president Reagan zijn goedkeuring eraan hechten. Die heeft nooit onder stoelen of banken gestoken, het absoluut met de wet oneens te zijn, en er zijn veto over te zullen uitspreken. In Huis en Senaat zou dan een twee-derde meerderheid gevonden moeten worden om dat veto weer onge daan te maken. Met name in de Se naat lijkt dat niet haalbaar. President Reagan heeft grote be zwaren tegen de protectionistische elementen in de wet, die volgens hem een bedreiging vormen voor de vrije handel, en het begin zou den kunnen zijn van een wereld wijde recessie. Hij heeft ook grote bezwaren tegen een passage, waar in van bedrijven wordt geeist dat zij, als zij van plan zijn grote aantal len werknemers te ontslaan of ves tigingen te sluiten, dat 60 dagen vantevoren laten weten. Het Amerikaanse bedrijfsleven is fel tegen deze voorziening ge kant, en de regering-Reagan heeft steeds aangevoerd dat de voorzie ning een rem op investeringen zal betekenen, een aantasting van de ondernemersvrijheid betekent, en buitenlandse bedrijven minder gauw ertoe zal brengen, zich in Amerika te vestigen. Hoogovens: licht herstel verwacht in '88 IJMUIDEN/AMSTERDAM (GPD) Hoogovens in IJmuiden hoopt dit jaar met een bescheiden winst te kunnen afsluiten. Dit in tegen stelling tot 1987, waarin vooral de vrije val van de Amerikaanse dollar een verlies tot gevolg had 76,4 mil joen gulden. Het vertrouwen op een beter resultaat is onder andere gebaseerd op een flink herstel van de opbrengstprijzen van Hoog- ovens-produkten en een besparing op produktiekosten. Uit de vandaag gepresenteerde jaarcijfers over 1987 blijkt dat de raad van bestuur voor dit jaar be ducht is voor mogelijk negatieve gevolgen van de afschaffing van de EG-produktiequota. De overgang naar een volkomen vrije markt per 1 juli 1988 stelt het concern beter in staat in te spelen op technologi sche en marktontwikkelingen, maar er zijn obk risico's aan het verdwijnen van de produktiepla- fonds verbonden. Zo vreest Hoogovens steunope raties van nationale overheden aan buitenlandse staalbedrijven, die verzuimd hebben te investeren in modernere fabrieken. Op die ma nier zou de concurrentiepositie van Hoogovens ondergraven kunnen worden. Behalve de afschaffing van de produktiebeperkingen geeft ook de instabiele koers van de Ameri kaanse dollar Hoogovens reden tot zorg. De vrije val, die de dollar koers vorig jaar maakte, bracht de opbrengstprijzen op alle produk ten van het staalbedrijf in IJmui den 12,5 procent lager dan in 1986. Weliswaar had de lagere koers ook een prijsverlaging voor energie en grondstoffen tot gevolg, maar die invloed kon de daling van de op brengsten niet voldoende compen seren. Andere oorzaken van het tegen vallende resultaat (in 1986 werd nog een winst geboekt van 154,6 miljoen gulden) waren de aanloop problemen bij nieuwe en gereno veerde installaties, produktiesto- ringen bij zowel de hoogovens als de staalfabrieken en incidentele za ken, zoals de weersomstandighe den aan het begin van het verslag jaar. Hierdoor nam de produktie van ruwstaal met 4,3 procent af tot 4,8 miljoen ton. De totale afzet van halffabrikaten en eindprodukten bedroeg bijna 4,3 miljoen ton en lag daarmee bijna drie procent onder het niveau van 1986. Daarnaast vormde het Sociaal Plan, in het kader waarvan tot en met 1990 circa duizend werkne mers van 57,5 jaar en ouder ver vroegd zullen uittreden, een extra kostenpost. In 1987 verlieten de eerste 269 werknemers via deze speciale regeling het bedrijf.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7