Overvallers door menigte weggejaagd Van den Broek wil dissident Havel in Praag spreken Gore schort zijn race naar het Witte Huis op Filipijnse boeren weer de straat op voor land 'Europa moet meer samenwerken' VRIJDAG 22 APRIL 1988 PAGINA 5 Merkwaardig einde aan gijzeling Mexico gisteren zijn jacht op de Democra- MEXICO - De gijzeling in een Mexicaanse bank, waarbij 42 gijzelaars 25 uur lang werden vastgehouden, is op onge bruikelijke wijze beëindigd. Vannacht, op het moment dat de onderhandelingen tussen de Mexicaanse autoriteiten en de overvallers muurvast zaten, werd het bankgebouw in het noordwestelijke stadje Los Mochis spontaan bestormd door een 5000-koppige menigte. Er waren toen al vijf do den en vijftien gewonden geteld. tische nominatie opgeschort. Hij zal niet langer actief campagne voeren, maar blijft, formeel gespro ken, één van de presidentskandi daten. door Henk Dam definitieve stopzetting. Als hij dat Het voordeel van die keuze is, laatste had gekozen, dan zou dat dat Gore op de Democratische con- hebben betekend dat zijn gedele- ventie, waarbij de definitieve presi- geerden in sommige zuidelijke sta- dentskandidaat wordt aangewe- ten automatisch zen, kan blijven beschikken over twee, in alle gevallen Jackson, de ruim 400 tot dusver door hem den zijn gegaan, verdiende gedelegeerden. Dat geeft de senator zeggen schap over bijvoorbeeld het pro- de voorverkiezing gramma waarop de definitieve New York, waar hij ver na winnaar kandidaat, vrijwel zeker Dukakis, Dukakis en Jackson als derde ein de strijd gaat aanbinden met zijn digde. Het verlies daar betekende, Republikeinse rivaal, George dat de zwaar in de schulden zitten- Bush. Ook zou Gore bijvoorbeeld het vice-presidentschap in ruil voor zijn gedelegeerden kunnen ei- Er is nog een andere reden waar om Gore heeft besloten tot op schorting van zijn race en niet tot de Gore verder ook geen aanspraak meer kon maken op federale ver kiezingsfondsen. Het verlies in New York was het zoveelste tegenvallende resultaat voor Gore die het alleen in zijn thuisbasis, de zuidelijke staten, re delijk deed. Op Super Tuesday, dinsdag 8 maart, wist Gore in vijf van die zuidelijke staten te v Maar sindsdien kwam hij niet r aan de race te pas. Om een aantal redenen sloeg de campagne van Gore nooit echt goed aan. Om te beginnen deed hij niet mee aan de eerste twee grote voorverkiezingen, die van Iowa en New Hampshire. Dat was een stra tegische fout die hem enorm veel in termen van publiciteit kostte. Gore voerde bovendien op een conservatiever programma dan de rest van de Democratische kandi daten campagne. Zijn betrekkelij ke jeugdigheid - hij is net veertig - Albert Gore. is ook een reden waarom veel kie zers aarzelend tegenover hem ston den. Vrienden van Gore zeiden gis teren dat de campagne voor de senator in de eerste plaats „een kwestie van ervaring opdoen" is geweest, daarmee aangevend dat Gore over vier jaar opnieuw, en dan pas echt serieus, zal proberen president te worden. door Rob Sprenkels De bandieten, zeven jongeren rond de twintig jaar, maakten van de verwarring gebruik om te ont snappen. Ze zouden twee gijzelaars hebben meegenomen. Ochoa, de plaatselijke gouverneur, wilde doen geloven dat het vertrek van de bandieten het gevolg was van een regeling met de Mexicaanse autoriteiten. Maar niets lijkt min der waar. De overvallers zagen woensdag hun vluchtweg versperd, nadat de beheerder van de bank op de alarmknop had gedrukt. Binnen enkele minuten was het bankge bouw omsingeld door politie-agen- ten. De overvallers besloten om binnen te blijven en zich te ver schuilen achter het bankpersoneel en de klanten. Nog geen kwartier later kwam het tot de eerste schietpartij. Vier gijzelaars die door een raam pro beerden te ontsnappen werden be groet met een regen van mitrail leurkogels. De politie had hen ver ward met de overvallers. Dik 24 uur na het begin van de tragedie leek er een oplossing in zicht. De overvallers lieten weten dat ze een akkoord met de autori teiten hadden gesloten. Voor de bank verscheen een gepantserde geldwagen. Deze zou de overval lers, samen met drie vrijwillige gij zelaars van het Rode Kruis, naar het vliegveld rijden. Maar op het moment dat er vier gijzelaars werden vrijgelaten en ook de eerste bandieten naar bui ten kwamen, brak er een nieuwe schietpartij uit. De duizenden nieuwsgierigen rond het bankge bouw beschuldigden de autoritei ten ervan het leven van de gijze laars in gevaai te brengen. Na felle discussies met politie- functinarissen besloot de mensen massa het heft in eigen hand te ne men. Luid schreeuwend bestorm de de menigte het bankgebouw. De overvallers verdwenen in de ver warring en de gijzelaars kwamen met de schrik vrij. TEL AVIV - Honderdduizenden Israëliërs hebben gis teren met picknicks en culturele manifestaties, militai re parades en feesten de 40-ste verjaardag van de jood se staat gevierd. Terwijl in Israël werd gedanst en ge zongen, mochten de meesten van de 1,5 miljoen Pales- tijnen in de bezette gebieden hun huizen niet verlaten omdat voor de meeste vluchtelingenkampen een uit gaansverbod was afgekondigd. Bij een feest in Jeruza lem woensdagavond verwoordde een deelnemer de ge mengde gevoelens van de Israëliërs bij de nationale SINGAPORE (GPD) - Duizenden boeren hebben gisteren in de Fili pijnse hoofdstad Manila vreed zaam gedemonstreerd tegen het uitblijven van landhervormingen. Ze kwamen uit de provincie en hadden onderweg duizenden handtekeningen verzameld, die werden overhandigd aan parle mentariërs die voor hun zaak ijve ren. Voor het parlementsgebouw zongen de landloze boeren protest liederen. Vorig jaar eindigde een betoging van de boeren voor het verkrijgen van land in een bloed- blad. Dertien betogers werden toen voor het paleis van president Aquino doodgeschoten. Het ziet er intussen naar uit dat het wetsontwerp voor de landher- vroeger vormingen, dat al zovele keren ge wijzigd is, het in het parlement niet zal halen. Het wetsontwerp stuit in De Israëlische president, Chaim Herzog, ontving ge- het Lagerhuis en in de Senaat op lukstelegrammen van onder anderen president fel verzet van de landeigenaren. Er Reagan, de Britse koningin Elizabeth II, de Westduitse is van het oorspronkelijke wetsont- president Von Weizsacker, de Franse president Mitter- werp dat vorig jaar juni werd geïn- rand en koningin Beatrix. Tijdens een receptie felici- troduceerd weinig overgebleven. teerde premier Lubbers de Israëlische ambassadeur in Het ontwerp omvat de herverde- Den Haag, Sufott. (foto anp> ling van alle gecultiveerde gron- feestdag: „de stemming i jaren. Israël heeft zorgen Kapers wilden met passagiers naar Bayrut toe Buitenland kort ROME (AP) - De kapers van het Kuwaytse passagiersvliegtuig had den oorspronkelijk het plan om het gekaapte toestel in Bayrut te laten landen en daar op te blazen. De passagiers wilden zij in Bayrut geg ijzeld houden, zo heeft een PLO- functionaris die betrokken was bij de bemiddelingspogingen met de kapers, verklaard. Akkoord Onderdirecteur van het PLO- Israël en de Verenigde Staten kantoor in Cyprus, Abdo, die be- hebben gisteren een veelomvat- trokken was bij de bemiddelingen tend akkoord over onderlinge sa menwerking getekend, waarmee de bestaande nauwe banden nog r nadrukkelijk worden be- ROTTERDAM (GPD) - De twaalf landen van de Europese Ge meenschap zullen economisch, monetair maar ook militair nau wer moeten samenwerken, wil de gemeenschap haar invloed in de wereld niet verliezen. Nu al blijkt dat de Europese landen door de twee supermachten niet eens meer worden geraadpleegd als het over zo belangrijke zaken gaat als het INF-akkoord. Met deze boodschap was oud- bondskanselier Helmut Schmidt gisteren naar Rotterdam geko men. Zijn bezoek was georgani seerd ter gelegenheid van de pu blicatie van de Nederlandse ver taling van het eerste deel van zijn memoires, 'Mensen en Mogend heden' Volgens Schmidt zal de wereld rond het jaar 2000 drie supermo- gendheden kennen: de Sovjetu nie, de Verenigde Staten en Chi- krachtigd. Het document werd te gelijkertijd in Washington en Jeru zalem ondertekend door respectie velijk president Reagan en premier lijke plan met de kapers toen het toestel de grond stond op de luchthaven van Larnaca, deed deze uitspraak tijdens een interview met het Ro- BRUSSEL (GPD) - De bijeen- na. West-Europa wil geen militai re supermacht zijn. West-Europa trekt, net als Japan overigens, daarvoor te weinig geld uit: de Sovjetunie rond 15 procent van het nationaal inkomen, Amerika nog altijd zeven procent maar Europa niet meer dan drie tot vier en Japan zelfs minder dan een procent van het inkomen. Economisch daarentegen be hoort het oude continent wel tot de drie belangrijkste gebieden van de wereld. Nu al wordt hier meer dan twintig procent van het totale wereldinkomen geprodu ceerd. Voor de VS schommelt dat rond de dertig procent en tien procent in Japan. Maar de gemeenschap is intern te zeer verdeeld om deze positie tot na het jaar 2000 waar te maken. Vol gens de oud-bondskanselier moet Europa daarom een mone taire eenheid worden, met een overal inwisselbare munt (de ecu) en een, volstrekt onafhanke lijke, centrale bank. Het is niet verstandig om van de Europese Gemeenschap een 'D-mark-zo- ne' te maken, want het op defla tie gerichte beleid van de Deut sche Bundesbank (en in mindere mate ook De Nederlandsche Bank) heeft nu al bijgedragen tot grote werkloosheid in deze lan den, aldus Schmidt. Hij vindt dat Europa het idee van de vroegere Amerikaanse president John F. Kennedy nieuw leven moet inblazen om van de Atlantische Gemeen schap een samenwerkingsver band te maken met twee pilaren. Een sterk Europa en de VS moe ten de twee zuilen vormen. Ook op militair gebied mag dan van Europa een grotere bijdrage wor den verwacht. avondblad Paese Sera. komst Shamir. Botsing In het Italiaanse luchtruim zijn gisteren twee particuliere vlieg tuigjes met elk twee personen aan boord met elkaar in botsing geko men en neergestort op'het stadje Vergiate ten noordwesten van Mil aan. Daarbij kwamen twee inzit tenden om het leven en twee ande ren raakten gewond. Taiwan De Taiwanese regering is van daag begonnen met de vrijlating van 6.000 gevangenen. Zij krijgen amnestie in verband met de her denking van de dood van president Chiang Ching-kuo, 100 jaar gele den. PLO Syrië en de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO zijn na een breuk van vijf jaar overeengeko men de betrekkingen te normalise ren. Dit heeft een hoge Palestijnse functionaris vrijdag verklaard. Demjanjuk John Demjanjuk, die in Jeruza lem schuldig is bevonden aan oor logsmisdaden, zou twee jaar gele den schuld hebben bekend tegen over een Amerikaanse politieman. Demjanjuk heeft tijdens zijn pro cessen steeds gezegd het slachtof fer te zijn van een persoonsverwis seling. Toen Demjanjuk in februari 1986 uit de Verenigde Staten naar Israël werd gevlogen, zou hij, bin nen gehoorsafstand van een poli tieman, in zichzelf hebben gemom peld: „Ze begrijpen het niet. Het was oorlog. Ik moest het doen." Iran Bij de gevechten tussen Iraanse troepen en de Amerikaanse marine in de Perzische Golf zijn aan Iraan se zijde 44 doden gevallen. Dat heeft de Iraanse schout-bij-nacht Malekzadegan gezegd tegen het persbureau IRNA. inisters van defen- de NAVO, die volgende Volgens Abdo is het oorspronke- week woensdag en donderdag in de kapers op niets het Deense Kolding zou worden gehouden, is verplaatst naar Brus sel. De recente problemen in Dene marken rond de kernwapenpoli- NAVO-vergadering NAVaraad genom-en -na overleg uitgelopen, omdat de Syrische pre sident Assad daar een stokje voor stak door het gekaapte toestel te verbieden op de luchthaven van Bayrut te landen. tiek zijn daarvan de oorzaak. In Kolding zouden de ministers praten over de kernbewapening telefo- van de NAVO in het kader van de mir van Nuclaire Plan Groep. Maar dat Kuwayt de verzekering gegeven werd minder gewenst nu de Deen dat het toestel geen toestemming se regering vervroegde verkiezin- Bayrut te landen, gen heeft uitgeschreven om de kie- verplaatst wegens Deens standpunt rikaanse en Britse oorlogsschepen die Denemarken bezoeken geen kernwapens aan boord mogen heb ben. De Deense conservatieve- met Kopenhagen. De Denen zijn het er wel mee eens, zo werd ge zegd. De NAVO sprak zijn verontrus ting uit over het besluit van het Deense parlement. De Denen zou den de militaire samenwerking be moeilijken, aldus Washington en Londen. Op het NAVO-hoofd- kwartier wordt gezegd dat de De nen hun NAVO-lidmaatschap op het spel zetten. Secretaris-generaal Carrington, die over twee maanden aldus Paese Sera. De laatste gijze laars werden gisteren met grote NAVO te laten uitspreken. Het feestvreugde verwelkomd op het Deense parlement nam een motie derheidsregering van premier zijn functie neerlegt, laste zijn af- Schlueter - die tegen deze motie is - scheidsbezoek, begin volgende r de Deense rol in de heeft officieel niet gevraagd om de week, aan Denemarken af. Volgens vliegveld van Kuwayt. i wordt gesteld dat Ame- vergadering niet den. Volgens voerder is dat besluit door de Kolding te hou- Carrington is het Deense besluit Deense woord- „strijdig met de basis van de NAVO-strategie". den, voornamelijk in de landbouw sector, waarbij de grondbezitters worden gedwongen om 3,5 miljoen hectare land te verkopen aan 22.3 miljoen landloze boeren. De debat ten in de Senaat hebben er onder meer toe geleid dat de uiteindelijke uitvoering van het programma is verschoven naar 1997. In het Lagerhuis, waar zeventig procent van de leden uit de groot- grondbezittende klasse komt, ver huisde het wetsontwerp van de top naar onderaan de prioriteitenlijst. Ook buiten het parlement stuitte het wetsontwerp op heftige protes ten van de landbezitters. Een parle mentslid, Hortencia Starke, riep de grondbezitters tijdens een bijeen komst op „de wapens op te nemen om ons bezit te beschermen". Pre sident Aquino, die de herverdeling van de gronden als een essentieel instrument ziet om de armoede op te lossen en het communisme te bestrijden, staat o.a. tegenover haar broer José Conjuangco, eige naar van een suikerplantage in Tar- lac, waar zij ook een belangrijk aan deel in heeft. "Het lot van 50 miljoe nen doodarme Filipino's die geen enkel zicht hebben op een beter le ven, voor henzelf en voor de kinde ren, staat op het spel", zegt me vrouw Aquino. De organisatie van boeren en landarbeiders heeft gewaar schuwd, dat als het landhervor mingsplan niet gauw wordt gerea liseerd, naar een 'alternatief moet worden gezocht. Volgens All Co- resco van de Unie van Filipijnse boeren is het duidelijk dat het de regering ontbreekt aan „politieke wil en vastberadenheid om de ei sen van de boeren in te willigen". „Als de gronden niet worden her verdeeld onder de landloze boeren, zal de ontevredenheid groter wor den. Boeren zullen dan vanzelf sprekend de kant van de commu nisten kiezen', aldus Coresco. De communistische opstandelingen hebben al gedreigd, dat zij land zul len confisceren en een eigen her vormingsprogramma zullen invoe ren als de regering niet met een sa menhangend programma komt. Granaat ontploft in bus: 23 doden BANGKOK (AFP) - Drieëntwintig personen zijn om het leven geko men en zestien ernstig gewond ge raakt bij de explosie van een hand granaat in een autobus in Thailand. Dit heeft de Thailandse televisie gisteren gemeld. De granaat explo deerde toen zes dronken soldaten achter in de bus met het projectiel aan het spelen waren. Na de explosie ontplofte de brandstof van de bus en brak een enorme brand uit. Onder de slacht offers bevinden zich de zes solda ten. Slechts achttien personen wis ten de bus ongedeerd te verlaten. Het ongeluk gebeurde in de pro vincie Nakhon Ratchasima, enkele honderden kilometers ten noorden van de hoofdstad Bangkok. Politieagenten gedood door Kanaken op Nieuwcaledonië PARIJS/NOUMEA (AFP/Rtr) - Bij een aanval door enige tientallen se paratistische Kanaken op een poli tiepost van een eiland in het Franse gebied Nieuwcaledonië in het zui den van de Stille Oceaan zijn van ochtend drie gendarmes gedood en velen gewond geraakt. Daarnaast werden 26 gendarmes ontvoerd, zo is gemeld door de centrale leiding van de gendarmerie in Parijs. Het ging om de post Fayaoue op het ei land Ouvea. Naar uit andere bron werd verno men, sprak een plaatselijk radio station echter van vier doden en vijf gewonden onder de gendar mes. Kanaken zijn de oorspronke lijke inwoners van Nieuwcaledo nië, dat is ingenomen door de Fran sen. Kanaken die afscheiding van Frankrijk eisen, hebben verklaard de verkiezingen te zullen boycot ten die zondag worden gehouden. In 1984 en 1985 vielen er 32 doden als gevolg van botsingen tussen de inheemse bevolking en de kolonis ten. Frankrijk heeft speciaal met het oog op de verkiezingen 3.000 man oproerpolitie gestuurd om de 6.500 man veiligheidstroepen op de eilanden te versterken. Tweede man in Sovjetunie op zijspoor gezet MADRID (AP) - De Russische par tijleider Michail Gorbatsjov heeft de tweede man van de Communis tische Partij, Jegor Ligatsjov, van zijn belangrijkste functies onthe ven. Dit heeft het Spaanse dagblad El Pais gisteren gemeld. De 68-jarige Ligatsjov staat be kend als een tegenstander van het hervormingsbeleid van Gor batsjov. Hij zou tijdens een buiten gewone vergadering op 16 april zijn ontheven van zijn functie als partij-adviseur op het gebied van ideologische kwesties en als hoofd van de partijkaders. El Pais zegt dit te hebben vernomen uit betrouw bare, maar anonieme bronnen in Moskou. Het Politburo heeft de functies volgens de Spaanse krant overge dragen aan Alexander Jakovlev, secretaris van het centrale comité van de partij, die wordt gezien als pleitbezorger van de plannen van Gorbatsjov. Jakovlev stond tot nog toe aan het hoofd van propaganda en pers- en culturele zaken. De correspondent van El Pais in Moskou schrijft dat de stap een ge volg is van het mislukken van een politieke operatie tegen Gor batsjov, georganiseerd door con servatieve partijleden. Ligatsjov zou de stimulator zijn geweest van de publicatie van een artikel in de Russische krant Sov- jetskaja Rossija, waarin het beleid van de Russische partijleider scherp wordt bekritiseerd. Het par tijblad Pravda publiceerde in een reactie daarop een veroordeling van het bewuste artikel. PRAAG - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zal „mogelij ke misverstanden" over zijn rol in de affaire rond de toekenning van de Erasmusprijs aap de Tsjechi sche dissidente schrijver Vaclav Havel in een gesprek met de auteur zelf uit de weg trachten té ruimen. Van den Broek zei dit gisteren aan het slot van de eerste dag van een officieel bezoek aan Tsjechoslowa- kije. door Hans Geleijnse De bewindsman ontmoet Havel vanmiddag tijdens een lunch op een geheim gehouden plaats in Praag. Behalve Havel zullen vijf andere leden van de Tsjechische mensenrechtenbeweging Charta aan het gesprek met Van den Broek deelnemen. Eveneens zijn uitgenodigd een lid van de Praagse Jazzsectie (een dissidente culturele groepering) en een predikant. Van den Broek bevestigde dat Havel was uitgenodigd nadat hij met zijn Tsjechische collega Ch- noupek en premier Strougall had gesproken. Aanvankelijk wilde het ministerie van buitenlandse zaken niets loslaten over het zogenaamde 'privé-programma' van de be windsman. Van den Broek roemde de 'openhartige sfeer' van de ge sprekken met Strougall en Chnou- pek en karakteriseerde zijn bezoek aan Praag als 'ontspannen'. Tien dagen geleden praatten Ha vel en vier andere leden van de mensenrechtengroepering Charta al met een delegatie van Neder landse parlementariërs in de wo ning van een Nederlands diplo maat. Van Nederlandse zijde wer den vooraf geen bijzonderheden verstrekt over Van den Broeks on officiële activiteiten, omdat men de Tsjechische gastheren niet voor het hoofd wilde stoten. Aan Tsjechische kant werd eer der desgevraagd gezegd dat men geen bemoeienis heeft met het on officiële programma van de be windsman. Niettemin heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken al navraag gedaan bij de ambassade over publikaties in de Nederlandse pers over de mogelijkheid van een Minister Van den Broek (l) ontmoeting van de minister met de dissidenten. Havel is niet van plan de 'Eras mus-affaire' op te rakelen. „Ik be schouw dat als een Nederlandse af faire en heb er geen behoefte aan om om uitleg te vragen, laat staan om verontschuldigingen", aldus de schrijver. Van den Broek kreeg in 1986 in en buiten het parlement het verwijt dat hij „geen hart voor Charta" zou hebben. Dat gebeurde nadat hij zich met succes had verzet tegen toekenning van de Erasmusprijs aan Charta en toen vervolgens werd besloten die toe te wijzen aan Havel bezwaar te maken tegen het namens de auteur uitspreken van een dankwoord in aanwezigheid van leden van het koninklijk huis. Van den Broek wilde voorkomen dat de betrekkingen met Praag op nieuw in het ongerede zouden ra ken, nadat in 1977 minister Van der Stoel tijdens een officieel bezoek aan Praag de Charta-oprichter prof. Patocka op zijn hotelkamer had ontvangen. Het duurde tot 1985 alvorens Chnoupek op bezoek kwam in Den Haag en na de Eras mus-affaire werd een tegenbezoek van Van den Broek uitgesteld. Het is voor het eerst in elf jaar dat een Nederlandse minister van bui tenlandse zaken Tsjechoslowakije bezoekt. De bewindsman toonde zich opvallend positief over de Tsjechische hervormingen. Zijn in druk was dat het nu ernst is met economische hervormingen en verdere democratisering. Er is „grote vastbelotenheid over het doorzetten van hervormingen, vanuit de overtuiging dat er „geen alternatief' is, zo zei hij. Tsjechoslowakije en de DDR gel den immers als de landen die wei nig op hebben met Gorbatsjovs pe restrojka en glasnost. De Praagse weerstand komt rechtstreeks voort uit de kritiek die de huidige partij leiding twintig jaar lang heeft geoe fend op de hervormingen tijdens de Praagse Lente, waaraan door een invasie van het Warschau Pact een einde is gemaakt. De hervormingen van de toen malige partijleider Dubcek lijken erg veel op die van Gorbatsjov nu. Van eerherstel voor de hervormers van destijds, die allen uit de partij zijn weggezuiverd, is echter geen sprake. Om de economische her vormingen op gang te krijgen is gisteren in Praag een nieuwe rege ring aangetreden. Vijf ministers en een vice-premier zijn afgetreden en verschillende ministeries in de ïn- dusriele sector samengevoegd. Er is echter slechts een nieuwe minis ter benoemd, zodat de regering (evenals de partijleiding overigens) blijft bestaan uit oudgedienden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5