Keutentof 'Zonodig wet om aidstest te verbieden' 'Uiterste grens' voor automobilist Celstraf geëist na seks met patiënte 'Kamer mocht dit niet pikken' Ouderen nog in premiezorgen VRIJDAG 22 APRIL 1988 -BINNENLAND PAGINA 3 Verzekeraars negeren richtlijn DEN HAAG (ANP) - De regering moet zo nodig wettelijke maatregelen nemen om haar aids-beleid kracht bij te zet ten. Als bij voorbeeld werkgevers - ondanks een duidelijke afwijzing van de regering - verplichte aids-tests gaan in voeren, moet er een wet komen om dat te verbieden. Dat stelt de Nationale Commissie Aids-Bestrijding (NCAB) in een advies aan de regering. Voorzitter E. Roscam Abbing van de NCAB zei gisteren op een pers bijeenkomst in Den Haag dat de betrokkenen eerst de kans moeten krijgen om in eigen kring regelin gen te treffen. Als dat niet of onvol doende lukt, is niet te ontkomen aan wettelijke regels, aldus de NCAB-voorzitter. Gisteren werd bekend dat som mige levensverzekeraars patiënten met hemofilie (bloederziekte) tot een aids-test willen verplichten bij het afsluiten van een levensverze kering, ongeacht het te verzekeren bedrag. Zij negeren hiermee de richtlijn van hun overkoepelende organisatie NVL, dat pas een aids test mag worden gevraagd bij ver zekeringen vanaf 200.000 gulden. Die richtlijn is door de regering en de NCAB aanvaard. Ook is, ondanks een scherpe af wijzing van de regering, onder werkgevers nog steeds een discus sie aan de gang over het testen van (bepaalde) sollicitanten. In het bui tenland zijn dergelijke maatrege-, len vaak al een feit. Zo moest de Nederlandse regering, ondanks haar terughoudende beleid, vorige week toestemmen in de eis van de Amerikaanse regering dat militai ren die voor een opleiding naar Amerika gaan op aids getest moe ten worden. "De maatschappelijke ontwikkelingen gaan erg snel", zo stelde Roscam Abbing gisteren vast. In de afwijzing van standaard aids-tests op ziekenhuispatiënten zit overigens enige ruimte. Vice- voorzitter R. Coutinho van de NCAB zei dat chirurgen bij de uit oefening van hun beroep een reëe- Noordzee De vervuiling van de Noordzee en Waddenzee is zo dreigend dat de regering besloten heeft tot een uit gebreid onderzoek naar de gevol gen van allerlei activiteiten. Minis ter Smit-Kroes zei gisteren dat het voortdurend spitsuur is op de Noordzee met zo'n 420.000 scheepsbewegingen per jaar en de- activiteiten van 160 olieplatforms. De zee geeft elk jaar zo'n drie mil joen ton vis prijs in 'ruil' voor 40.000 ton zware metalen, 1.6 mil joen ton fosfaten en meststoffen en 100 miljoen ton baggerspecie. Hepatitis-B Als alle zwangere vrouwen in Nederland worden getest op het Hepatitis-B-virus, zal 0,9 procent van die vrouwen inderdaad het vi rus in zich hebben. In die gevallen moet de pasgeboren baby meteen worden gevaccineerd. Dat zei ge neeskundig inspecteur voor moe- derschapszorg en kinderhygiëne dr. H. Verbrugge op een symposi um in Rhenen. Baby's die het virus dragen kunnen op latere leeftijd een chronische, soms dodelijke le verinfectie ontwikkelen. Pitbull-terriër De politie in Geldrop heeft giste ren een agressieve pitbull-terriër in de handboeien geslagen en later door een dierenarts afgemaakt. Het loslopende dier viel zonder aanlei ding een aangelijnde herdershond aan. Als de herdershond zich be woog hapte de pitbull toe. Na ge ruime tijd zag een politieman kans om een hondenvangstok te slaan om de nek van de pitbull. Om hem in bedwang te houden werd de pit bull met de achterpoten in de handboeien geslagen. Drugskoeriers De rechtbank in Haarlem heeft drie vrouwen en twee mannen uit Nigeria en Ghana veroordeeld tot onvoorwaardelijke celstraffen tot zes jaar wegens smokkel van heroï ne. Het vijftal werd 4 januari op Schipho: gearresteerd met in totaal bijna 14,5 kilo heroïne bij zich. De heroïne zat verstopt in thermospot- ten,foto-albums, de bodem van een koffer en bij een vrouw in haar lichaam. Veldwachter Bij de Brabantse gemeente Ber- kel-Enschot treedt op 28 april een functionaris in dienst met prak tisch dezelfde bevoegdheden als een politieman. De functionaris, vergelijkbaar met de traditionele veldwachter, heeft in principe op sporingsbevoegdheid ten aanzien van alle strafbare feiten, maar zal zich voornamelijk dienen te rich ten op bestrijding van de kleine cri minaliteit zoals vandalisme in en rond het plaatselijk winkelcen trum en het zwembad. Hij mag geen vuurwapen dragen. DEN HAAG - Twee jaar lang heeft hij gewaarschuwd, gezeurd en ge dramd. Van meet af aan heeft hij gewezen op de heilloze weg, die het kabinet met de keuze van pas poortproducent KEP was ingesla gen. Maar staatssecretaris Van der Linden van buitenlandse zaken hield zich doof, wilde niet luisteren naar de soms boeiende, dan weer bewogen, maar bovenal hartstoch telijke pleidooien van Piet de Vis ser. De rondborstige Rotterdam mer van PvdA-huize kreeg toch nog zijn zin: het kabinet wil breken met de paspoortfabrikant. 'Kappen met KEP' heet dat in het jargon van De Visser. door Bart Jochems en Jos Heymans Het PvdA-kamerlid heeft geen goed woord over voor staatssecre taris Van der Linden, die niet al leen halsstarrig en vaak tegen beter weten in vasthield aan KEP, maar tevens de Kamer misleidde en ver keerd informeerde. "Van der Lin den is volstrekt onmogelijk gewor den. Hij heeft ons op een schande- Piet de Visser krijgt zijn gelijk in paspoortaffaire lijke manier misleid. In een fat soenlijk politiek bestel hoort die man er niet te zitten", aldus De Vis- In december van het vorig jaar liet Van der Linden het door KEP ontworpen paspoort op fraudebe stendigheid testen door het Ameri kaanse ministerie van justitie. "We kregen alleen de gunstige conclu sies te horen. De kritiek van de Amerikanen heeft Van der Linden verzwegen", zegt het kamerlid. „En op grond van die positieve in formatie gaf de Kamer aan Van der Linden het groene licht". De Visser noemt nog een voor beeld. "De Staatsdrukkerij liep rond te roepen dat er ook nog een ander rapport was uit de Verenigde Staten en dat zou heel wat minder positief zijn. Ik heb Van der Linden toen in de Kamer gevraagd of er nog andere informatie was. Hij ont kende dat". Achteraf bleek volgens De Visser dat de CDA-bewinds- man de Kamer verkeerd had inge licht. "Een goede Tweede Kamer behoort dat niet te pikken". "Ik heb het al eerder gezegd", verzucht De Visser: "Van der Lin den is onacceptabel. Een motie van wantrouwen tegen zijn persoon haalde het niet. Eén van de moge lijkheden in het Kamerdebat vol gende week, het zoveelste dat we aan het paspoort moeten wijden, is opnieuw met een dergelijke motie aankomen. Of dat zin heeft? Ik weet het nog niet; je kunt immers ook als staatssecretaris maar één keer dood zijn". Van der Linden heeft volgens De Visser 'te veel en te lang achter zijn ambtenaren aangesjokt'. "Zijn ambtenaren hebben grote blun ders gemaakt. Van der Linden wist dat hij een kar met vierkante wie len aan het trekken was. Had hij dat maar meteen gezegd. Dan had den we misschien samen, Kamer en staatssecretaris, de boel nog le, zij het kleine, kans lopen met aids besmet te raken. "Prik- en snij-ongelukken zijn in dat vak bij na onvermijdelijk. Dat brengt een besmettingsrisico met zich mee. Het zou onverstandig zijn ons in te graven in het standpunt, dat opera tiepatiënten niet getest mogen worden. Dan lopen we het risico dat het formeel niet mag, maar in de praktijk toch op grote schaal ge beurt". De NCAB overlegt informeel met de chirurgen "om een of ander compromis" te vinden, aldus Cou tinho. Over hoe dat compromis er uit zou moeten zien kon hij donder dag nog niets zeggen. Maandag overlegt de Tweede Kamer in een bijzondere uitgebreide commissie vergadering over het aids-beleid. Van Eekelen mag blijven ondanks fikse dollarstrop DEN HAAG (GPD) - WD-minis- ter Van Eekelen (Defensie) mag blijven. Een Kamermeerderheid bestaande uit CDA. WD en SGP stemde gisteren tegen een motie van wantrouwen van PvdA-kamer lid Vos. Aanleiding voor de motie was het besluit van Defensie om in sep tember 1986 400 miljoen dollar te kopen voor de aanschaf van F16- straaljagers. De gevechtsvliegtui gen zouden echter pas in de perio de 1992 tot 1994 worden aange- schaf. Doordat de prijs van dat vliegtuig onlangs is verlaagd, zijn de tegen een hoge koers gekochte dollars niet meer nodig. Defensie kan in de toekomst enige honder den miljoen guldens schade lijden, als de dollarkoers op een laag ni veau blijft. PvdA-fractieleider Kok daagde de WD uit om voor de motie te stemmen. Hij verwees naar het de bat over de parlementaire enquête bouwsubsidies van afgelopen dins dag. Daar stelde WD-kamerlid F. Bolkestein dat bewindslieden niet alleen verantwoordelijk zijn voor het eigen handelen maar ook voor dat van hun ambtenaren. De libe raal pleitte voorts voor een sneller aftreden van bewindslieden in om streden kwesties, zonder dat er on- middelijk een kabinetscrisis op zou volgen. Namens de WD zei fractieleider Voorhoeve dat Van Eekelen per soonlijk niets te verwijten viel. Het contract over de aankoop van de dollars is gesloten door zijn voor ganger, De Ruiter (CDA). Van Eekelen heeft bovendien maatre gelen genomen om herhalingen te voorkomen. Daarmee is zijn ver trouwensrelatie met de Kamer niet aangetast, meende Voorhoeve. In het debat gaf de minister toe dat er door zijn ambtenaren fouten zijn emaakt. Er is een verkeerde schatting gemaakt van de behoefte aan dollars in de toekomst en dat is te laat ontdekt. "Die fouten zullen niet meer voorkomen", aldus Van Eekelen. AMSTERDAM - Gemaskerde aanhangers van RaRa steken een sigaret op tijdens een demonstratie tegen de aanhouding van in totaal acht inwoners van Atlster- dam, die vorige week maandag van hun bed werden gelicht op verdenking van de brandstichtingen bij ver scheidene Shell-pompen en Makro-vestigingen. Ruim 200 mensen namen deel aan de demonstratie. Van de acht zit er nu nog één vast. De raadkamer van de rechtbank besloot gisteren de voorlopige hechte nis van een 30-jarige man tot 30 dagen te verlengen. Twee andere RaRa-verdachten, die nog vastzaten, zijn Ziekteverzekering blijft voor velen te duur DEN HAAG (ANP) - Een groep van ongeveer 13.000 ex-ziekenfonds verzekerden van 65 jaar en ouder kan per 1 juli terug naar het zieken fonds. Daarmee is ongeveer 50 mil joen gulden gemoeid. Dat is het enige dat vaststaat na een monde ling overleg van de vaste Kamer commissie voor volksgezondheid met staatssecretaris Dees over de te hoge premie die veel bejaarden op het ogenblik in de particuliere verzekering betalen. Over maatregelen voor grote groepen andere ouderen die te veel premie betalen pleegt Dees bog overleg met het KLOZ, de overkoe pelende organisatie van particulie re verzekeraars. In de eerste helft van juni bespreekt hij het resultaat daarvan weer met de Kamer. Dees was niet bereid om, zoals CDA, PvdA en D66 vroegen, de groep die naar het ziekenfonds wordt overgeheveld uit te breiden. Hij wil volstaan met mensen die al 65 waren bij de stelselwijziging in 1986 en die zich daarvoor niet vrij willig bij het ziekenfonds konden verzekeren dankzij het inkomen van een verdienende partner. Deze mensen zijn in de particuliere ver zekering in de problemen geko men toen het inkomen van hun partner wegviel. Voor de overige bejaarden wordt gedacht aan het vaststellen van een maximumpremie. Het KLOZ heeft aangeboden bedragen waarmee hun premie de 181 gulden per maand te boven gaan, terug te beta len. De vraag is nog of er voor die teruggave een inkomensgrens moet worden vastgesteld en hoe- Campagne moet publiek van ernst doordringen DEN HAAG - Over ruim een week heeft elke personencuto in Neder land dezelfde top: 120 kilometer per uur. Komende maandag start de overheid een grote voorlich tingscampagne om de automobilis ten duidelijk te maken hoe hoog vanaf 1 mei de maximum-snelheid op de autowegen is en hoe streng de politie dat gaat controleren. door Weert Schenk Hoewel de politie hier en daar mort over de scherpere controle op handhaving van de maximum snelheid, omdat daarvoor geen tijd zou zijn, heeft het ministerie van justitie een heel plan-de-campagne opgesteld. Zowel opvallend als on opvallend zal de politie intensieve controles houden. De Algemene Verkeersdienst in Driebergen heeft hier al 40 man voor vrijge maakt. Dat de overheid het serieus meent, is ook op te maken uit de aanschaf van 10 extra kisten met radarapparatuur om de snelheden op te meten. Bovendien zullen vliegtuigen worden ingezet. En geen gesmoes van: 'Ik wist het niet'. De politie bekeurt meteen. De straffen zijn overigens niet mis. Wie drie keer in een jaar op 4? - 4 een snelheidsovertreding wordt betrapt, krijgt een laatste waar schuwing. Bij de vierde keer zal de officier van justitie intrekking van het rijbewijs eisen. De hoogte van de boetes is afhan kelijk van het aantal kilometers waarmee de toegestane maximum snelheid is overschreden. De vuist regel voor de politie is zes gulden per kilometer, over de gehele over schrijding gerekend. De automobi list die 150 kilometer reed, kan dus rekenen op een bekeuring van 180 gulden. De bestraffing van hogere snelheden wordt overgelaten aan het Openbaar Ministerie. Borden Het is niet op elke snelweg toege staan om met 120 kilometer per urn- te rijden. Op veel trajecten in de Randstad en rondom Breda, Den Bosch, Eindhoven, Arnhem, Zwol le en Groningen is de limiet 100 ki lometer per uur. Rijkswaterstaat krijgt vandaag en morgen 600 grote borden en 28.000 kleine gele bordjes aangele verd met het cijfer 100. De grote borden komen aan het begin van een traject waarop de snelheidsme ter niet boven de 100 kilometer mag gaan. De kleine bordjes wor den om de 25 meter op de vangrails geplaatst. Deskundigen van Rijkswater staat hebben uitgezocht dat de au tomobilisten zich beter aan de snel heidslimiet houden als ze daaraan om de 25 meter worden herinnerd. Om elke 100 meter zou te weinig zijn voor het gewenste effect te be reiken; om elke 10 meter te veel. Vanaf maandag zullen ongeveer 400 kantonniers van Rijkswater staat de borden plaatsen. De grote 100 kilometer-borden zullen er ze ker op 1 mei staan. Voordat dat het kunnen klaren". Toen minister Van den drie weken geleden in de 1 opdraafde om voor Van der Linden de kastanjes uit het vuur te halen, was dat voor De Visser 'een verade ming'. "Met Van den Broek kun je zaken doen", aldus De Visser. Toch valt ook de minister het een en an der te verwijten, meent hij. "Hij heeft te lang gewacht, had de Ka mer eerder moeten informeren over wat zijn staatssecretaris alle maal had uitgevreten. De minister mag dan in het politieke debat zijn mannetje staan, bestuurlijke capa citeiten dient hy ook te bezitten. Van den Broek had de signalen se rieus moeten nemen". De Visser spreekt zich niet uit over de vraag of Van den Broek po litieke consequenties moet trek ken. In zijn algemeenheid vindt hij, zoals de WD onlangs al bepleitte, dat bewindslieden hun ministerië le verantwoordelijkheid moeten nemen. "Het is een slechte traditie dat er meteen een kabinetscrisis dreigt, als één minister of staatsse cretaris zou moeten aftreden. Zwakke broeders in het kabinet moeten kunnen vertrekken. In de paspoortkwestie had Van der Lin den al lang weg dienen te zijn. Een ander had dan schoon schip kun nen maken, de boel kunnen repare- AMSTERDAM (ANP) - Was de ge meenschap die een 38-jarige chi rurg uit Amsterdam op 19 augustus vorig jaar had met een zwangere patiënte een "dwaas ritsloos num mer" zoals hij het zelf noemt? Of misbruikte hij de vrouw op de be handelingstafel terwijl zij versuft door valium aan hem willoos was overgeleverd? Die vraag moet de Amsterdamse rechtbank beant woorden. Officier van justitie mr. L. de Wit eiste gisteren negen maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf tegen de chirurg. De verhalen die de chirurg vertelt over de seksuele gemeenschap met een 22-jarige pa tiënte, die op dat mement zeven weken zwanger was, vindt De Wit zo krankzinnig en ongeloofwaar dig dat de lezing van de vrouw hier over voor hem de doorslag geeft. "De chirurg heeft op grove wijze misbruik gemaakt van een patiënte die hij eerst weerloos maakte met valium. Dat de zaak veel publiciteit kreeg mag daarbij niet strafver- minderd werken", aldus De Wit. Wel hield hij bij zijn eis rekening vrijgelaten. De (besloten) raadkamer zag v> tweetal onvoldoende grond om ze ook nog eens voor öu dagen gevangen te houden, zoals het openbaar ministe rie had gevraagd. RaRa staat voor Revolutionaire Anti Racistiese Ac tie. Deze groep claimde in het verleden onder andere de brandstichtingen bij de Makro en acties tegen Shell vanwege de banden van deze bedrijven met Zuidafri- ka. De arrestaties van de RaRa-mensen werden uitge voerd na een ruim een jaar durend onderzoek door een speciaal landelijk opsporingsteam van de politie, (foto veel de andere premies omhoog moeten om die bedragen op te brengen. Van Otterloo (PvdA) be rekende dat bejaarden met lage in komens dan nog 15 procent of meer aan premie kwijt zijn. De verzekeraars hebben al ge vraagd om verhoging van de pre mie voor de standaardpolis (nu 143,50 gulden per maand). Ze moesten die standaardpolis aan bieden aan de 800.000 mensen die in april 1986 van het vrijwillige zie kenfonds moesten overstappen naar de particuliere verzekering. Ze lijden er zulke zware verliezen op, dat diverse verzekeraars in ern stige financiële problemen zijn ge komen. Volgens Dees en de Kamer hebben de elkaar stevig beconcur rerende verzekeraars die proble men overigens vooral aan zichzelf te wijtèn. 'Vier van Breda' ontliepen kogel dankzij Juliana DEN HAAG (GPD) - Koningin Juliana heeft destijds de execu ties van de toenmalige 'Vier van Breda' tegengehouden. Dit ver klaarde prof. A.D. Belinfante (auteur van het standaardwerk over de bijzondere rechtsple ging 'In plaats van bijltjesdag') vanmiddag in het VPRO-radio- programma 'Het Spoor'. In tegenstelling tot haar moe der, koningin Wilhelmina, kon zij executie niet met haar gewe ten verenigen. 'Dat kan ik niet, dat kan ik niet', zou ze gezegd hebben tegen de toenmalige minister-president Drees toen ze de doodvonnissen moest be krachtigen. In totaal werden na de twee de wereldoorlog in Nederland 140 doodvonnissen uitgespro ken, waarvan er 40 werden vol trokken. De Vier van Breda ontsprongen de dans en hun doodstraf werd omgezet in le venslang. Lages en Kotalla zijn inmiddels overleden en de an dere twee (Fisqher en Aus der Fünten) zitten nog steeds vast in de gevangenis van Breda. Daarmee is Nederland het enige land dat - na de dood van Hess in 1987 - nog oorlogsmis dadigers gevangen houdt. gele lint van de duizenden kleine bordjes is aangebracht, is het al ze ker half mei. Maar het kan uitlo pen, omdat de Franse fabriek die de klemmen voor de bordjes levert, op het tijdschema is achter ge raakt. Advertenties Via televisiespotjes en adverten ties in de kranten wordt de auto mobilist gewaarschuwd niet langer de snelheidslimiet te overtreden. De slogan is: 120 kilometer per uur: de uiterste grens. Om duidelijk te maken dat krachtig tegen snelheidsovertre ders zal worden opgetreden staat in de advertenties ook steeds een vignet met de woorden 'te hard rij den kost te veel'. Het zinnetje slaat niet alleen op de hoge boetes. Hoge snelheden brengen ook kosten met zich mee in de vorm van verkeers slachtoffers, milieuschade en uit putting van energiebronnen. De nieuwe algemene snelheidsli mieten gelden overigens alleen voor personenauto's en motoren. Voor andere categorieën auto's blijft dat maximum lager. Zo blijft de snelheidsgrens voor vrachtwa gens 80 kilometer. Dat is ook de hoogste snelheid waarmee, met uitzondering van de autoroutes, op alle andere wegen buiten de be bouwde kom mag worden gereden. met de uitspraak van het medisch tuchtcollege dat de chirurg woens dag voor een jaar, de maximale ter mijn, schorste wegens gemeen schap met de vrouw. Volgens de chirurg had de vrouw duidelijk avances gemaakt nadat zij in het specialistencentrum in Amsterdam doort de chirurg was onderzocht in verband met buik pijn. De vrouw zou aan de gulp van de chirurg hebben gezeten, zich hebben uitgekleed in de wachtka mer die hij op slot had moeten doen waarna gemeenschap had plaats gevonden op enkele stoelen. Het slachtoffer stelt daartegen over dat zij in het specialistencen trum was ingespoten met valium waardoor zij in een soort slaaptoe stand was geraakt. Maar ze kon nog wel zien wat er allemaal gebeurde, alhoewel ze daar niets tegen kon doen. De chirurg zou haar in die toestand op de behandeltafel heb ben verkracht. Nadat de vrouw weer bij haar positieven was geko men had ze het pand verlaten en was direct naar de politie gestapt waar ze aangifte deed van ver krachting. Advocaat mr. Spong bepleitte vrijspraak omdat allereerst niet be wezen is dat de vrouw in onmacht verkeerde toen de gemeenschap plaats vond. Bovendien was tij dens een reconstructie gebleken dat, indien de gemeenschap had plaats gevonden op de manier zoals de vrouw vertelde, dit fysiek volstrekt onmogelijk was. Ook bracht hij in dat als de chirurg ge meenschap met de vrouw had wil len hebben, hij haar wel helemaal buiten bewustzijn zou hebben ge bracht. Hij noemde tenslotte een eis van negen maanden veel te zwaar: „Een enkel mismoment in zijn car rière en de man is alles kwijt ge raakt". De rechtbank doet op 4 mei uit spraak. Bijstandskosten DEN HAAG (ANP) - De rijksover heid moet de bijstandskosten vole- dig gaan betalen in plaats van plan nen te maken om de kosten nog meer op de gemeenten af te wente len. Alleen afschaffing van de ge meentelijke bijdrage van 10 pro cent kan een einde maken aan de huidige oneerlijke verdeling, waar door gemeenten met veel werklo zen teveel betalen. Dat advies zal de Raad voor de Gemeentefinanci- ën volgende week uitbrengen aan de regering-in reactie op het rege ringsvoorstel om de bijdrage voor de gemeenten te verhogen tot 20 procent. Toegangsprijs f 10,-. Kinderen 4 t/m 12 jaar f 5,-. 28 ha Bloemenpark in Lisse. 20 ha Parkeerterrein. i Dagelijks open van 8 -18.30 uur. Vragen? Bel 02521-19144. Bloemencorso: zaterdag 23 april PRACHTIG DAGJE KLEUR

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3