actief in vrije tijd Lakenhal hoopt alsnog snel een lift te kunnen installeren Kwestie rond kleur van monument duurt voort Bedrijvendag rond thema psychologie VRIJDAG 22 APRIL 1988 STAD LEIDEN Zeeverkenners De Zeeverkènnersgroep Jan van Ga len houdt zaterdag een sponsorloop ten bate van de bouw van een nieuw clubhuis. De sponsorloop begint om 13.00 uur op het Marowijnepad. Wet houder Tesselaar lost het startschot. In en om de welpenhut daar zijn die dag tal van spelletjes. Klaverjassen Buurthuis Op Eigen Wieken houdt za terdag 23 april een koppel-klaverjas- toernooi. De eerste ronde begint om 20.00 uur. Het toegangsgeld bedraagt tien gulden. Het buurthuis is gevestigd aan het Valkenpad 2. Zelfverdediging In de Droomfabriek aan de Oude Rijn 56 begint zaterdag 23 april een zelf verdedigingscursus voor vrouwen. De cursus wordt op acht achtereenvol gende zaterdagen gehouden, telkens van 11.00 uur tot 13.00 uur. Belang stellenden kunnen bellen naar tel. 133883. Bazar Leerlingen, leerkrachten en ouders houden zaterdag 23 april in de Vrije School Mareland een bazar in de school aan de maresingel 19. In het gebouw worden van 10.00 tot 16.00 een groot aantal aktiviteiten en spelle tjes gehouden. Lentetoer De comissie 'Ut Ootootje' van de car navalsvereniging de Hutspotten houdt zondag 24 april een lentetoer. Belang stellenden kunnen zich vanaf 11.00 uur hiervoor inschrijven bij Antonius Clubhuis. De toer begint om 12.00 uur. Er kan tot 17.00 uur worden gefi nisht. Aansluitend op de rit wordt een avond gehouden in Antonius Club huis. Wandeltocht Het Instituut voor Natuurbeschermin geducatie houdt zondag 24 april een wandeltocht door het landgoed Dui venvoorde in Voorschoten. Natuur- gidsen begeleiden de deelnemers. De tocht begint om 13.00 uur en duurt on geveer twee uur. Surinamers De Stichting Surinamers Leiden houdt zondag 24 april een familiedag in het SSL-clubgebouw aan het Valkenpad 2. Op het programma staan onder meer een verschillende tentoonstel lingen. demonstraties en optredens. De familiedag begint om 13.00 uur en duurt tot 17.00 uur Klaverjas In het clubgebouw van VTL aan de Voorschoterweg wordt vanavond een klaverjas- en jokerwedstrijd gehou den. De aanvang is 20.00 uur. FIOM Het FIOM-bureau verhuist vrijdag van de Langegracht 61 naar de Langeg- racht 65A. Het nieuwe telefoonnum mer is 226199/226098. Door de ver huizing is het bureau vrijdag en maan dag gesloten. Wereldwinkel De Wereldwinkel staat iedere zater dag met een kraam naast de biblio theek in de Nieuwstraat. Komende za terdag wordt deze gevuld door het Ni caragua Komite dat informatie ver strekt over 'de nacht van Juigalpa'. Collecte In de week van 18 tot en met 24 april heeft de jaarlijkse collecte plaats van het Nationaal Fonds Sport Gehandi capten. Uit de bijdragen van deze col lecten kunnen verenigingen en instel lingen aanspaasingen ten behoeve van gehandicapten betalen. Kanker In het kader van de Kankerweek die van 2 tot 7 mei wordt gehouden, houdt het Integraal Kankercentrum West een open dag op 3 mei. Het IKW is ge vestigd aan de Opaalstraat 5 te Lei den. Om museilm toegankelijker te maken voor gehandicapten: LEIDEN - Het gemeentelijk Mu seum de Lakenhal streeft er naar om op korte termijn toch een lift in het gebouw aan te brengen. De la kenhal wordt daardoor beter toe gankelijk voor gehandicapten en mensen die slecht ter been zijn. Een eerder plan om een lift te in stalleren in het museum sneuvel de. Deze voorziening zou door al lerlei noodzakelijke bouwkundige voorzieningen bijna een miljoen gulden hebben gekost. Een een dergelijk bedrag kon het museum niet op tafel leggen. Volgens Ingrid Moerman van de Lakenhal bestaat er nu het plan om in het gebouw een aanzienlijk een voudigere lift aan te brengen. Deze lift zou dan niet alleen vooor ge handicapten zijn bestemd, maar ook voor het personeel van De La kenhal. "Dat zou een hele uitkomst zijn, want het is bijna ondoenlijk voor de medewerkers om alle pullen voortdurend de trappen op te sle pen. En zoals bekend is nog niet zo lang geleden een beeld beschadigd doordat het uit de takels viel. Dat was heel vervelend, maar vervelen der was nog dat een medewerker daardoor bijna gewond raakte. De man kon nog maar net op tijd weg springen. Als er een lift komt, be horen dat soort problemen tot het verleden". De lift zou, als alles doorgaat, niet in een binnenplaatsje komen achter de balie, zoals eerst de be doeling was, maar achter in het museum bij de diensttrap. "Daar door zullen gehandicapte bezoe kers nog niet eenvoudig het muse um in en uit kunnen gaan, maar het is in elk geval een hele verbete ring", aldus Ingrid Moerman. Exposities Hoeveel de lift zal gaan kosten, is nog niet bekend. De directie heeft een aantal bedrijven om offerte ge vraagd en wacht de aanbiedingen nu af. "Maar we hopen dat we het met 300.000 gulden redden". Me vrouw Moerman verwacht dat voor het einde van deze maand een prin cipe-beslissing kan worden geno- De slechte toegankelijkheid van het museum voor gehandicapten is Ingrid Moerman al meer dan tien jaar een doorn in het oog. "Mensen in een rolstoel, maar ook mensen die slecht ter been zijn, kunnen nu eigenlijk alleen de zalen op de be gane grond bezoeken. En dat zijn nu juist de ruimten waar de vaste tentoonstellingen worden gehou den. De wisselende exposities, die het voor mensen aantrekkelijk ma ken om een museum verschillende keren te bezoeken, zijn voor hen onbereikbaar". cMet de installatie van de 'dienstlift' zijn nog steeds niet alle verdiepingen toegankelijk voor ge handicapten. Daarvoor is de aanleg van een zogenoemde traplift tus sen verdiepingen noodzakelijk. "Maar de aanleg van zo'n lift hoeft geen probleem te zijn", aldus In grid Moerman. Afstapje Naast het gemeentelijk museum wordt op dit moment druk gewerkt aan een 'bijgebouwtje'. In een steegje tussen de panden die het museum in gebruik heeft en De La kenhal zelf verrijst een gebouwtje waarin een filmzaal, een ruimte voor de educatieve dienst en een klein kantoortje moeten worden gevestigd. Dit pandje moet, als al les naar wens verloopt, voor de bouwvak klaar zijn. Ingrid Moer man: "Aanvankelijk hebben we er nog over gedacht om in de nieuw bouw een lift te plaatsen. Maar dat bleek niet goed mogelijk te zijn". Overigens is de nieuwbouw zelf ook niet overal even makkelijk toe gankelijk. Door een 'rekenfout' van de architect sluit de vloer niet aan bij de vloeren van de ernaast gele gen panden. Ze ligt bijna een halve meter hoger. "Er is nu besloten om de vloer van het gedeelte waar het publiek komt gelijk te houden met die van het museum. Om het 'af stapje' van een halve meter te over bruggen, worden nu trapjes aange legd. Daarmee is het probleem op gelost, maar mooi is het niet". Als de nieuwbouw gereed is staan er voorlopig geen nieuw- bouwplannen meer op stapel. "Er is ooit sprake van geweest om het museum uit te breiden naar de Lammermarkt. De gemeente heeft daar inmiddels ook enkele panden aangekocht. Maar nog lang niet alle benodigde gebouwen zijn in haar bezit. Voorlopig heeft dit plan een zeer lage prioriteit. Wanneer het wel wordt uitgevoerd? De eerstko mende 200 jaar niet, denk ik", zegt ze gekscherend. Koffieshop Als het aan Ingrid moerman ligt wordt op korte termijn wel het no dige verbeterd in De Lakenhal zelf. "Er is grote behoefte bij bezoekers aan een koffieshop of een kantine. Het enige wat we hun nu hebben te bieden is acht zitjes rond een kof- fieautomaat. Dat is niet veel, dus". Omdat een volledig 'professione le' kantine te duur wordt, denkt het museum erover deze te laten be mannen door vrijwilligers. Daar voor zijn inmiddels contacten ge legd met de Vereniging van Be langstellenden van De Lakenhal. "We hebben nu zo'n twintig men sen die als vrijwilliger willen wer ken in de koffieshop. Dat is waar schijnlijk nog niet voldoende, maar het begin is er". Of de koffieshop er ';omt, is ech ter nog niet zeker. V,ant ook hier speelt geldgebrek hemuseum par ten, evenals bij enk ;le andere ver beteringsplannen. "We zouden graag zien dat de uitleg bij de ten toongestelde spullen in verschil lende talen, of in elk geval ook in het Engels, worden gesteld. De tek sten zijn al klaar, maar ze kunnen nog niet worden uitgevoerd omdat er niet voldoende geld is". Overigens overweegt De Laken hal om onder meer hiervoor de ont werper Donald Janssen in de arm te nemen. Hij zou ook de eventuele kantine en de markering in de ten toonstellingszalen van een 'huis stijl' moeten voorzien. "Die markering in de zalen is ook zoiets", zegt mevrouw Moerman. "Ze dienen om het publiek enige afstand te laten bewaren tot de schilderijen. Het zijn in feite niet meer dan wat strepen op de grond. Maar ze blijken toch een soort psy chologische barrière te zijn. Alleen nu bestaan die strepen uit fel geel plastic plakband. En dat is niet fraai. Het is net of je op een basket balveld staat. Een ontwerper moet daar toch iets mooiers voor kunnen Gulden Om de verschillende plannen te kunnen verwezenlijken, hoeft De Lakenhal niet aan te kloppen bij het rijk. "We zijn een gemeentelijk museum en die worden door het rijk niet gesubsidieerd". Mag De Lakenhal van de gemeente echter ook geen extra bijdrage verwach ten? "Leiden is een arme gemeen te. Die kan voor dit soort zaken geen enorme bedragen uittrek ken". Om toch nog wat te kunnen doen, overweegt het museum om een 'restauratie-gulden' te vragen van bezoekers. "Door een gulden te heffen boven de normale entree gelden, kunnen we geleidelijk een speciaal fonds vormen. Die extra gulden hoeft op zichzelf geen pro bleem te zijn. De toegangsgelden zijn belachelijke laag, vind ik: 2,50 gulden... Het Stedelijk Museum in Amsterdam vraagt bijvoorbeeld al zes gulden". Tegelijkertijd wil De Lakenhal proberen om meer bezoekers te trekken. "We krijgen nu per jaar ongeveer 40.000 binnen. Met een actievere werving moeten dat er 60.000 kunnen worden. Meer hoeft van mij trouwens niet. Het mag niet gebeuren dat mensen voetje voor voetje door de zalen moeten schuifelen. Dat is ook niet leuk Ingrid Moerman hoopt dat er een groter aantal bezoekers naar het museum kan worden gelokt door De lakenhal meer dan nu het geval is onder de aandacht te brengen van bijvoorbeeld vrouwenvereni gingen. "De pr-afdeling onder zoekt nu wat de mogelijkheden zijn". Herstel firma De Nie In de rubriek Steeds stond gisteren en verhaal afgedrukt over de pro blemen van Cor Lens met Westlan- d/Utrecht. In dat verband noemde Lens ook de naam van firma De Nie. Deze zou geweigerd hebben reparaties aan de woning van Lens uit te voeren met de mededeling: "Dat doen we niet, je woont er al voor niks". Volgens mevrouw De Nie is dat echter pertinent onjuist: "De heer Lens belde ons op met de vraag of we en lekkage in zijn wo ning konden verhelpen. Hij zei Óns toen de rekening maar naar West- land/Utrecht te sturen waarvoor we op dat moment wat werkzaam heden verrichtten. We hebben ze opgebeld of dat de bedoeling was. Ons is meegedeeld dat ze een even tuele rekening niet wensten te be talen. We hebben zélf in elk geval nooit tegen de heer Lens gezegd dat we het niet wilden doen omdat hij er gratis woonde". Overleden: G. van der Meij, geb. 7 jul 1907, man; A.A. Stolze, geb. 30 jul 1963, man; C.L. Commandeur, geb. 4 aug 1929, man; L.J.C. van Beekom, geb. 14 aug 1903, man; E. Siera, geb. 25 jun 1923, vrl. echtg. van J.P. Slegtenhorst; F. Hamdioui. geb. 1935, vrl. echtg. van A. Chahboun; S.M. Parlevliet. geb. 11 sep 1905, vrl.; G. Ravensbergen. geb. 15 jun 1916, man; A.G. van Leeuwen, geb. 11 mrl 1924, vrl. echtg. van A.G. Leeflang; J. Lo- man, geb. 28 aug 1900, vrl.; W. van der Vlist, geb. 6 jan 1906, man; M.H. van Rijn, geb. 2 feb 1907, vrl. geh. gew. met L. Arnold; Gasthoogleraar wiskunde aan universiteit LEIDEN - Prof.dr. A. Salomaa, ver bonden aan de universiteit van Turku (Finland), zal in mei en juni als gasthoogleraar aan de Leidse universiteit colleges wiskunde en informatica geven. Prof. Salomaa zal de die twee maanden de Kloos terman-leerstoel bezetten. Salomaa is een vooraanstaand geleerde op het gebied van de theo retische informatica. Zijn weten schappelijke interesse is zeer breed en omvat gebieden als mathemati sche logica, theorie van bereken baarheid, theorie van formele talen en automaten en cryptografie. Jongen (6) aangereden door bus LEIDEN Een 6-jarige jongen is gisteravond rond 17.30 uur licht ge wond geraakt bij een ongeval aan de Stevenshofdreef. De jongen liep ter hoogte van de Jantina van Hoornkade plotseling de rijbaan op. Een autobus rijdend in de rich ting van de Haagse Schouwweg, bestuurd door een 42-jarige man uit Buitenkaag, kon hem niet meer ontwijken. De jongen is met een hoofdwond overgebracht naar het Academisch ziekenhuis. Symposium over druk op rechters LEIDEN - Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het aan de Leidse universiteit verbonden staatsrechtelijk dispuut Res Publi- ca, wordt op 10 mei een symposi um gehouden over de overbelas ting van de rechterlijke macht en de daaruit voortvloeiende vermin dering van de rechtsbescherming. De inleiders zijn: mr. P.J.G. Kap- teyn, rechter bij het Hof van Justi tie van de EG, en mr. J.A.M. van Angeren van de stafafdeling wetge ving publiekrecht bij het ministe rie van justiti^. Het symposium wordt gehouden in het Academiegebouw, Rapen burg 73, en duurt van twee tot vijf uur 's middags. Wethouder Peters ldest kant van eigenaar LEIDEN - De afdeling monumen tenzorg van de gemeente en de ei genaar van het felgekleurde pand Nieuwe Rijn 29 zijn het niet eens geworden over de kleuren waarin het monument moet worden over geschilderd. Wethouder Peters is er aan te pas gekomen om die pat stelling te doorbreken en heeft niet de kant van zijn ambtenaren maar die van de eigenaar gekozen. Vol gens monumentenzorg druist die keuze van de wethouder in tegen wat historisch verantwoord is. Vorig jaar schilderde de eigenaar van het winkelpand aan de Nieuwe Rijn de gevel in fel blauw en geel. Dat mag niet, omdat het pand op de monumentenlijst prijkt en de af werking van de gevel in overeen stemming moet zijn met de archi tectuur. Volgens de eigenaar geven de opvallende kleuren een extra accent aan het monument. De afde ling monumentenzorg van de ge meente meent daarentegen dat de huidige kleuren juist afbreuk doen aan het historisch karakter van het pand. De 'Rijksdienst voor de Monu mentenzorg verklaarde eerder dit jaar dat voor het overschilderen van het pand een vergunning no dig is en heeft de eigenaar verzocht om in overleg met het Bureau Mo numentenzorg Leiden nieuwe kleuren te kiezen. Geadviseerd werd een keuze te maken uit de kleuren wit of licht oker voor het pleisterwerk en de kleuren groen, oker en wit voor de ramen en kozij nen. Het overleg is evenwel op niets uitgelopen. Volgens eigenaar J. Lammers valt met de gemeente ambtenaren alleen n^aar te praten over drie tinten wit. "Daar voel ik niets voor", zegt Lammers. Hij heeft de gemeente een voorstel voorgelegd waarbij de gevel mid den-grijs zou worden, de kozijnen licht-oker en de ramen en de dak lijst crèmekleurig. De voorgestelde kleuren zijn afkomstig van een his torische kleurenwaaier, aldus Lammers die het nodige onder zoek heeft gedaan naar het aan brengen van kleur op historische gebouwen. Onacceptabel De afdeling monumentenzorg van de gemeente vindt het voorstel van de eigenaar onacceptabel om dat het in strijd is met het histo risch gevelbeeld van de Nieuwe Rijn. "Die gevels hebben altijd een lichte kleur gehad en dat moet zo blijven", vindt gemeente-ambte naar A. van Dijk volgens wie de ge pleisterde gevel zandkleurig moet worden, de ramen wit of groen en de kozijnen beige. "Elk pand heeft nu eenmaal een eigen identiteit en de kleur is daar een essentieel on derdeel van. Je kunt niet zomaar de historische kleuren die op andere gebouwen worden gebruikt aan de Nieuwe Rijn toepassen", aldus ambtenaar Van Dijk. LEIDEN - Met als thema 'De bete kenis van psychologen voor het be drijfsleven' organiseren de vak groepen sociale en organisatiepsy chologie en psychologische func tieleer van de Leidse universiteit op woensdag 27 april voor de derde keer een bedrijvendag. De bedoeling ervan is om bedrij ven te informeren over de activitei ten van de vakgroepen en studen ten in de gelegnheid te stellen zich te oriënteren op de stage- en ar beidsmarkt en op de eisen die het bedrijfsleven aan hen stelt. De bedrijvendag wordt gehou den in het Psychologisch Instituut, Hooigracht 15 en duurt van negen tot vijf uur. Hoewel psychologische functie leer bekend staat als een moderne wetenschap, gaat haar geschiede nis terug tot 1879. Sinds die tijd hebben psychologen zich bezigge houden met onderzoek naar en be schrijving van de algemene psy chologische functies die alle men sen met elkaar gemeen hebben. Centraal bij het onderzoek staan de mogelijkheden en beperkingen van mensen bij het opnemen, ont houden en verwerken van informa tie. Een belangrijk onderzoeksge bied van de vakgroep functieleer van de Leidse universiteit is het menselijk handelen als oorzaak voor het ontstaan van storingen en ongelukken in de industrie: waar om maken mensen fouten, nemen verkeerde beslissingen of risico's? De sociale en organisatiepsycho logie richt zich op het functioneren van organisaties en de mensen daarin. De afdeling monumentenzorg heeft dientengevolge een negatief advies opgesteld voor de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. Dit advies gaat echter niet de deur uit, want daar heeft wethouder Pe ters een stokje voor gestoken. De wethouder zal het college van B en W voorstellen om met het voorstel van de eigenaar akkoord te gaan. Hij vindt de ongebruikelijke kleur keuze wel gewaagd en ook heel aar dig'. "De historische overwegingen spreken mij minder aan", aldus Pe ters. Hij verklaart dat monumenten "levende dingen zijn en dat kleur verandering mogelijk is zonder dat panden hun monumentale karak ter verliezen". Peters zegt er niet voor bevreesd te zijn dat straks el ke eigenaar van een monument zijn pand in ongebruikelijke kleu ren wil schilderen. De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg in Zeist zal uiteinde lijk beslissen over het kleurenvoor- stel van de eigenaar en het eventue le advies van B en W om hiermee akkoord te gaan. Ambtenaar Van Dijk van de gemeentelijk afdeling monumentenzorg zegt er welhaast zeker van te zijn dat de rijksdienst dit advies naast zich neer zal leggen "want dat zijn monumentenzor- gers, net als wij". Het fel blauw en geel geschilderde monumentale pand aan de Nieuwe Rijn. LEIDEN In de Stadsgehoorzaal vond gisteren voor de twaalfde keer de jaarlijkse korendag voor ouderen plaats in de Stadsgehoorzaal. Het evenement was evenals in voorgaande jaren georganiseerd door de verschillen de dienstencentra uit Leiden. Na de opening 's ochtends door burgemeester C.H. Goekoop traden achttien koren uit de regio gedurende deze dag op. Tussen de optredens door waren er diverse andere activiteiten voor de bezoe kers zoals samenzang, volksdansen en gymnastiek. Op de foto is het Sassenheimse koor 'De avondsterren' in actie onder leiding van mevrouw G. Van Dorp. (foto wim Dijkman»

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15