TT bewijst opnieuw dat u moedig bent' Boekje open over het verzet in Véorsehoten SYMMTIA Lautenbach toch Warmonds toekomstige gemeentesecretaris PAGINA 14 REGIO LEIDEN VRIJDAG 22 APRIL 1988 Mededelingen Gemeentebestuur Commissievergaderingen Algemene en Bestuurlijke Aangele genheden, maandag 25 april.a.s. Economische Aangelegenheden: woensdag 27 april a.s. Onderwijs, Sociaal-Cultureel Werk en Emancipatie: woensdag 27 april a.s. Ruimtelijke Ordening, Openbare Wer ken. Verkeer en Milieu: donderdag 28 april a.s. Overige vergaderingen Raad van Advies voor Verkeers- en Vervoersaangelegenheden: maandag 25 april a.s. Werkgroep Slaaghwijk: dinsdag 26 april a.s. Commissie voor de Beroep- en Be zwaarschriften: vrijdag 29 april a.s. Ouderenberaad: vrijdag 29 april a.s. Verkeersmaatregelen Vernieuwen lantaarnpalen Rapen burg. Vreewijkbrug twee dagen afgesloten. Aanleg tunnel Plesmanlaan/Vondel- laan. Diversen Heempark-rondleiding: zondag 24 april. Inspraak-bijeenkomst Merenwijk "Bouwen in bestaande Leidse wijken". Mededelingen Openluchtzwembaden Nota "Breestraat inspraak verwerkt" verkrijgbaar. Informatie-avond bouwplan Aquama rijnstraat. Mededelingen gemeentelijke musea. Grof-/huisvuilophaaldienst Grofvuilophaalschema voor volgende week. Grofvuilinzameling op telefonische af roep. Bouwplannen Verlening diverse bouwvergunningen. Ruimtelijke Ordening Voorbereidingsbesluiten bestem mingsplannen: Herengracht-Zijlsingel: Leiden-de Kooi; Cronesteinsepolder. Milieu Verlening hinderwetvergunning. Milieu-telefoon. U kunt u de gemeentelijke mededelingen ook elke zondag beluisteren via C op 88,1 FM via de kabel en 1 ether! Uitzending: 10.30-11.00 u Burgemeester wil plaatselijk verzet van last ontheffen VOORSCHOTEN De Voorschotense bur gemeester P. Cannegieter heeft het plaatse lijke verzet van een last willen ontheffen. Tijdens de overhandiging van het verzets boek 'Zand over acht' aan oud-minister M. van der Stoel toonde hij gisteren zijn diepe respect en dankbaarheid en verklaarde hij zich volledig solidair met élles wat verzets strijders voor de samenleving hebben ge daan. De schrijver van het boek, Leo van der Bijl, vindt dat hij fouten heeft gemaakt en torst de wroeging zijn hele leven mee. Dat hij wat gedaan heeft met die wroeging, doet de burgemeester goed. "U bewijst opnieuw, een halve eeuw na de oorlog, dat u een moe dig man bent. U eert daarmee uw medestrij ders van de donkere dagen en dient daar mee uw medeburgers van nu". Het boek was geen pijnloze bevalling. De inmiddels 70-jarige Van der Bijl voelde er aanvankelijk niets voor om zijn aantekenin gen en herinneringen uit te geven. Hij twij felde aan de zuiverheid van zijn intenties en de helft van zijn adviseurs raadde publicatie af. De waarheid kon hard aankomen, zou oude wonden openmaken. De andere helft bleef ondertussen aan hem trekken en won uiteindelijk - met zake lijke argumenten. Het boek betekende een aanvulling, een vingerwijzing zijn en het kon zand strooien over de acht mensen die Van der Bijl heeft omgebracht (vandaar de titel - red.). Een van de adviseurs, dorpsjour nalist Joop Peeters, kreeg uiteindelijk een grote stapel informatie, maar moest om meer blijven vragen. Dat de jaren verstreken heeft ook zijn voordelen, vindt de burgemeester: "Het werk is meer voldragen geworden. Dui vels en helden worden weer mensen en daardoor wordt hun wedervaren ook voor ons weer invoelbaar en bruikbaar voor ei gen leven en samenleven". Eerlijk De opzet helpt hierbij. Cannegieter: "Zeer direct, zeer eerlijk, zonder vals heldenpa- thos en zonder dat iets verbloemd wordt, wordt ons een beeld getoond van de rauwe en gruwelijke wereld die ontstaat als de rechtsstaat ophoudt te bestaan en de men sen teruggeworpen worden op eigen nor men en moraal en hun toevlucht moeten ne men tot noodweer voor zichzelf en ande- Zijn over dergelijke problemen in de oor- logs vele boeken verschenen; het boek van Van der Bijl geeft een nauwkeurige studie van het leven in een kleine dorpsgemeen schap. Van der Stoel had het over een "in drukwekkend document, meedogenloos en eerlijk wanneer het de eigen rol betreft". "Het is materiaal waar de gewone mensen iets mee kunnen", stelde Cannegieter. "Als je leest wat er toen mentaal en moreel ge beurde met mensen zoals je zelf, mensen die je vaak nog wel kent, dan geeft dat meer te denken dan alle gruwelverhalen over gaska mers en Hiroshima's tezamen". "Het drukt de lezer op zijn eigen verant woordelijkheden en laat hem beter begrij pen welke dilemma's er trauma's er waren m de oorlog vervolgde hij. "Gemakkelijke antwoorden en recepten ontbreken als een heel volk gegijzeld is". Volgens Van der Stoel maakt dat eens te meer duidelijk dat we er "alles aan moeten doen dergelijke gru welijkheden te voorkomen. Het opheffen van onrecht en ongelijkheid is daarvoor noodzakelijk", aldus de man die mede was uitgenodigd omdat zijn vader, dokter Van der Stoel, dé grote stimulator van het Voor schotense verzet was. Met zijn geweldloze verzet en grote inzet voor joodse vluchtelin gen was hij een lichtend voorbeeld. Bestudering van het Voorschoten in de oorlog, maakte Cannegieter duidelijk dat er geen gelijk is en geen ongelijk: "Niet allen die abstineerden waren lafaards, en niet al len die actief waren, waren helden. Uitein delijk is het de instelling, de zuiverheid van oogmerk en de zelfverloochening die bepa len of iemand goed of fout handelde". Geloofwaardig Landverraders, moordenaars en handlan gers waren duidelijk fout en de sprekers be grepen gisteren hoe verbitterd verzetshel den raakten toen deze mensen, zo'n vier procent van de bevolking, tamelijk lichte straffen kregen en de verzetsstrijders amper hoefden te getuigen. Ook de berechting van Duitsers als SS-Sturmbannführer Wölk, viel slecht. De man was verantwoordelijk voor minstens 200 moorden op illegalen, on der andere op Voorschotenaren, maar kwam in 1957 vrij. Volgens Cannegieter gaf En wat moeten we denken van de 95 pro cent van de bevolking die niets deed, pas sief was?. Cannegieter: "Wat zou je zelf heb ben gedaan? Ik weet het niet?" Blijft over het procent dat zich actief verzette. "Een groep die hoe dan ook tot de oorlogsslacht offers moet worden gerekend", vindt de eer ste burger. "Of zij het leven verloren of niet, allen zijn zij getekend en geschonden door de ervaringen". Van der Bijl voelt het als volgt: 'Door een deel van de herinneringen loopt een vage draad van roekeloze risico's en van een on verantwoorde radicalisering. Geen fijne dingen om aan terug te denken. Ook om diè reden lang in het onderbewuste wegge drukt? Maar, zeggen we dan, kijk naar de omstandigheden van toen'. Van der Stoel sloot zich daarbij aan met het volgende citaat: 'Wie kan nog begrijpen wat een oorlog en een bezetting aanrichten in de geest en in het gemoed van mensen die zich met levensgevaar tegen een overweldi ger willen verzetten? Wie kan de tingen meten in een mensenziel die dag in dag uit bedreigd wordt door ter reur, angst, dwang, intimidatie, arrestatie en een gewelddadige dood? Daar kwam nog bij dat iedereen die met de*Duitsers samen werkte, hoe en waar dan ook, een landverra der was, die bij een Duitse overwinning met óns zou hebben afgerekend'. Van der Stoel: "Daar gaat het om. Het is te gemakkelijk om een halve eeuw later, vanuit onze leunstoel, te zeggen dat het an ders had gemoeten". Voorschotenaar Leo van der Bijl zoals hij er tijdens de periode '40- '45 Uitzag. (eigen foto) Van der Bijl over 'goed en kwaad' VOORSCHOTEN - Het Voorschotense verzet bestond uit verschillende secties, zoals de hulp aan joodse vluchtelingen, het verstrekken van valse documenten, het verspreiden van illegale lectuur en de financiering van ondergrondse activiteiten. De hulp aan onder duikers vormde de ruggegraat en was vanaf 1941 actief. Bertus van Aken, Cor van Osna- brugge en Frans van Spronsen be gonnen ermee, de ambtenaren Leo van der Bijl en Jan de Bres sloten zich in 1943 aan bij de Landelijke Organisatie voer hulp aan onder duikers. De eerste was toen net ontslagen omdat hij met een sta king het gemeentehuis had platge legd. De tweede zou ook nog het bevolkingsregister uit het gemeen tehuis halen om plaatsgenoten een gedwongen uitzetting te besparen. door Paul van der Kooij Vanaf 1944 deed Van der Bijl in lichtingenwerk in Voorschoten, Zoeterwoude, Stompwijk en Leidschendam. Hij was comman dant van een district dat ressorteer de onder het Bureau Inlichtingen van de Nederlandse regering in Londen. Ook hielp hij met het for meren van de Binnenlandse Strijd krachten. Er waren genoeg be trouwbare jongemannen die in de dagen vóór de bevrijding het mili tair gezag wilden steunen, helaas ontbrak het vaak aan wapens. Van der Bijl controleerde, samen de mannen van zijn verzetsgroep, al het Duitse verkeer vanuit drie controleposten langs Papelaan, Leidseweg en Haagsche Schouw. Bovendien gaf hij aan waar de Duitsers parachute-vallen hadden opgezet, hoe sterk de kustverdedi ging was en waar een bombarde ment op zijn plaats was. Overigens mislukte het bombardement op de Vink, op 9 september. De RAF raakte slechts burgerdoelen en er vielen negen doden. Inval Met hulp van de dochter van de door onbekenden vermoorde land wachtcommandant Bouw, wist Van der Bijl arrestaties te voorko men en andere maatregelen te tref fen. Vanuit aangrenzende panden probeerde hij SD-agent Verkoren te vermoorden, de man die onder andere Herman Schoute had om gebracht. In de hongerwinter 'be roofde' hij met 10 illegalen een boer die woekerprijzen vroeg aan het einde van de oorlog. De buit: bijna 400 kilo rundvet, rookvlees, tarwe, spek, aardappelen, rollen stof, 24 schapenwollen vesten, 400.000 gul den in effecten, grote hoeveelhe den brood, 40 flessen drank, 80 eie ren, gebak, fietsen, een motorfiets, nieuwe banden en nog veel meer. Veel ging naar het kindertehuis Nieuw-Voordorp, waar dr. Van der Stoel de scepter zwaaide over een noodziekenhuis. De rest kwam in handen van onderduikers en illega len. Kort na bomaanvallen in sep tember 1944 ging het bijna mis. Van der Bijl sprokkelde hout en granaten in sperrgebied De Hors ten toen Duitsers hem betrapten. Hofplein Rotterdam, 12 maart 1945. Het publiek kijkt machteloos naar de lijken van de gefusilleerde verzetsstrijders, onder wie ook een aantal Voorschotenaren. /ioto •Zand over a„ht.« Ze stonden enkele meters van zijn verborgen pistool, maar stapten op een voorbijfietsende jongen af. Echt mis ging het eind februari 1945. Toen landwachters het huis van Slothouwer binnenvielen, lag de zolder vol wapens belastende paperassen, zoals coördinaten van de Royal Air Force voor het bom barderen van doelen, bijzonderhe den over ondergedoken Duitse mi litairen en rapporten over Wehr- machttransporten. Overleefd De zeven mannen zaten als mui zen twee dagen in een soort kelder onder het huis van de buren. Kort voordat een ontsnappingsgang klaar was, werd de schuilplaats ontdekt en volgden arrestaties. Drie van de gepakten, Jan Wag- tendonk, Bram Limburg en Alexander Adamski, werden in Rotterdam doodgeschoten. Drie anderen'wisten later uit een Duits kamp te ontsnappen. Leo van der Bijl overleefde een gevangenschap in Scheveningen. In de nacht van 12 maart, enkele uren voordat zijn vrienden en 37 anderen gefusil leerd werden voor een moord waar zij niets mee te maken hadden, kreeg de SD een ontlastende telex: 'Der Bijl muss warten; er kan noch manches erzahlen'. Na de oorlog pleitte dit docu ment hem vrij, echte opluchting heeft het hem nooit gegeven. Meer malen voelde hij zich schuldig in leven te zijn gebleven. Bovendien werd een Duits-joodse jongen, een zekere De Jong, in zijn plaats dood geschoten. Waarschijnlijk is hij het slachtoffer geworden van een ver haal dat de verzetsgroep afstak: 'Van der Bijl is verantwoordelijk voor alles en hij onderhoudt nauwe contacten met een zekere De Jong'. Het leven in de gewone cel en do dencel was hard en de Voorschote naar geeft meedogenloos aan hoe hij langzaamaan verzwakte, zijn bravour verloor. Hij deed klusjes voor extra soep, noemde de hoofd bewaker Herr Unterschaführer, stond op bij diens binnenkomst en vroeg zich steeds sterker af of hij bij nieuwe verhoren nog steeds dat zou zeggen wat hij in het begin zei. Tijden van gepeins, gepieker en veel zelfverwijt. Verkeerd Van der Bijl rekende zich zijn fouten erg aan en weigerde daarom een verzetsherdenkingskruis. Ach teraf noemt hij het onbegrijpelijk dat zijn groep verschillende voor vallen verkeerd heeft geïnterpre teerd. Zo werd kort tevoren een zak met munitie midden op straat ge vonden, met de naam van Van der Bijl eraan. De munitie zou uit het lijkenhuisje zijn gestolen en toen Voorschotens burgemeester Cannegieter reikt het eerste exemplaar van Stoel. De oud-minister is een zoon van de bekende Voorschotense arts die t deel in het verzet had. Schrijver Leo van der Bijl rechts) kijkt toe. pastoor De Roos hoorde dat er ille gale wapenvoorraden lagen in dat huisje, ontsloeg hij onmiddellijk zijn koster. 'De pastoor was geen dappere man', oordeelt de verzets strijder. 'Hij weigerde Duitse de serteurs te laten biechten. Pas na de oorlog durfde hij missen op te dragen voor gefusilleerde parochi anen en nam hij bovendien een moffenmeid in huis'. Ook de vaste adressen waren een bron van onveiligheid: 'Het was-in de omgeving van de kerk zo onge veer een publiek geheim dat onze groep verzetswerk deed. We heb ben risico's genomen, daar mis schien te licht aan getild'. Toch blijft hij ervan overtuigd dat Jaap Waasdorp, de fondsbode die door verzetsheld Van der Stoel volledig vertrouwd werd, een beslissende rol heeft gespeeld. Enkele weken voor de inval weigerde Van der Bijl hem bonkaarten voor gedeserteer de SS'ers te geven en siste Waas dorp dat hem dat duur zou komen te staan. Bovendien was het de Voorscho tenaar opgevallen dat ondervra gers zéér vertrouwelijke informatie wisten en een verhaal 'opdisten over de illegale moordmachine. Dat zou heel goed via Jan de Bres, die wel eens iemand liquideerde, en Van der Stoel naar Waasdorp kunnen zijn gelekt. Feit was wel dat familie van 'Waasdorp SS-er' nog een waarschuwing heeft laten uitgaan en een van de naasten het verraad op zijn sterfbed heeft toe gegeven. Executies Van der Bijl heeft acht mensen doodgeschoten en is betrokken ge weest bij nog meer executies. Vaak ging het om deserteurs die het ka rig verzorgde onderduiken beu wa ren. Soms kon men niet anders, soms ook denkt Van der Bijl dat 'andere, meer persoonlijke motie ven een rol hebben gespeeld, die ik toen niet heb onderkend'. Soms werden de executies feil loos uitgevoerd, soms ook wezen bloedsporen een Stompwijkse boer naar een begraven lijk en voorkwam de welwillende politie een ramp. In Voorschoten waren goede en foute agenten, maar gaf de burgemeester 'geen stimule rend voorbeeld'. Van der Bijl: 'Hij vreesde dat de activiteiten van het ondergrondse verzet de rust in het dorp zouden verstoren, waardoor zijn reputatie in de ogen van de Duitsers zou worden aangetast. Bovendien had hij een groot gezin, waardoor zijn neiging tot schippe ren en tot tegemoetkomen aan Duitse verlangens in de hand 'wordt gewerkt en ook meer ver klaarbaar wordt'. Na zijn dood in 1944 nam wet houder Viveen het ambt waar en 'sabotéerde hij de Duitse maatrege len zo goed en zo kwaad als het kon'. Veel waardering heeft hij ook voor Jaap Burger die, puur om te helpen, bij een bunkerbouwer werkte. Hij doorkruiste spergebie den en redde met informaties en stempels tientallén Voorschotena- ren van de Arbeitseinsatz. Bertus van Aken noemt hij 'een begrip in die dagen, de man die een oplos sing wist voor iedereen die niet naar Duitsland wilde'. Ook na een aanslag, bleef hij vanaf een ziekte bed in Veur het verzet stimuleren. Van der Bijl ontmoette ook echte helden, zoals de Leidse Piet van Manen. Tijdens een instructie met granaten, ontdekte hij een niet on- klaar gemaakt exemplaar. Toen hij zag dat weggooien slachtoffers zou kosten, drukte hij de granaat tegen zijn eigen borst. Sponsorloop SJZ trekt record aantal deelnemers ZOETERWOUDE - De sponsor loop van de voetbalvereniging SJZ uit Zoeterwoude heeft gisteravond een recordaantal deelnemers ge trokken. Honderdzeventien jeugd leden, senioren en andere 'mee-lo- pers'(zestien meer dan vorig jaar), draafden een bedrag van rond de negenduizend gulden bijeen op het parcours dat was uitgelegd op sportpark De Haasbroek. Weggeschoten door wereldkam pioen shorttrack Peter van der Vel de liepen de jongste jeugdleden - de F en E-junioren, gemiddeld 12, 13 kilometer in de anderhalf uur die voor de sponsorloop was uitge trokken. De grootste afstand werd afgelegd door Jan Berg, speler van het tweede zaterdagelftal, die ruim binnen die tijd 21 kilometer over brugde, 5 kilometer meer dan do nateur Ab Faas, die de duurste rondjes liep nu hij 136 sponsors had. De oudste deelnemer was Toon Kleyweg, materiaalman van de vereniging. Als 70-jarige liep hij tien kilometer. 'Kunstenaars' betrapt LEIDERDORP - Twee Leider- dorpse jongens van 17 jaar, werden gisteren betrapt door de politie toen ze het viadukt onder rijksweg 4 met spuitbussen bewerkten. De graffiti-artiesten zijn meegenomen naar het bureau waar proces-ver baal is opgemaakt. Garagebox uitgebrand LEIDERDORP- Een garagebox aan de Koekoekstraat in Leider dorp is gistermorgen totaal uitge brand. Een man was zijn auto aan het repareren in de garage toen er onder de auto iets in brand vloog. Omdat de man er moeilijk bij kon om te blussen, verliet hij de box en alarmeerde de brandweer. Die kon niets doen. Na een paar explosies van spuitbussen en brandstof, brandde de garage geheel uit. De bovenliggende woning heeft zware rook- en schroeischade. ADVERTENTIE Niet voor iedereen zijn gezondheidszorg en onderwijs vanzelfsprekend. Geef.... Actie O GIRO: 17797 BANK: 69.99.10.498 Actie Sympatia Biltseweg 14. 3735 ME Bosch en Duin Tel. 030-781822 WARMOND - Monnickerdam- mer I. J. Lautenbach wordt per 1 november van dit jaar de nieuwe gemeentesecretaris van de ge meente Warmond. Zeven van de elf raadsleden stemden tijdens de raadsvergadering van gister avond op hem. De andere vier kozen voor de Warmondse chef financiën C. Neefjes. De stemming gebeurde met gesloten stembriefjes, maar het staat zo goed als vast dat Lauten bach zijn benoeming aan de vol ledige WD- en CDA-fracties te danken heeft. Progressief War mond stemde op Neefjes. Neef jes is een PW'er, Lautenbach CDA'er. WD-factieleider Saris hekel de de gevolgde procedure die. door "schoonheidsfoutjes" "tot rare gevolgen leidde". Burge meester Hendrickx-Vlaar hield het erop dat zij het niet eens is met Saris' kritiek op de procedu re, die gisteren uitgebreid aan de orde is geweest in deze krant. Direct na de benoeming van Lautenbach werd de vergade ring in besloten vorm voortgezet. De raad wilde zich in het geheim beraden over wat er nu moest ge beuren met een brief van Warm- onder Van Leeuwen over de be noeming van de gemeentesecre taris. De burgemeester wilde de inhoud van die brief niet naar buiten brengen omdat het schrij ven over personen zou handelen maar PW'er Schavemaker wees erop dat Van Leeuwen zelf tij dens een openbare hoorzitting, afgelopen dinsdag, zijn verhaal al had gedaan. En in Warmond is het goed gebruik dat tijdens de raadsvergadering in het open baar verslag wordt gedaan van de hoorzitting. Na het besloten beraad werd duidelijk dat de burgemeester de raad had overtuigd. En zo komt niemand te weten wat Van Leeu wen had te zeggen over de be noeming van de gemeentesecre taris. lu-.i^EEK I van a.s. zondag H onder meer over:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14