Pretparken optimistisch over toekomst Vijf jaar geëist tegen afperser Ahold-concern Politie hoofdstad bezorgd over opkomst jeugdbendes Opschudding Singapore over martelpraktijken VRIJDAG 22 APRIL 1988 PAGINA 11 De Nederlandse pretparken gaan een sombere toekomst tegemoet. Over zo'n 25 jaar bestaan ze zelfs niet meer. Althans als de voorspelling van de praktisch planoloog aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, Leendert Bak, uitkomt. door Mary-Ann Sandifort Hij poneerde onlangs namelijk in een televisie-programma de stel ling dat de pretparken door vergrij zing. een toenemende desinteresse van jongeren en onderlinge con currentie over een kwart eeuw tot het verleden behoren. Bij de zes grote pretparken en het NTB tillen ze echter niet zo zwaar aan die opmerkingen. Frits Kamsteeg, voorlichter van het Ne derlands Bureau voor Toerisme: „Wij zijn zeker niet somber over de toekomst. En wat de vergrijzing betreft, er is een groei in het aantal geborenen. Dus dat klopt alvast niet". De bezoekersaantallen van vijf van de zes grote pretparken wijzen niet op ondergang in de toekomst. In 1987 kwamen zelfs in totaal bij na 140.000 meer bezoekers aan de loketten dan het jaar daarvoor. De parken gaan dan ook onver droten door met het verzinnen van nieuwe attracties. Echte grote klappers zijn er dit seizoen niet bij. Prinselijk paar Terwijl in de Efteling hard ge werkt wordt aan de bouw van twee nieuwe attracties, schrijdt door het beroemde sprookjesbos een stra lende, prachtig uitgedoste prinses. Haar roze jurk is behangen met bloemen en bladeren en reikt tot aan de grond. Het boeketje dat ze in haar hand heeft, is gemaakt van verschillende roze bloemen. Bij elk stapje dat zij voorzichtig neemt, tikt zij parmantig met haar met kant afgezette parapluutje op de grond. Naast haar loopt een ge bruinde, stevige prins. De grote veer op zijn hoed wappert fier in de wind. Onder zijn arm heeft hij een groot, goudkleurig boek. Het is een sprookjesboek. „Wij zijn inge huurd door de Efteling"- neemt de prins de illusie weg dat dit prinse lijk paar werkelijk uit een wereld komt die in vele boeken wordt be schreven- „en we lezen de kinde ren sprookjes voor". Het sprookjespaar is niet het eni ge nieuwtje in het pretpark. Aan twee attracties, de 'Trollenkonin- g'en 'Monsieur Cannibale', wordt nog gebouwd. De koning der trollen komt tus sen Vrouw Holle en de Dansende schoentjes te staan. Daar zal hij vanuit een knoestige, holle boom de toekomst voorspellen aan voor Nieuwe attracties niet opzienbarend bijgangers. Voor het 'huis' van de koning ligt een steen waarop ster renbeelden zijn afgebeeld. Door een grote wijzer op het juiste teken van de dierenriem te zetten, zal de koning ontwaken en via gebaren taal iets vertellen over de levens loop van belangstellenden". Kookpotten Aan de draaimolen, met de naam 'Monsieur Cannibale'. is nog niet veel te zien. Een gat in de grond, wat steigers eromheen, en 'plassen' ongedroogd cement. Een van de werklieden legt uit hoe de molen er uit gaat zien. De stoeltjes zullen be staan uit kookpotten en in het mid den zal een reusachtige, zwarte pop worden geplaatst -monsieur Canni bale dus- met op zijn knie een blank(!) meisje. Gelukkig deelt de reus een ijsje met de kleine en is hij niet bezig het arme kind te verobe- De nieuwe attracties van de Efte ling zijn niet zo grootst. Voorlicht ster Marjolijn van der Linden ont kent dat het iets met de uitspraken van de planoloog Leendert Bak heeft te maken. „Ik verwacht geen teruggang van het aantal bezoe kers. Kijk, de Efteling is een park voor jong en oud. Ook al zou de ver grijzing toeslaan, dan zouden we nog publiek hebben. En van de desinteresse bij jongeren waar Bak het over heeft, merk ik ook niks. Er zijn er genoeg die hier met vriend jes en vriendinnetjes komen". Speeltuin „Er zullen altijd gezinnen met kinderen zijn. Het aantal kan da len. maar dat kan nooit in zo'n hoge mate zijn dat de pretparken daar van de dupe worden". Directeur Grijpstra van de Linnaeushof in Bennebroek maakt zich ook geen zorgen over de pessimistische voorspellingen. Niet in de laatste plaats omdat zijn park meer een speeltuin is dan een pretpark. „Achtennegentig procent van de attracties in de Linnaeushof moet door bezoekers zelf in beweging worden gezet. Aangezien er 50 jaar geleden speeltuinen waren en ze er nu nog zijn, zullen ze over een hal ve eeuw ook nog wel in trek zijn". Het Bennebroekse park heeft vol goede moed drie nieuwe speeltoe stellen geïnstalleerd: een superglij baan van 41 meter, een speeldorp en 'rollerracers'. Het speeldorp be staat uit onder andere hoge, dikke bomen, een hele grote sheriff, een schoen van vier meter en padde stoelen. Kinderen kunnen hier op en in klimmen en via de glijbanen, die uit de reusachtige sheriff, schoen, boom en paddestoel lijken te groeien, weer naar beneden toe. De Roller-racers zijn ook nieuw. Op Duinréll kun je dit seizoen een tochtje door 'Wonderland' maken met de trapkar. Deze voertuigjes moeten met de voet worden bediend. Verder houdt het park zich bezig met het bouwen van een diensten centrum dat in september klaar zal zijn. Daar komen nieuwe toiletten, een plaats om baby's te verscho nen, een EHBO-post en het kan toor. Kikker Het Wassenaarse park Duinrell blijft niet achter: dit jaar introdu ceert het vier nieuwe attracties. Vanaf juni wordt De Kwakus Kwebbelshow een vast onderdeel in het park. In deze vijftien minu ten durende, computergestuurde show zijn allerlei bewegende bees ten en poppen te zien. De beroem de Duinrell-kikker heeft zoals al tijd een groot aandeel in de voor stelling. De 300 meter lange Cycle mono rail is een trapkarretje dat drie me ter boven de grond rijdt. Voorop zit, als een zeeman op de uitkijk, de beroemde kikker. Hij is ditmaal ietwat uit de kluiten gewassen. Het dakje van de Fietskar is een groot waterlelieblad. De route voert over water en langs de sprookjes van 'Wonderland'. Waaghalzen die drie meter boven het aardoppervlak niet hoog ge noeg vinden, kunnen zich verma ken in het nieuwe, achttien meter hoge reuzenrad waar zestien gon dels met elk zestien zitplaatsen aanhangen. Een tijdelijke beziens waardigheid zijn de kunsten van het Choq High Diving Team. Dit is een team van zes durfals dat van een dertig meter hoge mast in een bad van 10 meter doorsnede duikt. Alsof dat nog niet stoer genoeg is, springt het zestal ook met branden de kleren aan of maakt in de val even gauw een saltootje. De 'dui kers' geven tussen 1 juli en 18 au gustus voorstellingen. Kijkspel Een van de vier nieuwe attracties van avonturenpark Hellendoorn heeft ook met springen te maken, zij het dat het niet om mensen gaat. maar om water. „Het springend water is een prachtig kijkspel. Er gens uit de grond komt een straal water dat over een afstand van on geveer anderhalve meter naar een plek zweeft en weer in de bodem verdwijnt. Het verassende van dit onderdeel is dat men nooit weet waar het water vandaan zal ko men", aldus een voorlichter van het park. Het idee is overigens niet door Helledoorn zelf verzonnen. Zij hebben het afgekeken van Dis neyland. Voor de kleintjes heeft Hellen doorn twaalf maagdelijk witte zwa nen ontworpen die rondjes varen op een vijvertje. Wie een tochtje mee wil maken, kan plaatsnemen op een van de rode stoeltjes die in de vogels zijn gebouwd. Wat minder orgineel is het pas geopende speelkasteel dat is ge vuld met ballen waarop kan wor den geravot. 'Jungle-rock' is een at tractie die de laatste tijd veel op kermissen te zien is. Het lijkt op een grote centrifuge die hard in de rondte draait. Degenen die in het ding staan, worden tegen de wand aangedrukt. Het van pony- naar attractiepark uitgegroeide Slagharen heeft haar grootste investering gedaan in het poolzwembad, 'Fuji'. In deze te genhanger van tropische baden bezoekers tussen ijs- schotsen, mechanische beren en pinguïns. „Het is prachtig gewor den. Er zijn wat dieren en glijbanen bijgekomen en het is allemaal wat geperfectioneerd. De mensen zul len echt verbaasd staan", zegt op richter en directeur Bemboom. Aan deze uitbreiding te zien, ver wacht ook dit park nog lang mee te draaien. Bemboom: „We hebben zoveel vertrouwen in de toekomst dat de nieuwe investeringen, die vijf mihoen hebben gekost, verant woord zijn". Van Bak's kijk op de toekomst moet hij niets hebben: „Die man kent alleen de theorie, het is een kamergeleerde. Wij la chen erom". Nieuw in Slagharen is het Mono Labyrinth, een treintje dat door een 150 meter lange tunnel rijdt. Daarin is met lichteffecten en mini atuurfiguren een bizarre fantasie wereld gemaakt. Educatief De Flevohof heeft er weer een huis bijgebouwd in het kinder dorp: een playmobile-huis. Ander nieuwe attracties zijn het dwaal- huis met lachspiegels en een tuin in de vorm van een landkaart. Het park gaat op de oude toer verder en heeft dit jaar dan ook verschillende educatieve at tracties in het teken van de Neder landse natuur. Dit jaar valt er iets te leren over eenden in Nederland, dieren die op de boerderij le- zijn nieuwe planten in de heemtuin. Nieuw zijn de expositie over landinrichting en de tuinen met verschillende grondsoorten waarop te zien is wat voor invloed de bodemsoort heeft op planten groei. Verder wordt het bungalowpark voor gezinnen met gehandicapten uitgebreid met 240 huisjes, een te ken dat ook Flevohof over 25 jaar nog denkt te bestaan. Adjunct-di recteur Eggermont: „Er zal best wat veranderen in de loop der ja ren. Misschien zelfs wel in die mate dat de parken in de huidige vorm niet meer bestaan. Maar dat is lo gisch, er veranderen door de tijd heen altijd dingen. Daarom moeten we alert blijven, met de ontwikke lingen meegaan. Maar verdwijnen? Nee, dat geloof ik niet". Brandweermuseum Het Nationaal Brandweer Museum in Hellevoetsluis is weer open. Uit de totale verzameling is een selectie gemaakt, maarmee de bezoeker een goede indruk krijgt van de ontwikkeling van de brand weer in Nederland. In de 'Kuiperij', die aan het hoofdgebouw grenst, zijn exposities over brandpreven tie en moderne rampenbestrijding te zien. Het museum aan de Indus triekade 8 dat is gevestigd aan de Industriekade 8: ma t/m za 10.00 - 16.00 uur, zo. 11.00 - 16.00 uur. Verzinsels over G. J. Heijn HAARLEM (GPD) - ,,Je kunt dit slechts kwalificeren in termen van walging en afschuw." De Haarlemse officier van justitie mr. Van der Veen eiste gisteren vijfjaar gevan genisstraf tegen de 24-jarige Arnhemmer die in januari probeerde Ahold 250.000 gulden af te persen door te zeg gen dat hij de verblijfplaats van de ontvoerde Gerrit Jan Heijn wist. Liever nog had de officier dat de Arnhemmer eerst psychiatrisch wordt onderzocht. De verdachtë weigert daaraan echter iedere me dewerking. „Ik werk nergens mee. Sluit mij jaar op. Het zal er vandoor ging. Volgens de Arn hemmer was er nog een tweede re den dat hij onverrichterzake ver trok. Er stond weliswaar iemand met een tasje, maar: „Dat was veel gewoon vijf te klein. Ik ben toch niet dom. Daar allemaal worst kon nooit drie miljoen inzitten." De Arnhemmer stond gisteren niet alleen in verband met de po ging tot afpersing van Ahold voor de Haarlemse rechtbank terecht. Eind vorig jaar poogde hij van Nutricia in Zoetermeer 3 miljoen gulden te krijgen. Hij dreigde toen voedingsmiddelen van dit concern in een zevental winkels te vergifti gen. De plannen hiertoe waren in de gevangenis uitgedacht: de ver dachte zat daar twee jaar uit we gens een bankoverval in Enschede. Tot een betaling is het echter nooit gekomen. De man wilde dat het losgeld voor het Arnhemse sta tion zou worden overgedragen. Op het voorgestelde tijdstip consta teerde de verdachte dat er ter plek ke politie aanwezig was, waarna hij Krakers eruit AMSTERDAM (ANP) - De bewo ners en gebruikers van het Amster damse kraakcomplex De Conrad- straat moeten die panden verlaten. Zij hebben daarvoor de tijd tot eind juni. Dat heeft de Amsterdamse rechtbankpresident Asscher giste ren bepaald bij zijn uitspraak in een kort geding dat de gemeente Amsterdam tegen de krakers had aangespannen. De gemeente wil op de plek van het complex 144 wo ningwetwoningen bouwen. Met de uitspraak is een einde gekomen aan bijna een jaar procederen tus sen de gemeente en de gebruikers van de gebouwen van het voorma lige Rijkskledingmagazijn in Am sterdam-oost. Vervolgens besloot de man in te spelen op de ontvoering van Ahold-topman Gerrit Jan Heijn. Rechtbankpresident mr. Vrij giste ren: „U probeerde daar een slaatje uit te slaan he?. De verdachte: „Waarom niet. Wat maakt het uit. Als u het was, had ik het bij u ge daan." Om met Ahold in contact te kun nen komen, zocht de Arnhemmer op 17 januari contact met het dag blad De Telegraaf. Via deze krant kreeg de man het telefoonnummer van Ahold-topman Zwartendijk. Hij vertelde het geheel verzonnen verhaal dat hij betrokken was bij de ontvoering en voor 250.000 gul den wilde vertellen waar Heijn zich bevond. Hij verzon daarbij allerlei details over Heijn. De Arnhemmer werd gearres teerd, toen hij een dag later met twee journalisten van De Telegraaf op weg was om de woonboot in de Rijn aan te wijzen, waar Heijn zou worden vastgehouden. Verbaasd over de aanhouding was hij niet. „Dat zat er toch wel iri. Maar wie niet waagt, die niet wint. Het is net de toto." Volgens raadsman Vermolen is de onverschilligheid van zijn cliënt een manier om geen afwegingen te hoeven maken. Toch is er in de ogen van de advocaat een licht puntje: de Arnhemmer is op vrij willige basis bereid tot een gesprek met een psychiater van de reclasse ring. Uitspraak 2 mei. AMSTERDAM (GPD) - De hoofd verdachte is net twintig jaar, maar heeft wel 34 gewapende overvallen op banken en andere instellingen op zijn naam. Met de aanhouding van hem en 39 anderen, in de leef tijd van 18 tot 25 jaar, denkt de Am sterdamse politie het aantal bank overvallen in de hoofdstad danig terug te kunnen brengen. In ieder geval kan de politie tevreden con stateren dat met de bekentenissen van de groep zestig overvallen zijn opgelost. Adjudant A. Augustein van de Amsterdamse politie is belast met de dagelijkse leiding van het 15 man sterke rechercheteam, dat in Amsterdam West een eind moet maken aan de onrustbarende stij ging van het aantal overvallen op banken en postkantoren. "Het gaat om een groep jongeren die zich een paar jaar terug manifesteerden rond buurthuizen. Het waren krui meldieven en snelkrakers. Ze sta len een auto, gooiden een etalage in en verdwenen met de spullen in de auto. We hebben er toen een heel stel gepakt. Toen ze weer vrijkwa men, kreeg je dat versterkte ma chogedrag. Ze pleegden kleine overvallen op koffieshops. Omdat ze niet werden gepakt, escaleerde dat vanzelf in overvallen op post agentschappen". De omgeving rond districtsbu reau Amsterdam West spande de kroon wat betreft het aantal ge pleegde overvallen. De recherche had nauwelijks de tijd om er aan dacht aan te besteden, omdat er be langrijker zaken speelden. "Maar we vroegen ons wel iedere maan dagmorgen af, waar er deze week nu weer een overval zou zijn en met wat voor gestolen auto", aldus hoofdinspecteur A. Sijtsma. Besloten werd om een project groep samen te stellen die zich met die bankovervallen zou bezighou den. Het team werd al snel het Frusti-team genoemd. "Mijn men sen waren inderdaad aardig gefrus treerd, omdat ze nauwelijks kans hadden om iets aan die overvallen te doen", aldus Augustein. Nog voor het team een actieplan kon opzetten, vond vrijdag 8 janua ri een overval op een Rabobank in Zaanstad plaats. De manier van werken bleek opvallend veel over een te komen met de reeks overval- len in Amsterdam West. Vanaf dat moment had het inbraakteam de handen vol. Een verdachte werd van zijn bed gelicht. Een vriendin en een broer van de verdachte ble ken het 'safehuis' een tweede woonhuis waar de buit werd be waard, te hebben ontruimd. De betrokkenen werden van dat moment gevolgd door het observa tieteam van de Amsterdamse poli tie. Er werden telefoongesprekken afgeluisterd. Nog geen twee weken later ontdekten die rechercheurs dat er een nieuwe overval werd voorbereid, ditmaal met andere le den van de vriendengroep. De vluchtauto was al gestolen, maar toen de drie verdachten op pad gin gen raakten de achtervolgende re chercheurs het spoor bijster. Er werd gepost bij één van de au to's. Toen de verdachten terug keerden bleek er een overval te zijn gepleegd, waarbij ook was gescho ten. De verdachten werden op nieuw geschaduwd en het arresta tieteam van de rijkspolitie werd in geschakeld om de aanhouding te verrichten. De verdachten werden gearresteerd, de buit terug gevon den en bovendien ontdekte de poli tie vijf vuurwapens. Op 18 maart liet een andere groep verdachten zich insluiten in een filiaal van Dirk van den Broek. De volgende morgen werd het per soneel met een vuurwapen be dreigd. Eén van hen wist aan de aandacht te ontsnappen en waar schuwde de politie. De overvallers sloegen op de vlucht, maar werden uiteindelijk toch aangehouden. Hierdoor kreg de politie steeds meer zicht op de samenstelling van de groep criminelen. Dit leidde uit eindelijk tot de arrestatie van 39 verdachten en bekentenissen in ze ker zestig overvallen. Van de buit, die op vijf miljoen wordt geschat, is nog 139.000 gul den over. Wel zijn duur gekochte auto's en waardevolle huisraad in beslag genomen. Als de verdach ten daar uit vrije wil afstand van doen, kan een deel van het finan cieel verlies voor de banken en an dere gedupeerden worden terug betaald. De banken zullen overi gens in een civiele procedure alles in het werk stellen om het gestolen kapitaal tot de laatste cent terug te eisen van de verdachten. De politie spreekt van groepscri minaliteit. Anders dan de georgani seerde criminaliteit is er bij groeps criminaliteit geen sprake van een duidelijke structuur en ontbreekt iedere hiërarchie. "De man die wij als hoofdverdachte zien, be schouwt zichzelf absoluut niet zo. De groepjes die de overvallen pleegden, wisselden ook steeds van samenstelling. Maar het maakt er de criminaliteit die gepleegd werd niet minder om. Bij een van de overvallen op een bank werden twee personeelsleden zelfs in een kluis opgesloten. En vijfmaal werd er ook geschoten, ook al was het dan niet gericht op mensen. Zo was het ook een vast patroon om met een Riotgeweer de trekker over te halen zonder dat er een schot volg de. Voor de slachtoffers zijn dat verschrikkelijke momenten." FAW - Irakese soldaten poseren na de herovering van het schiereilandje Faw op Iran bij een kogelgaten ontsierd portret van ayatollah Khomeiny. SINGAPORE (GPD) De arresta tie van acht van de negen Singapo- rezen die begin deze week een ge zamenlijke verklaring uitgaven, waarin zij 'categorisch' enige be trokkenheid ontkenden bij een marxistisch complot tegen de rege ring en onthulden dat zij tijdens hun verhoren zijn gemarteld, houdt de gemoederen in deze klei ne republiek van 2,5 miljoen men sen van uiteenlopende rassen druk bezig. het parlement, de Arbeiders Partij, heeft het geen zin om een commis sie van onderzoek in te stellen die moet nagaan of de beschuldigin gen van de negen ondertekenaars op waarheid berusten. Chiam See Tong zei, dat de regering toegaf dat psychologische druk werd ge bruikt om de weerstand van men sen, die krachtens de wet op de in terne veiligheid zijn opgepakt, te breken. Minister Loong, zoon van pre mier Lee Kuan Yew, die in het ka binet handel en industrie voor zijn rekening neemt en tevens als waar nemend minister van defensie op treedt, vindt het hoogstmerkwaar- dig dat de negen mensen tien maanden na hun in vrijheidstelling met hun verklaring zijn gekomen. Wat heeft hen er toe bewogen om van gedachten te veranderen, vraagt de toekomstig leider van Singapore zich af. Als zij inderdaad geloven, dat zij onschuldig zijn ter wijl er stapelhoge bewijzen zijn dat zij betrokken zijn geweest in een samenzwering om de regering ten val te brengen en een marxistische staat te vestigen, dan is het zeer waarschijnlijk, dat zij hun oude ac tiviteiten hervatten, zo redeneert de minister. De hele zaak begon april vorig jaar, toen het ministerie van bin nenlandse zaken 22 mensen oppak te krachtens de wet op de interne veiligheid. Deze wet geeft de rege ring de bevoegdheid om personen die van subversieve activiteiten worden verdacht, zonder vorm van proces in de gevangenis te zetten. De 22, onder wie een groot aantal intellectuelen, waren actief in roomskatholieke sociale groepen. Singaporese studentenleider en ju rist, Tan Wah Piow, die in contact zou staan met Peking en met Chi nese leden van de verboden Malay- sische Communistische Partij, die voor de Chinese propagandaradio in Zuid-China hebben gewerkt. Lubbers erkent onzorgvuldigheid DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers heeft „geen poppenkast willen spelen" toen hij vorige week vertrouwelijke details openbaarde over de benoeming van ex-staatssecretaris Gerrit Brokx tot burgemeester van Til burg. Het kabinet negeerde met die benoeming openlijk het ge heime advies van de vertrou wenscommissie uit de gemeen teraad, die Brokx niet op de voordracht had gezet. Lubbers erkende gisteren in de Tweede Kamer „ruiterlijk" de vertrouwelijkheid te hebben ge schonden, maar wees naar de pu bliciteit rond Brokx en de Til- burgse vacature. In de toekomst zal hij zich terughoudender op stellen, zo liet Lubbers doorsche- Tijdens een door D66 gestart spoeddebat in de Tweede Kamer kreeg Lubbers van alle kanten kritiek op zijn optreden. WD- woordvoerder Hermans verweet de premier „niet zorgvuldig" te zijn geweest, terwijl de PvdA'er Niessen zei dat het kabinet „een karikatuur" van de benoemings procedure heeft gemaakt. Het CDA is „niet gelukkig" met het optreden van de minister-presi dent.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11