'Pak slaag in principe geen gewone zaak' Communisme in Frankrijk: van machtsfactor tot sekte Minder leerstellige pater mag niet langer doceren DONDERDAG 21 APRIL 1988 Geef een kind een aframmeling midden op de Dam en doe dat ook met een hond. Gegarandeerd dat zich meer men sen verontwaardigd tonen over de behandeling van de hond dan over het pak slaag dat het kind krijgt. Dr. H. Hoogleraar kindermishandeling: Dr. H.Baartman: "Ouders hoeven niet onmiddellijk in een kramp te schieten uit angst dat elke klap er één teveel is". (foto anp> Baartman, die per 1 mei hoogleraar preventie en h ling aan de Vrije Universiti deze uitspraak duidelijk m onze cultuur helaas een gi maatschappij moet er daa dat slaan in principe niet g ren tot erger", zo voegt hij De psycholoog en universitair hoofddocent bij de Sectie Speciale Pedagogiek van de VU, die zijn leerstoel kan gaan bezetten dankzij een initiatief van de 18-jarige Vere niging tegen Kindermishandeling, zegt er onmiddellijk bij dat ouders nu niet in een kramp hoeven te schieten uit angst dat elke klap er één teveel is. „Zo'n vaart loopt het natuurlijk niet, al moeten ouders wel beseffen dat een kind een klap hoe dan ook als kwetsend ervaart. Er moet echter onderscheid wor den gemaakt tussen slaag die de ziel kwetst en slaag waarbij dat niet het geval is." door Frangoise Ledeboer/ANP De benoeming van Baartman is illustratief voor de onverflauwde interesse die de problematiek van de kindermishandeling sinds het begin van de jaren zestig onder vindt. Onder deze „paraplu" moe ten wij volgens hem zowel „gewo ne" mishandeling, als emotionele en lichamelijke verwaarlozing en seksueel misbruik scharen. De noodzaak tot blijvende aan dacht voor kindermishandeling door wetenschappers en hulpver leners wordt duidelijk als de cijfers ter sprake komen. Baartman maakt allereerst duidelijk dat het moeilijk is gefundeerde uitspraken over aantallen te doen. Vaak wor den gevallen van kindermishande ling immers niet aangemeld omdat buren en leerkrachten liever zien de blind en horende doof blijven, of omdat gezinnen erin slagen de mishandeling tussen de vier muren te houden. De meldingen bij de bu reaus vertrouwensartsen geven echter toch een indicatie. Baart man: „Dat waren er in 1986 onge veer 5.000. Men kan gevoegelijk, gelet op schattingen elders, dit ge tal met vijf a zes vermenigvuldi gen, zodat de uitkomst op tussen 25.000 en 30.000 ligt. De slogan is al tijd dat het bij het aantal aangemel de gevallen om het topje van de ijs berg gaat. Dat is ook zo." Kinder mishandeling komt bovendien in alle maatschappelijke lagen voor. Defect Toen de problematiek van de kindermishandeling in de jaren zestig net de aandacht van de we tenschappelijke wereld had ge trokken, concentreerden de onder zoekers zich vooral op de psychi sche gesteldheid van de ouders. Daar moest vast heel wat mis mee zijn. Dat speurwerk heeft echter geen gezamenlijk psychisch defect opgeleverd waar de hulpverlenen de psychotherapeuten een houvast aan konden hebben. ordt benoemd tot bijzonder pverlening kindermishande- (VU) in Amsterdam, wil met :en dat slaan van kinderen in ,'cepteerde gewoonte is. „De m van worden doordrongen d is en makkelijk kan escale- aan toe. Het graven in de voorgeschiede nis van de ouders leverde echter nuttige inzichten op. Als algemene tendens werd ontdekt dat vrijwel alle mishandelende vaders en moe ders vroeger thuis ernstig tekort zijn gekomen. Baartman: „Dat heeft hun talent voor een ander van betekenis te zijn beschadigd. Er zijn dan twee reacties mogelijk. In het eerste geval duwen ouders hun kinderen in de rol van gevers van liefde, aandacht en waardering. De kinderen moeten goed maken wat hen in het verleden is misdaan. In het tweede geval starten ouders met de beste bedoelingen een ei gen gezin en willen vooral niet de fout van hun eigen ouders maken. Om dat te vermijden stellen zij zich op als gevers en overspoelen hun kinderen met liefde en aandacht." In beide reactiepatronen is er sprake van een krampachtige op stelling die een verkeerd effect op de kinderen kan hebben. Gevolg: er ontstaan spanningen en een gro tere kans dan in een „normaal" ge zin dat de opgekropte emoties zich ontladen in agressief gedrag tegen over de kinderen. De aanstaande hoogleraar: „Het is belangrijk dat hulpverleners 'deze emotionele achtergrond van de ouders in her- Mishandeling of een ongeluk? Daar is vaak moeilijk achter te ko men maar sommige kinderen lijken wel erg vaak een ongeluk te krij gen. (Archieffoto) innering houden. Daarvoor begrip tonen, hen leren met hun verleden in het reine te komen en zorgen voor nieuw zelfvertrouwen, zijn es sentiële voorwaarden voor de hulp verlening bij kindermishande ling." Dat er sprake zou zijn van een on ontkoombare generatiecyclus van kindermishandeling wil Baartman in dit licht bezien dan ook ten stel ligste bestrijden: „Daar valt zeker aan te ontsnappen." Hij brengt daarnaast een aantal keren met veel stelligheid de noodzaak tot verbetering van sociaal-economi sche omstandigheden ter sprake. Slechte huisvesting, werkloosheid, gebrek aan opleidings- en recrea tieve mogelijkheden en het ontbre ken van kinderopvang, kunnen de neiging tot kindermishandeling in de hand werken en in stand hou den. Baartman: „Ik leg daar altijd veel nadruk op omdat ik het ge vaarlijk vind als wij ons zouden onttrekken aan onze algemeen- maatschappelijke verantwoorde lijkheid. Wij schuiven dan dé op lossing van het probleem in de schoenen van de psychotherapeu ten en dat is niet juist." Nuttig De hulpverlening moet zich vol gens Baartman al met al op een zo breed mogelijk terrein bewegen. In het ideale geval worden de ouders niet alleen psychologisch begeleid, maar zorgt de hulpverlener ook voor assistentie op het gebied van bij voorbeeld huisvesting, werk, schuldsanering en juridische bij stand. Baartman: „Het blijkt een nuttig effect te hebben als de hulp verleners de ouders het gevoel ge ven dat er ook voor hen goed wordt gezorgd." Dat de overheid op af stand een belangrijke rol kan spe len bij het zorgen voor kinderop vang, waardoor de moeder voor een deel wordt ontlast van de dage lijkse zorgplicht, spreekt vanzelf. Een dergelijke alles dekkende zorgverlening kan lang niet altijd worden gerealiseerd, zo weet Baartman. Te veel nog werken in stanties als sociale diensten, wijk agenten, leerkrachten en vertrou wensartsen - natuurlijk met de bes te bedoelingen - langs elkaar heen omdat het aan een goede organisa tie schort. In het geval van de in 1972 opgerichte bureaus vertrou wensartsen, waarvan er nu tien functioneren, is bovendien sprake van onvoldoende mankracht. Baartman: „Er moet worden gese lecteerd uit de verzoeken om hulp. Dat is natuurlijk heel triest." Hij raadt aan desondanks wel bij de bureaus aan te kloppen: „Wij mengen ons niet graag in eikaars leefomstandigheden en hebben de neiging ons om te draaien als we iets vervelends tegenkomen. Dan gebeurt er in elk geval niets. Gezin nen waarin kindermishandeling voorkomt, blijven zo in het sociale isolement zitten waar ze juist uitge haald moeten worden. Ouders mis handelen niet voor hun lol, maar voelen zich onmachtig hun handel- y/ijze te veranderen. Het blijkt voor hen vaak een hele opluchting er over te kunnen praten." Baartman prijst zich gelukkig dat de belangstelling van studen ten rechten, medicijnen, psycholo gie en pedagogiek voor een geza menlijke werkgroep over kinder mishandeling meer dan het dubbe le was van wat werd verwacht. Er zijn dit studiejaar 62 deelnemers aan de VU, die de opgedane kennis later zullen kunnen toepassen in de praktijk van de hulpverlening. Baartman streeft er naar bij zijn onderzoek naar de beste hulpverle ningsmethodieken samen te wer ken met hulpverlenende instan ties, waar de verworven inzichten aan de praktijk moeten worden ge toetst: „Soms heb ik wel eens het gevoel dat ik hier aan de universi teit in een ivoren toren zit. De opzet is echter dat het door mijn contact met de praktijk tot een vruchtbare kruisbestuiving komt." Tot slot lijkt het de aanstaande hoogleraar een goed idee in navolging van an dere acties een voorlichtingscam pagne te houden onder het motto „Slaan spreekt niet vanzelf'. Hij is in dat verband blij dat door zijn be noeming de schijnwerpers weer eens extra op kindermishandeling worden gericht. Dat zal de komen de jaren helaas bitter noodzakelijk blijven. MARSEILLE - 'En daar zijn we dan met zijn allen, veertigduizend mannen en vrouwen sterk langs de waterkant van de Oude Haven, om dat het wielerstadion voor ons te klein was'. De communistische af gevaardigde van Marseille staat on der een enorme hotelparasol op een verregend podium, het gezicht op de brede Canebiere en een zee van parapluien. Naast hem zit com munistenleider Marchais in een witte regenjas, parelgrijs pak, zwarte sokken en zwartglimmende instappers. Presidentskandidaat Andre Lajoinie mag onder de para sol op het podium in het midden. De verlegen Lajoinie - ouderling in stijve jas - leunt gewoontegetrouw schuin achterover, op een manier alsof hij de klap weer ziet komen. door Rudolph Bakker De klap die de communisten in hun traditionele 'vesting' Marseille opliepen was niet mals. De auto bussen die van heinde en ver wa ren aangereisd, zaten op zijn best half vol. Een van de drie speciale treinen vervoerde niet meer dan twintig kameraden, een andere niet meer dan zeven. De organisa toren, die de ramp hadden ver moed, zegden op het laatste mo ment de huur van het gigantische wielerstadion af, waarin ze vroeger voor een volgepakt huis triomfen vierden. En dat een dag later volge propt zou zitten met aanhangers van Nationaalfrontleider Jean-Ma- rie le Pen. Om de numerieke afgang te ver bloemen werd besloten met Lajoi nie de straat op te gaan, maar een afgang werd het toch. Tweedui zend toeschouwers onder paraplui en waren bereid de voorgelezen toespraken van Marchais en Lajoi nie tot het bittere einde te volgen. De rest van de Marseillanen dronk onder de arcaden pastis, of deed boodschappen voor de komende zondag. Meelijwekkend Op het glimmende podium aan de Oude Haven zag het handjevol leiders in regenjassen, verloren in hun houten taal vol verbruikte schablones, er uit als een vergeten sekte, waarvan het ritueel alleen nog met een meelijwekkende glim lach wordt aangezien. Na de afgang van partijleider Marchais bij de presidentsverkiezingen van '81 en de doorzettende afgang van de PC bij de parlementsverkiezingen van '86 besloot Marchais zijn handen niet langer zelf meer in het vuur te steken voor een nieuwe presidents kandidatuur. Na intern geharrewar werd besloten politburolid André Lajoinie, met een lange en voor de buitenwereld altijd vaag gebleven partijhistorie (volgde hij nu wel of niet de partijschool in Moskou), voor de wolven te werpen. Deze brave boerenzoon uit de Midi was uit partijtrouw bereid met zich te laten sollen. En terwijl de in massa psychologie onervaren Lajoinie zich al snel ontwikkelde tot de ab solute karikatuur van wat een pre sidentskandidaat in een komische film zou kunnen zijn, steeg hij in de algemene 'score' nooit boven de 5% uit en verwacht men dat hij op 24 april in het beste geval rond de 7% met de schrik vrij komt. Daarna kan Lajoinie weer worden gedropt zoals hij overeind was gezet en wast partijleider Marchais zijn han den in onschuld. Om het hart van de handvol toe hoorders tegen beter weten in te verwarmen sprak Georges Mar chais in Marseille volhardend over 'deze historische meeting van 40.000 kameraden'. En als Lajoi nie zijn vertrouwde litanie voor leest over de macht van de gierige bourgeoisie, het verraad van presi dent Mitterrand en het gevaar van de racistische Nationaalfrontleider le Pen, kijkt Marchais borend om zich heen. Om nog iets van het meubilair te redden kon hij Lajoi nie in zijn campagne niet langer al leen laten gaan. Marchais was ooit de trekpleister van het TV-publiek geweest, beroemd om zijn wilde aanvallen op de journalisten en zijn monologen over het heil van de partijleer. Marchais weet dat die betovering verbroken is. Nu kijkt hij. hoog vanaf het natte podium in Marseille, om zich heen met de wil de ogen van een aangeslagen roof vogel, die zonet nog met moeite een verse portie grijze muizen in het partijnest heeft gelegd en nu angstig toe ziet of mama-Lajoinie ze wel eerlijk over de laatste der opengesperde bekken zal verde len. Teruggang Al weken lang beweert Lajoinie steeds hetzelfde: 'In de afgelopen zeven jaar van Mitterrands presi dentschap is geen enkel probleem werkelijk opgelost, integendeel. Die zeven jaren zullen de historie ingaan als de teruggang van de vrij heid in ons land. Het is onwaardig om te zien hoe (presidentskandi daat) Mitterrand en (eerste minis ter en presidentskandidaat) Jac ques Chirac met (Nationaalfront leider en presidentskandidaat) le Pen een spelletje' ping-pong spe len'. Lajoinie verkondigt dan dat heel wat teleurgestelde socialisten die 'verscheurd zijn van smart om wat hun leiders doen' 'op mars zijn om de communistische gelederen te versterken'. Lajoinie ziet in zijn betoog voor het gemak over hei hoofd dat zijn eigen PC drie van de zeven jaar van Mitterrands presi dentschap zelf met vier ministers aan de socialistische regering-Mau- roy had meegedaan. En dat nie mand in 'opmars' is naar de Com munistische Partij. Teleurgestelde socialisten stemmen op het ultra rechtse Nationaal Front van Jean- Marie le Pen. Teleurgestelde com munisten doen hetzelfde. Het symbool van de communisti sche ondergang is op het glibberi ge podium in Marseille in levende lijve aanwezig. Het is Georges Mar chais zelf, die iedere vlucht uit het stalinisme van weleer heeft probe ren tegen te gaan en daarmee zijn partij steeds verder sektariseerde. De meeste Fransen wist hij van zich te vervreemden, zoals toen hij vanuit Moskou de Sovjet-inval in Afghanistan in een televisie-inter view toejuichte. De vakbonders bracht hij aan het aarzelen sinds de PC nimmer een goed woord voor Lech Walesa en zijn 'Solidarnosc' over had. Iedere poging van de jon gere garde in het Politburo om de oude heilsleer Westeuropeser te in terpreteren, (zoals dat in Italië was gebeurd) wees Marchais met al de macht die het partij-apparaat hem verschafte, van de hand. Dramati sche uittredingen waren het ge volg, zoals die van de vroegere par tijwoordvoerder Pierre Juquin, die nu op zijn eigen houtje aan de pre sidentscampagne meedoet en vol gens de peilingen op één procent van de kiezers kan rekenen. Hij mikt op de teleurgestelde commu nistische jeugd en hoopt de vlucht naar een- andere sekte, die van Jean-Marie le Pen, te kunnen stui ten. In het stof De enige illusie die Marchais en zijn oude garde nog koesteren is dat presidentskandidaat Mitter rand in de tweede ronde van 8 mei verliest. Met Mitterrands val zou den ook de door hun vroegere lei der al tot zwijgen gebrachte socia listen in het stof bijten. En bleven de communisten als enige werke lijk linkse partij overeind, zo spe culeert men bij de PC met alle ver lokkende scenarios van dien. Het is dan ook helemaal niet zeker dat tussen de beide verkiezingsronden in de communisten hun voetvolk opdracht zullen geven de kandida tuur van Mitterrand te steunen, en bestaat de kans dat ze wordt ge vraagd zich van stemming te ont houden. En wanneer het tussen Mitterrand en Chirac tot een foto finish komt, kan het best gebeuren dat communistenleider Marchais zich tenslotte toch nog met succes op de vroegere socialistenleider wreekt. De Katholieke Universiteit Amerika in Washington heeft de kerkelijke leeropdracht van pa ter Charles Curran ingetrokken. Hij mag niet langer aan de theo logische faculteit doceren. Wel behoudt hij zijn vaste aanstelling als hoogleraar aan deze universi teit. In overleg met Curran wordt op zijn vakgebied aan een andere faculteit eeri nieuwe taak ge zocht. Twee jaar geleden verklaarde de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer, dat Curran niet langer geschikt was om aan een katholieke theologische faculteit les te geven, dit wegens zijn af wijkende opvattingen over een aantal zaken waar de rooms-ka- tholieke leer heel duidelijk in is, zoals de onontbindbaarheid van het huwelijk en de homoseksua liteit. Curran reageerde teleurge steld op het hem opgelegde do- ceerverbod. Het Vaticaan wilde, dat hij van de Katholieke Univer siteit van Amerika zou worden verwijderd, maar aan dat ver zoek heeft het universiteitsbe stuur niet voldaan. "Dat verzacht de maatregel nog enigszins".. Na de uitspraak van de congre gatie in Rome werd Curran mee gedeeld dat hij als docent ge schorst zou worden totdat in hoogste instantie over zijn zaak zou zijn beslist. De universiteit schrapte toen drie cursussen die hij zou geven. Curran diende daarop bij de rechter een aan klacht in tegen de universiteit wegens contractbreuk. Het hooggerechtshof moet deze zaak nog behandelen. Valse ideologie De Raad van Kerken in het Midden-Oosten veroordeelt de activiteiten van de Christelijke Ambassade in Jeruzalem. Vol gens een verklaring vertegen woordigt deze ambassade die eerder deze maand een congres van christen-zionisten organi seerde op geen enkele manier de christelijke gemeenschap in Jeruzalem. "Wij erkennen noch die orga nisatie, noch haar activiteiten en conferenties", zeggen de kerken. "Wij zijn de vertegenwoordigers van het christendom in Jeruza lem, bewaken de heilige plaatsen en verwachten niet dat mensen die uit het buitenland komen en niet van onze problemen op de hoogte zijn, namens ons hande len". Verder zeggen de kerken in Je ruzalem, elke politieke interpre tatie van de bijbel met klem af te wijzen. "Wij streven naar vrede gerechtigheid, zonder enige vorm van discriminatie of ge weld". Zij beamen daarmee het verwijt van tegenstanders van de Christelijke Ambassade dat deze de bijbel misbruikt om de staat Israël en het beleid van de Israë lische regering te legitimeren. Volgens Gabriël Habib, alge meen secretaris van de Raad van Kerken in het Midden-Oosten, moeten de activiteiten van de ambassade aan de kaak worden gesteld om te voorkomen dat het stilzwijgen van de kerken wordt beschouwd als aanvaarding van de 'heiligverklaring van de staat Israël'. "De indruk moet worden voorkomen, dat het onrecht dat Israël het Palestijnse volk aan doet, door God is gewild". Habib noemde het gebruik van de bijbel tot ondersteuning van het Israëlische beleid "een vloek voor de bedoeling van het chris telijk geloof en schadelijk voor de aanwezigheid en het getuige nis van christenen in het Mid den-Oosten". Christen-zionisten zijn, volgens hem, slecht geïnfor meerd en hangen een 'valse ideo logie' aan. Habib riep alle ker ken, kerkelijke organisaties en christelijke leiders op, een duide lijk antwoord te geven op de acti viteiten van de christen-zionis ten. 1 Skelet terug. Het maandag uit zijn kristallen schrijn meege nomen stoffelijk overschot van paus Coelestinus de Vijfde (in 1296 overleden) is terug. Naar de Italiaanse radio berichtte, vond de politie het skelet op het kerk hof van Amatrice, een stad vijftig kilometer ten noorden van L'A- quila in de Italiaanse Abruzzen. Het gebeente was ontvreemd uit een kerk in L'Aquila. Volgens het bericht werd het terugvinden van de beenderen mogelijk door het in de gaten houden van twee 'verdachte in dividuen'. Die zijn nog niet aan gehouden en dus is ook het mo tief van de diefstal nog onbe kend. Coelestinus de Vijfde was vóór zijn verkiezing tot paus kluize naar. Hij is de enige paus in de kerkgeschiedenis die zijn ambt vóór zijn dood opgaf. Zijn opvol ger liet hem in een klooster zet ten om te voorkomen dat tegen standers van hem Coelestinus tot tegenpaus zouden kiezen. Studentenpastoraat Het uitgebreide bestuur van de Gereformeerde Kerken in Ne derland ging gisteren akkoord met de voorstellen van een werk groep om het aantal studenten predikanten te beperken en plaatselijke gemeenten meer te laten betalen voor deze ambts dragers. Of de voorstellen uit het rap port 'Studentenpastoraat nu en in de toekomst' ook werkelijk heid worden, staat overigens nog helemaal niet vast. Het her vormd kerkbestuur, de gerefor meerde synode en wellicht ook de hervormde synode moeten zich er nog over uitspreken. Vooral het punt om plaatselij ke gemeenten 20 procent van de kosten voor zo'n predikants plaats te laten betalen stuitte bij het gereformeerd kerkbestuur op bezwaren. Maar, zo stelde voorzitter N. van Dijk-Koffeman van de werkgroep de bestuursle den gerust, regionale organen, zoals classis en provinciale syno de, kunnen bijspringen als plaat selijke kerken te weinig geld hebben. Wel moeten de betrok ken gemeenten bereid zijn mee te financieren. Nü hoeven plaat selijke gereformeerde kerken in principe niets te betalen. Hervormde Kerk: beroepen te Appingedam B. J. van Haar lem Suameer (Fr.), te Nunspeet F. van Roest Groot-Ammers; be dankt voor Rijssen C. van de Scheur Neerlangbroek.\Gere- formeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Enschede H. Feenstra Berkel-Rodenrijs. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Leerdam P. Beekhuis Rotterdam-Kralin gen. Voorschoten-Noordwijk. De hervormde kerkeraad West (Zee) in Noordwijk heeft de Voorschotense predikant A. K. van der Schoot benoemd tot bij stand in het pastoraat met in gang van 1 oktober dit jaar. Ds. Van der Schoot die in Voor schoten blijft wonen hoopt in september 62 te worden en gaat dan met de vut. Hij wil nog wel in het pastoraat blijven werken. In Noordwijk wordt hij de opvolger van de heer H. G. Jumelet. Overste. Drs. S. J. van der Grinten (58) te Delft is per 1 janu ari 1989 benoemd tot provinciaal overste van de Nederlandse Je- zuieten (320 leden). Hij is in ver schillende functies verbonden aan het Sint Stanislaus-college in zijn woonplaats. De Jezuieten hebben gemeen schappen in Amsterdam, Delft, Deventer, Geervliet, Den Haag, Haren, Nijmegen, Utrecht en Zeist. Men vindt hen vooral in het vormings- en retraitewerk, basispastoraat en allerlei vormen van bijzonder pastoraat. Zondagsrust. Het hervormde kerkbestuur heeft de Raad van Kerken in Nederland gevraagd, tot een standpunt te komen over de 'zondagsrust', nu "onder in vloed van economische en tech nische ontwikkelingen werken op zondag in steeds meer bedrij ven aan de orde wordt gesteld". Secretaris ds. W. R. van der Zee van de raad verwacht, dat zijn be stuur aan dit verzoek zal willen voldoen. Waarschijnlijk zal aan de afdelingen 'sociale vragen' en 'eredienst' van de raad worden gevraagd, een rapport hierover voor te bereiden. Leiden. De gerestaureerde Bethlehemskerk (uit 1644) aan de Lammermarkt 57 in Leiden (bij molen 'De Valk') is met in gang van vandaag weer iedere donderdag van 10 tot 4 uur voor bezichtiging open. Belangstel lenden kunnen ook de boeken* shop en het buffet aandoen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2