'Dat ik dit nog mag beleven' Champagne smaakt naar een landwijntje Benfica na twintig jaar weer present Ajax concentreeert zich uitsluitend op finale Eredivisie nog in spanning Linskens oogst lof Gouden tijden herleven in Eindhoven Tweede finale voor PSV 'De gier' zet geld op Benfica ;poorpttv DONDERDAG 21 APRIL 1988 PAGINA 19 Aad de Mos tegen zijn oude club LISSABON (AFP) - De hoop dat de oude tijden zouden herleven, was in Lissabon al voor de aanvang van de halve finale-wedstrijd Benfica - Steaua Boekarest de bodsem inge slagen. Men was er in de Portugese divisie in de eindstrijd van een Eu ropees bekertoernooi zelf ver gooid. In het eerste uur lieten Nico- letti en Fortunato de mogelijkhe den ongebruikt het veldoverwicht meer gestalte te geven dan één en kele treffer. Het doelpunt van Gar- lini, zes minuten voor rust ont stond bovendien uit een „lichte" hoofdstad vanuit gegaan, dat Real strafschop, die scheidsrechter Boe- Madrid zich ten koste van PSV z plaatsen en droomde van een her haling van Rotterdam 1962: Benfi ca -Real Madrid 5-3: Eusebio con tra Puskas; één van de meest me morabele Europacupfinales. PSV hield het doel echter schoon. Een waarschuwing voor Benfica, dat de uit-wedstrijd tegen Steaua on danks een groot veldoverwicht zonder doelpunten (0-0) had afge sloten. De Portugezen pakten de zaken van het begin af energiek aan en stonden bij rust al met 2-0 voor dankzij twee magnifieke tref fers van aanvaller Rui Aguas in de 22ste en 33ste minuut. Bij het eer ste gebruikte hij het hoofd op een hoekschop van links van Pacheco tenko had toegekend na een onge lukkige handsbal van Clysters. Was het effect van Atalanta's aanvallen beperkt, ook de voorhoe de van KV Mechelen, voor rust zonder de licht geblesseerde Piet den Boer, slaagde er zelden in drei gende acties te ondernemen tegen de hard ingrijpende Italiaanse ver dedigers. Toch kwamen de Belgen, elf minuten na rust op gelijke hoog te. Via een schitterend schot van de bij een vrije trap mee-opgerukte centrale verdediger Graeme Rutjes. Die gelijkmaker betekende kwa lificatie voor de Belgen. Atalanta nam zijn maatregelen. Verdediger Rossi werd ingewisseld voor een i tien minuten later verzilverde extra-aanvaller Canzanutti, hij een vrije trap van Diamantino. De 28-jarige Rui Aguas is de zoon José Aguas, de aanvoerder i verdediging werd één-tegen-één gespeeld. Mechelen hield de deur, mede door uitstekend werk het Benfica, dat in 1961 en 1962 de doelman Preud'homme, ecl Europa Cup 1 veroverde. In de tweede helft werd niet meer gescoord, waardoor Benfica zich verzekerde van een zevende optreden in de Europa cup 1-finale. Het voorlaatste finale-optreden van de Portugezen dateert alweer van twintig jaar geleden. Van dat legendarische Benfica is alleen To ni over. Rond Kerstmis nam hij de post van trainer over van de Deen Skovdahl. Atalanta Bergamo, op weg terug naar de liga A van het Italiaanse voetbal, is ook in het eigen stadion niet bestand gebleken tegen het rechtlijnige countervoetbal van cte Belgische kampioenskandidaat Mechelen. Net als in de thuiswed strijd won de club van oud-Ajax- trainer Aad de Mos met 2-1. Atalanta heeft de kansen op de primeur van een club in de tweede dicht en leek naar de eindstrijd te sluipen. Waar de Italianen meer oog hadden voor de korte weg speelde Mechelen zich daartoe voordeed snel en recht vooruit. Zonder remmingen. Rutjes had het al aangetoond met zijn treffer nadat Bonacina zijn te genstander Ohana bijna odder het gras had gewerkt, collega verdedi ger Emmers herhaalde die actie tien minuten voor tijd. De verdedi ger ontdeed zich van twee tegen standers en vond vervolgens het net met een schuiver, mede door een wat trage reactie van doelman Piotti. AMSTERDAM (GPD) De polonaise, 363 dagen geleden na de sprankelende opvoering tegen Real Zaragoza in dezelfde betonklomp nog zo hartstochtelijk ingezet, bleef uit en de champagne smaakte naar een Frans landwijntje van een slecht jaar. Ajax bereikte in het Olympisch stadion dan wel voor de zesde keer in de clubgeschiedenis en voor de tweede maal op rij de finale van een Europees be kertoernooi, een lachje kon er bij spelers, technische staf en publiek niet af. Olympique Marseille kreeg gisteravond z'n revanche, vergalde het feestje en maakte met een 2-1 triomf duidelijk dat het met Ajax momenteel nog steeds niet snor zit. Larsson heeft gescoord, Ajax kan niets Aan de naderende confrontatie op 11 mei in Straatsburg met KV Mechelen, het Belgische counter- produkt van de voormalige Ajax- trainer Aad de Mos, werd veelzeg gend genoeg nauwelijks aandacht besteed. Ajax had het, met de ma laise in de vaderlandse (beker)com- petitie ook nog eens nog in het ach terhoofd, daarvoor veel te druk met z'n eigen sores. Voor een over dosis optimisme is in elk geval geen aanleiding, zo benadrukte in terim-trainer Barry Hulshoff na een openbare boetedoening aan het adres van het publiek. De speelwijze van KV Mechelen, volgens Hulshoff een "stugge, de gelijke ploeg met een hoop kracht en op vreemd terrein zeer sterk", is Ajax allesbehalve op het lijf ge schreven. De Amsterdammers AMSTERDAM (GPD) - PSV of Ajax zal in mei de finale moeten winnen om de KNVB in het sei zoen 1989-'90 een extra deelne mer aan het UEFA Cup-toernooi te kunnen laten inschrijven. Door het verlies van Ajax en het gelijke spel van PSV moet Ne derland in het UEFA-klassement Oostenrijk, niet meer vertegen woordigd in de Europese toer nooien, nog steeds voor zich dul den. Bij winst in Stuttgart of Straat sburg stijgt Nederland naar de. zevende plaats. Die positie geeft recht op drie in plaats van twee deelnemers aan het UEFA Cup toernooi. Een overwinning van PSV of Ajax is voldoende voor een der de inschrijving. Als Benfica of KV Mechelen wordt geklopt, zul len de gevolgen daarvan volgend seizoen reeds merkbaar zijn. De toegangsbewijzen worden im mers reeds in de voorafgaande nationale competitie verdeeld. Oostenrijk staat op de via ingeni euze berekeningen samengestel de UEFA-ladder momenteel op 26,500 punten. Bij een triomf van PSV of Ajax komt Nederland op 26.633. hebben een broertje dood aan ploe gen die zich gretig op eigen helft te rugtrekken, keiharde lijf-aan-lijf duels niet schuwen en geniepig counteren. In tegenstelling tot KV Mechelen, nog actief op drie fron ten Belgische competitie en be ker en Europa Cup kan Ajax zich echter volledig concentreren op de 'Grote Prijs der Benelux'. We zullen een aantal spelers rust gaan gunnen", aldus Hulshoff. "Sommigen lopen echt op hun laatste benen. Met name onze ver dedigers zullen we heel moeten houden, daar hebben we er al zo weinig van". Danny Blind wordt als eerste in de luwte gezet. De rechtervleugelverdediger, vorig jaar in de finale tegen Lokomotive Leipzig afwezig met een blessure, kreeg tegen Olympique Marseille opnieuw last van zijn lies en zal zondag bij Feyenoord toekijken. Met de finale in 'Stade La Meinau', in 1984 ter gelegenheid van het EK voor veertig miljoen gulden verspijkerd, krijgt het tur bulente seizoen voor Ajax over drie weken een onverwacht sluitstuk. Onverwacht, omdat de Amster dammers aan één van de meest spraakmakende voetbaljaargan gen bezig zijn, compleet met mui tende en vertrekkende spelers, een geruchtmakende aftocht van een technisch directeur, bestuurlijke wanorde en een rol op het tweede plan in de eredivisie. "Maar een fi nale is een finale en een cup is een EINDHOVEN (GPD) - „Onze nieuwe spits", grapte Sören Lerby, toen de boomlange Die ter Hoeness de kleedkamer van PSV binnenstapte. De voorma lige aanvaller van Bayern Mün- chen, die vorig jaar mei na de (verloren) EC-finale tegen Por to een punt zette achter zijn voetballoopbaan, was speciaal voor 'mijn Deense vriend' over gekomen vanuit München. „Dit is super, sensationeel. Jul lie is wel gelukt wat Bayern niet kon". Zoals meestal als er iets te vieren valt, had Lerby ook gis teravond het hoogste woord. „Zie je nu wel ouwe dat je het nog altijd kunt", porde de Deen Willy van de Kerkhof in de zij. Om vervolgens de loftrompet te steken op Edward Linskens, met het trio Van Breukelen- Heintze-Nielsen hoofdrolspeler b|j PSV. „Het is ongelooflijk, die jongen heeft longen voor twee". Al evenveel lof kreeg de pas 19-jarige Limburger van Willy van de Kerkhof. „Hij heeft het helemaal in zich om een hele grote te worden". Diezelfde mening is Guus Hiddink toegedaan. „Linskens is zich bewust van zijn kwalitei ten en hij heeft de flair om dat waar te maken. Vanavond heb ben we opnieuw kunnen zien, dat ervaring niet altijd met leef tijd te maken heeft". Linskens zelf bleef opmerkelijk nuchter onder alle loftuitingen. „Na tuurlijk is het een fantastisché ervaring dat ik dit nu al mee mag maken, maar volgende week moet ik weer voor een ba sisplaats vechten. Ik heb deze plaats in feite te danken aan blessures van anderen". EINDHOVEN (GPD) De koude rillingen liepen hem over de rug, toen Willy van de Kerkhof zo'n minuut of vijf na sluitingstijd van PSV-Real Madrid (0-0) terugkeerde op het veld. Prompt scandeerde een uitzinnig publiek luid keels zijn naam. Hij genoot er intens van. Breeduit zwaai end naar de langzaam leegstromende tribunes kreeg hij maar niet genoeg van het feestje, dat, zo leek het wel, spe ciaal ter ere van hem was aangericht. „Fantastisch, dat ik dit op mijn leeftijd nog mee kan maken. Dit vergeet ik nooit weer. Het is een van de mooiste avonden uit mijn voetballoopbaan". In de chaos van de kleedkamer, waar Jan en alleman elkaar om de hals vloog, stond de onverwoestba re stofzuiger van weleer zij aan zij met Ronald Koeman. Hij in het shirt met rugnummer 4, de door de voetbalrechters op een zijspoor ge rangeerde libero in een keurig blauw pak. „We wisten dat we de fi nale konden halen. Toen we van middag hoorden, dat Ronald niet mocht spelen, was dat voor de ploeg een teleurstelling, maar tege lijk een extra stimulans om er een schepje bovenop te doen. Dit is een mooi cadeautje voor hem, in Stuttgart mag hij iets voor mij te rugdoen. Daar sta ik mijn plaats graag weer aan hem af'. Doodsangst De blosjes op de wangen van Ro nald Koeman kleurden nog feller dan normaal, toen het eenmaal tot de spelers was doorgedrongen, dat heel Europa woensdag 25 mei de schijnwerpers richt op hem èn PSV. Doodsangsten had hij uitge staan op de tribune. „Ik weet nu, dat ik nooit trainer zal worden. Ik kan nauwelijks onder woorden brengen wat ik in die anderhalf uur heb doorgemaakt. Nu kan ik wel janken. Dit elftal heeft het moge lijk gemaakt, dat ik niet met een enorme kater blijf zitten. In Stuttg art kan ik alles rechtzetten, daar leef ik nu naartoe". AMSTERDAM (GPD) - PSV staat op 25 mei voor de eerste maal in de geschiedenis in de eindstrijd van het Europese toernooi voor lands kampioenen. Eerder deed de club als deelnemer aan dat evenement alleen in het seizoen 1975-76 van zich spreken. Nadat Linfield FC, Ruch Chorsow en Hajduk Split werden uitgeschakeld, struikelde PSV in de halve finales over Saint Etienne. In 1963-'64 hadden de Eindhovenaren zich al eens voor de kwartfinales gekwalificeerd. De enige Europese triomf van de Eindhovenaren dateert van 1977- der meer door een treffer van Willy 3-0 werd verslagen nadat het duel i Frankrijk in Ó-O was geëindigd. Ajax, dat 25 maal deel nam aan een Europees toernooi tegen PSV 19 plaatste zich reeds vijf maal eerder voor de eindstrijd. Vier fina les leverden een beker op. In 1971, '72 en '73 legden de Amsterdam mers beslag op de Europa Cup 1 en vorig jaar kon, dank zij de zege op Lokomotive Leipzig, de Europa Cup 2 in de prijzenkast worden bijge zet. Ajax verloor slechts één finale. In 1969 waren de Amsterdammers de mindere van-AC Milan in het toernooi voor landskampioenen. Overigens plaatsten alleen Real Madrid (13), Barcelona (9), Liver pool (8), Benfica (7) en Juventus (7) zich in de Europa Cup-historie va ker dan Ajax voor een finale. Wat niemand vooraf voor moge lijk had gehouden, maakte PSV immers gisteravond waar. Waar eerder in deze Europese bekercy clus erkende grootheden als AC Napoli, Porto en Bayern München in het stof beten voor het Real Ma drid van Leo Beenhakker, daar bleef de Hollands-Deense voetbal- verzameling van de in Spanje vol strekt onbekende trainer 'Guus Kinddink' via 1-1 en 0-0 fier over eind. Dat ging dan weliswaar soms met kunst en vliegwerk, en dank zij het fortuinlijke doelpunt van Edward Linskens veertien geleden in Madrid, de prestatie was er niet minder om. Voor de eerste keer in de historie van PSV en 15 jaar na het laatste Nederlandse succes (Ajax) in het belangrijkste Europa Cup-toernooi mogen de Brabanders zich tot de voetbalelite van Europa rekenen. En daar is het Philips nu precies om te doen. „Toen ik het aan het begin van de competitie onze doel stellingen propageerde", herinnert Hiddink zich nog maar al te goed, „werd ik bijna voor gek versleten". En de koek is nog niet op. „Deze ploeg is zo eerzuchtig", weet Van de Kerkhof, „dat zij alle prijzen wil halen die er te verdienen zijn. Dus ook de nationale beker". Oude rot Als enig overgebleven speler van de ploeg die in 1978 onder Kees Rij vers de UEFA Cup veroverde, deed Hiddink gisteravond niet vergeefs een beroep op de oude rot. De laatste keer dit seizoen dat hij in de basis stond was medio januari te gen FC Twente, daarna kwam hij zelfs nauwelijks meer aan invals- beurten toe. „Ik had mij er op voor bereid dat ik moest spelen, maar in mijn hart hoopte ik dat Ronald er toch nog bij zou zijn". Dat was niet het geval, en dat was PSV in de eer ste helft ook duidelijk aan te zien. „In die periode", erkende Hiddink grif, „domineerde Real de wed strijd en kwamen wij alleen aan verdedigen toe. Als we de bal had den, raakten we hem ook meteen weer kwijt". „Als Real bij rust met 2-0 had voorgestaan", refereerde Koeman aan de uitgelezen kansen voor Butragueno en Hugo Sanchez, „hadden we niets kunnen zeggen". In de rust stelde Hiddink orde op zaken en drukte hij de ploeg op het hart zich niet opnieuw weg te laten zetten". Die les nam PSV ter harte en dat resulteerde prompt in prima scoringskansen voor Lerby (paal) en Vanenburg, die ineens alleen voor doelman Buyo verscheen. In het boeiende en tot de laatste mi nuut spannende gevecht kreeg PSV het in het slotkwartier echter opnieuw Spaans benauwd. Met twee verse aanvallers (Llorente en Santillana) riskeerde Beenhakker alles. Hij trok echter wit weg, toen het geluk Jankovic (Vanenburg keerde de bal op de lyn) en Hugo Sanchez (schitterende omhaal) in de steek lieten. „Heel Europa heeft vanavond kunnen zien", slikte Reel-presi- dent Ramon Mendoza de teleur stelling weg, „wie het meest recht heeft op de Europa Cup". Dat was volgens hem dus Real Madrid en niet PSV. „Dit is bizar en pijnlijk", sloot Beenhakker zich bij de presi dent aan. „We hebben zeven van de acht Europa Cup-wedstrijden goed gespeeld, en zijn tegen één slechte dag aangelopen. Die misstap in Madrid moeten we heel duur beta len". Dat overkwam PSV eerder in het toernooi bijna bij Galatasaray, toen de ploeg halverwege met 2-0 achterstond. Hiddink nu: „Üe beel den van die wedstrijd hebben de spelers goed in zich opgenomen. Toen wisten ze dat ze op die manier niet verder hoefden te gaan". Stabiel Vanaf die dag in september mo ment stond er in Eindhoven een ploeg, die voor elkaar door het vuur ging, en die, zoals gister avond, het verschil in kwaliteit compenseerde met een voorbeeldi ge inzet en karakter. „Dat is het grote verschil met vorig seizoen", vergeleek Hiddink met hese stem. „Toen waren we afhankelijk van een of twee spelers. Deze groep is veel stabieler. Het is een fantasti sche groep, een elftal met een vech- tershart, waarin iedereen bereid is ANP) voor een ander in de bres te sprin gen. Iedereen geeft zyn kwaliteiten aan het team. Als er een paar niet in topvorm zijn, nemen anderen het over". „Als ploeg staan wij er dan toch", prijst Wim Kieft het collec tief dat Guus Hiddink en Hans Doijee hebben gesmeed. „Dat is onze kracht. Daarom staan wij te recht in de finale". De begin dit jaar nog naar PSV lonkende Rinus Michels, die echter terecht buiten de deur werd gehou den, wordt nu ineens opgezadeld met het probleem, dat hy in de voorbereiding op de EK pas later een beroep kan doen op de PS- V'ers. De bondscoach ziet dat ech ter eerder als een luxe probleem. „Er is geen betere training voor een voetballer dan Europa Cup-wed- strijden. Daarom ben ik juist bly met PSV en Ajax in de finale". Die dubbelslag versterkt de favorieten- rol van Oranje. cup", oreerde Hulshoff met veel overtuiging. "Twee keer in twee jaar in de finale, dat heeft interna tionaal gezien veel te betekenen". Ondanks het inleveren van kwa liteit Van Basten, Rijkaard, Silooy en het vertrek van Cruijff, is Ajax erin geslaagd de prestaties van vorig seizoen te evenaren. De ploeg ging op het Europese plat form slechts één maal onderuit en incasseerde slechts twee tegentref fers. Ook in dat opzicht verstoorde Olympique gisteravond de feest stemming in Amsterdam. Dat in 1986-'87 met name in de thuisbeur- ten tegen Olympiakos Piraeus, Malmö FF en Real Zaragoza bedui dend meer lof werd geoogst dan nu het geval is, wordt door de hoe dan ook opvallende club slechts als een vervelende bijkomstigheid gezien. Was het gerecht tegen Hambur ger SV nog te verteren, de duels te gen Young Boys en Olympique Marseille lagen zwaar op de maag. Bij een vergelijking van de kwali teit van de opponenten waar dit en vorig seizoen mee werd afgere kend, komt Ajax er echter niet slecht af. Wel gaat het, in beide ge vallen, steeds om subtoppers in ei gen land, hetgeen onderstreept dat het toernooi voor bekerwinnaars beduidend lager moet worden aan geslagen dan de andere twee Eu ropese evenementen. Zo wisselvallig als Ajax dit sei zoen opereert, zo grillig acteerde het tegen het, in vergelijking met de eerste wedstrijd, grondig ver bouwde Olympique Marseille. De ploeg schoot weg als een raket, brak via Larsson in de return te gen Young Boys ook al verant woordelijk voor de enige Amster damse treffer de ban en zorgde voor de pauze voor een aantal dol komische intermezzos voor het Franse doel. Fraai uitgespeelde kansen waren aan de beste Ajacied Winter (drie maal), Van 't Schip, Witschge en Bosman niet besteed en een finish als van een tweede hands zweegvliegtuig volgde. Door een tweetal oplevingen van OM, ondanks de inbreng van de toptrainers Hidalgo en Banide als los zand aan elkaar hangend, kreeg Ajax in de laatste twintig minuten van de Fransen nog een tweetal stoten onder de gordel te verwer ken. Papin (profiterend van een ha perende buitenspelval) en Allofs (effectvolle vrije trap) passeerden Menzo voor de eerste maal sinds 8 april 1987, toen Real Zaragoza in ei gen huis twee maal scoorde. MADRID (ANP) - Emilio Butra gueno geeft Benfica de meeste kans de Europese beker voor landskampioenen te veroveren. De 'gier' deed de uitspraak na afloop van het duel tegen PSV voor de Spaanse televisie. De spits was ont goocheld over de uitschakeling. In tegenstelling tot coach Leo Beenhakker was Butragueno niet van mening, dat Real in de thuis wedstrijd de winst heeft laten lig gen. „Wy hebben in Eindhoven de overwinning voor het grypen ge had", verklaarde hy. „Wij waren toch superieur in Eindhoven. Vooral in de eerste helft hebben we twee, drie doelrijpe kansen ge mist". De international gaf toe, dat PSV veertien dagen eerder in het Bernabeu-stadion indruk had ge maakt. „Okay, PSV speelde toen bij vlagen briljant en vooral intelli gent, maar het was onze slechtste wedstrijd. Die indruk hebben wij in Eindhoven uitgewist. De men sen hebben het werkelijke Real aan het werk gezien, vooral in de eerste helft". Een groot compliment had Butragueno voor doelman Van Breukelen. „Hij heeft PSV naar de finale geloodst. Wat die man aan reddingen verricht heeft, grenst aan het ongelooflijke. DONDERDAG 10.03-12.10 Did 1: ARD-Sport extra: hal ve finale Europa-Cup-3: Werder Bremen- Bayer Leverkusen. 15.30-18.25 BBC 2: Snooker. 19.00-19.50 BBC 2: Snooker: reportage van de zesde dag van de Embassy World Professional Championships in Shef field. 22.00-22.20 SKY: Hoogtepunten uit de Italiaanse voetbalcompetitie. 22.20-23.25 SKY: Spaans competitie voetbal. 22.35-23.35 SCH: Major League Base ball: Amerikaans honkbal. 23.10-23.40 BBC 2: Snooker. 23.35-00.35 SCH: American Soccer Lea- VRkJDAG 10.00-10.30 SCH: Play Golf: golfcursus. 11.20-14.20 BBC 2: Snooker.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19