Getouwtrek om benoeming nieuwe gemeentesecretaris Brandweer en ambtenaren voor miljoenen beter onderdak Warmondier neefjes hoofdpersonen Granaat onschadelijk gemaakt LEZERS LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD LH OP!'. ALWEER VELE GULDENS KORTING VOORU PAGINA 16 REGIO LEIDEN DONDERDAG 21 APRIL 1988 De Warmondse chef financiën Neefjes. Wethouder mevrouw Dalhuisen wil hem benoemen tot gemeentesecretaris maar de burgemeester en de andere wethouder hebben andere voorkeuren. "Ik heb twintig jaar overal achteraan gesjouwd". (foto Henk Bouwman) WARMOND - In politieke kringen van Warmond wordt achter de schermen driftig touwgetrokken om de benoeming van de nieu we gemeentesecretaris, agendapunt 3a van de raadsvergadering van van avond. Hoofdpersoon tegen wil en dank in de affaire is de Warmondse chef financi ën C.A. Neefjes. door Wim Koevoet Hij wordt hoogstwaarschijnlijk niet de opvolger van de huidige ge meentesecretaris C. Zoetemelk ("De kaarten zijn al geschud", zegt Neefjes ook zelf) maar wethouder Dalhuisen (Progressief Warmond) heeft gemeend te moeten vasthou den aan haar minderheidsadvies om de al 20 jaar in Warmond werk zame ambtenaar te benoemen tot hoogste ambtenaar van het dorp. Dit tot grote ergernis van de WD. Tijdens de behandeling van agendapunt 3a zal er niet veel van de uitgebroken onenigheid zijn te merken. "Ik wil er liever geen dis cussie over", zegt mevrouw Saris. WD-fractieleidster. "Dat zou heel vervelend worden voor de verschil lende sollicitanten". Toch is Saris degene die achter de schermen de knuppel in het hoenderhok heeft gegooid. Zij noemt de door B en W gevolgde procedure waarbij uitein delijk twee aanbevelingen zijn ge daan "slordig" en "merkwaardig". "Ik ben verbouwereerd", om schrijft ze haar gemoedsstemming. "Hoe moet dit vanavond nu ver der gaan, op welk van de twee ge dane voorstellen gaan we nu stem men", vraagt ze zich af. "De ge meentewet schrijft voor dat eerst het meest verstrekkende voorstel in stemming moet worden ge bracht. Maar wat is in dit geval nu het meest verstrekkend?". Bovendien zou volgens Saris de gang van zaken publiciteit uitlok ken, juist in een zaak waar enige ge heimhouding op zijn plaats zou zijn geweest. "We moeten straks toch niet voor niets met gesloten briefjes stemmen - niemand mag weten wie op wie heeft gestemd - en als er onverhoopt toch een dis cussie losbreekt moet dat toch ook achter gesloten deuren gebeuren, het gaat immers om personen". De liberale heeft de privacy van de sollicitanten heel hoog in haar vaandel staan maar stelt vast dat B en W daar maar weinig boodschap aan hebben. Dat blijkt wel uit het feit dat B en W ook het minder heidsstandpunt van wethouder mevrouw Dalhuisen (Progressief Warmond) naar buiten hebben ge bracht, met toestemming van Dal huisen zelf overigens. Zoals gezegd heeft mevrouw Dalhuisen in haar aanbeveling de Warmondse chef fi nanciën, C.A. Neefjes, op de eerste plaats gezet. Kaarten geschud Burgemeester Hendrickx-Vlaar en wethouder C.A. van Schagen (CDA) bevelen I.J. Lautenbach aan. Lautenbach is de chef financi ën van de gemeenten Monnicken- dam en Katwoude. Alle tekenen wijzen erop dat er ook in de ge meenteraad een meerderheid voor Lautenbach is te vinden. De raads fracties zijn zeer nauw bij de sollici tatieprocedure betrokken geweest. De twee aanbevelingen zijn dan ook de uitkomst van de discussies die al zijn gevoerd. De kaarten zijn dus al geschud, zo laat ook ge meentesecretaris C. Zoetemelk doorschemeren: het wordt van avond naar alle waarschijnlijkheid 7-4. CDA en WD willen de aanbe velingen van Hendrickxs-Vlaar en Van Schagen volgen, PW voelt veel meer voor het lijstje van zijn eigen wethouder, die de grootste favoriet van Hendrickx-Vlaar en Van Scha gen op nummer twee heeft gezet. WD-fractieleider Saris nu vindt dat door deze gang van zaken met twee afzonderlijke lijstjes "onno dig" bekend is geworden dat ook de Warmondse chef financiën Neefjes heeft gesolliciteerd. B en W zijn krachtens de gemeentewet ge houden aan een aanbeveling van twee personen. En hadden het daarom moeten laten bij de meer derheidsaanbeveling met Lauten bach op de eerste plaats en S. Dijs, thans gemeentesecretaris te Wer- kenhoven op de tweede plaats, r° deneert Saris. "Er had in het voor stel dan nog kunnen komen te staan dat één lid van het college er anders over denkt. Meer niet". Nu iedereen er vanavond getuige van kan zijn dat Neefjes polititieke steun tekort komt, vindt Saris dat de chef financiën in een lastig pak ket is terechtgekomen. "Dit lijkt me vervelend voor hem. Hij zal het waarschijnlijk niet halen en van dat soort dingen kun je in je verde re functioneren hinder ondervin den". Nooit namen Saris beklemtoont dat zij er geen moeite mee heeft dat er in het colle ge van B en W minderheidsstand punten worden betrokken. Even min ligt zij er wakker van dat de buitenwacht aan de weet komt dat B en W verdeeld zijn. Maar wel zit het haar hoog dat nu bekend is wie het minderheidsstandpunt heeft ingenomen en wat dat minder heidsstandpunt inhoudt. "Bij mijn weten zijn er in de raadsstukken nog nooit eerder namen van leden van het college van B en W die een minderheidsstandpunt hadden in genomen, vermeld. We kwamen er tijdens de raadsvergadering meestal wel achter maar dat is toch iets anders. Ik ben ook voor open baarheid maar zie niet in dat net nu het. om sollicitanten gaat, iedereen alles van de daken moet gaan schreeuwen". Op de vraag of zij soms denkt dat er een politiek spel wordt gespeeld waarbij wordt geprobeerd een ge meentesecretaris van de eigen poli tieke kleur aan een benoeming te helpen, zegt Saris: "Daar begint het op deze manier wel op te lijken, ja". Van belang in dit verband is het feit dat de politieke kleur van Neefjes dezelfde is als die van de fractie van wethouder Dalhuisen. CDA-fractievoorzitter mevrouw Den Ouden reageert op dezelfde vraag met: "Ik zeg naar alle eer en geweten dat ik niet beter weet dan dat we er met zijn allen op uit zijn geweest de beste kandidaat eruit te pikken". Den Ouden merkt voorts op dat er weliswaar twee lijstjes zijn maar dat er maar één voorstel is, luidende dat met ingang van 1 "TT november 1988 Lautenbach in vas te dienst te benoemen tot gemeen tesecretaris. Saris' vraag welk voorstel nu het meest verstrek kend is, is daarom niet aan de orde. "Dat moet Saris dan maar zeg gen", reageert PW-raadslid Scha- vemaker op Saris' antwoord op de vraag van zojuist. "Maar ik wist tot vóór het PW-fractieoverleg over deze zaak niet van welke politieke kleur mijnheer Lautenbach is. Waarmee ik maar wil zeggen dat dat bij ons allemaal niet zo heeft meegespeeld. Of die kleur van be lang is? Ik ga er op de eerste plaats vanuit dat ook een gemeentesecre taris een polititieke voorkeur heeft, een visie heeft. Neutrale mensen bestaan niet. En dat vind ik beter dan helemaal geen visie. Maar ik denk dat het werk dat een gemeen tesecretaris verricht zijn politieke voorkeur ondergeschikt maakt aan de functie die hij moet uitoefenen". Niet geheimzinnig Schavemaker vindt in tegenstel ling tot Saris dat er niet zo geheim zinnig hoeft te worden gedaan over de sollicitanten. Iedereen mag van hem weten dat er 46 sollicitanten waren en dat er na diverse schiftin gen drie overbleven: Neefjes, Lau tenbach en Dijs. "In het kader van de openheid vind ik het juist een goede zaak dat duidelijk wordt dat er verschillend wordt gedacht en door wie. Natuurlijk staat een en ander op gespannen voet met de privacy van de sollicitanten, maar we hebben het wel over een publie ke functie. Dat maakt dat je als sol licitant kwetsbaar bent, dat is nu eenmaal zo". Ook gemeentesecretaris Zoete melk, de woordvoerder van B en W, ziet Saris' bezwaren niet zo in. Hij wijst erop dat als Dalhuisens voorkeur niet bekend was gewor den, de kans had bestaan dat daar tijdens de vergadering van van avond naar was gevraagd. "En dan ben je net zo ver". Saris echter: "Nee, hoor, want de beantwoor ding van zo'n vraag moet achter ge sloten deuren geschieden". Zoete melk: "Het ging het college en mij erom zo min mogelijk te verdoeze len. Vandaar dat we het zo hebben gespeeld". De eerste ambtenaar, die in 1952 met een stemmenver houding van 6-5 werd benoemd, wijst er nog op dat B en W geen bin dende voordracht hebben gedaan maar dat er sprake is van aanbeve lingen waar de raad voor honderd procent van mag afwijken. Anderzijds verwacht en hoopt hij niet dat dat gebeurt. "Ik als op te volgen gemeentesecretaris zou zo'n bizarre vertoning als pijnlijk Mevrouw Saris wijst erop dat het heel aardig zou zijn om Neefjes zelf aan het woord te laten. Verrassen derwijs wenst deze zich niet eens van commentaar te onthouden. Hij zegt het te betreuren dat hij niet eens voorkomt op het lijstje van Hendrickx-Vlaar en Van Schagen. "Ik meende een gooi te kunnen doen omdat ik hier al twintig jaar werk, achter allerlei dingen heb aangesjouwd die ik uit hoofde van mijn functie niet eens hoefde te doen. Of ik er de pest in heb? Dat niet, als je solliciteert weetje dat dit soort dingen kunnen gebeuren. Nee, ik heb geen moeite met de be kendmaking van Dalhuisens lijst je. Maar ik had het sympathieker gevonden als er één lijst was geko men met drie namen. Ik was dan nummer drie geweest, dat wel, maar dat vind ik prettiger dan het besef dat ik als enige Warmondse» kandidaat niet eens voorkom op wethouder Van Schagens en me vrouw Hendrickx' lijstje". Neefjes belt uit eigener bewe ging nog eens terug om te melden dat hij heeft begrepen "dat een meerderheid van het personeel, dat ook heeft mogen meepraten, mij steunt". Waarmee de gemeente Warmond gewild of ongewild tota le openheid heeft betracht, want nu is helemaal duidelijk wie voor Aan gemeentesecretaris C. Zoe temelk de slotvraag in hoeverre de gesloten briefjes van vanavond door dit alles geen farce zijn. De eerste ambtenaar zegt bij wijze van grap dat hij zelf, als ophaler van die briefjes, ''in theorie in staat zou zijn om aan het handschrift te zien wie op wie heeft gestemd". "Maar in de praktijk meldt de teller en de be- kendmaker van de uitslag, dat is de burgemeester, alleen maar bekend hoe veel stemmen er op de kandi daten zijn uitgebracht. Zo staat het nu eenmaal in de gemeentewet. Kandidaten en/of raadsleden die buiten de stemming om dingen naar buiten brengen, zijn niet straf baar, neen". OEGSTGEEST De Explosie venopruimingsdienst (EOD) heeft gisteren bij kasteel Oud-Poelgeest een granaat onschadelijk gemaakt door ht projectiel ter plekke tot ontploffing te brengen. De directe omgeving hoefde niet te worden af gezet. Daarvoor was het kaliber niet indrukwekkend genoeg. Bo vendien zijn er geen woonwijken in de buurt. De granaat was eerder ontdekt door een burger die met zijn me taaldetector op zoek was naar muntjes. De granaat dateert uit de Tweede Wereldoorlog. Omwonen den beweren dat er vermoedelijk nog wel meer oorlogstuig is te vin den in de omgeving van het kas teel. De politie is geneigd dat te ge loven maar overweegt volgens een woordvoerder verder geen "zoekacties". Bromfietser aangereden OEGSTGEEST- Een 33-jarige bromfietser uit Voorschoten heeft gi«teren een hersenschudding op gelopen, toen hij bij het links af slaan op de Rijnzichtweg in Oegst- geest aangereden werd door een auto. De oranje Opel reed door na de botsing en liet de Voorschote naar achter. Rectificatie LEIDERDORP In het artikel over het nieuwe bedrijvencomplex van Volvo Reys, Teco en het Gra fisch Produktie Bureau in de Lei- derdorpse Baanderij, onlangs op deze pagina, is een fout geslopen. Er stond dat het om een bedrijven complex zou gaan, maar dat is niet het geval. De drie bedrijven heb ben wel gezamenlijk de grond van de gemeente afgenomen, maar zijn afzonderlijk aan het bouwen. Vol vo Reys heeft de eerste paal al ge slagen en het Grafisch Produktie Bureau, dat pal naast het automo bielbedrijf komt te zitten, hoopt die handeling eind deze maand te ver richten. Waarvan acte. Verdieping op gemeentekantoor, kazerne komt er vlak naast, autoherstelplaats herbouwd WASSENAAR Wassenaar krijgt volgend jaar een kleine verdieping op zijn gemeente kantoor aan de Johan de Witt- straat. De brandweerkazerne komt er vlak naast, de autoher stelplaats wordt herbouwd en de achterliggende gemeente- werf ondergaat een facelift, compleet met extra parkeer plaatsen en fietsenstallingen. door Paul van der Kooij Na de verhuizing van het brand weermuseum naar de kelder van het raadhuis wil een projectont wikkelaar het witte complex bij De Paauw omtoveren in een apparte mentengebouw. In ruil daarvoor bouwt hij de nieuwe kazerne, waar de gemeente wel het sloopwerk voor moet verrichten. De gemeenteraadsleden kunnen, op één na, instemmen met het plan dat volgens B en W 2,7 miljoen gul den kost en geheel uit de reserve kan worden betaald. Het gaat om: 424.000 gulden sloopkosten, 690.000 gulden voor de autoherstel plaats, 40.000 gulden voor het mu seum, 487.500 gulden voor de aan passingen aan het gemeentekan toor en 860.000 gulden voor de ge meentewerk De voorbereidings- kosten (100.000 gulden) en begelei- dingskosten (75.000 gulden) maken het bedrag rond. Dit bleek gisteravond tijdens een gecombineerde commissieverga dering, waar raadsleden zich moes ten uitspreken over de voorberei- dingskosten. Alleen de eenmans fractie van D66 behield haar stem voor. De partij vindt de onderbou wing tot nu toe onvoldoende en on duidelijk en ziet mogelijkheden ve le tonnen te besparen. Gescheiden Zo zou het onnodig zijn om, voor de bouw van de brandweerkazer ne, de autoherstelplaats te slopen en enkele meters verder weer op te bouwen. De kazerne kan elders op de werf komen of bij het politiebu reau een plekje vinden, een sugges tie waar ook WD en PvdA voor zichtig mee kwamen. Aan de ande re kant lijkt het de kleinste fractie van Wassenaar wat onhandig om "erg veel geld uit te geven aan een uitbreiding van de gemeenteflat van maar 600 kuub". De andere partijen loofden de plannen en hadden er voorlopig vrede mee dat burgemeester en wethouders in de Paauw blijven zitten, enige kilometers van hun ambtenaren in het gemeentekan toor. Terwijl het collegeprogram nog pleit voor de samenvoeging, kan het volgens het CDA voorlopig niet anders. De financiën zouden onvoldoende zijn. Volgens de PvdA zit de raad 'moreel vast' aan de uitspraak dat de Paauw een re presentatief bestuurscentrum wordt. Volgens burgemeester P.H. Schoute geeft het geen problemen en is er alleen een extra bode nodig. Na verwezenlijking van de plan nen verwacht de WD een betere doelmatigheid, meer kwaliteit en nóg snellere uitruktijden van een centraal gehuisveste brandweer. Ook de andere partijen hadden het over de uitruktijden. Het CDA ont dekte allure in het plan, maar ook krapte: "Zo'n uitbreiding van het gemeentekantoor doe je maar een keer. En dan zeg ik: doe het goed en zorg dan bijvoorbeeld voor meer ventilatie in de spreekkamers". De PvdA had het over "een moedige poging om een beeldbepalend stuk Wassenaar aan te pakken. We we ten bovendien ook dat het gemeen tekantoor (dat nooit voor élle amb tenaren bedoeld was -red.) te klein Kwaliteit Unaniem stelden de raadsleden kwaliteit boven snelheid. De bur gemeester was het daar helemaal mee eens en gaf aan dat alleen de Een luchtfoto van het Wassenaarse gemeentekantoor (het witte kantoor rechtsboven) en de achterliggende ge- meentewerf. Links voor de wetering de oude gasfabriek en de langgerekte barak van gemeentewerken. De honder den meters lange loods aan de voorkant dient als autostalling en is aan de autoherstelplaats vastgebouwd, rechts van het gemeentekantoor. Wat met dit werfgebeuren gebeurt is nog niet bekend. De uitbouw van het gemeentekan toor komt bovenop het lage stuk rechts. (foto Frans Rombout» voorbereiding al meer tijd gekost had dan verwacht. Zijn college moest de nodige calculaties heb ben en wilde meer duidelijkheid over de sanering van de vervuilde gemeente werf. Wil de gemeente voor de bouw van de brandweerka zerne de onderliggende grond schoonmaken, voor de rest van het terrein is nog geen saneringsplan maar hoopt ze begin jaren '90 aan de slag te kunnen. De PvdA-fractie vreesde voor hoge kosten. De partijen hadden gisteravond veel vragen en wensen, maar maak ten daar over het algemeen geen harde punten van na geruststellen de of ontwijkende antwoorden van B en W. De geruststellende ant woorden kwamen op vragen over de 'toekomstige behoeften van het ambtelijk apparaat'. De WD wil een beetje rek ook gezien de opruk kende deeltijdarbeid. De burge meester antwoordde dat het ernaar uitziet dat zijn gemeente geen extra mensen zal krijgen, maar gaf wel toe dat de 600 kuub uitbreiding niet is toegesneden op de wens. De wens is juist toegesneden op de be perkte uitbreidingsmogelijkheden en architectonische (onmogelijk heden. Het resultaat, kamers voor 12 mensen, kreeg het predikaat re ëel. Of ambtenaren er alleen met een schoenlepel inkunnen, zoals in het huidige kantoor, ligt aan de eventuele eksterogen. Volgens de rijksnormen moet het passen. Ontkennende antwoorden wa ren er op de vraag van CDA of de politie uit het 'inefficiënte gebouw' aan de Hofcampweg kan. Volgens- de burgemeester krijgt Wassenaar daar pas rijkssubsidie voor in het jaar 2030 en zal die subsidie de bouwkosten zeker niet dekken. Tot die tijd moet de gemeente de 9 mil joen gulden zelf op tafel leggen en valt niet te verwachten dat de op brengt van het oude gebouw die kosten dekt. Gelukkig lijkt het mi nisterie van binnenlandse zaken wel bereid om het gebouw dusda nig te verbeteren dat het aan de huidige eisen voldoet. Brandweer Niet minder negatief reageerde Schoute op de suggesties van VVD en PvdA om de brandweer, wiens gebouw niet meer aan de eisen van de tijd voldoet, een plekje te geven op het terrein van. het politiebu reau. "Een globale bestudering leert dat daar ruimtelijk geen mo gelijkheden zijn", sprak hij. De deal met de projectontwikke laar is volgens B en W écht veel voordeliger voor de gemeente, zo drukten ze de WD op het hart. De PvdA stelden ze gerust met de me dedeling dat ze juridische proble men willen uitsluiten door een wa terdichte afgrenzing van het ge meentelijk risico. "Het is echt de keus tussen géén brandweerkazer ne of zo'n kazerne", aldus de eerste burger. Het gebouw van Nieuw Nijevelt, dat vlak naast de nieuwe kazerne staat, zorgde voor enige discussie. De WD vindt het pand lelijk en wil het slopen om 'behoorlijke nieuwbouw' mogelijk te maken op deze centraal gelegen plaats. Voor het jongerencentrum moet dan maar vervangende huisvesting worden gevonden. Ook de PvdA noefnde het pand lelijk en 'redelijk inefficiënt' en voelde veel voor wo ningbouw in het centrum. Het vin den van vervangende huisvesting zou echter wel eens problemen kunnen geven. De burgemeester beaamde dat. Zijn college heeft'onderzocht of Nieuw Nijevelt samen met het an dere jongerencentrum, Time Out, in boerderij Ter Weer kan. Beide centra hebben dat plan afgewezen en vinden dat ze totaal andere doel groepen bedienen. Ondanks deze woorden liet de WD het gebouw niet los. De gemeente moest het ex- politiebureau toch in de plannen meenemen. Als het dan een keertje vrijkomt, ligt er tenminste een to taalplan. Autoherstelplaats Geïrriteerd raakte de burge meester door vragen over de auto herstelplaats. Naast de WD, die dit tweemansbedrijfje keihard wil de privatiseren, vroeg de PvdA zich af of privatisering onderzocht was. "Daaruit blijkt dat u de stuk ken niet heeft gelezen", stelde de burgemeester. Uit die stukken zou namelijk blijken dat B en W na een grondige bestudering afstotings plannen verwerpen. Wanneer anderen de gemeente lijke auto's en machines repareren is dat duurder en kost het veel meer tijd. Volgens het college zijn ambtenaren dan halve weken kwijt om in heel Nederland de verschil lende dealers af te struinen. Boven dien zouden apparaten veel langer meegaan wanneer het eigen perso neel onderhoud en reparaties ver richt en kan de brandweer eenvou digweg niet zonder herstelplaats. Na de uithaal verklaarde WD- leider Ch.B. Aptroot gehaast dat zijn fractie de stukken wel had ge lezen, maar niet overtuigd was door de argumenten. Deals met dealers moesten mogelijk zijn. PvdA-fractievoorzitter H. Gouloo- ze had de volgende verklaring voor zijn adrenaline-verhogende vra gen: hij wilde in het openbaar een discussie over geheime stukken. Uw dagblad biedt u in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen 41,-- korting op de Gezinstoerkaart. Gedurende de maanden juni, juli en augustus kunt u dan met uw hele gezin vier dagen kris kras door Nederland reizen, als u dat maar binnen een periode van 10 dagen doet. Koop bij één van onze kantoren vóór 29 april a.s. een cheque voor een gezinstoerkaart. U betaalt dan: 2e klas: geen 140,-- maar 99,-- 1e klas: geen 200,-- maar 159,- Op de eerste dag dat u gaat reizen, ruilt u aan het NS-loket de cheque in tegen een echte Gezinstourkaart. U L7 ontvangt dan meteen de gratis voordeelpas, een boekje vol aantrekkelijke kortingen op consumpties en r- n toegangsprijzen. Ook ligt er een folder voor u klaar vol tips voor evenementen en attracties die niet alleen F leuk, maar ook nog gratis zijn. - 4 De NS vat het begrip 'gezin' zeer ruim op: moeder en/of pleegkindereruot enjnet 18 jaar. U dient echter aan het NS- in) en verder alle eigen kinderen, stief- of pleegkinderen toi loket de leeftijd v Overigensc en met 18 jaar. U dient echter a n de kinderen te kunnen bewijzen, i hond mag ook mee. Kaarten verkrijgbaar bij de kantoren van het Leidsch/Alphens Dagblad: Witte SirigeM, Leiden i( Julianastraat 19, Alphen aid Rijn Vuurbaakplein, Katwijk 4 Gezinstoerkaart W:f:'

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16