EIDEN Stichting wil centrum voor beeldende kunst Breestraat twaalf uur per dag dicht De Waag mogelijk geschikt onderkomen College wijst bezwaren historische haven af Directie verkeer kan het werk niet meer aan Samenwerking tussen patiëntenorganisaties heeft gestalte gekregen LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 APRIL 1988 LEIDEN Er moet een gemeente lijke Centrum Beeldende Kunst (CBK) komen. Het CBK zou als een dienstencentrum voor kunste naars moeten gaan functioneren. Ook kunnen er een stadsgalerie en de kunstuitleen worden onderge bracht. De Stichting Kunstenaars Belangen Leiden (SKBL) heeft nog geen huisvesting voor het centrum op het oog. Mogelijk is De Waag een geschikt onderkomen voor het centrum. Het Centrum Beeldende Kunst moet volgens de SKBL niet alleen als ontmoetingsplaats en galerie dienen, ook dient het centrum te functioneren als centraal punt waar alle activiteiten op het gebied van de beeldende kunst van de ge meente worden gecoördineerd. Daarbij valt te denken aan het be geleiden van gemeentelijke aan kooprondes van kunst, een voeren van een opdrachtenbeleid en het uitvoeren van verschillende subsi dieregelingen. De oprichting van een gemeente lijk kunstcentrum is de belangrijk- se aanbeveling van de werkgroep Kultuurbeleid van de stichting Kunstenaarsbelangen Leiden (SKBL). Deze werkgroep probeert vast te stellen hoe het Leidse kunstbeleid er uit moet zien. De Leidse kunstenaars klagen al jaren over het uitblijven van een ge meentelijk kunstbeleid. Actueel Het formuleren van een gemeen telijk beleid is actueel geworden sinds het afschaffen van de Beel dende Kunstenaars Regeling (BKR) op 1 juli van het vorige jaar. In plaats daarvan krijgen een aan tal Zuidhollandse gemeenten waar onder Leiden geld om aan beeldende kunst te besteden. Als experiment zou Leiden extra geld krijgen om een regionale functie te gaan vervullen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat Leiden een bedrag van tussen de twee en drie ton zou krijgen. Nu Leiden een re gionale taak krijgt, zou het bedrag wel eens meer dan een half miljoen kunnen gaan belopen. In een 'tussenraportage beelden- de-kunstbeleid' vraagt de gemeen te zich af of het geld onder meer be stemd moet worden voor een be roepskostenregeling. Er bestaan landelijke en provinciale regelin- LEIDEN - Het college van B en W blijft er bij dat de historische haven in een deel van het Leidse Galge water permanent moet worden en wil blijven meewerken aan de tot standkoming daarvan. Het college heeft dit besloten na de reacties op de proef met de historische haven. In totaal heeft de gemeente 25 reac ties gekregen. Tien daarvan, alle van omwonenden, zijn negatief. De overige 15 reacties zijn vóór zo'n haven. Geen van deze reacties is van een omwonende. De omwonenden hebben bezwa ren geuit tegen onder meer de ge volgde procedure, de teruggang van het woon- en leefklimaat en het feit dat de schepen worden be woond. Ze zien de historische ha ven liever op een andere plek, bij voorbeeld bij de meelfabriek. De voorstanders van een histori sche haven vinden het Galgewater juist een uitstekende plaats. Som mige voorstanders menen dat er geen overmatige overlast is, en dat aan de hinder tegemoet moet kun nen worden gekomen. B en W vinden nu dat de histori sche haven permanent moet wor den. Volgens het gemeentebestuur is aan de bezwaren van overlast te gemoet te komen. Ze menen dat het museumkarakter van de haven versterkt moet worden. Voor de totstandkoming van een perma nente historische haven wordt snel een wijziging van het bestem mingsplan voorgesteld. Ondertus sen blijft de huidige situatie ge handhaafd. gen waarop kunstenaars spraak kunnen maken voor vi goeding van hun beroepskosten, De SKBL is er voorstander v, dat de gemeente zich bij de verde ling van de gelden niet alleen richt op vergoeding van bijvoorbeeld materiaal- en atelierkosten, maar ook het aankopen van kunst bevor dert. Dat kan de gemeente doen door het aankopen van kunst, maar ook door het vergroten van de mo gelijkheden om kunst ten toon te stellen. Stadsgalerie Wil de SKBL dat er een zelfstan dige stadsgalerie tot stand komt, de gemeente denkt aan verruiming van de tentoonstellingsmogelijk heden door meer exposities in De Waag te houden. Ook wil de ge meente Galerie Stelling inschake len. Deze galerie heeft momenteel haar onderkomen in de beneden- Burchtzaal. Stelling is daatoe be reid mits een gemeentelijke subsi die van 15.000 gulden wordt ver kregen. De SKBL is er tegen dat Stelling een gemeentelijke subsidie krijgt, omdat het geld daarvoor wordt ge haald uit de provinciale regeling. "Dat geld is niet bestemd voor het geven van subsidies, maar is be doeld om voor kunstenaars een in komen te scheppen", aldus de se cretaris van de SKBL, Jacqueline Ravelli. De secretaris verwacht niet dat Stelling de functie van stadsgalerie goed kan vervullen. "Het is niet te verwachten dat alle actuele stromingen in Leiden in die galerie aan bod komen". De mogelijkheid om Stelling de functie van stadsgalerie te geven, wordt geopperd in de eerder ge noemde tussenrapportage beel- dende-kunstbeleid. Ravelli betitelt deze gemeentelijke notitie als "va ge kletspraat" en "een beetje treu rig papier". Volgens de secretaris worden er wel wat mogelijkheden opgesomd, maar worden er geen concrete toezeggingen gedaan in de tussenraportage. De SBKL heeft intussen de voorloper van de gemeentelijke kunstnota van com mentaar voorzien. Het is nog niet bekend wanneer de gemeente met een defintieve versie van de 'Kunstnota' komt. LEIDEN - Leerlingen van de P.C. basisschool De Springplank plantten gisteren struiken bij hun school aan de Sumatrastraat. Aanleiding daar voor was het gereedkomen van de nieuwbouw die noodzakelijk was nadat een brand anderhalfjaar geleden de dependance van De Springplank in de as legde. Alle leerlingen zijn nu onder één dak ondergebracht. Onder deel van het feest was een sponsorloop van ouders, leerlingen en leerkrach ten. Van de opbrengst wordt het schoolplein 'aangekleed'. (foto Wim Dijkman) LEIDEN - De directie verkeer en vervoer van de gemeente Leiden kan het werk niet aan. Door het re latief grote personeelsverloop van de afgelopen maanden en 'tijd-vre tende' problemen als de verkeers afwikkeling op de Breestraat komt de directie niet toe aan zaken als de Herenstraat en het terugdringen van het aantal ongelukken in de stad, zoals Leiden van plan was. Onlangs vertrok onderzoeker Van Groeningen naar het reken centrum van de gemeente en kreeg de aan de directie verbonden jurist Van der Veen een baan bij de pro vincie Noord Holland. Over twee maanden betrekt de chef 'onder zoek planologie' Kuijper een nieu we baan bij de gemeente Haarlem- Vernieuwing Scheluwbrug LEIDEN - Vandaag is een begin ge maakt met de voorbereidende werkzaamheden voor het vernieu wen van de Scheluwbrug, over de Oude Rijn tussen de Herengracht en het Havenplein. Voor de oude brug komt een geheel nieuwe in de plaats die qua vorm en uiterlijk op de bestaande brug zal lijken, maar verder aan de eisen, die nu door het verkeer gesteld worden, voldoet. Gedurende het werk zal de door gang van de Oude Rijn naar de He rengracht en het Havenplein voor autoverkeer gestremd zijn. De nieuwe brug zal eind van dit jaar klaar zijn. mermeer waar hij hoofd van de af deling verkeer en vervoer wordt. Kuijper werkte acht jaar als plano loog bij de gemeente en hield zich vooral bezig met onderzoeken ten behoeve van verkeer en openbaar ongevallen-registratie. Kuijper meent dat het toeval is dat het verloop de laatste maanden zo groot is. "Ik zou hier nog jaren met veel plezier kunnen werken. Maar na acht jaar wil je wel eens el ders kijken hoe het toegaat". Vol gens Kuijper is het voor de organi satie heel vervelend dat er de laatste maanden zoveel mensen vertrekken. Ook wethouder Peters (verkeer) zei zich eerder deze week zorgen te maken over het verloop en de werkdruk op de directie. Niet alleen personeelsproble men maar ook langslepende zaken als de Breestraat zijn er de oorzaak van dat er werk moet blijven lig gen. Kuijper: "Het is onvoorstel baar hoeveel tijd dat vreet. De Breestraat kost duizenden mensu ren. Hierdoor komt het regelmatig voor dat we andere dingen moeten laten liggen. Het probleem van de Herenstraat bijvoorbeeld wordt voortdurend naar achteren gescho ven terwijl de politiek al twee jaar geleden om een oplossing vroeg". "Ook een beleid om het aantal ongelukken met 25 procent te ver minderen, een project van de rijks overheid waarvoor Leiden heeft in geschreven, verloopt trager dan de bedoeling was. Het gaat nu heel langzaam van start. Dat had eigen lijk al veel eerder moeten gebeu- College verdeeld over voorstel aan de raad: LEIDEN - Een verdeeld college van burgemeester en wethouders heeft de raad voorgesteld de Bree straat op maandag tot en met zater dag van 7 tot 19 uur af te sluiten voor gemotoriseerd verkeer (uitge zonderd bussen). B en W hebben het niet nodig gevonden het beleid naar aanleiding van de dertig in spraakreacties bij te stellen. "Uit de inspraak konstateren wij dat een ideale oplossing voor de Bree straat die ieder tevreden stelt niet haalbaar is", aldus B en W: "Maar weinigen wensen de oude situatie te herstellen terwijl het winkelkli maat zich tijdens de proef heeft hersteld". De WD-wethouders Fa se en Kuijers stemden tegen terwijl burgemeester Goekoop alleen een afsluiting van 12 tot 19 uur bepleit te. De afsluiting is slechts een eerste stap die gevolgd moet worden door een herinrichting van de straat tot een aantrekkelijke promenade, stellen B en W. Het succes hiervan is mede afhankelijk van de inspan ningen van de winkeliers. "Pas over 5 tot 10 jaar kan beoordeeld worden of de doelstelling 'herstel van de Breestraat als kwaliteits winkelstraat' gehaald is", aldus het college. Wissel woning (1) "De dokter heeft laatst al tegen me gezegd: u moet het echt wat rustiger aan doen, anders krijgt u last met uw rikketik. Maar dat lukt me niet. Ik moet er de hele dag aan denken, ik sta er mee op en ik ga er mee naar bed. Het maakt me zenuwachtig". Cor Lens (67) lijkt ten einde raad. Al jarenlang wacht hij op een wo ning waar hij ongestoord van z'n oude dag kan genieten, samen met zijn vrouw en twee zoons. In plaats daarvan woont hij nu al een jaar of acht in een wisselwo ning aan het Schaepmanplein. Zo'n woning is als we ons niet vergissen bedoeld als tijdelijke huisvesting. Hoe heeft het zover kunnen komen? In oktober 1976 kocht de projectontwikkelingsmaat schappij Westland/Utrecht het complex van de voormalige Ro togravure en de aanpalende his torische panden aan het Noord einde met de bedoeling tot nieuwbouw te komen en de oude huizen te renoveren. Eén van die panden werd bewoond door de familie Lens. De renovatie bleek dermate ingrijpend te zijn dat de maatschappij de familie ver zocht de woning tijdelijk te ver laten. Westland/Utrecht had met de gemeente afgesproken dat de maatschappij in hetzelfde com plex zou zorgen voor tijdelijke huisvesting van de bewoners in zogenaamde wisselwoningen. Een geschikte woning bleek ech ter op dat moment niet beschik baar voor de familie Lens. Dus vroegen ze Cees Walle, toentertijd sociaal raadsman stadsvernieuwing bij de gemeen te, om advies. Walle: "Ik heb Westland/Utrecht toen onmid dellijk opgebeld en heb een ge sprek geregeld met de heer Van der Kleij van die maatschappij en wethouder Tesselaar. Dat ge sprek vond in oktober 1979 plaats. De familie Lens was daar bij uiteraard ook aanwezig". Volgens Walle is toen een aan tal afspraken gemaakt met West land/Utrecht. Zo kon het echt paar Lens tijdeljjk intrekken in een woning van de projedtont- wikkelaar aan het Schaepman plein. Na de voltooiing van de re novatie zouden ze weer naar hun oude woning terug kunnen of zou.hun, in overleg, een andere woning in hetzelfde complex worden aangeboden als de huur van het gerenoveerde huis te hoog zou worden. Bovendien kregen ze 4200 gul den voor verhuis- en inrichtings kosten en de huur van de wissel woning zou gelijk blijven aan die van hun woning aan het Noord einde: 75 gulden per maand. De rest paste Westland/Utrecht bij want de huur van het pand aan het Schaepmanplein bedroeg per maand liefst 900 gulden. Walle: "De maatschappij zou daarom 22.000 gulden overma ken op de bankrekening van de familie, het geld dat ze moesten bijpassen gedurende een periode van anderhalf jaar. Want zolang zou de renovatie duren. En duur de het langer: geen nood. De maatschappij bleef dan doorbe talen. Voor de familie was het be drag ook aantrekkelijk, dat lever de het nodige rentevoordeel op". Wisselwoning (2) Er leek dan ook niks aan de hand. In datzelfde jaar, 1979, be trok de familie de woning aan het Schaepmanplein. Maar ze kwa men bedrogen uit. Cor Lens: "Die 22.000 gulden hebben ze nooit op onze rekening overge maakt. In plaats daarvan kwam er al na een paar maanden een deurwaarder langs om de 'ach terstallige' huur te innen". Cees Walle vult hem aan: We dach ten toen dat er misschien sprake Cor Lens is het wachten op een geschikte woning er mee op en ik ga er mee naar bed was van een misverstand. Daar om heb ik een brief gestuurd aan Westland/Utrecht waarin ik hen vroeg om een bevestiging van de gemaakte afspraken. Want tij dens het gesprek dat we met ze hebben gehad was dat beloofd". Walle raadde de familie Lens aan in afwachting van die beves tiging geen huur te betalen. Voor de zekerheid moesten ze wel 75 gulden per maand apart houden. Die bevestiging kwam er echter tot op de dag van vandaag niet. En dat leidde tot de nodige pro blemen. Cor Lens: "We kregen hier op een bepaald moment last van lekkages. Dus belde ik West land/Utrecht. Die verwezen me door naar firma De Nie die de re paratie moest verzorgen. Dat ge- .beurde dus niet. Want van De Nie zeiden ze: dat doen we niet, je woont er al voor niks. Ik heb de reparaties toen maar door een ander laten doen. Maar dat moest ik wel zelf betalen". Intussen wachtten Cor Lens en zijn vrouw op terugkeer naar hun oude woning, terwijl ze nog steeds lastig werden gevallen door een incassobureau. Pas drie jaar na voltooiing van de renova tie, in 1983, kregen ze bericht. Ze konden echter niet terug naar hun woning aan het Noordeinde want die bleek Westland/Utrecht inmiddels te hebben verkocht. Wel werd hun een woning aange boden in hetzelfde complex, na melijk aan de Weddesteeg. Wal le: "Ze wisten natuurlijk al lang dat ze de woning zouden verko pen. En over de woning die de fa milie wel kon betrekken is tegen de afspraken in nooit overleg ge pleegd. Je kunt ze, met alle res pect overigens, toch niet tussen de krakers laten wonen? Boven dien zaten er zes traptreden tus sen de woonkamer en de keu ken, dat is natuurlijk niks als je zo oud bent". Dus kwam Westland/Utrecht met een ander voorstel. De fami lie kon een andere woning be trekken aan het Noordeinde. Cor Lens: "Die hebben we ook ge weigerd. Dat was een apparte ment in een flatje en we wilden een normale eengezinswoning. Net als onze oude woning aan het Noordeinde. Want onze twee zoons wonen nog steeds thuis". Plotseling kwam Westlan d/Utrecht ongeveer twee jaar ge leden met de mededeling dat ze het huis aan het Schaepman plein kon verkopen. De familie Lens wilde echter het huis niet verlaten tenzij er een geschikte woning voor hen kwam. West land/Utrecht spande vervolgens een kort geding aan. Helaas wa ren vandaag de personen van de ze maatschappij die bij 'de zaak Lens' betrokken zijn, niet bereik baar voor hün commentaar op de gebeurtenissen. HERMAN JOUSTRA De suggesties en kritiek die door dertig betrokken instellingen en bewoners werden geuit, laten B en W grotendeels links liggen. Het rapport van de Kamer van Koop handel bijvoorbeeld wordt als een 'destructieve' bijdrage beschouwd die zover van het beleid van het ge meentebestuur afstaat dat er ver der niet op in wordt gegaan. De klachten van de bewoners van de Witte Singel over de verkeersvei ligheid worden cijfermatig van de hand gewezen: Het aantal ongeval len op de Witte Singel daalde tij dens de Breestraatproef van 30 naar 24. Ook voor de suggesties van de betrokken ondernemers heeft het college zich niet gevoelig getoond. Het pleidooi om zowel op de mark- tenroute als op de Breestraat één- richtingverkeer in te stellen, wordt onverkort afgewezen omdat ver keer op de marktenroute niet be spreekbaar is. Hetzelfde geldt voor het voorstel om aan de Aalmarkt een parkeergarage te bouwen. "Dit zou het beleid doorkruisen om dit gebied autoluw te maken". Slechts op een enkel onderdeel heeft het college zijn voorstellen aangepast. Zo wordt het rijbaan- profiel van de Breestraat verbreed van 5,5 meter naar 6 meter al wordt hier de voorwaarde aan gesteld dat op de trottoirs geen uitstallingen komen te staan. Voor de Witte Sin gel wordt onderzocht of het ver keer afgeremd kan worden met be hulp van sluisjes. Bovendien wordt op alternatieve routes (Churchill- laan) een groene golf ingesteld. An dere sluiproutes (Langebrug, Oude Singel) laten B en W ongemoeid omdat het middel om het verkeer tegen te gaan erger is dan de kwaal. Het voorstel van het college voor de Breestraat wordt op 19 mei in de raadscommissie behandeld. 30 mei neemt de gemeenteraad een defini tief besluit. LEIDEN - Een achttal patiëntenor ganisaties hebben zich gistermid dag verenigd in het samenwer kingsverband gezondheidszorg Leiden. De organisaties hopen op deze wijze één vuist te kunnen ma ken richting overheid en gezond heidszorg. Daartoe wordt binnen kort een belangenbureau gezond heid opgericht waar mensen met vragen en klachten terecht kun nen. De acht gaan bovendien een wekelijks radioprogramma verzor gen via omroep Rijnland. "Dat dit samenwerkingsverband er nu is, is geen reden voor de aan bieders van de gezondheidszorg om nu zelf minder aandacht te be steden aan de inspraak van de ge bruikers en aan patiëntenrecht", waarschuwde voorzitter Van der Bent gistermiddag bij de oprich ting: "Deze organisaties kunnen wel voor hun belangen opkomen Bezwaar tegen dek afgewezen DEN HAAG/LEIDEN- Omwo nenden van het toekomstige par keerdek achter de woningen Stille Rijn 3 en 4 in Leiden, hebben geen succes gehad met hun actie bij de Raad van State tegen de komst van het parkeerdek. Zij hadden de waarnemend voorzitter, mr P. Bou- kema, van de afdeling rechtspraak van de Raad gevraagd de door het gemeentebestuur afgegeven bouwvergunning voor het dek te schorsen. Boukema heeft dat niet gedaan. Hij vindt daarvoor onvol doende reden is. maar er zijn veel mensen die dat niet kunnen en dus afhankelijk zijn van anderen". Van der Bent sloot niet uit dat zich in de toe komst zich meer organisaties zul len aansluiten bij het platform. Daarvoor is zowel uit de Bollen streek als uit de Rijnstreek al be langstelling getoond. Volgens Van der Bent is het werk van het nieuwe samenwer kingsverband er ook vooral op ge richt om patiënten informatie te geven en te begeleiden bij hun 'ziekte'. "Vaak blijkt dat wanneer zich de eerste symptomen voor doen, patiënten in de gezondheids zorg (nog) geen gehoor vinden. Dan kan een belangenorganisatie hen op weg helpen", zei Van der Bent. Een belangrijke taak voor het platform vindt hij ook het advi seren van de overheid waar het bij voorbeeld om gehandicaptenbe leid of reorganisatie van de gezond heidszorg gaat. Het samenwerkingsverband is voorlopig ondergebracht bij de stichting Welzijn in Leiden. Deze betaalt ook de bureaukosten van de nieuwe organisatie. Het is de be doeling dat voor de aktiviteiten van het platform subsidie of bijdra gen van de deelnemende instellin gen wordt gevraagd. De aan het samenwerkingsver band deelnemende organisaties zijn: de werkgroep welzijn doven Rijnstreek, de werkgroep kind en ziekenhuis, de vereniging van blin den en slechtzienden, de systic fi brosis stichting, de multiple sclero se stichting, de patiëntengroep me disch deelgenootschap, de patiën tengroep eerste medische associa tie en de vereniging van erythro- poetische protoporphyrie patiën ten. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDTN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15