AUTO-HOME Leiderdorp B.V. Palestijnse opstand bederft viering 40 jaar Israël Twee turbodiesels in Citroëns BX-serie Kleine 121 pittige nieuweling in het Mazda-programma Auto Allerlei Een bijzonder autotransport DONDERDAG 21 APRIL 1988 PAGINA 13 i aütü In Rotterdam meren vaak schepen af die auto's uit het Verre Oosten komen afleveren. Toch was de aan komst van het schip, waarmee vori ge maand Hyundai's hier arriveer den, iets bijzonders. Het was voor de eerste keer dat een autofabriek zijn auto's liet afle veren door een scheepvaartlijn - de 'Hyundai Merchant Marine' - die tot hetzelfde concern behoort. Bo vendien gebeurde dat door een roll on/roll off schip dat is gebouwd op de grootste scheepswerf ter wereld, ook van hetzelfde concern. Het schip, de 'Hyundai 106' kan 5.000 auto's tegelijk vervoeren. Zoals gemeld was Hyundai vorig jaar het snelst groeiende automerk. In aansluiting daarop is importeur Greenib Car - nu nog in Hoofddorp, binnen afzienbare tijd in Sassen- heim - met een programma begon nen om de ruim honderd dealers be ter herkenbaar te maken. De dealergebouwen zullen alle in dezelfde stijl worden aangekleed. Hyundai zal in blauwe letters op een witte ondergrond op de gevels Galant TD in juni Bij de introductie van de nieuwe generatie Galants van Mitsubishi werd de Turbo Diesel voor deze zo mer in het vooruitzicht gesteld. De Sassenheimse importeur Hart Nib- brig Greeve Iaat nu weten dat de ze versie begin juni leverbaar zal worden. De GL gaat nagenoeg 39 mille kosten (met stuurbekrachti ging bijna drie mille meer) en de GLS komt op 46.645 gulden. De 1.8 liter motor -gekoppeld aan een vijf-versnellingsbak - levert een vermogen van 75 pk, wat goed is voor een topsnelheid van dik 160 km/uur. Evenals bij de benzinever sies is de turbodiesel voorzien van een dubbel kruislings gescheiden remcircuit met bekrachtiging. HNG verwacht er dit jaar zo'n dui zend te verkopen. worden aangebracht. Een wel komstzuil' van ruim drie meter hoogte - evzneens met het woord Hyundai verticaal aangebracht - zal langs de weg op de aanwezig heid van de dealer attenderen. Citroen heeft zijn succesvolle BX- serie nog verder uitgebreid. In Frankrijk werden drie versies met een turbo-dieselmötor aan de serie toegevoegd, twee berlines en één break. In totaal kent de serie daar In Nederland doet Citroën het iets minder. Er worden slechts twee uitvoeringen met turbo-die selmotor hier naartoe gehaald en dat brengt het totaal in ons land op 22 versies. In mei worden de BX TRD Tur-, bo 39.900) en de BX TRD Turbo Break 44.775) leverbaar. Ze zijn beide uitgerust met een nieuwe dieselmotor met turbocompressor en intercooler (voor extra koeling van de lucht, waardoor een betere vulling mogelijk wordt en dus meer brandstof kan worden inge spoten, derhalve een betere presta tie). De 1,8 liter motor ontwikkelt een vermogen van 90 pk. Gekoppeld aan een vijf-versnel lingsbak is hij de helft krachtiger dan de gewone diesel. De presta- Citroën BX Turbo Diesel. ties zijn er dan ook naar: in 10,8 se conden kan uit stilstand naar een snelheid van 100 km/uur worden geaccelereerd en de maximum snelheid bedraagt 180 km/uur. Volgens de fabriek plaatst de BX Diesel Turbo zich met deze presta ties onder de snelste diesels in zijn klasse. Maar dat niet alleen, hij zou ook tot de stilste en de zuinigste be horen. Natuurlijk is dat een puur theoretische benadering, maar als men een constante snelheid van 90 km/uur zou kunnen aanhouden zou met één tank (66 liter) een af stand van 1400 kilometer kunnen worden overbrugd. Citroën heeft vorig jaar welge teld 294.653 BX'en gebouwd. Dat getal werd nooit eerder gehaald. De dieselversie is de best verkoch te diesel in zijn klasse. In landen als Italië Duitsland Oostenrijk en België bedraagt het dieselaandeel om en nabij de helft. In Frankrijk halen de dieselverkopen veertig procent. Daar steken het cijfer van Nederland (14,4 procent) heel pover tegen af. Maar ja, niet overal is een auto fiscaal zo zwaar belast. Samengesteld door Koos Post Na Nissan en Toyota (beide ruim 31.000 auto's) sloot Mazda in ons land het vorig jaar af als derde Ja panse merk met 24.455 verkochte wagens. Of er in die volgorde ver andering zal komen moet worden afgewacht, maar het lijkt wel zeker dat Mazda een deel van de achter stand zal kunnen afknabbelen nu het merk het programma heeft aan gevuld met een geheel nieuw klein model: de Mazda 121 In elk geval heeft de importeur eivoor dit jaar zo'n 4.000 besteld. De Mazda 121 is eet wagen van net nog geen 3,5 meterlengte. Der- RIJ-IMPREStlE halve een stuk kleiner dai de Ma zda 323, met zijn 4 meter lèigte tot nu toe de kleinste van deWazda- vloot. De Alto van Suzuki, ie Cuo- re van Daihatsu en de Mini umbo van Subaru zijn tientallen cetime- ters korter. Andere Japanst con currenten als de Nissan Mica en de Toyota Starlet zijn weer zgi 20 centimeter langer. Maar de Mzda 121 zal ook moeten opboksen teren de Opel Corsa, de Renault 5de Volkswagen Polo en andere d- ropese klassegenoten. Er is kts genoeg in dit segment van o markt. De 'gesloten' versie van de Mazda 1 De keus bij Mazda blijft echter beperkt. De koper kan kiezen voor een gesloten Mazda 121 met een 1.1 liter motor of voor de uiterst aan trekkelijke 'open' Cabrio Top, waarin een 1.3 liter benzinemotor zit. Het laatste type kent maar één uitvoering, bij de gesloten versie kan men dan weer kiezen uit vier of vijf versnellingen en min of meer luxe. Natuurlijk moet voor elk ex traatje ook meer worden betaald. De prijslijst begint bij de simpele Mazda 121 DX met vier-versnel lingsbak. Daarvan is de prijs net II. (foto pr) beneden dé 18 mille gebleven 17.995). Met vijfbak komt de wa gen op 18,750. In de luxueuzere L- uitvoering - ook met vijfbak - op 19.595. De Cabrio Top kost op vijf tientjes na 24 mille. Bij de eerste kennismaking en kele maanden geleden werden nog aanzienlijke hogere prijzen ge noemd, maar de Haagse importeur Auto Palace - De Binckhorst heeft op de valreep de fabriek ervan kun nen overtuigen dat de nieuweling dan een erg moeizame start zou hebben. Natuurlijk is die Cabrio Top met de sterkere motor en met de door één druk op de knop elektrisch te openen en te sluiten linnen dak een uiterst aantrekkelijke wagen. Maar gezien de prijs en de weinige keren dat wij in ons klimaat met zo'n wa genwijd open dak kunnen rijden, heb ik hem maar gelaten voor wat hij is. De gesloten versie zal wel de publieke voorkeur krijgen, derhal ve was die onderwerp van mijn rij- impressie. Het werd beslist geen tegenval ler. Integendeel, de Mazda 121 is een handige, pittige en redelijk comfortabele auto, die meer ruimte heeft te bieden dan men zo op het oog zou zeggen. Men kan er met vier personen goed in zitten. Maar men moet wel genoegen met wat de korte zittingen van de voorstoe- len. Het is de bekende keus: lange re zittingen en minder ruimte of an dersom. De Japanse constructeurs hebben voor kortere zittingen en meer ruimte gekozen. Uiteraard bleef er niet veel voor de bagage over, maar door het neerklappen van de achterbank kan die ruimte danig worden vergroot. Het interieur ziet er goed uit, maar de uitrusting is aan de karige kant. Wat ik echt een omissie vind: er is géén gelaagde voorruit. Maar ook geen klokje, geen interval- schakelaar en geen toerenteller. Maar gelukkig - althans in de door mij gereden L-uitvoering - wel een wisser op de achterruit en een uit- neembare hoedenplank. Maar daar moet dus flink voor worden be taald. De motor voldoet goed in de 725 kg wegende wagen. De 1.1 liter krachtbron van 55 pk heeft vol doende pit in huis. In cijfers omge zet betekent dat een acceleratie uit stilstand naar 100 km/uur in 13,6 se conden en een topsnelheid van 150 km/uur. Nu moet men om die top te bereiken wel heel veel ruimte heb ben, maar een snelheid van pak weg 130 km/uur haalt men gemak kelijk. En dat is in feite hard ge noeg voor zo'n kleine kar. Natuurlijk in die lichte kracht bron niet echt geruisloos, maar het geluid valt mee. De versnellings bak schakelt goed. De besturing gaat licht en gemakkelijk. Het veercomfort is ook heel acceptabel. En het verbruik blijft binnen de perken, al vind ik een gemiddelde consumptie van één liter loodvrij op 13 tot 137: kilometer niet echt zuinig. Alles bij elkaar vormt de Mazda 121 een leuke aanwinst voor het Mazda-programma. Technische gegevens Mazda 121 L. Viercilinder lijnmotor met bovenlig gende nokkenas. Inhoud 1138 cc. Com- pressieverhouding 9,4:1. Vermogen 55 pk. Koppel 87 Nm/ 3600 tpm.Inhoud tank 38 liter (loodvrije benzine). Lengte 3,475 meter. Gewicht 725 kg. Aanhanger geremd 770 kg. Accelera tie 0-100 km/uur 13,6 seconden. Top snelheid 150 km/uur. Prijs 19.595,-. Weversbaan 27 —Leiderdorp tel. 071-899349. {Jyy off, Mazda-dealer, Jasophanger in auto Sommige automobilisten kun nen zich flink ergeren aan het ge mis van een klerenhaakje in een auto. Ze hebben er om begrijpelijke redenen een hekel aan hun colber tje of jas op de achterbank neer te leggen. Al te gemakkelijk glijden portefeuilles, potloden en andere zaken uit de zakken en komen tus sen of onder de banken terecht. Of het jasje zelf glijdt op de grond. Voor 2,95 kan die ergernis tot het verleden behoren. Voor dat geld koopt men bij Halfords een kledinghaakje, dat gemakkelijk tussen achterzijraam en sponning klem kan worden gedraaid. Klein genoeg om altijd mee te nemen. Franse veiligheidsprijs Franse autojournalisten hebben hun 'Veiligheidsprijs' dit jaar toe gekend aan de razendsnelle Ren ault 21 twee liter Turbo. In hun ogen sprong deze versie van de Renault 21 er uit door zijn uitstekende eigenschappen wat betreft veiligheid, zowel actief (weggedrag, besturing en remmen) als passief (algehele kwaliteit van het concept, beschermingselemen ten in het interieur zoals bekleding en veiligheidsriemen). Andere ge gadigden voor de prijs waren de Honda Prelude WS, de BMW 750, de Audi 90 Quattro en de Mercedes 4 Matic. Renault kreeg in 1979 dezelfde onderscheiding voor de Renault 30 TX. In andere jaren werden o.a. de Lancia Delta 4 WD, de BMW 325i 4x4, de Opel Kadett GSI en de Audi 80 Quattro uitverkoren. Er is te lang struisvogelpolitiek bedirven met het probleem van de bezette gebieden "Ik word door vragen gepijnigd als: Hangt Israels overleving echt af van het verpletteren van ander half miljoen Palestijnen, zowel fy siek als geestelijk? Als premier Sha mir zegt dat het uiteindelijk gaat om het doel en niet om de middelen, wat doet hij ons dan niet aan, met ons diepgewortelde gevoel voor recht en rechtvaardigheid? Het eni ge antwoord dat ik daarop nu.kan geven is, dat de Israëlische rege ring datgene vernietigt dat ons als volk 4000 jaar heeft onderscheiden iets waarin geen enkele vijand van buiten in al die jaren in slaagt". (Uit een ingezonden brief in de Jerusalem Post van 15 april onder het kopje 'Bezorgde jood'.) - JERUZALEM - In een week van geweld, deportaties en ver scherpte veiligheidsmaatregelen, die begon met de moord op de PLO-commandant Khalil al-Wazir (Abu Jihad), viert Israël zijn 40-ja- rig bestaan. In Palestijnse gebie den wordt dat feest begeleid door een angstig stilzwijgen. Het lijkt er op dat de Palestijnse bevolking op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook de jarige staat en zijn bezettingsmacht, de rug toe keert. door Hans Goessens De dorpen en nederzettingen zijn dagen achtereen vrijwel ontoe gankelijk voor journalisten en tij dens de feestviering van gisteren en vandaag mag er bovendien geen Palestijn uit. In combinatie met de algehele staking, de driedaagse rouw vanwege de moord op Abu Jihad en de zondag begonnen Ra- madan-vasten levert dat compleet verlaten straten op, rolluiken en smeedwerk voor de winkeldeuren, hier en daar zwarte vlaggen, en necrslachtig-stemmende verlaten heid. Onzichtbaar Het leger, van oudsher de trots van de jonge staat en bij uitstek de drager van die waarden, is onver mijdelijk in de publieke discussie betrokken. In rechts-extremisti- sche kring, onder de kolonisten, wordt ernstig getwijfeld aan de le zing van het leger dat Tirza door een eigen kogel werd gedood. En lfnkse critici maken zich grote zor gen over deportaties en het ver woesten van huizen en boomgaar den. Bijna niemand twijfelt eraan dat de laatste golf van geweld, na de aanslag op Abu Jihad, is uitgelokt door de Israëli en in de publieke discussies, op straat en in de me dia, wordt met enige gelatenheid gespeculeerd over de wijze waarop de PLO zich zal wreken. Zal dat weer een terroristische actie buiten Israël zijn, zoals vroeger? Heeft het vredesinitiatief van Shultz nu nog wel enige zin? Was het de hard liners in het kabinet erom begon nen dat te torpederen? Al die bange vragen lijken de Is raëliërs, hun kabinet voorop, te verdoven. Tegelijk is er door de Pa lestijnse .opstand een zeer geleide lijk ontwaken, de ontdekking dat de Palestijnen meer zijn dan goed kope arbeidskrachten in de bouw en de hotels, goed voor het 'zwarte werk' bij de reinigingsdiensten en in de plantsoenen. Of, zoals prof. David Ricci het omschrijft, de Is raëliërs dienen te beseffen dat zij net als de blanken in Amerika des tijds de zwarten behandelden, de Palestijnen tot 'invisible men' (on zichtbare mensen) hebben ge maakt. Ricci doceert politieke weten schappen aan de Hebrew Universi ty in Jeruzalem. Hij is net terug van een maand dienstdoen als reservist op de Westelijke Jordaanoever. Die ervaringen hebben hem er mede van overtuigd dat veel Israëliërs de Arabieren niet voor vol aanzien, overtuigd als ze zijn dat de meeste Palestijnen tevreden zijn onder de Israëlische overheersing. "In dit opzicht hebben Israëlische conser vatieven veel gemeen met de blan ken in Mississippi, die zeer pater nalistisch spraken over hun zwarte huisbedienden en demonstraties voor gelijke rechten verweten aan linkse agitatoren uit New York", aldus Ricci. Zijn pleidooi om de Arabieren met andere ogen te gaan bekijken wordt onderschreven door de Ara bische historicus prof. André Chouriaqui. Hij wijst erop dat de onwetendheid en angst over en weer de basis vormen voor het Ara- bisch-Israëlische conflict. "Er is nog nooit een autoriteit in dit land geweest die zich waarderend heeft uitgelaten over de Arabische we reld, de rijkdom van de Arabische beschaving". Het is verbijsterend dat mensen in het algemeen niet van de ge schiedenis leren, maar nog verbijs terender is het dat de joden in het bijzonder niets hebben opgestoken van hun eigen verleden". Ibrahim Karaeen is mede-eigenaar van het door de Israëli gesloten persbureau PPS in Jeruzalem. Nu geeft hij nog het enige Engelstalige weekblad uit voor en over de bezette gebie den, maar dat is eind volgende week ook afgelopen. De Israëlische autoriteiten hebben zijn vergun ning ingetrokken. "De joden vormden relatief een kleinere minderheid dan Wij. Ze stonden tegenover grotere mach ten dan de Palestijnen thans staan. Ze hebben in de getto's overleefd, hun wil bleef ongebroken en hun cultuur overeind. Denken de Israë liërs nu echt dat ze zoveel sterker zijn dan andere volken, dat ze de Palestijnse wil kunnen breken?" In Sde Nechemya, een in 1940 door Nederlanders gestichte kib boets in het uiterste noorden van Israël, zijn deze week ook de doden herdacht van de vele oorlogen die in 40 jaar gevoerd werden. Bij de speelplaats in de paradijselijk aan gelegde kibboets staat een flinke natuursteen met daarop de namen van de vijf zonen van de kibboets die niet terugkeerden van hun ver plichtingen aan de joodse staat. Dit jaar werd in het bijzonder de toen 23-jarige zoon herdacht van de weduwe Sholamit Ben-Dror (68). Hij was tankcommandant en sneu velde op de eerste dag van de Yom Kippoeroorlog van 1973. Zijn li chaam is nooit gevonden. Later, na de vrede met Sadat, is Sholamit naar de Sinai gegaan op uitnodiging van de Egyptenaren met haar andere zoon Michael (nu 47). De Egyptenaren waren zeer voorkomend, de Israëlische moe der en haar zoon werden ontvan gen en rondgeleid over het slag veld door een Egyptische officier die Hebreeuws sprak en toen aan de andere kant vocht. Zowel de Is raëlische als de Egyptische autori teiten hebben er alles aan gedaan, maar de lichamen van twee leden van de tankbemanning van des tijds zijn nooit gevonden. En nu zijn haar twee oudste kleinzoons in dienst. In de Gaza strook. En ze vertellen dat zij het maar niks vinden, oog in oog met vrouwen en kinderen. Daar zijn ze als militair niet voor opgeleid, maar ja, zy hebben een plicht te doen. Sholamit houdt haar hart vast, evenals de meeste grootou ders en ouders in de kibboets met zonen of mannen in vooruitgescho ven posities. Wat valt er in vredesnaam te vie ren? Die oprechte hartekreet van een verscheurde Israëliet valt vaak te beluisteren. Want als de Pales tijnse opstand één ding duidelijk heeft gemaakt, dan is het wel dat Israël te lang struisvogelpolitiek heeft bedreven met het probleem dat het in '67 met de verovering van de bezette gebieden zelf schiep. In de roes van de overwinning van toen en met de arrogantie van de heerser die erop volgde, is vol strekt genegeerd dat er een nieuwe generatie Palestijnen opgroeide die, gevoed met de idealen van de vaders, slechts eén bittere realiteit kent: een uitzichtloze bezetting door Israëliërs. Zij willen weten waaraan ze nu toe zijn. Gelukkig is Israël een open sa menleving waarin de mensen zeer betrokken z(jn met wat er om hen heen gebeurt. Geen nieuwsuitzen ding op radio of tv wordt overgesla gen, geen krantebericht blijft zon der commentaar. Al was het maar de spontane ver zuchting, geslaakt door een balie medewerkster b(j een reisbureau in Jeruzalem: "Ik wou dat we de komende 40 jaar een saai land wer den!" Militaire helikopters scheren da gen achtereen rond de heuvels bij de oude stad Jeruzalem, de eigen lijke toegangspoort tot de Westoe ver. De sirenes die de dag voor de onafhankelijkheidsviering twee keer achtereen oproepen tot her denking van de doden in de Israë- lisch-Arabische oorlogen leggen het gehele openbare leven in West- Jeruzalem enkele minuten lam. In het praktisch uitgestorven ooste lijk deel lijkt het wel een luchta larm, zo doods. Alleen enkele groepjes kinderen profiteren van hun plotselinge vrijheid ook de scholen zijn gesloten - door in en rond de oude stad frisdranken en snoep te verkopen aan de spaarza me toeristen. Van hogerhand zijn tal van offi ciële plechtigheden en festiviteiten verordonneerd. Alle overheidsge bouwen zijn al dagenlang getooid met blauw-witte Israëlische vlag gen, evenals elk belangrijk kruis punt in het hoofdwegennet. De roestige resten van pantservoertui gen langs de weg naar Jeruzalem, gedenktekens voor de onafhanke lijkheidsoorlog van 1948, gaan voor de gelegenheid schuil achter een groot aantal kransen en vlaggen. Ruim vier maanden 'Intifada' (opstand) en de onderdrukking daarvan hebben nu al aan meer dan 150 Palestijnen het leven gekost. Bijna 5000 mensen zijn gearres teerd en 20 van hen gedeporteerd naar Jordanië (acht in de afgelopen week). Aan Israëlische zijde vielen twee doden: een neergestoken mi litair en de 15-jarige Tirza Porat, die ruim twee weken geleden stierf in Beita, toen zij werd geraakt door een verdwaalde kogel, afgevuurd door een van haar Israëlische bege leiders. De reacties op dat drama tonen aan, dat de verhoudingen in Israël zo gepolariseerd zijn dat nauwe lijks nog enige beheersing kan worden opgebracht. Politici, pre mier Shamir voorop, zwoeren wraak en uiterst-conservatieve lei ders kregen de handen op elkaar in hun pleidooi om Beita met de grond gelijk te maken. Dat gebeur de met acht huizen van vermeende JERUZALEM -Een oude vrouw hui^ het grafvan haar zoon rtiW.trt.vn Ki,/ii*rt/ir>nT/infc it, /orilrrn 1OTT1 ".leren, aan de vooravond i militaire begraafplaats in Jeruzalem.uu„ ^ruvana van ae viering van het 40-jarig bestaan van Ifr werden de sMaten herdacht i de joodse staat. die hun leven hebben gegeven voor de^^eid i aanstichters van de rel die uitein delijk tot Tirza's dood leidde. Later zou een legerwoordvoerder laco niek toegeven dat één huis ten on rechte vernietigd was; de schade zal worden vergoed. Nog voordat de rouw rond de dood van het meisje ten einde was, P^.litici van links en rechts el- haren. Dat zeer elemen- levingrden in dej°?dse samen* eergevoel. fatsoen, ver- Jijkheid en rechtvaar- trpHpn kmet voeten werden ge-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13