'Ik ben nooit tevreden over mezelf' 'Homopubers maken tweede levensstart' Katwijker (23) uit Eritrea loopt marathon 1AAN 0' Gastvrouw MWdt èanteMe fa ZVOWiMir... Terrorisme en Palestijnen in 'Waard om te Weten' uimbHkrnitf dikfsmi&ttinen mem- Nadieh streeft naar absolute perfectie WOENSDAG 20 APRIL 1988 PAGINA 9 KATWIJK "Na dertig kilome ter dacht ik er over om te stop pen, mijn benen waren lood zwaar. Maar ik wilde per se de eindstreep halen. Ik heb zo'n vijf kilometer gewandeld en ben toen weer gaan rennen. Gelukkig heb ik het toch gehaald". Dat zegt de 23-jarige Yemane Ashge- dom uit Leiden. Hij liep zondag mee in de marathon van Rotter dam. Hij had voor de ruim 42 ki lometer drie uur en acht minuten nodig. De winnaar was 62 minu ten eerder binnen. "Dat viel me enorm mee. Ik had verwacht dat ik er ongeveer vier uur over zou doen", zegt Ye mane over zijn prestatie. Hij is namelijk geen lange-afstandlo- per. "Normaal gesproken loop ik alleen de 1500 en 3000 meter, het was eigenlijk de eerste keer dat ik zoveel kilometer liep". Hij had dan ook totaal niet getraind voor de marathon en kon onderweg goed merken dat hij ervaring mist in het lopen van langere af standen. "Ik ben veel te hard van start ben gegaan. De eerste dertig kilometer ging het prima, daarna stortte ik in elkaar. Het laatste stuk heb ik dan ook veel te traag gelopen", vertelt Yemane over het verloop van de race. Carrière De succesvolle loper is afkom stig uit Eritrea. Dat is een deel van Etiopië. "Ons volk wordt on derdrukt en vecht voor onafhan kelijkheid", vertelt femane over de situatie in zijn geboortestreek. Vier jaar geleden vluchtte hij naar Nederland en ging in Lei den wonen. Daar werd hij meteen lid van de Atletiekvere niging Holland. "In Eritrea was ik wielrenner. Ik werd zelfs een keer tweede bij de landskam pioenschappen", herinnert Ye mane zich. Sinds hij in Neder land woont zit hij ook regelmatig op de racefiets en is scheidsrech ter bij voetbalwedstrijden. Maar het voornaamste is toch wel het hardlopen. "Misschien kan ik nog eens carrière maken", hoopt hij. "Ik zal dan alleen veel meer moeten trainen. Dat is niet ge makkelijk, want ik zit nog op de KMBO-school in Katwijk. Dat is toch te combineren met een in tensieve training." Ban De 23-jarige scholier is zondag wel helemaal in de ban geraakt van het lange afstand-werk. "Mijn trainer zei dat ik niet mee moest doen omdat het te veel energie zou vergen. Maar nu ik één marathon gelopen heb, geef ik de korte afstanden eraan en ga trainen voor langere wedstrij den", schetst hij zijn toekomst plannen. Yemane wil volgend jaar weer meedoen aan de wed strijd in de Maasstad. Hij is niet van plan dit jaar nog een mara thon te lopen. "Misschien nog een halve, maar dan heb ik hei gehad aldus de allround spoi - ter. De Singelloop in Leiden staat wel in zijn agenda. "Maar ik denk niet dat ik tot de prijswin naars behoor, er zijn een heel stel concurrenten. Heel misschien heb ik een klein kansje", hoopt hij. ROY KLOPPER Yemane Ashgedom daille die hij aan de Rotterdamse marathon overhield (foto Wim Dijkman) Mathilde de Graaff uit Leiden is 19 jaar en moet in mei examen doen voor de 'mavo voor volwas senen'. Naast school werkt ze twee dagen per week in een ham burger-restaurant als 'gast- "Als je hier nieuw komt begin je eerst aan de kassa of aan de grill. Dat zijn verschillende sta tions, zoals je ook de lobby, de friet en de bin hebt. De bin is het middenste gedeelte in de keuken waar alle produkten worden in gepakt. Daarna kun je trainée worden - in afwachting van een baan als floor-manager - of gast vrouw tussen de klanten". "Een halfjaar heb ik in de keu ken gewerkt. In het begin was dat wel wennen. Dan werd ik 's nachts wakker en hoorde ik al die piepers en machines weer. In de keuken zitten namelijk ver schillende timers. Staat de patat vijf minuten op dan gaat er een pieper en moet het restant wor den weggegooid. Hamburgers mogen maximaal tien minuten 7\t ha Mumfa Mwn c Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 blijven staan. Maar je went aan die herrie en het is leuk werk, heel afwisselend". "Iedereen heeft in principe de kans om na dat werk hogerop te gaan. Ik ben dus gastvrouw ge worden. Je moet,daarvoor goed met kinderen om kunnen gaan en met klanten in het algemeen. Het gaat er vooral om datje goed overkomt". Lange nagels "Schoonmaken in de lobby (de zitruimte) is het eerste wat ik te doen kreeg, daarna kom je in de kleren te staan. Je krijgt een be paald uniform waarin je duide lijk herkenbaar bent. De gast vrouw is degene die de kinder feestjes organiseert. Een keu- kentoer geven, hamburgers bak ken en spelletjes bedenken, dat hoort erbij. Verder moet ik men sen op hun gemak stellen en er op toezien dat alles gladjes ver loopt. Zijn er bijvoorbeeld klach ten over het eten dan moet ik die afhandelen". "Voor deze functie moet je eerst een twee dagen durende cursus volgen aan het Hambur ger-College in Rotterdam. Daar leer je wat over uiterlijke verzor ging, wat je met klachten moet doen, hoe je met kinderen om gaat en een stukje geschiedenis van het bedrijf'. "Uiterlijke verzorging is in de ze functie erg belangrijk. De gastvrouw is eigenlijk een soort visitekaartje van het bedrijf. Je mag niet te veel make-up en gro te oorbellen dragen en je moet er op letten dat je haar netjes zit. Nagellak mag niet want als je met eten omgaat is dat niet zo smakelijk. Lange nagels mogen ook niet, daar zou je kinderen pijn mee kunnen doen". "Elke week werk ik hier twee volle dagen en daarvoor ontvang ik zes gulden zeventig bruto per uur. Op zondag krijg je 150 pro cent uitbetaald. In totaal verdien ik met dit baantje ongeveer 400 gulden per maand. Ik woon zelf standig en moet samen met de kinderbijslag en alimentatie van mijn vader rondkomen. Ik kan nu wel minder doen dan toen ik nog thuiswoonde maar je gaat le ven naar het geld datje hebt". Doorstromen "Ik vind het heel belangrijk om mijn school af te maken. Zou ik nu een aanbod krijgen om hier full-time te komen werken dan deed ik dat niet. Na mijn examen in mei ga ik hier wel de hele week werken. Misschien kan ik na ver loop van tijd doorstromen naar het hoofdkantoor". "Het leuke van dit werk is dat je veel met mensen in contact bent. Ik heb voor dit baantje in een een zaak gewerkt waar ze schilderijen restaureerden. Dat was ook wel leuk maar je was daar meer met jezelf bezig. Het bevalt me meer met andere men sen samen te werken. Het is hier allemaal teamwork, onderling is het heel gezellig". "Nee, problemen met verve lende mensen heb ik eigenlijk nog nooit gehad. Ja, je hebt er bij die met hun voeten op de stoel zitten maar daar zeg ik dan wat van. Je moet er altijd op letten dat mensen zich netjes gedragen. Reageer ik normaal dan reageert de klant ook normaal, gedraag je je agressief dan krijg je ook een agressieve reactie.". Vertrouwensband "Je moet er voor zorgen dat je een vertrouwensband met de klanten schept. Veel klanten, vooral alleenstaanden en oude ren, komen ook voor jou. Kinde ren herkennen je ook vaak en ko tje. Er is een groepje van onge veer acht dat hier elke dag een paar keer komt. Als ze je dan zien beginnen ze uitbundig te zwaai en. Die mensen willen dan graag een praatje met je maken en dat doe ik ook. Het hangt er natuur lijk wel van af hoe druk het is". ERNA STRAATSMA Nader verklaard in jeugd-serie GRONINGEN (GPD) - "Ze starten niet in het leven zoals heteroseksuelen dat doen. Ze starten pas veel later. Maar in de ogen van de wereld vertonen ze een kinderachtig gedrag. Dan hebben ze weer met onbegrip te maken". Deze zin uit de docto raalscriptie van de psychologe Nicoline Tamsma vormt de kern van de brochure 'De tweede start, de puberteit van homo seksuele jongeren'. Hét boekje is een uitgave van de Stichting Landelijk Overleg Werkgroepen Ouders van Homoseksuele Jon geren. "De brochure is geschreven voor ouders en ook voor docen ten", aldus Joke Rhebergen, echtgenote van de secretaris van de SLOW Ouders Homoseksuele Jongeren en schrijfster van de brochure. "Docenten leren leer lingen naast andere zaken soci aal gedrag en ze behoren daarin ook een voorbeeld te zijn. Wat homoseksualiteit betreft doet de school over het algemeen of er geen homoseksuelen bestaan. Docenten zijn daarvoor ook niet opgeleid. Als seksualiteit ter sprake komt, bijvoorbeeld bij maatschappijleer, gaat het over heterorelaties. Bij de biologieles sen wordt seksualiteit meestal technisch behandeld en is dan gericht op voortplanting of even tueel het voorkomen daarvan. Het is maar zelden dat seksuali teit als lustbeleving aan bod komt". "Veel kinderen die weten of vermoeden dat ze homofiel zijn, voelen zich niet veilig en lekker op school", zegt Joke Rheber gen. "Dat komt onder meer door dat discriminerende opmerkin gen van andere kinderen worden toegestaan. Je hebt wel homo seksuele docenten, maar die dur ven daarvoor vaak niet uit te ko men, uit angst voor ontslag of omdat ze bang zijn dat ze alleen komen te staan en daardoor hun geloofwaardigheid voor de klas verliezen". Homoseksuele pubers hebben het dus moeilijk, nog moeilijker dan hun heteroseksuele leeftijd genoten het soms al hebben. "De puberteit is een groepstijd", al dus Joke Rhebergen. "Je moet op elkaar lijken in kleding en ge drag. Als je je kunt aanpassen, ben je veilig in de groep. Je hoort te vallen op het andere geslacht. Maar seks moet je leren met val len en opstaan, door het maken van fouten. Homopubers is het niet gegund om die fouten te ma ken, om te experimenteren. Ze kennen vaak niet eens andere pubers die hetzelfde zijn zoals zij. Bovendien biedt de maat schappij hen maar bar weinig identificatiefiguren in de vorm van idolen in de film, in boeken of in videoclips". "Je hebt homopubers die zich dan maar aanpassen. Maar hun start in het seksuele leven is een valse start. Anderen trekken zich terug. Die vereenzamen vaak. Ze staan stil in hun ontwikkeling. Ze zijn ontzettend met zichzelf bezig en daardoor wil de studie vaak ook niet zo best lukken", zegt Joke Rhebergen. "Pas als ze zichzelf hebben ge accepteerd zoals ze zijn, kunnen homopubers beginnen hun ei gen seksuele identiteit te ontwik kelen. Maar dat kan bij hen vaak lang duren. Soms zijn ze al mid den twintig. Dan pas kunnen ze hun echte start maken. Leren versieren, blauwtjes lopen, fou ten maken. Maar voor de wereld past dat gedrag niet meer bij hun leeftijd. Dan is onbegrip weer hun deel". Joke Rhebergen doet in haar brochure vooral een beroep op ouders en docenten. "Ouders vinden het vaak al heel wat van zichzelf, als ze uiteindelijk hun kind accepteren zoals het is. Maar ze zouden verder moeten gaan: van hun kind houden om zijn of haar persoonlijkheid". De brochure kost 50 cent en is verkrijgbaar bij de SLOW Ou ders van Homoseksuele Kinde ren, Postbus 485, 7800 AL Em- f M«r smw.. fa u bifrmiw aOt 68 IK AMldt tr WJtt 0 de pohht «urn ■zew*n.. Of - iutUtffLMiittpcUz ItfpilajjWditldhcl i-tuttt lafef. Palestijnen, shi'itische kapers, IRA-leden, RAF-terroristen en de Baader-Meinhof groep. Wie zijn dat? Waar staan ze voor en in welk land horen ze thuis. Als je de krant opslaat, krijg je met de ze vragen te maken, want artike len over kapingen, gijzelingen,- aanslagen, ontvoeringen en ter roristische acties zijn (helaas) vaak in de dagelijkse nieuws- stroom terug te vinden. Omdat de krant op de nieuwspagina's slechts verslag doet van de actualiteit, laat de achtergrond van bijvoorbeeld zo'n gijzeling in Libanon of een vliegtuigkaping zich veelal niet meer achterhalen in het bericht. Speciaal voor de jeugd is er nu een serie boeken door uitgeverij La Rivière Voorhoeve op de markt gebracht, die onderwer pen als terrorisme, de Palestij nen, zure regen en honger in Afrika op een verhelderende en eenvoudige wijze uitlegt. De serie 'Waard om te Weten', voor jongeren vanaf dertien jaar, heeft onlangs weer twee nieuwe delen uitgebracht: Terrorisme en De Palestijnen. Beide boeken zijn rijk geïllustreerd en tellen 32 bladzijden. Gelukkig geen sensa tionele foto's met bloedige de tails, maar een ter zake doende il lustratie. In dertien hoofdstukken wordt in 'De Palestijnen' inge gaan hoe zij eerst vreedzaam naast de joden in het toenmalige Palestina leefden. Verder wordt ook de stichting van de staat Is raël behandeld en komt aan de orde hoe de joodse kolonisten langzaam maar zeker hun grond HILVERSUM - Aan de rand van het zwembad in het luxueuze ho tel in Bussum zit Nadieh op een wit rotan bankje. De zangeres is helemaal in het zwart gekleed en oogt exotisch. Ze ziet er ver moeid uit. "Ik slaap weinig, heb het enorm druk met optredens in het land en ben ook een beetje gespannen hoe mijn plaat wordt ontvangen". door Frederike Contant "Ik ben trots op de plaat en heb er enorm hard aan gewerkt, maar het is een resultaat van team work. Er staan zeker drie num mers op waar ik zelf nog steeds de rillingen van krijg. Dat is toch opmerkelijk want ik heb ze zelf geschreven", zo meent Nadieh. 'Company of Fools' is de twee de langspeelplaat van de veelzij dige Nederlandse artieste. In 1986 maakte zij haar debuut met het album 'Land of Ta' in het jaar daarna boekte Nadieh verschil lende singlesuccessen. "Ik ben op mijn 21ste begonnen met pro fessioneel zingen. Daarvoor leid de ik een zwerversbestaan. Ik trok als troubadour door het land. Ik zong in restaurants en bistro's en deed af en toe mee aan zangconcoursen. Dat combi neerde ik met mijn studie psy chologie. Toch hield ik dat niet vol en ik moest gewoon een keu ze maken. Of muziek of mijn stu die. Ik koös voor het eerste om dat daar toch mijn hart naar uit- Nadieh: 'Ik streef er gaat, maar ik sluit het niet uit dat ik de draad van mijn studie weer eens oppak". Nadieh is nu 29 jaar en lijkt haar draai in de showbussiness te hebben gevonden. "Ik denk dat het 'artiest zijn' altijd in mij heeft gezeten. Ik kom ook uit een artistieke familie, alhoewel ik de enige ben die de showbizz is in gegaan. Mijn familieleden musi ceren voornamelijk uit hobbyis me. Om mijn ouders een plezier te doen, heb ik ook heel lang en hard geprobeerd een degelijke opleiding te volgen en af te ma ken. Dat lukte dus niet". De in Den Haag geboren zan geres woont momenteel in Den GPD) Bosch. "Het is daar prachtig, je hebt overal bos en toch een swin gend centrum. Brabant is hèt land van de bandjes. In elke kroeg is 's avonds wel live-mu- ziek te horen. Daar hou ik van. Dat leeft echt en geeft direct een gemoedelijke sfeer". Internationaal Nadieh heeft letterlijk en fi guurlijk nog veel noten op haar zang. "Ik streef ernaar om inter nationaal door te breken. In au gustus wordt de nieuwe lp worldwide uitgebracht en gaan we ons ook richten op de Vere nigde Staten. Ik ga ook weer te rug naar Japan, waar ik vorig jaar een internationaal songfestival won. Aan het Eurovisie Songfes tival zou ik niet mee willen doen. Niet uit angst om af te gaan, maar dat festijn is niet geschikt voor mijn genre. Wel zou ik deel wil len uitmaken van een ploeg die voor Nederland naar Knokke wordt gestuurd. Dat is een festi val dat mij wel aanspreekt". De zwartharige zangeres weet wat ze wil en vooral wat ze kan. Als één van de weinige Neder landse artiesten zingt ze in elk tv- en radioprogramma live. "Toen ik nog maar net begon met zin gen playbackte ik net als alle an deren, maar dat geeft me geen bevrediging. Ik wil met mijn liedjes ook graag mijn stemming en gevoel laten overkomen. Als je iedere keer dezelfde band af draait gaan mensen denken dat je van plastic bent. Met zo'n band kun je geen emoties overbrengen en dat is waar muziek om draait". Perfectionist Nadieh kan niet aangeven waarin zij zich onderscheidt van andere Nederlandse zangeres sen. "Nee, dat is heel moeilijk. Ik denk dat niet één mens gelijk is aan de andere. Daarom onder scheidt iedereen zich van ieder een. Ik vergelijk mezelf niet met een ander. Het enige waar ik mee bezig ben is om te kyken hoe ik iedere dag beter kan worden dan gisteren. Ik ben een perfectionist en dus niet snel tevreden over mezelf. Daarmee wil ik niet zeg gen dat alles wat ik doe perfect is, maar ik streef naar optimaal haalbare resultaten. opkochten met als gevolg de uit eindelijke onteigening van Pa lestijns land. Al lezend geeft schrijver Mc- Dowall, die islamitische geschie denis en moderne geschiedenis van het Middenoosten studeer de, een helder overzicht van het verleden van het Palestijnse volk en wordt ook enigszins duidelijk waarom de Palestijnen nu in de bezette gebieden, de Gaza-strook en de Westelijke Jordaanoever, in opstand zijn gekomen. Alhoewel de vele hoofdstuk ken in 'De Palestijnen' overzich telijk zijn, missen ze vaak een beetje de diepgang, die toch wel nodig is om zulke complexe on derwerpen te belichten. Soms wordt er te oppervlakkig inge gaan op belangrijke problemen. Maar aan de andere kant kunnen op die manier wel een groot aan tal punten worden aangepakt. In 'De Palestijnen' ontbreken de Israëlische vredesactivisten, die slechts in het hoofdstuk 'Is vrede mogelijk?' even opduiken. Het streven van een groot aantal jonge Israëli naar gelijkheid en het weigeren van de dienstplicht en het neerslaan van Palestijnse opstanden, gaat op die manier een beetje verloren. Ook de jon ge Israëli's raken steeds meer doordrongen van het feit dat zij niet van het leed van een ander volk kunnen bestaan. De korte, bondige hoofdstukken maken echter veel goed, evenals de laatste twee bladzijden waarin de 'harde feiten' nogmaals worden opgesomd. Gelijktijdig met 'De Palestij nen' kwam het deel 'Terroristen' uit. Daarin wordt in eenzelfde aantal hoofdstukken ingegaan op het hoe en waarom van terro ristische acties. 'Terrorisme is een uitvloeisel van de moderne samenleving en daarom iets blij vends. Afschrikwekkende maat regelen kosten geld', constateert schrijver Christopher Coker, do cent Internationale Betrekkin gen aan de London School of Economics in Groot-Brittannië. Politiek geweld hoort volgens Coker niet uitsluitend bij een ter rorist. Het feit dat landen nog steeds niet een gezamenlijk standpunt over terrorisme heb ben ingenomen, is te wijten aan de opvatting die zij koesteren. Wat is een terrorist? In het ene land een vrijheidsstrijder, in het andere land een misdadiger die met het leven van onschuldige burgers speelt om zijn zin door te drijven. Bovendien maakt zowel rechts als links zich schuldig aan terrorisme. Alleen zijn de rechtse groeperingen duidelijk in de minderheid. De schrijver pakt het terroris me per land aan. Zo noemt hij Noordierland, Zuidamerika en het Middenoosten. Hij vertelt ook wat precies het doel is dat achter een bepaalde actie zit, bij voorbeeld paniek of verdeeld heid zaaien. De laatste bladzijden van het boek worden besteed aan de an titerreurbrigades in Westduits- land, Groot-Brittannië en Italië en de schrijver geeft heel handig een overzicht van de verschillen de organisaties en 'veelzeggen de' feiten. Beide onderwerpen in de serie Waard om te Weten worden ob jectief en deskundig aangepakt. Na het lezen van de boeken zal een krantebericht beter te begrij pen zijn. David McDowall: De Palestijnen. Uitgeverij La Rivière Voorhoeve. Prijs 16,75. Vanaf dertien Jaar. Christopher Coker: Terrorisme. Uitgeverij La Rivière Voorhoeve. Prijs 16,75. Vanaf dertien Jaar.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9