'Vermoorden van Abu Jihad zinloos' Denemarken blijft zorgenkindje binnen NAVO Israëlische minister Weizman: Fraude en corruptie bij Belgische rijkswacht Geringe kans akkoord strategische raketten Iran dient klacht in over 'agressie' VS WOENSDAG 20 APRIL 1988 BUITENLAND PAGINA 5 BRUSSEL (GPD/AP) - Binnen de Belgische rijkswacht is sprake van fraude, corruptie en andere mis standen op grote schaal. Tegen minstens elf officieren, in rang va riërend van kapitein tot generaal, bestaat bewijsmateriaal. Zij zou den veelvuldig rijkswachtperso- neel en -goederen voor prlvé-doel- einden hebben gebruikt. Volgens Hugo Coveliers, parle mentslid voor de Vlaamse Volks unie, werden privé-aankopen ver richt op rekening van de rijks wacht en werd rijkswachtperso- neel gebruikt om bijvoorbeeld De leiding van de rijkswacht pro beert echter deze gevallen zoveel mogelijk weg te moffelen. Rijks- TEL AVIV - De Israëlische minister Ezer Weizman heeft kritiek geuit op de moord op PLO-commandant Abu Jihad afgelopen vrijdagnacht in Tunis. De aanslag wordt aan Is raël toegeschreven. „Als ik had moeten beslissen over deze actie, zou mijn standpunt negatief zijn geweest", zei hij gis teren. De minister weigerde in te gaan op Volgens berichten in de VS heeft een bericht dat hij afgelopen vrij- de Amerikaanse minister van bui- dagmorgen tijdens een topoverleg tenlandse zaken Shultz zijn aange- van het Israëlische kabinet over de kondigde derde bezoek aan het voorgenomen moordaanslag op Midden-Oosten, ter bemiddeling Abu Jihad, had tegengestemd. Vol- van een vredesregeling tussen Is- gens de Israëlische correspondent raël, Jordanië en de Palestijnen uit- van het Amerikaanse tv-station gesteld. NBC hebben de ministers in Jeru- Syrische hoofdstad Damascus waar de PLO-commandant van daag zal worden begraven. PLO- leider Yasser Arafat zal niet bij de begrafenis aanwezig zijn. Arafat besloot daartoe toen het hem dui delijk werd dat hij niet door de Sy rische president Assad zou worden ontvangen. Arafat en Abu Jihad werden in 1983 door de Syrische autoriteiten het land uitgewezen. douches in een stacaravan te instal- wacht-commandant luitenant-ge leren of te helpen bij de inrichting neraal Bernaert spreekt van „enke le rotte appelen in de mand". De verantwoordelijke minister van de fensie De Donnea overweegt zelfs maatregelen tegen de voorzitter van een van de vakbonden van rijkswachtpersoneel, omdat deze publiekelijk beschuldigingen had geuit. De krijgsauditeur - de rijkswacht is een militair politiekorps - is met een onderzoek tegen deze officie ren bezig, zo onthulde Coveliers gisteren op een persconferentie. Die was belegd omdat het aantal gevallen waarin rijkswachters be trokken zijn bij criminele activitei ten de laatste tijd de spuigaten uit loopt. Maar politieke partijen van links en rechts zijn tegen de dreigende straf voor de vakbondsman in het geweer gekomen. Volgens hen is er bij de rijkswacht meer mis dan de leiding wil toegeven. De laatste ja ren zijn herhaaldelijk rijkswach ters met justitie in aanraking geko- De lijst van overvallen, fraude, mishandelingen, diefstallen, cor ruptie en ambtsmisbruik door rijkswachters is zeer lang. In het onderzoek naar de Bende van Nij- vel, die talloze overvallen en 28 moorden op zijn geweten heeft, be horen momenteel vier (ex-)rijks- wachters tot de verdachten. De rijkswacht is in België vooral belast met de bestrijding van de zware misdaad en het handhaven van de openbare orde. Voorts treedt zij op als verkeerspolitie op de snelwegen, zoals de rijkspolitie in Nederland. Het is echter een mi litair korps, dat ook onder de mi nisters van justitie en binnenland se zaken valt. Die geplitste controle wordt al gemeen als overleefd gezien. Daar om vinden de meeste Belgische partijen - op De Donnea's eigen PSC na - dat de rijkswacht geheel onder burgerlijk gezag zou moeten worden geplaatst. Dat zou het toe dekken van misstanden kunnen te gengaan. Gisteren werd ook een officieel rapport van het Belgische ministe rie van binnenlandse zaken over de situatie bij de totale Belgische poli tie openbaar gemaakt met als con clusies dat de politie-structuur is verouderd, slecht georganiseerd en inefficiënt terwijl de functionaris sen slecht zijn opgeleid. In België zijn volgens het rapport meer on opgeloste misdaden dan elders, de veiligheid op de weg is slecht en het gevoel van onveiligheid onder de bevolking wordt steeds sterker. zalem met een meerderheid vijf tegen twee besloten tot de aan slag op Abu Jihad. door Willy Werkman Premier Shamir, de minister van defensie Rabin, de minister van handel en industrie Sharon, vice- premier Levy en de minister van politie Bar Lev zouden tot de voor stemmers hebben behoord. Vice- premier en minister van buiten landse zaken Peres en minister Weizman zouden negatief hebben gestemd. Weizman zei gisteren in Israël: „Die moord helpt niets. Het zal de Ze hebben partijen alleen maar extremer ma ken en meer vijandigheid veroorza ken. Bovendien schaadt het het vredesproces". Tijdens een bijeenkomst1 Israëlische parlementaire sie voor buitenlandse zaken en vei ligheid zei gisteren het linkse par lementslid Yossi Saried, lid van de Burgerrechtenpartij: „Het is best mogelijk Abu Jihad te vermoorden maar daarmee los je het Palestijnse probleem niet op". Kritiek werd ook gehoord uit de mond van Knesset-lid Ben Eliezer, aanhanger van minister Weizman. Ben Eliezer zei: „De moord heeft weliswaar een schok veroorzaakt in de bezette ge bieden. Maar de volgende explosie daar zal tien maal zo sterk zijn". Knesset-lid Benny Shalita van de rechtse Likoedpartij merkte op: „Wij moeten tegen hen die de aan slag gepleegd hebben, zeggen dat goede daad hebben verricht. moordenaar afge- Libanees krijgt dertien jaar voor ontvoering DÜSSELDORF (Rtr/AFP/DPA) - De uit Libanon afkomstige Abbas Ali Hamadi is gisteren door een ge rechtshof in Düsseldörf tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens de ontvoering van twee West duitsers in Bayrut. Behalve aan de ontvoering werd de 29-jarige Hamadi ook schuldig bevonden aan een poging de Westduitse rege ring te chanteren en aan illegaal be zit van explosieven. De verdedi ging heeft onmiddellijk beroep aangetekend tegen het vonnis. Volgens rechter Klaus Arend had Hamadi samen met enkele me deplichtigen in januari 1987 de Westduitse zakenlieden Rudolf Cordes en Alfred Schmidt ont voerd om de regering in Bonn on der druk te zetten zijn broer niet aan de Verenigde Staten uit te leve ren. Deze broer, Mohamed Ali Hamadi, zit in de Bondsrepubliek vast op beschuldiging van kaping van een Amerikaans verkeersvlieg tuig en moord. De openbare aan klager had elfeneenhalf jaar tegen Hamadi geëist. Het komt in de Bondsrepubliek slechts zelden voor dat een rechtbank een hogere straf oplegt dan het openbaar mi nisterie vraagt. Buitenland kort Kernramp De kans dat zich in Europa tus- 4 s«-ums.i 2000 een ernstig omgeval maakt aan wiens handen het bloed joden kleeft". In een onge- n ingrijpen van de Israëlische is gisteren de publicatie van een opinieartikel over de moordaanslag op Abu Jihad in de Israëlische krant Yediot Acharo- not verboden. De krant publiceer de alleen de kop „Zwijgen maar toch praten" en liet de paginar uimte die het artikel had moeten innemen wit. In de bezette gebieden is de 'be trekkelijke rust' gisteren min of meer bewaard gebleven door krachtige maatregelen van het Is raëlische leger. Ook gisteren was er in niet minder dan 15 Palestijnse vluchtelingenkampen een streng uitgaansverbod. In totaal 400.000 mensen mochten hun huizen niet verlaten. Een Palestijn die maan dag gewond raakte bij gevechten in het dorpje Pekoah op de Westoe ver overleed gisteren aan zijn ver wondingen. In het stadje Gaza is een van de straten door de bewoners tot de Abu Jihad-straat omgedoopt. Het stoffelijk overschot van Abu Jihad is inmiddels overgevlogen naar de Opnieuw acht Palestijnen gedeporteerd JERUZALEM (AP) - Israël heeft gisteren opnieuw acht Palestijnen uit de bezette gebieden gedepor teerd naar Libanon. De meesten van hen waren betrokken bij een botsing met joodse kolonisten in het dorp Beita. Daarbij kwam een joods meisje om het leven, vermoe delijk getroffen door een kogel uit het geweer van haar joodse bege leider. De acht gedeporteerden waren zes inwoners van Beita en twee mannen uit andere plaatsen op de Westoever. Zij werden per legerhe- likopter naar de door Israël gecon- De leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, Yasser Arafat (rechts), was gisteren aanwezig bij de afscheidsceremonie van de vermoorde Abu Jihad in Tunis. Links de weduwe van Jihad met op de arm zoon Nidal en in het midden zoon Jihad. (foto anp> WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse minister Shultz van buiten landse zaken is gisteren uit de VS vertrokken voor een bezoek aan de Sovjetunie. Zijn belangrijkste doel is om beide supermachten dichter bij een akkoord te brengen over be perking van de kernbewapening voor de lange afstand. Maar officië le zegslieden in Washington achten de kans klein dat het akkoord ge reed is voor ondertekening bij de top van Reagan en Gorbatsjov op 29 mei in Moskou. Er staan drie dagen van bespre kingen op het programma tussen Shultz en zijn Russische ambtge noot Sjevardnadze en er is ook voorzien in een gesprek met partij leider Gorbatsjov. Shultz brengt daarnaast bezoeken aan Kiev en Tiflis. Op de terugreis naar de VS zal hij Brussel aandoen om op het hoofdkwartier van de NAVO ver slag uit te brengen van zijn bezoek. De Amerikaanse en Russische onderhandelaars hebben een in ventarisatie gemaakt van zo'n 1.200 knelpunten op weg naar een strate- NEW YORK (AP/GPD) - Iran heeft de mijnen waren gelokaliseerd, 70 gisteren bij de secretaris-generaal tot 100 mijl verwijderd ligt van de van de Verenigde Naties een for- plek, waar maandag militaire inci- mele aanklacht ingediend over de denten tussen de Verenigde Staten Amerikaanse aanvallen in de Perzi- en Iran plaatsvonden. De bewinds- sche Golf. man verklaarde dat tijdens de af- De VS verdedigden hun actie als sluitende persconferentie van de „noodzakelijk en evenredig" en vergadering van de Westeuropese verklaarden in een brief aan de Vei- Unie (WEU), ligheidsraad dat het Amerikaanse De zeven lidstaten van de WEU, leger zijn recht op zelfverdediging een organisatie waarin wordt ge had uitgeoefend. De Amerikaanse praat over veiligheidsproblemen in acties golden „legitieme militaire de wereld, spraken in een gemeen- doelen", stond in de brief, waarin schappelijke verklaring hun grote voorts werd verklaard dat de VS bezorgdheid uit over de escalatie i het met een kerncentrale voordoet i 70 procent. Bij een kernramp Libanon gebracht. Het leger beschuldigde de acht gede- WesTlurö^aTallë S-aXvë ^=='7^ neerslag op Europees grondgebied ^"tolver zeker driehonderd keer groter zijn westoever- dan het geval was bij de ramp van twee jaar geleden in Tsjernobyl. Dat stellen de gezamelijke Europe se consumentenorganisaties (BEUC) in een gisteren in Brussel gepubliceerd rapport. niet uit waren op een militaire c frontatie met Iran. In een brief van de Iraanse minis ter van buitenlandse zaken Velaya- ti werden de VN-secretaris-gene- raal Perez de Cuellar en de Veilig heidsraad gevraagd de „Ameri kaanse daad van agressie" te ver oordelen. „Voorts wordt verwacht dat onmiddellijk preventieve maatregelen worden getroffen om zulke misdaden in de toekomst te voorkomen," luidde de brief zon der nadere toelichting. De Westeuropese mijnenjagers, die zich maandag terugtrokken uit de gevarenzone in de Perzische Golf, hebben hun activiteiten giste ren hervat. De schepen, die ten zui den van Bahrayn lagen, lichtten gistermorgen het anker om terug te keren naar het gebied, waar de af gelopen dagen mijnen waren ge vonden. Volgens minister Van Eekelen (defensie) is het besluit de jacht op mijnen weer op te nemen, gerecht vaardigd omdat het gebied, waar het conflict in de Golf. Minister van buitenlandse zaken Van den Broek, die de WEU-verga- dering in Den Haag voorzat, wees de actieve zelfverdediging van de Amerikanen in de Golf niet van de hand. Hij beklemtoonde echter dat het de WEU-landen alleen te doen is om het open houden van de scheepvaartroute door de Golf. De WEU-leden drongen er in de verklaring op aan, dat zo snel mo gelijk een einde moet komen aan het leggen van mijnen in de Golf. De pogingen via diplomatieke ka nalen om de oorlog tussen Iran en Iraq te beëindigen, worden voort gezet. Volgens minister Van den Broek kan alleen via diplomatie 'tot de kern van het probleem worden doorgedrongen'. Hij verwees naar resolutie 598 van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties, die oproept tot een wapenstilstand tus sen de strijdende partijen. De vier WEU-landen die op dit moment in de Golf vertegenwoor- Bij de voortgaande strijd in het Golf gebied werden de afgelopen dagen veel Iraanse soldaten gevangen genomen door Iraakse troepen. Een aan tal krijgsgevangenen werd gisteren in Baghdad aan de pers getoond. digd zijn (Groot-Brittannië, Italië, Nederland en België) zullen daar voorlopig blijven, zo verklaarde Van Eekelen. Overleg over de situ atie in de Golf zal voortaan maan delijks plaatsvinden. gisch wapenakkoord. Volgens de regering-Reagan kan de helft daar van worden opgelost als er water dichte afspraken zijn gemaakt over de controleprocedure. Maar dan blijven nog tal van problemen be staan zoals de telling van mobiele raketten aan boord van vliegtuigen en schepen. Washington acht daarom een ak koord voor de top van 29 mei tot 2 juni vrijwel onmogelijk. „Er is al tijd hoop," zei een hoge regerings functionaris. Maar hij stelde daar naast vast dat er bijna geen vooruit gang is geboekt sinds de bespre kingen van Shultz en Sjevardnadze verleden maand in Washington. Door de 1.200 geschilpunten die aan het licht zijn getreden in de vier ontwerp-verdragteksten die beide onderhandelingsdelegaties heb ben opgesteld lijkt het uitgesloten dat Reagan zijn vierde en waar schijnlijk laatste top met Gor batsjov kan bekronen met een nieuw kernwapenverdrag. Dat ver drag moet leiden tot een beperking met 30 tot 50 procent van de inter continentale kernwapens te land en aan boord van bommenwerpers en onderzeeboten. De vier ontwerpteksten gaan over maatregelen ter controle van de wapenbeperking, richtlijnen voor ontmanteling van de wapens, uitwisseling van informatie over de arsenalen van beide supermachten en het verdrag zelf. Een vijfde ont werp betreft defensiewapens in de ruimte, zoals het Amerikaanse SDI. 'Noodtoestand mensenrechten in Colombia' DEN HAAG (ANP) - De politieke onderdrukking in Colombia is zo ernstig geworden dat naar de me ning van Amnesty International sprake is van een „noodtoestand van de mensenrechten". Niet al leen linkse oppositieleden worden door terreur getroffen, maar in toe nemende mate ook critici van de strijdkrachten en zelfs burgers die niet onvoorwaardelijk achter de militairen staan, aldus de mensen rechtenorganisatie in een vandaag verschenen rapport over Colom bia. Volgens Amnesty is het politieke geweld in Colombia, dat de rege ring van dit Zuidamerikaanse land altijd voorstelt als een diffuus en oncontroleerbaar verschijnsel, in wezen onderdeel van een doelgt richt beleid van de strijdkracnten om steeds meer 'tegenstanders' uit de weg te ruimen. Tientallen dodenlijsten met na men van artsen, docenten, kunste naars, advocaten en journalisten circuleren in het land. In 1987 zijn meer dan 1.000 Colombianen het slachtoffer geworden van politieke moorden. Amnestie President Robert Mugabe van Zimbabwe heeft gisteren amnestie afgekondigd voor opstandelingen die sinds 1982 tegen zijn regering hebben gestreden. De maatregel zal de fusie tussen Mugabes Zanu en de Zapu-PF van Joshua Nkomo versterken. De amnestie geldt voor de Zapu-aanhangers die hebben deelgenomen aan de opstand in Matabeleland, bolwerk van Nko mo. Die opstand brak uit toen Mugabe Nkomo zes jaar geleden uit de regeringscoalitie zette. Er vielen honderden doden en er werd voor miljoenen aan schade aangericht. Hongarije Hongarije heeft Roemenië giste ren aangeklaagd wegens de behan deling door Bukarest van zijn na tionale minderheden. Zonder het buurland bij naam te noemen werd Roemenië beschuldigd van schen ding van de mensenrechten en de fundamentele vrijheden op het ge bied van minderheden. Dit vraag stuk is uitgegroeid tot een ernstig conflict tussen de twee communis tische buurlanden. Hongarije'geeft steeds openlijker steun aan de 1,8 miljoen leden tellende Hongaarse minderheid in Roemenië, die zich beklaagt over een gedwongen assi milering. BRUSSEL - De NAVO-defensie- ministers komen volgende week in het Deense Kolding bijeen om te praten over de nucleaire zaken van het bondgenootschap. Voor de Deense minister Hans Engell, die als gastheer optreedt, wordt dat geen gemakkelijke bijeenkomst. door Hans de Bruijn Hij zal de kritiek op de verscher ping van de anti-kernwapenhou- ding van het Deense parlement moeten pareren. Het Deense parle ment bracht de rechtse minder heidsregering van premier Paul Schlüter er gisteren toe voor 10 mei vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Een meerderheid van klein links, socialisten en radikale liberalen nam vorige week een motie aan die de Denen in een scherp conflict met de bondgenoten heeft ge bracht. Denemarken weert al sinds 1956 in vredestijd kernwapens van haar grondgebied. Het parlement wil nu dat aan bezoekende oorlogssche pen uit de VS, Groot-Brittannie en Frankrijk - de kemwapenmogend- heden in de NAVO - steeds gemeld wordt dat Denemarken geen kern wapens wil. Tot nog toe gebeurde dat nooit. De Denen gingen er van uit dat de bondgenoten op de hoogte waren van het Deense standpunt en zich daar ook aan hielden. Er werd nooit nadrukkelijk gevraagd naar de aanwezigheid van kernwapens, en ook toespelingen daarop wer den vermeden. De centrum-linkse meerderheid ging niet zo ver om schepen met kernwapens de toegang tot Deense havens te ontzeggen, maar in NAVO-kringen wordt de motie wel als zodanig uitgelegd. De Amerika nen en Britten hebben al hun ont stemming laten blijken. Ook NAVO-secretaris-generaal Carrington liet vanuit Brussel we ten zich zorgen te maken over het Deense besluit. Dat staat namelijk op gespannen voet met het oude principe dat geen mededelingen worden gedaan over de aanwezig heid van kernwapens. Als Amerikaanse en Britse sche pen niet meer vrij in Deense ha vens kunnen aanleggen, wordt de militaire samenwerking van deze landen met Denemarken in gevaar gebracht, zegt men in Brussel. En daarmee staat ook het Deense NAVO-lidmaatschap ter discussie. Er wordt zelfs verwezen naar Nieuwzeeland dat in 1986 garanties Paul Schlüter. eiste dat bezoekende Amerikaanse oorlogsschepen geen kernwapens aan boord hadden. Dat leidde tot een breuk in het oude ANZUS- pakt tussen de VS, Australië en Nieuwzeeland. Zware woorden Veel zware woorden dus en de bondgenoten zullen volgende week hun kritiek niet verzwijgen. Premier Schlüter zal dat met enig genoegen aanhoren, want hij is ook ontstemd over het besluit mee centrum-links hem voor de zoveelste keer dwars zit. Sinds de conservatieve minder heidsregering in 1982 aantrad zijn al vele malen nederlagen geleden over defensiekwesties. De uitspra ken van de meerderheid werden telkens wel geaccepteerd. Maar dit keer ging het Schlüter echt te ver. De kiezers moeten zich nu maar over het NAVO-lidmaatschap uit spreken. Bij opiniepeilingen schaart steeds tussen 55 en 60 procent van de Denen zich achter dat lidmaat schap. Alleen in Griekenland en Spanje is de steun voor de NAVO kleiner. De Denen gelden als de meest pacifistische Europeanen. Politici hebben nauwelijks belang stelling voor militaire zaken. De laatste jaren zijn zij steeds minder geld aan defensie gaan uitgeven. Daardoor zijn broodnodige mate- rieelplannen in de ijskast gebleven. Die situatie bracht luitenant-ge neraal Poul Thorsen er vorige maand zelfs toe zijn ontslag in te dienen. Thorsen is NAVO-bevel- hebber voor het gebied van de Bal- tische Zee. Hij zei op te stapen om dat de Deense politiek 'aanhou dend de Deense defensie onder mijnt'. Volgens Thorsen is de perso neelssterkte van de strijdkrachten de laatste jaren stelselmatig ver minderd, is er een tekort aan goede officieren en zijn er grote munitie tekorten. De politici kiezen altijd voor de goedkoopste oplossingen. 'Zij zijn krenterig', zei de generaal bij zijn afscheid. Mottenbollen De Baltische Zee wordt als een van de zwakste schakels van de NAVO- defensie beschouwd, hoewel aan deze zee drie landen van het War schau Pakt (Oost-Duitsland, Polen, Sovjetunie) grenzen. De Deense marine bestaat slechts uit een handvol kleine fregatten en mij nenvegers. De twee grootste oor logsschepen werden onlangs in de mottenballen gedaan. Het Deense grondgebied geldt als een van de laatste bolwerken voor het tegenhouden van Sovjet troepen die naar de Noordzee wil len doorstoten. De verdediging van het eilandenrijk stelt echter niet veel voor. En daardoor komt de he le noordflank van de NAVO bloot te liggen. Zorgen maakt men zich in Brus sel ook over de invloed die de Deense houding zou kunnen heb ben op de sterke pacifistische stro ming in Noorwegen. Deze NAVÓ- bondgenoot weert in vredestijd ook kernwapens, maar heeft daar over nooit de confrontatie met de bondgenoten gezocht. De Noren vragen bezoekende oorlogsschepen slechts 'de wetten van het land te eerbiedigen'. De re- gërende Noorse socialisten zou den, aangemoedigd door hun Deense collega's, echter wel eens verder kunnen gaan. Dat zal de zorg in de NAVO over de noord- flank alleen maar vergroten. De Deense verkiezingen zullen naar verwachting geen oplossing brengen. De Deense politiek ver keert al jaren in een patstelling, waarbij links noch rechts een meerderheid kan behalen. De radi cale liberalen in het centrum kun nen daardoor hun stempel op het beleid drukken. Op economisch gebied steunen zij de regering-Schlüter, maar op basis van een tientallen jaren oude pacifistische traditie gaat hun hart in veiligheidskwesties naar links. En daarin zal ook op 10 mei geen verandering komen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5