Gehandicapte baby 'niet mishandelen' Staat wil olie niet opnieuw opslaan Enthousiasme over zender in autoradio tegen diefstal Gehannes met paspoort hangt Kamer de keel uit Eerste Kamer geeft leerkracht basisschool dikke onvoldoende WOENSDAG 20 APRIL 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Nota artsenorganisatie: behoud leven niet altijd zinvol ROTTERDAM (GPD) - Het simpe- le zendertje dat als experiment door de Rotterdamse politie wordt gebruikt tegen diefstal van autora dio/cassetterecorders, kan in de toekomst voor veel meer doelein den worden gebruikt. Diverse poli tiekorpsen hebben al informatie gevraagd over de nieuwe opspo ringsmethode van autokrakers en helers. Ook in de verzekeringswe reld is het zendertje goed ontvan gen. De afgelopen maanden heeft de politie op beruchte plaatsen lokau to's met zender geparkeerd. Na het stelen van de radio was deze dank UTRECHT (ANP) - Het kost wat kost in leven houden van een pasgeboren kind met zware lijk'temgtevinden! I)e nieuweme- afwijkingen is niet altijd zinvol. Dat is geen medisch handelen, maar eerder mishandelen. thodc is bedacht door de Rotter- Aan het behoud van het leven kan niet altijd de voorkeur worden gegeven. Soms is het moreel verantwoord of ligt het voor de hand om van behandeling af te zien of een behande- onder leiding van hun chef t' ling te staken. Dit staat in een discussienota over "het beëindigen van het leven bij patiënten die hun wil niet kunnen uiten", opgesteld door een com missie onder voorzitterschap van de psychiater prof. dr. W.J. Schud- el. De commissie werkt nog aan een nota over comapatiënten. De het bestuur v levingskans heeft, zijn niet overal hetzelfde. Dergelijke verschillen in beoor deling doen zich eveneens voor bij het beantwoorden van de vraag of het kind een leefbaar bestaan zal kunnen leiden. Behalve verschil len in ervaring en intuïtie tussen de 1985 ingesteld door artsen onderling speelt ook de me- de artse_norganisa- ning van de ouders een rol, al dan len in acht moeten worden geno- Reitsma. De zender is in details op papier gezet. De bedenkers hebben daar na contact gezocht met technici, die een prototype maakten dat ver volgens aan het ministerie van jus titie werd gepresenteerd. Dat meldde dat de Rotterdamse politie met een dergelijke opsporingsme thode niet het risico liep van uitlok king te worden beschuldigd. Per jaar worden ruim 16.500 aangiften van diefstal gedaan. "We willen weten waar die ra dio's en recorders blijven," zegt projectleider bestrijding kleine cri minaliteit Reitsma. "Het is bekend dat er bepaalde verzamelpunten zijn waar de goederen worden afge leverd. Het is ook bekend dat er bij voorbeeld op bestelling wordt ge stolen. De nieuwe methode stelt ons in staat een goede grip te krij gen op de helers". De Rotterdamse politie is niet echt blij dat de nieuwe opsporings techniek vroegtijdig naar buiten is uitgelekt, maar is wel trots dat het staaltje van samenwerking tussen de verschillende districten zo goed is gelukt. "Het wordt de bevolking misschien weer eens duidelijk dat we echt bezig zijn met het bestrij den van de kleine criminaliteit," zegt Reitsma. De zenders zijn dusdanig geca moufleerd dat ze nauwelijks te her kennen zijn. Het kopen van een tie KNMG. Het KNMG-bestuur niet in combinatie met de gezinssi- de tuatie, de belastbaarheid van het gezin en de culturele of religieuze achtergrond. Omdat hét om patiënten gaat die hun wil niet kunnen uiten, spreekt de commissie niet over euthanasie maar over "levensbeëindigend handelen". Het actief handelen door het toedienen van middelen die de dood veroorzaken is alleen gerechtvaardigd, als het kind nog niet is overleden als gevolg van het niet langer behandelen (passieve levensbeëindiging). Uit gesprekken met neonatolo gen (in ziekten van. babies gespe cialiseerde kinderartsen) heeft de commissie afgeleid dat jaarlijks maar in ongeveer 10 van de 300 ge vallen van levensbeëindigend han delen actieve levensbeëindiging wordt toegepast. In ongeveer 95 procent van de gevallen wordt ge stopt met levensverlengende maat regelen en een enkele keer wordt besloten er niet mee te beginnen. De beslissing wordt meestal ge nomen door het behandelend team, maar de besluitvormingspro cedures lopen zeer uiteen. Ook de criteria aan de hand waarvan wordt vastgesteld dat de baby geen over- In het algemeen wordt al aan die eisen voldaan als het gaat om de diagnose "geen reële overlevings kansen". Het voorspellen van een "onleefbaar leven" is veel moeilij ker, omdat wat wèl en wat niet als leefbaar wordt beschouwd sterk af hangt van iemands persoonlijke mening. De commissie noemt het daarom gewenst dat de betrokken kinderartsen een beoordelingssys teem ontwikkelen. In twijfelgevallen zal de mening van de ouders zwaar moeten we gen. Zij moeten de ingrijpende ge volgen van de beslissing dragen. Niet-gewenst zijn kan de kans van een kind met zeer ernstige afwij kingen op een nog enigszins leef baar leven sterk verkleinen. In twijfelgevallen zal de behandelend arts ook advies moeten vragen aan een ervaren, onafhankelijke colle ven. ga. Niet aan het hele team: in de praktijk blijken vooral in twijfelge- fritoria vallen de meningen in het team 1UJI ld vaak zo uiteen te lopen dat er hele- Handelen dat uitsluitend het lij- maal geen besluit valt, aldus de den verergert of verlengt, is me- commissie, disch zinloos en moreel ontoelaat baar. Ook bij pasgeborenen met zware afwijkingen vormt een zo zorgvuldig mogelijke oordeel- en besluitvorming het zwaartepunt van'de zorgvuldigheidseisen, aldus de commissie. Ze geeft in de nota uitvoerig aan welke zorgvuldig heidseisen bij het stellen van de prognose en de eventuele beslis- DEN HAAG (GPD) - De Tweede De artsen zelf handelen evenmin louter op grond van medische cri teria. Zij hebben vaak psychologi sche, morele of levensbeschouwe lijke weerstanden tegen het staken van een behandeling en vooral te gen actieve levensbeëindiging. In de praktijk blijkt een besluit om met een behandeling te beginnen aanzienlijk gemakkelijker dan om er mee op te houden, ook als valt te i dat het kind toch zal ster- Kamer valt over woorden Dolman sing tot levensbeëindigend hande- Arts een jaar geschorst wegens gemeenschap met zwangere vrouw AMSTERDAM (GPD) Het me- door de huisarts disch tuchtcollege in Amsterdam chirurg. Tijdens heeft gisteren een chirurg jaar geschorst, omedat hij vorig Kamer vindt dat kamervoorzitter Dolman buiten zijn boekje is ge gaan tijdens zijn bezoek aan Israël Dolman uitte daar kritiek op het optreden van Israël in de bezette gebieden "namens het volk dat ik vertegenwoordig". Dat laatste is de fracties van CDA, WD en PvdA in het verkeerde keegat geschoten. tweedehandse autoradio van onbe kende oorsprong kan dus voor de koper heel riskant zijn. Krakers en helers bedenken zich voortaan misschien ook tweemaal, rekening houdend met de mogelijkheid dat de auto 'besmet' is. Woordvoerder Mijnders van het verzekekeringsconcern Stad Rot terdam stelt dat geen enkel ander middel om diefstal uit auto's tegen te gaan, resultaat heeft opgeleverd. "Of het nu is geprobeerd met nep- frontjes. gebruikerscodes of ver grendelde cassettes: geen enkel middel is afdoende gebleken. Inte gendeel zelfs. Diefstal van autora dio's is een enorm probleem, zowel voor de assuradeuren als voor onze cliënten. De meeste verzekeraars hebben al een eigen risico inge voerd of verzekeren helemaal niet meer tegen diefstal uit auto's". Vol gens de verzekeringsmaatschappij verdient de Rotterdamse methode een experiment op grote schaal. Amputatie van borst bij kanker niet altijd nodig UTRECHT (GPD) - Bij de meeste vrouwen met borstkanker hoeft de borst niet meer te worden geampu teerd. Waar voorheen bij grote tu moren de hele borst werd wegge nomen, is het nu met een operatie en nieuwe bestralingstechnieken mogelijk om het lichaamsdeel te behouden. Dat betoogde de chi rurg dr. W. Geurts maandagavond tijdens een symposium over borst kanker in Utrecht. Daarbij stond de vraag 'borstsparende chirurgie of amputatie?' centraal. Bij gezwellen, kleiner dan twee centimeter, wordt sinds 1981 'borst-sparend' geopereerd. Re cent onderzoek maakt het waar schijnlijk dat tumoren, met een doorsnede tot vijf centimeter, ver antwoord kunnen worden behan deld met een massasparende ope ratie en een adequate radiothera pie. Volgens Geurts zijn de opvattin gen over groei en uitzaaiing van borstkanker de afgelopen twee de cennia sterk gewijzigd. Een be langrijke factor daarbij is dat vrou wen, die tien tot twintig jaar terug niet wilden dat hun borsten wer den geamputeerd, nu nog steeds in leven zijn. "De behandelende ge neesheren hebben moeten toege ven dat de patiënten indertijd een terechte beslissing hadden geno men", aldus Geurst. r de onderzoek gaf De fracties zijn het op zichzelf de 37-jarige chirurg de 22-jarige wel eens met de kritische woorden vrouw een valiuminjectie. Vervol- van Dolman, maar ze vinden dat hij jaar gemeenschap heeft gehad met gens zou hij de patiënte hebben "niet namens het volk" heeft ge- een zwangere patiënte. De arts had verkracht. De vrouw deed direct sproken, daar het een privé-bezoek de vrouw eerst valium ingespoten, daarna aangifte bij de politie. betrof. Dolmans eigen partij, de ROTTERDAM (ANP) - De staat wil De zwangere Amsterdamse werd De arts ontkent niet dat er ge- PvdA, vindt dat hij "geen onverto- geen toestemming geven voor het vorig jaar wegens pijnklachten meenschap heeft plaatsgevonden, gen woord" heeft gezegd. Maar de opnieuw opslaan bij de ATM in maar stelt dat de patiënte het initia- PvdA benadrukt, dat de kamer- Moerdijk van het chemisch afval tief heeft genomen. Het contact zou voorzitter niet namens de Kamer dat sinds 25 maart in zeventien met beider instemming hebben heeft gesproken. Ook het CDA tankauto's bij het transportbedrijf plaats gehad. Het medisch tucht- stelt dat Dolman "geen mandaat" Jawico in Pijnacker staat. Dit college weigert dit te geloven. Vol- had voor zijn optreden. bleek gisteren in Rotterdam bij de gens het college is het zeer aanne- behandeling van het kort geding, melijk, dat de vrouw door de vali- De PvdA heeft gisteren in de dat de staat heeft aangespannen te- um niet of onvoldoende haar wil Tweede Kamer gevraagd om een gen de vier partijen die betrokken kon bepalen. Bovendien maakte de nieuw debat over het optreden van zijn bij het gestrande transport van vrouw toen zij aangifte deed een Israël in de bezette gebieden. Twee de lading chemisch afval, versufte indruk. Het college rekent maanden geleden vond er al een de arts diens handelwijze 'zeer soortgelijk debat plaats, maar vol- De betrokken partijen zijn de zwaar' aan. gens de grootste oppositiepartij Westduitse oliehandelaar Heuser Een schorsing van een jaar is de rechtvaardigt het geweld op de (eigenaar van het afval), het trans- zwaarste sanctie die een medisch westelijke Jordaanoever een portbedrijf Jawico (die het spul tuchtcollege kan opleggen. Daar- nieuw debat. PvdA-fractievoorzit- heeft vervoerd), het expeditiebe- naast werd de uitspraak gisteren, ter Kok en partijvoorzitster Sint drijf Danzas (opdrachtgever van om reden van het algemeen belang, hebben er dinsdag bij de Israëli- Jawico) en de ATM (waar het afval in tegenstelling tot wat gebruike- sche ambassadeur in ons land op enige tijd lag opgeslagen), lijk is, in het openbaar uitgespro- aangedrongen dat Israël zich uit de De advocaten van Heuser, Jawi- ken. bezette gebieden terugtrekt. AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse college van Burgemeester en Wethouders mocht gisteren even kennnis maken met het nieuwe stadhuis aan de Amstel. Na een rondleiding waarbij de vorderingen van de bouw werden bekeken, hielden zij een eerste vergadering in het gebouw. Eind juni moet de bouw klaar zijn. Daarna hebben ver huizers een maand de tijd om alle amtenaren van het oude naar het nieuwe gebouw te brengen. Twee maanden voor de oplevering lopen bouwvakkers overal nog druk heen en weer. Het beeld van langgerekte betonnen platen en bloot liggende elektriciteitsleidingen overheerst. Het nieuwe stadhuis is onderdeel van het Stadhuis/Muziektheater. Het Muziektheater en enkele étages van het stadhuisgedeelte zijn al geruime tijd in gebruik. (foto anpi Getouwtrek rond chemisch afval bij transportbedrijf Wapensmokkel Een 24-jarige man uit Nieuwe- gein heeft bekend een revolver bin nen het Huis van Bewaring in Utrecht te hebben gesmokkeld. Met dat wapen wist een 28-jarige Algerijn in december vorig jaar te ontsnappen nadat hij een bewaar der korte tijd had gegijzeld. De man werkte als arbeidscontractant in het Huis van Bewaring. Man verdwenen De politie is op zoek naar een Luxemburgse zakenman Johan Schreurs, die sinds vrijdagavond wordt vermist. De 44-jarige man zou zich die dag, na terugkeer van een zakenreis naar Turkije, bij zijn vrouw (op familiebezoek in Haaks bergen) melden. Hij hëeft die dag nog telefonisch contact gehad en een vertraging in het vliegschema aangekondigd. Sinds die tijd is niets meer van hem vernomen. Ischias Ischias kan in bijna de helft van de gevallen gemakkelijker en snel ler worden opgespoord met com putertomografie dan door het ma ken van een röntgenfoto met in spuiting van een contrastmiddel, zoals nog vaak gebeurt. Het con trastmiddel geeft vaak bijver schijnselen als hoofdpijn, misse lijkheid en duizeligheid. Dit blijkt uit een onderzoek van drs. J. Th. Wilmink, radioloog bij het Acade misch Ziekenhuis in Groningen. Computertomografie bespaart pa tiënten ongemak en pijn en ze hoe ven niet ter observatie te worden opgenomen. Opleiding De Groninger Commissaris der koningin Vonhoff heeft gisteren het officiële startsein gegeven voor een nieuwe twee-jarige Internatio naal Baccalaureaat-opleiding aan het St. Maartenscollege, een scho lengemeenschap in Haren. Het is een opleiding voor kinderen van buitenlandse ouders die na het be halen van het diploma verder kun nen studeren aan universiteiten in tachtig landen. Ook Nederlandse kinderen die eerst in het buiten- ATM en Danzas voerden dat het terugbrengen van het che misch afval naar de ATM - waar het spul in opdracht van de eigenaar in een tank werd bewaard - voor alle partijen de beste oplossing zou zijn. De Nederlandse overheid eist echter dat de met pcb's.en chloor verontreinigde olie zo snel moge lijk op legale wijze naar het buiten land moet worden vervoerd, of op kosten van de tegenpartijen bij de Afvalverwerking Rijnmond moet worden verbrand. Op hun beurt hadden Jawico en Danzas gisteren de staat en de an dere betrokken partijen in kort ge ding gedagvaard. Bij de gezamen lijke behandeling van de over en weer aangespannen procedures kwam één ding duidelijk naar vo ren: geen van de betrokken partij en wil voor de kosten van verwer king van de lading opdraaien. Ja wico, dat in een eerder kort geding in het gelijk werd gesteld en een schadevergoeding kreeg toegewe zen, eist nu naast verdere schade loosstelling dat de ATM het spul opnieuw opslaat. Volgens landsadvocaat mr. B. Wubs kan van nieuwe opslag bij de ATM geen sprake zijn, omdat ATM hiervoor geen vergunning heeft en zou handelen in strijd met de wet chemische afvalstoffen.. De advo caat van ATM, mr. Koeman voerde aan dat de gestrande lading, die naar Frankrijk zou worden ver voerd, moet worden beschouwd als opgeslagen in een douane-en trepot. Het gaat om een transito- goed, waarvan het transport is on derbroken, en daar is de wet niet op van toepassing. De advocaat van afval-eigenaar Heuser, mr. H. Luigies, beschul digde de staat ervan de afvoer het afval keer op keer te hebben ge dwarsboomd. Volgens Luigies heeft het ministerie van milieube heer aan de Franse douane de sa menstelling van de afvalolie door gegeven die gebaseerd is op een analyse die nu bijna een jaar gele den plaatsvond. Op grond van die analyse werd het transport door Frankrijk geweigerd. De olie zou doordat tijdens de opslag een bezinking plaatsvindt, nu van aanzienlijk betere kwaliteit zijn. Zodra er een nieuwe analyse komt, die aangeeft dat de veront reiniging lager is, bestaat de kans dat de Franse fabriek Thibord de olie alsnog kan importeren, zo zei Luigies. De vice-president van de Rotter damse rechtbank, mr. C.H.B. Boot doet uiterlijk volgende week vrij dag uitspraak. Helikopter stort door onbekende oorzaak in zee: inzittenden gered HOEK VAN HOLLAND (ANP/GPD) - Zichtbaar aangeslagen en ver kleumd arriveerden rond half vier vanochtend in de haven van Hoek van Holland de vijf inzittenden van een helikopter die gisteravond in zee is ge stort. In het kantoor van de loodsdienst vertelden zij in het kort hun ver haal aan de autoriteiten. Het toestel was op weg om een loods bij een zee schip af te leveren en kwam daarbij in slecht weer terecht. Zonder duide lijke oorzaak viel de helikopter op een gegeven moment uit de lucht en raakte het water. De inzittenden konden zich met een rubberboot in vei ligheid brengen. De geredde passagiers waren niet in staat vragen van de pers te beant woorden. Alleen de 50-jarige loods uit 's-Gravenzande kon iets vertellen: "Het was boem en weg. Er stroomde onmiddellijk water naar binnen. De helikopter lag op zijn kop. Ik.was er als laatste uit. Mij hebben ze er nog net op tijd uit kunnen sleuren". Volgens een korte verklaring van directeur J.J. Röben van het lucht vaartbedrijf Schreiner, eigenaar van de helikopter, kwam het toestel bij het aanvliegen van het te beloodsen schip door onbekende oorzaak in aanraking met het water. Op dat moment waren de weersomstandighe den slecht: storm, regen en mist. De helikopter, een tweemotorige Daup hin (een Frans merk), kantelde en stortte in zee. De helikopter, met een waarde van 2,5 miljoen gulden, is gezonken. De vijf inzittenden wisten via een deur uit de helikopter te ontsnappen en een rubberboot op te blazen. Met lichtkogels slaagden zy erin de aan dacht van de vissersboot Goeree 5 te trekken. Die haalde de mannen aan boord nadat zij ongeveer anderhalf uur hadden rondgedobberd. Later stapten zij over op de reddingsboot Koningin Juliana. Twee van de vijf inzittenden van een neergestorte helikopter Noordzee, zitten er na hun redding nog zichtbaar aangeslagen bij. (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) - CDA-woord- voerder Gualthérie van Weezei is 'diep teleurgesteld' over het resul taat van de onderzoeken. „Het ziet er naar uit dat we met het zwarte vod blijven zitten". Kohnstamm (D66) meent „dat ook Van Weezei blaam treft. Hij heeft het kabinet tot vier maal toe het groene licht gegeven voor de invoering van het paspoort. De criminaliteit tiert we lig door het onverantwoorde han delen van Van Weezei", aldus Kohnstamm. Het D66-kamerlid gaat er van uit dat Van der Linden zal opstappen, als blijkt dat KEP zich opnieuw aan wanprestatie schuldig heeft ge maakt. „De laatste ontwikkelingen komen helemaal op het conto van Van der Linden. Hij heeft gewei gerd de waarschuwingen serieus te DEN HAAG (ANP) - Volgens ver schillende fracties in de Eerste Ka mer deugt er niets van de opleiding tot leerkracht in het basisonder wijs. De leerkrachten die kinderen van 4 tot 12 jaar onderwijzen kun nen zelf nauwelijks rekenen en ook op andere vakgebieden is hun be kwaamheid twijfelachtig. Dit kwam gisteren naar voren tijdens een debat in de Eerste Kamer over land hebben gestudeerd kunnen er de onderwijsbegroting. terecht. Vleermuizen Het ministerie van desnoods met lijke maatregelen het uitsterven van de vleermuis voorkomen. De laatste jaren zijn de plaatsen Vooral de woordvoerders van de regeringspartijen gaven uiting aan hun zorg over de kwaliteit van de landbouw wil leerkrachten. CDA-senator Grol- ullende wette- Overling zei het al een hele toer te vinden om leerkrachten te laten werken met kinderen in de zo uit eenlopende leeftijd van 4 tot 12 de vleermuizen zich kunnen op- jaar. Bovendien moet de leerkracht houden en voortplanten drastisch (ortho-)pedagogische en didacti- ingekrompen. Oude gebouwen zijn sche kwaliteiten bezitten of worden gerestaureerd, zolders van woningen zijn dichtgestopt en de Zuidlimburgse mergelgroeven "Dan rijst de vraag of het nog mogelijk is de aanstaande leraar zeer breed pakket aan vakken zijn tot de helft ingekrompen door te leren onderwijzen," aldus Grol- afgraving of ander gebruik. Overling. Zij wees erop dat de ha vo-studenten aan de Pedagogische Academie voor het Basis Onder wijs (PABO) over een beperkt vak kenpakket beschikken. De CDA-senator vroeg minister Deetman (onderwijs) wat hij ervan zou vinden om het aantal vakken op de PABO te verminderen tot de meest essentiële: Nederlands spre ken, lezen en schrijven; rekenen; aardrijkskunde, geschiedenis en elementaire biologie. "Als ik hoor dat PABO-studen- ten twee uur per week bewegings onderwijs ontvangen, vraag ik mij af of dat voldoende is om daarna verantwoord lichamelijke opvoe ding te kunnen geven aan kinderen van 4 tot 12 jaar. Hetzelfde geldt voor muziek, voor handenarbeid, Engels en diverse andere vakken," aldus Grol-Overling. Zij deed ook de suggestie om een toelatingsexamen voor de PABO in te voeren, waarbij de kennis van de essentiële vakken van de basis school wordt getoetst. De oplei ding zou zich dan meer op de di dactiek kunnen concentreren. Verder vond zij het achterhaald dat iedere afgestudeerde leer kracht de bevoegdheid krijgt om directeur van een school te wor den. Zij pleitte voor een manage- ment-opleiding in een latere fase en alleen voor de werkelijk gemoti- veerden. WD-senator Van Boven prees de "oude degelijke kweekschool". De vervanging ervan door het "veel vrijblijvender onderricht" op de pedagogische academies heeft volgens hem zijn uitwerking op het basisonderwijs niet gemist. "On derwijzers - tot leraren verheven - moesten kostbare tijd gaan ver doen aan het opstellen van school werkplannen. Modieus gerichte wereldoriëntatie en het gezellige kringgesprek namen te vaak de plaats in van het degelijk bijbren gen van de grondbeginselen van rekenen, taal, aardrijkskunde en geschiedenis", aldus Van Boven. Van Boven uitte ook zijn zorg over het onderwijs aan kleuters. Hij herinnerde eraan dat al bij de samenvoeging van kleuter- en la ger onderwijs werd gewaarschuwd dat de geeigende aanpak van kleu ters in het basisonderwijs verloren dreigt te gaan. Hij stelde voor PA- BO-studenten te laten kiezen voor een specialisatie voor onderwijs aan 4- tot 8-jarigen of 8- tot 12-jari- gen, al naar gelang zijn of haar voorkeur en aanleg. Van Oijen (PvdA) zei dat hier door op den duur de oude tweede ling tussen kleuterleidsters en on derwijzer wellicht weer terugkeert. Hij zag meer in bijscholing van hui dige leerkrachten die niet ver trouwd zijn met de jongere leerling en vroeg om extra faciliteiten hier- De bewindslieden van onderwijs zullen de senaat volgende week antwoorden. blijven trekken een kar met vierkante wielen". PvdA-er De Visser is benieuwd 'hoe de regering zich hier uit gaat draaien'. „Nog steeds is er geen ein de gekomen aan dit surrealistische toneelstuk. Het hangt me behoor lijk de keel uit". De Visser vindt dat minister Van den Broek het con tract met KEP moet opzeggen. „En daarmee desavoueert hij Van der Linden en diens voorganger Van Eekelen". Van Eekelen was des tijds verantwoordelijk voor de overeenkomst met KEP. Wiebenga (WD) is 'onvermin derd bezorgd' over de goede afloop van het paspoortproject. Hy wijst op de financiële gevolgen voor de Staat, de gemeenten en de burger. Blijkt het KEP-produkt inderdaad onvoldoende, dan moet de rege ring volgens hem helemaal op nieuw beginnen. Het nieuwe paspoort naar Euro pees model had al op 1 januari moe ten worden ingevoerd. De rappor ten van TNO, CRI en de Koninklij ke Marechaussee die na het uitstel half maart verschenen waren ver nietigend voor KEP. Het Schiedamse bedrijf kreeg tot 12 april de gelegenheid het pas poort te verbeteren, waarna het op nieuw door de CRI zou worden ge test. Daarna zou het kabinet een besluit nemen over de invoering per 9 mei. In de Tweede Kamer ver klaarde minister Van den Broek 'dat dit de laatste kans voor KEP De bankbiljettenfabrikant Jo han Enschedé in Haarlem staat sa men met de Staatsuitgeverij (SDU) klaar om de produktie van het nieuwe paspoort van KEP over te nemen. Directeur Van Kettwich Verschuur: „Onze condities zijn gunstiger dan die van KEP. Onze prijs is lager en wij garanderen een betere fraudebestendigheid". Het Haarlemse bedrijf verwacht begin volgend jaar met de produktie te kunnen beginnen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3