Liefdesgod uit de sloppen van Rome Suikerbeest met rauwe stem 'Dank je wel, Amsterdam' Zanger Eros Ramazotti verovert lage landen Zuchero Fornaciari: de 'Italiaanse Joe Cocker' Gedanste anekdotes WOENSDAG 20 APRIL 1988 I KUNST PAGINA 25 Niet alleen voor getalenteerde voetballers is Italië een paradijs op aarde. Popmuzikanten, die ook maar even de middelmaat ontstijgen, worden er meteen als halfgoden vereerd. Zodanig zelfs dat een internationale carrière voor dergelijke volkshelden doorgaans van ondergeschikt belang blijft. Want, waarom zul je je nog druk maken om enkele tienduizenden platen in den vreemde als je landgenoten er als het even meezit zo'n miljoen exemplaren afnemen? Hoe kun je nog met plezier voor een paar honderd man ergens in een kil landje optreden als je in je eigen omgeving bij aangename temperaturen in volle stadions kunt staan. En dan hebben we het nog niet eens over de taalbarrière, die meteen voorbij de Alpen begint en vrijwel nergens wordt overwonnen. Al deze nadelen ten spijt mikken de twee meest prominente Italiaanse popzangers van dit moment op meer erkenning over de grens. In sommige landen (met name Frankrijk en Westduitsland) hebben deze vedetten hun doel al met verve bereikt. De vraag die nu dient te worden beantwoord luidt: Is Nederland rijp voor Eros Ramazzotti en Zucchero Fornaciari? Werkcentrum Dans boos op Scapino ROTTERDAM (GPD) - Het Werk- centrum Dans wil dat het Scapino- ballet ophoudt met uitspraken over samenwerking en gezamenlij ke produkties tussen danscentrum en ballet èn met het azen op zijn subsidie. Dit schrijven Katy Gos- schalk, Annemarie Backes en Dirk Noordman in een open brief aan het Scapinoballet. Het gaat om uitspraken als die van co-artistiek leider Nils Christe van Scapino: 'Ik wil graag met Ka- thy Gosschalk een choreografie maken'. En van de zakelijk leider Jan Schretzmeier: 'Het Scapino ballet en Werkcentrum Dans wil len graag een fusie van hun educa tieve afdelingen. Waarschijnlijk wordt dit plan in de loop van 1989 gerealiseerd'. De drie briefschrijvers vragen of Scapino met dit soort praktijken wil ophouden. Het ballet moet de moeilijkheden maar op eigen hout je zien op te lossen en niet 'over de rug' van Werkcentrum Dans. En als Scapino iets wil moeten ze dat niet via de kranten proberen te spe len. De brief eindigt met: '...pro beer zelfstandig vier miljoen bij WVC binnen te slepen en hou op met zo doorzichtig, sluipwesperig en bekrompen op onze 1,2 miljoen subsidie te azen". Eros Ramazzotti gaat aan het eind van zijn eerste dagje Amsterdam zonder eten naar bed. Niet voor straf, maar uit vermoeidheid. Want tijdens het late diner in het Amster damse Américain valt de Romein se zanger spontaan in slaap. door Louis Dumoulin De vlucht van München naar Frankfurt en de aansluitende auto rit naar onze hoofdstad plus de daaropvolgende rits interviews zijn voor hem iets te veel geweest. Zijn begeleidster Donatella1 maakt zich dan ook zorgen om de dag van morgen, wanneer na de opnamen voor 'Toppop' weer oostwaarts moet worden gespoed voor het ver volg van de zo bejubelde Duitse tournee. Voor een doorbraak in Neder land heeft Eros Ramazzotti dus wel wat over. Dat terwijl zijn landgeno ten hem al dik twee jaar en masse adoreren en hij bijvoorbeeld in Duitsland al zo'n half miljoen el pees heeft afgezet. Ook de Franse jeugd blijkt met deze zingende 'liefdesgod' weg te lopen, getuige de uitkomst van een recente en quête waarbij Ramazzotti naar vo ren kwam als een van de vijf be kendste persoonlijkheden, die de Azzurri hebben voortgebracht. Op 24-jarige leeftijd lijkt zijn kostje gekocht, wil de ooit als gita rist begonnen Eros best toegeven. Op het idee van een droomcarrière heeft hij daarentegen best het nodi ge af te dingen. "Voor wat ik heb bereikt, heb ik keihard moeten werken. Eerst in Italië, het afgelo pen jaar vooral in het buitenland. Kijk ik naar de energie die ik heb gestopt in al die landen, waar men mij nu kent, dan ben ik niet eens zo verrast over het succes. Mijn mu ziek is oprecht, mijn stem apart en mijn werklust enorm. Die drie fac toren verenigd moeten toch wel iets teweegbrengen, heb ik zelf steeds gedacht". Poedelhaar Zijn zelfvertrouwen ten aanzien van een internationale loopbaan is inmiddels zodanig opgepept dat Eros Ramazzotti het veroordeeld zijn tot het Italiaans niet eens meer als een nadeel beschouwd. "Eerlijk gezegd, heb ik eerst wel gevreesd dat men in andere landen geen boodschap had aan mijn teksten. Totdat ik merkte dat de reacties el ders niet veel anders zijn dan in Ita lië. Via de muziek en mijn stem kan ik kennelijk toch overal duidelijk maken wat ik bedoel. Zo bijzonder is dat natuurlijk ook weer niet. Bij ons wordt al jarenlang vrijwel iede re Engelse en Amerikaanse artiest zomaar een ster, zonder dat het gros van mijn landgenoten hem of haar letterlijk kan verstaan". Voor zijn voornaamste invloe den verwijst Ramazzotti naar Lu- cio Battista, een in Nederland na genoeg onbekende grootheid die gespecialiseerd is in de romanti sche ballad. Anders gezegd, Eros heeft altijd gewaakt voor verre gaande Anglo-amerikaanse indoc trinatie. Met zijn voorbeeld Battista deelt het jonge idool met het 'poedel haar' ook een onmiskenbare verle genheid. Eros Ramazzotti is der halve niet de grote versierder, »n hem maar al te graag houdt. "Ik hou van vrouwen, in het bijzonder myn eigen vrien din. Een grote, diepgaande liefde is voor mij belangrijker dan allerlei nietszeggende avontuurtjes." Achter zijn spraakmakende duet met Patsy Kensit ('La Luce Buona Delle Stelle') moet dan ook niet meer gezocht worden dan een 'ar tistiek experiment'. "Met haar groep 'Eighth Wonder' heeft ze in Italië al een paar hits gescoord en dus is ze een bekende persoonlijk heid. Daarnaast is Patsy jong en fris. Kortom de combinatie met mij leek ideaal.- Of er nog een vervolg op komt? Ik denk van niet. Het zou betekenen dat ik weer een aantal concessies zou moeten doen. Daar voel ik op dit moment weinig voor. Ik heb zelf nog zoveel ideeën die ik wil spuien". Sloppen van Rome Zijn derde album 'Musica E', dat binnen twee maanden moet ver schijnen, zal gedurfder van opzet zijn. "Het titelnummer 'wordt een suite van ruim elf minuten. Ik hoop ermee duidelijk te maken wat dit succes voor mij betekent. De plaat moet de basis worden van de nieu we toernee, die tot het eind van de zomer duurt". Daarna trekt Eros Ramazzotti tot groot verdriet van velen niet in een overstap naar de film geïnte resseerd - zich voor onbepaalde tijd terug. Vooral om bij te tanken, maar ook om zijn algemene ont wikkeling op een hoger plan te til len. Want daar is het in de sloppen van Rome, waar hij opgroeide, nooit van gekomen. "Vandaar dat ik nog steeds hulp nodig heb bij het schrijven van m'n liedjes". Zanger Eros Ramazotti: 'Ik heb nog zoveel ideeën die ik wil spuien'. Zuchero Fornaciari: 'De kans bestaat natuurlijk dat ik als z Italiaanse zanger wordt beschouwd'. Zucchero Fornaciari is zonder meer een man van de wereld. In al le opzichten. Koud in onze hoofd stad aangekomen wil hij meteen het fijne weten van het plaatselijke nachtleven. Want, 'Senza Una Don na' ofwel 'Zonder Een Vrouw' ook de titel van zijn eerste single in Nederland is voor hem het leven maar niks. Ook muzikaal is Zucchero alles behalve in de Povlakte, de geboor testreek van deze boerenzoon, blij ven steken. Zijn inspiratie put deze laatbloeier al vele jaren uit de rhy thm blues en de soul van Ameri kaanse coryfeeën als Ray Charles, Salomon Burke, Otis Redding en Sam Cooke. Voeg daarbij Fornaci- ari's rauwe stem en men zal begrij pen waarom de Italianen hem sinds enkele jaren koesteren als hun eigen antwoord op Joe Coc ker. Papenhaat Zucchero is een verteller eerste klas. Elke episode uit zijn leven be handelt hij ongevraagd als een spannend jongensboek. Bij zijn jeugd moet je vooral denken aan Bertolucci's 'Novecento', met zijn familie in de rol van de communis tische boerenstand. Uit die tijd da teert de chronische afkeer van alles wat met de kerk te maken heeft. "Vorig jaar was er een rechtstreek se televisie-uitzending, waarbij ik voor allerlei geestelijke hoogwaar digheidsbekleders moest optre den. Mijn band en ik kwamen op in priestergewaden, dat wekte al eni ge bevreemding. Toen we klaar wa ren hebben we die lui de schrik van hun leven bezorgd door ons om te draaien, te bukken en die jurken omhoog te gooien. Keken ze tegen onze blote kont aan! Dat is echt een nationale rel geworden. Ik heb me ook uren lang moeten opsluiten in mijn kleedkamer". Taalbarrière Als provocateur in hart en nieren vindt Zucchero het uiteraard jam mer dat zijn teksten over de (taal- )grens niet of nauwelijks zullen overkomen. "De kans bestaat na tuurlijk dat ik voor iedereen die mij niet verstaat al gauw als zomaar een Italiaanse zanger wordt afge daan. Tenzij ik op het podium de gelegenheid krijg om uit te leggen waar ik het over heb. Om die reden wil ik ook zo snel mogelijk hier kunnen optreden. De echte Zuc chero moet je live horen. Mijn pla- tenverkoop is ook door het succes van mijn concerten op gang geko men. In Italië, maar ook in Zwitser land. Na vijf optredens verkocht ik daar ineens 30.000 elpees". Suikerbeest Zucchero, vrij vertaald Suiker beest, heeft eerst zo'n vijftien jaar vergeefs tegen allerlei vooroorde len moeten opboksen voordat zijn hartekreten de gewenste respons ontvingen. "De ommekeer is eigen lijk gekomen door een reis naar Ca- lifornië, nadat ik op een volkomen dood spoor was geraakt. De vrouw van een jongen uit mijn band had een vliegticket met een loterij naar San Francisco gewonnen. Ze kon niet, waarna ik die prijs voor een prikje overnam. Eenmaal daar ben ik via enkele Italiaanse vrienden in contact gekomen met topmuzikan- ten als Narada Michael Walden. Voor de vuist weg hebben we toen een proefband opgenomen en die heb ik bij terugkeer bij heel Poly gram, waar ik nog onder contract stond, onder de neus gedrukt." 'Respetto', de baanbrekende elpee in kwestie, is inmiddels op gevolgd door 'Blue's', waarvoor Zucchero andermaal een beroep heeft gedaan op een aantal Ameri kaanse gastmuzikanten, te weten Clarence Clemons, de saxofonist uit Bruce Springsteens E Street Band en The Memphis Horns. Vol gens de vanuit Bologna opereren de rebel is dergelijke 'exotische' steun de enige manier om het Itali aanse lied te moderniseren. "Met componisten als Verdi, Puccini, Rossini hebben we een geweldig verleden, maar daarmee hebben we het ook gehad als we niet oppas sen. Artiesten als Umberto Tozzi of Albano en Romina Power dragen echt niets bij tot een nieuwe bloei. Daarvoor zullen we ons op het bui tenland moeten oriënteren". Rotterdam Zucchero hoopt de banden met zijn (nog actieve) Amerikaanse voorbeelden aan te halen wanneer hij eind augustus een driedaags popevenement in de vallei nabij Pompeii organiseert. Als gasten zijn onder anderen uitgenodigd Robert Cray, Patti LaBelle, Salo mon Burke en ook Joe Cocker. "En jullie hier zullen er ook van horen," belooft hij plechtig. "Want het wordt het eerste gratis festival dat alle bezoekers met een koptelefoon op zullen beluisteren. Slaat het aan dan regel ik herhalingen in Duits land, Frankrijk en in Nederland. Waar kom je vandaan? Rotterdam? Dan doen we het daar." 2 (2) 3 (4) 4 (7) 5 (11) 6 (3) 7 (5) 12 (10) 13 (8) 14 (6) 15 (21) 16 (16) 17 (33) 21 (28) 22 (-) 23 (31) 24 (14) 25 (34) 26 (30) 27 (18) 28 (35) 29 (-) 30 (37) 31 (27) 32 (-) 33 (-) 34 (-) 35 (22) 36 (-) 37 (26) Gimme hope Jo'anna - Eddy Grant Stop loving you - Toto Play it cool - Freiheit Beds are burning - Mid night Oil Don't turn around - As- wad Tell it to my heart - Tay lor Dayne Winter in America - Re ne Froger Ye ke ye ke - Mory Kante Somewhere down the crazy river - Robbie Ro bertson I need you-BVS MP Everywhere - Fleetwood Mac She's like the wiiid - Pa trick Swayze Reckless - Afrika Bam- baataa en UB 40 Get outta my dreams, get into my car- Billy Ocean You've lost that lovin' feeling - Righteous Bro thers Hey mambo - Kid Creole en B. Manilow Stay on these roads - A Ha Beat dis - Bomb the Bass Addicted to love - Tina Turner The sun ain't gonna shi ne anymore - Grant en Forsyth Shotgun - Selena Heart - Pet Shop Boys Song for Nadim - Yann Anderson The time of my life - B. Medley en J. Warnes Love is stronger than pride - Sade Heart of gold - Johnny Hates Jazz That's the way it is - Mel en Kim Doctorin' the house - Coldcut One more try - George Michael Tower of strenght - Mis- Sleepin' bird - Herman Brood Wishing I was lucky - Wet Wet Wet Can I play with madness - Iron Maiden Love is contagious - Taja Sevelle Rise to the occasion - Cli- mie Fisher Dit is 'n liedje over liefde - Hannie en de Rekels Say it again - Jermaine Stewart Angel eyes - Wet Wet Wet Maladie d'amour - Ro bert Strating Love lies - Ellert Claus schrijft boekenweek geschenk 1989 AMSTERDAM (ANP) - Hugo Claus, de meest bekroonde literair auteur in het Nederlandse taalge bied, is de schrijver van het boe kenweekgeschenk voor volgend jaar. Dit heeft de stichting Collec tieve Propaganda van het Neder landse Boek (CPNB), die Claus daartoe opdracht heeft gegeven, gisteren mee'gedeeld. Hugo Claus is na Hubert Lampo (1969) en Marnix Gijsen (1978) de derde Vlaming die de CPNB-op- dracht aanvaardt. Josef Nadj op Spring Dance Spring Dance Festival Utrecht. Voorstel ling: Canard Pékinois van Compagnie Jo- Joseph Nadj. UTRECHT - In 1980 arriveert de Hongaars Joegoslavisch Jo seph Nadj in Parijs. Hjj neemt lessen bij Etienne Decroux, Mar cel Marceau en 'de Japanners'. Als mimer/danser richt hij in 1986 zijn eigen gezelschap op om een jaar later te debuteren met 'Canard Pékinois', dat nu in Ne derland te zien is. De invloed van zijn leermeesters is duidelijk aanwezig in deze voorstelling. Nadj (spreek uit Nadzj) maakt dan ook meer dansante mime en bewegingstheater dan pure dans. En constateerde ik gisteren de terugkeer van de boodschap bij de zich presenterende groe pen op het Spring Dance Festi val, bij Nadjtreedt die boodschap niet zo aan het licht en lijkt het meer om het vertellen van ver haaltjes zelf te gaan. Nadj weeft anekdotes in bewe gingen aan elkaar tot één bizarre en twinkelende, droom. Een sur realistische droom waarin bewe gingen en beelden van de scènes 'ongemerkt' overgaan in een vol gend beeld. Je komt ogen te kort om het allemaal te volgen, hoe wel Nadj heel vaak de scène even stil zet om dan de draad weer (an ders) op te pakken. Wat in elk geval als een rode draad door de voorstelling loopt zijn de waggelende bewegingen van de eend. En de veelvuldige verwijzingen naar het verre Chi nese theater en de muziek, als symbool voor het menselijk ver langen altijd ergens anders te zijn dan waar men is. Wolven- maskers, Chinese kreten, slap stick, verdwijntrucs, speciale ef fecten en andere mimische gim micks geven de voorstelling een humoristisch en dymamisch ka rakter maar het meest bijzondere is toch is toch wel de overgang van sferen. Je waant je in een poëtische, mysterieuze wereld waarin slechts plaats is voor de logica van de associaties. Gevolg daarvan is misschien wel dat alles zich een beetje op één spanningsniveau bevindt. Maar goed, Nadj maakt prachtige be wegingsconstructies en choreo grafeert ook nog eens met rekwi sieten en licht. Als ik u was zou ik aanstaande vrijdag maar naar het LAK gaan: ik verzeker u een bij zondere avond. INGRID VAN FRANKENHUYZEN. Zangeres Whitney Houston imponeert in Alioy ROTTERDAM Haar ideale kap sel heeft ze nog altijd niet gevon den. Maar dat is dan ook de enige aanmerking die op Whitney Hous ton zou kunnen worden gemaakt. Voor de rest niets dan hosanna voor de beeldschone superzange res uit Newark, die gisteravond bij de start van haar tweede Europese toernee het tjokvolle Rotterdamse Ahoy' in extase hypnotiseerde. door Louis Dumoulin Lang geleden besloot ik om uit de schaduw van anderen te blijven, heeft hèt vocale talent van de jaren tachtig in 'The Greatest Love Of All' reeds talloze malen gezongen. Zo langzaam maar zeker maakt de 24-jarige dochter van rhythm blueszangeres Cissy Houston die pretentie ook helemaal waar. Haar groei als persoonlijkheid kwam met name tot uitdrukking in haar ongedwongen benadering van haar zeer gretige publiek. Haar ontwikkeling als sexy showvrouw in de veelzijdiger aanpak van haar optreden. Demonstreerde ze bij een vorig bezoek aan Ahoy vooral wat ze allemaal wel niet kon met haar stem, dit keer verdeelde ze haar inzet veel meer. Onder meer door regelmatig te dansen (soms met een viertal 'specialisten') of door in te haken op dé reacties vanuit de zaal dan wel haar tien koppige begeleidingsgroep. Meezingen Zodoende verviel al snel het zwoele, glamourachtige aureool dat altijd rond deze grootste ont dekking van de machtige platen- bons Clive Davis heeft gehangen. In plaats daarvan werd er stevig geswingd. Op deze concertreis on der de toepasselijke codenaam 'The Moment Of Truth' komt Whit ney Houston dan ook veel jeugdi ger over dan voorheen. De ballads speelden derhalve een ondergeschikte rol. Haar luid bejubelde entree op het ronde po dium in het hart van de arena was met 'Didn't We Almost Have It All' nog vrij ingetogen, maar daarna trok het voormalige fotomodel meteen haar korte jasje uit en zette er met 'So Emotional' en 'Love Will Save The Day' de vaart in. Van 'How Will I Know' werd even later een uitbundig produk- tienummer gemaakt. Haar twee eerste (langzame) hits 'Saving All My Love' en 'All At Once' daarente gen kwamen er relatief bekaaid af. Kennelijk had Whitney Houston niet al te veel zin in dat 'stuk gezon gen' repertoire en vond ze het al lang best dat de zaal zo ontzettend zanglustig was. Amsterdam Zelf leefde ze zich helemaal uit bij 'I Believe' (een eerbetoon aan haar moeder) en bij 'Wonderful', waarmee ze refereerde aan haar jeugd als koorzangeres in de New Hope Baptist Church in haar ge boortestad. 'You Make Me Feel Li ke A Natural Woman' was een re gelrechte poging om de versie van Aretha Franklin te doen vergeten en met 'You Send Me' bracht ze een hommage aan Sam Cooke. Middels deze verrassingen werd vooral dui delijk gemaakt dat Whitney Hous ton niets voelt voor te gepolijste en eigenlijk voorspelbare shows zoals die van collega's als Diana Ross en Lionel Richie. In vergelijking met die twee geroutineerdere groothe den, met wie ze thans het bruisen de elan deelt, is het nichtje van Dionne Warwick nog heel erg puur en oprecht. Dat ze zich in het vuur van het spel met haar publiek ver- Whitney Houston. giste in haar lokatie zij haar daarom met plezier vergeven. Haar 'Dank je, Amsterdam' kwam immers zo recht uit haar hart. Na anderhalf uur sloot Whitney Houston, inmiddels iets gevulder maar nog altijd zeer slank, af met een maxi-versie van 'The Greatest Love Of AH'. Verkleed in een spij kerpakje kwam ze na een handvol minuten terug. Voor 'I Wanna Dan ce With Somebody', dat eveneens flink werd opgerekt en moeiteloos de te verwachten climax veroor zaakte. Vanzelfsprekend wilde ie dereen meer, maar Whitney Hous ton vond het welletjes. Morgen-, za terdag- en zondagavond wachten haar nog drie (reeds uitverkochte) concerten in hetzelfde Ahoy'.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25