J. Ouwehand stapt op bij schippersvereniging Zegwaard eist rectificatie van SP in gif zaak Alphen 'Dat onderzoek op de belt klopt nietf Opnieuw milieuvluchten provincie per helikopter Telecomcenter Sassenheim in fasen gebouwd PAGINA 16 REGIO WOENSDAG 20 APRIL 1988 ROTTERDAM (GPD) - De Socia listische Partij (SP) moet de be schuldiging terugnemen dat afval bedrijf Zegwaard uit Delft de hand zou hebben gehad in de stort van chemisch afval in de Coupépolder in Alphen aan den Rijn. Zegwaard eiste dinsdag in een kort geding voor de Rotterdamse rechtbank dat de SP een rectificatie plaatst op de voorpagina van de grote lande lijke dagbladen. Bovendien moet de partij verboden worden nadere mededelingen te doen over de mo gelijke betrokkenheid van Zeg waard bij de affaire Alphen en de namen van de anonieme getuigen bekend maken. Advocaat mr. C.M.B Diepen horst van Zegwaard noemde de be schuldigingen 'volkomen uit de lucht gegrepen' en zeer schadelijk voor het bedrijf. De SP maakte de betrokkenheid van Zegwaard bij de Alphense gifstort bekend tij dens een speciale persconferentie op 29 maart, 12 dagen nadat een groot landelijke dagblad de vervui ling van het plaatselijke recreatie gebied Zegersloot onthulde. De partij had de geschiedenis van deze voormalige vuilstort onderzocht en getuigenverklaringen van afval- chauffeurs en omwonenden verza meld. De zegslieden zijn tot nu toe voor het grootste deel anoniem ge bleven. De SP trok daaruit de volgende conclusie: Zegwaard uit Delft heeft een sleutelrol gespeeld bij de hei melijke stortingen van chemisch afval in Alphen. Het bedrijf kon het zich niet veroorloven zijn goede naam op het spel te zetten en heeft daarom het transportbedrijf Kemp in de arm genomen om de troep te laten storten in Zegersloot. In het onderzoeksrapport van de partij worden ook tal van andere af- valtransporteurs in verband ge bracht met de stort in Alphen. Maar Zegwaard ontkende gisteren chemisch afval, al dan niet via Kemp, naar deze gemeente te heb ben vervoerd. Diepenhorst: „De suggesties die de SP doet zijn bela chelijk. Wij werken wel met Kemp samen bij de afvoer van huisvuil en dergelijke, vooral als zich pieken voordoen in het aanbod. Een poli tieke partij moet, net als journalis ten, wachten met een dergelijke publicatie tot er voldoende bewijs is. Nu krijgt het publiek het idee: 'Als deze milieu-actie partij het zegt, zal het wel waar zijn'. De SP had op basis van de anonieme ge tuigenverklaringen natuurlijk ook contact kunnen opnemen met de politie". Diepenhorst noemde de handel wijze van de partij een onrechtma tige daad en vroeg de rechtbank president om op zo kort mogelijke termijn vonnis te wijzen. De raadsman van SP-bestuurder Remi Poppe, mr. J. de Wit, betoog de dat zijn cliënt met de onthullin gen het algemeen belang heeft wil len dienen. "Dagelijks produceren we in Nederland tonnen chemisch afval, een groot deel daarvan ver dwijnt in de bodem. Dat komt pas jaren later aan het licht en dan is de vervuiler niet meer te achterhalen. De kosten van schoonmaak wor den dan op de gemeenschap afge wenteld. Het is dus een algemeen belang om de vervuiler op te spo ren en bekend te maken," meent De Wit. Hij wees in dit verband ook op eerdere onthullingen van de SP in het Uniser-schandaal en de affai re rond Booy Clean. Met de eis aan zijn cliënt om de bronnen te noemen had De Wit moeite. "Er staat in de dagvaarding niet aangegeven waarom we dat moeten doen. Die mensen zijn in dienst geweest bij de bedrijven die in het onderzoek worden genoemd. Ze vrezen repressailles. Een voor lopig getuigenverhoor kan wel op basis van anonimiteit worden afge nomen. Het rechercheteam dat de stort in de Coupépolder onder zoekt, heeft dat ook gedaan". Zowel rechtbankpresident mr. L.F.D. ter Kuile als de advocaat van de tegenpartij vroegen zich af waarom juist Zegwaard op de pers conferentie van de SP de hoofdrol kreeg toebedeeld. De Wit bestreed deze visie. "Op die persconferentie is de geschiedenis van de Alphense vuilstort op een rij gezet. De kran ten hebben zich beperkt tot de rol van Zegwaard en Kemp. Maar wij gaven een bredere uiteenzetting. Zegwaard heeft echter in het ge heel een niet te verwaarlozen rol gespeeld. De getuigenverklaringen van de chauffeurs geven dat aan". Uitspraak op vrijdag 22 april om 9.30 uur. Gezicht Katwijkse vloot voorziet sombere toekomst KATWIJK De Katwijker J. Ouwehand heeft zijn ontslag ingediend als secretaris van de vereniging van schipperseigenaren in de kustplaats. De belangrijkste reden voor deze be slissing is een slepend conflict met voorzitter N. van Duijn van de schipperseigenaren over de manier waarop de vereniging moet worden geleid. Ouwehand heeft inmiddels een baan aanvaard als technisch-administrateur bij de afdeling visserij van het Landbouw Economisch Instituut (LEI). Als secretaris van de vereniging van schipperseigenaren was Ou wehand (51) jarenlang het 'gezicht' van de Katwijkse kottervloot. Hij maakte deel uit van tal van landelij ke visserij-overlegorganen en kwam met grote regelmaat in het nieuws bij problemen over vangst beperking en sanering van de vloot. Voorzitter Van Duijn werkte voornamelijk op de achtergrond en heeft in de afgelopen periode meer dere keren laten weten het niet eens te zijn met de actieve opstel ling van Ouwehand. "Er is behoef te aan rust in de visserij", zo meen de Van Duijn. Ouwehand heeft zich de laatste tijd in de media verder vooral ge profileerd als de belangenbeharti ger van de kabeljauw-document houders, de 'kleine' vissers binnen de vereniging van schipperseige naren. Van Duijn is als reder meer Kappersorganisatie tegen soepel Alphens vestigingsbeleid ALPHEN AAN DEN RIJN - De. Algemene Nederlandse Kappers- organisatie (ANKO) laakt de soepe le Alphense regels voor de vesti ging van kap- en schoonheidssa lons in woningen. Dit blijkt uit de correspondentie tussen de ANKO en de gemeente vanaf eind vorig jaar. De landelijke organisatie is gemobiliseerd door enkele geves tigde Alphense kapperszaken. Onder strikte voorwaarden gaat de gemeente in veel gevallen ak koord met de vestiging van be perkte salons op bovenverdiepin gen van woonhuizen. Zo mag on der meer de woonfunctie van het pand niet in het nauw komen. Hier bij worden de beleidslijnen aange houden voor vrije beroepen. De in Bunschoten gevestigde ANKO stelt evenwel met klem dat een kapper of een schoonheidsspecia list niet werkzaam is in een vrij be roep. In de meest recente gemeentelij ke brief aan de ANKO staat: "Kern van het beleid is het uitgangspunt dat de planologische uitstralingsef fecten van vrije beroepsuitoefe ning in wezen niet verschillen van andere kleinschalige beroeps- of bedrijfsmatige activiteiten in wo ningen". De gemeente laat de AN KO de ruimte om een officieel be zwaar in te dienen tegen het recen telijk afgeven van een vergunning voor een kap- en schoonheidssalon op een bovenverdieping aan de Doornenburg. Discussie-avond over gifstort ALPHEN AAN DEN RIJN - De RijkqfIipnqt PvdA in Alphen houdt volgende XVlJKoUlcIlbL de vertegenwoordiger van de grote kottereigenaren. De verschillen over de koers die de vereniging zou moeten varen, leidde volgens Ouwehand in de praktijk tot een onwerkbare situa tie tussen de secretaris die in vol ledig dienstverband alle lopende zaken afhandelt en de voorzitter. Secretaris Ouwehand is gedu rende een periode van 34 jaar met een onderbreking van vijfjaar toen hij in het bedrijfsleven werk zaam was aan de vereniging van schipperseigenaren verbonden ge weest. Hij trekt zich al aan het eind van volgende week bij de Katwijk se organisatie terug. Op 16 mei be gint hij bij zijn nieuwe werkgever. Visgronden Wat de overstap naar het Land bouw Economische Instituut voor Ouwehand heeft vergemakkelijkt, zijn de grote problemen waarin de Nederlandse visserij momenteel verkeert. De Katwijker toont zich erg somber over de voorzichten voor de vloot als niet op korte ter mijn wordt gekomen tot een sane ring van ongeveer 25 procent van het aantal schepen. "Op dat vlak bestaan nog steeds grote onduide lijkheden. Ik heb het idee dat er he lemaal niets van terecht komt", zegt Ouwehand. In de loop van dit jaar verwacht hij dan ook weer moeilijkheden omdat het grote aantal schepen dat de visserij beoefent, voortijdig de vastgestelde vangsthoeveelheden zal hebben bereikt. "Er is door het ministerie onlangs nog gezegd dat de visserij met de vangsten op 'schema' zit, maar ik heb signalen dat er veel meer wordt aangevoerd dan nu al bij de officiële instanties bekend is. Ik denk dan met name aan de aanlandingen in buitenland se havens. Als het ministerie daar de werkelijke cijfers van binnen krijgt, loopt de visserij een grote kans dat de vangst op bepaalde vis soorten in de tweede helft van dit jaar opnieuw wordt verboden". Op korte termijn vreest Ouwe hand al een vangstverbod voor het Skagerak, waar vooral de grote kotters de afgelopen maanden hun visgronden hebben gehad. "Ik denk dat de schepen hier na 1 mei niet meer terecht kunnen. Een ver tegenwoordiger van het ministerie heeft inmiddels al een schot voor de boeg gegeven". De conflicten tussen de 'kleine' en de 'grote' vissers vooral als het gaat om het opvissen van el- kaars quota leidden volgens Ou wehand ook binnen de Katwijkse vereniging van schipperseigena ren tot spanningen. Beide groepen zijn binnen de organisatie verte genwoordigd. "Voor een secretaris die voor beide partijen actief is, maakt dat het werk er niet makke lijker op", aldus Ouwehand. week woensdag een bijeenkomst over de vermeende gifstort in het Zegerslootgebied. Belangstellen den kunnen daar vragen stellen aan en discussiëren over dit onder werp met milieugedeputeerde J. van der Vlist, Tweede-Kamerlid N. van Rijn-Vellekoop (PvdA) en de Alphense milieuwethouder W. de Jong. De discussie/informatie-avond wordt vanaf 20.30 uur gehouden in café Querelle aan de Julianastraat in Alphen. In zijn nieuwe functie als tech nisch-administrateur van het LEI valt Ouwehand als ambtenaar offi cieel onder de verantwoordelijk heid van de man die hij de afgelo pen jaren veelvuldig heeft aange vallen, minister Braks. Toch be schouwt hij de overgang naar de rijksdienst niet als 'verraad' ten op zichte van de visserij. "De studies en jaarverslagen die het LEI over de verschillende facetten van het visserij-bedrijfsleven verzorgt, zijn ook voor de vissers zelf van buiten gewoon belang. Ik verwacht dan ook niet in conflict te komen met de mensen waarvoor ik jarenlang heb gewerkt", zegt Ouwehand. Als technisch-adminstrateur zal Ouwehand voornamelijk worden belast met het aanleveren van de gegevens voor de LEI-studies en jaarverslagen. In een rayon dat zich uitstrekt van Breskens tot Texel is hij belast met de controle op de ad ministraties van schipperseigena ren. Ouwehand: "Het vrijkomen van deze functie was voor mij even eens een goede reden voor het ver trek bij de vereniging. Als secreta ris van de Katwijkse organisatie en zelfs al daarvoor heb ik altijd veel contact gehad met de oude functio naris van het LEI. Ik heb eigenlijk jarenlang op deze baan gewacht". Het is nog niet bekend wie Ou wehand bij de vereniging van schipperseigenaren zal opvolgen. *51 "Ik verwacht in mijn nieuwe functie niet in conflict te ko- ik jarenlang heb gewerkt". (foto Dick Hogewoning) DEN HAAG - De rijkspolitie voert volgende maand een tweede serie milieuvluchten uit in samenwer king met de provincie Zuid-Hol land en de waterschappen. Deze experimentele helikoptervluchten zijn een initiatief van de rijkspolitie van het district Den Haag en de provincie en moeten uitwijzen of controle op het naleven van milieu wetten effectief kan gebeuren vanuit het luchtruim. Als de bevin dingen goed zijn, verdwijnt het ex perimentele karakter en worden de vluchten maandelijks herhaald. Bij de helikoptervluchten zijn mensen van de rijkspolitie, de pro vincie en de waterschappen aan boord. Zij bekijken of milieu-over tredingen kunnen worden opge spoord. Tevens wordt nagegaan welke instantie tegen bepaalde overtredingen optreedt. De controle heeft plaats in het gebied boven de grote rivieren. In het zuidoostelijk deel van de pro vincie werken verschillende in stanties al samen bij het uitvoeren van milieuvluchten. Hier is de co ördinatie in handen van de rijkspo litie van het district Dordrecht. Het experiment wordt op twee, nog te bepalen dagen in mei uitge voerd. Per dag zijn er twee vluch ten die ieder twee uur duren. Voor de vluchten wordt gebruik ge maakt van helikopters van de rijks politie. Tijdens twee milieuvluchten in december van het vorig jaar heeft SASSENHEIM - Het Te- lecomcentrum in Sassen heim wordt niet in één keer gebouwd, maar in fasen. Bovendien wordt het ont werp van het bedrijvencen trum drastisch aangepast om aan de wensen van de inmiddels twintig gecon tracteerde bedrijven te vol-, doen. Het Telecomcen- trum wordt in opdracht van makelaar Wildschut uit Zoetermeer langs de snelweg Amsterdam-Den Haag gebouwd, ter hoogte van Sassenheim. De gemeenteraad van Sassenheim stemde gister avond in met de verkoop van 10.000 vierkante meter grond op het industrieter rein Jagtlust langs de snel weg. Enkele maanden gele den gingen de raadsleden al akkoord met de verkoop Op borden langs de snel weg wordt al zeer lang re clame gemaakt om bedrij ven te interesseren zich in het Telecomcentrum te vestigen. Het gaat daarbij om bedrijven die zich in de ruimste zin van het woord bezighouden met telecom municatie, van computers en satelliet-ontvangst tot telefax en telefoontoestel len. Namen van bedrijven kan makelaar Wildschut nog niet prijsgeven, maar inmiddels zijn al contrac ten gesloten met twintig bedrijven, waaronder vijf buitenlandse firma's. Toch loopt de ontwikke ling van het Telecomcen trum minder voorspoedig dan Wildschut het zich had voorgesteld. De twintig be drijven bezetten slechts eenderde van de 15.000 vierkante meter kantoor ruimte die wordt gebouwd. Het zou de makelaar finan cieel dan ook beter uitko men om het complex in fa sen te bouwen, maar daar leende het oorspronkelijke ontwerp zich echter niet Op aandrang van juist de toekomstige gebruikers is Wildschut nu afgestapt van het eigenlijke ontwerp. De elkaar soms beconcurren- de bedrijven hadden wei nig trek om 'gezellig' met z'n allen in één gebouw te zitten. Aparte gebouwen was de wens van de bedrij ven. Bovendien kunnen de bedrijven zich dan letter lijk naar buiten toe beter presenteren. De voordelen van centrale vestiging van gelijksoortige bedrijven, allemaal gericht op tele communicatie, blijven be staan omdat de verschil lende gebouwen naast el kaar staan. Wildschut verwacht dat het nieuwe bouwplan bin nen enkele weken gereed is en dan wordt voorgelegd aan de huurders. In de nieuwe opzet wordt uitge gaan van zes aparte gebou wen. Wel is het nog moge lijk om op de begane grond verbindingen te maken tussen de verschillende ge bouwen. Voor het nieuwe ontwerp is het niet nodig dat meer grond wordt'aan gekocht. Op basis van het nieuwe bouwplan is het mogelijk voor Wildschut om het Te lecomcentrum in ten min ste twee fasen te laten neer zetten. Op zijn vroegst wordt na de bouwvak be gonnen met de bouw van de eerste drie gebouwen, waarvoor een bouwtijd staat van bijna één jaar. Zo dra meer bedrijven zich aanmelden, worden ook de andere drie gebouwen ge realiseerd. Overigens valt de bouw van het Telecomcentrum goedkoper uit dan bij het oorspronkelijk plan. De bouw van het centrum vergt niet 30 tot 35 miljoen gulden, maar maximaal 25 miljoen. "Dat is nog een be hoorlijke investering", stelt Wildschut. Het com plex wordt vanaf de snel weg makkelijk bereikbaar. Een weggetje vanaf de af slag ter hoogte van het mo tel naar het industrieter rein pal naast de snelweg, moet nog worden aange past en geasfalteerd. Bewonerscomité Alphense 'gifbelt' ALPHEN AAN DEN RIJN - Een comité is gisteravond gevormd van ruim veertig omwonenden van het mogelijk met grote hoeveelheden gif vervuilde Alphense recreatiege bied Zegersloot. Uit deze groep be tevens een afvaardiging de buurt gekozen om zitting te de projectgroep die de provincie adviseert over de gif kwestie. In de projectgroep hebben vier personen zitting namens de omwo nenden: drie mannen en een vrouw: natuurkundig ingenieur W. Hart (36), organisatie-deskundige L. Molle (57), accountant A. Siever- dink (39) en biologe M. Fournier (42). Hart verduidelijkt het waarom van zijn lidmaatschap: "Dat onder zoek op de belt klopt niet. Het is tot nog toe niet uitgevoerd zoals dat volgens mij zou moeten". Behalve vertegenwoordigers van diverse overheden komt in de projectgroep onder anderen nog een afgevaardigde van de golfclub, die thans op de vermeende gifbelt enkele banen exploiteert. Ook zijn de Vrienden van het Heemgebied in de groep present. Deze kleine vereniging maakt zich al jaren zor gen over het naast de vuilnisbelt gelegen natuurgebied. De eerste vergadering van de voltallige projectgroep is vanmid dag. De bijeenkomsten zijn niet openbaar, maar tegenover de wijk bewoners in de buurt van de vuil nisbelt wordt wel volledige open heid nagestreefd, zo is gisteravond verklaard. De eerstvolgende verga dering van het buurtcomité is vol gende week woensdagavond. de provincie Zuid-Holland acht tien illegale milieu-activiteiten op gespoord. Deze vluchten hadden hetzelfde doel als die van de ko mende maand. In januari verklaarde een woord voerder van de rijkspolitie voorlo pig nog niet te voelen voor een sa menwerking op basis van de paar proefvluchten in december. Er wa ren bezwaren over de systematiek, de structuur en de kosten van de milieuvluchten. Samsom maakt honderdste Provinciale Almanak ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG - De honderdste, door de Alphense uitgeverij Samsom ver zorgde, editie van de Provinciale Almanak voor Zuid-Holland is vandaag in het provinciehuis in Den Haag door de uitgever over handigd aan de commissaris van de Koningin mr. S. Patijn. De Alphense uitgeverij Samsom verzorgt al honderd jaar de uitgave van de almanak. Voor die tijd was de uitgave van de provinciegids in handen van uitgever H.C. Susan, die voor het maken van de gids 250 gulden subsidie kreeg van de pro vincie. Van dat geld kon Susan het jaarboekje niet meer maken, dus vroeg hij bij de provincie een ver hoging van de subsidie aan tot 350 gulden. De toenmalige eigenaar-di recteur van Samsom, Nicolaas Samsom, hoorde hiervan en schreef een brief aan provinciale staten waarin hij aanbood de uitga ve van de almanak over te nemen. De provincie stemde in en Sam som begon met 250 gulden subsi die aan het maken van de gids. Het principe van de almanak is in de afgelopen honderd jaar niet veranderd. Het is nog steeds een boekje waarin nuttige informatie staat over de organisatie van de provincie. Ook staan alle adressen en functies van provinciale instan ties en organen en de indeling van de provincie naar gemeenten in de gids. Wat wel is veranderd, is het ka rakter van de gids. Dat is in de loop der jaren een stuk zakelijker ge worden. Maanstanden en gegevens over vervoer worden niet meer in de almanak opgenomen. Vanzelf sprekend is ook de hoeveelheid in formatie in de gids enorm toegeno- Een kleine honderd bewoners uit de buurt van de verdachte Alphense vuilnisbelt en belangstellenden waren gis teravond aanwezig bij de verkiezing van de afvaardiging van de buurt in de projectgroep, die op haar beurt ad vies moet uitbrengen aan de provincie over de bodemsanering. <foto Ben de Bruijn) WOENSDAG 20 APRIL Alphen thema-avond Therapeuticum Zonnewervel over de verzorging van zieke kinderen thuis, Vrije School, Boterbloemweg 21a, 20.15 uur. Leiden voorpremière van de voorstel ling 'Oud Speelgoed' van Carry ning', aanvang 21.00 uur bij Au- gustinus, Rapenburg 24. uitvoering 'Change' door Dans groep Krisztina de Chatel, aan vang 20.30 uur in het Laktheater, Cleveringaplaats 1. film: 'Naplo I', van Mérta Més- zéros, aanvang 21.15 uur in Film huis LVC. monoloog: 'Odiezeus' door ac- i oud-cursisten van de cursus Grieks, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. Raad van kerken, dr. Laurens J. Hogenbrink over het proces van gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping, Vredeskerk aan de Burggravenlaan, aanvang 20.00 uur. Warmond ledenvergadering van de Vere niging tot Viering van Warmondse Feesten, aanvang 20.00 uur in ho- tel-cafó De Zon, Dorpsstraat. 1 banenfestatie '88 in De Bron, an 12.00 tot 21.00 uur. film-thema-avond Alphense Werkgroep Homoseksualiteit voor ouders van homoseksuele kinde ren, Ten Harmsenstraat 14,19.30 milieu-avond CDA-jongeren mmv Greenpeace in hotel Toor, Stationsplein, aanvang 20.00 uur. Leiden rommelmarkt in de Pieterskerk, van 10.00 tot 17.00 uur. optreden van het Ensemble 'Peregrino' met: 'De Pelgrimstocht naar Santiago de Compostella' m muziek en beeld, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Ou de Vest. in kader van filmweek rond re- giseur Stanley Kubrick:'Lolita\ aanvang 21.00 uur bij Augustinus, Rapenburg 24. Leidse Schouwburg, Carry Tef- sen met 'Oud Speelgoed', aan vang 20.15 uur. lunchconcert door Hilde de Wolf (blokfluit) en Petra Veens- wijk, clavecimbel met werken van Fontana, J.S. Bach, HSndel en Van Eyck, Kapelzaal K&O aan vang 12.45 uur. korendag van Stichting Dien stencentrum in de Stadsgehoor zaal, n 8.00 tot 17.00 u Lak-theater, Dansgroep Krisz tina de Chatel met 'Change', aan vang 20.30 uur. Leiderdorp klaverjassen bij buurtvereni ging De Buitengewonen, aaan- vang 20.00 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, Beukenschans, aanvang 20.00 uur. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 Warmond vergadering van de gemeente raad, aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. VRIJDAG 22 April Alphen optreden van Ar Bleizi Ruz in Hooftstraatfolkclub, Hooftstraat 210, aanvang 20.30 uur. eerste dag opening expositie cursisten Expressie 70, Hooft straat 210, tot 6 mei. banen-festatie '88 in de Bron, van 10.00 tot 21.00 uur. antiekbeurs in de Rijnstreekhal Koudekerk, start 18.30 u Leiden rommelmarkt in de Pieterskerk, van 10.00 tot 17.00 uur. concert in de internationale pia nistenserie door het pianoduo Hector Moreno Norberto Capel- li, met werken van Schubert, Brahms, Schumann en Liszt, aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16