'Ik hou me nu vooral met de probleemgevallen bezig' Leiden gaat band aan met stad in Nicaragua Wijkagent Jan Beeuwkes zou wel eens vaker door de Merenwijk willen kuieren Burgemeester en wethouders besluiten: Belastingen WOENSDAG 20 APRIL 1988 REGIO LEIDEN Al jarenlang wordt er geroe pen om meer politie in de straat. Tijdens buurtverga- deringen komt regelmatig de klacht naar voren dat be woners nooit politie in de straat zien. "Waar is dan de wijkagent?" zo luidt menig keer de vraag. Om dat eens na te gaan werd een dag meegelopen met de wijk agent van de Merenwijk: Jan Beeuwkes. door Meindert van der Kaaij LEIDEN Plotseling komt een man met een helm in zijn hand de kamer van de wijkdienst van de Leidse politie ingelopen. "Ha die Hendrik", roepen de aanwezige wijkagenten. "Wat is er nu weer aan de hand", wordt lachend ge vraagd. De man begint in onver valst Leids een heel verhaal waar voor de buitenstaander geen touw aan vast te knopen is. De mensen van de wijkdienst blijken van de hoed en de rand te weten en geven de man advies. Gerustgesteld ver laat de oude bekende de kamer. In Leiden bestaat de wijkdienst uit negen man die allemaal hun ei gen wijk hebben. Chef van de wijk dienst Hans Regeer zegt dat je be paalde eigenschappen moet heb ben om als wijkagent te kunnen slagen. "Je moet beslist sociaal in gesteld zijn. Want als je je niet kunt inleven in de problemen van ie mand anders, kun je het ook niet oplossen. Dat zou voor beide kan ten zeer frusterend zijn. De taken brengen met zich mee dat je goed moet kunnen babbelen en makke lijk contacten kan leggen. Je moet duidelijk zijn en overredings kracht hebben". Regeer maakt ook snel duidelijk dat het niet te vergelijken is met de surveillancedienst. "Dat is eerste- lijnszorg. Die hebben te maken met actuele zaken, waarbij niet ge zegd kan worden: 'ik kom nog wel eens langs'. De wijkagent kan als hij bijvoorbeeld lucht heeft gekre gen van een burenruzie na een paar dagen denken: 'ik ga eens even kijken hoe het er voorstaat'. Dat is meer tweede-lijnszorg die we bieden", aldus Regeer. Geen spijt Jan Beeuwkes (31) is sinds enige jaren wijkagent in de Merenwijk. Hij is zelf van mening dat hij bij de wijkdienst het best op zijn plaats is. "Ik ben niet zo'n diender die de he le dag bekeuringen uit kan schrij ven1. Ik vind het eigenlijk veel leu ker om contacten te leggen en din gen uit te praten. Als ik een fout ge parkeerde auto zie draai ik er eerst drie keer omheen. Toen ik pas be gon als agent was dat wel anders, maar dan zit je nog helemaal in het sfeertje van de opleiding. Dan ben je zo fanatiek als een beer". "Dat gaat er later wel af. Dan be gin je ook oog voor andere dingen te krijgen. Ik ben zoals alle agenten begonnen bij de surveillance dienst, maar op een gegeven mo ment had ik dat toch gezien. Ik heb nog steeds geen greintje spijt dat ik voor deze richting heb gekozen". Beeuwkes heeft die dag een late dienst. Dat betekent om 14.00 uur beginnen. Op het bureau aan de Langegracht de post ophalen en kijken wie er voor hem hebben ge beld. Een bewoner met wie hij vaak mee te maken heeft, blijkt weer met problemen te zitten. Of hij die middag nog even langs kan komen. Ook zijn er drie adressen waar hij langs moet in verband met huisuitzetting. "We krijgen dat van de deur waarder door. Het is de gewoonte dat wijkagenten even contact op nemen met die mensen om te waar schuwen en tevens te polsen wat de houding is. Soms stellen ze zich meteen vijandig op en dan weten we van tevoren wat voor vlees we in de kuip hebben. Heel vaak is het echter zo dat mensen niet de ernst van de situatie inzien. Ze denken dat het niet zo'n vaart zal lopen. We adviseren dan om op wat voor ma nier dan ook ergens geld vandaan te halen, bijvoorbeeld door het le nen bij familie of het bij de baas vragen van een voorschot. Niet al tijd slagen de mensen daar dan in. Dat is pijnlijk, ja", verzucht Beeuwkes. Bromsnor? Nee In zijn kantoortje aan de Mila- nenhorst zet hij koffie. Aan de muur hangt een kranteknipseltje met als kop: 'wijkagent is moderne veldwachter'. Beeuwkes moet la chen om de vraag of hij zich een Bromsnor voelt. "Nee, absoluut niet. Natuurlijk moet ik zorgen dat 'de orde wordt gehandhaafd. Maar niet op die manier. Ik heb ook niet de tijd om zoals Bromsnor rond te wandelen. Iets wat ik overigens heel jammer vind, want ik zou wel eens vaker in de Merenwijk rond willen kuieren. Dan maak je ook kennis met andere mensen. Nu hou ik me toch vaak bezig met pro bleemgevallen". Hij probeert een opsomming te geven van probleemgevallen in zijn wijk. Twee zaken springen er uit. Dat zijn scheidingen en klach ten vanwege geluidoverlast. "Scheidingen zijn schering en in slag. Gemiddeld drie keer in de week wordt ik geroepen voor be middeling. Dat zijn treurige verto ningen, hoor. Ruzies van volwas sen personen om de spulletjes. Mannen die de vrouw geen huis houdgeld meer geven. Vaak ge touwtrek om de kinderen. Mannen die nadat de scheiding door de rechter is uitgesproken het huis niet willen verlaten". Daarnaast heeft Beeuwkes te maken met talloze gevallen van ge luidoverlast. Op het eerste oog een eenvoudig op te lossen probleem, maar dat in de praktijk tot diepgra vende conficten tussen buren kan leiden. Beeuwkes noemt het voor beeld van de twee buren die elkaar ruim een jaar lang in haren zijn ge vlogen. "Goed ontwikkelde mensen hoor. Beide heren hadden een hele goede baan, woonden in prachtige woningen. De één was een knutse laar en boorde en timmerde wel eens wat. In mijn ogen heel rede lijk, want hij ging nooit langer door dan tot tien uur 's avonds. De buren geloofden echter dat hij dat deed om te pesten. De anderen begon nen op hun beurt ook met beschul digingen. De vrouwen zijn op een gegeven moment zelfs op de vuist gegaan. Ongelooflijk", zegt Beeuw kes hoofdschuddend. Doelpalen "Meestal nodig ik beide partijen uit om de ruzie uit te praten. Als het heel gevoelig ligt, zoals bij ge noemd voorbeeld, vraag ik of ze op mijn kantoortje komen. Dan bevin den beide kemphanen zich op neu traal terrein waar bovendien ik de baas ben". Dit hoeft niet altijd tot succes te leiden. Als blijkt dat men sen niet dichter bij elkaar komen en aan hun eigen gelijk blijven vasthouden, zetten wijkagenten er een punt achter. "Dan zoeken ze het zelf maar uit. We zijn geen maatschappelijk werkers, hoewel veel mensen dat wel denken. We moeten zorgen voor een goed leef klimaat, wat dat ook precies moge betekenen, maar we hebben zo on ze grenzen". Over de situatie voor jongeren in de Merenwijk is Beeuwkes een beetje somber. Hij constateert dat er wel erg weinig faciliteiten zijn voor de jeugd. Aan de andere kant is hij weer bang dat dingen ver nield zullen worden. Beeuwkes vindt het jammer dat de directie groen op een grasveldje geen doel palen wilde plaatsen. "Het terrein zou dan naar de knoppen gaan. Dat vind ik dan minder erg dan het ver nielen van auto's, scholen en ande re objecten". Nu het weer beter wordt, steken ook samenscholingen van jonge ren weer de kop op. Beeuwkes heeft veel te maken gehad met de zogenaamde Spargroep. Jongens en meisjes van 12 tot 18 jaar die bij de supermarkt rondhingen. "Daar hebben we onze handen aan vol ge had. Puur vandalisme. Forse ver nielingen, spuiten met verfbussen en vreselijk brutaal. Nu ben ik zelf ook geen lieverdje geweest, ik dacht op die leeftijd dat ik de hele wereld aan kon, maar dit had ik niet voor mogelijk gehouden. Ze hebben echt overal schijt aan". Tv-geweld Beeuwkes weet niet wat de oor zaak is. "Ik denk wel eens aan films en televisie waarop een enorme hoeveelheid geweld te zien is. Op die leeftijd aap je graag na en dat zie je bij die jongeren. Zelf ver moed ik dat scheidingen er ook geen goed aan doen. Ik maak dage lijks mee hoe kinderen heen en weer geslingerd kunnen worden tussen de ouders. Dat hoeft niet bij alle scheidingen zulke dingen tot gevolg te hebben, maar ik ken ge vallen...". "Wat die jongeren betreft, denk ik datje daar bovenop moet zitten. Op dat moment moet de politie ook echt zichtbaar zijn", weet Beeuw kes zeker. "Dat betekent dat je ex tra mensen moet inzetten. Je moet laten merken dat je het er niet bij laat zitten". 's Middags gaat Beeuwkes nog een paar adresjes langs. De klach ten komen veelal uit de Slaagh- wijk. "Daar zijn inderdaad de meeste probleemgevallen. Het is niet leuk om op die wijk nu weer een stempel te drukken, maar het is wel zo. Aan de andere kant vind ik dat het de laatste tijd enorm ver beterd is. Ze hebben inmiddels het beleid veranderd en dat lijkt me wel verstandig. Ze dumpten in de ze wijk alle probleemgevallen. Dat kon niet eindeloos doorgaan. De wijk was flink aan het verpauperen en daar is nu een halt aan toe geroe pen". Kaal beton Het eerste geval zijn klachten over een bewoner die overlast be zorgde met zijn katten. Die deden hun behoefte op de balcons van de buren. Als Beeuwkes arriveert is de rommel opgeruimd. De man be looft beterschap. Daarna naar een klacht van een tuinbezitter, want er wordt vanaf de flat rotzooi naar be neden gegooid. De bewoners die als de daders werden aangewezen weten van niets. Beeuwkes tikt aan zijn pet: "Mooi dan weten we dat, mevrouw". Volgens hem gaat er van een huisbezoekje een preven tieve werking uit. "Ze weten dat de politie ermee bezig is. Dan laten ze het de volgende keer wel uit hun hoofd". Er wordt een bezoek gebracht aan een alleenwonend meisje dat heeft opgebeld naar het bureau. Het gaat om een oude bekende van Beeuwkes. "Moet je luisteren", zegt hij voordat hij aanbelt. Na een druk op de bel breekt er een hels kabaal los van honden die blaffen en tegen de deur springen. We wor den binnen gelaten. Terwijl de honden snuffelend rond onze be nen rondlopen vertelt ze dat er in gebroken is. Ze vermoedt dat haar ex-vriend erachter zit. Beeuwkes stelt haar gerust en adviseert en passant om vloerbedekking te ne men. Een stel honden op een kale betonnen vloer: daar komen an ders gegarandeerd klachten van, zo weet hij uit ervaring. "Of dat van dat inbreken verzon nen is, kan ik moeilijk beoordelen. Wel is het zo dat dat meisje geïso leerd leeft. Veel problemen met die ex-vriend gehad en een fikse huur schuld die ze nu langzamerhand aan het aflossen is. Zo'n meisje heeft dan aandacht nodig. Het is een kleine moeite even haar pro blemen aan te horen en wat advie zen te geven". Muilkorf In een andere flat in de Slaagh- wijk moet Beeuwkes nog even wat uitpraten met een bewoner wiens zoon in de bil is gebeten door de hond van de buurman. De tanden hadden een forse afdruk achterge laten. De vader had daarom geëist dat de hond zou worden gemuil korfd. Beeuwkes was de vorige dag op onderzoek geweest en zag dat er aan de hond niets mankeerde. "De zoontjes van die meneer hebben het beest waarschijnlijk zo geplaagd dat hij van zich af heeft gebeten", zo concludeerde Beeuw kes. De vader hoort die mogelijk heid aan en erkent dat hij er niet is bijgeweest en dus niet de ware toe dracht weet. "Ik heb de buurman geadviseerd de hond niet meer op het grasveld uit te laten waar de kinderen spelen", zo zegt Beeuw kes tegen de vader. "U wil ik op het hart drukken dat de kinderen die hond met rust moeten laten. De hond is beslist niet vals". De man buigt het hoofd en belooft zijn zo nen te instrueren. Aan het eind van de middag moet Beeuwkes naar de opening van een garage aan de Gooimeer laan. "Ook met de middenstand moet ik veel contact houden. De winkeliers in de Kopermolen heb ben bijvoorbeeld veel last van mensen die fietsen op het voetgan gersgebied. De garage heeft heel veel glas en ik vrees met grote vre ze dat er wel eens wat zal worden ingegooid. Het kan geen kwaad om nu alvast met de eigenaar kennis te maken". De showroom van de garage is bevolkt met zo te zien geslaag de zakenmensen en een groot aan tal hoogwaardigheidsbekleders zoals burgemeester Goekoop en wethouder Peters. Een contrast met de mensen waarmee de wijk agent doorgaans in contact komt. Beeuwkes bekijkt het geanimeerd converserende publiek van een af standje. Na een half uur neemt hij weer afscheid van de eigenaar. Zijn zoveelste contact in de Merenwijk is gelegd. Het is 18.00 uur en hij gaat rich ting bureau Langegracht om een hapje te eten. Om 19.00 uur moet hij aanwezig zijn in het kantoortje aan de Milanenhorst voor zijn we kelijkse spreekuur. "Dat is altijd redelijk bezocht. Het loopt dan niet storm, maar er zijn altijd wel men sen die wat op hun lever hebben". Een is relatief rustige dag voor Beeuwkes geworden, maar wel een met afwisseling. "Het bord van een wijkagent is erg groot", weet Beeuwkes. "Daarom is geen dag hetzelfde. Dat is het aantrekkelijke kant van het vak van politieagent". LEIDEN - De gemeente Leiden gaat een stedenband aan met de steden Juigalpa in Nicaragua en Torun in Polen. Burgemeester en wethouders hebben dit gisteren besloten. De nieuwe stedenbanden zaten al geruime tijd in de pen. Ze vloei en voort uit de afspraken die PvdA, WD en Links Leiden hebben ge maakt in het collegeprogramma 1986-1990. Omdat een zelfstandige stedenband met een stad in Nicara gua moeilijk te realiseren is heeft de gemeente Leiden samenwer king gezocht met de Stichting In vulling Stedenband Den Haag- Juigalpa (SIS) en het Leidse Nica ragua Komitee. Gekozen is voor een praktische aanpak en de for mele verhoudingen later te rege len. Het doel van de stedenband Lei- den-Juigalpa is tweeledig. Ener zijds is het gericht op de bewust wording en voorlichting over de problemen van de Derde Wereld, in het bijzonder die van het Nicara guaanse stadje Juigalpa. Anders- zijds gaat het er om geld in te zame- Burgerlijke Stand LEIOEN - Geboren: Eveline Alexandra Wil- lemijn, dv. K.G. Aalbers en J.C. Drost; Jan, zv. J.M. van der Zwet en M.H.S. Wijling; Robertus Adrianus Maria. zv. A.C.M. Dobbe en M.G. van der Linden; Sandro, zv. A.A.M.A. König en J.L. Verbist; Marleen, dv. J. van den Bent en M.E. van Nimwegen; Elsje Maria, dv. A.F. Kooter en W.P. van Ofwegen; Gerben Corne lls. zv. A. van der Niet en E.C.M. Hoogervorst; Wilhelmina Marieneke, dv. M. Hartevelt en W. Sira; Ralph, zv. H.C.M. Heisen en C.A. Flik- weert; Danny, zv. L.J.M. Koek en B.E. Henkei; len voor goederen en projecten in Juigalpa dat 40.000 inwoners telt. Groot verschil Om de activiteiten op gang te brengen is een stedenband com missie in het leven geroepen die wordt voorgezeten door Henk Ko men (de voorzitter van het Nicara gua Komitee). In de commissie zit ten verder vertegenwoordigers van de Leidse raadsfracties en enkele ambtenaren. Op het moment is het belangrijkste project de verbete ring van de drinkwatervoorziening in Juigalpa. Eigen en herkenbare projecten waarvoor Leiden zich zal inzetten, bijvoorbeeld op het ge bied van het onderwijs en de ge zondheidszorg, bevinden zich nog in een pril stadium. Wethouder Van Dongen bena drukt dat de aard van de steden band met Juigalpa van heel andere aard zal zijn dan de bestaande ju- melages met het Duitse Krefeld en het Engelse Oxford. Uitwisselin gen op sportief of cultureel gebied zullen er niet plaatvinden. Sleutel woord in de stedenband met Juigalpa is de internationale soli dariteit. "Het grote verschil is dat we mensen vragen actief bezig te zijn voor Juigalpa zonder het ooit te zien of gezien te hebben", aldus de wethouder. Wandeltocht 'De Nacht van Juigalpa', een wandeltocht van Leiden naar Den Hïiag in de nacht van 11 op 12 mei, wordt het eerste samenwerkings project in het kader van de kersver se stedenband. Deze nachtelijke tocht is bestemd voor mensen die houden van een avontuurlijke wandeling en heeft als bedoeling de stedenband Leiden-Juigalpa onder de aandacht te brengen van een 'breed Leids publiek' en vele Leidse organisaties en verenigin gen. De tocht is 26 kilometer lang, be gint in Leiden, loopt dwars door polders, duinen en bossen en ein digt in de Grote Kerk in Den Haag. Het is vooral bedoeld voor jonge ren (gedacht wordt aan het voort gezet onderwijs en verenigingen) maar ook oudere deelnemers zijn welkom. Het Nicaragua Komitee zal flink aan de weg gaan timmeren om zo veel mogelijk wandelaars op de been te brengen en om belangstel lenden te trekken naar de manifes taties in de Pieterskerk (die vooraf gaat aan de tocht) en in de Grote Kerk (na afloop). De manifestaties zullen bestaan uit Latijnsameri- kaanse muziek, theater, tentoon stellingen en stands. Torun Voor het op gang brengen van de stedenband met het Poolse Torun is ook een werkgroep in het leven geroepen. Met deze stedenband wil de gemeente een steentje bijdragen aan het doorbreken van het 'vij anddenken' en daarmee aan de vre de, ontspanning en ontwapening. Daarbij gaat het vooral om infor matie-uitwisseling (bijvoorbeeld door middel van tentoonstellingen en publicaties) en het tot stand brengen van wederzijdse bezoeken van (groepen) burgers. Vertegen woordigers van de beide steden hebben uitgesproken de steden band aan te gaan onder het motto "Vriendschap tussen volkeren dient de vrede". Wethouder Van Dongen: "Stedenband wordt heel anders als die met Kre feld en Oxford" (foto Wira Dijkman) Lezers schrijven Ik wil graag mijn reactie geven op de brief van de heer Van Boven, hoofd inspectie directe belastingen te Leiden, in het Leidsch Dagblad van 1 april. De heer Van Boven rea geert hierin op het artikel 'speciaal bureau nodig voor invullen biljet ten' dat geplaatst werd naar aanlei ding van de landelijke aangiftedag. Dit artikel geeft in grote lijnen voortreffelijk het standpunt van de Leidse Rechtswinkel weer. Wat be treft de hulp bij aangifte door de belastingdienst heb ik gewezen op het feit dat bij een aantal grote in specties in Nederland freelance medewerkers ingeschakeld wor den die een stoomcursus van twee dagen krijgen. Op deze grote in specties worden zoveel mensen ge holpen met hun aangifte dat er niet veel meer dan een kwartier per cliënt beschikbaar is. Helaas zijn deze woorden onvol doende genuanceerd in het artikel weergegeven. Ik heb niet gezegd dat de inspectie Leiden freelance Elkie deadman Donderdag 21 april treedt in de soos- ruimte van de Leidse Werkgroep Ho moseksualiteit (LWH) Elkie Deadman op. De Britse artieste zet meedogen loze imitaties neer van Madonna, Na- na Mouskouri, Lionel Ritchie, Tina Turner en anderen. Aanvang: 22.00 uur (zaal open 21.00 uur) aan de Lan gegracht 65. De toegang is 6 gulden. Na afloop is er disco tot 1.00 uur. Postzegels De postzegelvereniging I.V. Philateli- ca, afd. Leiden, houdt op 21 april haar maandelijkse ruilavond in het Visser 't Hooftlyceum aan de Anthonie Duycklaan 1 in Leiden. Er zijn postze gels uit rondzendboekjes verkrijgbaar en er wordt een veiling gehouden. Aanvang: 19.30 uur. Op donderdag 19 mei wordt in hetzelf de gebouw een slotavond gehouden ter afsluiting van het postzegelsei zoen. Alle postzegelvrienden kunnen hier ruilen, een postzegelveiling bij wonen en aan een postzegelbingo deelnemen. Aanvang: 1930 uur. Troubadoursavond Folkclub Horus houdt op vrijdag 22 april een avond met verschillende troubadours: Michael Collins, Klaas van Rijt, Bert Haasjes, Phil Jackson, Bart Versteeg, Kees Ouwejan en an deren. Aanvang: 21.00 uur in de De Bruine Boon, hoek Stationsweg/Rijns- burgersingel. Toegang 7,50 gulden, donateurs gratis. Klaverjassen Wijkvereniging Aktief houdt op vrijdag 22 april de maandelijkse klaverjas en sjoelavond waarmee het seizoen 1987/88 wordt afgesloten. Er is weer voor voor alle deelnemers prijs. Aan vang: 20.00 uur in het verenigingsge bouw aan de Berlagestraat 2. Inleg- geld: 2,50 gulden. Railquiz De afdeling Rijnland van de Neder landse Vereniging van Belangstellen den in het Spoor- en Tramwegwezen houdt woensdag 20 april een railquiz- avond. De avond wordt gehouden in restaurant Posthof. Wassenaarseweg 1 in Leiden. De aanvang is 20.00 uur. medewerkers inschakelt, noch dat er in Leiden slechts één kwartier per hulpzoekende uitgetrokken wordt. Ik hoop dat hiermee een misverstand uit de wereld gehol pen is. Ik wil graag mijn waarde ring uitspreken voor het feit dat de belastingdienst de voorlichting en de hulp bij aangifte de laatste jaren sterk verbeterd heeft. Naar mijn stellige overtuiging is de hulpverle ning door de belastingdienst ech ter beslist niet optimaal. Het feit dat in de regio Leiden per jaar 2500 burgers voor gratis fiscale rechts hulp niet naar de belastingdienst maar naar de Leidse rechtswinkel gaan lijkt mij een duidelijk signaal. Deze mensen hebben in tegenstel ling tot de heer Van Boven geluk kig wel vertrouwen in de deskun digheid en zorgvuldigheid van de Leidse Rechtswinkel. Peter Tomesen, medewerker Leidse Rechtswinkel. Ketelboetersteeg 10/10a Leiden Forum bij LISC over remigratie LEIDEN - De Leiden International Student's Club (LISC) organiseert op 28 april een forumdiscussie over remigratie. Het is de bedoeling om voorlichting over de huidige remi gratieregelingen te geven en aan de hand van stellingen hierover te dis cussiëren. Het forum zal bestaan uit de heren De Vries, remigratie consulent, Kraaijenbrink, tweede kamerlid voor het CDA, Goeja, ver tegenwoordiger van de KMAN, en Demirbas, gemeenteraadslid voor de PvdA te Leiden. Verder zijn nog beleidsmedewerkers van het mi nisterie van wvc en van sociale za ken benaderd. De avond wordt ge houden in het pand van de club, le Binnenvestgracht 22, en begint om acht uur. Beeuwkes: "Soms moetje die kinderen duidelijk maken datje het er niet bij laat zitten' Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15