'Werk gemeente vergoeden 07.H1614OO Bridgeclub koopt voormalige school Wassenaar wil grond niet afstaan iWIMI'Hl Openbaar vervoer Rijksstraat weg nog niet beter Ondernemers Meubelplein bang voor precedentwerking Illegale zender uit lucht gehaald Automobilisten moesten erg lang wachten Borden geplaatst op gewraakt stuk weg Schoolkinderen ontbijten samen Leiderdorp begint experiment container DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND WOENSDAG 20 APRIL 1088 WASSENAAR - Een verbetering van het openbaar vervoer staat (nog) niet op het 'ideeënlijstje voor de Rijksstraatweg'. Dit meldt een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Water staat. Kort na het fatale ongeluk, onderzoeken zijn collega's ande re zaken, zoals de aanleg van pa rallelwegen bij Den Deyl en Ker- kehout, verschillende soorten middenbermen, een inhaalver- bod voor vrachtauto's en een aanpassing van het gewraakte witte viaduct bij Den Haag. Wan neer hier de lage zijkanten ver dwijnen, hoeven hoge vrachtwa gens niet langer naar de midden stroken te scharnieren. En dat is wel zo veilig. Volgens de woordvoerder kunnen betrokken erop rekenen dat er meer gebeurt dan het in stellen van een 50-kilometer zone op het stuk bij Den Haag: "De minister heeft a gezegd, ze zal ook b zeggen". Bewindsvrouw N. Smit-Kroes beschouwt de doorgaande route door Wasse naar als een knelpunt en wil bin nen een maand tot overeenstem ming komen met Wassenaar: "Als ik het goed heb begrepen gaan de betrokkenen ervan uit dat overeenstemming mogelijk is". Binnen een jaar kunnen dan zelfs de meer ingrijpende plan nen in daden worden omgezet. Los van de aanpassingen aan de Rijksstraatweg, bekijken des kundigen alle gemeentelijke, provinciale en rijkswegen in het kader van het bereikbaarheids plan. Daar komen dan zaken aan de orde als de rijksweg 11-west, de weg door Voorschoten die Wassenaar als panacee voor de eigen verkeersproblemen ziet. VOORSCHOTEN- De politie uit Voorschoten heeft gisteren een il- ligale zender uit de lucht gehaald. De zender werd gevonden bij een 37-jarige bewoner van de Vreden- hoeffstraat, die in zijn vrije tijd een platenprogramma uitzond. De zen der stoorde al geruime tijd het ra dioverkeer. De politie kon de zen der opsporen in samenwerking met de radiocontroledienst. LEIDERDORP- Automobilisten die gisteren op de Leiderdorpse Vronkenlaan bij de Engelendaal voor het stoplicht stonden, konden lang wachten. Een storing van de lichten zogde ervoor dat ze op rood bleven staan. De dienst gemeente werken kon de storing snel verhel pen. Volgens een woordvoerder eindje met 50. Het hoofd van de van de politie worden in deze ge- verkeerspolitie, J. Smit, pleitte er vallen geen bekeuringen uitge- dan ook voor om de héle route die deeld. maximumsnelheid te geven. Eén van de nieuwe 50 kilometerborden op de Wassenaarse Rijksstraat weg. In de verte doemt het gewraakte viaduct op. (foto Henk Bouwman) WASSENAAR - Op het stuk Rijks straatweg waar 7 april vijf ver keersdoden vielen, zijn inmiddels ronde rode borden geplaatst met het opschrift: 50 kilometer. De eer ste indruk van de politie is dat in derdaad langzamer wordt gereden op de twee kilometer tussen de Van der Oudermeulenlaan en de bebouwde kom. Dat kan met de snelheidsborden te maken te hebben, maar ook met de 'nawerking' van het ongeluk. De schrik zou er goed inzitten. Toch heeft de politie besloten de contro les op te voeren. De surveillances 'per motor en auto worden sterk op gevoerd, met name tijdens de spitsuren. Ook het aantal radarcon troles stijgt. Zorgen de controles er nu al voor dat wekelijks 300 snelle rijders op de foto komen, enkele honderden meer is een schoon streven. "Daar moeten we dan ook snel een manier voor vinden", zegt een woordvoerder. Collega's van hem hebben de af gelopen weken vraagtekens gezet bij een gedeeltelijke snelheidsver- laging op de Rijksstraatweg, die de weg in drieën deelt: een deel met 50 kilometer bij Den Deyl een mid denstuk met 70 kilometer en een Over snelheidscontroles was hij wat positiever. Doordat harde rij ders, die soms ver boven de 100 re den, binnen twee dagen de bon thuishebben, betaalt 80 procent braaf. Van de rest betaalt een fors percentage na een telefoontje en komen anderen over de brug na en kele prijsopdrijvende aanmanin gen. Niemand ontsnapt, aldus Smit. Zijn ervaring: "Je moet Ne derlanders in hun portemonnee treffen". LEIDERDORP - De ge meente Leiderdorp is mo menteel in de slag met de ondernemers van het Meu belplein om de betaling van de extra kosten die op 'meu bel-hoogtijdagen' worden gemaakt. Leiderdorp heeft daar bij het Meubelplein re keningen voor ingediend maar de ondernemers zijn niet van plan die zonder eni ge vorm van discussie te be talen. Op dagen als Tweede Paasdag, He melvaart en Pinksteren is de ge meente telkens duizenden guldens kwijt om assistentie te verlenen bij de immense klantentoeloop. Pre- ciese getallen zijn niet bekend, maar volgens wethouder Den Boeft kost de assistentie van mede werkers van gemeentewerken voor het plaatsen van dranghekken en dergelijke de gemeente telkens on geveer 4000 gulden "en dan is die schatting nog aan de lage kant". Dat bedrag is trouwens nog afge zien van de extra uren die de politie op dergelijke dagen bij het Meubel plein draait. Op Tweede Paasdag afgelopen maand bijvoorbeeld wa ren er maar liefst dertien politie mensen urenlang in touw om de verkeersstroom van en naar het Meubelplein aan de Persant Snoepweg in goede banen te lei den. De situatie zal tijdens de ko mende feestdagen, hemelvaart en pinksteren, niet veel anders zijn, zo verwacht de wethouder. Hij is enigszins gepikeerd omdat hij het probleem tijden geleden al aansneed bij de ondernemers en zij hem beloofd zouden hebben met een voorstel-te komen. "Dat prik kelt mij. Temeer daar we nu al vier keer maatregelen hebben moeten nemen: op Tweede Paasdag, met Pasen, Hemelvaart en tweede Pinksterdag. Die kosten stapelen zich dus maar op. En dan hoor je niks". Geen wraakactie Den Boeft zegt absoluut geen 'wraakactie' te overwegen zoals bij voorbeeld het achterwege laten van assistentie op hoogtijdagen. Op dergelijke dagen kan het Meu belplein volgens de wethouder ab soluut niet zonder assistentie. "Daar zouden de burgers van Lei derdorp de dupe van worden. Dankzij die inzet blijft het allemaal Dranghekken, politie-agenten: tijdens feestdagen moet de gemeente Leiderdorp helpen om de 'openbare orde net binnen de perken, hoewel de bewoners van de nabijgelegen wijk Voorhof er echt wel last van onder vinden". Andere mogelijkheid is dat de burgemeester het Meubelplein op feestdagen geen ontheffing meer zou kunnen geven van de winkel sluitingswet en dan moeten de meubelzaken dus gesloten blijven- Den Boeft vindt dat echter een on sympathieke maatregel. De Meubelplein-ondernemers op hun beurt zijn huiverig om te betalen. Ze vrezen ook dat het eind zoek is. Meubelplein-woordvoer der Baalbergen: "We gaan het echt niet hard tegen hard spelen, alles gaat in goed overleg, maar het is wel zo dat we willen stilstaan bij die kosten. Want waar ligt bijvoor beeld jie scheidslijn tussen een drukke feestdag en een gewone za terdag waarop het ook ontzettend druk kan zijn? En: is hier geen sprake van precedentwerking? Als wij voor dergelijke diensten moe ten betalen, hoe zit het dan met oranjeverenigingen die iets organi seren waar een hoop mensen op af komen, en met organisatoren van sportmanifestaties? Krijgen die al lemaal een nota van de gemeente toegezonden?" Den Boeft kan zich die twijfel wel voorstellen maar hij houdt toch vast aan die betaling. "Temeer daar ik nu hoor dat de gemeente Lisse haar Keukenhof ook voor dergelijke kosten aanslaat". Wie het in de politiek niet hele maal met de mening van de wet houder eens is, is WD-raadslid Jaap de Waard. Hij stelt dat het niet eerlijk is de ondernemers van het Meubelplein te laten betalen ter wijl bijvoorbeeld de diensten van de vrijwillige brandweer gratis zijn. De Waard is van plan om mor gen vragen over de kwestie te stel len in de vergadering van de raads commissie bestuurszaken. LEIDERDORP De Leiderdorp- se Bridge Club en de gemeente Lei derdorp zijn het eens geworden over de aankoop van de voormali ge Marijkeschool aan de Bernhard- straat. Dat deelde wethouder Hui gen gisteravond mee tijdens de vergadering van de raadscommis sie welzijn. De mededeling werd met in stemming ontvangen. De commis sieleden waren blij dat aan de om zwervingen van de Leiderdorpse Bridgeclub een einde komt. De club is al 'zoekende' sinds het eer ste onderkomen, het Dorpshuis, vorig jaar werd verkocht. De club zelf is derhalve ook blij, maar ze ziet nogal op tegen de fi nanciële consequenties, zo liet voorzitter R. Noe gisteravond we ten. De bridgers betalen 125.000 gulden voor de school. Behalve die aankoopprijs dienen ze ook nog de opknapkosten te betalen van het achterstallig onderhoud en dat gaat om een bedrag van zo'n twee ton. Noe toonde zich gisteravond te leurgesteld dat de gemeente Lei derdorp aaarvoor slechts een fi nanciële tegemoetkoming van 10.000 gulden stelt, bedoeld voor de centrale verwarming. Op die manier is het niet uitgesloten dat de bridgeclub in de toekomst bij de gemeente om extra geld zal aankloppen, zo waarschuwde hij. Veel moeite hebben Noe en de zijnen ook met de huurgarantie die de gemeente aan de ateliers De Hollandsche Tuyn hebben gege ven. Zij mogen een deel van de voormalige Marijkeschool al die tijd huren. "Dat staat de ontwikke ling van een denksportcentrum in Leiderdorp in de weg", aldus Noe. En: "De gemeente heeft maar wei nig waardering voor het wel zijnsaspect van de bridgesport. Het gaat hier niet om iets elitairs. We zijn een club van maar liefst 300 le den en hopen in 1991 ons vijftigja rig bestaan te vieren", verklaarde Noe. Volgens hem heeft met name de Leiderdorpse schaakclub wel be langstelling om ook naar de Ben- hardschool te komen. De raad neemt op 16 mei een de finitief besluit over de verkoop van de Marijkeschool aan de bridgers. WASSENAAR/DEN HAAG - De gemeente Wassenaar is niet van plan grond aan Den Haag af te staan. Ze is zuinig op haar recrea tie- en natuurgebieden, die schaars zouden zijn in de Randstad. En de grote buur heeft nu juist een oogje laten vallen op dergelij ke gronden op de Waalsdorpervlakte en ten zuiden van renbaan Duindigt. OEGSTGEEST Leerlingen van de protestants- te zaal waar allerhande evenementen hun beslag kun- christelijke Hofdijck-basischool aan de Hazenboslaan nen krijgen. Ook werd het reeds bestaande deel van in Oegstgeest werden vanochtend met een draaoiorgel het gebouw gerenoveerd. en een ontbijt in hun lokaal onthaald. De Hofdijck- Van Oostenbrugge vertelt dat hij blij is dat de ver school viert de heropening van het gebouw dat sinds bouwing er nu op zit. Van de kerst tot de voorjaarsva- september vorig jaar aan ingrijpende verbouwingen kantie zaten de leerlingen verspreid over drie gebou- onderhevig is geweest. Later op de dag was er een w<?n. Er zaten groepen in de Hazen wei, bij het dagver songfestival met bijdragen van het eigen schoolorkest blijf Jottel aan de Louise de Colignylaan en bij Cebe- en werd er een ballonnenwedstrijd gehouden. rno, de organisatie voor ontwikkelingshulp. "De kin- Directeur T.T. van Oostenbrugge vertelt dat "in de deren hebben er geen last van gehad, het onderwijs oude situatie" er twee lokalen in het gebouw leeg wa- ging gewoon door maar qua organisatie is het niet opti- ren en werden gebruikt als documentatiecentrum en maal als je zo verspreid zit". als handarbeidruimte. Door de gebouwtechnische in- De schooldirecteur is door het vernieuwde gebouw tegratie met de voormalige kleuterschool De Hazen- voorlopig uit de problemen maar denkt toch dat nieu- wei, eveneens aan de Hazenboslaan gelegen, werden we probleemen zich al heel binnenkort gaan aandie- die twee lokalen omgebouwd tot kleuterlokalen. Ver- nen. De aanmeldingen voor het nieuwe schoolseizoen der is er een speellokaal voor de kleuters bijgekomen zijn zo talrijk dat er op de Hofdijckschool serieus reke- en is de gemeenschapsruimte flink uitgebreid. Door ning wordt gehouden met de mogelijkheid dat er met de bouwwand opzij te schuiven, ontstaat een hele gro- negen groepen gewerkt zal moeten worden. Ander bezwaar is dat annexatie- voórstellen en andere ideeën veel te slecht onderbouwd zijn. Daar is geen overleg over mogelijk. Een brief met deze inhoud heeft de Wassenaarse burgemeester P.H. Schoute gisteren in Den Haag over handigd, bij het eerste overleg over de nota 'Geef Den Haag de ruimte'. In die nota klaagt de gemeente Den Haag erover dat ze problemen heeft met het vinden van bouw plaatsen voor woningen en bedrij ven. Wanneer buurgemeenten als Wassenaar, Wateringen, Ypenburg, Leidschendam en Zoetermeer geen ruimte willen afstaan - al is het maar in fasen - kunnen herstel en vernieuwing in gevaar komen, evenals de sanering van verouder de bedrijfsterreinen. Ook bestaat het gevaar dat de agglomeratie uit evenwicht raakt. De bestaande functies staan on der druk, voor nieuwe is onvol doende of geen plaats. Een grote agglomeratie-gemeente lijkt Den Haag de beste oplossing, maar de gemeente heeft ook ideeën over een vierde bestuurslaag of een stadsprovincie. In ieder geval moet er meer agglomeratie-overleg ko men. Om regiogemeenten een beetje te lijmen, kunnen verschil lende voorzieningen wat meer hun richting uit komen. B en W van Wassenaar onder schrijven dat er problemen zijn, maar vinden wel dat de problemen in gewestelijk verband 'erg eenzij dig van Den Haag afgeschreven zijn'. De oplossing daarentegep, wordt 'erg eenzijdig naar Den Haag toegeschreven'. 'De argumentaties zijn volstrekt onvoldoende om de gedane stellingnamen te kunnen dragen', heet het kritisch in de brief. 'Het rapport roept eerder ge dachten op aan een gedrongen situ atie dan aan een raamwerk voor verdere standpuntbepaling, met name over de ruimtenood'. Om de problemen zo snel moge lijk te lijf te gaan, willen burge meester en wethouders eerst be schikken over 'een analyse in ge westelijk verband'. Aan de hand van deze nieuwe nota, willen ze graag 'een bijdrage leveren aan open en reëel overleg'. LEIDERDORP De gemeen te Leiderdorp gaat experi menteren met de vuilcontai ner. Deze vergaarbak voor vuil, die in plaatsen als Oegst geest en Wassenaar al de plaats van de vuilniszak heeft ingenomen, komt te staan bij de flats aan de Gaarmeester- straat. De gemeente Leider dorp heeft in samenwerking met de Algemene Woning bouw Vereniging deze flat uitgekozen voor het experi ment omdat de Gaarmeester- straat een vrij afgesloten "kluster" is. En de overlast van vuilniszakken c.q. zwerf vuil is er erg groot. De bewo ners klagen steen en been. Leiderdorps directeur ge meentewerken M. van den Berg: "Dat is de ellende bij dergelijke flats: je hebt nogal wat bewoners die de vuilnis zakken veel te vroeg kwijt willen. Dan gooien ze die zak ken in het trappenhuis neer. Het eerste de beste jongetje dat langsloopt geeft er een schop tegen enzovoort enzo voort". Van den Berg is er nog niet uit voor wat voor soort contai ner men bij het experiment kiest. Van den Berg zegt een beetje geschrokken te zijn van de publicaties rond de Leidse containers, die door velen te hoog en te zwaar worden bevonden. Gevolg is dat een aantal mensen de vuilniszakken niet in de con tainers plaatst, maar Met alle overlast van dien.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14