TAD LEIDEN a m Steeds Sociale dienst voor bijna miljoen gulden opgelicht Rijksweg A4 wordt mogelijk drie-baans Bezwaar tegen parkeerdek LEIDSCH DAGBLAD NICHOLAS DOLLWET Jazz pianist 21 april van 16.00 tot 22.00 alleen in de PLANTAGE SPONS wee SfUeyeU Pancras-West wil snel speelterreintje in wijk s WOENSDAG 20 APRIL 1988 Sociale recherche stelde 66 onderzoeken in LEIDEN - Bij de sociale dienst is het vorige jaar voor een bedrag van 9,3 ton gefraudeerd. De sociale re cherche stelde 66 onderzoeken in waarvan 21 zaken uiteindelijk bij de officier van justitie belandden. In 20 zaken werd fraude aange toond maar geen aangifte gedaan. In de overige zaken werd het on derzoek-voortijdig beëindigd om dat het fraudebedrag relatief klein was of werd geen fraude aange toond. Het aantal cliënten van de socia le dienst is met circa 200 personen lager uitgevallen dan werd voor speld. 1987 werd afgesloten met een cliëntenbestand van 7167 per sonen. Voor de komende jaren wordt een verdere daling voor speld. Dat blijkt uit een informatie bulletin van de sociale dienst. Daarin staat ook dat de sociale dienst zich verzet tegen verschil lende (aangekondigde) maatrege- DEN HAAG/LEIDEN - De rijks weg Den Haag-Amsterdam (A4) wordt tussen Leiden en het Prins Clausplein in Voorburg driebaans. Het provinciebestuur heeft giste ren ingestemd met de plannen van Rijkswaterstaat tot verbreding van de snelweg. Wanneer het karwei ter hand wordt genomen is nog niet bekend. Eerst zal het bestemmingplan moe ten worden aangepast en vervol gens kunnen alle procedures in werking worden gezet. De provin cie verwacht dat er zeker bezwaar schriften tegen de uitbreiding van de A4 zullen worden in gediend. De rijksweg wordt verbreed om het dagelijkse file-probleem tussen Leiden en Den Haag enigszins te verhelpen. Het gedeelte tussen Lei den en Amsterdam blijft twee- baans. Gedeputeerde T. Jansen verwacht overigens niet, dat hier door de problemen in de richting van de hoofdstad zullen worden verlegd. Onderzoek heeft aange toond dat de rijksweg tussen Lei den en Den Haag aanmerkelijk drukker is. Hoewel er aan beide kanten drie rijstroken komen, wordt er een weglichaam aangelegd waarop vier rijstroken tot stand kunnen wor den gebracht. Indien het rijk daar toe in de toekomst wenst over te gaan, aldus gedeputeerde Jansen, dan kan dat niet zo maar. "Daarvoor", zegt de provinciebe stuurder, "zal een apart besluit noodzakelijk zijn. Bovendien wen sen wij dan dat er een onderzoek naar geluidshinder wordt inge steld". Met de verbreding van de A4 wordt tevens het viaduct in de se cundaire weg nabij het Lammen- schansplein aangepast aan de nieu we situatie. len van de regering in het uitkerin- genbeleid. "Sociale zekerheid verwordt zo langzamerhand tot sociale onze kerheid", zo wordt geconstateerd. Gedoeld wordt op de plannen om de vergoeding voor zelfstandig wo nende jongeren tot 21 jaar met een bijstandsuitkering in te trekken. Gevreesd wordt dat ook het voor nemen om de grens van het mini mumjeugdloon tot 27 jaar op te trekken, door zal werken in de uit keringen van de jongeren. Ook het plan van het kabinet om een eind te maken aan de krediet verlening voor startende onderne mers door de sociale dienst, is slecht ontvangen. Het kabinet vindt dat deze kredietverlening via de commerciële banken dient te verlopen. Gevreesd wordt dat dan nogal wat starters uit de boot val len omdat banken alleen oog heb ben voor de bedrijfseconomische levenskansen van het nieuwe be drijf terwijl de sociale dienst ook rekening houdt met de achter grond van de starters. "Voorzien baar is dat met name de zwakste- starters (vrouwen, migranten) ver geefs voor een krediet bij de bank zullen aankloppen. De gemeente is nog op zoek naar alternatieve mo gelijkheden om de hulp aan star ters veilig te stellen. één van de acht 1 de Plantage IN DE OUDE MARENPQKT LEIDEN Van jeu de boulen bij de Kloosterpoort komt niet veel. De baan die de gemeente er twee jaar geleden aanlegde, wordt vooral gebruikt door de honden uit de buurt. Eens in de zoveel tijd houdt de gemeente een schoon maakactie maar dat helpt slechts enkele weken. Daarna is het baantje weer zo goed als onbegaanbaar. De jeu de boulebaan ligt pal voor de ingang van het universitair kinderdagverblijf 'De Kattekop'. "Met het warme weer stinkt het vreselijk. Liggen die drollen gewoon te dampen", zegt leidster Monique Franken: "De ge meente maakt het alleen schoon als we er om vragen. De laatste keer was voor de winter. Het is de enige uitlaat- plaats in de buurt. Ze moeten die baan gewoon weghalen, niemand maakt er toch gebruik van. Leg er maar tegels neer, misschien dat dat helpt". Inmiddels (nadat de foto werd gemaakt) is de gemeente langs geweest en is de baan weer schoon. Voor zolang het duurt (foto Henk bou 'Gemeente heeft onzorgvuldig gehandeld' DEN HAAG/LEIDEN- Het Leid- se gemeentebestuur heeft zich schuldig gemaakt aan een onzorg vuldige belangenafweging toen werd besloten tot het geven van toestemming voor de bouw van een parkeerdek met hellingbaan achter de woningen langs de Stille Rijn 3 en 4. Dat vindt buurtvereni ging Maredorp samen met een aan tal andere belanghebbenden, die afzonderlijk bezwaar hebben ge maakt tegen het bouwplan. Samen vroegen zij gisteren de waarnemend voorzitter, mr P. Bou- kema, van de afdeling rechtspraak van de Raad van State de voor de parkeergarage afgegeven bouw vergunning te schorsen. Het wordt een parkeerdek voor twaalf auto's. De bedoeling is dat de bewoners van de appartemen ten boven het nieuwe gebouw van Perry Sport langs de Haarlemmer straat, hun auto's op het parkeer dek kunnen neerzetten. Volgens de buurtbewoners had de grond achter de huizen langs de Stille Rijn veel beter benut kunnen worden. Het is de laatste plek waar groen kan komen. Ook uit het streekplan voor Leiden en omge ving zou af te leiden zijn dat het leefklimaat in de steden verbeterd moet worden met meer groen. De bouw van een parkeerdek in de binnenstad zou haaks staan op de bepalingen in het streekplan. Een ander bezwaar van de om wonenden is dat zij verwachten in de toekomst regelmatig in de stank te zullen zitten. Doordat zij vrij dicht op het nieuwe parkeerdek wonen, zullen ze het starten van de auto's op het dek met de neus kun nen waarnemen. De omwonendén vinden dat de gemeente onvol doende rekening heeft gehouden met de belangen van de omwonen den toen werd gewogen of het par keerdek er wel of niet moest ko- Volgens een woordvoerder van de gemeente is hier geen sprake van onzorgvuldige belangenafwe ging. „Er is ter dege rekening ge houden met de omwonenden." Er zullen geluidschermen worden ge plaatst en er komen schermen die moeten voorkomen dat de omwo nenden last hebben van flikkering van zon en lampen in de spiegels van de auto's. Boukema laat spoedig weten of hij bouwvergunning voor het par keerdek al dan niet schorst. 't Waterhoen definitief opgeheven LEIDEN - Het ministerie van on derwijs heeft definitief besloten tot opheffing over te gaan van ba- sischool 't Waterhoen aan het Val kenpad in Leiden. De school zat vanaf 1985 met ongeveer 100 leer lingen onder de landelijk vastge stelde wettelijke norm van 125. Een verzoek van de stichting ka tholiek onderwijs Leiden tot ont heffing werd niet gehonoreerd. Het besluit betekent dat de basischool al aan het eind van dit schooljaar haar deuren moet sluiten. De stich ting probeert de zes personeelsle den van 't Waterhoen bij katholie ke scholen elders in Leiden onder te brengen. Bovendien zullen de leerlingen worden begeleid bij het zoeken naar een andere school. Leiden krijgt kwart miljoen subsidie voor Bleekerspark LEIDEN De gemeente Leiden krijgt van de provincie een subsi die van 250.000 gulden voor de aan leg van het Bleekerspark. Het park wordt aangelegd langs de Heren gracht, op de plaats van de voorma lige Stadshulpwerf. De werkzaam heden beginnen binnen enkele we ken. Het park moet over ongeveer een jaar gereed zijn. De gemeente investeert ook zelf in het plan. Voor de aanleg van het Bleekerspark en het Rembrandt- park wordt een krediet van een miljoen gulden beschikbaar ge steld. De provincie investeren dit jaar in totaal negen ton aan groenvoor zieningen in Zuid-Holland. Naast Leiden profiteren ook Rotterdam, Vlaardingen en Den Haag van de subsidieregeling. De bedoeling van de subsidies van de provincie is om steden te stimuleren in hun streven tekorten aan groen- en re creatievoorzieningen weg te wer ken. De gemeente Leiden krijgt de provinciale bijdrage omdat het Bleekerspark een onderdeel is van het groene-singelplan. Bovendien wordt het park aangelegd in een stadsvernieuwingswijk en is het park onderdeel van een rondgaan de route over de oude stadswallen. Redactie: Simone van Driel en Meindert van der K, telefoon 144941toestel 217 of 222. Eden Fred(1) Iedereen kent ze waarschijnlijk wel: de broers Ed en Willem Be ver. Handige klusjesdieren die nog geregeld hun opwachting maken in de Fabeltjeskrant. Het echtpaar Mizee is naar eigen zeg gen echter in het bezit van twee minstens zo handige broers: de fretten Ed en Fred. Ab Mizee: "Hun kooien heb ik moeten om bouwen. Want ze hadden binnen de kortste keren in de gaten hoe ze de grendels van hun deurtjes los konden krijgen. Ze boksten net zo lang tot ze eruit konden. Je moet ook steeds een stap vooruit denken bij fretten. Want ze pro beren alles uit". Behalve Ed en Fred hebben nog zeven andere soortgenoten hun onderdak gevonden in huize Mizee. Hoe komt iemand op het idee een fret te nemen als huis dier? Mizee: "Eigenlijk door puur toeval. In een dierenwinkel zag ik een keer een stel jonge fretjes. Ik wist daar niet zoveel van af en kocht er een uit nieuws gierigheid". Over de afstamming van het fret volgens Van Dale is het diertje onzijdig, althans taalkun dig bestaan in wetenschappe lijke kringen nog de nodige me ningsverschillen. Sommigen be weren dat het een kweekvorm is van een inmiddels uitgestorven ras, maar er zijn ook geleerden die menen dat het ras is ontstaan uit een kruising van verschillen de bunzingsoorten. Voor Mizee maakt dat echter niet zoveel uit: "Het diertje dat ik kocht bleek erg lief en bovendien heel leuk te zijn". Zo lief en leuk dus dat het echtpaar besloot er nog meer aan te schaffen. Maar een fret is toch een roof dier? Ab Mizee: "Als men het woord fret hoort denkt men on middellijk aan i bloeddorstig beest. Ze heten agressief te zijn. Vroeger werd het beest nog wel eens gebruikt om konijnenplagen te bestrij den. Daar werden ze voor ge traind. Het is dus wel een roof dier, maar een kat is dat ook. En dat zijn toch ook lieve beestjes? Je hoeft fretten echt niet alleen vlees voor te zetten. Ze eten alles. Als je niet uitkijkt plunderen ze zelfs de asbak". Ondanks die 'veelvraterij' geeft Mizee de voorkeur aan een fret boven een ander huisdier. "Een kat bijvoorbeeld doet meer uit de hoogte. Die kijkt op je neer en gaat 'n eigen gang. Fretten le ven echt met je, hoewel ze flink eigenwijs zijn. Maar ze zijn heel aanhankelijk. Net als een hond eigenlijk". Waarvan Mizee er ook drie heeft. Verder meldt de die renliefhebber dat hij ook nog een parkiet, een paar ratten en twee kippen heeft. Inmiddels is Ed flink opge wonden geraakt. Staand op z'n achterpoten, roffelt hij op de deur van z'n kooi. Tijd om kennis te maken. Ed blijkt inderdaad een lief aanhankelijk beestje. Met graagte laat hij zich over z'n kopje aaien. Zijn geur is echter wat minder aantrekkelijk. Al snel vult een penetrante lucht de kamer. Mizee: "Het is nu de paar tijd, dan scheiden ze altijd een sterke geur af. We houden de mannetjes en de vrouwtjes nu ook gescheiden. Ze komen nooit tegelijkertijd uit hun hok". Ed en Fred (2) Ed mag niet alleen uit zijn hok, hij krijgt van alle fretten ook nog eens de grootste bewegingsvrij heid. Bijna dagelijks doet zijn baasje hem een tuigje om en mag hij mee de straat op voor een Het echtpaar Mizee met de broertjes Fred (links) en Ed. "Fretten leven echt met je, hoewel ze flink eigenwijs zijn". (foto Henk Bouwman) wandelingetje. En bij het bood schappen doen zit hij op de schouder van Mizee. Dat alleen Ed dat genoegen mag smaken heeft een financiële reden. Zijn baas: "Hij is ingeënt tegen ver schillende honde- en katteziek- ten. Daarvoor zijn ze vatbaarder dan de honden en katten zelf. Op straat lopen ze dan al gauw de kans besmet te worden. Maar die inentingen zijn nogal kostbaar. Vandaar". Die ene fret zorgt echter in de stad al voor genoeg opschud ding. "De reacties zijn heel ver schillend. Sommige mensen vin den het leuk, maar er zijn er ge- noeg die zeggen: wat zielig, zo'n beest hoort in de natuur". Dat is volgens Mizee echter niet zo. De Romeinen zouden het beestje zo'n 2500 jaar geleden al als huis dier hebben gehouden. "En nu komt het beestje helemaal niet meer voor in de natuur. Dat zou den ze ook niet overleven. Het fret is de tamme tak van de bun zingfamilie, de wilde takken le ven wèl in de natuur. De katten en honden die de mens als huis dier houdt behoren ook tot de tamme tak van hun familie. Daarvan vindt men het toch ook niet zielig dat ze niet net als hun wilde soortgenoten buiten le ven?". Ook al leeft het fret dan niet meer in de natuur, dat wil vol gens Mizee geenszins zeggen dat het bange beestjes zouden zijn: "Nee, ze zijn voor niets en nie mand bang. Al staat er een Sint- Bernard van negentig kilo tegen over Ed. Dat doet hem niks. Sommige honden zijn wel bang voor hem, maar dat is nergens voor nodig. Ed bijt nooit. Hij wil alleen maar spelen". Ed hoeft dan ook geen muil- korQe te dragen. Toch heeft het fretje iets gemeen met een pit bull terriër: de kracht van zijn ka ken. Mizee demonstreert het eventjes. Hij houdt zijn linker hand uitnodigend voor het bekje van Ed. Deze slaat zijn tanden om de middelvinger van zijn baas heen "hij bijt zich nooit in de vinger vast" die vervolgens zijn hand omhoog brengt. Ed bungelt rustig, de kaken ferm op elkaar geklemd. Wanneer zijn ei genaar de demonstratie na enke le seconden wil beeindigen, blijkt het beestje daartoe nauwe lijks aansporing nodig te heb ben. Mizee: "Zie je wel, het is echt een lief beest". HERMAN JOUSTRA LEIDEN - Een aantal bewoners van de wijk Pancras-west hebben B en W in een brief gevraagd nu eindelijk ernst te maken met het in richten van een plek in de wijk waar kinderen kunnen spelen. De bewoners zeggen dat al jaren lang via de wijkvereniging en via individuele bewoners verzoeken zijn ingediend om ergens in de wijk een plekje met wat speeltoestellen in te richten. Volgens de bewoners hebben B en W zich ook op het Fietser gewond na valpartij LEIDEN Een 31-jarige fietser is gisteren bij een ongeval op de Wil lem de Zwijgerlaan gewond ge raakt. Op het kruispunt met de Flo- ris Versterlaan zette een voor hem rijdende jongeman zjjn fiets plotse ling dwars op de weg. De Leide- naar kwam ten val en liep daarbij verwondingen op aan het hoofd. De veroorzaker van de aanrijding een ongeveer 17-jarige jongen vertelde het slachtoffer dat hij hulp ging halen, maar liet zich verder niet meer zien. De Leidenaar is ver volgens zelf naar het ziekenhuis ge fietst, waar een wond bij zijn juk been werd gehecht. Giro's gestolen LEIDEN - Bij een insluiping in een woning aan de Pieterskerk- gracht zijn een geldbedrag van 30 gulden, enkele girobetaalkaarten en een portefeuille met een rij- en kentekenbewijs buitgemaakt. De dief kon de woning binnenkomen doordat de voordeur op een kier stond ten behoeve van de kat van de bewoners. Een deel van de ont vreemde spullen werd later door de PTT in een brievenbus aange troffen. Het geld en de betaalkaar ten waren verdwenen. standpunt gesteld dat zo'n speel ruimte er moet komen, maar tot dusver zonder enig resultaat. De bewoners voelen zich daarom aan het lijntje gehouden. De wijkbewoners menen in de oude speelplaats bij het voormali ge schoolgebouw aan de Koppen- hinksteeg nu een plek gevonden te hebben die geschikt is om einde lijk enige verbetering te brengen in de situatie. De plek zou niet ge schikt zijn om te parkeren en kan met hekjes beschermd worden te gen gebruik als hondentoilet. De bewoners spreken van een "abso lute minimum locatie. Als we die plek niet krijgen voor onze kinde ren dan hebben honden en auto's het in onze wijk definitief gewon nen van de Ombudsman houdt lezing LEIDEN De nationale ombuds man, prof. drs. M. Oosting, houdt op donderdag 28 april een spreek beurt in Leiden. Op uitnodiging van de Bestuurskundige Interfacu- laire Vereniging Leiden houdt Oos ting een lezing over de werkwijze en de competentie van de nationale ombudsman. Ook het jaarverslag 1987 van de nationale ombudsman, 'waarin in duidelijke bewoordingen het beleid van het kabinet Lubbers inzake de afslanking bij de over heid wordt gehekeld, komt aan de orde. Eventueel zal Oosting reage ren op uitspraken van de vaste Tweede Kamer commissie voor de Nationale Ombudsman die daags voor de spreekbeurt van Oosting zal spreken over het jaarverslag. Voor de avond is ook prof. dr. U. Rosenthal, hoogleraar bestuurs kunde aan de universiteit en redac teur van het periodiek 'Liberaal Reveil', uitgenodigd commentaar te leveren op uitspraken van de heer Oosting. De lezing vindt plaats in de grote collegezaal van het Kamerlingh Onnes Laboratori um, Nieuwsteeg 18 in Leiden. Aan vang: 20.00 uur. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STADTËTPTN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13