LEIDSCH DAGBLAD Harde vergeldingsacties in Golf st Rijk vergoedde middelgrote gemeente te weinig bijstand Huiszoekingen in Alphense gifzaak »n fc? Verkeerschaos op wegen rond Schiphol Iran: VS nu ook direct betrokken bij oorlog met Iraq DINSDAG 19 APRIL 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38603 Strandweer per 1 mei via speciaal telefoonnummer KATWIJK/NOORDWIJK (GPD) - Met ingang van 1 mei is er een spe ciaal telefoonnummer voor de weersverwachting op de Neder landse stranden. Per gebied zijn de voorspellingen via nummer 06- 91122351 tot 1 oktober te horen. Het strandweerbericht is het eer ste wapenfeit van de onlangs opge richte Nederlandse Vereniging Strandexploitanten Noord zeestrand, in samenwerking met het KNMI. In september vorig jaar kwamen de 250 strandexploitanten, die aan de Nederlandse Noordzeekust ver spreid zitten, vanaf de Waddenei landen in het noorden tot aan Cad- zand in het zuiden, voor het eerst bijeen. Daar werd besloten een ver eniging op te richten. De vereniging denkt aan het ge zamenlijk optreden tegenover on redelijk geachte gemeentelijke en provinciale verordeningen. Nauwe samenwerking met het Nederlands bureau voor Toerisme en het mi nisterie van economische zaken waar het gaat om de promotie van de Noordzeekust. Verder het ont wikkelen van gezamenlijke activi teiten op het terrein van presenta tie, evenementen en inkoop. Schot(34) loopt drie marathons in drie dagen BOSTON (Rtr) - Raymond Hubbard, een 34- jarige Schotse onderwijzer, heeft in drié da gen drie marathons gelopen. Gisteravond ging Hubbard in Boston in de oudste marathon ter wereld voor de derde maal over de finish in een tijd van 2 uur 47 minuten en 51 seconden. Hubbard, die in 1982 met het lopen van marathons begon, liep zaterdag in Belfast de eer ste marathon. In de Noordierse stad kwam hij uit op een tijd van 2 uur en 44 minuten. In Belfast stond een halve mara thon op het programma maar Hnbbard liep de afstand twee maal om het doel dat hij zich had gesteld te halen. Vervolgens haastte hij zich naar Londen, waar hij zondag een tijd van 2 uur en 48 minuten liét afdrukken. Vervolgens stapte hij in een Concorde om zich naar Boston te laten vlie- gen. In de Amerikaanse stad, waar de marathon voor de 92ste maal werd gehouden, liep Hub bard 2.47,51, waarna hij direct terugreisde naar Schotland omdat hij vandaag weer voor de klas moest staan. Toypartners: kwart van speelgoedmarkt BREDA (ANP) - Inkoopcombina tie Samen Sterk in Breda, Otto Si mon in Almelo en vereniging van speelgoedwinkels Vedes in Neu renberg willen hun activiteiten sa menbrengen in Toypartners BV. Hierdoor ontstaat de grootste in- en verkooporganisatie op speel- goedgebied met een omzet van on geveer 225 miljoen gulden. Zij zal ruim een kwart van de Nederland se speelgoedmarkt bestrijken. De onderneming, die in het centrum van het land wordt gevestigd, om vat winkels van De Speelboom (150), wigwam (250), Vedes 950) en Speelgoed-Idee (100 winkels). WASHINGTON (GPD/Rtr/ANP) - De Amerikaanse presi dent Reagan onderstreepte gisteren opnieuw dat de VS op elke vorm van Iraanse agressie in de Golf, inclusief mijnen, zullen reageren. „Iran moet weten dat wij onze schepen be schermen en dat er een prijs moet worden betaald als ze ons bedreigen". Reagan kreeg voor de vergeldingsaanval- len grote steun in het Congres van zowel Democraten als Republikeinen. Een Iraanse blusboot poogt het boorplatform Sirri te blussen na de aanval DEN HAAG De middelgrote ge meenten hebben de afgelopen ja ren te weinig vergoeding gekregen voor de stijging van hun uitgaven aan bijstandsuitkeringen. Kleine gemeenten daarentegen kregen een te hoge vergoeding uit het Ge meentefonds. Dat staat in een rap port dat staatssecretaris De Graaff- Nauta (binnenlandse zaken) vol gende week naar £e Tweede Ka mer zal sturen. De staatssecretaris spreekt in een interview met deze krant van een 'scheefgroei' die moet worden hersteld. Welke bedragen de gifgelopen ja ren te veel of te weinig zijn betaald, is niet precies bekend omdat de be treffende vergoeding per gemeente verschilt. Maar gemiddeld zit de uitkering uit het Gemeentefonds er 1 tot 2 procent naast. Een stad met een inwonertal van 110.000 zou dan al snel 1,5 tot 2,5 miljoen gulden per jaar te weinig hebben gekregen, een kleine gemeente ettelijke ton nen te veel. De gemeenten betalen 10 pro cent van de bijstandsuitkeringen die door de gemeentelijke sociale diensten worden verstrekt. Een aantal gemeentebesturen raakte fi nancieel in de problemen, toen de werkloosheid enkele jaren geleden razendsnel steeg en de kosten van de bijstand meestegen. De regering kwam toen met een aanvullende regeling om die stijging van de ge meentelijke bijstandskosten te compenseren. Tweede Kamer ontevreden over controle Algemene Rekenkamer DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer is ontevreden over de ma nier waarop de Algemene Reken kamer de uitgaven van de ministe ries controleert. De commissie voor de Rijksuitgaven heeft daar om de Rekenkamer op het matje geroepen. Het presidium van de Rekenkamer is daarover zeer ver bolgen. De kritiek van de Kamercom missie richt zich op twee punten. De Rekenkamer kampt met perso neelsgebrek waardoor niet alle noodzakelijke controles kunnen worden uitgevoerd. Bovendien wil de Tweede Kamer dit jaar geen be- EETHUIS DE STOEP DAGSCHOTEL 9,50 Vandaag: SPARE-RIBS f9,50 Oude Rijn 1a, 071-144734 Perioden met zon Vannacht enkele mistbanken en mo gelijk nog een bui. Overdag perioden met zon, vooral bij zee. Minimumtem peratuur ongeveer 8 graden. Middag- temperatuur van 12 graden aan de kust tot 16 graden landinwaarts. Zwakke, overdag matige zuidwesten wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Eerst wolkenvel den maar weinig of geen regen, vanaf zaterdag flinke perioden met zon. Middagtemperatuur rond 13 graden. Woensdag 20 april zon op: 06.32 uur, zon onder: 20.47 uur; maan op: 08.01 uur. maan onder: 01.25 Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.26 en 18.57 uur; laag water: 02.23 en 15.00 uur. sluit nemen over de rijksrekenin gen (een soort financieel jaarver slag van alle ministeries gezamen lijk) over de jaren 1980-1986 zonder dat vaststaat dat de Rekenkamer de juistheid daarvan goed heeft on derzocht. De Kamercommissie twijfelt daaraan. In haar jaarverslag over 1987 schrijft de Rekenkamer niet in staat te zijn nu nog de oude rijksre keningen post voor post te contro leren. Bovendien wil de Rekenka mer de eerder vastgestelde scheip- ere normen voor de controle niet toepassen op de oude jaarrekenin gen. De Rekenkamer vindt dat de Tweede Kamer zich niet met haar werkzaamheden mag bemoeien omdat zij een onafhankelijk con trole-instituut voor rijksuitgaven is. De Kamercommissie heeft daar om besloten een delegatie van de Rekenkamer voor een hoorzitting uit te nodigen. Een recht dat de Tweede Kamer wel heeft. Verscheidene gemeenten heb ben in het verleden klachten geuit over de verdeling van de compen satie. Het onderzoek van Binnen landse Zaken bevestigt dat de ver deling niet klopt. In deze regio mel den woordvoerders van verschil lende gemeenten over het alge meen dat zij te veel noch te weinig hebben gekregen. Alleen de ge meente Leiden vermoedt dat zij er waarschijnlijk 300.000 tot hoog stens een half miljoen gulden bij is ingeschoten. De gemeente Alke made daarentegen houdt rekening met de mogelijkheid dat de vergoe ding te hoog is geweest. Woordvoers van de gemeenten Warmond en Leiderdorp sluiten niet uit dat het rijk sommige kleine gemeenten meer geld heeft gege ven dan waarop ze recht hebben. Het ministerie heeft voor de com pensatieregeling bepaalde schat tingen gemaakt. "En waar schattin gen worden gemaakt, zijn marges", aldus de woordvoerder van War mond. (zie ook pagina 2) De Amerikaanse oorlogsvloot in de Perzische Golf vernietigde giste ren twee Iraanse boorplatforms, bracht een Iraanse patrouilleboot tot zinken en beschadigde twee Iraanse fregatten. Een Amerikaan se gevechtshelikopter wordt ver mist. Iran vuurde gisteren in het zui den van de Golf vijf Zijderupsra ketten af op drie Amerikaanse oor logsbodems. De schepen werden niet geraakt doordat de Amerika nen wisten uit te wijken en de ra dargeleiding werd misleid. Het treffen van gisteren was een vergeldingsactie voor de mijnex plosie die het Amerikaanse fregat Samuel Roberts vorige week zwaar beschadigde. Volgens de VS ging het om een recent door Iran geleg de mijn. Iran zegt dat de VS nu ook direct betrokken zijn bij de oorlog met Iraq. Amerikaanse helikopters zouden Iraq hebben geholpen bij militaire acties op het schiereiland Faw. Het Pentagon ontkende dit. Nederland, België, Italië en Groot-Brittannië besloten gisteren de jacht op mijnen in de Golf te sta ken wegens de felle strijd en trok ken zich terug naar een gebied ten zuiden van Bahrayn samen met vijf schepen van andere nationalitei ten, waaronder twee Belgische. Vanmorgen om 11.00 uur werd besloten de ankers te lichten om te rug te keren naar het gebied waar de afgelopen dagen mijnen waren gevonden. Dit gebied ligt 70 tot 100 mijl verwijderd van de plek waar gisteren werd gevochten. Minister van defensie Van Eeke- len verklaarde na afloop van de eer ste vergaderdag van de West- europese Unie (WEU) in Den Haag dat de zeven lidstaten zeer bezorgd zijn over de eséalatie van het con flict. Als gevolg van de spanningen in de Golf stegen de prijzen van ruwe olie op de internationale vrije markt. De vrees voor verstoring van de aanvoer uit de Golf, een be langrijke doorvoerroute, veroor zaakte een gemiddelde prijsstij ging van 0,60 dollar per vat (159 li ter). Drie arrestaties na vernieling Shellpomp APELDOORN (ANP) - De politie in Apeldoorn heeft gisteren drie in woners van die stad aangehouden die ervan worden verdacht benzi neslangen bij een Shell-pompsta- tion te hebben doorgesneden. Het gaat om een man van 18, een vrouw van 20 en een meisje van 15 jaar. Volgens een politiewoordvoerder hebben de verdachten geen ban den met de actiegroep Rara. Zij worden ervan verdacht de af gelopen maanden drie keer de slan gen van een benzinestation te heb ben doorgesneden. Jordaanse consul Rabbani. 'Met Shamir is geen seri eus overleg mogelijk'. PAGINA 5 De Graaff-Nauta: 'Bij stand mag niet te zwaar drukken op arme gemeen- Ouderschapsverlof is slechts voor beter betaal den aantrekkelijk. PAGINA 3 Akkoord over Europese btw is nog ver weg PAGINA 7 De 'verwaskundiging' -an de wereld PAGINA 9 Hoop voor PSV en Koeman: UEFA behan delt beroep morgenoch tend PAGINA 21 Op acht plaatsen papieren in beslag genomen Iran1! Perzische Golf /yT /Kuwaytl Iran Aanval van Amerkaanae ooriopssehepen op Iraanse obeolatforms. Straat van Hormuz Bahrayn-M if SASSA" NASR, Oata rVT. Saudiarabie V.A.E. Oman ALPHEN AAN DEN RIJN (GPD) De rijkspolitie heeft gisteren op acht plaatsen de administratie in beslag genomen van personen die direct of indirect betrokken zijn ge weest bij de vermeende illegale Elftal Kuwayt biedt aan gijzelaars te vervangen KUWAYT (Rtr/AFP) - De broer van de emir van Kuwayt en het gehele voetbalelftal van de Golfstaat heb ben aangeboden de plaats in te ne men van de gijzelaars in het ge-, kaapte Kuwaytse vliegtuig in Al giers. Kuwaytse kranten melden van daag dat Sheikh Fahd al-Ahmed al- Sabah, voorzitter van de Kuwaytse voetbalbond, zijn broer heeft ge vraagd alle 52 leden van de nationa le voetbalploeg die momenteel in Malaysia verblijven, te ruilen voor de gijzelaars die twee weken gele den werden gekaapt. „Wij roepen de onderhandelaars in Algiers op dit reële aanbod door te geven. We zijn bereid direct van Malaysia naar Algerije te gaan als de kapers het aanvaarden", aldus de boodschap. Op het vliegveld van Algiers was er vanochtend weinig verandering rond de blauw-witte Boeing 747 van Kuwayt Airways. De Kuwaytse ambassade in We nen is vanochtend ontruimd na een bomalarm. De politie in de Oosten rijkse hoofdstad liet weten dat er een onbekende man voor het am bassadegebouw stond die een afstandsbediening voor een onste- kingsmechanisme bij zich had. (zie verder pagina 5) stort van giftig afval in het huidige recreatiegebied Zegersloot in Al phen. Onder andere bij hoofdverdach te S. Kemp, een oud-werknemer van hem in Rotterdam, een relatie in Voorburg en bij D. Everling, de huidige directeur van exploitatie- maatschappij Kemp, werd zowel de zakelijke als privé-administratie meegenomen. Na het doorspitten van de papieren wil justitie ver dachten in het 'gifschandaal' nader verhoren. Justitie hoopt uit de bescheiden onder meer te kunnen opmaken welke relatie bestond tussen hoofdverdachte Kemp en een Al phense politiefunctionaris, van wie tijdens eerder onderzoek is aange toond dat hij nauwe banden onder hield met Kemp. Onder verantwoordelijkheid van de transporteur zouden aan het einde van de jaren 70 ruim hon derdduizend vaten met gif zijn ge dumpt op de voormalige vuilstort in de Alphense Coupe-polder, thans Zegersloot geheten. Bij Kemp werd gisteren opnieuw huiszoeking gedaan, bij de voor malige Alphense rechercheur niet. Op enkele van de adressen waar een inval is gedaan, is de afgelopen tijd al eerder huiszoeking verricht, waarbij bescheiden in beslag wer den genomen. Bij GAK en GMD Hogere lonen in plaats van korter werken AMSTERDAM (GPD) Het per soneel in de sociale verzekerings sector (bedrijfsverenigingen, GAK en Gemeenschappelijke Medische Dienst) krijgt geen 36-urige werk week. De eenmalige regeling voor vervroegde uittreding (vut) op 59- jarige leeftijd wordt weer terugge draaid naar 60 jaar. In plaats daar van komt een loonsverhoging van 2,5 procent, in de vorm van een la gere pensioenpremie en een verho ging van de eindejaarsuitkering. De Dienstenbonden van CNV en FNV hadden de werkweek terug gebracht willen zien van 38 naar 36 uur. De werkgevers wilden daar niet aan en kregen daarby de steun van de bonden voor middelbaar en hoger personeel. De twee Dien stenbonden bepleitten daarop voor handhaving van de vut-leeftyd op 59 jaar om dan tenminste langs die weg iets ten voordele van de werk gelegenheid te kunnen doen. Maar ook dat kwam er by de werkgevers niet door. De FNV-bond zegt het 'bescha mend' te vinden dat juist de sector waarin sociale-verzekeringswetten als de werkloosheidswet worden uitgevoerd, geen maatregelen kun nen worden afgesproken om meer mensen aan een baan te kunnen helpen. Comité wil Staat dwingen tot gelijk behandelen vrouw en man in proces DEN HAAG (GPD) - Een aantal vrouwenorganisaties heeft zich ge bundeld in het 'Comité Gelijke Rechten Nu'. Het comité wil een kort geding aanspannen tegen de Nederlandse staat om de overheid te dwingen tot een wetswijziging, waardoor mannen en vrouwen in de sociale zekerheid voortaan ge lijk worden behandeld. Al geruime tijd voeren individu ele vrouwen processen bij de Cen trale Raad van Beroep en het Eu ropese Hof. In verscheidene uit spraken hebben de rechterlijke colleges de procederende vrouwen in het gelijk gesteld, en werden be palingen in de Nederlandse wetge ving afgekeurd. De Nederlandse staat gaf bij voorbeeld tot voor kort getrouwde vrouwen geen recht op een uitke ring, terwijl gehuwde mannen die wel kregen. Deze bepaling is in middels gewijzigd, maar gedupeer de vrouwen hebben op eigen initia tief een procedure aangespannen om hun uitkering alsnog te krijgen. Ook het omgekeerde is het geval; sommige mannen worden achter gesteld bij vrouwen. Volgens de aww (algemene weduwen- en we zenwet) krijgen mannen die hun vrouw hebben verloren geen uitke ring. Het 'Comité Gelijke Rechten Nu' meent dat de rechter de staat moet verordenen de wetgeving aan te passen. Het is volgens het comité niet juist dat vrouwen (en mannen) steeds individueel hun recht moe ten gaan halen. Zestal stal voor ruim een miljoen gulden uit huizen AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie heeft zes mannen ge arresteerd die worden verdacht van tenminste 135 inbraken en 20 autodiefstallen. De waarde van hun buit (vooral geld, cheques, sie raden, video- en geluidsappara tuur) bedraagt ruim een miljoen gulden. Ook de 40-jarige heler is aangehouden. NEEM NU EEN ABONNEMENT! HAARLEMMERMEER (GPD) - Op de wegen rond Schiphol is het verkeer vanmorgen geheel vastge lopen. Dat was het gevolg van twee botsingen op de afrit van Schiphol naar de rijksweg A-4 om 6.45 uur waarbij zes personenauto's en een tankwagen waren betrokken. De tankwagen, gevuld met tien ton tegellij m, begon direct na de botsing te lekken. Politie en brand weer zetten daarop de westelijke rijbaan af. By de aanrijding vielen twee gewonden, die zijn overge bracht naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam. De A9 (Alkmaar-Amstelveen) kwam vanaf Badhoevedorp tot aan het Rottepolderplein potdicht te zitten en ook richting Velsertunnel was er sprake van files. Ook het verkeer op de A5 (Haarlem-Am sterdam) richting Haarlem kwam slechts moeizaam vooruit. Rond 9.00 uur was de westelijke rijbaan van de A4 tijdelijk vrij voor het ver keer. Later op de ochtend is de weg weer afgesloten om de tien ton te- gellijm over te laden in een andere tankwagen afkomstig uit Wormer- veer. Deze zat echter vast in een fi le, waardoor het enige tijd duurde voordat de tankwagen op de plaats des onheils arriveerde. De botsing op de A-4 is volgens de politie, te wijten aan de hevige regenval en het zware onweer. Het zicht was slecht, het wegdek glad en waarschijnlijk hebben de auto mobilisten te weinig afstand be waard. 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' 1 maand ƒ,23-95 n per Half |aar 141,90 (alleen mogeli|k met automatische betaling) Q per jaar 270.25 per kwartaal 70,95 - uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straat Postcode Plaats Telefoon controle bezorging) o VB bon opsturen naar het Leidsch/AJphens Dagblad. Antwoordnummer 1

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1