Noordwij k Promotie begint met half miljoen in de knip 'Kleding moet wel draagbaar blijven' Boete voor Katwijkse vissers wegens overschrijden quotum DINSDAG 19 APRIL 1988 REGIO PAGINA 19 Toeristenbelasting wordt gebruikt voor allerlei acties NOORDWIJK - De on langs opgerichte Stichting Promotie Noord wijk (SPN) krijgt van de gemeente Noordwijk de vrije hand in het ontwikkelen van plan nen voor dit jaar voor de verbetering van toeristisch Noordwijk. De stichting heeft voor 1988 ongeveer 500.000 gulden afkomstig uit toeristenbelasting te be steden. Na het komend bad seizoen bekijken gemeente en bestuur van de stichting de besteding van het geld. Een en ander bleek gisteravond tij dens een vergadering van de com missie toerisme van Noordwijk. De stichting gaat uitvoering geven aan allerlei plannen die opgesomd staan in de Nota Toeristisch Beleid die de gemeente Noordwijk meer dan een jaar geleden heeft opge steld. Tot voor kort werd op het ter rein van toerisme door de gemeen te zelf acties ondernomen. Zo is in het verleden de strandreiniging verbeterd en is gewerkt aan een op knapbeurt van de Koningin Wilhel- mina Boulevard. Beide zaken wer den genoemd in de toeristische no ta. Met de komst van de stichting wordt de uitvoerende taak van de gemeente overgedragen aan de SPN. De stichting heeft hiertoe de beschikking gekregen over een deel van de inkomsten uit de toe- ristenbelasting. Begin Uit het actieplan voor 1988 van de SPN mag worden opgemaakt dat er het komend seizoen al het nodige te gebeuren staat. Zo komt er meer groen in het dorp, wordt het strand schoner gemaakt en wordt het parkeerprobleem aange-" pakt. De stichting wil zich niet al leen richten op de zogeheten 'pro- duktverbetering'. Ook het beeld dat niet-Noordwijkers va!n de bloe- menbadplaats hebben, kan vol- 4 gens de stichting worden verbe terd. De gekozen slogan 'Noord wijk natuurlijk' wordt aan het eind van het seizoen uitgewerkt in de vorm van een grote manifestatie. Honkballers in Alphen willen trainingshal zelf bouwen ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense honk- en softbalclub Al- phians wil op het complex aan de Sportlaan een trainingshal bou wen. Het gebouw in boogvorm, met een oppervlakte van dertig bij vijftien meter en 5.50 meter hoogte, wordt door het verenigingsbestuur de 'ware uitkomst' genoemd voor de problemen met de training in de wintermaanden. Omdat het om specifieke zomer sporten gaat, kan Alphians buiten het seizoen niet buiten de deur trai nen. Gymzalen zijn niet werkelijk geschikt en tevens erg schadege- voelig, wat tot hoge extra kosten leidt. Schoolbesturen hebben Al phians om die reden Alphians al la ten weten hun gymruimte niet lan ger ter beschikking te stellen. Alphians kan daardoor niet op het gewenste niveau trainen en heeft daarom plannen voor de bouw van een eigen oefenhal uitge werkt. Om die te realiseren is me dewerking nodig van de gemeente, omdat de bouw in strijd is met het bestemmingsplan Zegersloot. De voorlopige plannen zijn inge diend bij de Alphense Sportstich ting; een officieel verzoek moet nog aan burgemeester en wethou ders worden gericht. De gemeente wacht verder op meer concrete in formatie, voor meer inzicht in de gewenste locatie en het soort van gebruik. Daarna worden andere as pecten bestudeerd (de verkeers- aantrekkendheid, het verlenen van recht van opstal en de financiële haalbaarheid), alvorens wordt be sloten wel of geen medewerking te verlenen aan wijziging van het be stemmingsplan. NAAKT - Een inwoner van Alp hen is gisteravond door de politie thuisgebracht nadat hij zich in het openbaar had ontkleed. De man die te veel had gedronken, werd naakt aangetroffen in de Saffier- straat. Hoewel het stichtingbestuur het vaste voornemen heeft nog dit bad seizoen 'van zich te laten horen', moet er nog het nodige worden ge daan voor de SPN intern orde op zaken heeft gesteld. Onlangs is het kantoortje onder het VW-gebouw aan de Grent betrokken. De ko mende maanden zal er onder meer worden gewerkt aan het opzetten van een pers- en agendabureau, wordt met de automatisering een begin gemaakt en worden de acties nadet uitgewerkt. Gisteravond bleken de gemeen teraadsleden het volste vertrou wen te hebben in het stichtingsbe stuur. "Het is prima dat de taken op het gebied van het toerisme niet langer door de gemeente, maar door een daarin gespecialiseerde stichting worden overgenomen", aldus A.Th. van Rijnberk, raadslid voor Noordwijks Belang. Volgens Van Rijnberk moet er met de stich ting de afspraak worden gemaakt dat de gemeente het uitvoeren van toeristische beleid van de stichting overneemt, als blijkt dat de SPN er niet uitkomt. Zo buigt de stichting zich momenteel over een mogelij ke herindeling van het Vuurtoren- plein. Van Rijnberk: "Mocht de stichting daar niet uitkomen, dan moeten we als gemeente deze taak weer overnemen. Er moet worden voorkomen dat er zaken blijven lig gen". In het verleden hield de commis sie toerisme zich bezig met de toe ristische ontwikkeling van de bloe- menbadplaats. Nu deze taak door de SPN wordt overgenomen, is het volgens Prins wellicht mogelijk de ze commissie op te heffen. Groepen Het Noord wij kse bedrijfsleven draagt ook bij in de kosten van het ontwikkelen van toeristisch Noordwijk. De ondernemers leg gen dit jaar 200.000 gulden op tafel. Binnen de stichting zijn negen on- dernemersgroepen geformeerd die elk op hun eigen terrein acties kun nen ondernemen. Zo kunnen de winkeliers ondersteuning van de SPN krijgen bij het organiseren van jaarmarkten en krijgen de res tauranthouders hulp bij het voeren van een speciale reclamecampag- De ondernemers groep die het meest bijdraagt in de kosten van de stichting, heeft het meeeste recht op financiële ondersteuning van DEN HAAG/KATWIJK - Twee Katwijkse visserijbedrijven zijn gisteren door de Haagse economi sche politierechter, mr. J. van Overbeek, veroordeeld tot boetes, omdat zij in november en decem ber 1986 op kabeljauw hadden ge vist, terwijl dit niet mocht. De eige naar van de bv Wilhelmina werd, evenals de Katwijker H. Ouwe hand, door de politierechter ver oordeeld tot tweeduizend gulden boete. De bv Wilhelmina beschikte over een zogeheten K-document, noodzakelijk voor het vissen op ka beljauw, maar dit was op 25 no vember 1986 ingetrokken. Een ver tegenwoordiger van het bedrijf stelde voor de politierechter, dat de grote jongens het quotum van het bedrijf hadden opgevist. "We kun nen geen kant meer op. Ze moeten gewoon zeggen, jullie portie is jul lie portie. Maar dat kan niet. Ik zit hier echt uit protest", aldus de Kat wijker. De officier van justitie had hem een schikking aangeboden van vijftienhonderd gulden, maar dit actie. M. de Jong, raadslid voor het CDA, zet vraagtekens bij dit princi pe, zo bleek gisteravond tijdens de vergadering. De Jong vreest dat dit kan leiden tot ongewenste ontwik kelingen. De CDA'er: "Wat doet de gemeente als een. bepaalde recla meactie tot gevolg heeft dat de overlast van avondtoeristen in het dorp toeneemt, moeten we kunnen ingrijpen". Wethouder Warmerdam stelde hem gerust: "De gemeente kan het stichtingsbestuur ter verantwoor ding roepen. De gemeente moet de plannen in principe goedkeuren. Ongewenste ontwikkelingen hoe ven dus niet te worden verwacht". heeft hij geweigerd. Mr. M. Schelf hout eiste gisteren 2500 gulden. Zij vond de transactie die was aange boden, te laag. De boete bedraagt een bepaald percentage van de bruto-opbrengst van de vangst. Over 1986 is dat vijf procent, over 1987 vijftig procent en over dit jaar honderd procent. Ook het bedrijf H. Ouwehand kreeg een boete opgelegd van tweeduizend gulden. De 55-jarige H. Ouwehand verklaarde voor de politierechter, dat hij op deze ma nier zijn ongenoegen kenbaar maakte, tegenover degenen die de kabeljauw voor zijn neus hadden HAZERSWOUDE - Nederlands grootste tentcircus Holiday geeft woensdag 27 april twee voorstellin gen op het terrein van sporthal Rijndijk in Hazerswoude. De voor stellingen beginnen om 15.00 en 19.00 uur. De tweeëneenhalf uur durende circusshow is het resultaat van de weggevist. Hij heeft zijn bedrijf in middels moeten verkopen. "We hebben bescherming gevraagd, maar dat is niet gegeven. Het mi nisterie is er te lang van uitgegaan, dat we het onderling wel zouden regelen. Dat blijkt niet zo te zijn. Een ander vist je vis op". De Kat wijker vond het niet terecht, dat hij voor de politerechter stond. De officier van justitie had 2100 gulden geëist. Zij voerde aan dat ook degenen die de vis van Ouwe hand hebben opgevist terecht moe ten staan. Deze wil zijn bekeuring opsturen naar minister Braks. inspanningen van zeventig inter nationale artiesten en medewer kers onder directie van Hans Mar tens. Het programma bevat lucht- attracties zoals het Rad des Doods, verassende clownoptredens en die- rennummers, met onder meer een 2500 kilo zware Afrikaanse neus hoorn. (PR-foto) Omdat de KW 221 van H. Krijgs man veertig kratten ondermaatse kabeljauw had gevangen, werd dit bedrijf door de politierechter, con form de eis van de officier van justi tie, veroordeeld tot 6000 gulden boete. Krijgsman verklaarde dat het was gebeurd toen hij met va kantie was. "Ik heb altijd gezegd, dat je dat niet moet doen. Ze zagen het collega's doen en toen hebben zij het in arren moede ook gedaan. Ik moet de boete betalen". Een 46-jarige Katwijker werd tot vijfhonderd gulden boete ver oordeeld, omdat hij in Noordwijk te kleine tong had verkocht. De Katwijker had de visjes van een hem onbekende visserman ge kocht, met de bedoeling ze mee naar huis te nemen. Zo vertelde hij de politierechter. De tong werd sa men met een partij schol, naar de winkel gebracht. De man vond vijf honderd gulden boete erg hoog "U heeft de bedoeling gehad er beter van te worden. Anders kreeg u die mooie schol juist niet", vond mr. van Overbeek. Onderzoek koopgedrag Provincie wil weten wie wat en waar koopt DEN HAAG - De provincie gaat het winkelgedrag in Zuid-Holland on derzoeken. Kennis over 'wie koopt waar en waarom' heeft de provin cie nodig om een goed beleid te kunnen voeren op het gebied van detailhandel. Tien jaar geleden heeft de pro vincie Zuid-Holland voor het laatst een dergelijk onderzoek gedaan. Omdat er in die periode veel veran derd is, is niet meer bekend in wel ke mate gebruik wordt gemaakt van de verschillende koopplaat sen. Als voorbeeld noemt de pro vincie de komst van de meubel boulevard in Leiderdorp en een nieuw winkelcentrum in Zoeter- meer. Om wat meer inzicht in het koopgedrag van de consument te krijgen hebben gedeputeerde sta ten (het dagelijks bestuur van de provincie) besloten hiernaar een onderzoek te laten instellen. Het onderzoek wordt uitgevoerd door het onafhankelijk instituut Van Heeswijk. Het bureau is ge specialiseerd in de verwerking van gegevens in dit soort onderzoeken. De gewenste gegevens worden verkregen door aan 7000 inwoners van Zuid-Holland een korte vra genlijst voor te leggen. Bureau Van Heeswijk heeft dit enque ewerk uitbesteed aan de firma Huma in Waalwijk. De 7000 willekeurig ge kozen personen zullen eerste tele fonisch worden gevraagd of zij aan het onderzoek willen meewerken. Als dit het geval is, zal de vragen lijst worden toegestuurd. De provincie zegt dat alle indivi duele gegevens strikt vertrouwe lijk worden behandeld. Alleen de totaalcijfers komen uiteindelijk bij de provincie terecht. Op verkeerde weghelft: twee zwaargewonden NOORDWIJKERHOUT - Een 39- jarige inwoner van Hoorn en een 21-jarige Noord wij kerhouter zijn vanmorgen om 07.30 uur zwaar ge wond geraakt bij een verkeerson geval op de 's Gravendamseweg in N oord wi jkerhout. De Noord wij kerhouter reed in een personenauto in de richting Sassenheim en kwam volgens de politie door nog onbekende oor zaak op de verkeerde weghelft te recht. Hij botste frontaal tegen een vrachtwagen, bestuurd door de in woner van Hoorn. De Noordwijkerhouter moest door de brandweer van zijn woon plaats uit zijn auto worden bevrijd. Hij werd met ernstige verwondin gen aan het been overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De vrachtwagenchauffeur werd met rugletsel, verwondingen aan het been in shocktoestand naar het ziekenhuis overgebracht. Boerderij voor geestelijk gehandicapten kan blijven ALPHEN AAN DEN RIJN - De zes geestelijk gehandicapte boe renzoons kunnen op de Alphense boerderij Valkendam blijven wo nen. Dit sinds jaren met sluiting bedreigde woon-werkproject aan de Kortsteekterweg blijft behou den, omdat de betalende instanties akkoord zijn met de toekomstige structuur van Valkendam. De nieuwe opzet, die tevens uit komst moet verschaffen voor de grote problemen rond Valkendam, komt neer op een driedeling van deze sociale instelling. Onder di rect bestuur van een beheersstich ting komen drie diensten: een dag verblijf voor ouderen, een gezins vervangend tehuis en een exploita tie-afdeling voor de boerderij-pro- dukten. Getracht wordt de gewij zigde situatie met terugwerkende kracht in januari 1987 te laten in gaan. De financiering van de afzonder lijke onderdelen van Valkendam blijft strikt gescheiden. De zes geestelijke gehandicapte bewoners moeten ontslag nemen bij hun hui dige werkgever, de Sociale Werk voorziening Alphen (SWA). Met. een andere indicatie van hun han dicap worden zij arbeidsonge schikt verklaard en komen zij in aanmerking voor een AA W-uitke ring. Met deze operatie wordt Val kendam uit de sociale sector naar het welzijnswerk geloodst. Het werk van de zeven begeleiders is niet in gevaar. Alphense leerlingen geven modeshow op 'Banenfestatie' ALPHEN AAN DEN RIJN - Ze zijn er nog maar nauwelijks van op de hoogte, de zestig leerlingen van de Alphense opleiding voor mode en kleding die meewerken aan de 'Banenfestatie' die don derdag en vrijdag in gemeen schapscentrum De Bron wordt gehouden. Niet dat er reden is tot paniek. "Zowel de modeshow die we houden als de kleding is al klaar", vertelt M. Trippenzee, co ördinator van de opleiding mode en kleding van de mdgo-school Castellum. "We willen de leerlin gen alleen wel' duidelijk maken dat een modeshow slechts een onderdeel is van de opleiding. Als ze nu de finesses al weten, willen ze daarmee bezigblijven en laten ze andere vakken lig gen". De school voor middelbaar dienstverlenend en gezonds- heidsonderwijs heeft in februari al drie modeshows verzorgd in De Bron. Een succes, volgens ad junct-directeur P. Mons. "Elke avond waren er ongeveer vijf tienhonderd mensen. Het liep echt storm". De eerstejaars stu denten die deelnamen aan die show verzorgen nu een kleiner evenement tijdens de banenfes tatie van het arbeidsbureau. "Al leen eerstejaars omdat de derde jaars voor hun examen zitten en de tweedeklassers net terugko men van een stage", aldus Mons. De shows hebben een groot deel van het lesprogramma van de leerlingen beheerst. "Overal kwam een onderdeeltje terug. Bij modetekenen werd de kle ding ontworpen, bij patroonte kenen werden de patronen ge maakt en bij naaldvakken de kle ding. Ook het lopen van de show wordt behandeld bij een vak: be wegingsleer. Andere leerlingen maken het affiche of het pro gramma. De oudere groepen krij gen bovendien de taak het pro gramma aan elkaar te praten. Het is een toetsingsmoment voor de leerlingen; voor alles krijgen ze een cijfer". "Wat dat betreft is onze mode- richting natuurlijk de meest ide ale, vertelt Mons. "We kunnen onze leerlingen agogiek moeilijk laten presenteren hoe ze omgaan met geestelijk gehandicapten. De schakelgroep voor mensen die nog niet toegelaten zijn tot een beroepsopleiding of die nog niet weten wat ze willen, heeft het wat dat betreft nog even moeilijker". Gewerkt is rond het thema 'Mode om te Filmen'. "Dat bete kent dat alle leerlingen ervoor moeten zorgen dat ze hun ont werpen inspireerden op films als Ben Hur, De Rode Pimpernel of Startrek", aldus Mons. "Van de kleding werden schetsen ge maakt en de lijn en details daar van werden verwerkt in de nieu we ontwerpen. Overigens was goed te zien dat de huidige mo delijn wordt gevolgd. Er waren bij voorbeeld veel korte en veel ballonrokken". Volgens twee van de eerste jaars leerlingen, Yvonne Hoog- enboom (18) en Angelique Oppe- laar (17), was dat nu juist het gro te probleem. Hoogenboom: "De spullen moeten nog wel zo zijn gemaakt dat je ze nu nog kunt aantrekken. Daarbij moet ook al les echt in een bepaalde stijl bij elkaar passen. De ontwerpen werden bij voorbeeld gekeurd door ouderejaars. Die keken of de kleding, de accessoires en de haardracht bij elkaar pasten. Of de gebruikte stoffen overeen kwamen. Kortom of het geheel klopte". Zo werd er bij voorbeeld een probleem van gemaakt dat wij als groep zowel rode als paarse stof hadden gebruikt. Dat paste helemaal niet bij elkaar. Op het toneel bleek dat nog wel mee te vallen, Toch is het goed dat je daarop leert letten". Oppelaar: "Soms was het ook heel moeilijk om aan dezelfde stof te komen als je medeleerlin gen. Als je allebei een soldaten pak maakt, is dat bijna verplicht. Doordat we vaak stof uit de aan bieding namen - we moesten uit komen met vijftig gulden - had den we het probleem dat het op was. Dan moetje improviseren". Reacties Of de bezoekers het ook alle maal zien, betwijfelen ze. "We hebben in elk geval leuke reac ties gekregen. Sommige mensen noemden het zelfs professioneel. Toch veranderen we iets aan de show". Hoogenboom vult aan: "Wij nemen andere muziek. We heb ben natuurlijk eerst die van de film gebruikt, maar die is zo vre selijk langzaam, dat we echt lie pen te wiebelen op de naaldhak ken. Dat was niet zo geslaagd. We nemen er iets snellers voor in de plaats". Enkele leerlingen tonen hun ontwerpen. Van links r Yvonne Hoogenboom en Astrid de Jonge. DINSDAG 19 APRIL Alphen donor-avond van het Rode Kruis, van 18.45 tot 20.45 uur in het gebouw Woutershof, Maas straat 45. IVN lezing over wilde flora in kantine openbare werken. Castel- it 6, aanvang 20.00 uur. Leiden oecumenisch avondgebed van 19.00 tot 19.30 uur in de Oud-Ka tholieke kerk aan de Zoeter- woudsesingel. dia-lezing: 'Spanje, meer dan zon alleen', door Annet van Wiechen, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. rommelmarkt in de Pieterskerk, tot 17.00 uur. in kader van filmweek rond re- giseur Stanley Kubrick: 'Dr. Stran- gelove', aanvang 21.00 uur bij Au- gustinus, Rapenburg 21. films: 'Nosferatu' van F. W. Mur- nau, en 'Das Kabinett des Dr. Ca- ligari' van Robert Wiene, aanvang 20.00 uur'Andy Warhols Dracu- Paul Morrissey, aanvang zomerkledingbeurs van de UW, inleveren tussen tot 16.00 uur. verkoop van 19.00 tot 21.00 uur, pand Caeciliastraat 18. voorlichtingsavond met dia-le zing over "het diabetische kind in de puberteit', door dr. Gosen, kin derarts, aanvang 20.00 uur in de aula van gebouw 50 (het oude poortgebouw) van het AZL. Debat over de stelling 'Het hui dige gebruik van de westerse massasmediatechnologie verstikt de cultuur van de derde wereld landen', Academiegebouw Ra penburg 73, aanvang 20.00 uur. jongerenbeweging verbonden met de FNV organiseert avond over Nicaragua. Koppenhink- steeg 2, aanvang 20.00 uur. jongerenkoor Merenwijk houdt dinsdagavond een open repetitie avond. vanaf 20.00 uur van harte welkom in kerkelijk centrum 'De Regenboog'. LWH organiseert een safe seks workshop in gebouw De Kroon, Langegracht 65, aanvang 20.00 km, start 19.00 uur bij de Duin- damseslag. Wassenaar lezing over tachtigers van de 20ste eeuw, aanvang 20.00 uur in het Rijnlands Lyceum aan de Backershagenlaan 5. WOENSDAG 20 APRIL Alphen voorstelling Kindertheater Spe* lement in café Querelle, Juliana- straat, aanvang 14.30 uur. thema-avpond Therapeuticum Zonnewervel over de verzorging 10.30 tot 12.00 Stadsbouwhuis aan de Lange gracht 72. rommelmarkt in de Pieterskerk, van 10.00 tot 17.00 uur. origamie, Japans papier vou wen. voor kinderen vanaf 9 jaar, aanvang 14.00 uur in het Rijksmu seum voor Volkenkunde. Steen straat. voorpremière van de voorstel ling 'Oud Speelgoed' van Carry Tefsen, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. in kader van filmweek rond re gisseur Stanley Kubrick: The Shinning', aanvang 21.00 uur bij Augustinus, Rapenburg 24. uitvoering 'Change' door Dans groep Krisztina de Chatel. aan vang 20.30 uur in het Laktheater, Clevenngaplaats 1. film: 'Naplo I', van Mórta Més- zóros, aanvang 21.15 uur in Film huis LVC. zomerkledingbeurs van de UW, verkoop tussen 10.00 en 14.00 uur in pand Caeciliastraat 18. Raad van kerken, dr. Laurens J. Hogenbrink over het proces van gerechtigheid, vrede en behoud de schepping, Vredeskerk

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19