WD-plan: Breestraat open voor verkeer en Botermarkt afsluiten S amenwerkings verband patiëntenorganisaties 'De gemeente begrijpt er niets van en dat geeft ze nog toe ook DINSDAG 19 APRIL 1988 De besluitvorming over het verkeer op de Breestraat komt in een beslissend stadium. De ze week nemen B en W een beslissing over het voorstel dat zij de gemeenteraad gaan voor leggen. Volgende week vergadert de raadscommissie over deze veelbesproken kwestie, waarna de gemeenteraad in mei een definitieve beslissing neemt. De ruim dertig zeer uiteenlopende inspraakreacties ten spijt, houdt verkeerswethouder Peters in grote lijnen vast aan het alternatief dat al eerder ter tafel kwam: afsluiting van de Breestraat voor verkeer (uitgezonderd bussen) gedurende de uren dat de winkels geopend zijn. Het wordt een moeizaam weekje voor B en W. Coalitiegenoot WD, die zich al eerder sa men met het CDA tegen dit voorstel verzette, wijst een dergelijke afsluiting van de Bree straat op dit moment namelijk onverkort van de hand. De liberalen hebben een alternatief voorstel (evenmin geïnspireerd op de inspraakreacties) waarin de Breestraat alleen op za terdag wordt afgesloten. Voorlopig, want voor de negentiger jaren dient een plan geschre ven te worden over welke banen het verkeer in Leiden moet worden geleid. Het moge dui delijk zijn: over de Breestraat raakt Leiden nimmer uitgepraat. Minstens even interessant is dat PvdA en WD over een werkelijk belangrijke aangele genheid nu grandioos met elkaar overhoop liggen. Weliswaar staat de samenwerking niet ter discussie maar toch lijkt de VVD definitief afscheid te nemen van het inschikkelijke imago dat haar kenmerkte. Zoals de liberale fractievoorzitter Van der Nat zegt: "Inschik ken? Nee, dat zijn we niet meer van plan". De WD-raadsleden Van der Nat (links) blikt de partij vooruit met voorstel om een plan 'doorgang- haalbaar, vindt de WD, want het stadsgebied binnen de city-ring i LEIDEN - De WD is verre van ge- spraak nauwelijks nieuwe ge lukkig met de wijze waarop de zichtspunten heeft opgeleverd en PvdA met de Breestraat omgaat, in die zin de gemeenteraad geen Het plan van de PvdA is niet alleen houvast geeft. Daarentegen staat het liberale standpunt open voor mogelijke verdwijnt. Daarmee moet nieuwe lijnvoering rekening de dan verder kijken. Wij willen het parkeergarages gebouwd, dan kan omgekeerd doen", is het verwijt, Wijnbergen spreekt zelfs van een ad-hoc beleid van de verkeerswet houder. den gehouden. De busloze zater- tuurlijke wijze van het doorgaand dag is een goede gelegenheid de ge- verkeer wordt ontdaan, volgen voor het openbaar vervoer Volgens de WD wordt er mo- onder de loep te nemen. menteel van alles aan gedaan om Het wandelgebied in de binnen- die bereikbaarheid te verminde- stad wil de WD uitbreiden door de ren. "Er is een heleboel verbeterd Botermarkt ('terrassen langs het voor fietsers en voetgangers routes in de negentiger jaren' te dermate groot dat voor de bereik- gaan maken. Een dergelijke nota- heeft als doelstellingen dat de be reikbaarheid van de stad wordt verbeterd terwijl het hart op opnieuw over de Breestraat ge- water') af te sluiten. Tenminste, al- de auto's is het er niet gemakkelij- praat worden. Blijkt het mogelijk om alle bussen uit de Breestraat te doen verdwijnen, dan is dat be- Het is echter niet de eerste keer spreekbaar. Met de PvdA zat zelfs dat de verkeerswethouder de W- D'ers verbaasd doet staan. Zijn Breestraat aankondiging dat de gemeente dè twee. geld in parkeren moet steken, kwam nog als een plezierige verras- sing. Hoewel 'een vos verliest wel OOOr zijn haren maar niet zijn streken', nprt X/iccpr Van der Nat blijft voorzichtig: "Het VJC'1 v,s;:>c' hangt er van af hoe het uitgewerkt wordt. Het is voor ons een voor waarde dat het totale aantal par keerplaatsen toeneemt". De plotselinge 'brainwave' van de wethouder na zijn bezoekje aan Oxford om door middel De WD beschouwt de proef - in tegentelling tot de PvdA - als mis lukt. "De gezellige winkelstraat zoals die op de dia's uit andere ste- den werd vertoond, is het niet ge- pendelbus bezoekers van de rand worden. Betrekt men ook de nega- - het centrum van de binnen stad te brengen, ontmoette tieve omzetontwikkeling winkels tijdens de proef hierbij, argwaan. "In het buitenland praat dan kunnen wij niet anders conclu je natuurlijk wat gemakkelijker deren dan dat de proef economisch over Nederland", stelt Van der Nat gezien niet geslaagd is en verre van ironisch vast: "Ik vraag me af waar bevorderlijk is voor de regiofunctie dat van betaald moet worden. Het van Leiden", is toch wel vreemd dat Peters in Oxford met zo'n plan komt terwijl hij het in Leiden nog niet zo lang geleden normaal vond dat een deel den vindt dé VVD dat de Bree- het economisch onderzoek op straat alleen op zaterdag moet Concessie Onder de gegeven omstandighe- de Breestraat door de winkeliers den afgesloten. Totaal, betaald wordt. Ik sluit niet uit dat dan ook geen fietsers wanneer de PvdA haar zin krijgt, de gemeente er weinig geld mogen bussen Deze dienen hun weg te leen als de Breestraat weer open- ker op gemaakt", zegt Wijnbergen: gaat. Wijnbergen: "Liever één goe- "Kijk naar de Rijnsburgerweg, de de promenade dan twee half-slech- Hoge Rijndijk, de Lammenschans- te wandelgebieden". weg. Of je het wilt of niet, er komen Waardering hebben de liberalen steeds meer auto's bij. Die moet je voor het onderzoek van Peters naar in goeie banen gaan leiden. Ook het een mogelijke lokatie voor een milieu is meer gediend met auto's nieuwe parkeergarage in het wes- die rijden dan auto's die in de file telijk deel van de binnenstad. Spij- staan", tig hebben zij vastgesteld dat een parkeergarage aan de Aalmarkt, Beide doelstellingen van de zoals ook zo vurig door de onderne- WD kunnen verwezenlijkt wor- mers gewenst, op het laatste mo- den wanneer een aantal routes be- ment uit het onderzoek is ge- ter geschikt wordt gemaakt voor schrapt. Van der Nat: "We zeggen het verkeer. Gedacht wordt aan de niet dat het mogelijk is om daar een Hooigracht-Langegracht, Zijlsin- garage te maken, we vinden het gel-Kooilaan-Willem de Zwijger- waard om dat te onderzoeken". laan, Europaweg, Churchilllaan- Danpn -Dr- Lelylaan. Ook de ondertunnel- -DcUien ing van het stationsplein is hierbij Nadrukkelijk pleit de WD er van belang, voor toekomstige ontwikkelingen Maar dan nog lijkt een geheel au- niet onmogelijk te maken. Zelf tovrije Breestraat op termijn niet LEIDEN Patiënten- en gehandi- zoeken via routes die ook bij brade- captenorganisaties uit Leiden over blijkt te hebben om de straat rieën en 3-octoberfeesten in ge- omtreken gaan op 20 april, op ini- ook werkelijk aantrekkelijk te ma- bruik zijn. Op de andere dagen tiatief van de Stichting Welzijn Lei ken. Terwijl dat toch in de eerste staat de Breestraat open voor alle den, een samenwerkingsverband Star verkeersdeelnemers, zij het dat het doorgaande verkeer geweerd moet Het doel daarvan is de beharti ging van de gemenschappelijke be nomen. Zo nemen zij het de listen kwalijk dat slechts één vari ant in de inspraak werd gebracht worden. Daarvoor dienen andere langen, bevordering van de kwali- straten in de stad aantrekkelijk ge- teit en de hoeveelheid aangeboden maakt te worden. gezondheidszorg en het signaleren De WD wil ook een deel van de van leemten in dit aanbod. Hierbij wordt uitgegaan van het belang van de gebruikers in de gezod- heidszorg. Activiteiten punt over de Breestraat heeft inge- bussen uit de Breestraat verwijde ren. "Peters gaat er vanuit dat er met de bussen niets mag verande- Wij verlangen van de busmaat- kreeg zich over meerdere oplossin gen uit te spreken. Dat heeft er wel- uiteindelijke doel is dat al het zondheid en het wekelijks uitzen licht mede toe geleid dat de in- streekvervoer uit de Breestraat den van het radioprogramma Ra- De Leidse Onassis begreep er niets van. Daar moest hij voor de kantonrechter verschijnen om dat een van zijn rondvaartboten niet door de scheepvaartinspec tie zou zijn gekeurd en hij voor dat schip dus niet over een goed- keuringsbewijs beschikte. door Willem Spierdijk "Edelachbare, ik kan hier uren met u over discussiëren. Die schepen zijn tot in den treure ge keurd, en ze zijn goedgekeurd ook, vorig jaar nog". Echt druk kon de scheepsmagnaat zich er ook weer niet over maken. "Ik lig er echt niet wakker van, die sche pen drijven niet op dat papier tje". "Dus die goedkeuringsbewij- zen zijn er", concludeerde kan tonrechter Rigters. "Die zijn er", zei de verdach te". "Laat u ze dan even zien". "Dat kan ik niet". De Leidse reder beweerde dat de goedkeuringsbewijzen naar de gemeente Leiden waren opge stuurd. "Zo gaat het al jaren. En dan krijg ik van de gemeente een briefje dat ik de vergunningen kan komen ophalèn. Dat is ech ter nu niet gebeurd. De gemeen te begrijpt er helemaal niets van en dat geven ze zelf nog toe ook". De kantonrechter begreep nog altijd niet waarom de reder dan niet om de goedkeuringsbewij zen had gevraagd. Een duidelijk antwoord kon de Leidenaar hier niet op geven. "Ach meneer, de hele gemeente ligt overhoop met de rondvaart". Het leek de kantonrechter be ter om de zaak nog even aan te houden. Een ambtenaar van de gemeente moet straks duidelijk heid in de zaak gaan scheppen. Navraag bij de gemeente leer de dat de schepen van de Leidse reder inderdaad zijn gekeurd, maar omdat de gemeente en de scheepseigenaar het niets eens zijn over de ligplaats aan de Ha ven de gemeente wil de aan legplaats verplaatsen er nog steeds geen ligplaatsvergunning is afgegeven. Genadig De bestuurder van een vracht auto die in Noordwijkerhout een ernstig verkeersongeval had ver oorzaakt, was niet zelf naar het kantongerecht gekomen. De werkgever van de man zou dit varkentje wel even wassen. Eerst zou hij wel even uitleggen waar om de schikking nog niet was be taald. De plaats van het ongeval was niet juist: er stond Noord- wijk op de acceptgiro en dat had Noordwijkerhout moeten zijn. "Maar als die fout niet was ge maakt, dan zou u toch niet be taald hebben en hier naartoe zijn gekomen". Dat moest de werk gever van de chauffeur beamen. Nee, hij zou sowieso zijn geko men om wat begrip voor de situa tie van de chauffeur te vragen. Hij was eigenlijk al streng ge noeg gestraft, vond de werkge- "Hoe is hij dan gestraft?" wil de de rechter wel eens weten. "Ik heb hem na het ongeval meteen twee weken van de wa gen afgehaald. Daardoor is hij te ruggegaan naar zijn basissala ris", zei de werkgever. De kantonrechter, die blijk baar ook iets van arbeidsrecht af wist, vroeg zich hardop af of dat allemaal juridisch wel mogelijk was. De werkgever ging daar lie ver niet op in. "Maar u wilt toch wel toegege ven dat uw chauffeur in deze zaak iets te verwijten valt?" wil de de officier van justitie Hor- bach daarop weten. "Meneer, ik kan niet anders zeggen, dan dat zoiets je over komt. Het gebeurt". "Dus u komt hier om clemen tie vragen voor uw werknemer, clementie die u zelf niet hebt ge had door hem te straffen", con cludeerde rechter Rigters. "Ik heb al clementie gehad. In sommige gevallen worden chauffeurs om een zaak als dit ontslagen", zei de werkgever, die daarmee aangaf dat er nodig eens een districtsbestuurder van de vervoersbond FNV bij zijn be drijf moet gaan kijken. Ook rech ter Rigters dacht dat de werkge ver bij een eventuele ontslagzaak niet zo sterk zou staan. Met een boete van 150 gulden - 70 gul den lager dan de eis van de offi cier mocht de werkgever het kantongerecht aan het Rapen burg verlaten. Voorrang Een jeugdige Leidenaar moest eveneens voor een voorrangs kwestie voor de kantonrechter verschijnen. Op een onoverzich telijk punt was hij net een halve meter de weg op gereden en daar aangereden door een auto, die volgens de verdachte veel te hard had gereden. "Toen ze na de aanrijding uitstapte, zei ze meteen dat ze te hard gereden had. Dat bleek ook wel uit de remsporen van 18 meter", zei de jongen op een toon dat het hier in zijn ogen een typisch geval van vrouw-achter-het-stuur betrof. "Als ze gewoon rechtdoor was gereden was er niets aan de hand geweest, maar ze schrok en ging op de rem staan". In het proces-verbaal dat na de aanrijding was opgemaakt, was echter niets over die te hoge snel heid te vinden. Evenmin was er iets opgenomen over het rem spoor van 18 meter. De officier wilde de zaak daarom aanhou den om de politie om een verkla ring te vragen. Daar voelde de rechter niets voor, hij beschikte over voldoende informatie. De officier van justitie was het daar niet mee eens. Enigzins geëergerd vroeg hij om een 'sym bolische' boete van 200 gulden. De rechter zag hier de symboliek niet van in en legde een boete van 90 gulden op. baarheid verkeer in de Breestraat in beperkte vorm noodzakelijk is. Probleem is ook voor de WD waar het benodigde geld voor die verbe teringen vandaan moet komen. Kleintjes Dan rijst tenslotte de vraag of het voorstel van de WD politieke le venskansen heeft. Dat hangt in be langrijke mate af in hoeverre de li beralen zich de steun van het CDA weten te verwerven. De discussie over de Breestraat is in die partij nog volop gaande. De christen-de mocraten neigen er naar hun eer der voorstel om éénrichtingver- keer op de city-ring in te stellen als beste te beschouwen, zegtCDA-lei- der Walenkamp. Maar wanneer er compromissen moeten worden ge sloten, ligt samenwerking met de WD meer voor de hand dan om met de PvdA in zee gaan. Walen kamp: "Wat dat betreft beschou wen we het voorstel van de WD als second-best". Daarmee ziet het er naar uit dat het lot van de Bree straat in handen is van de kleintjes (D66, SP, LWG) in de gemeente raad. Voor mogelijke gevolgen voor de samenwerking in het college nu de standpunten van WD en PvdA mijlenver uiteen liggen, is Van der Nat niet bevreesd. "In het college programma staat alleen dat er een proef zou worden gehouden. Nu, dat is_gebeurd; aan die voorwaarde is voldaan. Voor de rest is het een vrije kwestie. Ik heb weinig reden om te veronderstellen dat de coali tie hierdoor schade zal oplopen. Het is alleen jammer dat deze dis cussie zich niet in verkiezingstijd afspeelt. Dan had de lokale interes se voor deze zaak ook in daden om gezet kunnen worden". Evenementen op landelijke bibliotheekdag LEIDEN In en rond de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat worden zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur tal van evenementen ge houden ter gelegenheid van de lan delijke bibliotheekdag. Onder het motto 'Met een boek de zomer in!' wordt die dag onder meer een zo- mermarkt gehouden, waar niet meer gebruikte boeken worden verkocht. Zo'n boekverkoop heeft ook plaats in de filialen van de bi bliotheek in de Morskwartier en in 't Spoortje, zij het de avond ervoor tijdens de normale sluitingsuren. Rond de bibliotheek aan de Nieuwstraat zijn zaterdag voorts een metershoge GVR te bewonde ren de Grote Vriendelijke Reus; een van de personages uit de boe ken van de schrijver Roald Dahl en twee clowns. In het pand van de openbare bibliotheek presenteren verder tal van Leidse organisaties en instellingen hun activiteiten programma's, waar onder de Leid se scouts. Tijdens de bibliotheekdag wor den de uitslagen bekend gemaakt van verschillende wedstrijden die de afgelopen maand zijn uitge schreven. Peters wil oude schepen houden LEIDEN - Wethouder Peters zal het college voorstellen de oude schepen die in het Galgewater de historische haven vormen defini tief te laten liggen. Peters zei gister middag op een bijeenkomst van ouderen van zijn partij dat er in Leiden veel waardering bestaat voor de historische haven. "De mensen die er wonen vinden het niet mooi. Maar alle anderen wel. Het probleem met dit soort dingen is dat je de mensen die het mooi vinden niet hoort", aldus Peters. De gemeenteraad moet binnenkort een besluit nemen over de toe komst van de historische haven die officieel nog slechts bij wijze van proef in Leiden aanwezig is. dio Gezondheid. Beide activiteiten zullen in het najaar beginnen. De oprichtingsvergadering van het samenwerkingsverband op 20 april is van vier tot vijf uur open baar. Dan zullen wethouder F. Kuijers (volksgezondheid) en me vrouw M. Coomans van de Stich ting Welzijn Leiden toespraken houden. Belangstellenbden die het open bare gedeelte van deze vergadering willen bijwonen, kunnen vanaf vier uur terecht in het pand van de Stichting Welzijn, Breestraat 117 te de bevolking geen gelegenheid schappijen dat zij ook een conces- kingsverband zijn onder meer de Leiden. Nadere informatie kan zegt Van der Nat. Het opzet van het Belangenburo Ge- worden verkregen bij het secretari- LEIDEN Waterpret gisteravond in het Vijf Meibadwaar Club'58 een 'waterinstuif hield. De club, een stich ting voor sport- en vrijetijdsbesteding voor geestelijk gehandicapten, bestaat 30 jaar. Ter gelegenheid hiervan worden deze week allerlei feestelijkheden gehouden. Afgelopen zondag werd een voetbaltoernooi gehouden, waar bij de b-ploeg van Club '58 de beker in de wacht sleepte, tweede werden de FC Stormvogels van de Noordwijkse Van den Berghstichting. Tijdens de koopavond op donderdag 21 april kan het winkelend publiek in de buurt van de Haarlemmerstraat allerlei vreemd uitgedoste figuren tegenkomen. Die avond wordt er namelijk door de leiding van de hobby soos- club en de wandelclub een vossejacht gehouden Defeestweek wordt op zaterdag 23 april afgesloten met een sport- en speldag op het complex van Swetterhage in Zoeterwoude. Club '58 wil mensen die wegens hun verstandelijke vermogens niet of niet volledig bij e worden geaccepteerd toch iets bieden op het gebied van sport en vrijetijdsbesteding. i gewone vereniging Kleding Woensdag 20 april houden de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen en de Unie van Vrijwilligers een zo- merkledingbeurs in het pand Caecilia- straat 18. De verkoop is van tien tot twee uur. Inlichtingen kan men inwin nen op de telefoonnummers 132920, 131335 en 210314. Debat Dinsdagavond wordt er in het Acade miegebouw, Rapenburg 73, gedebat teerd over de stelling 'Het huidige ge bruik van de westerse massamedia technologie verstikt de cultuur van de Derde Wereld-landen'. Het debat wordt georganiseerd door de Leidse Studentenvereniging voor Internatio nale Betrekkingen en het Instituut voor Internationale Studieën. Pleiters vóór de stelling zijn Henk Biersteker, tv-journalist bij het IKON, en mr. J.J. Jonker Roelants, ambassadeur cultu rele zaken bij het ministerie van bui tenlandse zaken. Tegen de stelling pleiten Gabrielle Meerbach, docente aan de Academie voor journalistiek te Tilburg, en Willibrord Frequin, tv-jour nalist KRO. De aanvang is 20.00 uur. Nicaragua De Jongerenbeweging verbonden met de FNV houdt dinsdag in het ka der van de Nicaragua-actiemaand een avond over dit land. Twee Nicara guaanse jongeren zullen over de situ atie in hun land vertellen. Zij zullen vooral ingaan op de strijd die jongeren voeren om hun land op te bouwen. Ook wordt een videofilm vertoond en Esteban Flores, een Nahauti-indiaan, verzorgt een optreden. De avond wordt gehouden bij de Jongerenbe weging, Koppenhinksteeg 2. Entree: 1,50 gulden; aanvang: 20.00 uur. Jongerenkoor Het Jongerenkoor Merenwijk houdt dinsdagavond een open repetitie avond. ledereen die van zingen houdt of aardig met een instrument overweg kan. is vanaf 20.00 uur van harte wel kom in kerkelijk centrum 'De Regen boog'. Watermolen 1 te Leiden. Wie dinsdagavond verhinderd is, kan trou wens ook op andere dinsdagavonden bij het koor terecht. Voor meer infor matie kan men bellen met Albertine Zanting, 215362, of Evelien Nagelker- ke. 215365. Diabetes De Diabetes vereniging Nederland houdt dinsdagavond een voorlich tingsavond over het diabetische kind in de puberteit. Dr. Gosen, kinderarts in het St. Elisabethziekenhuis, geeft hierover een dialezing. Voorafgaande aan deze lezing wordt de jaarlijkse le- denvergaderinhg gehouden. De bij eenkomst wordt gehouden in de aula van gebouw 50 van het AZL (het oude i begint Safe seks De LWH houdt dinsdagavond in sa menwerking met de Stichting Aanvul lende Dienstverlening een safe seks workshop in gebouw De Kroon, Lan- gegracht 65. Het doel hiervan is om op een plezierige en ontspannende wijze een bijdrage te leveren aan de gedragsverandering die nodig is om te voorkomen dat men met het HIV-vi- rus wordt besmet. De toegang tot de ze avond is gratis. Aanvang: 20.00 uur. De zaal is om half acht open Zeeverkenners Voor de bouw van een botenloods bij het groepshuis van de Sint Lodewijk- zeeverkennersgroep heeft het Natio naal Jeugdfonds een bijdrage van 9000 gulden gegeven. Daarnaast heeft het fonds 4000 gulden beschik baar gesteld als lening. Jongerenstrijd De CPN-afdeling Leiden houdt don derdag 21 april een discussie-avond onder het motto: 'Jongerenstrijd in economisch perspektief'. Tijdens de ze avond geeft de econoom Jan Peer- deman een beschouwing over de eco nomische achtergronden van de maatregelen tegen jongeren. Harold Naayer van de Jongerenbeweging licht het belang van jongerenacties. De bijeenkomst heeft plaats in buurt huis De Pancrat, Middelstegracht 85. De aanvang is 20.00. i

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17