'Bus lost probleem Rijksstraatweg op' Éllfm. ♦k -«rfE W i li Bewoners Zuidbuurt: 'Overlast verkeer wordt onaanvaardbaar' X NZH komttwee weken na fatale ongelukmet plan Meer aan- en uitbouwtjes in Leiderdorp TROUWPLANNEN? VUL IN! mém PAGINA 16 REGIO LEIDEN DINSDAG 19 APRIL 1983 WASSENAAR Twee weken na het fatale ongeluk op de Wassenaarse Rijksstraatweg heeft de NZH een oplossing voor de problemen: tussen Den Deyl en het witte viaduct bij Den Haag moet een gescheiden busbaan komen, in het midden van de weg. De bus rijdt daarover in de drukste richting. In de ochtendspits richting Den Haag, in de avondspits richting Leiden. Doordat de busbaan een verhoging krijgt in het midden of aan weers zijden, scheidt hij het verkeer uit tegengestelde richtingen. Maar er is meer, stelt de vervoermaatschap pij. Wanneer een bus lekker door stroomt en weinig vertraging op loopt, wordt hij een beter alterna tief voor de auto - zeker wanneer er goedgekozen haltes komen. Dat is goed voor de NZH, (die 20 procent meer reizigers hoopt te vervoeren), maar ook goed voor de weg (minder files) en het milieu (minder uitlaatgassen). In dit plan is een belangrijke rol weggelegd voor het Wassenaarse Den Deyl, de plek waar de weg uit Voorschoten de Rijksstraatweg oversteekt rich ting dorp. Daar komen verschillende (snel- )buslijnen uit bollenstreek en Leid- se regio bij elkaar, maar er gebeurt op dit moment weinig. De snel- dienst 88 heeft zijn halte bij de Ro- zenweg, voor de sr.elbus uit Lei derdorp/Leiden/Leiden Lammen schans/Voorschoten (65) is geen ruimte en de snelbus uit de bollen streek (95), doet de Van Oldenbar- neveldtweg aan. Bij deze centrum halte stopt overigens ook de stop- dienst 90. Vijf minuten Met een beetje coördinatie van de 10 en 15-minutendiensten kaï/ halte Den Deyl iedere vijf minuten een bus verwachten. Het hoeft de NZH, die op de Rijksstraatweg een monopoliepositie bezit, geen cent of bus extra te kosten. Wel moet de vervoermaatschappij een geschikt parkeerterrein zien te vinden en dient Rijkswaterstaat een stukje busbaan aan te leggen vlak voor Den Deyl. De dienweg, die iets voorbij de Rozenweg ophoudt, ver dient een verlenging. En de vlucht strook vóór de eerste Wassenaarse stoplichten mag best worden open gesteld voor bussen. In de Leidse richting geeft dit stuk voor Den Deyl overigens nimmer problemen en zijn aanpassingen niet nodig. De centrale Den Deyl-halte is tussen het knooppunt en de Raad huislaan gedacht, aan de Haagse kant van het dorp. Daar is op dit door Paul van der Kooij moment een brede middenberm en staan op de uiterste linkerrijstrook pijlen die het verkeer richting Den Haag naar de andere banen leiden. Als de belangstelling groot ge noeg is, kan de NZH meer bussen inzetten en die op meer punten la ten stoppen. De maatschappij denkt zelfs aan Shuttle-bussen, zoals die laatst zijn ingezet tussen werkplekken in Amsterdam Zuid- Oost en woonplaatsen als Alphen aan den Rijn. De gesubsidieerde vervoersmiddelen razen over bus banen en vluchtstroken langs geïr riteerde automobilisten. Kranten, drankjes en gerieflijke stoelen zor gen voor de nodige luxe. Als het aan de NZH ligt, krijgt de Haagse regio het volgende Shuttle project en zorgen dergelijke initia tieven ervoor dat de maatschappij een derde van het totaal aantal rei zigers over de Rijksstraatweg aan zich bindt. De maatschappij denkt hierbij, nog weinig gedetailleerd, over de pendels Den Haag-bollen streek en Den Haag-Leiden/Alp hen. Probleem Voorwaarde is wel dat rijk en ge meenten meewerken en de komen de maand méér doen dan de veilig heid verhogen op de Rijksstraat weg. "Daar los je namelijk het pro bleem niet mee op", stelt B. Leeu- wenburgh, districtschef Den Haag- /Leiden. "Het probleem is dat er te veel verkeer gebruik maakt van de Rijksstraatweg. En dat verkeers aanbod moet terug". Hij heeft zijn plan toegezonden aan provincie, het ministerie van Verkeer en Waterstaat, Rijkswater staat en gemeenten als Wassenaar en Voorschoten. Een reactie heeft hij nog niet gehad, maar de NZH- hoofd in deze regio hoopt dat het openbaar vervoer niet buiten de boot valt. Buigen in heel Neder land overheden zich over mobili teitsscenario's, in Wassenaar is de situatie om twee redenen drin gend. Eén. De NZH ziet de Rijksstraat weg als hét knelpunt in de Haags- /Leidse regio, waar teveel wordt ge keerd en de stroken zo smal zijn dat inhaalmanouevres riskant zijn op de ongescheiden banen. Veertien jaar geleden wijdde de Noord- Zuidhollandse er al een alarme rend hoofdstuk aan in de nota 'Zo baan zo bus'. Twee. Het ministerie wil binnen een maand een beslis sing nemen over de doorgaande route en dan is het zaak je snel "in het net te melden"; "wat publiciteit te zoeken". "Er mogen geen over haaste besluiten vallen die niet goed zijn doorgesproken", aldus NZH-voorlichter L.H. Jacobs. Zijn bedrijf wil actief meeden ken en claimt bij reconstructies ruimte voor het openbaar vervoer. Betere treinverbindingen zijn na tuurlijk ook prima, maar Volgens de vervoerders is dat "werk voor de langere termijn. Ons plan kan veel sneller worden uitgevoerd". Een woordvoerder van de NS beaamt dat. Het baanvak Leiden-Den Haag wordt niet voor 1994 verdubbeld en verbeteringen zitten er voor die tijd niet in. Zo blijft de praktijk dat treinreizigers uit de Leidse Ste venshof of de Voorschotense wijk Noord-Hofland in Mariahoeve moeten overstappen om naar de Haagse Laan van Nieuw-Oost-In- dië te kunnen. Hoe vervelend dat ook is. Overigens is het NZH-plan nog niet helemaal uitgewerkt. Schet sen en kostenplaatjes ontbreken. Wel melden de heren "dat rijkssub sidie op zijn plaats lijkt". Gecon fronteerd met kostenramingen van 15 miljoen voor verbredingen, stelt de voorlichter: "En hoe zit het met de maatschappelijke kosten? Wat kosten mensenlevens?" Harde de cijfers over het nieuwe aanbod zijn er niet omdat men uit gaat van bestaande reizigers, die voor 95 procent gerecruteerd wor den in ambtelijke en zakelijke krin gen. Over de herkomst van dé Rijksstraatweg-gebruiker tast de NZH in het duister. .4; - v' f, Af'}' t -y%- hééL - De heren Leeuwenburgh (links) is dat teveel verkeer gebruik maakt 1 "We vermoeden dat de helft naar Den Haag gaat en de andere helft de Utrechtse Baan neemt", aldus de voorlichter. Zijn bedrijf wil nieuwere marketingmethoden toe passen en weet donders goed dat het onvoldoende is om lukraak hal tes aan te leggen, met 400 meter tussenruimte: "Er is geen soort bulkmarkt, maar er zijn delen van gemeenten die naar delen van an dere gemeenten gaan". Vertraging Het probleem van de Rijksstraat weg openbaart zich tijdens spitsuren en dan vooral tussen ze ven uur tot half tien. De gemiddel de snelheid in de richting Den Haag daalt dan tot 30 kilometer en zorgt voor een vertraging van ruim tien minuten, gemeten van Den Deyl tot Den Haag-centrum. Tus sen Den Deyl en Madurodam gaat het zelfs om twintig minuten. Daar komt binnenkort nog 1,5 minuut bovenop wanneer de maximum snelheid wordt verlaagd tot 50 kilo meter op het stukje tussen buurt schap Kerkehout en de bebouwde kom van Den Haag. Deze extra ver traging kan oplopen tot drie minu ten wanneer de héle weg aan de la gere snelheid wordt gebonden. "Het is echt optrekken en stil staan op de straatweg", zegt het districtshoofd. "Kop-staartbotsin- gen komen veel voor; blokkades zijn daarvan het gevolg". Door het gebrek aan regelmaat kloppen de tijden in bushokjes en -boekjes "helemaal niet". En als een bus aar dig op tijd lijkt, is de waarheid vaak anders. Dan blijkt het de bus te zijn die vijftien of dertig minuten eer der het punt had moeten passeren en wordt de chauffeur meer door haast gedreven dan de passagiers lief is. De vervoerders worden echt Jacobs, poserend midden op de Wassenaarse Rijksstraatweg: 'Het probleem an de Rijksstraatweg. En dat verkeersaanbod moet terug', (foto Wim Dijkman) overstelpt met klachten. Vooral 's avonds is het raak, wanneer men sen snel naar huis willen. Dat een leegloop uitblijft, ver klaart Leeuwenburg als volgt: "In tijden dat auto's amper vooruitko men, kiezen automobilisten de bus. Het mag dan amper sneller zijn, comfortabeler is het wel. Bo vendien kunnen ze een krantje le zen. In rustiger tijden, zoals de zo mermaanden, neemt men weer de auto". "Momenteel hebben we niet te klagen", beaamt de districtschef. "Maar het is natuurlijk niet dé ma nier". Zijn voorlichter onder streept de woorden door te wijzen op het "onrustbarend snel groeien de aantal auto's" en de stimulans die uitgaat van steeds maar meer asfalt. De rijksweg door Voorscho ten (nummer 11-west), hoeft dan ook niet zo hard van de heren. Meer ruimte De bus helpt méér en Leeuwen burgh toont dat aan met een som metje. Op het drukste uur van de dag, tussen half acht en half negen, brengt de NZH 750 mensen naar Den Haag. Dat is volgens het be drijf een vijfde van het totaal aantal Den Haag-gangers dat op dat uur de Rijksstraatweg neemt. Wanneer dit aantal met een derde stijgt en 225 mensen de auto voor de bus verruilen - rijden er 188 auto's min der (met een bezetting van 1,2). Er van uitgaande dat een auto zes me ter opslokt in een file, scheelt dat 1125 meter file. Om over'de lagere uitstoot van kwalijke verbran dingsgassen nog maar niet te spre ken. Het motto van de busonderne ming: drie tot vijf procent ruimte voor 30 procent vervoer. De ruimte die zo ontstaat, geeft de gemeente Wassenaar de moge lijkheid al haar sluipers op de Rijksstraatweg te lozen. Verstopte binnenwegen zijn verleden tijd en als het meezit zakt het totale ver keersaanbod per etmaal toch nog onder de 60.000 die de Rijksstraat weg menig etmaal moet verwer ken. Blijven die maatregelen uit, dan dreigt wat de NZH al in 1974 voor spelde: 'De snelheid van auto's en bussen neemt in de spitsuren dus danig af dat het verkeer zichzelf on mogelijk maakt'. Ook toen wilde de maatschappij een busbaan. Ver schil is echter dat die busbaan in die jaren ten koste van een rijbaan moest gaan en de NZH de busbaan nu wil aanleggen tussen de twee maal twee rijstroken. Een wegver- breding is in de huidige opzet on ontbeerlijk, met alle gevolgen voor het milieu vandien. Aan de ene kant was de NZH toen voorzichtiger ("kort na de Leidse Baan-discussie waren bo men nóg heiliger dan nu"), aan de andere kant waren er verkeerstech nische bezwaren. In 1988 is de fir ma vooral realistisch en merkt het districtshoofd op dat er "minder bomen hoeven te sneuvelen". Een aantal bomen begaf het door ou derdom, andere exemplaren ver dwenen bij reconstructies van de weg. Nieuwe bomen werden zo ver van de weg geplant dat een extra busbaan er "best bij kan wanneer het fietspad achter de eerste bo menrij verdwijnt". Een inspectie tochtje leerde dat er tussen Den Deyl en het voormalige dierenpark 'slechts' drie. bomen bij het thee huisje weg moeten. Onder het wit te viaduct "blijft het een pro bleem", maar kunnen stoplichten het verkeer voor de bus waarschu- Vernielzuchtige Wassenaarders aangehouden WASSENAAR- Aan de Zonneveld- Weg in Wassenaar zijn gisteravond vijf Wassenaarse jongens aange houden toen ze de ruiten van een voormalig schoolgebouw verniel den en brand stichtten. Rond mid dernacht alarmeerde een buurtbe woner de politie, die snel een pa trouille stuurde. Toen de politie op de plaats van het onheil aankwam waren de jongens gevlogen. Na eni ge tijd kwamen ze terug om door te gaan met vernielen. De politie, die zich in de buurt had opgehouden, kon de daders op heterdaad betrap pen. De jongens, van rond de twin tig jaar, zijn aangehouden en het onderzoek loopt nog. In het verle den zijn vaker vernielingen aange richt aan het gebouw, dat nu een multifunctionele functie heeft. In het gebouw zijn een scoutinggroep en een kinderdagverblijf geves tigd. Werkgroep helpt scholen met computer LEIDERDORP- Leraren moeten de leerlingen helpen bij het zelf hanteren van informatie-banken van computers. Dat staat in de 'Óp- stapnota' van het Ministerie van .Onderwijs. De overheid zal in de toekomst een beperkt bedrag be schikbaar stellen om dit te berei ken. Dit is ook een van de dingen waar de Computer Werkgroep Lei derdorp (CWGL) zich voor inspant. De werkgroep bestaat nu twee jaar. Bij de oprichting stelde ze zich tot doel om de scholen in Leider dorp te helpen bij het gebruik van computers. Het merendeel van de Leiderdorpse scholen heeft inmid dels een computer aangeschaft. Omdat een aantal scholen gebruik maakt van hetzelfde systeem, kon kennis en informatie over het ge bruik van het apparaat worden uit gewisseld. De CWGL zet nu een software-bestand op waar alle scholen gebruik van kunnen ma ken. De PABO in Oegstgeest ont wikkelde daarvoor een program ma. Het is de bedoeling dat er ook een handleiding komt, waar de in houd van de software, de gebruiks mogelijkheden en de kwaliteit in beschreven staan. LEIDERDORP- Een vrouw uit Rijp wetering die gisteren met haar auto op de provinciale weg 5 naar Leiden reed, is ter hoogte van Lei derdorp in de sloot beland. Zij ver loor de macht over het stuur toen ze remmen moest voor een file. De auto schoot de berm in en kwam in de sloot tot stilstand. Er moest een takelwagen aan te pas komen om de auto er uit te trekken. Brief en handtekeningen naar gemeente Zoeterwoude ZOETERWOUDE De verkeersoverlast op de Zuidbuurtseweg in Zoeter woude neemt onaanvaard bare vormen aan. De bewo ners van de Zuidbuurtse weg, Zuidhof en Zonne- gaarde zijn het nu zat en vra gen de gemeente om maat regelen te nemen. Om hun woorden kracht bij te zet ten, hebben ze een handte keningenactie gevoerd. ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse Oranjelaan is sinds gis teren flink overhoop gegooid. Deze belangrijke route naar het industrieterrein wordt bevei ligd. Met name schoolkinderen maken er namelijk gebruik van, met alle gevaren vandien. De verkeerssluis op de Oran jelaan wordt verleiigd en het weggedeelte wordt versmald, opdat snelverkeer langzamer zal gaan rijden en fietsers cq. voetgangers meer de ruimte krijgen. Zo lang er aan de Oranjelaan wordt gesleuteld, tot en met aanstaande vrijdag is de be doeling, is de vjeg afgesloten vanaf de verkeerssluis na de kruising Laan van Meerbur g/Oranjelaan tot en met de Energieweg, (foto Henk Bouwman) niet passeren is de toegangsweg tot de Zuidbuurt, Geerpolder én het recreatiegebied de Noord Aa. Met name de uitbreiding van dat recreatiegebied en de uitbreiding van buurgemeente Zoetermeer heeft er volgens de briefschrijver toe geleid dat het verkeer op de Zuidbuurtseweg enorm is toegeno men. "En daarop is de weg niet be rekend. Hiermee is ook de ver keerssituatie in de Zuidbuurt on houdbaar geworden. Wat ons, be woners van deze buurt, grote zor gen baart", zo schrijven de bewo- Met name fietsers, voetgangers en overstekende kinderen lopen, "gezien de grote snelheden waar- LEIDERDORP De mogelijkheden i ningen van aan- en uitbouwtjes te worden in de toekomst waarschijnlijk toch wat groter in Leiderdorp. In de bestemmingsplan nen zal de mogelijkheid worden opgenomen om aan de achterkant van een woning een uit bouw tot 3,50 meter (was 2,50) te maken. De mogelijkheden vo'or garages of bergingen wor den vergroot van zes tot tien vierkante meter. Plantenkassen en volières mogen maximaal acht vierkante meter groot worden. Terrassen en uitbouwen aan de voorkant zul len minder snel worden gedoogd. Met name de WD'ers en PvdA'ers onder de leden van de raadscommissie ruimtelijke ordening lieten gisteravond weten het spijtig te vinden dat de vrijheid tot het maken van een terras en/of een uitbouw wordt beperkt. Niet zozeer de ge meente Leiderdorp wil die vrijheid aan banden leggen, als wel het bestuur van de provincie Zuid-Holland. Dat verzet zich tegen het maken van dakterrassen of een tweede bouwlaag op een uitbouw. Dakterrassen geven de mogelijk heid om bij de buren naar binnen te kijken en dat is een aantasting van de privacy, aldus het provinciebestuur. Een uitspraak van de Kroon heeft duidelijk gemaakt dat een regeling in een bestemmingsplan, die terrassen en uitbouwen toch mogelijk maakt, eventueel kan worden vernietigd. Het CDA liet bij monde van raadslid Hoger- vorst weten geen probleem te hebben met de opstelling van de provincie. De angst van het CDA dat het aantal zonneterrassen maar onge breideld zal toenemen, is erdoor weggenomen. PPR/PSP-lid Bos bleek er net zo over te den ken. D66-er Stam legde zich met enige tegenzin bij het standpunt van de provincie neer. Dat waren Molkenboer (PvdA) en Kruidenier (WD) echter niet van plan. Zij vroegen zich af of die provinciale regels niet omzeild konden worden en hielden een pleidooi voor meer vrij heid voor de burger om een terras te maken. Een bezwarenprocedure zou dan moeten uit maken of in een bepaald geval de privacy wordt aangetast. Die weg wilde wethouder Den Boeft (CDA) echter niet opgaan. Hij voorspelde problemen bij de uitvoering van bestemmingsplan-voor schriften. "Bepalingen moeten eenduidig zijn en niet vatbaar voor moeizame interpretaties. Mensen kunnen zich ongelijk behandeld voe len", aldus Den Boeft. De wethouder voelde er weinig voor om, zoals hij zei, "omwonenden op te zadelen met procedures". Hij betoogde dat men in Leider dorp nu eenmaal in een verstedelijkt gebied woont. Waar mensen bovenop elkaar wonen, moet men voorzichtig zijn met het geven van vergunningen voor dergelijke zaken. mee de Zuidbuurtseweg 'geno men' wordt, groot gevaar. Snelhe den van 80 tot 90 kilometer per uur worden niet geschuwd en zijn be slist geen uitzondering", aldus de brief. Volgens de Zuidbuurters wor den veel van deze snelheidsover tredingen juist gemaakt door het sluipverkeer tussen Leiden en Zoe termeer en de steeds groter wor dende stroom dagjesmensen met auto's, motoren en brommers naar en vanaf het recreatiegebied Noord-Aa. "Het onbeschoft dende ren van de zandauto's met bestem ming kerkhof St. Jans Onthoof ding is van voorbijgaande aard, maar was voor ons wel de druppel die de emmer deed overlopen. De verkeersoverlast van het sluipver keer en het recreatieverkeer is niet van voorbijgaande aard en neemt onaanvaardbare vormen aan". Maatregelen De bewoners weten dat de ge meente de laatste jaren bezig is met de uitvoering van een verkeerscir culatieplan. Dit met de bedoeling het verkeer in het dorp terug te dringen en de verkeersveiligheid te verbeteren. Juist daarom vragen zij de gemeente om ook de "onhoud bare situatie in de Zuidbuurt hierin te betrekken". Concreet vragen zij de gemeente de volgende maatregelen uit te voe- - Verkeersremmende maatregelen bij de oversteekplaats vanaf het fietspad nabij de Zwetkade; - Verkeersremmende maatregelen bij het einde van het fietspad tot voorbij de laatste weg naar de Zon- negaarde. In dit gebied zou een maximum-snelheid van 30 kilome ter moeten worden ingevoerd; - Een maximum-snelheid van 50 ki lometer per uur vanaf de tweede in gang van de Zonnegaarde tot aan het recreatiegebied Noord Aa. Op langere termijn zou gemotori seerd sluip- en recreantenverkeer zelfs geweerd kunnen worden, zo schrijven de bewoners. "Dit zou, gezien de capaciteit van de Zuid buurtseweg, de Geerweg en de staat waarin de Geerbrug zich be vindt, een goede oplossing zijn. Dit zou wellicht tot een besparing van onderhoud aan de bovengenoem de wegen, brug en bermen leiden", zo besluiten ze hun brief. Van de kant van de gemeente Zoeterwoude was vanmorgen nie mand bereikbaar voor commen taar. Leiderdorper loopt bij val beenbreuk op LEIDERDORP- Een 19-jarige Lei derdorper heeft gisteren bij een val van een vorkheftruck in zijn bedrijf aan de Touwbaan in Leiderdorp een gecompliceerde beenbreuk op gelopen. Tijdens het lossen van een vrachtauto reed de man staande op de vork een stukje mee. In de bocht verloor hij zijn evenwicht en viel hij voor de truck. De 20-jarige Lei- denaar die de truck bestuurde kon zijn collega niet meer ontwijken. De arbeidsinspectie onderzoekt de zaak verder. Als je van plan bent om te gaan trou wen, of je kent iemand die binnenkort ook de grote stap waagt, dan moet je beslist de bon hiernaast invullen, uit knippen en opsturen. Want daarmee bezorg je jezelf of degene die je opgeeft een gratis Felicitatiepakket namens het Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor aanstaande nationale bedrijven. Ge presenteerd door een hostess van de Felicitatiedienst. Je ontvangt niet alleen cadeau's, maar ook een flink aantal waarde- en reduc tiebonnen, die je veel, heel veel voor deel opleveren. En dat is nooit weg met een dure trouwerij voor de deur. Vul daarom snel de bon in en stuur hem in een open enveloppe naar het Leidsch/Alphens Dagblad, t.a.v. Ets van Santvoord, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Inleveren aan de balie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden of het Alphens Dagblad, Julianastraat 19 in Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda tum, In ons bezit is. Hoe eerder, hoe beter! Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst. Naam bruid: Adres: Postcode Woonplaats 2SXU Telefoon: Naam bruidegom Adres Postcode: Woonplaats: Telefoon: Plaats van ondertrouw Datum wettig huwelijk

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16