TAD LEIDEN Steeds Beeld van Rembrandt wordt niet verplaatst GAB wil praten met werkzoekenden LEIDSCH DAGBLAD Zeer krappe meerderheid in raad besluit: Geen vergunning voor rondvaartboot Haven 'MWW SPONS s DINSDAG 19 APRIL 1988 LEIDEN Het standbeeld van Rembrandt blijft waar het is: op de hoek van de Witte Singel en het Noordeinde. De kleinst mogelijke meerderheid van de gemeenteraad besloot dit gisteravond na een ruim twee uur durende discussie. Deze meerderheid vond verplaatsing van het borstbeeld naar het tegen over gelegen Rembrandtpark zon de van het geld. Slechts voor korte tijd zal Rembrandt de Witte Singel verlaten om voor een bedrag van 10.000 gulden opgeknapt te wor den. Tijdens de raadsvergaderingen werden alle registers opengetrok ken. WD, PvdA en het college wa ren hopeloos verdeeld en dat dreef menigeen ertoe een soortgelijke discussie aan te gaan als die enkele jaren geleden over de plaats van de Gijselaarsbank woedde. Dezelfde argumenten kwamen gisteravond over tafel: is verplaat- Protesttocht tegen afsluiting LEIDEN - Bewoners van Vreewijk houden donderdag 21 april een protestmars tegen een mogelijke afsluiting van de Breestraat. De be woners vrezen dat de verkeers overlast op de Witte Singel hier door onaanvaardbaar toeneemt. De protestmars - onder politiebe geleiding - begint om 17.00 uur op de hoek van de Witte Singel en de Herenstraat. Van daar zal heen én terug naar het gebouw van het Leidsch Dagblad Worden gelopen. Grote buit bij twee inbraken LEIDEN - Uit een tweetal panden van de universiteit is voor ruim 16.000 gulden aan geld en goederen verdwenen. Uit een universiteits- pand aan de Sterrewachtlaan ver dween een projector. Het apparaat heeft een waarde van 10.000 gul den. Bij een insluiping of inbraak in een gebouw van de universiteit aan het Stationsplein is het afgelo pen weekeinde voor ruim 6000 gul den aan geld, cheques en girobe taalkaarten verdwenen. sing historisch verantwoord, met welke bedoeling werd het beeld in 1906 op deze plaats neergezet etc. etc. Zo kwamen ook alle mogelijke varianten over tafel. Eén van de raadsleden merkte zelfs op dat hij bij wijze van grap had willen voor stellen het beeld met het gezicht naar het Rembrandtpark te draaien toen bleek dat dit alternatief door een eerdere spreker als serieus compromis werd gepresenteerd. Compromis Aanleiding voor de discussie was de wens van een deel van de raad Rembrandt te eren met een mooie re omgeving voor zijn beeld. Het Rembrandtpark in de nabijheid van het geboortehuis van de schil der leek de aangewezen plek. Ook het toeristisch belang speelde een rol van betekenis. Naar verluidt is het voor de buitenlandse bezoeker onmogelijk het beeld te fotografe ren zonder zich met gevaar voc gen leven op het drukke wegdek van de Witte Singel te begeven. Het waren uiteindelijk argumen ten van financiële aard die de door slag gaven. Ook al werd compro mis na compromis gesloten om de tegenstanders van verplaatsing over de streep te trekken. Kuijers was zelfs bereid het beeld te v plaatsen op kosten van een nog a te zoeken sponsor maar het mocht allemaal niet helpen. Zelfs die sponsor zou zijn geld beter kunnen gebruiken, vond de meerderheid. Met het CDA, Links Leiden, de SP en twee verdeelde fracties WD en PvdA tegen blijft Rem brandt waar hij al 82 jaar staat. De diepgravende discussies in de ge meenteraad ten spijt. Al kon een li beraal raadslid niet nalaten op te merken dat wanneer het borst beeld door een vrouw was ven digd, de hele verplaatsing bij baat onbespreekbaar was geweeste Het borstbeeld, van Rembrandt aan de Witte Singel. LEIDEN - Rederij Slingerland heeft van de gemeente geen lig plaatsvergunning gekregen voor de rondvaartboten in de Haven. De gemeente wil daar een haven voor pleziervaartuigen aanleggen, een Onvrede met voorkeurbeleid LEIDEN - De ambtenaren van de gemeente Leiden zijn het niet eens met het beleid van de gemeente raad om voor het vervullen van va catures in de leidinggevende sector bij voorkeur vrouwen aan te ne men. Het georganiseerd overleg, de vertegenwoordiging van de ambte naren, vindt het weliswaar juist dat vrouwen die al bij de gemeente werken voorrang krijgen maar wil len niet dat mannelijke Leidse ambtenaren het onderspit delven voor vrouwen die nog niet bij de gemeente werken. Het georgani seerd overleg vreest dat dit afbreuk doet aan de carrièrekansen van de mannelijke ambtenaren. Wethou der Bordewjjk zei gisteravond dat de bezwaren van het personeel voor het college geen aanleiding zijn om het beleid te veranderen. zogenaamde passantenhaven. Om tot aanleg over te gaan moet echter een ander ligplaats worden gevon- den voor de schepen van Slinger land. Tot nu toe zijn beide partijen nog niet tot een akkoord gekomen. In de plannen voor de passantenha ven is wel rekening gehouden met een aanlegplaats voor Slingerland, maar een van de schepen heeft een te grote draaicirkel om ook daad werkelijk te kunnen aanleggen in de nieuwe haven. Het grootste schip van Slingerland zou dan moeten worden uitgerust met een boegschroef. De kosten daarvan zouden voor rekening van de ge meente komen. De gemeente heeft ook al geop perd om de aanlegplaats te ver plaatsen naar een terreintje naast de Zijlpoort. Slingerland en de ge meente zijn het echter nog niet eens kunnen worden. Ambtenaar Van Paridon wil echter nog niet van een patstelling spreken. "We zijn nog steeds in onderhandeling met Slingerland". De Leidse reder heeft in een landelijk ochtendblad aangekondigd de stadsrondvaar- ten te willen stoppen. Hij zou die tak van zijn bedrijf willen afstoten. Slingerland wilde op die plannen echter geen commentaar geven. Werkloosheid in regio daalt verder LEIDEN Onder het toeziend oog van burgemeester C. Goekoop van Lei den rechtsen hoofdcommissaris van politie H. Mostert legden leerlingen van groep 7 van de Mariënburghschool gisteren een krans voor het monu ment van gevallenen van het Leidse politiekorps in de Tweede Wereldoor log. Met de kranslegging was de adoptie van het monument door de Mariën- burgschool een feit. Op initiatief van de Stichting 'Februari 1941adopte ren scholen in Nederland oorlogsmonumenten voor een periode van 15 jaar. Het is de bedoeling dat leerlingen van basisscholen op deze manier meer betrokken raken bij de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Het arbeidsbureau in Leiden overweegt om het systeem om de inschrijving te verlengen te veranderen. Nu gebeurt dat verlen gen nog schriftelijk. Het is de be doeling dat het in de toekomst via een persoonlijk gesprek gaat ge beuren. Dan kunnen met de inge schrevenen ook de sollicitatie-acti viteiten en de scholingsmogelijk heden worden doorgesproken. Deze manier van inschrijving en verlenging wordt al in het rayon Lisse gehanteerd. Dat systeem vol doet uitstekend. In Leiden is ech ter de massaliteit van het aantal in geschrevenen een probleem. Mo gelijk biedt de invoering van een nieuw computersysteem een op lossing. Dit staat te lezen in het jaarver slag van het Gewestelijk Arbeids bureau (GAB) over 1987. In dat jaar is de werkloosheid in het gewest met 5,3 procent gedaald. De daling komt voor het grootste gedeelte op het conto van het rayon Lisse (min 14 procent), terwijl in het rayon Leiden de daling tot 3,2 procent be perkt bleef. De werkloosheid in de stad Lei den lag in 1987 met 15 procent bo ven het landelijk gemiddelde van 14,2. Volgens het jaarverslag gaan de kenmerken van de werkloos- heidsproblematiek in de grote ste den ook voor Leiden op: een hoog werkloosheidspercentage met pro centueel veel langdurig werklozen en werkloze allochtonen. In Hillegom, Noordwijkerhout, Sassenheim, Noordwijk en War mond daalde de werkloosheid het sterkst. In Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude nam de werkloos heid iets toe. Het GAB is duidelijk tevreden over haar eigen prestaties op het gebied van de arbeidsbemiddeling in 1987. Van de bij het arbeidsbu reau ingediende vacatures werd bijna de helft door het GAB ver vuld. Het bureau had zich tot taak gesteld 40 procent te vervullen. De afgelopen maand daalde de werkloosheid in het rayon Leiden verder met 164 mannen en 83 vrou wen. Vooral in de bouw nam de werkgelegenheid toe door het star ten van enkele nieuwe projecten. Ook in de horeca was er meer werk beschikbaar. Ook in het rayon Lis se gingen de werkloosheidscijfers omlaag. De werk loosheid onder vrouwen steeg ech ter, omdat veel vrouwen zich lieten inschrijven om seizoenswerk in de bollensector te gaan doen. Het gaat om inpakwerk voor de bollenex- port. In vergelijking met vorig jaar daalde de werkloosheid met in to taal 301 personen. Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden behoren: Redactie: Simone van Oriel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toeste! 217 of 222. Kelder (2) In het pand Breestraat 93 werd in februari van dit jaar een kelder ontdekt uit de veertiende eeuw. Dat gebeurde tijdens de verbou wing voor boekhandel Kooyker die zich in dit pand wil gaan ves tigen. In deze rubriek stond toen beschreven hoe archeoloog Anthony van Peursen bij nader onderzoek van de grond van deze kelder stuitte op enkele scherven en kleine botten van viskieuwen uit de dertiende eeuw. Na een tijdje hield Van Peursen het ech ter voor gezien. Meer leek zijn onderzoek niet op te leveren. Totdat bij de restauratie van de ruimte een aantal teksten op de keldermuur tevoorschijn kwam. Directeur Arkenau van boekhan del Kooyker daarover: "Ik werd opgebeld door ene heer Bos boom. Hij had het stukje in jullie krant gelezen en raadde mij aan de muren eens nader te bekijken. Vreemd genoeg wilde hij er ver der niks over vertellen. Helaas weet ik ook zijn adres en tele foonnummer niet. Ik ben toen zelf maar met een zaklantaarntje op onderzoek uitgegaan en-trof de teksten aan". Eén van die teksten luidt: 'In den nacht van 11 op 12 februari 1929 brandde het gehele stadhuis en toren af. Wie schrijft zoiets nou op de muur van een kelder? Misschien iemand die uit angst voor brand in het eigen pand naar de kelder was gevlucht. Verder staan er wat namen op de muur gekrast. Tinus van de Broek en, als we het goed kun nen lezen, Auga en Corry in de Keel, en Aagje van der Horst. 'In den spookkelder, 17 (maand on leesbaar) '46', is een ander op schrift. Ergens anders op de muur wordt nog gewag gemaakt van het feit dat de Duitsers ons land binnenvielen. "Misschien de tekst van wat onderduikers tijdens de oorlog?", gist Arken- Het ligt in de bedoeling van Kooyker de kelder te gebruiken als tentoonstellingsruimte voor oude boekdrukkunst. Op dit mo ment verkoopt de zaak al exacte kopieën van eeuwenoude boe ken, de zogenaamde facsimile uitgaven. Arkenau zou echter niet willen dat de opschriften voor de tentoonstellingsruimte moeten wijken: "Nee, ik zou graag zien dat ze voor het pu bliek behouden blijven. Mis schien dat het mogelijk is het zaakje te plastificeren. Door de vochtige lucht zijn ze anders zo verdwenen". De 'waarde' van de opschriften valt echter vooralsnog moeilijk vast te stellen. Misschien dat de heer Bosman ons daarover iets meer kan vertellen. Of zijn er an dere Leidenaars die meer weten over de herkomst van de schrijf sels? Hakbijlenbuurt Het zal je maar gebeuren. Sta je rustig te werken in je snackbar, komt er ineens een idioot met een bijl binnenzetten die als een bezetene op het interieur begint in te hakken. Dat overkwam af gelopen zondagmiddag rond half zes Marcel de Recht, eigenaar van snackbar 'Het Sleutelstadje' in de Paul Krugerstraat. De Recht: "Hij was een kwartier eer der die middag al in de zaak ge weest voor een patatje. Er leek - niks aan de hand. Hij was alleen een beetje vervelend. Ik heb hem toen gezegd dat hij beter naar een andere snackbar kon gaan als hij zich zo bleef gedragen". Marcel de Recht achter de vernielde vitrine: "Ze noemen het hier toch de hakbijlenbuurt?" (foto Wim Dijkman) Dat deed de man dus niet. In plaats daarvan toog de driftkop naar huis om een bijl te halen. Woedend betrad hij even daarop weer de zaak en begon als een dolle om zich heen te slaan. Een glazen vitrine werd aan diggelen geslagen en een zijruit van het pand moest het eveneens ontgel den. Gelukkig bleef de eigenaar ongedeerd. De Recht: "Ik was te verbaasd om iets te ondernemen. Hij bedreigde mij wel en de twee klanten die op dat moment in de zaak waren. Gelukkig kwam het niet zover dat hij op ons in begon te hakken. Verder liet ik hem z'n gang maar gaan. Want wat kun je tegen zo iemand beginnen?". Niet veel, behalve de politie bellen. Dat deed De Recht dan ook. Op het moment dat de agen ten ter plekke waren was de vo gel echter al weer gevlogen. Ge lukkig kon hij nog worden ach terhaald. "We kenden hem wel, hij was al vaker bij ons in de zaak geweest. De zwager van mijn vriendin heeft hem op zijn trac tor opgespoord, in de kladden gegrepen, en hem op dat ding meegenomen naar het politiebu reau", aldus de Recht. Het was hem al eerder opge vallen dat de man niet helemaal goed bij z'n hoofd was. Z'n vrien din die ook af en toe ook in de zaak had dat eveneens opge merkt. De Recht: "Ze had dat al eens tegen een meisje gezegd. Misschien dat dat de reden is voor zijn actie. Het meisje kan dat wel tegen hem hebben ge zegd. En hij had een keer moei lijk gedaan omdat hij naar zijn zeggen een keer vijftien cent te weinig had terug gekregen". Gelukkig kan De Recht nog om dit voorval lachen: "We heb ben nog nooi zo'n lastige klant gehad. Hooguit een paar mensen die een borreltje teveel op had den. Maar ja, ik ben al weer van de ergste schrik bekomen. Hij doet in elk geval de naam van de buurt eer aan. Ze noemen het hier toch de hakbijlenbuurt?". HERMAN JOUSTRA feb. 1988 maart 1988 feb. 1988 maart 1988 Alkemade 140 109 76 78 Katwijk 540 548 205 193 Leiden 3996 3895 2148 2109 Leiderdorp 336 326 191 183 Oegstgeest 205 202 159 154 Rijnsburg 68 74 44 42 Valkenburg 25 18 13 14 Voorschoten 262 252 185 167 Warmond 59 52 31 27 Zoeterwoude 79 70 51 53 Overige - - Rayon Leiden 5710 5546 3103 3020 Hillegom 186 180 105 139 Lisse 198 194 116 142 Noordwijk 311 290 177 166 Noordwijkerhout 117 117 64 63 Sassenheim 105 97 93 98 Voorhout 72 74 36 44 Overige - - Rayon Lisse 989 952 591 652 Totale Gewest 6699 6498 3694 3672 GAB wellicht tijdelijk naar Voorschoten LEIDEN - Het arbeidsbureau wordt gedurende de verbouwing van het gebouw aan de Oosterkerk straat vermoedelijk ondergebracht in Voorschoten. De rijksgebou wendienst wil het GAB huisvesten in het voormalige gebouw van het ziekenfonds aan de Witte de Wit- hlaan. Volgens directeur Tibbe van het arbeidsbureau is* de overgang naar Voorschoten nog niet zeker. Voor het kantoorpand in Voor schoten zou nog een tweede kandi daat-huurder in de markt zijn, die het gebouw voor een langere perio de wil huren. De bedoeling is dat het arbeids bureau het gebouw aan de Ooster kerkstraat half juni verlaat. De ver bouwing van het huidige pand gaat ongeveer anderhalf jaar duren. Volgens Tibbe is het mogelijk dal de verbouwing wordt uitgesteld in dien de verhuizing naar Voorscho ten niet doorgaat. ADVERTENTIE fl.s. Zaterdag speelt de nieuwste sensatie op R B gebied in DE OUDE MRRENP00RT. Let op het Leidsch Dagblad uan Zaterdag de7?.£ Plantage IN DE OUDE MARENPQRT r r11' i SOORTEN BIER STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15