Kritiek van Dolman op geweld Israël Cd-spelers: kritische koper bespaart honderden guldens Wie zwijgt stemt vaak toe bij verzekeraars CONSUMENT De groenteman Ontkenning gifdump door eigenaar stortplaats Ernst ■■■■■Ml De eerste lamsoren, groente van de zilte grond, zijn er weer. Volgens de Bergse groenteman Chiel Maas is de aanvoer redelijk te noemen. „Maar het wordt natuurlijk steeds minder", doelt hij op de verzoeting van het Zoommeer. Op de slikken en schorren bij Bergen op Zoom groeien twee van de specialiteiten van de Scheldestad: lamsoren en zeekralen. Eetbare planten die hun specifieke smaak krijgen doordat ze met vloed worden overspoeld door het zoute zeewater. Volgens de Brabantse groenteman is in Zeeland ooit eens een poging gedaan lamsoorten kweken. „Maar dat is niet zo succesvol gebleken. Die zilte smaak kregen ze er niet in. Toch wel jammer, want het is een smakelijke groente. Vooral in combinatie met vis". Een groente die op het ogenblik royaal wordt aangevoerd, is de rode paprika. Dat is eigenlijk wat merkwaardig omdat het seizoen voor deze groente net is begonnen. In maart, het begin van het paprika-seizoen, is de aanvoer van groene groter dan van rode. Dat de groene nu het duurst zijn, komt door de uitvoer naar Duitsland en Engeland. Dit jaar zal er veel oranje en gele paprika te koop zijn, omdat er van dit ras veel is aangeplant. Nederland eet per jaar ongeveer 1,75 kg paprika per hoofd van de bevolking. Het is een groente die rijk is aan vitamine C en die weinig calorië n bevat. Naast het verwerken in salades, wat vooral leuk is als je verschillende kleuren gebruikt, kunnen de paprika's om warm te eten worden gevuld met een groenten/gehakt mengsel. Liefhebbers van spruitjes en prei zullen geleidelijk aan afscheid moeten nemen van deze groenten. Intussen kan er woren geprofiteerd van bijvoorbeeld rettich, die lange witte en ietwat scherpe wortel, bleekgroen of blauwviolette koolrabi, waarvan zowel het blad als de knol zelf gegeten kan worden. Koolrabi leent zich uitsekend voor het bereiden van zo'n hartversterkende eenpansmaaltijd: schil 1 kilo van de knolletjes en 500 g aardappelen, was ze en snijd ze in grove plakken. Doe ze te zamen met vier verse, grove worsten van ong. 150 gram elk in een pan, en laat het geheel met wat peper en zout zo'n 20 minuten zacht koken. Worst, groente en aardappelen in een schaal overdoen en in de oven warm houden. Intussen van overgebleven vocht een sausje maken met 4 eetlepels slagroom en een eetlepel bloem. Voor het opdienen de saus over de schotel uitgieten. Voor degenen die dit wat te zwaar vinden (eenpansgerechten hebben inderdaad dat nadeel, maar het is wel lekker), is er witlof, jonge kasspinazie, champignons (op toastjes of als ragout) of paksoi. Deze relatief nieuwe groente, ook wel Pak- Choi genoemd, hoeft maar heel even te worden gekookt; 5 minuten is ruim voldoende, anders verpietert het. Pak-soi is uitstekend te combineren met varkensvlees, rijst, maar is ook geschikt voor verwerking tot soep. In Aziatische landen, waar de groente oorspronkelijk vandaan komt, worden de bladeren ingezouten, net als bij ons zuurkool. Een andere koolsoort die binnenkort weer in grote hoeveelheden verkrijgbaar zal zijn is Pe-sai, oftewel Chinese kool. Deze groente is gestoofd op zijn best en steeds meer geliefd bij de consument. Wie geschrokken is van asperge- prijzen kan misschien beter even wachten tot de vollegronds- exemplaren verkrijgbaar worden. Schorseneren bieden een tussentijds en zeer smakelijk alternatief. Koolrabi leent zich uitstekend voor eenpans-maaltijden. (foto gpd) Compact-disc-spelers kunnen hon derden guldens in prijs uiteenlo pen zonder dat dit prijsverschil tot uiting komt in een verschil in kwa liteit. Cd-spelers van een meer ex clusief merk zijn vaak net zo goed als de apparaten van de merken met een goedkopere reputatie. Voor 375 gulden is een goede cd- speler te koop. Volgens de stichting Vergelij kend Warenonderzoek (VWO) heb ben uitgebreide luisterproeven aangetoond dat de cd-spelers over de gehele linie en zeer goede ge luidskwaliteit hebben te bieden. De verschillen tussen de spelers zitten hem vooral in gebruiksmo gelijkheden en -gemak en de fout correctie, waarmee ook niet geheel zuivere of beschadigde cd's goed kunnen worden afgespeeld. In totaal werden 24 cd-spelers getest in vier verschillende soor ten: eenvoudige, met afstandsbe diening, cd-wisselaars en draagba re cd-spelers. De eenvoudige cd- spelers kosten tussen de 300 en 800 gulden. Voor 375 gulden is de Phi lips CD 207 te koop die op alle test- onderdelen goed of redelijk scoor de. Als enige nadeel van deze speler kan worden genoemd het feit dat het 'bovenlader' is: de cd's moeten er aan de bovenkant worden inge stopt. Deze cd-speler kan dus niet worden 'ingebouwd' in de stereoin stallatie. Van de allergoedkoopste cd-speler, de Yoko F82 (300 gul den), weigerden de drie uitgepakte exemplaren dienst. Deze werd niet verder onderzocht en kreeg van de Nederlandse, Belgische, Franse en Britse onderzoekers een dikke on voldoende. Cd-spelers met afstandsbedie ning kosten tussen de 500 en 900 gulden. De Yamaha CDX-700 kost maar liefst 1300 gulden en vormt een onaantrekkelijke en merk waardige uitschieter. In deze cate gorie kreeg de Samsung CD 22R (500 gulden) het oordeel 'redelijk'. De Philips CD 373 (700 gulden) was 'goed/zeer goed'. Drie cd-wisselaars met afstands bediening alle drie met een prijs van 1000 gulden werden getest. Er kunnen vijf (Sony) of zes (Pio neer en Sharp) cd's in. De Sony laat zich het gemakkelijkst bedienen en krijgt als enige het testoordeel 'goed'. De draagbare cd's komen min der goed uit de test. Als walkman zijn ze niet geschikt omdat schok ken de geluidsweergave volledig in het honderd sturen. Dit is zelfs bij gewone cd-spelers vaak al merk baar. De Sony en de Technics zijn leverbaar met oplaadbare batterij. De Philips CD 15 (550 gulden) is de goedkoopste. Wie kritisch een cd-speler koopt kan zich honderden guldens besparen. pr) ten al mee uit. Terwijl het anders kan en moet: er zijn cd's met meer dan 74 minuten muziek. Soms staan op de cd meer nummers dan op de lp met dezelfde titel. Er is een niet onaanzienlijk aan tal cd's in omloop met twijfelachti- In het april-nummer van de Con sumentengids breekt de Consu mentenbond haar staf over platen maatschappijen die de consument bedotten met cd's. Op een cd kan bijvoorbeeld 75 minuten muziek. Sommige scheiden er na 31 minu- ge muziek. Soms blijken niet de originele artiesten de liedjes uit te voeren, soms is de kwaliteit om van te huilen en er wordt op verzamel- cd's nogal eens in nummers gesne den. Dat is uitkijken geblazen dus. De informatie op cd's laat vaak te wensen over. Wie 'De Sixties - Party Mega Mix Album' van Tel star aanschaft verwacht niet dat de gouwe ouwen soms na een minuut al worden weggedraaid. Dat hoeft niet erg te zijn met een mix, maar het moet wel duidelijk worden ver meld. De betere verzamel-cd's zijn vaak herkenbaar aan de correcte en complete hoesinformatie. Wie op de cd-hoes 'Ferry 'cross the Mer cy' in plaats van 'Mersey' van Gerry the Pacemakers aantreft moet onmiddellijk verdenking koes teren. De aanduidingen AAD, ADD of DDD hebben betrekking op de ou derwetse manier (Analoog) van op nemen of de Digitale. De eerste let ter heeft betrekking op de opname techniek. Voor 1975 was er nog geen digitale opnameapparatuur. De tweede letter slaat op de 'mix', het in de studio in elkaar schuiven van muziek en zang. De derde slaat op 'master' een soort matrijs die voor het vervaardigen van cd's wordt gebruikt. Dit is bij de cd overigens per definitie digi taal. De aanduidingen geven een indicatie van kwaliteit, maar zijn geen garantie. De Consumentenbond valt ook over de hoge prijzen van cd's, vaak niet minder dan 40 gulden. De kostprijs van de cd ligt nauwelijks hoger dan die van een lp. Er is nu zelfs sprake van overproduktie, waardoor de prijzen onder druk staan. De zogenaamd 12 inch-cd's kosten ongeveer even veel als 12 inch-platen. Volgens de bond kan ook mede daarom de prijs van de cd omlaag tot ongeveer 25 gulden. Verzekeraars houden zich geregeld niet aan hun eigen gedragscode. Volgens de Consumentenbond komt het vaak voor dat verzekeringsmaatschappijen klanten erin luizen via de 'negatieve optie': als de consument niet reageert op een mededeling van de verzekeraar wordt hij geacht in te stemmen met een wijziging van de polis. Een verhoging van de premie is in veel gevallen het gevolg. Samenstelling Raymond Peil De Consumentenbond besteedt in het aprilnummer van haar Con sumentengids aandacht aan deze negatieve optie omdat zij geregeld klachten over dit soort praktijken krijgt. In twee gevallen heeft de bond een klacht hiertegen inge diend en de zaak gewonnen. Ook is verzekeringsmaatschappijen op deze ongeoorloofde gang van za ken gewezen. Volgens de bond vol gen dan veelal excuses, maar ook voortzetting van toepassing van de negatieve optie. De verzekeringsmaatschappijen passen daarbij de negatieve optie vaak toe in correspondentie met wervende teksten, zodat de klant denkt met reclamemateriaal te doen te hebben en de epistels onge lezen in de prullenbak gooit. De Consumentenbond raadt dan ook aan alle correspondentie van verze keringsmaatschappijen goed door te lezen. De negatieve optie staat op ge spannen voet met de wet. Een ver zekering is een overeenkomst tus sen verzekerde en verzekeraar. Daarom is in principe uitdrukkelij ke instemming van beide partijen vereist voor het sluiten van de overeenkomst, alsmede voor wijzi gingen. Verzekeraars hanteren de negatieve optie 'in het belang van de verzekerde' en omdat het te om slachtig is iedere verzekerde voor elke wijziging toestemming te vra gen. Overigens heeft de Unie van Schadeverzekeraars in 1978 een ge dragscode opgesteld, waarin richt lijnen zijn vermeld waaraan de maatschappijen zich hebben te houden bij de negatieve optie. Die code houdt onder meer in dat maatschappijen alleen bestaande polissen mogen aanpassen vanwe ge overheidsmaatregelen of alge meen gangbare maatschappelijke ontwikkelingen. Voor andere wij zigingen en nieuwe verzekerings overeenkomsten mag de negatieve optie niet worden gebruikt. De maatschappijen mogen hun klanten ook niet voor een voldon gen feit stellen. Zij moeten in hun gedateerde brief aangeven dat de consument bezwaar kan maken door het inzenden van een port vrije enveloppe of kaart, maar dat dat ook later mag, bij ontvangst van de aangepaste polis. In beide gevallen moet de verzekerde een maand de tijd hebben om bezwaar te maken. De aankondiging van de poliswijziging moet bovendien zijn voorzien van een uitleg, waarom de verandering noodzakelijk is. De Consumentenbond heeft aan de hand van klachten ervaren dat verzekeraars zich zelfs niet altijd aan de minimale vereisten houden. In twee gevallen werd met succes een klacht ingediend bij het Klach teninstituut Verkoopmethoden Verzekeringsmaatschappijen. De Maatschappij 't Hooge Huys werd op de vingers getikt, omdat zij niet vermeldde dat een wijziging in een inboedelverzekering binnen een maand kon worden geweigerd. Alstadt uit Rotterdam werd ge maand wegens koppelverkoop bij een autoverzekering van een rechtsbijstand- en inzittendenver zekering. Het ging hier om het on geoorloofd verkopen van een nieu we verzekering en dat mag niet vol gens de code. Arag presteerde onlangs iets soortgelijks: enige tussenpersonen van deze maatschappij verrasten motorrijtuigenverzekerden met een ongevraagde polis voor rechts bijstand. Die ging direct in en de premie hoefde pas later te worden betaald. Ondanks het feit dat de verzekerde via een antwoordkaart de aanbieding kon weigeren is de verkoop van e ring op deze staan. Amro Assurantiën maakte het onlangs nog bonter. Die verlengde bij een ongevraagde verhoging van het verzekerde bedrag tussen neus en lippen door ook de looptijd van de aansprakelijkheidsverzekering tot vijf jaar "dit om tariefsverho ging zo veel mogelijk te beperken". Het behoeft geen betoog dat de klant dit zonder meer kan weige- Mede gezien deze voorvallen en klachten is de Consumentenbond er voorstander van dat het systeem van de negatieve optie wordt afge schaft. Klachten bij verzkeraars blijken niet te helpen en ook een verzoek van het Verbond van Ver zekeraars aan zijn leden om zich aan de code te houden zet geen zo den aan de dijk. Het is zaak voor de consument goed in de gaten te houden of de verzekeringen op het gewenste ni veau staan. Verder kan altijd be zwaar worden gemaakt tegen een voorgestelde poliswijziging. Als de maatschappij zonder toestemming of eenzijdig de polis verandert dan zijn het Klachteninstituut Ver koopmethoden Verzekeringen of de Raad van Toezicht op het Verze keringsbedrijf de aangewezen in stanties voor het behandelen van klachten. Beide zijn gevestigd aan de Groot Hertoginnelaan 8, 2517 EG, Den Haag tel. 070-614731. JERUZALEM (GPD) - De voorzitter van de Tweede Ka mer Dolman heeft gisteren tijdens zijn bezoek aan Israël kritische woorden gesproken over de „bezettende mo gendheid Israël". Hij uitte kritiek op het feit dat Israël „niet schroomt de grens te overschrijden en met geweld te blij ven waar het niet.werd uitgenodigd". Uitspraken van de Verenigde Naties aanhalend sprak hij over „erkende aan spraken van de Palestijnen die niet worden gerespec teerd". Dolman zei in zijn toespraak na mens het Nederlandse volk te spre ken alhoewel hij op persoonlijke ti tel in Israël is. De kamervoorzitter is deze week in Israël op uitnodi ging van de Nederlandse steun groep van de Israëlische Rode Kruis-organisatie, Magen David Adorn. Hij vertelde „na rugge spraak met enige collega's tot de conclusie te zijn gekomen dat het goed is aanwezig te zijn bij de plechtige herdenking van het 40-ja- rig bestaan van Israël deze week om ook namens het Nederlandse volk blijk te geven van onze vol doening". Hij vond het anderzijds ook goed om van de gelegenheid gebruik te maken om met zijn gesprekspart ners, zoals president Herzog, de minister van buitenlandse zaken Peres en de voorzitter yan het Is raëlische parlement Hiliel blijk te geven van de bezorgdheid die in Nederland leeft. „De grote meer derheid van de Nederlandse bevol king is van mening", zo zei hij, „dat Israël methoden heeft gebruikt bij de onderdrukking van de Pales tijnse opstand die verder gaan dan wij verantwoord achten". Brit wacht strop SINGAPORE (GPD) - Een Hoog gerechtshof in Malaysia heeft van daag het hoger beroep van een we gens heroïnebezit ter dood veroor deelde Engelsman afgewezen. Het hof verklaarde dat het geen reden ziet om het doodvonnis van een la gere rechtbank nietig te verklaren. De afwijzing van het hoger beroep betekent dat de Engelsman, Derek Gregory, de strop zal krijgen. Hon derd anderen wachten hetzelfde lot wegens het bezit van heroïne. Dolman doorspekte zijn toe spraak bij de eerste steenlegging van een nieuw Magen David Adom-gebouw, waarvoor Neder landse gelden bijeen zijn gebracht, met bijbelteksten. Hij zei: „Neder land is een bezettende mogendheid geweest. Niet uit beginsel, het zocht de vrijhandel. Maar wanneer Portugezen, Engelsen en Fransen de weg versperden zag het niet op tegen verovering. God was met „Ook Israël is een bezettende mogendheid. Niet uit beginsel, het zoekt de vrede. Maar wanneer Egyptenaren, Syriërs of Jordaniërs de rust verstoren, schroomt het niet de grens te overschrijden en met geweld te blijven waar het niet werd uitgenodigd. Is dat ook Gods wil? Na afloop van de plechtigheid zei Dolman een opvallende gelijkenis te zien in de Nederlandse houding ten aanzien van Indonesië in de ja ren '40 en de huidige Israëlische bezettingspolitiek. „Wij zeiden in dertijd dat we Indonesië wel onaf hankelijkheid wilden geven maar dat we niet met Sukarno wilden praten. Hier zeggen velen Israëliërs dat ze niet op de westelijke Jor- daanoever en in de Gazastrook wil len blijven maar niet met de PLO willen praten. Wanneer de PLO zich manifesteert als de vertegen woordiger van het Palestijnse volk zal het op de één of andere manier toch een keer moeten". De WD-fractieleider in de Tweede Kamer, Voorhoeve, heeft verbaasd gereageerd op de uitlatin gen van Dolman. De WD wil van Dolman uitleg over de status van zijn bezoek nu de Kamervoorzitter openlijk politieke uitspraken heeft gedaan. DEN HAAG - Met een mobiele tentoonstelling, ondergebracht in bolvormige tenten, probeert de PTT onderwijs op het gebied van telecommunicatie en informatica te stimuleren. Deze tak van onderwijs wordt nu nog onderge bracht bij andere vakken als wiskunde of maatschappijleer. De PTT-Télecommunicatie heeft daarom een spe ciaal lesprogramma ontwikkeld. De eerste tentoonstelling is ingericht op het Haagse Malieveld. In de bollen wordt behalve een overzicht van de huidige mogelijkheden van telecommunicatie ook een blik in de toekomst ge worpen,zoals 'winkelen per beeldscherm' en elektronische post. (foto gpd) EMST (GPD) De eigenaar van de stortplaats Ernst in de Gelderse ge meente Epe, D. Eiland, wijst met stelligheid elke beschuldiging van de hand dat hij milieu-gevaarlijk afval op zijn terrein zou hebben ge dumpt. Volgens de Emster ondernemer, tevens directeur van Eiland contai- nerdienst bv, is het gewraakte straalgrit, dat gebruikt wordt in zandstraalapparatuur, ongevaar lijk. „Als dat niet het geval is, dan is ook al het andere bouwafval dat ik in de loop der jaren mocht storten, gevaarlijk", aldus D. Eiland. Het containerbedrijf Eiland heeft tot eind van dit jaar vergunning om bouw- en sloopafval op het terrein te storten. Vorige week deed justitie een huiszoeking bij het bedrijf in Ernst naar aanleiding van het onderzoek dat is ingesteld tegen de transport onderneming Kemp uit Alphen aan de Rijn. Justitie kwam tot de conclusie dat ook het Emster be drijf giftig afval zou hebben ge stort. De gemeente Epe wil niets kwijt over de Emster straalgritaffaire. De telefoniste heeft de opdracht ge kregen alle verzoeken om informa tie door te verwijzen naar de offi cier van justitie mr. J. Cremers in Zutphen, die het onderzoek leidt. Ook de politie in Epe, die twee man voor het onderzoek van het milieubijstandsteam van het mi nisterie van VROM heeft vrijge maakt, verwijst naar het openbaar ministerie in Zutphen. Zelfs de Eper gemeenteraadsleden hebben per brief de opdracht gekregen te genover de pers geen mededelin gen te doen. Milieubewegingen uit Epe heb ben daarom het vermoeden dat er veel meer aan de hand is dan alleen het, al dan niet illegaal, storten van afgewerkt straalgrit. „Waarom zou den de overheden zoveel tam-tam maken als dat het enige is wat er speelt", zo vraagt Henri Slijkhuis van de vereniging Milieuzorg in Epe zich af. „De zaak is heel duis ter. Niemand wil ook maar iets zeg gen. We hebben er echt geen idee van waar het precies om gaat en om welke hoeveelheden. Maar wij kunnen ons niet voorstellen dat ie dereen zich alleen om straalgrit zo druk maakt", aldus Slijkhuis. Burgemeester H. J. Beuke van de gemeente Epe heeft beloofd de zaak „tot op de bodem" uit te zoe ken. Volgens een woordvoerder van de provincie Gelderland zal er eerst een zogenaamd historisch on derzoek worden gehouden. Lezers schrijven Israël Een artikel in uw krant van 13 april noodzaakt mij tot een reactie. In de pagina voor jongeren schreef de heer B. Paauw een achtergrond-ar tikel over Israël. Ik denk dat het voor een kwaliteitskrant uitermate belangrijk is om feiten, fictie en opinie duidelijk gescheiden te hou den, vooral waar het om informatie gaat speciaal gericht op jongeren, die het nodige historische besef zouden kunnen missen om zo'n ar tikel op zijn waarde te kunnen schatten. Ik weet niet hoe oud de heer Paauw is, maar ik vraag me af hoeveel hij weet over de werkelijke toestand in Israël. Hier volgen een paar citaten met mijn reactie daarop: "...tientallen Palestijnen gearres teerd en acht van hen zomaar over de grens gezet. Dat alles als reactie op de dood van een 14-jarig joods meisje Tirza Porat". Natuurlijk zijn ze niet 'zomaar' de grens over gezet, we mogen Is raël wijs genoeg achten om bij zo een drastische stap te zorgen dat degenen die ze kwijt raken niet 'zo maar' mensen zijn, maar mensen die staatsgevaarlijk zijn. Het groot ste deel van de bovengenoemde acht zijn niet de grens over gezet omdat ze iets te maken hadden met de dood van Tirza Poratdus 'dat alles' klopt ook niet. "De al twintig jaar onder erbar melijke omstandigheden levende Palestijnen...". En hoe leefden ze voor 1967? Vol gens cijfers van de World Heath Or ganization zijn de levensstandaard en de levensverwachting van de Palestijnen juist flink verbeterd sinds de Israëlische bezetting. Na tuurlijk zijn de omstandigheden waaronder ze leven nog steeds er barmelijk, maar de zin van de heer Paauw is wel erg tendentieus. "Shamir denkt het Palestijnse probleem met geweld te kunnen oplossen". Shamir denkt de onlusten met geweld te kunnen oplossen, niet het Palestijnse probleem. Hij denkt het Palestijnse probleem te kunnen oplossen via directe onder handelingen met de Arabische buurlanden i.p.v. een internationa le conferentie. "...omdat de Amerikanen de Pa lestijnen niet rechtstreeks willen laten meepraten". Als u het woord 'Palestijnen' voor het woord 'PLO' substitueert dan klopt de zin. Verder vindt de heer Paauw dat degenen die verontwaardigd zijn over de dood van het meisje "er goed aan doen te bedenken" dat er al zoveel jonge Palestijnen het le ven hebben gelaten de laatste maanden. Weer zo'n tendentieuze zin, die volledig voorbij gaat aan de verschillende omstandigheden waaronder het meisje en de Pales tijnen de dood vonden. Het meisje was met 14 andere jongeren een wandeling aan het maken toen ze in een val liepen van de dorpelin gen van het dorpje Beita. Ze wer den omsingeld en gestenigd, alle kinderen werden gewond en in de schermutselingen tussen de bege leiders van de jongeren en de Pa lestijnen vond zij de dood door een Israëlische kogel. Het deed mij de laatste tijd juist deugd de eenzijdige berichtgeving van correspondent Taco Slagter (vanuit Tel Aviv) niet meer in uw krant tegen te komen en ik hoop van harte dat de heer Paauw niet zijn plaats gaat i E.Hartogs Mors weg 120 Leiden Naschrift redactie: Bij de 'wijsheid' van Israël om Pa lestijnen over de grens te zetten zijn wel de nodige vraagtekens te plaat sen. Er bestaat een internationaal breed geaccepteerde afspraak, de zogenaamde Conventie van Gene ve (uit 1949), waarin bepalingen staan over de rechten van burgers in bezette gebieden. Deportatie wordt als een schending van die rechten beschouwd. De Veiligheids raad van de Verenigde Naties, maar bijvoorbeeld ook de Israël goed gezinde Verenigde Staten, hebben mede daarom de deporta ties afgekeurd. De gedeporteerde Palestijnen hadden niets met de dood van het Israëlische meisje Tirza Porat te maken maar werden wel kort na haar dood uit Israël gezet. Dat is, ook in Israël, overwegend geïnter preteerd als een strafmaatregel om de verhitte gemoederen enigszins tot bedaren te brengen en tegemoet te komen aan de roep om wraak van de joodse kolonisten. In het bewuste artikel werd ove rigens de dood van het meisje 'een triest voorval' en 'uiteraard be treurenswaardig' genoemd. Maar daarnaast werd ook stilgestaan bij de evenzeer te betreuren Palestijnse slachtoffers. Pinneberg Maandag 11 april besteedde Ange la Pinneberg haar kolom aan de zaak Heijn. Zij eindigde met de suggestie om bij de eerstvolgende ontvoering eerst even langs de openbare bibliotheken te gaan. Een goede gedachte, want ze heb ben daar veel informatie. Angela Pinneberg dacht zelfs dat die com puters van tegenwoordig ook wel zouden bijhouden wie er welke boeken heeft geleend. Maar de bi bliotheekcomputers zijn zo gepro grammeerd dat die informatie ver dwenen is. Zodra een boek terug is, ligt niet meer vast wie het boek de afgelopen weken heeft geleend. Jammer voor de politie, maar ge lukkig voor ons aller privacy. R. Kooyman, Nederlands Bibliotheek en Lektuur Centrum Taco Scheltemastraat 5 Den Haag

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13