Raad: 'Oegstgeest deed goede zaken' LEZERS LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD LET OPil ALWEER VELE GULDENS KORTING VOORU Commotie rond verdwijnen bankje Verdeeldheid over secretaris Warmond weigert Leidse Rechtswinkel nog te subsidiëren MAANDAG 18 APRIL 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 9 samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen 41,-- korting op de dagen kris kras door Uw dagblad biedt Gezinstoerkaart. Gedurende de maanden juni, juli en augustus kunt u dan met uw hele gezin Nederland reizen, als u dat maar binnen een periode van 10 dagen doet. Koop bij één van onze kantoren vóór 29 april a.s. een cheque voor een gezinstoerkaart. U betaalt dan 2e klas: geen 140,-- maar 99,-- 1e klas: geen 200,- maar 159,-- Op de eerste dag dat u gaat reizen, ruilt u aan het NS-loket de cheque in tegen een echte Gezinstourkaart. U ontvangt dan meteen de gratis voordeelpas, een boekje vol aantrekkelijke kortingen op consumpties en toegangsprijzen. Ook ligt er een folder voor u klaar vol tips voor evenementen en attracties die niet alleen leuk, maar ook nog gratis zijn. .Ty*! i De NS va vader(of samenwonen) het begrip 'gezin' zeer ruim op: moeder en/of wee personen die tenminste een jaar verder alle eigen kinderen, stief- of pleegkinderen tot en met 18 jaar. U dient echter a loket de. leeftijd van de kinderen te kunnen bewij; Overigensde hond mag ook mee. Kaarten verkrijgbaar bij de kantoren van hei Leidsch/Alphens Dagblad: Witte Singel 1, Leiden Julianastraat 19, Alphen a/d Rijn Vuurbaakplein, Katwijk uM*- Gezinsloerkaart Oudere Wassenaarders: 'belangrijke sociale functie" WASSENAAR - "Een storm in een glas water", zo noemt gemeente- voorlichter Wim Issendonk de commotie die is ontstaan nadat burgemeester Schoute onlangs be- Zesjarig meisje zwaar gewond NIEUW-VENNEP - Een zesjarig meisje uit Alphen aan den Rijn is gistermiddag gewond geraakt bij een verkeersongeval op de Leimui- derdijk in Nieuw-Vennep. Het kind stak volgens de politie van de Haarlemmermeer plotse ling de weg over. kend maakte dat het zitbankje op de hoek van de Van Zuylen van Nijeveltstraat en Storm van 's Gra- vesandeweg zal moeten verdwij nen. "Het is eenvoudigweg een kwestie van verstandig vooruit denken geweest om dat bankje op die kruising weg te halen". De genoemde kruising, waarop trouwens ook Katwijkseweg en Dr. Mansveltkade uitkomen, zal nog dit jaar worden aangepast en voor zien van een verkeerslichteninstal latie. Op het kruispunt gebeuren veel ongelukken en daarom moet het punt overzichtelijker worden gemaakt. Voor het college van bur gemeester en wethouders was dat aanleiding direct de zitbank van vier meter lang weg te halen. Warmonds gemeentesecretaris Zoetemelk: in november weg. (foto Wim Dijkman) WARMOND - B en W van Warmond zijn verdeeld over de vraag wie gemeentesecretaris C. Zoete melk, die 1 november afscheid neemt, moet opvol gen. PW-wethouder mevrouw Dalhuisen neemt met haar voorstel om Warmonds eigen chef financi ën C.A. Neefjes te benoemen, een minderheids standpunt in. De gemeenteraad neemt donderdag het definitieve besluit. Er zijn nu twee voordrachtslijstjes. Het ene is van de burgemeester, mevrouw Hendrickx-Vlaèr en CDA-wethouder Van Schagen. Die twee hebben I.J. Lautenbach, de huidige chef financiën van de gemeente Munnikendam bovenaan staan. De twee de plek is gegund aan de huidige gemeentesecreta ris van Westerhoven (onder Valkenswaard), S. Dijs. PW-wethouder Dalhuisen prefeert, zoals ver meld, Warmonder Neefjes. Op de tweede plaats op haar lijstje staat de nummer één van Van Schagen en Hendrickx-Vlaar, Lautenbach. Gemeentesecretaris C. Zoetemelk gaat dit jaar met pensioen. De hoogste ambtenaar van het dorp heeft de wens geuit zijn opvolger in te werken. B en W willen die wens in vervulling laten gaan. Zoete melks opvolger wordt dan ook al op 1 oktober in Warmond verwacht. Volgens Zoetemelk zijn de raadsfracties "vanaf het allereerste moment bij de selectie betrokken ge weest". De mogelijkheid bestaat dat een discussie over de benoeming, donderdag in de raad, in de beslo tenheid wordt gevoerd. De gemeentewet schrijft dit voor als er over personen wordt gesproken. De Warmondse raadsleden worden vandaag offi cieel geïnformeerd over de standpunten die B en W hebben betrokken. De kandidaten weten al sinds donderdag hoe de vlag erbij hangt. Voordat B en W hun voorkeuren kenbaar wilden maken, wilden zij de betrokkenen informeren. Man twee keer dronken VOORSCHOTEN- Een 53-jarige Voorschotenaar is dit weekeinde twee keer aangehouden omdat hij dronken achter het stuur zat. De man kreeg op zaterdagavond een proces-verbaal toen hij op de Raadhuislaan in Voorschoten onder invloed zijn auto bestuur de. Op zondagmiddag was de man bij een aanrijding op de Handellaan betrokken, en ramde hij achtereenvolgens een waar schuwingshek van de gemeente. De politie werd gealarmeerd en trof de man in zijn gedeukte auto aan op het parkeerterrein van een tennispark. Opnieuw toonde een bloedproef dronkenschap Leiderdorps Operette Gezelschap scoort hoog Operette 'lm Weissen Rössl' van het Lei derdorps Operette Gezelschap. Gezien op 16 april in de Leiderdorpse Muzenhof. Meerderheid wil overschot naar reservepot hebben Binnenkort boksen voor jongeren in Wassenaar WASSENAAR - Wassenaarse rand groepjongeren en andere enthou siastelingen kunnen vanaf volgen de week boksen in twee opgeknap te schoollokalen aan de Van Bel- laan. Drie maanden nadat de ge meenteraad een kleine 30.000 gul den opzij legde voor bouwkundige voorzieningen en boksbenodigd- heden, zijn de ruimtes zo klaar als het maar kan. Om ze zover te krijgen, hadden toekomstige boksers 550 manuren nodig en werden de dingen die zij niet konden doen, uitbesteed. Offi cieel geopend wordt de boksschool pas in september, na de zomerstilte van juli en augustus. De ingebruik name is vóór deze stilte gepland omdat de jongens letterlijk staan te trappelen om twee avonden per week de ring te verkennen. In 1985 stelde jongerencentrum Nieuw Nijevelt voor het eerst voor om verveling, baldadigheid en agressie via de georganiseerde bokssport te lijf te gaan. Het gedrag van een groepje luidruchtig op groeiende jongeren, ook wel koe- peljeugd genoemd, vormde toen de aanleiding. Het centrum had con tacten met professionele bokslera- ren en kreeg al snel de steun van de kleine PvdA-fractie. Waren in de verkiezingstijd alle partijen enthousiast, het duurde even voordat dat enthousiasme in concrete maatregelen werd ver taald en Nieuw Nijevelt als coördi nator aan de slag kon. Inmiddels is het zover en zien volgens wethou der V.C.W. Wensveen de ruimtes er zeer goed uit. Plezierig vindt hij het voorts dat de uitgaven waarschijn lijk binnen het kredietplafond blij ven en de inschrijfformulieren uit gebreide teksten bevatten. Ze wij zen er zelfs op dat veel verzeke raars niets uitbetalen wanneer de polishouder een verwonding op loopt bij het boksen. In den begin ne zfjn er twintig boksers, het kun nen er snel meer worden. Evalua ties volgen na een en twee jaar. LEIDERDORP - Het Leider dorps Operette Gezelschap heeft afgelopen zaterdagavond en zon dagmiddag met veel enthousias me de operette Tm Weissen Rös sl' op de planken van cultureel centrum de Muzenhof gezet. De prestaties van het gezel schap, dat sinds de oprichting in 1983 voor de derde maal met een operette voor het voetlicht treedt, bewegen zich in stijgende lijn. Duidelijk is hier de profes sionele invloed van de concert pianist en dirigent Ernst Stolz te herkennen. Ook de gediscipli neerde aanpak van regisseur Toos Cozijn zorgde ervoor dat deze revue-achtige operette, on danks de weinige toneelervaring van sommige acteurs, tot een aantrekkelijk geheel kwam. Het salonorkest 'Proozht', ditmaal versterkt met vier musici, zorgde voor een uitstekende begelei ding. Van de solisten kwamen Jack van Dam en Trees Reiche, die de hoofdrollen voor hun rekening namen, tot een gave prestatie. Het LOG mag zich ook gelukkig prijzen met de routine van Nel van Holland. De tenor Hans de Het Leiderdorps Operette Gezelschap, dat afgelopen weekeinde hoge ogen gooide met de operette 'lm Weis sen RÖSSl'. (eigen foto) Kruijs is een aanwinst. Maar ook jongeren als Nicolien Bulk, Pa trick de Ridder, Eline Hoefsloot, Ellen van Holland, Lucien Mon- fils en Gerard Kemperman wa ren zeer aanvaardbaar. Het koor en de solisten kregen na afloop van de première zater dagavond een staande ovatie. Ook zondagmiddag reageerde het publiek enthousiast. Het zong zelfs enkele slotliederen De wethouder van cultuur van Leiderdorp, mevrouw C. Hui gen-van Boven, was niet in staat zelf een dankwoord uit te spre ken. Ze was haar stem kwijt- Met behulp van LOG-voorzitter Alfons Theelen slaagde zij er toch in haar waardering voor het Leiderdorps Operette Gezel schap tot uitdrukking te bren gen.- Liefhebbers van operettemu ziek kunnen overigens het ko mend weekeinde nog eens aan hun trekken komen. De operette Tm Weissen Rössl' wordt dan herhaald. Wederom op zaterdag avond om 20 uur en op zondag middag om 14 uur in de Muzen hof. OEGSTGEEST Een grote meerderheid in de Oegstgeester raad (CDA, PvdA, WD) vindt net als B en W dat het grootste deel van het voorlopige overschot van 3,5 miljoen gul den op de grondexploitatie van de nieuwbouwwijk Haaswijk aan de algemene reserve van de gemeente moet worden toegevoegd. Diezelfde raadsmeerderheid is ook van oordeel dat de gemeente goede zaken heeft gedaan met de bouwer van de wijk, het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Alleen PPR en D66 zijn ontevre- den. Ze willen meer gegarandeerd hebben dat Haaswijks geld voor Haaswijk wordt gebruikt en ma ken bezwaar tegen de afspraak dat de verdere Haaswijkwinsten- of verliezen gelijkelijk over gemeente en het Bouwfonds worden ver deeld. Tot het rijtje tegenstanders behoort ook de woedende voorzit ter van de Vereniging Haaswijk, K.W.M. van Ommen. Volgens het oorspronkelijke contract met het Bouwfonds zo"u- den overschotten aan Haaswijk ten goede komen aan de wijk zelf. Eventuele verliezen zou het Bouw fonds voor zijn rekening nemen. Vorig jaar raakten gemeente en Bodwfopds in conflict over het percentage dat het Bouwfonds aan het einde van het jaar moet uitke ren over de boekwaarde van de grondexploitatie. Daarover waren in het contract geen afspraken ge maakt maar CDA-wethouder Van Veen (financiën) vond het logisch dat debet- en creditrente even hoog moesten zijn. De gemeente had im mers ook zeven procent moeten betalen als de uitgaven (wegen, groen) op de inkomsten (grondver- kopen) vooruit hadden gelopen. Na onderhandelingen is er een "convenant" aan het contract ge hangen. De gemeente kreeg zijn ze ven procent maar er werden nieu we afspraken gemaakt over de overschotten. De gemeente krijgt vooruitlopend op de eindafreke ning 3,5 miljoen gulden overge maakt. De resterende winsten of verliezen worden gelijkelijk over de contractpartners verdeeld. De kans dat aan het einde van de rit, in 1992 als de wijk klaar is, er verlie zen zijn te betreuren worden alom miniem geacht. Volgens de Vereniging Haaswijk kan de totale winst wel eens zes miljoen gulden bedragen. De Haas- wijkers zien met lede ogen toe hoe drie van de eerste 3,5 miljoen in de spaarpot van de gemeente verdwij nen en mogelijk straks de resteren de 2,5 miljoen worden verdeeld door gemeente en Bouwfonds. Volgens WD-raadslid mevrouw van Vloten is het juist dat de ge meente Haaswijks geld in de alge mene reserve stopt. "De kosten die voor Haaswijk zijn gemaakt heb ben ook op de hele Oegstgeester gemeenschap gedrukt. Denk aan groen, bruggen, ambtenaren en de bibliobus". Gewoon belasting Vanuit PPR- en D66-kringen wordt er op gewezen dat Haaswij- kers net als andere Oegstgeestena- ren gewoon belasting betalen waarmee allerlei voorzieningen worden bekostigd en het dus niet eerlijk is de vergelijking van Van Vloten te maken. Van Vlotens ar gument is in de ogen van Van Eisen (PPR) zelfs een "flutargument". "Haaswijkers hebben ook meebe taald aan de De Kempenaerstraat. Het *is onjuist om geld van de grondexploitatie van Haaswijk bij voorbeeld aan de nieuwe tegels van de Warmonderweg te beste den". Het WD-raadslid is onver murwbaar. De rente van drie mil joen die in de algemene reserve worden gestopt, twéé ton per jaar, wil ze "primair" aan wegenonder- houd en het opknappen van de par ken besteden. D66-voorman Poelmans is "ten zeerste verbaasd" dat er zo veel geld over is op de grondexploitai- tie. "Jarenlang is ons voorgehou den dat bepaalde ontwikkelingen in Haaswijk niet mogelijk waren; de .grondexploitatie liet die niet toe. Nu blijkt dat ze wel hadden ge kund". De democraat heeft ook grote be zwaren tegen de bestemming die B en W aan het geld willen geven. "Die is tegen de afspraak in dat we zouden proberen op nul uit te ko men en eventuele overschotten in Haaswijk te besteden". De D66-er stelt vast dat gemeen te en Bouwfonds de kosten- en risi coverdeling hebben veranderd en dat ook dat tegen de afspraak in is. D66 wil de oude overeenkomst handhaven en geeft er de voorkeur aan om het positieve saldo van de grondexploitatie helemaal aan het einde van de rit "tot ons te laten ko- Ook PPR'er van Eisen is uiterst negatief over de voorstellen van B en W. Volgens de radicaal is "het contract met het Bouwfonds ge woon opengebroken". De wijzigin gen maken dat beide contractpart ners nu heel veel belang hebben "in het maken van winst" in plaats van het zo mooi mogelijk maken van Haaswijk. Van Eisen is "pertinent tegen" de toevoeging van de drie miljoen gulden aan de algemene reserve. De reservepositie van de gemeente vraagt daar volgens hem helemaal niet om, want "de reservepositie is niet slecht". "Er is daarentegen nog zoveel te doen in Haaswijk". Hij denkt aan de vertraging van de bouw. Het geen als positief effect zou hebben dat er meer sociale woningbouw mogelijk is en dat er meer "eigen ingezetenen" in Haaswijk kunnen gaan wonen. CDA-wethouder van Veen bijt fel van zich af in deze voor Oegst geester begrippen ontzettend vin nige discussie. "Haaswijk wordt niet gebruikt als melkkoe voor de hele gemeente. Maar als sr geld over is mag iedereen van de melk drinken", roept hij uit. Dat hij drie miljoen in de algemene reserve stopt, wil volgens de wethouder helemaal niet zeggen dat Haaswij kers "achter het net vissen". "Het is aan de raadsleden om te advise ren over de besteding van het geld. Haaswijk valt daar ook onder. Dat we het geld stallen in de algemene reserve is vooral gedaan om het be drag afschrijvings- en rentevrij te maken. Wij vissen aan beide kan ten van het Oegstgeester kanaal:", speelt hij met woorden. En: "Dit is geen diefstal van Oegstgeest- noord". Dat er minstens 3,5 miljoen gul den over is, verklaart de wethouder uit "een groot aantal onderhande lingsrondes, de effecten van rente en ontwikkelingen in grondprij zen". De wethouder schat met de nodige slagen om de arm het eind resultaat op vijf miljoen gulden. "Achteraf kijk je een koe altijd te gen zijn staart en kun je gemakke lijk zeggen dat we ruimer hadden kunnen bouwen in Haaswijk, enzo voorts". WARMOND - Aan de subsidiëring van de Leidse Rechtswinkel door Warmond moet een einde komen, vinden B en W van het dorp aan de Leede. Ze stellen de gemeenteraad donderdag dan ook voor er een punt achter te zetten. Dit tegen het advies van de raadscommissie wel zijn in. B en W zetten in hun voorstel uit een dat in 1987 welgeteld één War monder is geholpen door de afde ling Vrouw en Recht van de win kel. De winkel zelf schermt met het aantal 21, maar 20 daarvan zijn door de afdeling belastingen gehol pen en B en W vinden de hulp die de belastingdienst op dit vlak biedt al voldoende. B en W blijven on danks tal van tegenwerpingen van de rechtswinkel en sommige dorpspolitici bij hun standpunt dat de subsidie dit jaar moet worden gehalveerd en volgend jaar hele maal niet meer moet worden ver leend. De Rechtswinkel voert onder, meer aan dat de hulp van een belas-' tingdienstambtenaar niet optimaal kan zijn omdat deze juist zo veel mogelijk belasting wil innen. B en W denken echter dat een ambte naar bij de belastingdienst, net als iedere andere ambtenaar "een functionaris is met een dubbele loyaliteit". Met die door de Rechts winkel gesuggereeerde belangen tegenstelling valt het dus wel mee, denken B en W. De eindconclusie luidt "dat het gemeentelijk belang bij voortzet ting van subsidiëring van de Leid se Rechtswinkel in hoofdzaak zou zijn gebaseerd op de hulp aan min der draagkrachtigen bij moeilijke aangiften, bezwaarschriften en ver zoeken om kwijtschelding. Een ui terst magere, ons inziens, te mage re basis voor voortzetting van sub sidiëring". Hofdijck deze week weer open OEGSTGEEST - De Oegstgeester protestants-christelijke Hofdijck- basisschool aan de Hazenboslaan viert deze week haar heropening. De school heeft een ingrijpende aan- en verbouw achter de rug. Morgen is er een samenkomst van de diverse geledingen en be trokkenen (bestuur, activiteiten commissie, medezeggenschaps raad en architect). Die begint om 16.30 uur. Burgemeester Scheen- stra zal de officiële openingshande ling verrichten. 's Avonds is er open huis van ze ven tot negen uur. Woensdag worden van half ne gen tot kwart over twaalf de kinde ren feestelijk onthaald met een dito ontbijt. Veel les zal er die ochtend niet worden gegeven. Weg polder doorgetrokken WARMOND - De weg over het Warmondse industrieterrein in de Veerpolder moet worden doorge trokken vinden B en W van War mond. Het extra stuk weg is 21 me ter lang en kost 25.000 gulden. De weg moet langer doordat aan nemingsbedrijf Kool en J.C.J. Heemskerk zich nu ook op het ter rein voor de kleinere percelen heb ben gevestigd. En de huidige weg reikt niet ver genoeg om bij die twee te kunnen komen. De komst van Kool en Heemskerk past weer in de wens om zo veel mogelijk in- dustrieterreingrond aan Warmond se bedrijven te slijten. De financiëring van het door trekken van de weg kost de ge meente niet zo veel moeite. Het gaat erg goed met de exploitatie van het nagenoeg volle industrie terrein. Die 25.000 gulden willen B en W dan ook uit die pot betalen. Het bankje dat in Wassenaar zoveel stof doet opwaaien, helemaal rechts bij het kruispunt Van Zuylen van Nije- véltstraat!Storm van 's Gravesandeweg. (foto Holvast) Issendonck: "Die bank is er ooit in rustiger tijden neergezet en door vooral oudere Wassenaarders wordt er gebruik van gemaakt. De laatste jaren is de verkeersstroom echter zo toegenomen dat de krui sing nu een bron van uitlaatgassen is. De bestuurders hebben gedacht dat de Wassenaarders die regelma tig op het bankje zitten, daarmee niet mogen worden opgezadeld". Die oudere Wassenaarders zelf zijn echter allerminst content met deze meelevendheid van de ge meente. In diverse brieven spreken zij van een 'ondemocratisch besluit dat volledig voorbijgaat aan de be langrijke sociale functies die de bankjes hier en daar hebben". En "voor de senioren zijn de zitbanken op looproutes en bij oversteek plaatsen erg belangrijk". Burgemeester Schoute en de zij nen hebben het echter niet op wat zij noemen 'bermtoerisme'. Is sendonck als woordvoerder: "Het is geenszins de bedoeling geweest deze bank zomaar weg te cijferen. Het is integendeel een weloverwo gen beslissing geweest met het idee: voorkomen is beter dan gene zen. Bovendien is er in alle open heid over gediscussieerd. De ge meente wil de bank trouwens wel weer neerzetten, maar dan een eindje verderop. En dat zal ook wel weer op een plek zijn waar je over zicht hebt over het wel en wee in de omgeving".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9