Dancings dicht door eerder sluitingsuur DE TIJD/ KRONIEK OVER VAN TÖENIMÊ IN 1835 EERSTE ECHTE STUDENTENMASKERADE PAGINA 8 REGIO MAANDAG 18 APRIL 1988 Nieuwe Noordwijkse bar 250 vierkante meter Ideiner NOORD WIJK De bar-dancings Club 68 aan de Hoofdstraat en Club 71 aan de Oude Zee weg in Noordwijk aan Zee worden binnen afzienbare tijd gesloten. Daarvoor in de plaats wordt er op het binnenterrein achter café The Grand aan de Grent een nieuwe discotheek gebouwd met een vloeropper\ilakt,e van 500 vierkante meter. Dat zijn de gemeente Noordwijk en de eigenaren N. van Hese en R. van der Putte van de discotheken over eengekomen. De 'deal' omvat ook nog het inleveren van de bouwver gunning voor een circustheater aan de Parallel Boulevard die Van der Putte al geruime tijd in zijn bezit had. Bovendien trekt deze eigenaar van vele bars en dancings zijn be zwaarschrift in tegen het nieuwe bestemmingsplan voor de Hoofd straat. De 'transactie' vindt met ge sloten beursen plaats. Het initiatief voor het sluiten van een overeenkomst is genomen door Van der Putte en Van Hese. Van Hese zag zich, als eigenaar van Culb 68, geconfronteerd met een vervroeging van het sluitingsuur van zijn zaak. Deze maatregel werd onlangs door de gemeenteraad van Noordwijk genomen en is bedoeld om de overlast van de zogeheten avondtoeristen tegen te gaan. Een van de zaken van Van der Putte, Club 71, dreigt hetzelfde lot beschoren te worden. De slui tingsuren van Club 68 en De Bob (Van Speijkstraat) zijn nu met een uur vervroegd. Mocht dit niet vol doende soelaas bieden in de strijd tegen de overlast, dan worden ook andere bars in woonwijken, waar onder Club 71, met vervroegde sluitingstijden geconfronteerd. Met het sluiten van de twee za ken gaat 750 vierkante meter 'dans vloer' verloren. Omdat de nieuwe disco een vloeroppervlak van 500 vierkante meter heeft, wordt 'Noordwijks uitgaanscentrum' 250 vierkante meter kleiner. Club 68 sluit drie maanden voor de ope ning van de nieuwe disco, en Club 71 gaat pas dicht zodra de nieuwe bar-dancing wordt geopend. Het eerder sluiten van Club 68 is be doeld om het publiek van deze dan cing niet direct naar de nieuwe tent te lokken. Het zal overigens nog wel even duren voor de nieuwe bar-dancing geopend kan worden. Van der Put te, Van Hese en de gemeente on dertekenen binnenkort een inten tieverklaring waarin de afspraken zijn vastgelegd. Vervolgens moet er een bouwplan worden gemaakt en moet het bestemmingsplan wor den gewijzigd. Het huidige bestem mingsplan voor de Hoofdstraat staat de bouw van een nieuwe bar- dancing niet toe. Al met al zal het zeker december zijn voor de eerste paal de grond in gaat. Van Hese en Van der Putte gaan samen de nieuwe discotheek ex ploiteren. Het tweetal richt daartoe een maatschappij op. Over de exac te juridische constructie van de sa menwerking wil Van Hese zich vooralsnog niet uitlaten. Voor de locaties van de twee te sluiten bars liggen al plannen klaar. Club 68 in de Hoofdstraat wordt 'omgebouwd' tot een win kel. Aan de Oude Zeeweg verrijst op de plaats van Club 71 een kanto rengebouw, te bouwen door Van der Putte. Omdat er in Noordwijk een nijpend tekort bestaat aan kan toorruimte juicht de gemeente dit initiatief van harte toeg. Tevreden V. Salman, als wethouder van ruimtelijke ordening gesprekpart ner in deze kwestie, is bijzonder te vreden over de overeenkomst. Het sluiten van twee zaken die in woon wijken zijn gelegen, betekent zijn inziens een aanzienlijke verminde ring van de overlast die de bewo ners van de bloemenbadplaats van de avondtoeristen ondervinden. Salman: "Bovendien wordt de totale vloeroppervlakte van de dancings kleiner. Dat betekent dat er minder mensen naar Noordwijk toe kunnen komen. Zo bestrijden we de overlast niet alleen kwalita tief maar ook kwantitatief'. De met de overeenkomst bereik te verdergaande concentratie van bars en dancings aan de Grent be tekent volgens de wethouder ook dat de politie effectiever kan wer ken omdat zij haar aandacht op één gebied kan richten. "Bovendien zullen er veel minder auto's van avondtoeristen door de woonwij ken rijden". LEIDEN - Net als bij een concert van beroepsspelers wordt er op het open podium druk gestemd voor dat het gambaconcert onder lei ding van Naomi Hirschfeld kan gaan spelen. Gamba's, luiten, blok fluiten en clavecimbel werden be speeld door ijverige liefhebbers van oude instrumenten. Iedereen die oude muziek tot ca. 1750 speelt en dat eens voor publiek wil doen kreeg afgelopen zaterdag daarvoor de gelegenheid. Onder aanmoedi gende - door docenten gefluisterde - kreten als 'toemaar' of 'zonder herhaling' spande ieder zich in. En dat viel niet altijd mee; gepraat op de gang en kindergewriemel in de zaal (ik wil wat drinken!). Vooral de zachte instrumenten als luit waren makkelijk te overstemmen. Zelfs een zanger had zich gepresenteerd met liederen van John Dowland. Om de mogelijkheden voor de re gio Leiden te laten zien op het ge bied van oude muziek werd deze dag georganiseerd. Een aantrekke lijk en gevarieerd programma was opgesteld. Voor elk was er wel iets te beleven: er waren kennisma kingslessen (traverso, barokviool etc.), lezingen en contacten met in strumentenbouwers (Gerhard Landwehr voor strijkinstrumenten en Sebastian Nunez voor luiten). Voor wie niet uitdrukkelijk voor publiek wilde optreden, maar wel wilde samenspelen, was er een 'open dag ensemble'. Veel bezoe kers van de populaire concerten 'Oude muziek in oudheden' die maandelijks in de Taffeh-zaal van het Rijksmuseum voor oudheden worden gehouden, liepen er dan nu ook rond. Ook voor ouders met (kleine) kinderen had deze presen tatie grote aantrekkingskracht, al hoewel er toch weinig schoolkin deren zo vergevorderd of zo dapper waren om op de oude instrumen ten te spelen. Trudy van der Wulp spande zich 's middags in om van een schare liefhebbers een hecht spelend en semble te maken. Met veel blok fluiten, gamba's en wat tokkelin- strumenten als luit en gitaar wer den er aardige resultaten behaald. De muziekschooldocenten oude muziek - Ciska Mertens luit, Pieter nel van der Louw clavecimbel, Trudy van der Wulp barokfagot en Naomi Hirschfeld gamba, en spe cialisten van buitenaf als Frédéri- que Chauvet traverso en Udbhava Wilson Meyer barokviool, lieten aan het eind van de open dag horen waar ze zelf toe in staat waren. On der grote belangstelling gaven ze een zeer muzikaal en goed ver zorgd, maar af en toe door buiten muzikale omstandigheden ge stoord concert. Vrachtwagenmoto ren (die stationair staan te draaien voor de ramen van de concertzaal) mengen zich nu eenmaal niet zo best met traverso en barokfagot- geluiden. MONICA SCHIKS Automobilisten met pistolen bedreigd LISSE Twee 21-jari- ge inwoners van Lis- serbroek zijn zondag morgen door de politie aangehouden, nadat ze eerder in de nacht automobilisten in Sas- senheim en Lisse met een namaakpistool hadden bedreigd. Vol gens het tweetal was er sprake van een 'geintje'. Ze hadden een ontvoering willen spelen. Het namaakpistool dat de inwoners van Lisserbroek gebruik ten, was een getrouwe kopie van een echt pistool en het bezit er van is volgens de vuur- wapenwet strafbaar. AI zwaaiend met het pistool werden beide mannen zaterdag avond gezien op de Heerenweg in Lisse en later op de avond werd het wapen gericht op een gezin dat met de auto voor het stoplicht op het kruispunt Noord in Sassenheim stond. Doordat het kente ken van de auto van de Lisserbroekers door de familie werd geno teerd, kon de politie beide mannen zondag morgen vroeg in hun woning aanhouden. Het pistool werd in de auto van het tweetal aangetroffen. 'Functie Rhijndael móet uitgebreider' KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De wijkfunctie van bejaardencentrum Rhijndael in Koudekerk moet verder worden uitgebreid. Daarbij kan worden gedacht aan een restaurantfunctie, dag- en nachtopvang en de mogelijkheden voor fysiotherapie en voetverzorging. Omdat het bejaar dencentrum wordt herbouwd, bestaat er een unieke kans om dit soort za ken nu goed te regelen. Een en ander staat in de Nota flankerend ouderen beleid van de gemeente Koudekerk. De nota wil aangeven hoe de Koudekerkse ouderen langer zelfstandig kunnen blijven wonen en functioneren. De inhoud is samengesteld door de Stichting Open Bejaardenwerk en eerstelijnsvoorzieningen in de ge zondheidszorg. Omdat ook in Koudekerk het aantal ouderen de komende jaren toeneemt, is het noodzakelijk het ouderenbeleid te herzien. De nota bevat hiertoe een aantal aanbevelingen. Zo wordt onder andere gesteld dat de medezeggenschap van ouderen meer gestalte moet krijgen via een werkgroep ouderenbeleid. De activi teiten van de Stichting Open Bejaardenwerk moeten ook verder worden uitgebreid. Al in 1775 en 1825 waren in het kader van de universitaire eeuw feesten gemaskerde optochten georganiseerd, beide met als voorbeeld de inwijdingsoptocht van de universiteit. In 1828 was er ook al een optocht georgani seerd met als onderwerp: 'Het grote Heldentijdvak van Chris tendom en Islamismus'. hoewel we er verder niets van weten. De maskerade van 1835 is de eerste echte grote studentenmaskerade te Leiden geweest. Bovendien is het er één waarover we uitge breid ingelicht zijn. Op woensdag 12 november 1834 kwam een commissie van tien le den, onder leiding van de stu dent J.C.G. Boot bijeen en be sloot 'dat tot stof der maskerade hoofdzakelijk eene historische zal gekozen worden, die door on derscheidene kleinere voorstel lingen zou kunnen gevolgd wor den'. Na veel wikken en wegen komt als onderwerp: 'Den intogt van Ferdinand en Isabella in Granada in 1492' uit de bus. Te vens wordt vastgesteld 'dat de voorstelling zal besloten worden door boertige tooneelen, welke ook door de Studenten zelve zul len worden uitgedacht'. Het onderwerp van de maskera de, een groot moment uit de her overing van Spanje op de Moren, was een echt romantisch onder werp en het schitterende Grana da, het spookachtige Alhambra waren al meerdere malen onder werp geweest van romantische auteurs. Dat paste goed in deze tijd waar elke zich respecterende student gedichten van Byron las en zijn zwarte periode had. Koortsachtig togen de studenten aan het werk. De heer Gravé te Den Haag werd bereid gevonden kostuums te leveren, zwaarden, lansen en schilden konden uit het stadhuis worden geleend, de universiteitsmanege zou voor paarden zorgen. De rollen wer den verdeeld onder de studen ten, die elk 13 gulden in de kos ten moesten bijdragen. Ook werd gezorgd voor een leger fakkeldragers, want de tocht zou in de loop van de avond van de negende februari (de achtste viel op een zondag) worden gehou den. Driehonderd fakkeldragers, a 75 cent de man, werden geron seld en er werd een diepgaand onderzoek ingesteld of er met fakkels dan wel met wastoortsen zou worden gewerkt. De studen ten wordt op het hart gebonden voor goede Spaanse knevels te zorgen en zich vooral 'in den op- togt fatsoenlijk te gedragen en matig te zijn in 't gebruiken van drank'. Opeens krijgt een van de leden van het comité een sombere in val: de paarden zullen toch niet schrikken van die fakkels? De volgende oplossing wordt ge vonden: Zaterdag, 'des namid dags ten 5 ure begeven zich de le den Hoffman en Beelaerts met de sociëteitsknecht Toon Muller en 6 fakkeldragers naar het Haagsche Schouw, alwaar zij, ten 6 ure, 34 ruiters onder aan voering van den pikeur Steger- hoek volgens gemaakte afspraak aantreffen: de fakkels worden aangestoken, en onder dit fak kellicht begeeft men zich naar Leiden. De proef wordt met den besten uitslag bekroond: bij geen enkele paard is de minste vrees te bespeuren, en allen kee- ren, ten dezen opzichte gerust, huiswaarts weder'. Misschien hadden ze, wat die fakkels be treft, ook nog op iets anders dan de paarden moeten letten, maar daar kwamen ze later wel achter. Ook de 'burleske scènes' waren inmiddels bekend. Er zou een rond al dat vrolijks zou een Pier rot zijn grappen uithalen. Precies om negen uur zette de stoet zich, op die maandag 9 fe bruari 1835 in beweging. De rou te was langs het Rapenburg, over de Noordeindsbrug, de Bree- straat, Hogewoerd, Watersteeg, Hooigracht, Bakkersteeg (thans Pelikaanstraat), Oude Vest, Turf markt, Paardensteeg, Rapen- aanschouwers (inwoners en vreemdelingen) opgevuld, en ie der toonde zijne tevredenheid, zoo wel over de talrijkheid der deelnemers, luisterrijke pracht en verscheidenheid der costu- men, als over de goede orde, me dewerking en overeenstemming, die er bij allen, gedurende den ganschen optogt heerschte'. Het verslag sluit wel met het te be treuren 'dat eene hevige sneeuw bui op 't laatst ons overviel, en vele costumen aanmerkelijk be schadigde'. Het moet inderdaad iets heel on gewoons en prachtigs geweest zijn. Maar het weer was een on verwachte makke, zeker gezien het enigszins geïmproviseerd materiaal van de optocht. Het roet dat de fakkels afgaven en de sneeuwbui zorgden ervoor dat het prachtig vergulde, maar kar tonnen kuras van de hoofdfiguur weldra als een zwarte plak om hem heen hing. Klikspaan, die als 'Venetiaans gezant' meeliep, beschrijft zijn ervaringen als volgt: 'Daar marcheer je dan, drie godganschelijke uren achter elkander, voetje voor voetje en bibberende van de kou, in den winter en in een luchtig plun- jetje, midden door de vepsche paardenvijgen: voor dat je vier huizen verder bent heb je olie- pooten'. Zo moet de eerste studentenmas kerade van 1835 geweest zijn: een vreemd sprookje maar wel een beetje amateuristisch. Hoe verschillend er over geoordeeld kon worden, hoe zelfs twee zie len in één borst konden huizen met betrekking tot de waarde ring van deze optocht, bewees Nicolaas Beets. In zijn episch gedicht De Mas querade bezong hij de stoet als volgt: 't Studentencorps trekt dan in momgewaad, En voorgelicht door 't schitt'ren der flambouwen, Te paard, te voet, en tredende op de maat Der feestmuzijk, die nimmer mag verflaauwen, 'Publieke Promotie' zo luidt de titel van dit deel van de Leidse maskerade van 1835. Infieren stoet, des avonds, langs de straat- Die optocht is iets prachtigs om te aanschouwen, Iets grootsch en iets poëtisch in de daad;- Hy is somtijds verheven-allegorisch, En soms (wat my meer aanstaat) echt-historisch. Maar wat schreef Beets op 17 ju ni 1836 aan Potgieter? 'Bordpa pier en Klatergoud! krakend per- cal voor ruischende zijde, flente- rig katoen voor fluweel, hout voor staal. Koper voor goud als op het toneel is niets, maar pa pier, en dan zoo dichtby dat alle 'illusie verboden is!'. Mooi en lelijk tegelijk, dat was de eerste maskerade geweest. Dat kan in het leven, daar hoef je geen romantische geest voor te zijn, om zoiets te vinden. WILLEM OTTERSPEER wagen worden meegevoerd met zinnebeeldige voorstellingen van de faculteiten, dus een zwak zinnig in een letterbak starende geleerde, een met een kerkezakje hengelende theoloog, een blinde sterrekijker, een ezel zou tot doc tor worden gepromoveerd en burg, Ruïne, Steenschuur, Bree- straat terug naar het Academie gebouw. De notulen van de orga niserende commissie spraken van een groot succes: 'Overal zag men de huizen en straten der stad langs welke de optogt ging, met een vergroote menigte van Elf rijverboden bij grootscheepse alcoholcontrole HILLEGOM Een groots opge zette alcoholcontrole van de rijks politie in Hillegom heeft zaterdag nacht 18 aanhoudingen voor een bloedproef opgeleverd. Elf auto mobilisten kregen een rijverbod opgelegd. Bovendien werd er een wapenstok in beslag genomen. Er werden in ruim vijf uur tijd tussen de 700 en 800 automobilisten ge controleerd. Aan de actie werkten 22 agenten van de Hillegomse rijkspolitie en het verkeersdistrict Den Haag mee, alsmede een aantal vrijwilligers van Veilig Verkeer Nederland. De politieagenten betrokken om 24.00 uur hun post in de Weereste- inlaan en de Meerlaan. Daarna werd op de Leidsestraat en de Beeklaan gecontroleerd. Tegen 04.00 uur verlegde de politie haar werkterrein naar het Henri Dunantplein. Het plein werd volle dig afgezet zodat alle bezoekers van de bar-dancing Blues Brothers niet aan een controle konden ont komen. Niet alle automobilisten waren bereid zich aan een blaastest of bloedproef te onderwerpen. Op het Henri Dunantplein probeerden enige automobilisten de controle post te ontwijken, maar zij konden korte tijd later worden klemgere den. Bij de Hillegomse brug kwam het tot een handgemeen toen twee automobilisten zich verzetten te gen de controle. Één automobilist maakte het he lemaal bont. Bij de eerste controle werd hem een rijverbod opgelegd. Korte tijd later echter werd hij op nieuw achter het stuur gesigna leerd. De man is overgebracht naar het politiebureau. Het meest merkwaardige inci dent van zaterdagnacht was wel de man die op zijn fiets zonder licht en rijdend op de autoweg bijna tegen de controleauto van de politie aan reed. De man had niets gedronken en was met een tent achterop zijn fiets vanuit Amsterdam vertrok ken. Nadat zijn licht was gerepa reerd, kon hij middenin de nacht zijn weg vervolgen. Bedroevend Korpschef K. van Oeffelen noemt de resultaten van de alco holcontrole bedroevend. "Er gaan nog steeds veel te veel mensen met drank op achter het stuur zitten. Sommigen hebben een alcoholpro millage van bijna twee in hun bloed". De blaastest in combinatie met de bloedproef is volgens Van Oef felen enigszins omslachtig. De korpschef verwacht evenwel eind 1989 over ademanalyse-apparatuur te kunnen beschikken. De bloed proef is daarmee overbodig. Vol gens Van Oeffelen wordt er in Hil legom, evenals in de rest van Ne derland, zwaar gestraft ais automo bilisten met te veel drank op achter het stuur kruipen: "Het komt gere geld voor dat we het rijbewijs van een automobilist invorderen", al dus Van Oeffelen. Het 'drankprobleem' is volgens de korpschef in eerste instantie de verantwoordelijkheid van de auto mobilist zelf. Ruim 70 procent van de genuttigde alcohol wordt thuis gedronken. Voor de resterende 30 procent wordt hetcafé, clubhuis of andere horeca-gelegenheden opge zocht. De korpschef ziet deson danks ook een taak voor de horeca- exploitanten weggelegd. De zaterdagavond gehouden ac tie heeft ongeveer 8000 gulden ge kost. Van Oeffelen: "In feit gaat zo'n controle ten koste van de an dere vormen van dienstverlening. We zouden de alcoholcontrole ei genlijk in regio-verband moeten aanpakken. De andere korpsen in de bollenstreek hebben hierover echter een andere mening". De hele maand april blijft de Hil legomse politie aandacht besteden aan alcoholgebruik in het verkeer. Doormiddel van borden wordt ge wezen op de gevaren van alcohol misbruik en geregeld worden er controles georganiseerd. Kazen gestolen uit kaasmakerij ALPHEN AAN DEN RIJN - Uit een kaasmakerij op de hoek van de Achtermiddenweg en de Nieuw- koopseweg bij Nieuwkoop zijn veertig kazen gestolen ter waarde van ruim vijfduizend gulden. De dieven kwamen binnen door de deur van een stal die open stond. Via die stal verschaften ze zich toe gang tot de kaasmakerij. Dode bij Schokbeton KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Bij een bedrijfsongeval bij de be- tonfabriek Schokbeton in Koude kerk is afgelopen vrijdag de 58-jari- ge Alphenaar D. Verkade om het leven gekomen. De man raakte be klemd tussen betonnen platen, die door nog niet bekende reden kan telden. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. MAANDAG 18 APRIL Alphen donor-avond van het Rode Kruis, van 18.45 tot 20.45 uur in het gebouw Woutershof, Maas straat 25. Leiden bijeenkomst Leids Architecten "Kaffee over industrieel bouwen, met toelichting van Michiel Cohen van Cepezed, aanvang 20.00 uur in sociëteit De Burcht. ling', aanvang 21.00 uur bij Au- gustinus, Rapenburg 24. concert door Het Philidor Trio, met werk van Fauré, Chausson en Frank, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. lezing met als thema: 'Zwart zijn in de VS', en jazz-concert Bob Rigter Kwartet, aanvang 20.30 uur in het Centraal Faciliteitenge bouw, Cleveringaplaats 1. bijeenkomst, georganiseerd door de Ondercentrale Leiden van de WD i.s.m. J.O.V.D., met mr. F. Korthals Altes, aanvang 20.00 uur 'In den Leidschen Salon', Steen- bingo bij de speeltuinvereni ging 'Rondom de Maredijk, aan vang 20.00 uur in haar clubge bouw. Voorschoten coopertest, om 20.00 en 20.15 uur op het kunstgrasveld van hockeyvereniging Forescate, sportpark Adegeest. DINSDAG 19 APRIL AJphen donor-avond van het Rode oecumenisch avondgebed van 19.00 tot 19.30 uur in de Oud-Ka tholieke kerk aan de Zoeter- dia-lezing: 'Spanje, meer dan zon alleen', door Annet van Wiechen, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest, gisseur Stanley Kubrick: 'Dr. Strangelove', aanvang 21.00 uur bij Augustinus, Rapenburg 21. films: 'Nosferatu' van F.W. Mur- nau, en 'Das Kabinett des Dr. Ca- ligari' van Robert Wiene, aanvang 20.00 uur'Andy Warhols Dracu- la' van Paul Morrissey, aanvang 22.00 uur in Uk-cinema, Cleve ringaplaats. zomerkledingbeurs van de UW, inleveren tussen 10.00 en 16.00 uur, verkoop van 19.00 tot 21.00 uur, pand Caeciliastraat 18. ledenvergadering van de Abva Kabo, met diavertoning van de omgeving van Leiden, aanvang 14.00 uur, Driftstraat 49. voorlichtingsavond met dia-le zing over 'het diabetische kind in de puberteit', door dr. Gosen, kin derarts, aanvang 20.00 uur in de aula van gebouw 50 (het oude poortgebouw) van het AZL. Noordwijkerhout drieloop NSL, over 2, 5 of 10 km, start 19.00 uur bij de Duin- damseslag. Duivenvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. Wassenaar dia-lezing: 'De Haagse school weer terug in Den Haag' en 'Mon driaan', door drs. E. Kreytz, aan vang 14.00 uur in cultureel cen trum Warenar, Kerkstraat. lezing over tachtigers van de 20ste eeuw, aanvang 20.00 uur in het Rijnlands Lyceum aan de WOENSDAG 20 APRIL Lelden spreekuur verkeersveiligheid, origamie, Japans papier vou wen, voor kinderen vanaf 9 jaar, aanvang 14.00 uur in het Rijksmu seum voor Volkenkunde, Steen- voorpremière van de voorstel ling 'Oud Speelgoed' van Carry Tefsen, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8