QTAD LEIDEN Wijkcontainers worden door publiek verkeerd gebruikt' Toekomst van winkels Breestraat roosldeuiïg SPOI w s©@ LEIDSCH m DAGBLAD SPONS actief in vrije tijd Chef gemeentereiniging na ldachten van raadsleden: MAANDAG 18 APRIL 1988 LEIDEN - De problemen met de wijkcontainers wor den voornamelijk veroor zaakt door onjuist gebruik door het publiek. Daarnaast is de toename van de hoe veelheid huisafval een boosdoener. Chef van de ge meentereiniging P. de Vree- de zegt dat daarom opnieuw voorlichting moet worden gegeven over het gebruik van de wijk- en minicontai- ners. door Meindert van der Kaaij De Leidse gemeenteraad luchtte onlangs haar ongenoegen over de wijkcontainers die nu samen met de minicontainers in veel wijken de plastic huisvuilzak vervangen. Doordat containers vol zijn, belan den zakken ernaast, meende de raadsleden. De raadsleden consta teerden bovendien dat het zwerf vuil in de stad was toegenomen. Ook waren er klachten over het ge bruik van de containers. De klep pen zitten bovenop en zijn door be jaarden en kleine mensen moeilijk te openen; Volgens De Vreede worden nu al op sommige plaatsen de containers drie keer in de week geleegd in plaats van tvóee keer. Dat ondanks het personeelstekort dat de reini ging heeft. "Er is een enorm ziekte verzuim op dit ogenblik. Vrijdag had ik 17 mensen op de ziektelij st staan. Van de 79 mensen moet ik ook nog heel veel mensen een vrije dag geven. Die kan ik niet blijven weigeren. Het verzuim wordt voor een deel veroorzaakt door pijn in de arm, benen en rug. De ledema ten worden bij dit werk zwaar be last, dat is een bekend gegeven. Daarnaast zijn er mensen die griep hebben, zoals iedereen", verklaart De Vreede. Roofbouw Veel zieken of niet, het ophalen van huisvuil moet doorgaan. Vol gens De Vreede heeft het legen van de wijk- en minicontainers en het ophalen van vuilniszakken voor rang boven andere dingen. "Dat gaat dus ten koste van de veeg- dienst. Ik heb vrijdagmorgen maar één véegwagen de straat op kun nen sturen. Ik pleeg dus roofbouw op die afdeling. Alleen een klein deel van de binnenstad kon giste ren worden geveegd. In de andere wijken zoals de Stevenshof, Meren- wijk en Zuid-West zijn we niet ge weest. Het is logisch dat het zwerf vuil daar toeneemt". De Vreede spreekt uit ervaring als hij zegt dat de problemen met de wijkcontainers, over minicon tainers zijn er goede berichten, worden veroorzaakt door onjuist gebruik van de burgers. "Als ik naast een container zakken zie staan, stop ik om te kijken wat er aan de hand is. Soms blijkt dan dat de container nog niet vol is. Men sen zijn er niet in geslaagd, om wat voor reden dan ook, de zak erin te gooien. Wellicht hebben ze daar ook geen zin in". "Andere keren is de container wel vol. Maar als ik beter ga kijken blijkt in de bak bijvoorbeeld fles sen of stapels kranten en tijdschif- ten te zitten. Die horen daar niet. Die moeten in de glas- en papier bak. Ook worden er kartonnen do zen in gegooid, zonder dat die plat zijn geslagen. Dat komt schots en scheef te liggen en dan lijkt de con tainer vol", zegt De Vreede. Tuinafval Een ander probleem is dat men sen grof vuil bij de wijkcontainers neerzetten. "Er worden halve fiet sen en kapotte tuinstoelen naast de granieten bakken gezet. Ook ge beurt het dat mensen die zelf een minicontainer hebben hun tuinaf val in de wijkcontainers gooien. Hoe kan het anders dat bij flats de container vol zit met grote takken en bladeren? Het wordt dus een kwestie van voorlichting. Toen we met de mini- en wijkcontainers be gonnen hebben we dat gedaan, maar kennelijk moet dat nog een keer". Het is de vraag waar het extra le gen van de containers uit wordt be taald. Het nieuwe systeem was ei genlijk bedoeld als bezuiniging. Volgens De Vreede wordt dat ge daan uit de besparingen die de mi nicontainers opbrengen. Die wor den één keer in de week geleegd. Aan de andere kant moet de reini ging wel negen arbeidskrachten in leveren en dat aantal is nu al be reikt ondanks het feit dat nog niet de hele stad is voorzien van contai ners. "Ik heb nu nog een klein beetje asem om wat wijkcontainers extra te legen, maar hoe dat straks moet, weet ik niet", aldus De Vree de. Dat het aantal wijkcontainers in bepaalde delen van de stad niet toereikend is, is te wijten aan een verkeerde schatting. Er is in Lei den een proef geweest en die ging erg goed. Dat het nu tekort blijkt te zijn heeft verschillende oorzaken. "In de eerste plaats is de hoeveel heid huisvuil toegenomen. In 1987 is maar liefst tien procent meer op gehaald dan in het jaar daarvoor en dat is toch een groot verschil. Er zijn landelijke normen voor het plaatsen van wijkcontainers: één bak op 20 gezinnen wordt twee keer in de week geleegd. Nu zijn er delen met alleenstaanden waar Door een verkeerd gebruik en zo'n bak ruim voldoende is en zijn er delen met kinderrijke gezinnen waarbij de bak eigenlijk te klein Jammer De Vreede vindt het heel jammer dat het publiek het gescheiden houden van afval niet serieus neemt. "Wij propageren uit alle macht om dat wel te doen. De lan delijke overheid dacht door het ge scheiden ophalen de toename van het huisafval te kunnen beperken. De cijfers wijzen uit dat slechts weinig mensen zich daarvoor inte resseren. Zij denken: 'Wat maakt toename van de hoeveelheid dat ene flesje van mij nu uit'. Maar dat maakt wél uit, want iedereen denkt zo". De oplossing is volgens hem goe de voorlichting, maar dat kost weer geld. En dat is er bijna niet. Zo is de cirkel weer rond. In sommige ge vallen worden ook geen opstapjes bij de containers geleverd. Als de bak op een parkeerplaats staat, wordt er van uitgegaan dat de stoep als opstap kan dienen. "Soms is dat te weinig. Als dat bij ons gemeld wordt komen we een opstapje plaatsen. Publiek moet wel actie ondernemen in zo'n ge val, want ik kan dat niet ruiken. We il puilen wijkcontainers soms uit. (archieffoto Jan Holvast! zijn wat zuinig met opstapjes, om dat het geld ons niet op de rug groeit", zegt De Vreede. Hij wijst tenslotte ook op het feit dat heel veel mensen blij zijn met de containers. "Naar aanleiding van het krantebericht over de klachten hebben twee mensen op gebeld met de vraag of dat bete kent dat de huisvuilzakken weer terug komen. Zij waren nu juist zo blij met de containers. Ik wil hier mee niet zeggen dat de klachten niet terecht zijn, maar het is niet al leen kommer en kwel dat de klok slaat". Alléén i nde 1 één van de acht a.s maandag 18 april -ROOSEVELT FRANKIE' barst los om 21.30 MC Korte Mare 4 in LEIDEN l»W Tel: 071-142828 de Plantage Cfcfabtx* IN DE OUDE MARENPGKT yr'jr r rhr{+rj temw SOORTEN BIER 7te Jongen (18) veroorzaakt grote schade LEIDEN - Een 18-jarige jongen zonder rijbewijs heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag met de au to van zijn vader voor nogal wat schade gezorgd. De jongen was rond vier uur 's ochtends thuisge komen maar besloot toen hij de au tosleutels zag liggen, nog een eind je te gaan rijden. Toen hij op de Ho ge Rijndijk een politiewagen tegen kwam, sloeg hij spontaan op de vlucht. Ter hoogte van de Burggra- venlaan verloor hij de macht over het stuur. De auto kwam via een ge parkeerde auto en een bushokje tot stilstand tegen koffietent Mariton. Beide auto's waren liepen flinke schade op. Vrouw geslagen LEIDEN - Een vrouw uit Drachten heeft tegenover de politie ver klaard zaterdagavond op de Mors- straat in elkaar geslagen te zijn door een onbekende man. Hierbij werden haar kunstgebit en brilmontuur vernield. Volgens de politie had de vrouw het nodige ge dronken. Man slaat met knuppel LEIDEN - Een 21-jarige Leidenaar is zaterdagmiddag door een auto mobilist met een honkbalknuppel bedreigd nadat het tweetal op de weg ruzie had gekregen. De Leide naar werd door de andere automo bilist gevolgd totdat hij in de Co- rantijnstraat stopte. Daarop stapte de man uit en sloeg met de knuppel een zijspiegel en een koplamp van de auto van de Leidenaar kapot. Het 'slachtoffer' werd ontzet door zijn broer: toen deze met een buks ten tonele verscheen, sloeg de man met de knuppel op de vlucht. Ondanks groot tekort aan parkeerplaatsen: Safe seks De LWH houdt dinsdagavond in sa menwerking met de Stichting Aanvul lende Dienstverlening een safe seks workshop in gebouw De Kroon, Lan- gegracht 65. Het doel hiervan is om op een plezierige en ontspannende wijze een bijdrage te leveren aan de gedragsverandering die nodig is om te voorkomen dat men met het HIV-vi- rus wordt besmet. De toegang tot de ze avond is gratis. Aanvang: 20.00 uur. De zaal is om half acht open. LEIDEN Het tekort aan parkeer plaatsen speelt een negatieve rol voor de toekomst van het Leidse winkelbestand. Desondanks zijn de toekomstverwachtingen voor de Breestraat gunstig te noemen. Om de Leidse binnenstad als regio naal winkelcentrum levensvatbaar te houden en mensen op een nor male manier te laten winkelen is een uitbreiding van het aantal par keerplaatsen onontbeerlijk. Aldus luidt de conclusie van een in op dracht van de Leidse bedrijfsnja- kelaardij Menno Smitsloo b.v. door Al Real Estate Counselors uitge voerd onderzoek. Het rapport spreekt van een noodzakelijke uit breiding van 1000 parkeerplaatsen. Het verloop in de winkelbezet ting van de Leidse binnenstad is de afgelopen paar jaar ontstellend groot geweest. Oorzaak daarvan, aldus het rapport, is hét 'dichtslib ben' van het centrum en de hier mee gepaard gaande parkeerpro- blematiek. "Desondanks is van Echtpaar jaagt inbrekers weg uit huis buren LEIDEN - Een echtpaar aan de Doelengracht heeft vanochtend twee inbrekers uit de woning van de buren weten te verjagen. De vrouw kwam op het gestommel in de woning af en trof daar twee mannen die het pand met fotoap paratuur en gereedschap wilde ver laten. Toen de vrouw trachtte het tweetal te stoppen, werd zij tegen de grond gesmeten. Toen haar man de woning betrad, gingen de twee dieven er vandoor, de goederen achterlatend. Uit een woning aan de Kruisbes is in de nacht van vrijdag op zater dag een bedrag van 10.000 gulden, een hoeveelheid postzegels en een kopieerapparaat gestolen. De in brekers kwamen binnen door een ruit uit de sponning te verwijderen. Dievegge spuit met giftig gas LEIDEN - Een 21-jarige verkoper van een kledingwinkel in de Haar lemmerstraat werd zaterdagoch tend met een giftig gas in het gelaat gespoten toen hij een 31-jarige Oegstgeestse betrapte op het stelen van een broek en een trui. De man liep geen blijvend letsel op. De vrouw kon worden aangehouden. leegstand in met name de Haarlem merstraat nauwelijks sprake. Dat komt doordat de Leidse midden stand zo realistisch is geweest om de huur- of koopprijzen niet te ver hogen. Sterker nog: in sommige ge- Vallen werden de prijzen de laatste jaren gehalveerd". Het 'dichtslibben' van de bin nenstad wijst het rapport ook als oorzaak van het grote aantal wijzi gingen in het winkelbestanden aan. "Van de zijde van de gemeente Leiden is hier gedurende de afgelo pen 20 jaar onvoldoende adequaat op gereageerd. Omliggende ge meenten hebben de mogelijkheid aangegrepen om het winkelbe stand uit te breiden. Het werd daar voor de plaatselijke bevolking steeds interessanter in de eigen woonplaats te gaan winkelen en zo doende parkeerproblemen in Lei den te omzeilen". Ook de verhuizing van C&A heeft volgens het rapport de aanzet gegeven tot de verplaatsing van nogal wat zaken in de richting van de Haarlemmerstraat. Dit betekende een achteruitgang voor de Breestraat, maar ook daar voor ziet het er nu goed uit, vinden de onderzoekers. "De situatie voor de winkelstand in Leiden is mo menteel weer gunstig te noemen. De leegstand is minimaal, terwijl Nle vraag naar winkelpanden blijft aanhouden". In Leiden kan een belangrijk on derscheid worden gemaakt tussen de Haarlemmerstraat en de Bree straat: de winkels op de Haarlem merstraat moeten het hebben van impulsverkoop, terwijl zich op de Breestraat van oudsher de wat ge- renommeerdere bedrijven vestig den. Ook nu groeit deze straat uit tot de betere winkelstraat met steeds meer 'kijkwinkels'. Door verkeersbeperkende maat regelen is de omgeving van de Breestraat consumentvriendelij- ker geworden. Het rapport geeft suggesties voor verbetering van het winkelbestand aldaar. Zo is het belangrijker dat de straat 'luxueu zer' wordt: de Breestraat moet een promenade-achtig karakter krij gen. "Dit is te bereiken door de re latief brede straat optisch te ver smallen. Kiosken in het midden van de straat zouden het aanzicht goed doen", zo suggereert het rap port. Man mishandelt zijn ouders LEIDEN - Een echtpaar uit de Atjehstraat. is gisteravond door hun zoon in elkaar geslagen. Deze was boos over het feit dat zijn ou ders met zijn ex-vrouw omgingen. De man en de vrouw moesten zich in het AZL onder behandeling stel len. De man vernielde ook de auto van zijn vader. Vrouw en baby gewond LEIDEN - Een vrouw (22) en een baby zijn zaterdagavond gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Sumatrastraat-Suriname- straat. Een 41-jarige man uit Den LEIDEN De jubileumbeurs van de ruilclub Koningskerk zaterdag in Antonius clubhuis trok veel belangstel- Haag verleende geen voorrang aan lenden, 300 om precies te zijn. 'Koningskerk' bestaat 30 jaar en na afloop van de beurs werd een feestelijke recep- de auto waarin het tweetal zat. Bei- tie gehouden, waar tal van bezoekers de jubilerende vereniging kwamen feliciteren. Het festijn werd af gesloten den werden met onbekend letsel met een boottocht over de Kaag voor de leden en hun echtgenoten. (foto Henk Bouwman) naar het AZL gebracht. LEIDEN - Ruim veertig belangstellenden bezochten zaterdagmiddag in de Waag de informatiemarkt voor pleegzorg. Pleegouders in spe konden zich hier laten informeren over alle haken en ogen die aan het opnemen van een pleegkind in het gezin vastzitten. In de Leidse regio is, aldus Carola Groenendijk van de Centrale voor Pleegzorg Zuid-Holland/Zeeland, nog steeds een dringend tekort aan gezinnen die een kind kortere of langere tijd in hun gezin willen opnemen. Een nieuw probleem is het feit dat jongeren sinds kort al op hun I8de meerderjarig worden. "Deze mensen drei gen nu tussen wal en schip te geraken. Want dat is juist een leeftijd, waarop ze vanuit een tehuis nog een paar jaar in een gezin willen alvorens op eigen benen te gaan staan. Wij kunnen door deze nieuwe wetgeving echter niets meer voor hen doen". Op de informarkt waren niet alleen centrales voor pleegzorg aanwezig, maar ook onder meer de Raad voor de Kinderbescherming om vragen over de juridische kant van het pleeg ouderschap te beantwoorden. Volgens de or ganisatoren bleken zeker 15 belangstellenden zó serieus in het pleegouderschap geïnteresseerd, dat hun nog nade re informatie zal worden gegeven. (foto Henk Bouwman» STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN - STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7