'Nederland is spelbreker bij kolenboycot' Zinloze escalatie in strijd tussen Botha en ANC Moskou wil rol in vredesplan üiggrt Import vanuit Zuidafrika Notaris in arrest na grootscheepse fraude PAGINA 6 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE MAANDAG 18 APRIL 1988 LONDEN (GPD) Nederland speelt een belangrijke rol in het omzeilen van kolensancties tegen Zuidafrika. Ondanks de herhaalde oproep van minister van buitenlandse zaken Van den Broek om de druk op het apartheidsregime van Zuidafrika te vergroten, importeert het juist steeds meer goedkope Zuidafrikaanse kolen voor doorvoer naar Groot- Brittannië en andere landen van de Europese Gemeen schap. Volgens het Britse zondagsblad The Observer is de Nederlandse in voer van Zuidafrikaanse kolen van 200.000 ton in 1982 tot bijna 2 mil joen ton in het afgelopen jaar opge lopen. Het Britse zondagsblad stelt niet zonder ironie dat ofschoon de rege- ring-Thatcher duidelijk tegen sancties is, Groot-Brittannië offi cieel slechts 2 procent Zuidafri kaanse kolen invoert. Nederland, waarvan de regering-Lubbers al tijd hoog opgeeft over sancties, heeft het importpercentage van Zuidafrikaanse kolen van 4 pro cent in 1982 tot 16 procent vorig jaar opgevoerd. Larry Speakes weg bij firma wegens onthulling NEW YORK (AP) - De voormalige woordvoerder van president Reagan, Larry Speakes, heeft vrij dag ontslag genomen als woord voerder van de Amerikaanse beleg gingsmaatschappij Merrill Lynch and Co. De stap volgt op de onthul ling eerder deze week dat Speakes president Reagan twee keer woor den in de mond heeft gelegd die de president nooit heeft uitgespro ken. Speakes schreef dit in zijn boek dat eerder deze week is ver schenen. Larry Speakes (foto ap) In de officiële verklaring die Merrill Lynch heeft uitgegeven stelt het bedrijf:„We aanvaarden met spijt het ontslag van Larry Speakes. Larry heeft een belangrij ke bijdrage aan onze firma gele verd in de tijd dat hij hier werkte en we wensen hem in ieder opzicht het beste toe." Een ingewijde bij Merrill Lynch zei echter dat de top van de onderneming Speakes weg wilde hebben, omdat de onthullin gen over de nep-citaten ernstige twijfels hadden doen rijzen over zijn geloofwaardigheid en dat van het bedrijf. Speakes kwam 14 maanden geleden met veel bomba rie bij Merrill Lynch, naar verluidt tegen een salaris van 250.000 dollar per jaar. Namaak-Magritte in Keuls museum KEULEN (DPA) - In het Museum Ludwig in Keulen heeft twee we ken lang een valse Magritte gehan gen. Niemand merkte het, tot de man die het werk "in bruikleen" had afgestaan, meedeelde dat hij het zelf gemaakt had. De 30-jarige Jürgen Ellenbürger uit Keulen, die voor zijn doek een afgelegen plaats in het museum had uitgezocht, nam het schilderij weer mee. "Ik ben niet meer kwaad op de man," zei de directeur van het mu seum, Siegfried Gohr. "Jammer dat het schilderij niet zo goed was als een echte Magritte -- dan had den we 't laten hangen." Het surrealistische schilderij stelde een mannelijk bovenli chaam met kostuum en stropdas en appel in plaats van hoofd voor. Een soortgelijk werk heeft de in 1967 gestorven René Magritte ge maakt. Gohr beschouwde het niet hele maal als een kostelijke aprilgrap. "Het ergert een museum als het voor de gek gehouden wordt," zei hij. TEL AVIV De Russische glas nost dringt door in het Midden- Oosten. Was de Sovjetunie de af standelijke toeschouwer in de voorlopig bepaald niet succesrijke Schultz-vredesplannen voor het Midden-Oosten, nu kan er zelfs re kening mee worden gehouden dat de Russische minister van buiten landse zaken Sjevardnadze moge lijk Jeruzalem zal. bezoeken. door Willy Werkman De kans daarop is nog niet zo groot, maar politieke kringen in Je ruzalem houden er wel rekening mee en de opmerking die Israëls premier Shamir enkele dagen gele den maakte in een interview met de Japanse televisie komt ook njet geheel toevallig. Shamir zei dat hij Sjevardnadze voor een bezoek aan Israël zou uitnodigen, als hij er ze ker van zou zijn dat de uitnodiging zou worden aanvaard. Zo'n opmerking heeft in het Mid den-Oosten politiek gewicht, zeker nu in de afgelopen week hoge Is raëlische ambtenaren in Europese hoofdsteden min of meer geheime Sjevardnadze peilt meningen in Midden-Oosten gesprekken hebben gevoerd met Russische gedelegeerden. De rech terhand van vice-premier Simon Peres, Nimrod Novick, had bij voorbeeld een gesprek met het hoofd van de Midden-Oostenafde ling van het Russische ministerie van buitenlandse zaken, Vladimir Terrasov. Ook de directeur van het bureau van de eerste minister, Josef Ben Aharon zou in Londen met Russi sche afgevaardigden hebben ge sproken. En Peres zelf zal, zo werd tijdens het weekeinde bekend, op 10 mei tijdens een bijeenkomst van de Socialistische Internationale in Madrid ook met afgezanten van Moskou praten. Of Sjevardnadze nu wel of niet Jeruzalem zal bezoeken, hij zal in ieder geval spoedig dicht in de buurt zijn. Waarschijnlijk in mei zal de Russische minister een paar Arabische hoofdsteden Da mascus, Amman en vermoedelijk ook Cairo bezoeken om zich op de hoogte te stellen van de ver schillende standpunten daar over een mogelijke oplossing van het conflict in het Midden-Oosten. Standpunten ook over een moge lijk herstel van de diplomatieke be trekkingen tussen Israël en de Sov jetunie, die bij het uitbreken van de Zesdaagde Oorlog in 1967 door Moskou werden verbroken. Jeruzalem heeft al jaren aange drongen op het opnieuw aankno pen van de diplomatieke banden, als voorwaarde voor actieve Russi sche deelname aan het vredespro ces in het Midden-Oosten. Moskou staat daar al lang niet meer zo nega tief tegenover, maar wil wel de ver zekering dat zo'n stap de Russische invloed in de Arabische wereld niet zal schaden. Achtergrond van de verrassende Russische belangstelling voor het Midden-Oosten is de oplossing van het probleem-Afghanistan. Met het blussen van deze brandhaard is de mogelijkheid gerezen dat ook Mos kou zich werpt op het regionale conflict in het Midden-Oosten, in het kader van de ontspanningspoli- tiek tussen Oost en West. Volgens de Israëlische televisie heeft de Russische partijleider Mi chael Gorbatsjov tegen de Ameri kaans-joodse multi-miljonair Ar- mond Hammer gezegd dat hij "vastbesloten is om een regeling in het Israëlisch-Arabische conflict te helpen bereiken". Hammer heeft zeer goede relaties op het Kremlin en is in het verleden als bemidde laar opgetreden tussen Jeruzalem en Moskou, maar ook in de affai re-Afghanistan tussen Washing ton en Moskou. Het is zonder meer te verwach ten dat tijdens de komende topont moeting tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Schultz en zijn Russische collega Sjevardnadze op 21 april in Mos kou, het Midden-Oosten hoog op de agenda zal staan. Een vooruit zicht dat de nodige nervositeit in Jeruzalem heeft veroorzaakt, voor al bij het bureau van eerste minis ter Shamir. Een actieve rol van de Russen in het Midden-Oosten kan namelijk de druk op Israël in te stemmen met een internationale vredesconferentie voor het Mid den-Oosten alleen maar vergroten. Shamir-aanhangers proberen het komende bezoek van Sjevard nadze aan het Midden-Oosten dan ook af te doen als een propagan dastunt. Het is nog wat te vroeg om nu al te bepalen wat de invloed zal zijn van de verrassende actieve Russische betrokkenheid in het Midden-Oosten. Maar wat Israël betreft zal een gezamenlijke Ame rikaans-Russische druk op Jeruza lem tot het doen van politieke con cessies de traditionele Israëlische 'nee'-reacties noodzakelijkerwijs doen verzwakken. In een reactie heeft het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken laten weten dat de beschul diging 'feitelijk onjuist' is. Een de partementale woordvoerder ver klaarde dat de Europese Gemeen schap tot nu toe nimmer een kolen- boycot van Zuidafrika heeft inge steld. Juist Groot-Brittannië heeft zich daar voortdurend tegen ver zet. Nederland is overigens wel voorstander van de instelling van een dergelijke boycot. The Observer baseert zijn artikel onder meer op gegevens van Kai- ros, de christelijke anti-apartheids- groep in Nederland. Daaruit zou blijken dat de Zuidafrikaanse ko len die in Nederlandse havens wor den gelost, voor een belangrijk deel als Dutch Coal worden door gevoerd naar andere Westeuropese landen, als officiële transito via Ne derlandse havens. Maar ook als uit voer van zogenaamde Dutch Blend; een combinatie van Zuid afrikaanse en Chinese kolen die beide het goedkoopste zijn. Met de ze handel wordt Nederland als het land van uitvoer opgegeven. Volgens The Observer laat de Nederlandse regering deze situatie oogluikend toe. En dat geldt uiter aard ook voor de kolenimporteurs van Groot-Brittannië, Westduits- land, Frankrijk en Italië, die on danks toenemende druk van de an ti-apartheidsbeweging, toch met de invoer van goedkope Zuidafri kaanse kolen willen doorgaan. En daarvoor de geheimzinnige tussen handel met de zogenaamde Dutch Coal als dekmantel gebruiken. Beslag op boeken zui velcoöperatie LEEUWARDEN (GPD) - De Al gemene Inspectie Dienst van het ministerie van landbouw en visse rij heeft de administratie van het Friese deel van de zuivelcoöperatie Noord-Nederland (Frico/Domo) in beslag genomen. Het gaat daarbij om gegevens over de aanvoer van melk. De AID wil nagaan of er be gin deze maand geknoeid is met de getallen. In april liep namelijk het melk prijsjaar af. Er werd geteld welke boer binnen de grenzen van zijn quotum was gebleven en welke boer te veel melk had geleverd en dus een superheffing moet betalen. De AID vermoedt dat melk van boeren, die aan de grenzen van hun mogelijkheden zaten, in het nieu we melkprijsjaar is geboekt, terwijl de feitelijke leverantie in het oude melkprijsjaar heeft plaatsgevon den. Volgens Noord-Nederland-di recteur Jan Bles is „er op de meest zorgvuldige manier omgegaan met de voorschriften. Ondeugdelijke zaken hebben niet plaatsgevon den". LOENEN AJD VECHT - Met de stijging van de temperatuur kwam het boottoerisme in Loenen aan de Vecht ook weer op gang. Door de drukte moesten de watersporters echter wel eens geduld oefenen voor de sluizen, (foto anp> HILVERSUM (ANP/GPD) - Het Paaspakket van het kabi net en het debat in de Tweede Kamer daarover is de coalitie partijen CDA en WD duur ko men te staan in de opiniepeilin gen. De PvdA spint daar ruim schoots garen bij. Uit een en quête van het bureau Burke/In- terview blijkt dat CDA en WD negen zetels verliezen en daar mee hun kamermeerderheid. Het CDA raakt vijf zetels kwijt (van 54 naar 49), de WD vier (van 27 naar 23). De PvdA wint er zeven en zou uitkomen op 59 zetels. Het onderzoek toont aan dat de WD aanhang blijft verlie zen aan het CDA. Beide coali tiepartijen zien sterker dan voorheen kiezers overlopen naar de PvdA. Bij de overige fracties verandert weinig: D'66 en PSP winnen een zetel en ko men resp. uit op tien en twee ze tels. Van de zittende ministers Paaspakket wordt kabinet niet in dank afgenomen mag Van den Broek (buiten landse zaken) zich verheugen op de grootste populariteit dan wel de minste weerstand bij de kiezer. Van de ondervraagden 'zei 67 procent dat Van den Broek in een volgend kabinet terug moet keren. Voor Lub bers ligt dat percentage op 6) en voor Ruding op 60. Ook de fractievoorzitters van de grootste oppositiepartijen, PvdA en D'66, worden door een meerderheid van de kiezers mi- nisteriabel verklaard. Kok mag van 62 procent een nieuw kabi net in, Van Mierlo van 61 pro cent. De fractieleiders van CDA en WD zijn minder populair. De Vries scoort 46 procent, Voor hoeve 36. Bij de WD-politici" haalde Wiegel 57 procent bin nen en minister De Korte 39. Onder de WD-stemmers is Voorhoeve echter aanzienlijk getapter dan minister De Kor te: 60 tegen 42 procent. De drie bewindslieden die de afgelopen tijd het mikpunt wa ren van kritiek - Deetman (stu diefinanciering) en het duo Van Eekelen/Van der Linden (pas poortkwestie - kunnen wat de ondervraagden betreft maar beter niet in een volgende rege ring terugkeren. Van hen komt Deetman er het belabbertst van af: 30 procent ziet de minister van onderwijs liever verdwij nen. Bij zijn eigen CDA ligt dat percentage op 22. WILLEMSTAD (GPD) - Een Aru baanse notaris is agelopen week einde gearresteerd op verdenking van verduistering van overheids gelden en vermogens van particu liere cliënten. Het gaat om een to taalbedrag van 6,5 miljoen gulden en betreft het grootste schandaal in de Antilliaanse notarissenwereld van de laatste jaren. De notaris was tevens directeur van de luchtvaartmaatschappij Lee Air. De grootste schuldeiser is de Aruba Bank, die in goed ver trouwen leningen "heeft gegeven zonder zekerheidstelling van in to taal ongeveer 2 miljoen gulden. In middels heeft de Aruba Bank deze leningen omgezet in hypotheken op het kantoorgebouw en de wo ning van de notaris. Ook de overheid kan nog voor 1 miljoen opeisen aan overdrachts belastingen en inkomstenbelas ting. Vele particulieren hebben Bewoners terug naar Tsjemobyl MOSKOU (AP) - Ongeveer 100 mensén die hun woningen bij Tsjernobyl hebben moeten verla ten als gevolg van de stralingsramp die daar twee jaar geleden plaats vond, zijn heimelijk teruggekeerd. Dit is zaterdag door het Sovjet- persbureau Tass gemeld. Het persbureau zei dat het stra lingsniveau in het betrokken ge bied nog steeds hoger is dan nor maal. Volgens Tass gaat het voor namelijk om oudere mensen die er nooit volledig in zijn geslaagd om te wennen aan de woningen die zij na de ramp van 26 april 1986 kregen toegewezen. Het ongeluk leidde tot de dood van 31 mensen en veroor zaakte stralingsziekten bij meer dan 200 andere r Russische pianist Youii Egorov (33) overleden AMSTERDAM (ANP) - De Russi sche pianist Youri Egorov is zater dagavond in zijn woonplaats Am sterdam overleden aan de gevolgen van een hersenvliesontsteking. Hij werd 33 jaar. Zijn manager voor Nederland deelde dit gisteren mee. Egorov werd in 1954 in de Russi sche stad Kazan geboren. Hij week in 1977 om persoonlijke en artistie ke redenen uit naar Nederland, dat hij sindsdien als zijn tweede vader land beschouwde. Egorov had, hoe jong ook, reeds een indrukwekkende, internatio nale carrière opgebouwd. Hij trad vele malen op in de Verenigde Sta ten (onder meer Chicago, New York en Philadelphia), in Enge land, de Bondsrepubliek Duits land en in Scandinavische landen. Er werden verschillende platen van hem opgenomen. In Nederland trad de Russische pianist op met alle belangrijke or kesten, zoals het Concertgebouw orkest, het Amsterdams Philhar- monisch Orkest, het Rotterdams Philharmonisch Orkest en het Re sidentieorkest. Egorov werd vorig jaar al eens getroffen door een hersenvliesont steking. Daar herstelde hij van. Vo rige maand was er weer sprake van hersenvliesontsteking. Die is hem nu fataal geworden. Egorov trad voor het laatst op in Maastricht, be gin maart. Volgende maand zou hij optreden met het Concertgebouw orkest. De autoriteiten gelastten na de ramp de evacuatie van mensen die woonachtig waren in een gebied met een middellijn van ongeveer 30 kilometer. Inmiddels zijn twee van de 180 wijken en dorpen die onder de evacuatie-order vielen, veilig verklaard. Verreweg het grootste deel van de indertijd gee- vacueerde personen verblijft nog steeds in nederzettingen buiten de gevarenzone. Volgens Tass verklaarde een functionaris van het ministerie van binnenlandse zaken voor Kiev dat de evacue's controleposten omzei len en in het geheim terugkeren. vorderingen op het nota riskantoor, omdat de notaris hen had geadviseerd de erfenis of de 6pbrengst van een huis onder te brengen in een trust-maatschappij van zijn kantoor. Dat zou belasting technisch voordelen opleveren. Deze particulieren zijn nu waar schijnlijk de dupe van de malafide praktijken van de notaris. Opmerkelijk is dat de Aruba Bank een 'zekerheidstellingen op zijn leningen heeft gekregen, ter wijl het accountantsonderzoek gaande is. De meerderheid van de aandelen in de Aruba Bank zijn in handen van de familie van premier Henny Eman. Het is wel logisch dat de Aruba Bank zijn zaken veilig stelt, zo verklaart een ingewijde, maar niet erg kies. "Terwijl het on derzoek gaande is, pikt de Aruba Bank nog snel even de krenten uit de failliete boedel". De luchtvaartmaatschappij Lee Air heeft inmiddels de vier vlieg tuigen naar Miami in de VS terug gestuurd. Zij staan op de naam van de echtgenote en enkele kinderen van de notaris. Dit is volgens inge wijden een poging om de vliegtui gen met een waarde van ongeveer 2 miljoen gulden aan de boedel te onttrekken. Nederlander finalist bij fluitconcours SCHEVENINGEN (GPD) De 27- jarige Jacques Zoon, fluitist bij het Residentie Orkest en irn 1981 win naar van het Willem Pijper Con cours, is als enige Nederlander doorgedrongen tot de finale van het Scheveningen Internationaal Muziek Concours voor dwarsfluit. De andere vijf finalisten: de 'Fransen Eric Kirchhoff (26), Valé- rie Perrotin (21) en Emmanuel Pahud (18), de Spanjaard Jaime Martin (22) en de Éngelsman Sa muel Coles (24). De overige zeven Nederlandse deelnemers zijn in de voorronden afgevallen. Maandag avond na afloop van de tweede fi naleavond wordt bekendgemaakt wie met de eerste prijs van 25.000 gulden gaat strijken. De opnamen die de AVRO-tele- visie van het concours maakt, wor den donderdag 21 april a.s. uitge zonden via Nederland 2. JOHANNESBURG - Na een pe riode van relatieve rust in de burge roorlog tussen de bevrijdingsbe weging ANC en de Zuidafrikaanse regering is het de afgelopen weken opnieuw raak geweest. Op 28 maart van dit jaar kwamen vier personen in de hoofdstad van Bots wana, Gaborone, om na een com mando-actie van hqt Zuidafrikaan se leger. Een dag later stierf de door Ruud de Wit ANC-vertegenwoordigster in Pa rijs, Dulcie September, door de ko gels van onbekende moordenaars en op 7 april raakte een ander voor aanstaand ANC-lid, professor Al- bie Sachs, in de Mozambiquaanse hoofdstad Maputo zwaar gewond, toen een autobom ontploft^. Daartegenover staan drie ANC- aanslagen, die vorige week Zuid afrika troffen. Eerst blies een ANC- strijder zichzelf en twee blanke po litieagenten op met een handgra naat in de zwarte woonwijk Mpu- mulanga bij Pietermaritzburg, ver volgens ontplofte er donderdag een lichte bom in een bloempot voor de City Hall van Johannes burg en vrijdagnacht probeerden vier zwarte mannen een aanslag uit te voeren bij een bioscoop in Preto ria, die evenwel slechts de dood van één van de mogelijke daders tot gevolg had. Was het brute incident in Bots wana duidelijk een actie van het Zuidafrikaanse leger, vooralsnog is niet komen vast te staan, dat de moord op Dulcie September en de aanslag op Albie Sachs het werk zijn geweest van agenten van de Zuidafrikaanse minderheidsrege ring. De minister van buitenlandse zaken, Roelof 'Pik' Botha ontken de dit ook in alle toonaarden en noemde 'interne tegenstellingen binnen het ANC' de meest waar schijnlijke oorzaak. Aanvankelijk werd ook door de Franse regering en met name door president Mitterrand aangenomen, dat de moord op September het werk was geweest van 'agenten van het apartheidsbewind', maar nu, drie weken later, is dat niet meer zo duidelijk. Weliswaar wer den er vijf personen in verband met de moord aangehouden, maar deze moesten weer vrij worden ge laten en sindsdien is er niets meer vernomen over de aanwezigheid van mogelijke 'Zuidafrikaanse doodseskaders' in Frankrijk. Ook de bom in de auto van Albie Sachs, die in Maputo ontplofte en hem zwaar verwondde, werd door tegenstanders van het apartheids bewind onmiddellijk aan Zuidafri kaanse agenten toegeschreven, maar net zoals in Parijs, ontbreekt elk concreet bewijs. Sterker nog, het feit, dat Sachs al jaren in Mapu to woont en zeker niet tot de meest prominente ANC-ers behoort, maakt het zelfs twijfelachtig, dat de aanslag daadwerkelijk het werk is geweest van Zuidafrika. Aan de andere kant kan niet wor den genegeerd, dat de regering-Bo- tha er nooit onduidelijkheid over heeft laten bestaan, dat zij het ANC Dulcie September. desnoods tot het einde van de we reld zal achtervolgen en uitschake len, tenzij de bevrijdingsbeweging haar gewelddadige strijd tegen de machthebbers in Pretoria opgeeft. Dat de blanke minderheidsrege ring hierin serieus is, bewijzen de tientallen aanslagen, ontvoeringen en complotten, die tot de afgelopen jaren tot yer over de landsgrenzen zijn opgezet en uitgevoerd. Toch moet niet worden uitgeslo ten, dat de moord op September en de aanslag op Sachs niet door Zuidafrikaanse agenten zijn uitge voerd, maar te maken hebben met interne tegenstellingen binnen het ANC. Tijdens de hevige binnen landse onlusten in 1984, 1985 en ook nog in 1986, die door het apart heidsbewind tot op zekere hoogte gesmoord zijn met het uitroep.en van de noodtoestand, waren vele ANC-ers en sympathisanten in bin nen- en buitenland ervan over tuigd, dat de door hen gewenste 'bevrijding' en overname van de macht een kwestie van tijd was. Doch nu, bijna twee jaar na het in voeren van de noodtoestand, zijn er nog maar weinigen die daarover een weddenschap durven af te slui ten. Hoewel er geen harde bewijzen bestaan, kan worden aangenomen, dat dit heeft geleid tot een splitsing binnen de ANC- en anti-apart heidskaders in het buitenland. Enerzijds is er de oudere garde, on der leiding van ANC-president-in- ballingschap Oliver Tambo, die be slist geen tegenstander is van een harde en gewapende confrontatie met het apartheidsbewind, maar ook realistisch genoeg is om te be twijfelen of een gewelddadige machtsovername enige kans van slagen heeft. Tegenover de aanhangers van deze dialoog-opvatting die ook wordt gesteund door kerkleiders als aartsbisschop Desmond Tutu, staat echter een meer militante groep, die nog altijd meent, dat Zuidafrika alleen maar van de blanke minderheids-overheersing kan worden bevrijd door een ge welddadige confrontatie. Maar juist deze groep lijkt in toenemen de mate het slachtoffer te worden van zijn eigen geweldsstrategie. Zo zijn, aldus de Zuidafrikaanse inlichtingendiensten alleen in 1987 al 531 ANC- en PAC-striiders ge dood of gearresteerd. Hoewel deze cijfers met de nodige voorzichtig heid moeten worden gehanteerd, mag toch wel worden gesteld, dat het effect van de geweldsstrategie van het ANC minimaal is, vooral als blijkt, dat bij de bomaanslagen die in Zuidafrika door het ANC of. haar sympathisanten worden uit gevoerd, zelden de 'harde' militaire en economische doelen worden ge troffen, maar veeleer 'zachte', en dus makkelijk te treffen burger doelen, zoals bioscopen, gerechts hoven en winkelcentra. Dat de tegenslagen van deze ge wapende vleugel uiteindelijk tot repercussies in de vorm van anar chie en onderlinge tegenstellingen kan leiden, is dus niet eens zo moei lijk aan te nemen. De geschiedenis van talrijke -al dan niet marxisti sche bevrijdingsbewegingen- ge ven hiervoor voldoende voorbeel den. Tegen die achtergrond lijkt de tijd rijp te zijn voor nieuwe interna tionale initiatieven om te proberen de meer realistische ANC-ers en de regering-Botha bij elkaar te bren gen. Op dit moment richten de dis cussies in het buitenland over de situatie in Zuidafrika zich alleen nog maar op het verder isoleren van het apartheidsbewind door economische, culturele en diplo matieke sancties. Maar er zijn nog steeds mogelijk heden aanwezig voor een andere, niet confronterende weg, waarbij ook voor de internationale ge meenschap een plaats is wegge legd. Vooral nu is gebleken, dat ook binnen de Nationale Partij van president P.W. Botha de dialoog- gedachte wel degelijk enige steun heeft. Zo verklaarde nog vorige week de vooraanstaande NP-parlemen- tarier Nothnagel in het parlement, dat de twee maanden geleden ver boden anti- apartheidsorganisa ties, maar ook het ANC wel dege lijk moeten worden betrokken in een verder onderhandelingsproces over de toekomst van het land. Pogingen om het ANC en de blanke Afrikaners® dichterbij el kaar te brengen, zijn niet nieuw, zoals vorig jaar bleek in de Senega lese hoofdstad Dakar, maar toen waren daarbij geen regeringsverte genwoordigers betrokken. Dat een vooraanstaand NP- parlementariër zich nu in voorzichtige bewoordin gen positief uitlaat over contacten met het ANC, is gezien de ver- rechtsing onder de Zuidafrikaanse blanken, een opvallend en niet te negeren geluid. Om met Nothnagel te spreken: „Hoe we het ook wenden of keren, we zullen eens de werkelijkheid van Zuidafrika moeten accepteren. We kunnen idealen, aspiraties, am bities en verlangens niet wegslui ten, ongeacht of ze nu gematigd of radicaal zijn en of we er al of niet mee eens zijn".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 6